PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : alkollü kazada sigortanın karşıladığı durumlar?

picasso
29-02-2016, 12:40
arkadaşlar bi yakınım yaramalı kazaya karıştı yakınım alkollü 0,29 ama araç kamyonet , sınır 0.20 imiş onun için kabahatli bulundu. karşı tarafın bacağı kırık ufak bi ameliyatla kısmi biyere platin takılcakmış. öğrenmek istediğim bizim sigorta hastane masraflarını ve ne kadar süre ile çalışamaz ise maddi durumunu karşılar mı ? yardımlarını bekliyorum.

turkerrr
29-02-2016, 13:29
Hastane masrafları karşılanır fakat karşı taraf davacı olursa platin takıldığı için bedeni tazminat alabilir sigorta onu ödemez.

ef186
29-02-2016, 13:31
Sigortasının şartlarını bilemeyiz . Sigortacısı ile görüşsün. Ayrıca İnşallah sigorta hiçbirşeyi karşılamaz o alkollü yakının çatır çatır herşeyi ödemek zorunda kalır.

Day Walker
29-02-2016, 13:41
Tüm masraflar trafik sigortasından karşılanır ve sigorta şirketi avukat masrafı dahil yaptığı ve ödediği tüm bedeli yakınınızdan faiziyle geri alır.

tnc
29-02-2016, 13:43
alkollü araç kullanımı tabiki savunulcak biyeri yok. ama olayla ilgili hiç bir bilgin yok bu şekilde bi yorum hoş olmamış kimse alkollü yola çıkmak istemez ama bazı şartlar yüzünden zorunda kalınmış bi durum. zaten dikkat ettiysen 0,29 1 bardak şarap yani neyse. ben sadece öğrenmek istediğim kısımla ilgili bilgi almak istiyorum bilgisi olan arkadaşlardan.

tnc
29-02-2016, 13:44
ortak bi yakınımz bu arada

Day Walker
29-02-2016, 13:46
Ayrıcakarşı tarafın iş görememelik durumunda çalışmadığı süre vs.

kısmi veya süreli sakatlık durumları vs. doğacak tüm bedeller yakınınız tarafından ödenecektir.

Alkollü yakalandınmı veya kaza yaptınmı ve yasal sınırın üstündeysen cezai yaptırımlar ağır ve sonuçlarına katlanmak gerek.

picasso
29-02-2016, 13:48
Tamam tesekkurler

ef186
29-02-2016, 13:59
alkollü araç kullanımı tabiki savunulcak biyeri yok. ama olayla ilgili hiç bir bilgin yok bu şekilde bi yorum hoş olmamış kimse alkollü yola çıkmak istemez ama bazı şartlar yüzünden zorunda kalınmış bi durum. zaten dikkat ettiysen 0,29 1 bardak şarap yani neyse. ben sadece öğrenmek istediğim kısımla ilgili bilgi almak istiyorum bilgisi olan arkadaşlardan.

Bilgi ver o halde ? neymiş sebebi ? Alkolle ticari araç kullanan birine cezasını çeksin demek yerine ne demem lazımdı ?
Üzgünüm babamın oğlu olsa geçmiş olsun der cezası ne ise çekmesini sağlardım.
Benim bi yakınımın bacağını platinlik hale getirse ..... diye devam eder.
Bu nedenle alkollüymişte ne şartlar altındaymış bi biraymış 1 yudummuş falan fişman boş işler bular ...

Dayı
29-02-2016, 14:01
Kazaya sebep alkol mü?

ef186
29-02-2016, 14:09
Belirtilmiş olan alkol miktarlarının alınması halinde sürücünün sarhoş olması söz konusu olmayabilir. Ancak, sarhoş olunmasa da alkolün pek çok olumsuz etkisi sürücü bedeninde çeşitli şekillerde belirmeye başlamıştır. Sürücüler her ne kadar "bana bir kaç duble ile bir şey olmaz" deseler de, alınan her duble alkol hem sürücüleri yeni risklerle karşı karşıya bırakmakta hem de psikolojik ve fiziksel olarak pek çok probleme sebep olmaktadır.

Buna göre; kanında 0.5 promil alkol bulunan yani 1 duble rakı içen sürücü, hiç alkol almamış sürücüye göre 2 kat daha fazla kaza riski ile karşı karşıyadır. Alkol oranı 1 promil olursa yani 2 duble rakı içildiği varsayılırsa sürücünün aldığı risk 10 katına çıkacaktır. Bu miktar sizin için hala yeterli değilse ve siz "ben bir duble daha içerim" diyorsanız almış olacağınız risk tam 25 katına çıkacaktır.

ef186
29-02-2016, 14:10
Bu arada konuya denk geldiği için genel olarak fikirlerimi yazmaktayım konuyu açan üyemize karşı kişisel birşey sanılmasın ....

TolgaUs
29-02-2016, 14:10
vucuda platin girdimi o uzuvdan hayır beklemicen artık.
İnşallah 10x ticari araç parası çıkar yakınının cebinden. Hapis de uygun görülürse bayram ederiz.
Ben olsam kasten öldürmeye teşebbüs diyerek dava açardım.

Day Walker
29-02-2016, 14:12
http://www.tsb.org.tr/karayollari-motorlu-araclar-zorunlu-mali-sorumluluk-sigortasi-genel-sartlari.aspx?pageID=1080

Madde B.4 c)

Cimmeria
29-02-2016, 14:14
olaya şu açıdan bakın bence, sizin bir yakınınıza alkollü bir sürücü çarpsa, ayağı kırılsa ve platin takılmak zorunda kalsa ne hissedersiniz...

Dayı
29-02-2016, 14:23
Yargıtay kararı

http://www.armagand.av.tr/icerik_2108-sigorta-hukuku-yargitay-karari-4-yetkili-mahkeme.html

Dayı
29-02-2016, 14:23
Bu arada şunu da belirteyim alkollü araç kullanmayı tasvip etmem ve de kullanmam.

LnchCntrl
29-02-2016, 14:30
vucuda platin girdimi o uzuvdan hayır beklemicen artık.
İnşallah 10x ticari araç parası çıkar yakınının cebinden. Hapis de uygun görülürse bayram ederiz.
Ben olsam kasten öldürmeye teşebbüs diyerek dava açardım.

Karşı taraf burda '' yakınım alkollü araç kullandı ve kaza yaptı ne ceza verelim '' diye konu açmadı dostum.

Alkollü araç kullanmanın hiç bahanesi olamaz ama sen biraz fazla sinirlenmişsin sanki :/

poseidon
29-02-2016, 14:34
Bu tip konular insanların sinirlerini zıplatıyor.

Çarpılan kişiye platin takılacak bacağı alçıya alınacak belki işinden gücünden olacak ailesi psikolojik olarak etkilecenecek
belki bu sebepten kirasını, kredisini ödeyemeyecek vs.. vs.. herneyse
Bu durumda bizim burada sigortayla ilgili ıvır zıvır konular hakkında rahat rahat bilgi vermemizi bekleme.

Kimse kimsenin içtiğine karışmıyor ama alkollü direksiyon başına geçmek cinayete teşebbüstür.
Sene 2016 ve hala alkollü araç kullanmak cümlesinden rahatsız olmuyorsak bir problem var demektir.
Kimse 1 bardakdan bir şey olmaz demesin yarım kutu bira ile sarhoş olanı da gördük.
Alkollü yakalananın ehliyetine ilk seferde el konulsa keşke. Başka bir şey demiyorum. Yaralıya acil şifalar.