PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Komple Araç Boyama Süresi

Aero
24-02-2016, 14:51
Merhaba arkadaşlar.

Mayıs ayı gibi aracımı İzmir'de komple boyatmayı planlıyorum.

Çeşitli yerlere bakıyorum ama süre ve fiyat konusunda biraz işler karmaşık gibi. Boya komple kazınıp, onarımlar yapılıp boyanacak.

1.Yer özel servis fırın boya için 30 gün süre ve fabrika çıkışı kalitesinde garanti veriyor. Kaportada ki ufak göçükler macun işlemleri vs. hepsi aynı yerde yapılıyor. 5.000 TL fiyat istiyorlar.

2.Yer Sanayi içerisinde fırın boya için 25 gün süre istiyor. Ama kaporta kısmını başka yerde hallediyorlar. 2.500 TL fiyat istiyorlar.

3.Yer Sanayi içerisinde fırın boya için 7-8 gün süre istiyor. Kaporta vs hepsi aynı yerde onarılıyor. 2.500 TL fiyat istiyorlar.

Sizce en mantıklı seçenek ne olur? 7-8 günde komple kazınıp boyanması mümkün mü?

Aracıma uzun yıllar binmeyi planlıyorum.

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.

dirk
24-02-2016, 15:02
Zar atman lazım bence 5000 isteyenin 2500den iyi yapacağının garantisi var mı ? neye göre kime göre yetkili serviste kaça boyarlar acaba ? zor karar tecrübe ve boyanan araçlara göre seçerdim ben olsaydım.

brs852
24-02-2016, 15:04
birinin elinde iş vardır sallamıştır uzun süre vermiştir birinin elinde iş yoktur işin hakkı olan süreyi vermiştir yada günlük işlerinin yanında yapabileceği bir araç olarak düşünmektedir servislerin sanayi fiyatlarına göre farklı olması gayet normal uzun süre binecek iseniz iyi bir ustaya bırakmanı yeterli olur sanayi servis hiç farketmez yeter ki usta iyi olsun sokak arasına dükkana bırakırım yani

Ome_RS
24-02-2016, 15:08
Ben 3-4 sene evvel civic aracımı tavan dahil komple boyatmıştım fakat eski boyası kazınmamıştı. toplamda 5 gün kadar sürdü.
Eğer yapacak servisin elinde iş yoksa direk sizin araca başlayacaklarsa 7-8 günde komple kazınıp boyanması mümkün. Ancak havaların soğuk olması nedeniyle astar ve macunların kuruması açısından 5-10 gün kurumaya bırakılmasında fayda var. Yoksa boyadan sonra patlak verebilir. Tüm işlemler fırında yapılırsa bu süre daha aşağıya da çekilebilir.

Kazıma 2 gün.
Göçük tamir 2 gün
Kontrol macun 1 gün
Kuruma ve sonrası astar 2 gün
Yoklama macunu 1 gün
Boya öncesi kuruma 2 gün
Boya 1 gün
Boya sertleşmesi 2 gün
Pasta cila zımpara 1 gün
totalde 10-15 gün arasına çıkması idealdir.
Ben boyadan sonra 1 gün fırında bırakmıştım aracı.

onurc
24-02-2016, 15:10
doaa(yanlış yazmış olabilirim)isimli üyenin s2000 konusu vardı.boya için oradaki adımları takip etmenizi öneririm.sonuç muazzamdı gerçekten.iş ustada bitiyor.bizim eski araç 1 ayda boyandı.2 yıla kalmadı sonra çürükler kustu tekrar.

gazi
24-02-2016, 15:11
7-8 günde diyen sanırım sizi kaçırmak istememiş ve boyayı kazıyacağına inanmıyorum. eski boya üstüne boya atar. güzel temiz işçilik istiyorsan 20-30 günü gözden çıkart derim. sen ne kadar baskı yaparsan hadi hadi diye, işi o kadar şişireceklerdir.
Bizzat arkadaşım sırf iş güzel olsun diye aracını 2 ay sanayide bekletti. boyama işi kısa bir günde boyarlar, ama ön hazırlık kısmı ne kadar düzgün olursa, boyada o kadar düzgün olur. etrafına bakarsan boyanın altından zımpara izleri gözüken çok araba var. yani macun, zımpara,astar önemlidir. uzun yıllar binecekseniz biraz zaman verin temiz iş olsun. aceleye getirmeyin... derim. :icon_tup:

MDeniz
24-02-2016, 16:04
ev bile 3-4 günde boyanıyor güzelim arabayı 7-8 gün boyarım diyenin eline verip heba etmeyin süre ne kadar çok o kadar makbul sindire sindire yaptırın elinize sağlam bir araba gelsin

fthdrn
24-02-2016, 16:07
ustalardan daha önce yaptıkları araçların fotoğraflarını yakınlardaysa canlı canlı görmeyi bile teklif edebilirsiniz. Ya da forumda Daha önce komple boyatıp memnun olan birilerinden ustalarını öğrenebilirsiniz.
7-8gün yaz olsa hadi neyse de şuan havalar soğuk çok üstün körü olur araç. bence 25-30 gün itinalı bir çalışma yapılmalı. Daha sonra keşke dememek için. Sonuçta boya atılacak arabaya ufak bir şey değil.

BARR
24-02-2016, 16:21
Ben dün arabayı yetkili servise bıraktım çizikler için;

Ön arka tampon (ikiside tamir+boya), ezik olan yan marşpiyel onarım + boya, sağ ön çamurluk, kırık olan ön alfa logosu ve panjur (keyfi), ön far yıkamanın valfi (sök takta kırılıyor), arka Alfa Logosu ve yazıları toplam herşey dahil 2.800TL ye anlaştım. Dün bıraktım, Çarşamba alıcam tam 1 hafta.

Fiyatları ona göre kafanda hesaplayabilirsin :)

Aero
24-02-2016, 16:39
Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Konuyu açtıktan sonra 1.Yer'e gidip detaylı boya bölümlerini inceledim. Boya fırınında 1 Mercedes ve kaporta bölümünde bir Bmw vardı. Bitirdikleri bir Bmw'yi de gösterdiler. İşçiliklerini beğendim. Ve orada karar kıldım şimdilik. Fiyatta da anlaştık. Alternatif çıkarsa oraya da yönelebilirim. Mayıs ayında boyanacak. Boya kazınacak, tüm onarımlar yapılacak, ekstra olarak jantların boyanmasını da dahil ettirdim. Fiyatı da nakit olarak 4.000 liraya anlaştık. Mayıs ayı havaların güzel olduğu bir dönem İzmir için. Konusunu mutlaka paylaşırım.

onurc
24-02-2016, 16:42
hayırlı olsun.belki biliyosunuzdur ama eklemek isterim.avatarımdaki aracı komple boyattığımda çil çil yanıyordu.liftte duruyordu araç.boya tozları ,portakallıklar ve hafif dalgalar liftteyken x2 zaten.bu ne böyle vs derken,pasta cila atılacak düzelir dediler aracı aldığımda nar çiçeği olmuştu araba.kaput kenarı ve bagaj köşesi saca inmişti.nası bi şekilde yaptıysa artık.bi tek gece kırmızıydı.gündüz turuncuydu resmen.

TaGo
24-02-2016, 16:43
Valla servis hangi servis öneclikle onu öğrenebilirmiyim?

Tüm servislerin işini yapıyoruz ve kazıma dahil olarak 5000 tl gibi düşük fiyat veren servisle bende çalışmak isterim.

Haricen zaten kazıyorum ve 2500 tl istiyorum diyen tüm esnafı listeden çıkarabilirsin. Hatta ein omak için aşama aşama resim eklesin. Velevki kazıyıp yaptı, ilk şıktaki servisle anlaşmamı bozarım onla çalışmaya başlarım

fatihcakin
24-02-2016, 16:56
Boya neden kazınıyor, araç kaç model ve boyası çok mu kötü ?

taylaner
24-02-2016, 17:03
Özel servis tavsiyesi isterseniz Gaziemir de Ba-Ha yı tavsiye edebilirim. Benim aracın sağ tarafı fırın boya yaptılar. Metal işçilikleride güzel...

overblack
24-02-2016, 17:07
2 sene önce civic marka aracımı tavan hariç fabrika kondisyonunda 45 günde boyattım. çok tanıdık işi 3500 lira verdim. araba komple soyularak, kapılardaki otopark göçükleri filan elektirikli çektirme ile değil eski usul çekiçlenerek macunsuz yapıldı. böyle bir işi 2500 liraya yaparım diyenden uzaklaşın bence..işi almadan önce esnafın büyük bir kısmı ballandırarak ne yapacağını anlatsa bile final kısmında öyle olmuyor maalesef.

Maxi
24-02-2016, 17:19
kimse komple boyayı kazımaz uyanık olun
iş günü geldiğinde bir sürü bahane sayarlar size.

en pahalısıda en ucuzuda doğru değil, bu işi paraya bakarak kıyaslamayın
ve boya en önemli şeydir, araba ya mükemmel olur yada maymuna döner!
o yüzden çok önemli.

şundan yokmu ya bizim ülkede?

https://www.youtube.com/watch?v=bCehkkTTeMk

Ahmet.S
24-02-2016, 17:35
Bence arabayı satıp orjinal biraraba alın güvenip yaptırabileceğiniz bir esnaf tanıdığınız yoksa.
Hiçbirinin boyayı kazıyacağını düşünmüyorum.

uniquel
24-02-2016, 17:43
2014 şubat ayında komple boyattım aracımı, totalde 40-45gun kadar sürdü.
ama bu süreyi uzatan bendim, astarlı vaziyette 2hafta beklettim aracı.
bence güzel bi boya isciliginin en önemli noktası kemikleşmiş astara güzel zımpara yapılmasından geciyor. tabi subat ayında hava soguk oldugu icin 2 hafta bekletmistik, yaz aylarında bence 5-7gün yeterli olur.
fiyat olarak 2500e de güzel iş cıkabilir hic belli olmaz. yaklasık olarak, 2500 diyen de aynı parayı kazancak, 5000 diyen de.. 2 ustanın da işciligine guveniyorsanız ve rakamı kabartan kullandıgı malzeme kalitesiyse eger ben 5000 diyeni tercih ederdim ben olsam

DOHC
24-02-2016, 18:18
7-8 gün diyen yere gün aşırı uğranır, kazıma olayı kontrol edilir.

Tayfun-E30
24-02-2016, 18:45
ya o arabayı kazımak dediği zımparalayacak tamam zımparalasında 5.000 lira bana ucuz gelirken komple araba boyamaya 2.500 lira nedir? kimse 2.500 liraya düzgün araba boyamaz kendinizi kandırmayın. tamponu, aynası, çıtası, fitili, camı üstünde üstten boyayı basar geçerler. Ben keyfi komple araba boyatıcak olsam parasına değil işçiliğine bakarım.. bmw mercedes var diyede referans olmaz.. o bmw mercedese tüp takan milletiz biz.

gün aşırı gitsen kazıdığını kontrol etsen, işi sisirdikten sonra ne fark eder.. kimse kazımaz o arabayı zaten.. kazımasınlarda kazınması çok gerekli değil..

bence bu şekilde iş yaptırma, bu işlerden anlayan birisiyle doğru yerde boyat paraya emeğe yazık.. ayrıca araç nedir?

asscutter
24-02-2016, 18:48

Ön arka tampon (ikiside tamir+boya), ezik olan yan marşpiyel onarım + boya, sağ ön çamurluk, kırık olan ön alfa logosu ve panjur (keyfi), ön far yıkamanın valfi (sök takta kırılıyor), arka Alfa Logosu ve yazıları toplam herşey dahil 2.800TL ye anlaştım. Dün bıraktım, Çarşamba alıcam tam 1 hafta.

fiyat aşırı kazık değilmi banamı öyle geliyo güvendiğiniz bir kaportacı yokmuydu?

dahan
24-02-2016, 18:52
5000 i alır 2500 tl isteyen kadar özenmeyebilir işcilig iy olmayabilir,,,,bunun garantisi varmı tabiki yok,,,sanayide ben şunu anladım bir iş yaptırırken araçın başında duracaksın

DOA
24-02-2016, 18:58
doaa(yanlış yazmış olabilirim)isimli üyenin s2000 konusu vardı.boya için oradaki adımları takip etmenizi öneririm.sonuç muazzamdı gerçekten.iş ustada bitiyor.bizim eski araç 1 ayda boyandı.2 yıla kalmadı sonra çürükler kustu tekrar.

tesekkur ederim :)

boya konusunda biz soyle bir yol izledik. araca ilk komple zimpara ve birinci kat astar atildi, daha sonrasinda 3 hafta kurumaya alindi. her sabah gunesin altina cikip her aksam iceri cekildi. (zaman problemim olmadigindan bu kadar bekledik, daha kisa sure de olabilir diye dusunuyorum) astar iyicene kemiklestikten sonra boyaya girildi ve tek seferde cikti. benim aracimda onarilmasi gereken bir yer olmadigi icin, onarim suresinin ne kadar surecegi hakkinda yorum yapamiyorum. ancak boyacimi tavsiye ederim. ilbantekinler, maslak 2. kisim 3. sokak ayn autonun yani.

İbrahim33
24-02-2016, 19:40

benim kaportacı 500 liraya çıkarırdı boya işini logo falan hariç :D

şaka bir yana kaportacı galericiye iş yapıyorsa o kaportacıdan çok fazla bir şey beklemeyin. ustayı sıkıştırmamak lazım çabuk yap diye.

hndcrx
24-02-2016, 19:51
benim aracım 6 hafta civarı sürmüştü kaporta + boya(fırın)
2 sene önce 4.000.-tl tutmuştu.Amerikancı bir tanıdığım yapmıştı.
Arabaya ihtiyacım olmadığı için hiç acele ettirtmemiştim.
acele işe seytan karışır:D

hddsheriff
24-02-2016, 20:00

o yüzden çok önemli.

Bende bu işi yapan kuru buz makinası var , saca zarar vermeden temizler ama maliyet çok yüksek çıkar (3-4 bin tl gibi )

alperaslann
24-02-2016, 20:58

o yüzden çok önemli.

Nedir bu? Tazyikli su mu o ?

ruudvan
24-02-2016, 22:41
arkadaslar pıyasada cok usta var.
senın tanıdıgım pahalıdır benm tanıdıgım ucuzdur.bırı 3 e bırı 5 e boyar .onemlı olan ısın kalıtesı referanslı bırı olması .
araba kazıma dıye bı durum yok.kımse araba kazımaz amerıkancı deıl ıse.
ben boyacı takoz kullanıyor mu ona bakarım misal.
boya tabancasıda bence çok onemlı.
fırın olmasada olur .ortam temiz olması önemli .
30 gündede boyanır 3 gündede.arabasından arabasına değişir.
10 günde kısmı sürtme çizikleri ve darbeleri olan sorento jip boyamıştık.2 sene evvel 3000tl ye .
fırında boyandı.far-stop ızgara hariç doğru düzgün sökülmeden.
2 ayda civic boyadık , renk değiştirdik.
motor sökük geldi camı çerçevesi ıvırı zıvırı en ufak vidası bile söküldü .5000tl ye .
2 aydan kısa süredede biterdi ama acele etmedik.

tylan
24-02-2016, 22:45
Tecrubelerimle soyleyebilirim bir usta kac gün veriyorsa 15 gün daha kafadan uzatın :) benim eniştem de kaporta boya ustası ckale/lapseki de komple boyayı kazırsa 2 aydan once cıkmaz o arac. Cunku boya kazımak kolay değil her ne kadar kaportası düzgün olsada illaah dedirtiyor adama. Renk değişmeyecekse kazımazlar büyük ihtimal zımparalar geçerler

Tayfun-E30
24-02-2016, 22:49
arkadaslar pıyasada cok usta var.
senın tanıdıgım pahalıdır benm tanıdıgım ucuzdur.bırı 3 e bırı 5 e boyar .onemlı olan ısın kalıtesı referanslı bırı olması .
araba kazıma dıye bı durum yok.kımse araba kazımaz amerıkancı deıl ıse.
ben boyacı takoz kullanıyor mu ona bakarım misal.
boya tabancasıda bence çok onemlı.
fırın olmasada olur .ortam temiz olması önemli .
30 gündede boyanır 3 gündede.arabasından arabasına değişir.
10 günde kısmı sürtme çizikleri ve darbeleri olan sorento jip boyamıştık.2 sene evvel 3000tl ye .
fırında boyandı.far-stop ızgara hariç doğru düzgün sökülmeden.
2 ayda civic boyadık , renk değiştirdik.
motor sökük geldi camı çerçevesi ıvırı zıvırı en ufak vidası bile söküldü .5000tl ye .
2 aydan kısa süredede biterdi ama acele etmedik.

yazdıklarınızdan düzgün boyadığınız belli, bir tek sene olmuş 2016 boyatan saati kaç paraysa versinde fırında boyansın o araba..

kickbuttowski
24-02-2016, 22:53
Tavsiyem arabanızın boyasını tamamen kazıtmamanız.
Bir de aynı yerden çıkmış arabayı gözünüzle görüp incelemeden arabayı ustaya vermeyin. Hiç bir garantisi yok kaporta boyacinin sonra yan yattı çamura battı olur.

bayramoglu
24-02-2016, 22:59
7-8 günde niye çıkmasın bizzat kendi amcam da boyacıdır kazı temizle macunla kaportacıyla birlikte çalışarak bir hafta-on gün arasında çıkarır aracı görenin de ağzı açık kalır orjinal zanneder ordu olsa tavsiye ederim önemli olan usta bir ay boyada mı kalırmış araç saçma geldi bana.

ona bakarsak millet pert aracı zaten bir ayda toplayıp piyasaya çıkarıyor.

tavsiyem sanayide iyi usta sorgulayın özellikle eşe dosta sorgulatın o ustayla iş yapanlar olmasına özen gösterin.

işin kalitesi ustada biter zamanda sürede servis bahane 5 bin liraya yapanın iyi yapacağına garanti var mı?

ZaZy
24-02-2016, 23:09
kesinlikle önceki boyanmış araçlarına bakın kimi ustalar çok ucuza boyar kimileri işçiliği iyidir hakkını ister. Ayrıca 2500e az diyen arkadaşlar için kullanılan boya max kaç para olabilir ki_? Geri kalanı işçilik; onuda ustası kendi belirler.

Bolkar1st
25-02-2016, 01:14
Videodaki yapılan işlem bildigim kadarıyla kumlama. Bizim burda (marmaris) tekneler icin kullaniyorlar cok kullanışlı ben bir keresinde ustaya muhabbetle sormuştum arabanın jantlarini yapabilirmiyiz bunla diye neden olmasın dedi getir arabayı komple ilk sacını çıkartiyim dedi :) jantlar icinde 10 dakika sürermiş o kadar güçlü makine siz dusunun

RSX
25-02-2016, 08:01
Komple boya icin 8 gun cok az bir sure hele ki bu aylarda. Renk degismeyecekse kazitmaya gerek yok. Komple boyanacak arabayi firin disinda boyatmayin bi silikon yapar ondan sonra gor bak neler oluyor. 1.ustalik 2.tesfiye 3. Olarakta kullanilan malzeme onemlidir boyada.

fore
25-02-2016, 08:05

o yüzden çok önemli.

Var yapan bir arkadaşım.. İsteyen olursa görüştürürüm.

ioz
25-02-2016, 08:09
Eğer macun çekildikten sonra güneşte birkaç gün bekletilip iyice oturması beklenmezse boyandıktan sonra tinerden dolayı çekme yapabiliyor. Sonrası zaten ***** dalga vs. Bir de hep işçilik üzerinden gidilmiş, tabii ki en önemli unsur işçilik ama malzeme konusuna pek değinilmemiş. 3 kilogramı 15 lira olan macun da var 1 kilogramı 20 lira olan da. Keza kullanılacak boya, tiner, vernik, astar bunların da mümkün mertebe en kalitelisinden olması gerekiyor. Kaporta işi sıkıntıdır ama bence boya işi çok daha büyük sıkıntıdır. Boyacı kadın gibidir. Adamı vezir de edebilir rezil de. Bildiğim tek şey söylenilen zamanın üzerine siz kafadan +10 gün kadar daha ekleyin.

mannerboy
25-02-2016, 08:34
boya kazınıp saca inmesi = öncelikle aracınızda önceden darbe ve düzeltme işlemi çoksa komple kazındığı zaman saç esneme yapıcak hamurlaşma meydana gelmiş olucak saçda.eğerki fazla düzeltme macunlama işlemi yoksa kimse orijinal astarı kazımaz çünkü fabrikasyon astardan iyisi yoktur zımparyla incelttiği kadar inceltip gerekli işlemlşer yapılır.bazı arkadaşlar 5000 tlye ucuz demiş boyanın malzemeleri 750 yi geçmez geri kalan işçilik bence boyama işi 2500 ü geçmemeli amerikan mercedes 300 sel gibi çok büyük araç değilse. ayrıcaboyadan önce altını yıkatıp güzelce zift uygulaması yaptırabilirsiniz

anıl turan
25-02-2016, 08:41

o yüzden çok önemli.

var tersanelerde kullaniyorlar :)

Nightfish
25-02-2016, 09:08
Boya konusunda forumdan SULTANOGLU nicki abimize danışmadan iş yapmayın derim. Kendisine pm atarsanız sizi bir ustaya da yönlendirebilir diye düşünüyorum.

sahnnn
25-02-2016, 10:54
Ben yazın Honda civic hb aracımı komple boyattım eniştem kaportacı boyacısı da çok kaliteli bi usta. Fırında komple sökülüp boyandı 1000 tl ye bizimki akraba işi 2 ay sürdü nokta hatasız çıktı hatlar kordonlar kusursuz. başka birine bu araç 2500 tl civarı çıkar tahminimce. Araç çok eski değilse saca inmeye gerek yok güzelce astar boya yapılabilir kazıma işi düşündürücü. Ayrıca aracınızın modeli yılı resmi mevcutmudur.

lnd_samet
25-02-2016, 11:08
kuru buz püskürtme efsane gerçekten.
o makinayı alıp fırını kurup boya işine girmeyi dahi düşünüyorum sanayide.

bu arada 5 bin bana pahalı geldi.o kadar işçilik çok

mannerboy
25-02-2016, 11:23
bu videoda bahsedilen uygulama sanmıyorum avrupa araçlarına uyglunsın saç kalınlığı vs vs büker valla avrupa asya araçlarını

gökan
25-02-2016, 11:46
5000 liraya ucuz diyenler var gercekten şaşıyorum araba boyatmak bukadar pahalı oldumu ya

hddsheriff
25-02-2016, 15:35
kuru buz püskürtme efsane gerçekten.
o makinayı alıp fırını kurup boya işine girmeyi dahi düşünüyorum sanayide.

bu arada 5 bin bana pahalı geldi.o kadar işçilik çok

Makina 20-25 bin tl , onu çalıştıracak kompresör 40-50 bin tl fırın vs masrafını da sen koy üstüne. Bu kadar yatırımı yapınca sen kaça yapacaksın ?

tuner faruk
25-02-2016, 15:42
Nerde boyatırsan boyat ama parayı işten önce verme :D :D

SULTANOGLU
25-02-2016, 16:17
Merhaba arkadaşlar.

Mayıs ayı gibi aracımı İzmir'de komple boyatmayı planlıyorum.

Çeşitli yerlere bakıyorum ama süre ve fiyat konusunda biraz işler karmaşık gibi. Boya komple kazınıp, onarımlar yapılıp boyanacak.

1.Yer özel servis fırın boya için 30 gün süre ve fabrika çıkışı kalitesinde garanti veriyor. Kaportada ki ufak göçükler macun işlemleri vs. hepsi aynı yerde yapılıyor. 5.000 TL fiyat istiyorlar.

2.Yer Sanayi içerisinde fırın boya için 25 gün süre istiyor. Ama kaporta kısmını başka yerde hallediyorlar. 2.500 TL fiyat istiyorlar.

3.Yer Sanayi içerisinde fırın boya için 7-8 gün süre istiyor. Kaporta vs hepsi aynı yerde onarılıyor. 2.500 TL fiyat istiyorlar.

Sizce en mantıklı seçenek ne olur? 7-8 günde komple kazınıp boyanması mümkün mü?

Aracıma uzun yıllar binmeyi planlıyorum.

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.

Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Konuyu açtıktan sonra 1.Yer'e gidip detaylı boya bölümlerini inceledim. Boya fırınında 1 Mercedes ve kaporta bölümünde bir Bmw vardı. Bitirdikleri bir Bmw'yi de gösterdiler. İşçiliklerini beğendim. Ve orada karar kıldım şimdilik. Fiyatta da anlaştık. Alternatif çıkarsa oraya da yönelebilirim. Mayıs ayında boyanacak. Boya kazınacak, tüm onarımlar yapılacak, ekstra olarak jantların boyanmasını da dahil ettirdim. Fiyatı da nakit olarak 4.000 liraya anlaştık. Mayıs ayı havaların güzel olduğu bir dönem İzmir için. Konusunu mutlaka paylaşırım.

Şimdiden hayırlı olsun.

Öncelikle arabanın kazınacak olmasını zımpara yapılacak olacak yorumluyorum. Nedeni ise aklı selim hiç bir usta fabrikada atılmış orjinal kataforez yüzeyi kazımak istemez. Bu yüzey arabanın paslanmasını engelleyen yegane katmanıdır.

Aracınıza yapılacak işlemler bana soracaksanız sırası ile şu şekilde olacaktır.

- Boyalı yüzeyin matlaştırılması
- kaporta ustası tarafından düzeltilecek yerlerin düzeltilmesi. ( uzun yıllar kullanmayı istediğiniz için bu aşamada eğer araca sonradan kaynak vasıtası ile bir parça takılacaksa mutlaka ve mutlaka kaynak atılan yerlere sac astarı, dışardan gözükmeyen yüzeyin içine mum ve çinko sprey. içeri sıkılmasının asıl nedeni oluşan sıcaklık nedeni ile metalin yapısının değişmesi ve iç yüzeyydeki kataforezin artık işlevini görmemesi. )
- Boyacı ustanız ufak göçüklere ve kaporta da yapılan yerlere macun uygulaması yapacak. Burada en kilit rol kaportacının. O ne kadar düzgün yaparsa, boyacı okadar ince macun çeker. Macunun incesi makbuldür. Macunun esnemesi gerekir. Bu arada şunuda söyliyim Macunun kuruma süresi oda sıcaklığında doğru sertleştirici oranıyla 25 - 30 dakikadır. ( üstüne tekrar basa basa söyliyim polyester macun sulu zımpara yapılmaz !!!
- Astara geldik. sacın açıkta kalan yerlerine mutlaka önce sac astarı uygulanacak. Ardından dolgu astarı uygulanıp kademeli zımpara yapılıp pürüssüz bir yüzey elde edilecek. Astar yaş zımparalanabilir. ama yined ebenim tavsiyem kesinlikle zımpara makinası ile kademeli zımpara yapılmasıdır. Böylelikle her yer eşit pürüzsüzlükte olacaktır. Ben kendi astarımız için söylüyorum uygulama ardından yüzeyde 50 70 mikron film kalınlıı bırakır zımpara ile 25 - 30 mikrona iner. Kuruma süresi oda sıcaklığında 3 saat, 60 dercelik fırında 30 dakikadır.
- Sıra geldi boyaya :D araba ne renk olucak. baz kat sistemmi uygulanacak yoksa düz renk mi olacak :D Bunu ustanıza sorun. Araç metalikse zaten kesin vernikli olur. Düz renk ise verniksiz sistem uygulanabilir, bunun bir sıkınıtısı olmaz. Şahsen benim Camaro verniksiz düz kırmızı, ha bugükü aklım olsa kesin vernikli yapardım o ayrı.
- Vernik içinse kendim araba toplatsam kesinlikle çizilmeye dirençli vernik kullanırdım. Biz genellikle bu vernikleri koyu renk arabalarda öneriyoruz. Hatta bazı üst segment araç üreticileri koyu renklerde direk bu vernikleri kullanıyorlar üretim aşamasında.

Ustamızın fırını varmış bu önemli. Ürün olarak seçimleri ne olucak lütfen sorun. Size verdiği 4000 TL lik teklifin içindeki ürünler çok önemli. He sonuçta araba boyanır mı boyanır, zaten her tipte boyayla arabalar boyanıyormu boyanıyor. Ben sadece en iyisi olması için uğraşırdım sizin yerinizde olsam.

Boya konusunda forumdan SULTANOGLU nicki abimize danışmadan iş yapmayın derim. Kendisine pm atarsanız sizi bir ustaya da yönlendirebilir diye düşünüyorum.

abicim çok saol :)

enesy
25-02-2016, 16:34
Şimdiden hayırlı olsun.

Öncelikle arabanın kazınacak olmasını zımpara yapılacak olacak yorumluyorum. Nedeni ise aklı selim hiç bir usta fabrikada atılmış orjinal kataforez yüzeyi kazımak istemez. Bu yüzey arabanın paslanmasını engelleyen yegane katmanıdır.

- kaporta ustası tarafından düzeltilecek yerlerin düzeltilmesi. ( uzun yıllar kullanmayı istediğiniz için bu aşamada eğer araca sonradan kaynak vasıtası ile bir parça takılacaksa mutlaka ve mutlaka kaynak atılan yerlere sac astarı, dışardan gözükmeyen yüzeyin içine mum ve çinko sprey. içeri sıkılmasının asıl nedeni oluşan sıcaklık nedeni ile metalin yapısının değişmesi ve iç yüzeyydeki kataforezin artık işlevini görmemesi. )
- Boyacı ustanız ufak göçüklere ve kaporta da yapılan yerlere macun uygulaması yapacak. Burada en kilit rol kaportacının. O ne kadar düzgün yaparsa, boyacı okadar ince macun çeker. Macunun incesi makbuldür. Macunun esnemesi gerekir. Bu arada şunuda söyliyim Macunun kuruma süresi oda sıcaklığında doğru sertleştirici oranıyla 25 - 30 dakikadır. ( üstüne tekrar basa basa söyliyim polyester macun sulu zımpara yapılmaz !!!
- Astara geldik. sacın açıkta kalan yerlerine mutlaka önce sac astarı uygulanacak. Ardından dolgu astarı uygulanıp kademeli zımpara yapılıp pürüssüz bir yüzey elde edilecek. Astar yaş zımparalanabilir. ama yined ebenim tavsiyem kesinlikle zımpara makinası ile kademeli zımpara yapılmasıdır. Böylelikle her yer eşit pürüzsüzlükte olacaktır. Ben kendi astarımız için söylüyorum uygulama ardından yüzeyde 50 70 mikron film kalınlıı bırakır zımpara ile 25 - 30 mikrona iner. Kuruma süresi oda sıcaklığında 3 saat, 60 dercelik fırında 30 dakikadır.
- Sıra geldi boyaya :D araba ne renk olucak. baz kat sistemmi uygulanacak yoksa düz renk mi olacak :D Bunu ustanıza sorun. Araç metalikse zaten kesin vernikli olur. Düz renk ise verniksiz sistem uygulanabilir, bunun bir sıkınıtısı olmaz. Şahsen benim Camaro verniksiz düz kırmızı, ha bugükü aklım olsa kesin vernikli yapardım o ayrı.
- Vernik içinse kendim araba toplatsam kesinlikle çizilmeye dirençli vernik kullanırdım. Biz genellikle bu vernikleri koyu renk arabalarda öneriyoruz. Hatta bazı üst segment araç üreticileri koyu renklerde direk bu vernikleri kullanıyorlar üretim aşamasında.

Ustamızın fırını varmış bu önemli. Ürün olarak seçimleri ne olucak lütfen sorun. Size verdiği 4000 TL lik teklifin içindeki ürünler çok önemli. He sonuçta araba boyanır mı boyanır, zaten her tipte boyayla arabalar boyanıyormu boyanıyor. Ben sadece en iyisi olması için uğraşırdım sizin yerinizde olsam.

Boya ve Mangal Guru su Sultanoğlu :)

Kartal3urak
25-02-2016, 16:52
Bir Kaportacım Var Komple Kaporta Boya yapıcak Parasınıda Peşin Verdik, 2 Yıldır Kapısının Önünde Duran Arabanın Civatasına dokunmamış.. Zor Bela Bu Gün Elini Sürdü.. İşte Haftada 1 Gidip Görünsem 2 Seneye Kadar Bitirecek İnşallah.. Tavsiye Ederim :)

B.Koçer
25-02-2016, 17:00

la logalar bedavaydı caktılar mı yoksam :D

lnd_samet
25-02-2016, 17:23
Makina 20-25 bin tl , onu çalıştıracak kompresör 40-50 bin tl fırın vs masrafını da sen koy üstüne. Bu kadar yatırımı yapınca sen kaça yapacaksın ?

oturup araştırmadım ama sizin hesabınıza göre 20+50 70 bin gitti. hadi iyi bir fırın aldım 30 binde öyle gitti. ıvır zıvır açılış 50 binde öyle harcayalım. 150 bine harbiden son sistem kaliteli bir boyahane için gerçekten iyi bir rakam. tutupta 1000 liraya yapacak halimiz yok. ama diğer ustanın adam akıllı 4 günde zımparalayacağı işi yarım günde yaptırır. ve bunu müşteriye videoyla reklam edilirse bizim milletimiz sever böyle şeyleri sıraya yazılır işler.
iyi bir yatırım bence yani.

maxpower
25-02-2016, 17:55
arkadaşlar ustaya acele ettirme demişler, katılıyorum

ancak, usta acelesi yok da deme sallıyorlar yoksa :)

hddsheriff
25-02-2016, 19:56
oturup araştırmadım ama sizin hesabınıza göre 20+50 70 bin gitti. hadi iyi bir fırın aldım 30 binde öyle gitti. ıvır zıvır açılış 50 binde öyle harcayalım. 150 bine harbiden son sistem kaliteli bir boyahane için gerçekten iyi bir rakam. tutupta 1000 liraya yapacak halimiz yok. ama diğer ustanın adam akıllı 4 günde zımparalayacağı işi yarım günde yaptırır. ve bunu müşteriye videoyla reklam edilirse bizim milletimiz sever böyle şeyleri sıraya yazılır işler.
iyi bir yatırım bence yani.

Kuru buz makinası bende var inan o kadar çok hesap kitap yaptım ki anlatamam :) orta boy plastik enjeksiyon makinasını temizlemek için yaklaşık 400 kg buza ve en az 3 saate ihtiyacın var. Buzun kilosu 3,5-4 tl , elektrik fiyatları malumunuz aşırı pahalı arabaya ne gider sen düşün , ülkemizde hep ucuza kaçıldığı için müşteri bulma olasılığın çok çok düşük olacaktır. Ben makinayı ince hesaplar yapmadan aldım daha kullanmak nasip olmadı satılık şuan :) bu piyasada evde ki hesap çarşıya uymuyor maalesef:)

Maslak swisswax Kurubuz motor temizliğini 550 tl ye yapıyor bu da dip not olarak dursun kenarda (Web sitelerinde fiyat listesi mevcut)

E21hamza
25-02-2016, 20:38
Şimdiden hayırlı olsun.

Bilmediğim ve daha önce eski aracıma yaptığım için soruyorum polyester macuna neden sulu zımpara yapılmaz?

SULTANOGLU
25-02-2016, 20:45
Macunun yüzeyi sünger gibidir ve su ile zımpara yapıldığı taktirde içine giren su dışarıya çıkamaz. Kurutsanız bile emin olamazsınız. Ayrıca macunun yapısı gereği suyla yapılmasına gerek yoktur. siz orada kaba zımpara uyguluyorsunuz. Genelde su ile yapılmasının nedeni etrafa toz çıkmasını engellemek. Astarda ise boyadan önce yüzeyi olabildiğince pürüssüzleştirmek.

MAcunun içinde su kalması, kaportade çektirme sırasında yüzeyde kalan delik ve benzeri durumlarda macun ilerde patlama yapar. Bunun nedeni içeride kalan suyun veya açık alan nedeniyle içeri giren nemin bir şekilde dışarı çıkma isteğidir.

darkmoon
25-02-2016, 21:01
en güzel boya ustayı sık boğaz etmeden yapılıcak boyadır.

gene en iyisi eski usul elle yapılan zımpara.. üstüne yapılıcak işlem varsa çekiç pas temizliği çürük kaynak kesme biçme onlar en son ince macun üstüne boya .. bunlar işi bilen eli güzel olan usta için zor işler değil çok parada istemez adam gibi iyi usta.
sadece zaman ister vakit ister acele istemez..

En iyi ustaya kısıtlı vakit verir sık boğaz ederseniz kötü iş çıkar.

boyaya araba yaptırıcaksanız acele etmiyceksiniz gerekirse 1 ayda çıksın ama güzel çıksın.

ckrc
25-02-2016, 21:09
en güzel boya ustayı sık boğaz etmeden yapılıcak boyadır.

gene en iyisi eski usul elle yapılan zımpara.. üstüne yapılıcak işlem varsa çekiç pas temizliği çürük kaynak kesme biçme onlar en son ince macun üstüne boya .. bunlar işi bilen eli güzel olan usta için zor işler değil çok parada istemez adam gibi iyi usta.
sadece zaman ister vakit ister acele istemez..

En iyi ustaya kısıtlı vakit verir sık boğaz ederseniz kötü iş çıkar.

boyaya araba yaptırıcaksanız acele etmiyceksiniz gerekirse 1 ayda çıksın ama güzel çıksın.

Bende aynı tipte "dede" denilen bir ustaya sahibim, adam tek parçada ki ufak göçükleri kaportacısına düzelttirdi, çamurluğun içerisinde 40*10 cm^2lik yerin aynı gün astarnıı attı, ben müsait olunca arayacağım seni dedi.

3 ay sonra aradı, yarın bırak arabayı 2 güne alırsın dedi. Araç 15 yaşında üstünde orjinal boya var, o kadar garip bir renk ki ruhsatta çift renk geçiyor, simli falan adam çamurluk ağızları ve çamurluğun üstünde 40*10'luk yeri lokal boyadı, ton farkı olmaz mı hiç, özenince olmuyor işte.
Arkadaşım gördü, arabadan anlar yani, gözü vardır "parçaları komple mi boyattınız" dedi.
Ustaya asla karışmıyorum bende, hep güzel çıkıyor işler.

douu
25-02-2016, 21:16
kardeşim aracın üzerinde 15 kişi de çalışsa 7-8 günde kazıma ve yeniden boyama işlemi bitmez. bi kere bütün aşamalarda katmanlarda teker teker bekleme süreleri olması lazım.

ustaların aracı kazımak dedikleri şey kalın kum bi zımparayı makineye bağlayıp aracın boyasını sıfıra indirmek. boya kazıyacak adamın komple arabayı sökmesi lazım herşeyden önce.

1 aydan önce ve 5-6 bin liradan aşağı komple bir kaporta işlemi yaparım diyen usta iyi iş yapmayacaktır.

dikkat etmen gereken çok şey var. macun işlemi bitince macunun kuruma ve zımparalanma aşaması, astar bittikten sonra yine aynı süre ve zımpara işi, boya atıldıktan sonra fırında kuruması. vernik atıldıktan sonra fırında kuruması falan derken zaten totalde 15-16 gün kadar bekleme süresi olması gerekiyor. macun ve astar üzerinde yapılacak zımpara işleminin en önemli detayı ise tamamen çiziksiz bir sonuç almaları. aksi takdirde boya ve vernik işlemi bittikten sonra aylarca polisaj yaptırsanız da o çizikler kalacaktır.

araç tamamen bittikten sonra boyayan yer kesinlikle herhangi bir polisaj işlemine girmemeli. boya tam olarak bittikten ve araç fırından çıktıktan sonra 40-45 gün süre ile boyanın kendi kendine tamamen kuruması gerekiyor. ondan sonra yapılacak iyi bir polisaj işlemiyle de tadına doyulmaz bir araç ortaya çıkarılır.

darkmoon
25-02-2016, 21:34
boy işinde fiyat vermek doğru değil aslında.. oda koşullu yönlendirme oluyor. çok iyi boya ustaları varki boyayı anlaşmalı oldukları yerlerde yapıyorlar genelde aynı sanayi içi olduğu için araçda uzağa gitmiyor. hem boya işi daha ucuza geliyor hem fırın sahibinin yeride işliyor boş kalmıyor oda kira gibi para alıyor dışardan iş geldikçe.. ayrıca boyasını osunu busunu kendi alanlar oluyor falan..

bende mayısda benim jaguarı komple boyaya sokucam misal boyayı ıvırı zıvırı kendim alıcam sadece ustanın işçiliğine para vericem..

lnd_samet
26-02-2016, 08:59
Kuru buz makinası bende var inan o kadar çok hesap kitap yaptım ki anlatamam :) orta boy plastik enjeksiyon makinasını temizlemek için yaklaşık 400 kg buza ve en az 3 saate ihtiyacın var. Buzun kilosu 3,5-4 tl , elektrik fiyatları malumunuz aşırı pahalı arabaya ne gider sen düşün , ülkemizde hep ucuza kaçıldığı için müşteri bulma olasılığın çok çok düşük olacaktır. Ben makinayı ince hesaplar yapmadan aldım daha kullanmak nasip olmadı satılık şuan :) bu piyasada evde ki hesap çarşıya uymuyor maalesef:)

Maslak swisswax Kurubuz motor temizliğini 550 tl ye yapıyor bu da dip not olarak dursun kenarda (Web sitelerinde fiyat listesi mevcut)

işte demek istediğim bu, piyasada olmayan bir makina ile iş yapmak her zaman cezbeder insanları.
haa ne olacak istanbulda bu makinada 7-8 adet olacak. o zaman kar bırakmayacak. ama piyasaya yayılana kadar(bence tutacak bir iş) ekmeğini yiyen yiyecek.

hddsheriff
28-02-2016, 12:36
işte demek istediğim bu, piyasada olmayan bir makina ile iş yapmak her zaman cezbeder insanları.
haa ne olacak istanbulda bu makinada 7-8 adet olacak. o zaman kar bırakmayacak. ama piyasaya yayılana kadar(bence tutacak bir iş) ekmeğini yiyen yiyecek.

Ankara İstanbul İzmir Bursa bu illerde oldukça fazla sayıda var Kurubuz temizleme makinasından maliyetler fazla olduğundan genelde kendi bünyelerinde var makinalar. Bursa Tofaş fabrikasında 2 adet var , Pirelli nin lastik kalıplarını burç jet temizliyor vs vs. Kısaca makina yerli üretim olduğu için bol miktarda kiralık ve satılık var sadece göz önünde kullanılmadığından bilinirliliği yok.