PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Önden Çekiş ile Arkayı Koparmak - Pist Günü @ İzmir Ülkü

rahmitanir
28-02-2016, 09:21
Dün İzmir Ülkü'de gerçekleşen Time Trial etkinliğinden bir kesit.
Araç: Honda Civic FD6 2008 model
Biraz korku, biraz heyecan dolu bir an...

https://www.youtube.com/watch?v=Rlr7HCDv2e4

LnchCntrl
28-02-2016, 09:35
Bi arkadaşım 2011 senesinde fd6 ile giderken battı çıktı sonrası arkası kopmuştu sonu şans eseri ölümden döndü hasar fazlaydı ama kendine bişe olmamıştı

onu hatırladım bi an (:

motor freni ile ağırlık öne kayınca muhtemel sonuç olmuş :)

997TT
28-02-2016, 09:51
Erken ve frenle gırıyorsunuz. Agırlık one ve sola bırıkıyor,zaten hafıf olan arka ıyıce hafıflıyor,sola dondugunuz an,arkada kı fren kuvvetıyle yanlıyorsunuz.
Daha erken yavaslayıp,bıraz daha sagda kalıp gırersenız,ılk vırajı hızlı ve temız donersınız. Bırde aracı acın bu vırajda,dıs cızgıyı sonuna kadar kullanın....

Galip
28-02-2016, 11:48
tapagaz gitseydiniz viraj sonu hafif açaraktan devam edebilirdiniz :)

Emrecan-R
28-02-2016, 12:04
Vsa devredisimi? Vsa boyle olaylarda ise yararmi bizde bu arabanin eleganci varda merak ettim

LnchCntrl
28-02-2016, 12:10
Vsa büyük ihtimal kapalı konumda, büyük ölçüde toparlıyor aracı açıkken

ACYV
28-02-2016, 12:18
Az daha yavaş gelip biraz daha Açık girseydiniz sorunsuz bir viraj olurmuş.

s2k
28-02-2016, 13:16
Erken ve frenle gırıyorsunuz. Agırlık one ve sola bırıkıyor,zaten hafıf olan arka ıyıce hafıflıyor,sola dondugunuz an,arkada kı fren kuvvetıyle yanlıyorsunuz.
Daha erken yavaslayıp,bıraz daha sagda kalıp gırersenız,ılk vırajı hızlı ve temız donersınız. Bırde aracı acın bu vırajda,dıs cızgıyı sonuna kadar kullanın....

Öne ve sağa :)

Canselmo
28-02-2016, 15:23
Herkesin dediği gibi erken ve frenle giriyorsunuz arkanın kopması için elinizden geleni yapmışssınız ve arka geliyorum diyor biraz geç anlamışssınız :D Ama eğlenceli olmuş böyle anları pistte anlamak tecrübe katar

rahmitanir
28-02-2016, 19:03
Herkese yorumlar için teşekkürler. Sorulara genel olarak yanıt vermeye çalışayım:
Araç Dream versiyon olduğundan araçta VSA yok, o sebeple virajlarda ben ve araba tamamen baş başayız:)
Genel yorum, çok geç fren yaptığım yönünde ki, haklısınız. Viraj içinde fren yaptığımdan arka taraf çok hafifliyor ve sonuç olarak arka kopuyor...
Dünkü pist gününde genel olarak heel and toe'yi öğrenmeye çalışıyordum, o sebeple viraj içlerinde saçmaladığım çok oldu ve geçmişte yaptığım zamanlara göre çok daha kötü bir zaman yaptım. Ama özellikle bu videodaki kısım benim için paha biçilmez bi deneyim oldu.

bayramoglu
28-02-2016, 19:11
o deneyimi trafikte yaşamak da paha biçilemez :D viraj adabını yusuf yusufla öğretir insana :D

fatihcakin
04-04-2016, 20:01
İyi toparlamışsınız, lastikleriniz nedir acaba ?

levent
04-04-2016, 20:11
Yazılanlara ek olarak bu şekilde freni bıraktıktan sonra biraz gazı okşasanız da daha ufak bi kontra ile konu kapanabilirmiş. :)

İlk kez arkasını yanına aldınız aracın sanırım, heyecan biraz fazla gibi :D

ozans
04-04-2016, 22:46
http://sd.keepcalm-o-matic.co.uk/i/when-in-doubt-go-flat-out-1.png

B.Koçer
04-04-2016, 23:11
Vay be pistte etkinlik varmıs hic haberimiz yok :D

keyifli 15 saniye olmus bileğinize sağlık iyi toparlamışsınız :)

levent
05-04-2016, 00:39
http://sd.keepcalm-o-matic.co.uk/i/when-in-doubt-go-flat-out-1.png[

Kafalar aynı çalışıyor :D

grkm
05-04-2016, 01:03
Kafalar aynı çalışıyor :D

Postları okuyana kadar içimden '' Gazı Çekme Çekme Çekmeee '' diyordum :)

rahmitanir
05-04-2016, 17:09
Selamlar arkadaşlar, konu hortlamış, sevindirik oldum;)

Lastikler falken ziex 94 ve 30.000 km den fazla yaptılar. Yani lastikler biraz patates.

El freni ile daha önce ufak tefek arkayı koparmışlığım var ama bunun kadar sağlam ve kendiliğinden arkanın gelmesini yaşamamıştım. Bi de hız da biraz yüksek olunca sağlam tırstım.

Arka kopunca gazı hafiften okşasaydım faydası olabilirdi ama debriyaja erken bastığımdan motorun devri çok düşmüştü. Bi de o andaki tırsmamı da göz önüne alınca, flat out yapamadım.

onurc
05-04-2016, 17:16
Çok geçmiş olsun valla baya bi adrenalin olmuş.gördüğüm kadarıylada bayağı bi esnemiş araba.bunun aynısı bana e-5 te oldu.2006 a3 le abartısız metrobüse tam döndüm gazdan çekip tekrar gaza basmamla toparlaması bir oldu.1 saniye bile sürmedi.elim ayağım titredi yeminne :D esp vsa cart curt bayağı önemli.

kelalper
13-04-2016, 17:02
araba çok önceden size uyarıyı vermiş ben geliyorum hafif kontra ver diye ama siz algılayamamışsınız. Yoksa hafif kontra ile çok temiz dönebilirmişsiniz. Arabanın şasesi gerçekten iyiymiş çok net belli ediyor ne olacağını.

mikelazi
13-04-2016, 17:31
S te bilerek yapardık :)

canım çekti iiimi :D

rahmitanir
13-04-2016, 18:29
araba çok önceden size uyarıyı vermiş ben geliyorum hafif kontra ver diye ama siz algılayamamışsınız. Yoksa hafif kontra ile çok temiz dönebilirmişsiniz. Arabanın şasesi gerçekten iyiymiş çok net belli ediyor ne olacağını.

Aracın sürücü ile olan iletişimi çok güzel. Özellikle pistte motor gücü olarak kesinlikle eksik kalıyor ama, devir çevirme, yol tutuş, direksiyon hissi ve tepkileri çok tatlı.

kelalper
14-04-2016, 12:38
Şase ok ancak yol tutuş için herşey değişken. Süper yol tutuyor dersin arabayı hızlandırırsın bu seferde yetmediğini anlarsın. Evet arabanın o gücüne göre tutuyordur ancak bir tık ilerisi için fren ve yol tutuş yetmeyecektir. Devir çevirme dediğiniz şeyde motor gücüyle alakalı olan bişey zaten. Ne kadar güçlenirse devir çevirme o kadar hızlanır.

rahmitanir
20-06-2016, 08:34
Yeni başlık açmadan aynı başlık üstünden devam etmek istedim:
Daha önce paylaştığım videoda arkanın kopması viraja debriyaja basarak girdiğimden çok dengesiz şekilde gerçekleşmişti. Bu sefer ise dengeli gaz ile durumu güzel idare ettiğimi düşünüyorum.
Honda Civic FD6 ile 19.06.2016'da İzmir Ülkü Pisti'nde Time Trial etkinliğe katıldım. Havanın 41C olması ve lastiklerin bitik olmasından dolayı yol tutuşu biraz sıkıntılıydı. Ama o zayıf yol tutuşu sayesinde sonuçta bunlar gibi eğlenceli anlar ortaya çıktı.
NOT: Videonun sonundaki o "TAK" sesi, kaskın kapı üst kenarına çarpma sesidir :)

https://www.youtube.com/watch?v=OPSmXG9Cezk

snrk
20-06-2016, 14:00
Eline sağlık. Videonun tamamı varsa süper olur. Yine çok eğlenceli geçmiş belli.
Kısmetse bu sezon ben de bir kez gelmeyi düşünüyorum. Havalar biraz soğusa iyi olacak, en sonki pist günü hangi ayda oluyor?

rahmitanir
20-06-2016, 15:11
Eline sağlık. Videonun tamamı varsa süper olur. Yine çok eğlenceli geçmiş belli.
Kısmetse bu sezon ben de bir kez gelmeyi düşünüyorum. Havalar biraz soğusa iyi olacak, en sonki pist günü hangi ayda oluyor?

Tam video da var, ama onu akşama paylaşabilirim. Bizim izmir pistinin huyunu az çok sen de bikirsin, plansız programsızlar:) en son pist aralıkta da olabilir, eylülde de. Tüm aktivitelerin tam bir listesi yok, anlık takip gerekli. Ama izmir bi M2 görsün ya hocam;)

rahmitanir
20-06-2016, 15:16

Tam video da var, ama onu akşama paylaşabilirim. Bizim izmir pistinin huyunu az çok sen de bikirsin, plansız programsızlar:) en son pist aralıkta da olabilir, eylülde de. Tüm aktivitelerin tam bir listesi yok, anlık takip gerekli. Ama izmir bi M2 görsün ya hocam;)

snrk
20-06-2016, 16:01
Aynen çok rahat adamlar. O zaman haberi yine senden alacağız :)

rahmitanir
20-06-2016, 21:08
Tam seansın videosu da burada. 0:00 - 1:08 ilk çıkış ve ısınma turu. 8:53'ten sonra da bırakıyorum ve sonrası soğutma. Arası da aksiyon falan :)

https://www.youtube.com/watch?v=jTMeen1_FhA

snrk
21-06-2016, 13:18
Sıcaklık seviyesini videodan hissedebiliyorum :)
Bu arada kamera açısı olarak sanırım POV'dan iyisi yok. Bileğine sağlık tekrardan.

rahmitanir
21-06-2016, 13:26
Kollar bile terden dolayı, neredeyse vazelin sürmüş gibi iğrenç bi hal almıştı:)
Sağolasın.

EmirKelpeten
26-07-2016, 21:16
Kollar bile terden dolayı, neredeyse vazelin sürmüş gibi iğrenç bi hal almıştı:)
Sağolasın.

Pist Gunu VLOG - Yan Yan Corsan - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=vqQ1QwbZQew)
yarışalımmı Rahmi reyiz :D şimdi 1.7m var :D

rahmitanir
27-07-2016, 08:34
Pist Gunu VLOG - Yan Yan Corsan - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=vqQ1QwbZQew)
yarışalımmı Rahmi reyiz :D şimdi 1.7m var :D

Senin yazılım sağlam ise düzlükte pek şansım yok sana karşı Emir reis. Ama senin kesik yaylar, benim de michelin PS4'ler sağolsun, virajlar her türlü benim:)