PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karbon fiber den krank yapımı ?

0M42
01-03-2016, 20:52
Selam, karbon fiber malzemeden krank yapılabilirmi beyler ? Dayanım verim vs. ne olur karbon fiber hakkında bilgisi olanlarla şu mevzuyu bir kafa yorsun ayrıca her şey okeyse özellikle yataklar için ne yapılabilir ?

ghibli06
01-03-2016, 20:59
amaç hafifletmekse çok hafif krank da çok iyi değildir, ayrıca yataklar tek başına CF olamaz bence, illa ki oralara yatak geçirilmesi lazım... örnekleri var mı hiç incelemedim ama dönen ısınan yağlanan parçalarda CF doğru malzeme midir bilemedim...

0M42
01-03-2016, 21:07
çok hafif krank da çok iyi değildir

Bunu ne açıdan söyledin abi tork kaybı yaşanırmı mesela ?

0M42
01-03-2016, 21:13
Aşağıdaki gibi bir şey buldum ;

http://evoatlanta.com/forums/showthread.php?t=3330

İngilizcesi olanlar bir göz atarsa çok sevinirim asparagas mı gerçekten böyle bir şey varmı bilgi sahibi oluruz en azından.

ghibli06
01-03-2016, 21:14
Bunu ne açıdan söyledin abi tork kaybı yaşanırmı mesela ?

eh tabii ki, yoksa krankı malzeme olarak hafifletmek mümkün zaten...

ghibli06
01-03-2016, 21:17
Aşağıdaki gibi bir şey buldum ;

Carbonfiber Stroker Kit(Pistons, Rings and Crankshaft) - evoatlanta.com (http://evoatlanta.com/forums/showthread.php?t=3330)

İngilizcesi olanlar bir göz atarsa çok sevinirim asparagas mı gerçekten böyle bir şey varmı bilgi sahibi oluruz en azından.

Just happens to be released on April 1 I guess ...

insanlara pek inandırıcı gelmemiş... kapağı da plexiden yapsak mı demişler :)

Y.Emre
01-03-2016, 21:20
1 nisan şakası abi o linkteki.

Ayrıca karbon fiberin aşınma direnci çok yüksek değil diye biliyorum, yataklarda sıkıntı o kısmı.

AşkınS.
01-03-2016, 21:27
Karbon fiber sicakliga ne kadar dayanir bilgim yok..şayet yağsız kaldığında direk kirabilir de cizmek yerine..

0M42
01-03-2016, 21:36
Yataklar için bir işlem yapılması bile gerekmeyebilir sanki carbon fiber ile çeliğin net bir karşılaştırmasını bulabilirsem daha anlam kazanır herhalde.

Yigit-Y
01-03-2016, 21:57
Sase karoser kaporta ic tasarim tamamda

Motorda özellikle krankta sonuc almak imkansi

Titanyum la nasıl olur asil bende hep buni merak etmisimdir

AşkınS.
01-03-2016, 21:58
Cf piston varmis.. Krankta olabilir sanki. Celikten 3 4 kat daha dayanikli imis.. Sicakliga da dayanabiliyormus.. Risk alinabilirse denenir:))

0M42
01-03-2016, 22:08
Sase karoser kaporta ic tasarim tamamda

Motorda özellikle krankta sonuc almak imkansi

Titanyum la nasıl olur asil bende hep buni merak etmisimdir

İmkansız derken ne gibi kriterlerin uyumsuzluğu söz konusu olabilir ? Çok bir bilgiye ulaşamadım ama mesela çelikten 7 kat daha dayanım gücü olan bir malzeme ama her şey dayanım değil tabi diğer kriterler nedir bilmiyorum.

Bu arada çelik ile carbon fiber in karşılaştırmasını arıyorum geçenlerde bulmuştum ama şimdi bulamadım nedense.

AşkınS.
01-03-2016, 22:11
Pdf olarak var googleda.
https://www.google.com.tr/search?q=carbon+fiber+sicaklik&client=ms-android-om-lge&biw=360&bih=511&prmd=ivn&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwiugd2Hs6DLAhUHVxQKHQKUCVwQ_AUIBSgA&dpr=3

Istanbul.edu.tr adresindeki pdfde belirtiyor

ghibli06
01-03-2016, 22:21
İmkansız derken ne gibi kriterlerin uyumsuzluğu söz konusu olabilir ? Çok bir bilgiye ulaşamadım ama mesela çelikten 7 kat daha dayanım gücü olan bir malzeme ama her şey dayanım değil tabi diğer kriterler nedir bilmiyorum.

Bu arada çelik ile carbon fiber in karşılaştırmasını arıyorum geçenlerde bulmuştum ama şimdi bulamadım nedense.

hocam bak isterse çelikten 100 kat dayanıklı olsun, piston, krank gibi elemanlar 'solid' yani katı bir kütledir... dokunsan vursan üflesen belli bir form değişme limiti vardır ve bu çok çok düşük limitlerdedir... CF bir malzemenin ise içi boş olacağı için, kütlesel bir davranış göstereceğini düşünmüyorum, belki kırılmaz çok da hafif olur ama deforme olur... kaportanın belli bir deforme olma limiti vardır ama motor içi için mikronlarla konuşuyoruz biliyorsunuz...

0M42
01-03-2016, 22:22
Çok teşekkür ederim inceliyorum.

Bu arada ufak bir düzeltme (wiki den alıntıdır) "Karbon fiberin yapısı, çelikten 4,5 kat daha hafif olmasına rağmen 3 kat daha dayanıklıdır." 7 kat daha fazla olarak belirtmiştim.

serkanokan
01-03-2016, 22:30
Porsche muzesinde agirligin yarislardaki onemini anlatan bir bolum bulunmakta. Burada 911lerin pist versiyonlarinda kullanilan titanyum krank vardi, normal celik alasimli kranktan 6kg daha hafif oldugu anlatiliyordu. Rakamlarda yaniliyo olabilirim ancak krangin 19kg'dan materyal degisikligi ile 13kg'a dustugunden bahsediliyordu.

İbrahim Erdem
01-03-2016, 22:33
1 nisan şakası abi o linkteki.

Ayrıca karbon fiberin aşınma direnci çok yüksek değil diye biliyorum, yataklarda sıkıntı o kısmı.

Link direk fake zaten. Adamantiyum eklemişler karbon fibere. Wolverine bunu beğendi :)
Ek olarak cf nin sürtünmeye hele ki yüksek sıcaklıkta 6 7 bin devir dönmeye dayanacağını sanmıyorum. Evet hafif ve rijit. Çok güzel aktarma şaftı oluyor ama motor içi farklı bir dünya.

0M42
01-03-2016, 22:34
hocam bak isterse çelikten 100 kat dayanıklı olsun, piston, krank gibi elemanlar 'solid' yani katı bir kütledir... dokunsan vursan üflesen belli bir form değişme limiti vardır ve bu çok çok düşük limitlerdedir... CF bir malzemenin ise içi boş olacağı için, kütlesel bir davranış göstereceğini düşünmüyorum, belki kırılmaz çok da hafif olur ama deforme olur... kaportanın belli bir deforme olma limiti vardır ama motor içi için mikronlarla konuşuyoruz biliyorsunuz...

İşte bunların hepsi anlam kazanacak carbon fiber in yapısı nedir teknik bilgilerine ulaşabilirsek nokta olacak aslında düşünüldüğü gibi bu iş hayalden öteye de gitmeyebilir tabi.Ayrıca carbon fiber sadece boru malzeme olarak mı üretiliyor dolu malzeme üretimi yokmu ?

İbrahim Erdem
01-03-2016, 22:45
Bu arada piston için esas madde olarak alüminyum berilyum alaşımı kullanımından bahsediliyor. Hem hafif hem de ısı iletkenliği yüksek olduğu için hararet konusunda avantajlıymış.

0M42
01-03-2016, 22:46
Link direk fake zaten. Adamantiyum eklemişler karbon fibere. Wolverine bunu beğendi :)
Ek olarak cf nin sürtünmeye hele ki yüksek sıcaklıkta 6 7 bin devir dönmeye dayanacağını sanmıyorum. Evet hafif ve rijit. Çok güzel aktarma şaftı oluyor ama motor içi farklı bir dünya.

Mümkünse teknik dökümanlarla olur yada olmaz diyelim çünkü ben bu işe kesinlikle olmaz demiyorum olabilir ? Ayrıca sadece sorun çıkarak kısım yatak bölgeleri olacaksa büyük bir mevzu değil gibi uygun alaşımdan yüzük yapılır, kaplama yapılır seramik, titan vs.(mümkünse tabi) aslında söylediğinizde haklısınız motor yağının geçtiği bölgelerdeki en yüksek ısı yataklarda oluşuyor 150C ve yukarısını gördüğü olabiliyor ama bu yağın tek görevi de yağlama değil tabi aynı zamanda ısıyı üzerine alıp soğutma da yapıyor.

Y.Emre
01-03-2016, 22:50

Çekme dayanımı/mukavemetine bakmak yanlış sayılmasa da tam olarak doğru/yeterli değil.

Karbonfiberin temas noktalarında yüzey aşınması sorunlu, 'wear resistance' denen mevzuda çok başarılı değil. Özel olarak kaplanması gerekiyor yataklardaki yüzeyin hızlıca aşınmasının önlenmesi için. https://www.facebook.com/130497340324983/videos/10150215641737114/

Ayrıca karbon fiberin bir diğer kötü özelliği impact'e karşı da dayanımının az olması. Kuvveti fiberlerin dizilim yönünde uygularsanız dayanımı çelikten kat kat fazla ama kuvveti fiberlerin yönüne dik uyguladığınızda işler bir anda değişir karbonfiberde. Çelikten 3 4 kat sağlam denilen malzeme inanılmaz derecede zayıflık gösterir.

https://www.youtube.com/watch?v=3wHkm1PQJkU
https://www.youtube.com/watch?v=Q0j31Ct9QLs

Krankta da sürekli olarak impact load'a maruz kalacaktır karbon, ki bu zayıf olduğu alanlardan birisi. Karbon/kevlar(aramit) kompozit katmanlar halinde kullanılsa bu sorun çözülebilir belki.

Pdf olarak var googleda.
https://www.google.com.tr/search?q=carbon+fiber+sicaklik&client=ms-android-om-lge&biw=360&bih=511&prmd=ivn&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwiugd2Hs6DLAhUHVxQKHQKUCVwQ_AUIBSgA&dpr=3

Istanbul.edu.tr adresindeki pdfde belirtiyor

+lar güzelde -lerden bahsetmemiş hiç. Çok yüzeysel geldi bana.

Y.Emre
01-03-2016, 23:26
http://www.performance-composites.com/carbonfibre/mechanicalproperties_2.asp

Tablo halinde buraya eklemeye çalıştım ama olmadı.
Karbonfiber Çelik
Young’s Modulus 0° 135-175Gpa 207Gpa
Young’s Modulus 90° 8-10 Gpa 207Gpa
In-plane Shear Modulus 5Gpa 80Gpa
Ult. Tensile Strength 0° 1000-1500MPa 990MPa
Ult. Comp. Strength 0° 850-1200Mpa 990MPa
Ult. Tensile Strength 90° 40-50 MPa Verilmemiş
Ult. Comp. Strength 90° 200-250MPa Verilmemiş

Ult. In-plane Shear Stren. 60-70Mpa

Bahsettiğimiz durum için en önemli veri "inplane shear strength" çünkü kranka gelecek kuvvetler krank yüzeyinden içine doğru etki etmeye çalışacaklar, buda in-plane demek.

Ult. Tensile Strength 0° 1000-1500MPa 990MPa Değerlerinde karbon kompozit çeliğe göre 1,5 kat güçlü görünse de (karbon fiberin reklamının yapıldığı kısımda burasıdır zira) Bahsettiğiniz durumda bu verinin bizim için hiçbir önemi yok ne yazık ki.

Bu zayıflığın sebebini de dilimin döndüğünce şöyle açıklayayım, klasik malzemelerin özellikleri (çelik aliminyum vs) eksenlere göre değişim göstermezler. Küp şeklindeki çeliği ne tarafından çekersen çek aynı direnci gösterir yani. Kompozitlerse tamamen farklıdır, genellikle tek eksende mukavemet gösterirler. İstediğin eksende mukavemetin çok fazla olmasını sağlayabilirsin ama her eksende güçlü olmasını sağlayamazsın. Kompozitlerde fiberler yönünde dayanım/mukavemet fazladır. Fiberlere göre açı değiştikçe bu dayanım düşer. Tabloda 0° ve 90° olan yerlerdeki değerleri karşılaştırabilirsiniz basitçe. Fiberlerin olduğu düzleme dik yönde kuvvet gelirse iyice kötüye gidiyor kompozitler en son koyu yaptığım yerde görüldüğü gibi

alihan_27
02-03-2016, 00:00
Gayet yapılabilir.
Karbon fiberi; sadece uzun liflerden meydana gelen dokuma-örgü kumaş halinde düşünmeyin.
Kısa liflerden kırpma şekilde genel yapıya homojen dağılmış karbon fiber kompozit isteneni verir. Verdiği içinde zaten motor bloğu bile yapılmıştır. Maliyetli olduğundan seri üretime geçilememiştir.
Örneğin motor bloğu: http://www.thecarbonfiberjournal.com/?p=770
Sıcaklık ise sorun değildir. 500 'C sıcaklıklarda bile önemli özellik değişimi göstermeyen termoset reçineler vardır. Ancak çelik 400 'C'den itibaren önemli dayanım kaybı gösterir, 600 'C'den sonra ise dayanımı yoktur veya ihmal edilebilir kabul edilir.
Karbon fiber kompozitten krank yapılmasında yaşanacak tek sorun yüzey sertliğinin yeterli olmamasıdır. Bu sorunda pirinç, bronz vb alaşımlardan yüzük, halka şeklinde yataklama yapacak malzemeyle aşılabilir.
Hakeza dökme-dövme çelik kranklarda tek bir malzeme gibi düşünülsede aslında kompozittir. Ana gövde yüksek tokluğa sahip gri veya sfero dökümken, sürtünen yüzeyler çeşitli ısıl işlemlerle yüksek yüzey sertliğine sahip martenzitik faza dönüştürülür. Hatta martenzitik fazdaki yüzeyin, ana yapıdan ayrılmasını önlemek için östenitik fazda altyapı yüzeyi oluşturulur. Yani çok katmanlı bir yapıdan meydana gelen klasik krankta tekil bir malzeme gibi kabul edilmez.

Rizzini
02-03-2016, 00:05
Motor içi bilmiyorum da aktarma organlarında kullanıldığını biliyorum. Discovery Channel'da çelik alaşım şaftla CF şaftı karşılaştırmışlardı, CF nin dayanıklılığı kat kat fazlaydı. Magnezyum alaşım bana daha ilginç geliyor

cabrioleter
02-03-2016, 00:22
https://www.youtube.com/watch?v=hjErH4_1fks