PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2016 BMW 730i M Paket 2.0 Motor "TR'de ilk kez" G11 Ankara

bilalMW
28-02-2016, 11:58
https://www.youtube.com/watch?v=xZ33z7d9z6g

yeni esnaf aracı hayırlı olsun 2.0 motorla A8 olsun S olsun pastadan güzel pay alır.

XSi
28-02-2016, 12:16
Bunun 1.6 turbosu çıkar 1-2 seneye.

Yigit-Y
28-02-2016, 12:16
Araba aşırı iyi ama fiyat cok önemli:)

bilalMW
28-02-2016, 12:22
605.612 TL diyor borusan sitesi türkiye paket standart olan büyük ihtimal.

Yigit-Y
28-02-2016, 12:24
605.612 TL diyor borusan sitesi türkiye paket standart olan büyük ihtimal.

Oldu o zaman :)

bilalMW
28-02-2016, 12:31
Oldu o zaman :)

oda head-up display,o 3 boyutlu park halinde araç etrafı gösterme,4 bölgeli klima,ısıtmalı arka koltuklar,soğutmalı ön koltuklar hariç. M paketi ayrı dünya tabi.

Gearbox
28-02-2016, 12:45
Bu hacim işinin de iyice b*kunu çıkardılar..

Ertekin
28-02-2016, 12:45
''Okey çok sory,pardon'' bunlar çok gıcık konuşmalar geliyor bana. Arabayı beğenmedim. Bir araba ne kadar teknolojik ne kadar elektronikse bsna bir okadar itici geliyor. Şahsi hissiyatım bu yönde.

LnchCntrl
28-02-2016, 12:46
1.2 7 gelirse şaşırmıcam artık. 0 100 6.5 saniye mi dedi yanlış mı anladım ?

bilalMW
28-02-2016, 12:57
valla zaten araç konfor makinesi olduğundan yemişim v6 v8'i. 2 lt twinscroll turbo motorda paşa paşa götürür. hızlanmanın asıl sebebi şase.

kıvancr
28-02-2016, 12:57
v6 v8 bır 7 nın verdıgı keyfı , motordakı guruldemeyı, kesınlıkle veremez. Sadece 0 100 6.5 olması bu keyfı vermeye yeterlı degıl.
Gereksız fazla dokunmatık kullanılmıs. Ic mekanda 7 serısınde daha fazla kafa yorulmalıydı 7 serısı ust sınıf bır arac ıcın basıt duruyor.

bilalMW
28-02-2016, 13:02
dokunmatik ekran bi konsolda var bir de anahtarda zaten. Tesla gibi plazma yok ortada en azından. hatta şatafatlı kısım dokunmadan hareketler ile bile fonksiyonları yönetmek mümkün. donanım bakımından sektörde üst sınıf denilen teknolojilerin neredeyse tamamı var.

16EC813
28-02-2016, 13:16
hayalller hayaller r :)

kıvancr
28-02-2016, 13:17
e89 Z4 kullanıyorum. Sımdıye kadar 10 a yakın bmw aracım oldu. Eskı bmwlerdekı surus hıssı yenı araclarda yok.
Ben bmw yı verdıgı saf surus zevkı ıcın alıp kullandım. Teknolojık ıvırtı zıvırtı ıle dolu 4 sılındır suni konfor hıssı yaratan bır 7 sahıbı olmak ıstemezdım.
Yenı Mercedes S ın ıc mekanı ve 7 nın ıcmekanına bır bakarsanız, bmw nın ıcının nekadar sıradan durdugunu gorebılırsınız.
Amac teknolojık bır araca ve tasarım olarak keyıf veren bır araca bınmekse s sınıfının ıc mekanıyla yenı 7 nın ıcmekanını bır karsılastırın derım.
Yorumlarımda marka fanatıgı degıl objektıf olarak yorum yapıyorum.

kalipson
28-02-2016, 13:43
Bi ara da 5 serisine 1.4 turbo gelecek diye duymuştum. Henüz gerçekleşmedi ama...
Buna da 1-2 seneye 1.6 turbi getirirlerse şaşırmayın.

Galip
28-02-2016, 14:00
5 serisinde 1.3 multijet diye bir söylentide vardı vergilerden dolayı :)

dirk
28-02-2016, 14:05
bu arabayı kullanmaya adam lazım.. Şöförsüz tam bir eziyet olabilir.

metin_1989
28-02-2016, 14:25
2 3 yıl sonra o bmw cöp olur demedı demeyın hersey elektrınıkse yakında bozulur en ufak bır parcası kırılsa bozulsa calısmasa dunya para eder evet su anda guzel ama cok narın bence

997TT
28-02-2016, 15:12
Keske araca ve pıyasaya hakım bırılerı kullansaydı.
Fıyat cokk yuksek,ılerıde duser. Ayrıca ıc ve dıs mekan guncel 7'den pek farkı yok...

Yigit-Y
28-02-2016, 15:30
Teknoloji benim acayip hoşuma gidiyor

Ama 600 ki dolusu degilmis

O paraya polat alemdar gibi koruma ordusu ile gezerim

Vip vito one arkaya fluence icinde adamlar 3 4 sene takalirim

Goren reis der en azından hahahahaha

MK8800
28-02-2016, 15:42
2.0 Tfsi A8'de geldi zaten geçen ay fiyatlar çok yakın : Connecting Site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-referans-motors-2015-audi-a8-2%2C0-tfsi-l-hybrid-masaj-vakum-262909110/detay)

darkmoon
28-02-2016, 17:11
F Segmenti araç alan motoruna yakıtınamı bakar zaten çoğu şirket üstünden alınıp satılıyor bireysel alanlarda çok çok zengin sınıfı..
şöför arabası bunlar..

bunlara d,e segmenti muamelesi yapmanın mantığını hiç kavrıyamadım bu araçların arkası lüksdür arkada taşınan insan makam sahibi milletvekili ,bakan,başbakan,konsolos,holding patronu v.b bunların rahatı konforu ön plandadır.. bu sınıfda cimriliği hiç anlamıyorum ..

kim takar bu sınıfda ekonomiyi , kim takar düşük hacmi..

997TT
28-02-2016, 17:16
Bır cok ınsan takar,emın ol. Yanı parayı kendı kazanan patron yapar. Zaten cok kazananda bu motoru almaz. Burokrat sınıfı zaten,umurunda olmaz.
Ayrıca 7'yı daha cok patronlar kendı kullanır,soforlu kullanım daha cok S kasaya mahsus.
Ayrıca bırı bu adama S kasa kullandırsın. C kasa ıle bır tutuyor! :) Nerdeyse tum yenı sıstemlerın bu aracla cıktıgını sanıcagız.... Hele serıt takıp ultimate drıvıng machıne ı kullanması komedı.... Bos adam,hele o sorry bıtırdı benı....

darkmoon
28-02-2016, 17:21
Bır cok ınsan takar,emın ol. Yanı parayı kendı kazanan patron yapar. Zaten cok kazananda bu motoru almaz. Burokrat sınıfı zaten,umurunda olmaz.

bir çok dediğiniz sınıf zaten bu sınıf :) bende bunu anlatmaya çalışıyorum. ben daha F segmenti alıpda kendi süren ömrüm boyu hiç görmedim. benim çevremde rextonu bile makam aracı olarak kullanan insanlar var.. :) makam aracı almak bir prestijdir ama özel şöförün olması ap ayrı bir prestij..

mrtysn
28-02-2016, 17:31
Hala S winner yenilerde, en guzel 7 E38'dir.

997TT
28-02-2016, 18:16
bir çok dediğiniz sınıf zaten bu sınıf :) bende bunu anlatmaya çalışıyorum. ben daha F segmenti alıpda kendi süren ömrüm boyu hiç görmedim. benim çevremde rextonu bile makam aracı olarak kullanan insanlar var.. :) makam aracı almak bir prestijdir ama özel şöförün olması ap ayrı bir prestij..

Suan bıle cevremde sana onlarca ornek verebılırım.Ozelıkle 7 serısı sahıplerı kendı kullanıyor,dedıgım gıbı S'de soforlu kullanım cok ama yazarken bıle soforlu kullanan 3-4 tanıdıgım aklıma gelıyor sadece.
Bu aracları Makam aracı almak olarak gorme,adam kendı kullanımına alıyor,emın ol sırketınde soforde coktur.
Mesela babam,74 yasında,sehırlerarası seyehatlerde bıle genelde almaz bız gondermesek ve sıfır aldıgımız 2008 S500'e lpg taktırmıs adam. Bazı seyler bazen mantıgımıza sıgmıyor ama oluyor....

darkmoon
28-02-2016, 18:24
benim tek bildiğim örnek zamanıdna s500 vardı bizim şirkette eniştem inat etmişdi ben kullanıcam diye 1 aya kalmadan her yerini sürtüp vurunca e kasaya geri döndü.. :)

tabi benim diğer yiğenlerin yengemin bir yere giderken arka koltuğa oturup çek oğlum bizi şuraya götür gibi espriler yapmasıda etki etmiş olabilir. :)

ACYV
28-02-2016, 18:27
7 kasaları genellikle sahipleri kullanır, benim çevremde de öyle hatta Rusya'da bile böyle. S oldu mu işin içine şoför giriyor.

2 litre 7 kasa da satar, artık devir teknoloji ve konfor devri, zaten premium her şey eski anlamını ve değerini kaybetti. Ayrıca BMW'de teknolojik olarak hakkını veriyor, Mercedes'in geri kalmış gibi bir havası var ama hiç de öyle değil.

Wankel Batu
28-02-2016, 19:24
ikisinide test etme imkani buldum , yeni 7 eskisiyle alakasi yok , rahatlik ve teknolojik bakimindan bmw nin ilk kez bu kasada kullandigi oyuncaklari mevcut en cokta koltuklarini begendim.
Ama s kasada baska birsey var icindeyken cok farkli hissettiriyor S in sinifindaki liderligi kolay kolay degismez bence

msk_bmw
28-02-2016, 19:29
Hacimler bu hızla küçülmeye devam ederse vergi sistemimizin artık olması gerektiği gibi emisyona dayalı alınması ihtimali artıyor. Sağolsun hükümetimiz bizden alabileceği, tek bir kuruşu bırakmaz bizde.

aknard
28-02-2016, 20:29
1.5 dci röno motoru koysunlar Türkiye paketine yoksa çok darılırım :D

bilalMW
28-02-2016, 20:33
hacimler küçüldü diye bla bla yapılıyor ama daha önceleri o hızlanma verileri kaç cc motorlar ile yapılıyordu şimdi kaç lt ? verimliliğe arada bi bakın yahu. he zevkse ayrıdır ama şuan gelinen nokta çok büyük gelişimdir.

Gko
28-02-2016, 20:42
hayır herşeyi geçtim nedense hep bizim ülkedeki vergilere takılıyo herkes. Hani tamama cidden saçma vergi sistemimiz var ama bu adamlar bu arabaları sadece bizim ülkede bu hacimle satmıyolar. c180 falan zebille var yurt dışındaki ülkelerde.

darkmoon
28-02-2016, 21:16
emisyon sistemi zor.. o sisteme geçilirse fakir fukara soyulur zengin bedavaya arabaya biner.. gelir dengesi zaten nane molla olan ülkede her şey alt üst olur..

küçük hacimin bir zararı yok isterlerse 1.2 motor koysunlar sadece her yiğidin bir yoğurt yiyişi var her segmentinde bir alıcı kesmi var.
hadi türkiyede ötv var düşük hacim F segmentinde ok de.. yurtdışında ne gerek .. kaldıki 600 bin lira düşük hacim F segmenti içinde fazla bence. birde bomboş kasa.. arkadaşların dediğine göre ısıtmalı soğutmalı koltukları bile yok opel astra almıyorsunki bmw 7 kasa bu..

zevk renk işi sanırım ben eski kafalıyım F segmenti dedinmi 7 kasa olsun S kasa olsun kuvvetli motor bir ton dolu konfora rahatlığa keyife yönelik oyuncaklar geliyor aklıma..

napa derisinden tutda kiraz ağacından ceviz ağacından hakiki ahşap kaplamalara ,arkada mini barına, bardak ısıtmasına,koltuklar yatakda olmasına, arkadaki koltuklarda masaj özelliğide olucak, multimedia sıda olucak, internetide olucak, arkaya özel ısıtması soğutması olucak, arka koltuk ayaklık uzatmasıda baldır desteği olucak yani yönetici koltuğu, elektrikli perdeleride olucak,şöför paketide olucak kısaca velour paspasına kadar olucak bence daha aklıma gelmeyen bir ton oyuncakları olucak..

boş sadece sürmelik 7 kasa s kasa alınıcağına pek tabi 3,5 yada c,e alınabilinir hiç olmassa amacına uygun olur ama benim düşüncem bu tabiki zevk renk meselesi.. ben 7 yada s kasa sürücem arkadakiler çayını kahvesini şampanyasını yudumlayıp internetine girip koltukta kendilerine masaj yapıp keyif sürücek ilginç ama zevk meselesi tabiki.

Mutu
28-02-2016, 21:30
v6 v8 bır 7 nın verdıgı keyfı , motordakı guruldemeyı, kesınlıkle veremez. Sadece 0 100 6.5 olması bu keyfı vermeye yeterlı degıl.
Gereksız fazla dokunmatık kullanılmıs. Ic mekanda 7 serısınde daha fazla kafa yorulmalıydı 7 serısı ust sınıf bır arac ıcın basıt duruyor.

Yalnız 7 kasanın gürlemesi, sürücüye keyif vermesi değil de, arkada oturan totosu büyük arkadaşları rahat ettirmesi önemli. Ondan almışlardır belki böyle bir karar =)

Nightfish
28-02-2016, 22:28
Jaguar XJ yıllardır 2.0 motor kullanıyor. Bir önceki kasa S serisinde 2.2 dizel gelmişti S 250 olarak. Neden bu araca bu motor bu kadar yadırgandı anlayamadım.

KOSEREN
28-02-2016, 22:33
Yav arabaların yalıtımları zaten zirve.Camı kapatınca ne motor sesi ne egzoz sesi hiç bişe duymuyosun.Hızlanması torku iyi olduktan sonra 6 silindir 8 silindir günümüzde çokta elzem değil F sınıfı olsa bile..

Yigit-Y
28-02-2016, 22:40
Ben motoru yadirgamiyorum

Fiyati 300 400 arasi olmali benim gözümde

Ama neyse burasi tr demekten bıktım

300E
28-02-2016, 22:45
Başarılı ama komik...

msk_bmw
29-02-2016, 00:08
Emisyon sistemi ile daha fazla gelir elde edileceği hesaplandığı gün dillendirirler bu sistemi, tüm gelişmiş ülkelerde böyle diye. Alt kesimin düşünülmediğini her defasında kanıtladılar.

7 serisine gelince, teknoloji tabi ki gelişsin ama bu kasada bmw'nin ilk defa kullandığı öncülük ettiği bir teknoloji var mı? Bmw'nin geçmişinde 7 serileri otomobil teknolojisinde 10 yıl sonra yaygınlaşacak teknolojilerle donatılır, bunlar arasında en az 3-4 yeni teknoloji olurdu. Artık bmw 7'de bile sadece yeniliklere ayak uydurmaktan ibaret mi kalıyor. Bu segmentte sorgulanması gereken fiyat ya da motor hacmi değil.
Geçmiş 7 serileri;
1973 — Avrupa'da seri olarak turbo motorla üretilen ilk otomobil BMW 2002 oldu.(7 serisinin olmadığı yıllar)
1978 — Modern ilk ABS sistemi BMW 7 serisi ve Mercedes S serisinde uygulandı.
1992- Xenon far ilk defa BMW 7 serisinde uygulandı.

bilalMW
29-02-2016, 00:12
Emisyon sistemi ile daha fazla gelir elde edileceği hesaplandığı gün dillendirirler bu sistemi, tüm gelişmiş ülkelerde böyle diye. Alt kesimin düşünülmediğini her defasında kanıtladılar.

7 serisine gelince, teknoloji tabi ki gelişsin ama bu kasada bmw'nin ilk defa kullandığı öncülük ettiği bir teknoloji var mı? Bmw'nin geçmişinde 7 serileri otomobil teknolojisinde 10 yıl sonra yaygınlaşacak teknolojilerle donatılır, bunlar arasında en az 3-4 yeni teknoloji olurdu. Artık bmw 7'de bile sadece yeniliklere ayak uydurmaktan ibaret mi kalıyor. Bu segmentte sorgulanması gereken fiyat ya da motor hacmi değil.
Geçmiş 7 serileri;
1973 — Avrupa'da seri olarak turbo motorla üretilen ilk otomobil BMW 2002 oldu.(7 serisinin olmadığı yıllar)
1978 — Modern ilk ABS sistemi BMW 7 serisi ve Mercedes S serisinde uygulandı.
1992- Xenon far ilk defa BMW 7 serisinde uygulandı.

carbon core şase ?

msk_bmw
29-02-2016, 00:23
Bir yenilikten ziyade, karbonfiberi seri üretim otomobillere uygulamada ilerleme kaydetmişler. Sonuçta aracı hafifletmek deyince en az 50 yıldır akla karbon fiber geliyor. Ama yinede hadi ilk diyelim başka?

S.Özeren
29-02-2016, 00:29
Ben motoru yadirgamiyorum

Fiyati 300 400 arasi olmali benim gözümde

Ama neyse burasi tr demekten bıktım

Yigido yıllardır bu sektörün içindesini

Bitane örnek ver ya ^sıfır ^ olarak hakeden araba ne var ?
Clio olMuş 69 lira memleketde

bilalMW
29-02-2016, 00:32
Bir yenilikten ziyade, karbonfiberi seri üretim otomobillere uygulamada ilerleme kaydetmişler. Sonuçta aracı hafifletmek deyince en az 50 yıldır akla karbon fiber geliyor. Ama yinede hadi ilk diyelim başka?

adaptif süspansiyon teknolojisi ile 4 tekerlekte manevra honda da ki 4ws olan teknolojiyi ilk defa bi arada sunuldu.

bilalMW
29-02-2016, 00:35
bide en şatafatlı olarak

https://www.press.bmwgroup.com/global/article/detail/T0212943EN/technology-and-innovation-workshop-on-the-new-bmw-7-series-model-range-predrive-miramas

The new BMW 7 Series is the world’s first series-produced car that owners will be able to manoeuvre in or out of parking spaces or garages without anyone at the wheel. The remote control parking option thus allows drivers to access extremely tight parking spaces. Using the likewise newly developed BMW Display Key, the driver can prompt the car to enter or exit a parking space fully automatically.

Yigit-Y
29-02-2016, 06:34
Yigido yıllardır bu sektörün içindesini

Bitane örnek ver ya ^sıfır ^ olarak hakeden araba ne var ?
Clio olMuş 69 lira memleketde

Valla kanka orası öyle de.

69 a clio alanda normal mi şimdi:)

kelalper
29-02-2016, 09:11
burada parayı borusan kazanıyor. Düşük vergi dilimiyle lüx arabayı üzerinde v8 varmış gibi satıyor.
Bu arada bu araba bize ve italyanlara gelmez. Konuşurken çok fazla ellerimizi kullandığımız için o sistem ne yapacağını şaşırır. Arabada arkadaşınıza hanımı şikayet ederken bi anda arabanın speakerlarından hanımın alo sesini duyarsanız şaşırmayın. İtalyanlardan bizden de beter.
Dokunmatiği de beğenmedim. Ben pimpirikli adamın ışıkta dururken sürekli arabanın içi ile ilgilendiğim için her leke görüp sildiğimde devreye girerse bişeyler çıldırırım.

tayreep_john
29-02-2016, 10:16
araba tam bir donanım harikası olmuş 2.0 vergisi vs de düşük üst segment olmasına rağmen araba videodan bile kendine hayran bırakıyor.... taaki fiyatını görene kadar 605.000 nedir ya almıyorum arkadaş..

darkmoon
29-02-2016, 10:32
Donanım manyağı bir insan olarak her donanımda bence iyi değildir veya yeni değildir yada verimli değildir.

adaptif far yani yolu takip eden far ilk defa 90 yı yıllarda citroen ds lerde kullanıldı. vitessiz araba bugün popüler olan ilk defa 60 lı yılarda amerikanlarda kullanıldı..

Keza yol takip sistemi mercedeslerdeki türkiyede işe yaramaz.. sistem çok hassas yoldaki şeritleri takip ediyor ve asfaltın pürüsüz olması gerekiyor kaymak gibi yoldaki kılcal çatlak yada kırıklar olursa bu sefer o çatlak ve kırıkları şerit sanıp takip etmeye başlıyor birde türkiyede yolda şerit üstüne şerit boyası yenilenirken eski şerit çizgisi tam tutturulamadığı için çoğu yerde çift şerit ve farklı yönlere giden şeritler olması nediyle çok sakat. sen türkiye yollarına güvenip şerit takip sistemini açarsan bir zaman sonra soluğu ya bayırda ya tarlada yada yolun dışında bir yerde alırsın..

başka bir örnek veriyim W124 mercedeslerde dolularında arka koltuk kafalıkları elektrikliydi.. o zamanlar uzay mikiği gibi gelirdi sonrasında ben yeni e kasaların en dolu paketlisinde bile o arka elektrikli kafalıkları ben göremedim.

Dayımın 508 de hud var bence çok gereksiz bir şey araca konulmak için konulmuş ama havalı işte. yoksa işlevselliği tartışılır.

her sistem mükemmel gerekli diye bir şey yok her sistem gerekli diye bir şeyde yok. Ama F segmentindeki donanım araba ile ilgili değil o araca binen insanın keyfi rahatı konforu ile ilgili.

Sürati torku şanzımanı motoru ıvırı zıvırı genelde şöförü ilgilendirir.. aracın arkasında oturan makam yada yönetici sahibini ilgilendirmez.

halilcakir
29-02-2016, 11:18
Ben şu fiyat konusunda birşeyler söylemek istiyorum.

Ülkede herşeyin fiyatının abartı olduğu konusunda zaten hemfikiriz. Araba ev vs vs hatta anasının şeyi gibi pahalı abartı balon.

Ama yani bmw nin en üst sınıfından bir arabanın range sport fiyatında olması bana normal geliyor haksızmıyım?

Hatta S e göre ucuz bile 600bin. Bakmadım ama en ucuz S 750 den falan başlıyor olmalı hani bunun rakibi olarak

Gel gelelim benimde gözümde bu sınıfın tek temsilcisi S dir o ayrı.

MK8800
29-02-2016, 11:22
Ben şu fiyat konusunda birşeyler söylemek istiyorum.

Ülkede herşeyin fiyatının abartı olduğu konusunda zaten hemfikiriz. Araba ev vs vs hatta anasının şeyi gibi pahalı abartı balon.

Ama yani bmw nin en üst sınıfından bir arabanın range sport fiyatında olması bana normal geliyor haksızmıyım?

Hatta S e göre ucuz bile 600bin. Bakmadım ama en ucuz S 750 den falan başlıyor olmalı hani bunun rakibi olarak

Gel gelelim benimde gözümde bu sınıfın tek temsilcisi S dir o ayrı.

S' de henuz boyle bir motor secenegi yok ki abi yani rakip olarak baz alabilecegimiz fiyatta yok . Dizel olarak da suan dolu amg-m paketleri kiyaslarsak 7 daha pahaliya geliyor o da degmez gibi sinifin lideri S cunku :D

halilcakir
29-02-2016, 11:23
S' de henuz boyle bir motor secenegi yok ki abi yani rakip olarak baz alabilecegimiz fiyatta yok . Dizel olarak da suan dolu amg-m paketleri kiyaslarsak 7 daha pahaliya geliyor o da degmez gibi sinifin lideri S cunku :D

He işte motoru baz almazsan aslında iyi bir alternatif bmw severler için

Yigit-Y
29-02-2016, 11:24
Bu araba s e rakip olamaz eyw.

Bu fiyatlar zengine bile koyar be b.k gibi zengin olmali ki koymasin.

Hak ettigi rakamlar 300 400 olmalı ama olmuyor ışte:)

darkmoon
29-02-2016, 11:25
burda insanların dediği şu aslında.. benim bildiğim devlette marka ayrımı yok..

bu bmw 7 2.0 motorda olsa şu kadar ötv koy bu mazda 2.0 kim alır bunu bunada şu kadar ötv koy mantığı yok..
ötv var ve hacim var o kadar. marka model farketmez hepsinde aynı diye biliyorum.

yani bir bmw 7 2.0 motorun yediği ötv ile bir opel,mazda ,toyota gibi halk sınıfı markaların 2.0 nın yediği ötv aynı.

hadi bmw 7 kasadır lüks vergiside yesin..Gene 100 bin 200 bin olsun diyende yok ama 600-700 bin tl bundan çok geliyor insanların gözüne 2.0 motora göre bence.. Mantıkende öyle.

halilcakir
29-02-2016, 11:34
ÖTV siz fiyatına bakmak lazım

şimdi açtım benim arabanın faturaya baktım şu şekilde yazıyor

birim fiyatı xxxx

ötv %90 xxxxx

toplam xxxxx

KDV %18 xxxxx

GENEL TOPLAM xxxxxxx

silindir hacmi 1991cc

bu hesaba göre bu arabanın fiyatı işte %90 ötv ise eğer 605 binden başa doğru hesaplayın.

Sonra birde S kasa yı yine vergisiz hesaplayın.

En ucuz VERGİSİZ s 245bin miş ama bu %145 ötv ye yakalanıyor

http://www.mercedes-benz.com.tr/content/media_library/turkey/mpc_turkey/passenger_cars/prices/2016fiyatlistesi.object-Single-MEDIA.download.tmp/MBPCTLPricelist02.2016.pdf

ÖZETLE bu ötv avantajı işi bmw sever için bence güzel. Bu kasadada amaç sessizlik ve rahatlık olduğuna göre gaza basınca gidiyorsa homurdamasına falan gerek yok gibi gibi

Nightfish
29-02-2016, 11:39
burda insanların dediği şu aslında.. benim bildiğim devlette marka ayrımı yok..

bu bmw 7 2.0 motorda olsa şu kadar ötv koy bu mazda 2.0 kim alır bunu bunada şu kadar ötv koy mantığı yok..
ötv var ve hacim var o kadar. marka model farketmez hepsinde aynı diye biliyorum.

yani bir bmw 7 2.0 motorun yediği ötv ile bir opel,mazda ,toyota gibi halk sınıfı markaların 2.0 nın yediği ötv aynı.

hadi bmw 7 kasadır lüks vergiside yesin..Gene 100 bin 200 bin olsun diyende yok ama 600-700 bin tl bundan çok geliyor insanların gözüne 2.0 motora göre bence.. Mantıkende öyle.

ÖTV için aslında şöyle bi durum var. Geri görüş kamerası, koltuk ısıtma, sunroof vs gibi donanımlardan da araç ülkeye giriş yaparken ÖTV alınıyor. BMW gibi bi arabanın oyuncağı da fazla olduğundan haliyle ÖTVsi diğer araçlara göre fazla çıkıyor diye biliyorum.

halilcakir
29-02-2016, 11:40
Yanlış hesaplamadıysam bu arabanın vergisiz hali 605 bine göre 269 bin yani en ucuz S den biraz pahalı ve herşey dahil 605 bin

S tüm vergiler dahil 713200 yazıyor listede

e işte 2 litre vergi avantajı arkadaşlar daha ne olsun neredeyse 100bin lira fark

halilcakir
29-02-2016, 11:41
Yani kabaca almanyada aynı para olan 2 arabadan biri Türk vergi sistemine uyan haliyle Türkiye'de biri diğerinden 100bin lira daha ucuz yada işte daha pahalı

vay amk spor gazetesi :D:D:D

halilcakir
29-02-2016, 11:45
Bu vergi sisteminini baz fiyata göre güncellenmesi şart

Yani otomobil üreticisinin kestiği faturaya göre olmalı

Atıyorum bmwnin kestiği fatura 200 bin ve üstü şu kadar vergi

100 bin ve altı bu kadar vergi

Ha bmw 2 litre 7 yi Türkiye için özel üretmedi emisyon vs diye üretti ama al sana vergi kaçağı işte hemde legal yoldan saçma sapan eski usul yüzünden

darkmoon
29-02-2016, 12:00
ben ekstra bütün artılar sunroof koltuk ısıtma v.b lüks vergisi adı altında alınıyor diye biliyordum. Alana hayırlı olsun ne diyelim :)

burak_2885
29-02-2016, 12:14
Yeni BMW 730i
Sedan
Şanzuman: Otomatik
Hacim: 1.998cc
Silindir: 4 / 4
Güç: 258
Euro: 87.000
ÖTV Oranı: %90
KDV: %18
Fiyat: 195.991€
Lira: 605.612

Hesaplamalar tamamen doğal. Fabrikadan 87bine € ya çıkıyorsa TR de bu fiyatlara satılmak zorunda..

imprezaWRC
29-02-2016, 13:23
Sorry, pardon, pardon dediği yerde bıraktım izleyemedim. Hiç dışarıdan çekim yok, 29 dk boyunca da yarı Türkçe yarı İngilizce konuşmayı dinlemeye katlanamayacağım.
Gelelim şu fiyat ve iç mekan genişliğine; kusura bakmayın 2.0lt otomobile 600.000 TL verilmez, şahsen ben 600.000 TL'yi otomobile verecek olsam en azından gidip 2.0lt Bmw almam. Dik cockpit diye adlandırıyorlar nedir, herifler kaç senedir bir türlü vaz geçmediler. 7 serisi büyüktür, geniştir diyorsun ama videoda sağ koltukta oturanın dizleri torpido gözüne dayanmış durumda. Koltuğu az geriye çekse arka koltukta oturanın dizlerine değebilir. 600.000 TL para verip otomobil alacaksın 4 kişi zor sığışacaksın ki biz F10'da 4 kişi oturunca benim dizlerim torpido gözü ile bütünleşiyor.
Skoda Octavia, Honda Jazz, Honda HRV, Subaru Forester, Subaru Outback daha geniş ve ferah iç mekana sahip otomobiller. (ilk etapta bunlar aklıma geldi.) 7 serisi ile bu saydığım otomobilleri aynı sınıfa sokmuyorum ama bu kadar para verince insan biraz ferah iç mekan bekler diye düşünüyorum. Ayrıca o şeride sokma olayı Hyundai Tucson'da da var, atla deve bir özellik değil. (başka markalarda da vardır da aklıma gelmedi.)
Geçen gün sıkışık trafikte makyajlı 5 kasa sandığım yeni 7 serisini gördüm; sevenleri kusuruma bakmasın ama bana hiç heybetli gelmedi. Hatta dikkatimi bile çekmedi, dedim ya ilk önce 5 serisi sandım diye.
Aralarda değinilmiş bende yazayım affedersiniz nasıl oluyorda 2.0lt otomobilin vergisiz fiyatı ile 3.0d xdrive üniteli bir otomobilin vergisiz fiyatı arasında 3.000 euro fark olabiliyor. Hatta 640d xdrive'ın vergisiz fiyatı 64.000 euro. 2.0lt 7 serisinin vergisiz fiyatı neden bu kadar yüksek?

MSK
29-02-2016, 14:09
Ne varsa eskilerde var büyük motor, büyük iç hacim :). 60.000 tl'ye e66 kasa 7 serisi alırsın, ne masrafı ile ne de yaktığı ile 600.000 tl'ye ulaşabilirsin. Tr' de bu vergiler (ötv) oldukca sıfır her arabanın ucuzunu alacaksın.

Canselmo
29-02-2016, 14:13
Biz ne kadar konuşursak konuşalım , parası olan gidip alır bmw hayranlığı gercekten cok fazla ve kullanıcıların yarısı daha otomobilde bilmediği bircok seye ragmen bmw ve en dolusu m paket olsun , 5 olcagına 7 olsun büyük görüneün , gösterişli olsun mantığı cogu kitle böyle kullanıyor ne yazıkki

Black_Eagle
29-02-2016, 16:30
Yeni BMW 730i
Sedan
Şanzuman: Otomatik
Hacim: 1.998cc
Silindir: 4 / 4
Güç: 258
Euro: 87.000
ÖTV Oranı: %90
KDV: %18
Fiyat: 195.991€
Lira: 605.612

Hesaplamalar tamamen doğal. Fabrikadan 87bine € ya çıkıyorsa TR de bu fiyatlara satılmak zorunda..

Vay be olaya bak adamlar yatırım yapıyor fabrika kuruyor, işçi çalıştırıyor, argeye dünya para döküyor yani deli gibi emek harcıyor, en iyi ihtimalle aracı 20-30 bin euroya mal etse(maliyeti salladım daha fazla olur daha az olmaz diye düşünüyorum)50 bin euro kar koyup 80 bin euroya bize gönderiyor. Bizim devlet en ufak emek harcamadan fabrikanın karından 2 kat fazla para kazanarak 100.000 euro kazanıyor.

Black_Eagle
29-02-2016, 16:40
Bu arada kuzenlerim kuwaitte yaşıyor onlara sorayım dedim. Bizde satılanın 3.0 v6 sının fiyatı aşağıda. Aynı fabrika onlarada araç gönderiyor ama orda hükümetin böyle vergiden öpme olayı yok tabi. Bu arada bir kuwait dinarı 10 tl

http://kuwait.yallamotor.com/new-cars/bmw/7-series/2016/730li

Bonus olarak buda m4 fiyatı http://kuwait.yallamotor.com/new-cars/bmw/m4-coupe. Şimdi uni okuyan ve kuwait vatandaşı olan kuzenimin işe başlama maaşı 2000 dinar gibi. 2 yıl çalışıp sıfır m4 alabiliyor. Benim m4 almam için kaç yıl çalışmam gerektiğini hiç hesaplamıyorum bile

VWci
29-02-2016, 16:43
Yukaridaki linkteki bilgiler yanlis buyuk ihtimal cunku suudi arabistandaki 730 2.0 motor. Bizdeki ile ayni.

Black_Eagle
29-02-2016, 16:47
Yukaridaki linkteki bilgiler yanlis buyuk ihtimal cunku suudi arabistandaki 730 2.0 motor. Bizdeki ile ayni.

Kuwait fiyatları bunlar zaten ne farkeder ki 2.0 olsa bile uçurum var yani hem fiyatlar hemde şartlar açısından.

Kahn23
29-02-2016, 16:54
Bu sınıf arabaların bana göre bu motor hacmine inmemesi gerekiyor. Sonuçta modellerin kendine has bir müşteri portföyü var. Onlar da kendini bir alt segment araç kullanan adamdan ayrı tutmak istiyor.
90'larda ne güzeldi. A8 4.2, S600, 7.60Li vs.vs.
Şimdi aynı modeller 2.0lt'lerde geziyor. Benim kulağıma çok hoş gelmiyor.

Dou
29-02-2016, 16:59
Sorry, pardon, pardon dediği yerde bıraktım izleyemedim. Hiç dışarıdan çekim yok, 29 dk boyunca da yarı Türkçe yarı İngilizce konuşmayı dinlemeye katlanamayacağım.
Gelelim şu fiyat ve iç mekan genişliğine; kusura bakmayın 2.0lt otomobile 600.000 TL verilmez, şahsen ben 600.000 TL'yi otomobile verecek olsam en azından gidip 2.0lt Bmw almam. Dik cockpit diye adlandırıyorlar nedir, herifler kaç senedir bir türlü vaz geçmediler. 7 serisi büyüktür, geniştir diyorsun ama videoda sağ koltukta oturanın dizleri torpido gözüne dayanmış durumda. Koltuğu az geriye çekse arka koltukta oturanın dizlerine değebilir. 600.000 TL para verip otomobil alacaksın 4 kişi zor sığışacaksın ki biz F10'da 4 kişi oturunca benim dizlerim torpido gözü ile bütünleşiyor.
Skoda Octavia, Honda Jazz, Honda HRV, Subaru Forester, Subaru Outback daha geniş ve ferah iç mekana sahip otomobiller. (ilk etapta bunlar aklıma geldi.) 7 serisi ile bu saydığım otomobilleri aynı sınıfa sokmuyorum ama bu kadar para verince insan biraz ferah iç mekan bekler diye düşünüyorum. Ayrıca o şeride sokma olayı Hyundai Tucson'da da var, atla deve bir özellik değil. (başka markalarda da vardır da aklıma gelmedi.)
Geçen gün sıkışık trafikte makyajlı 5 kasa sandığım yeni 7 serisini gördüm; sevenleri kusuruma bakmasın ama bana hiç heybetli gelmedi. Hatta dikkatimi bile çekmedi, dedim ya ilk önce 5 serisi sandım diye.
Aralarda değinilmiş bende yazayım affedersiniz nasıl oluyorda 2.0lt otomobilin vergisiz fiyatı ile 3.0d xdrive üniteli bir otomobilin vergisiz fiyatı arasında 3.000 euro fark olabiliyor. Hatta 640d xdrive'ın vergisiz fiyatı 64.000 euro. 2.0lt 7 serisinin vergisiz fiyatı neden bu kadar yüksek?

Genis olmasi isteniyorsa sanirim ucuza alinabilecek en iyi sedan, Skoda Superb olsa gerek. 6 tane alinir o paraya.

600 bin tl bence de yuksek 2 litre icin. Vergi sisteminden oturu cok daha uygun olmasi lazim 3+ lt motorlu ust segment araclara gore.

imprezaWRC
29-02-2016, 17:22
Bu arada kuzenlerim kuwaitte yaşıyor onlara sorayım dedim. Bizde satılanın 3.0 v6 sının fiyatı aşağıda. Aynı fabrika onlarada araç gönderiyor ama orda hükümetin böyle vergiden öpme olayı yok tabi. Bu arada bir kuwait dinarı 10 tl

BMW 7 Series 2016 730Li in Kuwait: New Car Prices, Specs, Reviews & Photos | YallaMotor (http://kuwait.yallamotor.com/new-cars/bmw/7-series/2016/730li)

Bonus olarak buda m4 fiyatı 2016 BMW M4 Coupe Prices in Kuwait, Gulf Specs & Reviews for Kuwait City | YallaMotor (http://kuwait.yallamotor.com/new-cars/bmw/m4-coupe). Şimdi uni okuyan ve kuwait vatandaşı olan kuzenimin işe başlama maaşı 2000 dinar gibi. 2 yıl çalışıp sıfır m4 alabiliyor. Benim m4 almam için kaç yıl çalışmam gerektiğini hiç hesaplamıyorum bile

M4 yerine WRX'e fit olursa kenara 1000 dinar koyarak 9 ay sonra 0 km WRX sahibide olabilir.

997TT
29-02-2016, 17:57
Baz fıyatlardan gecırıyor borusan malesef.
Mesela X5 3.0 baz fıyatıyla 2.0 a yada 520d ıle 520i ye bakın.
Baz fıyatlar cokkk mantıksız bır cok modelde.

darkmoon
29-02-2016, 17:57
konuda 27-28 yaş ortalama 30 yaş üstünün olaya bakış açısı tamamen aynı. farklı yollardanda olsa sonuç aynı.

20 li yaşlardaki arkadaşların bakış açılarıda kendi aralarında aynı genelde..

birde şu düşük hacimden yüksek beygir almakda asrın buluşu icadı değil. bildiğin atmosferik motora kabaca söylüyorum iki turbo takıp yada başka bir deyişle bir komprösör bir turbo takıp beygiri uçurmak öyle asrın buluşu değil turbo 50 yıl öncede vardı 70 yıl öncede vardı ve araçlara takılıyordu.
sadece o zaman bu kadar emisyon değerleri , benzin fiyatları, vergi fiyatları,ncap testleri güvenlik unsurları yüksek değildi yada yoktu hayat ucuzdu fabrikaların öyle bir derdi yoktu..

düşük hacimde şehir içinde anlık yüksek hızlara çıkmak başka, bir atmo 2.0,2.5,3.0 ve üstü ile daimi anlık değil benzinin bitene kadar saatlerce o zevki zirvede yaşamak ayrı..

VWci
29-02-2016, 18:27
Kuwait fiyatları bunlar zaten ne farkeder ki 2.0 olsa bile uçurum var yani hem fiyatlar hemde şartlar açısından.

Bizde fatura fiyati %90 otv cikan rakamada %18 kdv var. Bu vergiler ile 600 bin tl normal.

Ben niye yanlis yazdim orada 3.0 v6 yazmasindan. Arac 3.0 olsa 900 tl olur bizde. Ikincisi v6 motor bmw de yok bildigim kadari ile.

Wankel Batu
29-02-2016, 20:03
ne olursa olsun bmw mantikli is yapmis birsürü pazar var türkiye gibi 3 sinif ülkelerde bu motor is yapar
Ben 2.0 motor almam 2.0 motor 7 mi olur satmaz diyorsunuz da bal gibi satar hatta en cok satan motor secenegi olur
600 veren 900 de verir mantigi yanlis
Istedigi kadar parasi olsun emekle kazanmis ise 300 binlira fazladan vermez.(Genel olarak)

arnawood omer
29-02-2016, 22:41
Bence olmamış ya e65 çıktığında ne biçim araba diyorduk ama bu biraz basit kalmış gibi w222'nin yanında. Yeni 5 serisi çıksa böyle olurdu heralde içi, yada w222 standartı çok yükseltti diye bana öyle geliyorda olabilir.
Ayrıca F sınıfı araçları izmitte bile kendi kullanan araç sahipleri var. Bizde genelde bu tarz insanlar suv tercih etse de şahsen param ve yaşım fazla olsa f sınıfı otomobile binerdim bir suvdan daha ekonomik daha konforlu daha güvenli ve daha performanslı :)

bilalMW
01-03-2016, 00:47
https://www.youtube.com/watch?v=xBcSWd42IuE

bonus. :)

darkmoon
01-03-2016, 11:54
biz o kadar işte mantık olarak dünyanın tersindeyizki. :)

Avrupa amerikada olsa insanların yaşı ilerledikçe paraya bakmazlar ufak araçlara geçerler.. nedeni de yaşlandıkça bilimsel tıpben gözler zayıflar ,el göz senkronizasyonu zayıflar,refleksler ağırlaşır, ani olaylarda vericeğin tepkilerde yani algıda gecikmeler olur..
o yüzden daha rahat sürebilicekleri daha rahat kontrol edebilicekleri ufak tefek araçlara geçerler yaş ilerledikçe.

bizdede hep tersidir yaş ilerledikçe hele birde parada varsa araçları büyüttükçe büyütmeye çalışırız :)

997TT
01-03-2016, 12:13
Yada o parayi harcamaya/kazanmaya o yasta baslarlar :)

blumenberg
01-03-2016, 13:12
bu yeni teknolojiler ile birlikte artık tüm duyular da kaybolma aşamasında :)

bu segmentin açık ara şampi'si S class kesinlikle.

Rockford
01-03-2016, 13:20
avrupada 2litre üstü araca 3de 1 fiyata alıp bizim para kazandığımız para birimine göre 3kat fazla kazandıkları için bizden 9 kat daha kolay sahip olabiliyorlar.

şu arabanın bizim ülkede 90binlira olması gibi bir durumunda ne kadar satacagını ve kac yasında insanların binecegi hiç belli olmaz :)

Draniela
01-03-2016, 13:58
Eğer bir gün şeritleri takip eden arabam olursa ilk deneyeceğim şey yolda karman çorman şeritlerin olduğu yerde arabayı kendi haline bırakmak olacak. Cidden merak ediyorum nasıl bir tepki vereceğini :)

coolvtec
01-03-2016, 18:17
Üreticiler bu vergi avantajı farkını biz alıcılara yansıtmaktan yana kendi ceplerine atmaya başladılar. biz sadece yıllık vergide avantaj sağlarız.