PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Murat 124 veya Serçe Swap

AliGizda
25-02-2016, 10:52
Merhabalar,

Murat 124 çocukluk hayallerimden birisi. Yaşım dolayısıyla bu hayalimi çok geç olmadan gerçekleştireyim, hayata geçireyim istiyorum. Almışken bir ufakta 'şaka' yapsın mayetinde 2.0 Tempra motoru ile swaplamak istiyorum kendisini.

Şimdi sorum şu, eli ayağı düzgün bir 124 ya da Serçe alsak buna 2.0 tempra motoru swaplasak maliyetim ne olur? Araba saçmalar mı? Çok hız yapmak değil amacım. Serçe' nin ya da 124' ün kupası bu motora dayanır mı? Bu konuda tecrübeli arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

Konuyu yanlış yere açtıysam şimdiden özür dileyerek konuyu alakalı yere taşımalarını rica ederim. Teşekkürler.

bayramoglu
25-02-2016, 10:56
tempra değil de bu işe girişiliyorsa mirafiori motorla daha fazla verim alabilirsiniz ama aktarma yol tutuş derken size bir arabada masrafı daha çıkabilir onu atlamamak gerek. keza nekadar güvenli olur bilemem nede olsa tabuttan hallice...

bayramoglu
25-02-2016, 10:57
+ stationwagon kasa olursa tam bir şaka makinasına dönüşür

*AddO*
25-02-2016, 11:37
Tempra motorunu dik koymak zahmetli iş olabilir. Arkadan itiş aracın motoru tercih edilmeli.
M20B25 olabilir mesela :)

Ramcho®
25-02-2016, 11:40
yapılmayacak iş değil yeterki düzgün usta bulabilesin.

ama miafori daha güzel olur çift weber de koydun mu catara patara gezersin :)

aliozel
25-02-2016, 12:03
Düşündüğün projeyi arkadaşımın aracı üzerinde turbo olarak yeni bitirdik. Daha önce 2.0 enjeksiyonlu mirafiori vardı.Sadece beyin işlemleri kaldı. K04 turbo kullanıyoruz. Şase kesinlikle güçlendirmek gerekiyor. Ayrıca frenlere de upgrade şart.

AliGizda
25-02-2016, 12:44
tempra değil de bu işe girişiliyorsa mirafiori motorla daha fazla verim alabilirsiniz ama aktarma yol tutuş derken size bir arabada masrafı daha çıkabilir onu atlamamak gerek. keza nekadar güvenli olur bilemem nede olsa tabuttan hallice...

Aslında öyle çok hız yapacağımdan değil, bastım mı kıçını yana versin beni biraz eğlendirsin yeter :) Şasesini kuvvetlendirmekte var düşüncem arasında. Komple çürük bir araç alıp toparlamayı planlıyorum.

Tempra motorunu dik koymak zahmetli iş olabilir. Arkadan itiş aracın motoru tercih edilmeli.

BMW motoru çok farklı ve güzel olur aslında ama bunu düşüneyim :)

yapılmayacak iş değil yeterki düzgün usta bulabilesin.

ama miafori daha güzel olur çift weber de koydun mu catara patara gezersin :)

Bir tane miafiori motoru buldum aslında, bu alınıp takilabilir.

Connecting Site... (http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-1.8-fiat-mirafiori-180bg-270530625/detay/)

Düşündüğün projeyi arkadaşımın aracı üzerinde turbo olarak yeni bitirdik. Daha önce 2.0 enjeksiyonlu mirafiori vardı.Sadece beyin işlemleri kaldı. K04 turbo kullanıyoruz. Şase kesinlikle güçlendirmek gerekiyor. Ayrıca frenlere de upgrade şart.

Ferhat' ın arabayı biliyorum ya, şimdi motor değiştirmiş diye duydum Emirhan' dan. Toplam ne kadara patlar bana, çok bir bütçe ayırmayı planlamıyorum çünkü. Yaptım mı evlatlık saklamayı planlıyorum. Ferhat frenleri falan ne kullandı? Arkalara disk takmıştı yanlış hatırlamıyorsam?

mKc
25-02-2016, 13:05
Konya'da Adem Coşan isimli bir ustanın Serçe'ye Palio motoru takıp turbolamıştı, çok da güzel yürütmüştü diye biliyorum.

Videosu da nette mevcut; https://www.youtube.com/watch?v=ZPGasKss_Dw

AliGizda
25-02-2016, 13:20
Konya'da Adem Coşan isimli bir ustanın Serçe'ye Palio motoru takıp turbolamıştı, çok da güzel yürütmüştü diye biliyorum.

Videosu da nette mevcut; https://www.youtube.com/watch?v=ZPGasKss_Dw

Az önce izledim bu videoyu :) Ben bu kadar güçlü bişey istemiyorum, turbo falan girmek değil amacım. Motoru koyup yürüteyim yeter. Yanlamak istediğim zaman çok uğraştırmadan yanlasın yeter :)

Tayfun.O
25-02-2016, 19:23
bi çılgınlık yapıp b16 swapla Türkiye de Değil Dünyada Tek olur :D

220T
25-02-2016, 19:32
Bu tür konular neden hep üst düzeye taşınıyor?Mütevazı çalışmalara da destek olsanız olmaz mı?:)

fthdrn
25-02-2016, 19:46
B16 geldi k20 bekliyorum.
Benimde var aklimda boyle proje, kolay gelsin :)

E21hamza
25-02-2016, 20:33
Hayal etmesi güzel oluyor m20 b16 k20 falan kulağa güzel geliyor fakat kendi motorunu zor taşıyan bir araca bu motorları koyabilmek için şaseyi kesinlikle güçlendirmeniz lazım ki bir de kasası çürük bir araç almayı düşündüğünüzü söylemişsiniz. Bu motorların bmw'ye hondaya'ya swap yaparken çekilen zorluğun haddi hesabı yok 124 de ne olur düşünemiyorum bile. En basitinden bir m20 motor almaya kalksanız sadece motora vereceğiniz minimum para 4.000 lira daha ustaya, elektriğe aktarmaya, şaseye girmedik bile, para varsa yapılmaz diye bi şey yok fakat bence değmez. 124 istiyorum ama performanslı olsun istiyorsanız yapacağınız en uygun işlem kendi motorunu 1.3000cc'ye çevirerek güzel bir weber karbüratör ve 124'ü bilen birine ayarlamasını yaptırarak gayet güzel performans elde edersiniz. Edeceğiniz masraf en fazla 2.5-3 bin lira olur. Amaç yanlamaksa çok uğraşmadan yanlarsınız.

osmanaydo
25-02-2016, 20:43

Bunun yapılmış fotoları vardı bi aralar n

immortalboss
25-02-2016, 21:09
Eğer abartı birşey istemiyorsanız güzel bir 1.6 ie motoru da bulabilirsiniz.5 ileri şanzımanla gayet güzel yürütür.Eğer sadece yanlamak için kullanacaksanız diferansiyel kilidi de gayet iyi olur.Ama bence 1.6 ie motor ve 5 ileri gayet yeterli olacaktır.