PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kıdem ıhbar tazmınatı hakkında

silwerhooks53
25-02-2016, 00:13
oncelıkle mrblar 04.11.2014 yılı ıcersınde resepsıyon olarak basladım bır otelde 20.02.2016 tarıhınde ısten cıkarıldım brut maasım yenı 2023.57 lıra oldu ve bana ınsan kaynaklarından soylenen mıktar 3.716 tl toplam odenecek tutar netten hesapladımda ıse 4.159 tl cıkıyor sızce dogrumudur bılen arkadaslar yardımcı olurlarsa sevınırım acıl bı durumdur tesekkurler sımdıden

AdemAr
25-02-2016, 00:27
kıdem tazminatı şöyle oluyor çalıştığın her 1 yıl için işten çıktığın tarihteki brüt maaşın kadar tazminat ödeniyor.
İhbar ise;
İşi 6 Aydan Az Sürmüş İşçi İçin : 2 Hafta
İşi 6 Aydan 1,5 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin : 4 Hafta
İşi 1,5 Yıldan 3 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin : 6 Hafta
İşi 3 Yıldan Fazla Sürmüş İşçi İçin : 8 Hafta

Eğer bu süreyi kullandırtmazlarsa hangi süre senın için uygunsa o kadar daha maaş alıyorsun. Bence netten hesapladığın doğru gözüküyor benden tavsiye 1 lira dahi eksik alma hakkın ne kadarsa o kadarı iste.

silwerhooks53
25-02-2016, 00:28
yanı hesaplamalarım dogru tutuyor yarın avukat tanıdgımız var onada hesaplatıcam ama emın olmadan bı kac yerden ustlerıne gıtmek ıstemıyourm ama var bı yanlıslık

silwerhooks53
25-02-2016, 00:32
bıde bu 4 kusur kıdem ıhbarın dısında calıstım gun sayısınıda eklıycem ustune degılmı ?

DOHC
25-02-2016, 07:34
oncelıkle mrblar 04.11.2014 yılı ıcersınde resepsıyon olarak basladım bır otelde 20.02.2016 tarıhınde ısten cıkarıldım brut maasım yenı 2023.57 lıra oldu ve bana ınsan kaynaklarından soylenen mıktar 3.716 tl toplam odenecek tutar netten hesapladımda ıse 4.159 tl cıkıyor sızce dogrumudur bılen arkadaslar yardımcı olurlarsa sevınırım acıl bı durumdur tesekkurler sımdıden

Eğer işe girdiğin gün SSK başladıysa senin çalışma süren yaklaşık 2 yıl 3 ay. Kıdem tazminatından binde 6 vergi alınıyor (yani sıfır diyebiliriz). 2 yıl 3 ay kıdemi ise 4551 TL gibi birşey oluyor sanki.
AdemAr'ın dediği şey ihbar tazminatı, onu vermeyebilir firma eğer sana 6 hafta önce "Seni işten çıkarttık, 6 hafta sonra bye bye" dediyse.

fore
25-02-2016, 07:57
Kıdem tazminatı başka ihbar tazminatı başka.
Üstteki mesajda yazıldığı gibi, eğer 6 hafta önce bildirim yapıldıysa, ihbar tazminatı verilmez.
Ama, hadi seni işten çıkardık bugün dedilerse 6 haftalık maaşını alırsın.

dragon
25-02-2016, 08:06
Eğer işe girdiğin gün SSK başladıysa senin çalışma süren yaklaşık 2 yıl 3 ay. Kıdem tazminatından binde 6 vergi alınıyor (yani sıfır diyebiliriz). 2 yıl 3 ay kıdemi ise 4551 TL gibi birşey oluyor sanki.
AdemAr'ın dediği şey ihbar tazminatı, onu vermeyebilir firma eğer sana 6 hafta önce "Seni işten çıkarttık, 6 hafta sonra bye bye" dediyse.

Çalışma süresini yanlış hesaplamışsınız. 15 ay olacak ;)

Redfish16V
25-02-2016, 08:17
Bordro'da ücret brütünüz ne kadar gözüküyor ? Eğer 2023.57 Tl gözüküyorsa hesaplamanız doğru.Ama sanırım asgari ücret üzerinden hesaplanmış size söylenen tutar.

by_hayali
25-02-2016, 08:20
işten nedensiz sebepsiz ve haksız yere çıkarıldıysan da işe iade davası açabilirsin dava sonucunda seni ya işe geri alır ya da 4-8 maaş tazminat ödemek zorunda kalır işveren.

DOHC
25-02-2016, 08:59
Ufak bir ekleme eğer maaş yanı sıra bordroya yol, yemek vb eklemeler yapılıyorsa, bunlarda hesaba katılıyor tazminat hesaplanırken.

arda35
25-02-2016, 09:04
http://ynb.datassist.com.tr/Tazminat.servlet?dilKodu=null#bolge

Bu linkten hesaplayabilirsin. İşten ayrılan çalışanlarımız için muhasebeden rakamı öğreniyor, buradan da sağlamasını yapıyorum.

silwerhooks53
25-02-2016, 09:19
arkadaslar sagolun 1 gunde ısten cıkarıldım demekkı 4 mılyar alıcam kıdem ıhbar pekı calıstım gun sayısı bundan ayrı olucak dımı ustune eklenıcek 1 mılyarda ordan var5 mılyar yanı neye gore hesaplamıslar zaten aklım almıyo mudurle telefonda tartıstım cumartesı hakaretlerınden sonra pazar ıse gelme dedı gıtmedım raporumda var ona gore hareket etmeyı dusunuyorum

onursumer
25-02-2016, 09:38
eğer seni direk çıkardılarsa , 1 maaş ta ihbar alman gerekiyor tazminat dışında

raporun kaç günlük ?, normalde zaten bu nedenden seni pat diye çıkaramazlar bir müdürn bugun git bidaha gelme deme hakkı yok yasal olarak hakkını çok güzel şekilde alırsın

G.U.Z.
25-02-2016, 09:42
Resmi olarak teblig edilmeden ise gitmemezlik etmeyin, ise gidin, iceri almazlarsa noterle tespit yaptirin

Black_Eagle
25-02-2016, 09:45
Arkadaşlar benim sorumda kıdem tazminatında primleride ekleyebiliyormuyuz. Benim sabit maaşım 1500 tl ortalama 7000 -8000 gibi prim alıyorum. Primi falan elden alma söz konusu değil maaşla birlikte bankaya yatıyor. SGK dan hizmet dökümü 4A ya baktığımda da hep tavandan yatmış görünüyor. Şimdi ben 5 yıldır çalışıyorum çıkarırlarsa 5*1500 mü yoksa 5 *8500 mü olarak hesaplamalıyım

Evrenoz
25-02-2016, 09:46
Bu arkadaşla ilgili değil ancak genel bilgi olsun diye yazıyorum. Kıdem tazminatı çalıştığın yıl X Brüt maaşın olarak hesaplanabilir.

Ancak kanunen bunun bir üst limiti vardır. Brüt maaşın 20.000 TL dahi olsa, kanunen 3.500 TL ( geçen senenin fiyatı ) X çalıştığın yıl ücretinin daha fazlasını işveren sana vermeyebilir. Bu noktadan sonrası, yani daha fazla tazminat ( işe iade vb dava açmaman için sus payı ) verilmesi işverenin insiyatifindedir.

onursumer
25-02-2016, 09:46
Resmi olarak teblig edilmeden ise gitmemezlik etmeyin, ise gidin, iceri almazlarsa noterle tespit yaptirin

aynen eğer aporun olmadığı zamanlarda işe gitmemezlik yaparsan eğer ,sana çıkışın verilmediyse tarihler kesin değilse , işe gelmedi diye rapor tutarlarsa sıkıntı yaşarsın

onursumer
25-02-2016, 09:47
Arkadaşlar benim sorumda kıdem tazminatında primleride ekleyebiliyormuyuz. Benim sabit maaşım 1500 tl ortalama 7000 -8000 gibi prim alıyorum. Primi falan elden alma söz konusu değil maaşla birlikte bankaya yatıyor. SGK dan hizmet dökümü 4A ya baktığımda da hep tavandan yatmış görünüyor. Şimdi ben 5 yıldır çalışıyorum çıkarırlarsa 5*1500 mü yoksa 5 *8500 mü olarak hesaplamalıyım

evrenoz un dediği gibi hesaplıcaksın her yil güncelleniyor tavan rakam 3500x5 gibi olucak tabi ekstraları çalıştığın yerle alakalı

Tunacan
25-02-2016, 09:50
http://www.alo170.gov.tr/

DOHC
25-02-2016, 10:21
Edevletten yatan maaşına bak. Düşük ise dava açarsın.
İşe gitmemezlik yapma. 3 gün habersiz gitmezsen işveren seni çıkartabilir direkt.
2016 yılı kıdem tazminatı tavanı 4.092,53 TL (en azından haziran sonuna kadar).

silwerhooks53
25-02-2016, 11:25
gıtmemızlık yapmadın cıkartıldın dedıler tmm dedım 21 ısımı sonlandırdılar dedım para yatmadan ımza atmam sımdı aradım ınsan kaynakları dıyo yanlıslık yok maasında ıcınde dedım yanlıslık var dıyo senın daha once hareketlerın vardı falan dedım kıdem ıhbar artı maas yatırcaksınız avukatla halletmıyım dedım tmm hesaplayıp doncez dedı yarın haber ver dedım

silwerhooks53
25-02-2016, 11:26
ımza attım bı kagıt yok suan cıkısta dahıl pazar gunuyle ılgılı zaten raporum var

G.U.Z.
25-02-2016, 11:34
eğer çıkışınız verildiyse gidin İş mahkemesine hakkınızı alırsınız, alo170 çalışma durumu sona erdikten sonra pek işe yaramıyor, ama çalışıyorken ücretle ilgili sorunlarla ilgili hakkınızı almanıza yardımcı olur, bimerden de hızlı bir şekilde sonuç alabilirsiniz

Tunacan
25-02-2016, 11:39
Raporunuz 21.02.2016 tarihli ise 22-23-24-25 inde işe gitmediniz mi?

silwerhooks53
25-02-2016, 11:45
hayır pazar gunu genel mudurumle konustum soylendı tazmınat alıcagım tmm dedım parayı yatırınca ımza atmaya gelırım tmm dedıler cıkısımı verdıler ama elıme bı belge vermedıler

silwerhooks53
25-02-2016, 11:46
kendılerı kovduklarını soyledıler

Evrenoz
25-02-2016, 12:02
Söylem hiçbir şeydir..
Adamlar "biz söylemedik, o kendi işe gelmedi" deseler iş akdini haklı fesihe giderler.

Yazılı / imzali birsey alana kadar işe gitmeye devam et.

Tunacan
25-02-2016, 12:09
Muhtemelen belirttiğim tarihlerde işe gitmediğin için tutanak tutup haklı fesih yoluna gidecekler. Keşke olaylar patlak verdiğinde danışsaydın.
Kanuni açıdan işe gitmediğin için ihtarname yollayıp senden savunma yapmanı ve geçerli delil (rapor) sunmanı isteyecekler. Sen de sunamayacağın için haklı fesih yöntemiyle tazminat hakların elinden almış olacaklar. Tek iddian varsa yıllık izin alacakların olacaktır.

Geçmiş olsun...

Mivec_4G63
25-02-2016, 12:16
Fazla Mesai - Ulusal Bayram Genel Tatil ücreti - Yıllık ücretli izin alacağın var mı?

Adamlar seni çıkarmadan önce biz seni çıkaracağız diye bir bildirimde bulundu mu?

İşten seni neden çıkardılar?

Hangi tarihte işe başladın ne zaman çıkışını verdiler. Haftada kaç saat çalıştın, pazar günleri çalıştın mı (1. soru da bununla ilgili)

2 gün işe gelmedi deyip sözleşmeni feshetseler bile bu fesih haksız fesihtir. İşveren işe gelmeyen işçiye ihtarname çekere işe dönmesi konusunda ihtar çekmeli, eğer işçi mazeret sunmaz yahut işe gelmezse bu durumda haklı fesihten bahsedilebilir.

Maaşınız asgariden yatırıyorsa, fazla mesainiz ödenmiyorsa haklı fesih sebebidir(prosedürleri var)

Yıllık ücretli izin kıdem ihbar fesihten sonra muaccel olduğundan fesihten önce bu alacaklar istenemez.

Mivec_4G63
25-02-2016, 12:18
Özelden işverenin numarasını yaz ben hayrına arayıp konuşurum.

Mivec_4G63
25-02-2016, 12:21
Tabi en önemlisi, işyerinde 30dan fazla kişi çalışıyor, ve senin işe devam etme niyetin varsa işe iade davası açıp işine geri dönebilirsin. Bunun için belirsiz süreli iş sözleşmen olması yahut belirli süreli iş sözleşmenin birden fazla yenilenmiş olması gerekiyor. Davayı kazanırsan, 4 net maaş işe de başlatmazlarsa 4 brüt de öyle alırsın. 1 senede dava biter. Bu aşamadan sonra da kıdem tazminatını ve diğer haklarını alırsın.

silwerhooks53
25-02-2016, 12:22
alacak ıznım yıllık ızınden 4 gun var vardıyalı oldugum ıcın pazar gunlerıde calısıyordum ısten cumartesı gunu mudurum telefonda hakaret edıp ertesı gun ıse gelme dedı ben ertesı gun raporum ve ıs gorememezlık raporumu aldım pazartesı gorusmeye gıttım ısten cıkarıldım soylendı tmm yasal haklarımı verın dedım ayrıca raporum oldugunuda soyledım herhangı bırseye ımza atmadım soyledıler ımzayla ılgılı parayı yatırın oyle dedım bugun aradımda daha once tutanagın var dedıler 2 tane olsun dedım kıdem ıhbar maas vermek zorundasınız dogru hesaplayın dedım yoksa mahkeme yoluna gıdıcem dedım bız sana hesaplayıp donelım dedıler kı mahkemeye verırsem cok haksızlıklar var ısyerınde ama eger tutanak yazıp bısey vermezlerse vura vur gıdıcem otele cunku cok daralmıs durumdayım

Dragger
25-02-2016, 14:07
Kardeşim önce bir sakin ol, bir avukata danış. Sonrasında işe iade davası açmanı tavsiye ederim.

Beni de böyle pat diye 1 günde işten çıkardılar bir arkadaşımla. İşe iade davası açtık, baya uzun sürdü ama sonunda kazandık.

İşveren +4 brüt maaşı ve diğer haklarımı vermemek için işe geri çağırdı. 70 gün kadar gittim çalıştım. Mobbing devam etti, şirket aracı vermedi, her ay 2000 tl benzin yakarak işe gittim geldim. Hergün tahrik ettiler, zorladılar çıkıp gitmem için. Ben yine avukatımla konuşup ihtar çektirdim, eski çalışma şartları sağlanmıyor diye. İhtara da dönmediler, en sonunda dava açtık, 4 brüt + izin paraları + kıdem tazminatı için. Allahın izniyle mart başı yine başlıyoruz, Allah yardımcımız olsun. Avukata iyi para döktüm ama gurur meselesi oldu bu benim için. İnşallah kazanırız.

Allah hepimizi karaktersiz şeref yoksunu, para içinde yüzerken 3 kuruş hakkımızı yiyenlerden korusun.

DOHC
25-02-2016, 14:31
Konu dışı olacak ama aylık 2000 TL nasıl bir yakış yaw? Aya 20 gün desek günde 100 TL eder......

İşe iade davaları sonucu 2 çeşit oluyor galiba. Ya 4 maaş verip seni işe alıyor yada işe başlatmazsa 4-8 maaş verip işe almıyor.

dragon
25-02-2016, 16:11
Öncelikle geçmiş olsun.Paramı almadan imza atmam diye diretmene gerek yok.Sadece işten çıkarılmana sebep olan kanun maddesine dikkat et.Bir kaç madde var ki ( madde numaralarını bilmiyorum ) o maddelerden işlem yaparlarsa tazminat alamazsın.Mümkünse imzalamanı istedikleri evrağı bir avukata göster sonra imzala.Evrağın ana sayfasına; İşe iade davası ve tüm kanuni haklarım saklıdır gibi bir ibare yazıp imzala.Paranı mecburen verecekler zaten.Hakettğin rakamı vermezlerse dava açarsın.Avukat senden ücret talep etmez.Kazandığı paranın içinden alır.Tabii başta 500-600 lira gibi para alır harç vs için ama yanlış bilmiyorsam onu da dava sonunda geri alabiliyorsun

Dragger
25-02-2016, 21:10
Konu dışı olacak ama aylık 2000 TL nasıl bir yakış yaw? Aya 20 gün desek günde 100 TL eder......

İşe iade davaları sonucu 2 çeşit oluyor galiba. Ya 4 maaş verip seni işe alıyor yada işe başlatmazsa 4-8 maaş verip işe almıyor.

Halkalı - Kurtköy arası, 75 km git 75 km gel, günde 150km. Benzinli otomatik arabayla sabah 2.5 saat akşam 3 saat trafikte dur kalk sonucu.

70 günde 4500 5000 tl benzine gitti.

Mahkeme sonrası işe geri alırsa 4 net maaş, geri almazsa 4 net 4 brüt ve izin paraları kıdem vs tüm tazminatlar ödeniyor.

İşveren fazla para vermemek için işe alıp eziyet ediyor.

silwerhooks53
26-02-2016, 13:00
arkadaslar herkese cok tesekkur ederım ısyerı bugun 5300 odeyecegını soyledı ayın 10 unda cok tesekkur ederım herkese boylece sorun cozulmus oldu ısın pesıne dusmesem kandırıp az bı mıktar verıceklerdı

onursumer
26-02-2016, 13:41
issizlik maasi basvurusu yap, eger duzgun bir sekilde cikardilarsa yararlanirsin is bulana kadar

silwerhooks53
26-02-2016, 13:55
sanırım 600 gun olması lazım ıssızlık maası ıcın ben 550 gunde kalıyorum maalesef

onursumer
26-02-2016, 13:58
daha oncesinte sigortali olarak biryerde calistiysan bu is oncesi onuda ekliyorsun ama toplamda 550 ise yararlanamiyorsun genede bi iskurla gorus sen

silwerhooks53
26-02-2016, 14:00
tmmdır dedıgınız gıbı bır goruseyım

The_Crow
26-02-2016, 14:12
arkadaslar herkese cok tesekkur ederım ısyerı bugun 5300 odeyecegını soyledı ayın 10 unda cok tesekkur ederım herkese boylece sorun cozulmus oldu ısın pesıne dusmesem kandırıp az bı mıktar verıceklerdı

Merhaba,
Sorunun çözülmüş olduğuna sevindim ama heyecana kapılma hemen. Sana çıkış kağıdı imzalatıcaklar. Onun üzerinde "Kıdemini, ihbarını, tatilini herbişeyini ödüyoruz" gibi maddeleri göreceksin. Sevinme. Orda işten çıkartıldığın Maddeler var. Tam hatırlamıyorum ama MADDE-7 olması lazım. (yada 17 ). Böyle bir madde görürsen sakın IMZALAMA. Çünkü çok muallak bir madde. Başka işe başvurduğunda bu madde yüzünden işe alınamayabilirsin. (o madde istenirse hırsızlık, arsızlık, üste karşı gelme, uygunsuz davranışlar vs. diye bir sürü şeyle yorumlanabilir.)

Bu yüzden O gün orda imzalayıp "muhasebeden evraklarımı+paramı alıp gideyim" diye düşünme. Sana verdikleri kağıtların bir kopyasını çıkart ve bir kişiye danış öyle imzala. (avukat, muhasebeci, bu işleri bilen biri vs) Haa birde "Çalışma Belgesi"ni muhakkak iste. (Bu senin orada şu tarihten şu tarihe kadar çalışmıştır gibi bir belge. Ordan ayrıldıktan sonra yeni işyerin bu evrakı isteyecektir. Tekrar geri dönüş yapma diye şimdiden almalısın.)

Sonrasında iş ararken ve bulduğunda çok sıkıntı çekersin.
Tekrardan geçmiş olsun.
Saygılar,

KÖROĞLU
26-02-2016, 14:22
İşverene şunu sor, iş akdimin feshini hangi neden ile yaptınız ?

İş kanununda (4857) fesih kuralları var. İmza atacağın evrak üzerinde aşağıdaki linkte yazılanlar yada benzeri ifadeler var ise kesinlikle imzalama.

O imzayı attıktan sonra işveren sana hiçbir şey ödemese bile hak iddia edemezsin.

Şunu teklif et hatta. Siz kendi insiyatifiniz ile işime son verdiniz, bana bunu ifade eden bir evrak hazırlayın ancak o zaman imza atarım.

Aksi taktirde de yasal haklarımı kullanır işe iade davası açarım diye de belirt.

Telefonda hakaret edip işe gelme diyecek düzeyde bir firma ise (ki otelde muhasebe de çalıştım az çok biliyorum ne karakterde olduklarını) her türlü olumsuz davranışı beklerim.

Ne yapıyorsan yap yazılı yap ve 1 kopyasını kendine al.

Geçmiş olsun aynı zamanda işten çıkarılmana üzüldüm.

http://iskanunu.com/4857-sayili-is-kanunu/245-4857-sayili-is-kanunu-maddeli-metin#27

silwerhooks53
26-02-2016, 15:50
cok tesekur ederım zaten ımzalamadan once okuycam belgelerı ve burdan olsun bı avukat arkadasımız olsun cok yardımcı oldular ımza atmaya gıttımde kopyalarını alıcam zaten ısten cıkarılma sebebınede bakıcam sagolun ınsan kaynakları hala para koparma derdındesın dedı dedım senınde basına gelır bıgun ne benım hakkım kalsın nede sızın

KÖROĞLU
26-02-2016, 16:25
cok tesekur ederım zaten ımzalamadan once okuycam belgelerı ve burdan olsun bı avukat arkadasımız olsun cok yardımcı oldular ımza atmaya gıttımde kopyalarını alıcam zaten ısten cıkarılma sebebınede bakıcam sagolun ınsan kaynakları hala para koparma derdındesın dedı dedım senınde basına gelır bıgun ne benım hakkım kalsın nede sızın

Oha ya ne yüzsüzlük (şimdi karşı tarafı da dinlemek lazım tabi yargısız infaz olmasın ama senin haklı olduğunu düşünerek yorum yapıyor herkes) yapmışlar.

Hakkımı istiyorum fazlasını değil de. İstiyorlarsa dışarda hesaplatıp size döneyim de.

Sen giriş çıkış bilgilerini gönder hesaplayıp sana dönüş yapayım. ( Mali Müşavirim)

Ne insanlar var ya, kendi işten çıkacak olsa kuruşunu bırakmaz.

emre.ates
27-02-2016, 08:24
belirsiz işçi sözleşmesinde yani belirli bir süre çalışılacağına dair bir ibare olmaması durumunda iş veren işçiyi, işten çıkarttığı takdirde işçiye ihbar tazminatı ödermi?

emre.ates
27-02-2016, 08:27
belirsiz işçi sözleşmesinde yani belirli bir süre çalışılacağına dair bir ibare olmaması durumunda iş veren işçiyi, işten çıkarttığı takdirde işçiye ihbar tazminatı ödermi?

edit olmadığı için kusura bakmayın tekrar konu açmak istemedim böyle bir durumla karşı karşıyayım,bugüne kadar karşılıklı bir sözleşme imzalamamıştık son bir ay böyle bir söşleşme yaptık böyle bir hakkım olup olmadığını merak ediyorum bilgilerini esirgemen yorumlarda bulunan arkadaşlara teşekkür ederim.