PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Programa dili hakkında

Sinan58
01-03-2016, 23:56
Merhabalar herkese;
Geçen yıl Cumhuriyet Üniversitesi"nde bilgisayar programcılığı öğrencisiydim, okula sadece bir dönem gidebildim ve okulu ufak bikaç sorundan dolayı kendi rızamla bıraktım.
Şuan tekrardan programlama dili öğrenmeye devam etmek istiyorum, ki severek yaptığım bir iş.
Üniversiteye sadece 1 dönem gidebildiğim için pek bişey öğrenebildiğim söylenemez.
Sıfırdan tekrar başlamayı düşünüyorum ama aklıma takılan tek nokta yaşım itibarıyla geçmi kaldım sorusu.
20 yaşındayım, bu işe aslen küçüklükten başlanılması gerektiğinin farkındayım ama bilemiyorum.
Eğer başlarsam bu işi bir meslek olarak değilde zevk olarak yapmayı düşünüyorum, tabi ilerde kendimi geliştirebilirsem doğal olarak meslek haline getirmeyi planlıyorum.
Önümde 6-12 ay gibi bir boş sürem var, bu sürede kendime sağlam bir "altyapı" oluşturabilirmiyim.
Eğer başlarsam 6-12 ay sonra çalıştığım işe ek olarak evde devam edeceğim, yani 2. bir iş olarak yapacağım :)
Bu zamana kadar birçok konuda önemli kararlarımı vermemde forumun çok emeği geçti, hepinize tekrardan teşekkür ediyorum.
İngilizcem var fakat normal seviyede.
Yaşım sıfırdan başlamak için geçmi yoksa tekrardan programlama dili öğrenmeye başlamalımıyım? :)

Biraz ağır bir dil kullanmışım kusura bakmayın :D

alihan_27
02-03-2016, 00:27
Kendine bir yol çiz ona göre bir dil öğren onda geliştir kendini. En prof programcılar bile tüm dillerde en iyi değillerdir. Hepsini öğrenmeye zaten vaktin olmaz. Yaşın kesinlikle geç değil. İşine en çok yarayacağını düşündüğün 1 veya 2 sinde kendini iyice geliştir. Belki ilerde ana mesleğin, işin haline bile gelebilir paranı kazanırsın.

TLH
02-03-2016, 01:16
Hangi yazılım dilini öğrenmek istiyorsun diye önce bir sor kendine. Yazılım dili öğrenmenin yaşı yoktur, yeteri kadar ilgi ve vakit ayırırsan o kadar iyi öğrenirsin. İşin güzel tarafı eğer gerçekten ilgin varsa projeler oluştururken gerçekten büyük bir keyif alırken bulursun kendini. Tavsiye istersen swift şuanda ülkemizde öğrenilip geliştirilmesi gereken bi yazılım dili bence buna yönel, klasik c#, .net, c++'a yönelme.

0M42
02-03-2016, 04:48
Bencede kesinlikle bir dilde yoğunlaşıp profosyonel olmaya bak.Mesela android ile ilgilenebilirsin hem ufak tefek mobil uygulamaları yazarak parada kazanabilirsin.

vtec26
02-03-2016, 07:14
Bence C dili bilmek çok önemli, bir çok dilin temeli gibi, zaten çokta zor değil 1 ayda ciddi şekilde ilerlersin.
Onun dışında JAVA ile android-pc uygulama yazabilir, html ile web sitesi oluşturabilirsinz.

Esas vhdl öğrenmek cidden kazanç sağlar ama bunun için belirli bir mikroişlemci bilgi birikimine sahip olmak gerekir.

Aps
02-03-2016, 08:35
Bahsettiğin süreyi verimli kullanırsan bence bişeyler olur :D
Bizim bölüme görülen ilk dil Java idi,İtü'de C/C++ imiş mesela senin tercihin.

İnternette bir sürü video,slayt vs. var, ben de okul zamanından kalma slayt veya proje ödevlerini atabilirim sana.
Mobil iyidir,para kazandırır.

SifirinciMurat
02-03-2016, 09:24
tam yerine geldin. birincisi 20 yaş hiçbir şey için geç değil, daha hayatının başı. ikincisi, öğrendiğin dil ile ne yapmak istiyorsun mobil uygulama mı, web sitesi mi, yoksa başka bir şeyler mi? ona göre hangi dile yönelmen gerektiğinin cevabı değişir.

Sinan58
02-03-2016, 11:22
Kendine bir yol çiz ona göre bir dil öğren onda geliştir kendini. En prof programcılar bile tüm dillerde en iyi değillerdir. Hepsini öğrenmeye zaten vaktin olmaz. Yaşın kesinlikle geç değil. İşine en çok yarayacağını düşündüğün 1 veya 2 sinde kendini iyice geliştir. Belki ilerde ana mesleğin, işin haline bile gelebilir paranı kazanırsın.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim :)
3-4 dili yarım bilmektense tek dili ileri düzeyde bilmek daha iii olur sizin dediğiniz gibi.

Hangi yazılım dilini öğrenmek istiyorsun diye önce bir sor kendine. Yazılım dili öğrenmenin yaşı yoktur, yeteri kadar ilgi ve vakit ayırırsan o kadar iyi öğrenirsin. İşin güzel tarafı eğer gerçekten ilgin varsa projeler oluştururken gerçekten büyük bir keyif alırken bulursun kendini. Tavsiye istersen swift şuanda ülkemizde öğrenilip geliştirilmesi gereken bi yazılım dili bence buna yönel, klasik c#, .net, c++'a yönelme.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim, aynen dediğiniz gibi yaparken zevk aldığım bir iş :)
c#, c++ a yönelme demenizin sebebi nedir, bilmediğim için soruyorum. swift apple uygulamaları için galiba, ben daha çok windows uygulamaları düşünüyorum.

Bencede kesinlikle bir dilde yoğunlaşıp profosyonel olmaya bak.Mesela android ile ilgilenebilirsin hem ufak tefek mobil uygulamaları yazarak parada kazanabilirsin.

Tavsiyen için teşekkür ederim abi :)
Şu anlık gözüm parada değil ama ilerde 3-5 kuruş kazandırmasıda fena olmaz.
Androidin önü şuanda bayaa açık.
Dediğiniz gibi tek bir dil üzerine yoğunlaşacağım, daha hangi dile yoğunlaşacağımı karar veremesemde.

Bence C dili bilmek çok önemli, bir çok dilin temeli gibi, zaten çokta zor değil 1 ayda ciddi şekilde ilerlersin.
Onun dışında JAVA ile android-pc uygulama yazabilir, html ile web sitesi oluşturabilirsinz.

Esas vhdl öğrenmek cidden kazanç sağlar ama bunun için belirli bir mikroişlemci bilgi birikimine sahip olmak gerekir.

Öneriniz için teşekkür ederim abi :)
Okullarda vb yerlerde bildiğim kadarıyla programlamaya c# ile başlıyorlarr, ki bizim okuldada öyleydi.
Web sitesi değilde uygulama yazmayla başlamak istiyorum aslında.
Yanlış hatırlamıyorsam dün gece araştırma yaparken vdhl dili gözüme çarpmıştı, o beni biraz aşar şimdilik :)

Bahsettiğin süreyi verimli kullanırsan bence bişeyler olur :D
Bizim bölüme görülen ilk dil Java idi,İtü'de C/C++ imiş mesela senin tercihin.

İnternette bir sürü video,slayt vs. var, ben de okul zamanından kalma slayt veya proje ödevlerini atabilirim sana.
Mobil iyidir,para kazandırır.

Öneriniz için teşekkür ederim abi :)
Bizim bölümde ilk dil c# idi, Valla atarsanız çok büyük sevap işlersiniz :)

tam yerine geldin. birincisi 20 yaş hiçbir şey için geç değil, daha hayatının başı. ikincisi, öğrendiğin dil ile ne yapmak istiyorsun mobil uygulama mı, web sitesi mi, yoksa başka bir şeyler mi? ona göre hangi dile yönelmen gerektiğinin cevabı değişir.

Yorumun için teşekkürler abi :)
Ona tam olarak karar vermedim abi, daha doğrusu oyun-uygulama üzerine kendimi geliştireceğim.
Ama şu anda hangi program dilini kullanacağıma henüz karar vermedim.
Sizce hangi dile yönelmeliyim?

5500
02-03-2016, 11:25
26 yaşındayım, muhasebeciyim.
lise yıllarından beri yazılım işine ilgim, biraz da bilgim var, tüm cesaretimi toplayıp 5 yıllık işimden ayrıldım, yazılım geliştirme kursuna başlıyorum..

Yaş olarak geç mi kaldım soruna cevap olsun :)

Sinan58
02-03-2016, 11:29
Edit:
"OM42" abi, tavsiyeniz için çok teşekkür ederim, yukarıda tavsiyen yazmışım abi kusuruma bakmayın.
"SIFIRINCIMURAT" abi, sizdede aynısı oldu kusuruma bakmayın.
Yorumunuz için teşekkür ederim.

15 dakikada bir sayfayı yenilemeyince siteden otomatik olarak çıkıyor, hızlı yazmaya çalışıncada bazen bişeyleri uunutuyorum.
Tekra kusuruma bakmayın :)

Thracian
02-03-2016, 11:31
28 yaşındayım ben dahi programlama öğrenmeye başlasam mı diye düşünüyorum 20 yaş hiç geç değil.

Sinan58
02-03-2016, 11:34
26 yaşındayım, muhasebeciyim.
lise yıllarından beri yazılım işine ilgim, biraz da bilgim var, tüm cesaretimi toplayıp 5 yıllık işimden ayrıldım, yazılım geliştirme kursuna başlıyorum..

Yaş olarak geç mi kaldım soruna cevap olsun :)

Valla abi çok güzel moral verdin ne diyim :)
Devir yazılım devri olmaya başladı abi, mekanik-donanım türü işler günümüzde ciddi manada azaldı.
Bikaç yerde gördüm bu işe ilginiz yoksa kesinlikle bulaşmayın türü şeyler denmişti, haklılarda.
Aynen dediğiniz gibi benimde sizin gibi lise yıllarından beri ilgim var bu işe :)

Sinan58
02-03-2016, 11:36
28 yaşındayım ben dahi programlama öğrenmeye başlasam mı diye düşünüyorum 20 yaş hiç geç değil.

Abi bu forum adamı uzaya çıkartır :)
Yaşım programlama için daha gençmiş o zaman, bugünden itibaren hangi programlama dili üzerinde yoğunlaşacağıma karar verip başlamayı düşünüyorum.

SifirinciMurat
02-03-2016, 11:38
Yorumun için teşekkürler abi :)
Ona tam olarak karar vermedim abi, daha doğrusu oyun-uygulama üzerine kendimi geliştireceğim.
Ama şu anda hangi program dilini kullanacağıma henüz karar vermedim.
Sizce hangi dile yönelmeliyim?

ne istediğini bilmiyorsan python ile başla. sıfırdan başlamak için en kolay anlaşılır ve dostane dil budur. kolay dediysem tırt da değil, python üstüne django gibi bir web framework ile instagram, pinterest gibi altyapılar kurabilirsin. mobil uygulama için java olur, biraz daha derin denizdir yalnız. android uygulamaları yazabilirsin. ios uygulamaları için objective c ve apple developer üyeliği lazım. yeni başlayana hem daha karmaşık hem de ücretli sistemdir, şimdilik pas geç. bilgisayar oyunu yazacağım diyorsan c++ bilmen lazım, şu aşamada çok ağır gelir, ilerleyince geçersin. vhdl'e falan hiç bulaşma.

zaten ingilizcen varmış, şu rehbere de bir bak
http://www.dailyinfographic.com/flowchart-which-programming-language-should-i-learn-first

5500
02-03-2016, 11:38
Mesele sevdiğin işi yapmakta.. Ben çok seviyorum ama bu bölümü okumak nasip olmadı.. Ani bir karar aldım, işten ayrıldım İstanbul'dan kurs ayarladım. Şehir bile değiştiriyorum yani :) Senin yaşlarında olmak için çok şey verirdim, iyi değerlendirmek lazım.

LnchCntrl
02-03-2016, 11:42
ahh gençliğin verdiği hayata geç kaldım telaşı aahh :)

hiç geç değil bundan 20 sene sonrada geç olmayacak kardeşim, kime göre neye göre geç ? geç bu işleri geç :)

güveniyorum sana yaparsın sen ama sebatlı ol..

onursumer
02-03-2016, 11:50
30 yasindayim bilgisayar muh 3. siniftayim , hicbirsey icin gec degil :)

onemli olan tam olarak ne istedigine karar vermek , ne olursa olsun 1 tanesinde uzman , aranilan adam olmaya calis

tolgaaydın
02-03-2016, 12:51
Üniversitede Bilgisayar programcılığı okudum. Başta zevkliydi piyasaya atılınca hevesim kırıldı, zor geldi. Donanım daha basit olduğundan ona yöneldim.
-Askere gidene kadar geçici bir iş bulayım gelince yazılıma devam ederim dedim.
En büyük hatayı burada yaptım, askerden geldiğimde programlamaya dair hiç birşey hatırlamıyordum.
Eğer gerçekten, birşeyler yapmak istiyorum, ileride güzel projelerle güzel paralar kazanmak istiyorum aynı zamanda yaptığım işten zevk alırım diyorsan başla.
Çok afedersiniz, g*tüm zora gelmiyor, hemen pes ederim dersen sadece vakit kaybı olur. Yine Bilişim sektöründe çalışmak istiyorsan, network ve donanım işi tam senlik.

C#, .net , bunlar güzel bir eğitim ile öğrenilebilir diller. Benim tavsiyem, ABAP SAP olur. :)

Uur
02-03-2016, 14:18
5+ yıldır yazılım sektörünün içindeyim. Yaşım geç mi derken ?
26 yaşında eleman geliyor sıfır daha teknik bilgi okuldan senin gibi mezun olmuş. Haliyle 1-2 sene az paraya çalışıyor sonra pır uçuyor iyi bir yere.

IT sektöründe yazılım bu işi lead eden en çok para eden de bir sektör.

Eğer maddi imkanın var eğitim alman güzel bir firmadan iyi olur. Hızlı ilerlersin. Fakat kursta usb ile beyine yüklendiğini sanıyorlar programlamanın. Böyle birşey yok malesef. Gerçekten severek yapacak isen bu alanda ilerle yoksa paran da vaktinde boşa gider. Dil olayına yapacağın proje ve işler açısından değişiklik gösterebilir. Mesela mobile mi web'e mi ilgi duyuyorsun bunu belirle. Bu arada her ikiside olabilir ama önce programlamanın mantığını birinde iyice bi kavraman faydalı olur.Web bunun için bana sorarsan en hızlı masrafsız ve kolayı.

suayipozmen
02-03-2016, 15:51
bilgisayar müh. mezunuyum ve yaklaşık 8 yıldır profesyonel olarak kurumsal java yazıyorum.
Şuan bir şirkette yönetici pozisyonundayım.

20 yaş geç mi diye sormuşsun :) Benin 20 yaşımda bilgisayarım dahi yoktu.
Yazılımcılık yaşam boyu öğrenmeyi gerektiren bir meslek. Şuan hangi dili öğrendiğinin aslında pek bir önemi yok.
Bazı sitelerde programlama dillerinin trendlerini görebilirsin. Onlar sana fikir verebilir.
Sorduğun sorunun tek bir cevabı yok ama fikir vermesi için düşündüklerimi paylaşayım.

Masaüstü yazılım geliştirmeyi düşünüyorum yazmışsın. O konuya yönelmen büyük hata olur.
Artık masaüstü devri kapanıyor. Daha önce masaüstü uygulamaları ile yaptığımız işlerin neredeyse tamamını artık browser üzerinden yapabiliyoruz.
winamp tarzı uygulamalar yerine artık şarkıları fizy den spotifydan youtubedan dinliyoruz.
Trendleri takip edemezsen yanılırsın. Cloudda çalışan, open source, topluluk desteği ile birlikte arkasında dev şirketler olan, özgür yazılımlara ve dillere bakmalısın.

Bugün Nokia nın yöneticilerinden birinin bir konuşmasını gördüm.
Nokia CEO ended his speech saying this “we didn’t do anything wrong, but somehow, we lost”.
Herşeyi doğru yaptığını düşünürken sonuçta kaybedebilrisin :)

Dilin en önemi tercih olmadığını ispatlayacak yüzlerce örnek var. Zukerberg dünyada milyonlarca kişinin kullanacağı bir sistemi php ile yazacağım deseydi kimse php yi tavsiye etmezdi.
Ama çalışıyor hem de süper.

Nacizane tavsiyem python ile başlayıp sonrasında object oriented mantığını öğrenmek için de java ya bakmandır.
Amerikadaki bilinen çoğu üniversitede başlangıç dili olarak python seçilmesinin bir hikmeti var.

Sinan58
02-03-2016, 16:47
ne istediğini bilmiyorsan python ile başla. sıfırdan başlamak için en kolay anlaşılır ve dostane dil budur. kolay dediysem tırt da değil, python üstüne django gibi bir web framework ile instagram, pinterest gibi altyapılar kurabilirsin. mobil uygulama için java olur, biraz daha derin denizdir yalnız. android uygulamaları yazabilirsin. ios uygulamaları için objective c ve apple developer üyeliği lazım. yeni başlayana hem daha karmaşık hem de ücretli sistemdir, şimdilik pas geç. bilgisayar oyunu yazacağım diyorsan c++ bilmen lazım, şu aşamada çok ağır gelir, ilerleyince geçersin. vhdl'e falan hiç bulaşma.

zaten ingilizcen varmış, şu rehbere de bir bak
http://www.dailyinfographic.com/flowchart-which-programming-language-should-i-learn-first

Bencede c# biraz ağır gelir abi, sıfırdan başlayacağım sonuçta.
İngilizcem normal dediysem bize göre normal abi, Eminönü Esnafı kadar biliyorum :)
Mobil kategori üzerine yoğunlaşacağım galiba.

Mesele sevdiğin işi yapmakta.. Ben çok seviyorum ama bu bölümü okumak nasip olmadı.. Ani bir karar aldım, işten ayrıldım İstanbul'dan kurs ayarladım. Şehir bile değiştiriyorum yani :) Senin yaşlarında olmak için çok şey verirdim, iyi değerlendirmek lazım.

Aynen abi, bi işi severek yapmadıktan sonra hiçbi anlamı yok :)
Çok fena gaza geldim , yaşım daha gençmiş :)

ahh gençliğin verdiği hayata geç kaldım telaşı aahh :)

hiç geç değil bundan 20 sene sonrada geç olmayacak kardeşim, kime göre neye göre geç ? geç bu işleri geç :)

güveniyorum sana yaparsın sen ama sebatlı ol..

Abi sizde olmasanız :)
Aynen abi yaşın bi önemi yok yeterki azim ve sabır olsun.

30 yasindayim bilgisayar muh 3. siniftayim , hicbirsey icin gec degil :)

onemli olan tam olarak ne istedigine karar vermek , ne olursa olsun 1 tanesinde uzman , aranilan adam olmaya calis

Haklısın abi, yarım 5 tane yazılım dil bilmeyle adamın eline bişey geçmez, tek dil üzerine yoğunlaşmak en mantıklısı.
Azminizden dolayı sizi tebrik ediyorum abi :)

Sinan58
02-03-2016, 17:01
Üniversitede Bilgisayar programcılığı okudum. Başta zevkliydi piyasaya atılınca hevesim kırıldı, zor geldi. Donanım daha basit olduğundan ona yöneldim.
-Askere gidene kadar geçici bir iş bulayım gelince yazılıma devam ederim dedim.
En büyük hatayı burada yaptım, askerden geldiğimde programlamaya dair hiç birşey hatırlamıyordum.
Eğer gerçekten, birşeyler yapmak istiyorum, ileride güzel projelerle güzel paralar kazanmak istiyorum aynı zamanda yaptığım işten zevk alırım diyorsan başla.
Çok afedersiniz, g*tüm zora gelmiyor, hemen pes ederim dersen sadece vakit kaybı olur. Yine Bilişim sektöründe çalışmak istiyorsan, network ve donanım işi tam senlik.

C#, .net , bunlar güzel bir eğitim ile öğrenilebilir diller. Benim tavsiyem, ABAP SAP olur. :)

Haklısınız abi, biraz çalışmayı bırakmaya gelmiyor yazılım :)
Donanım dediğiniz gibi daha basit ama bu işi evde ciddi hobi olarak yapacağım için donanım işi zor.
Ki zaten donanım konusunda alt yapı oluşturabilmek için staj falan şart bence.
C# için biraz erken bence, abap sapı araştırayım hemen :)

5+ yıldır yazılım sektörünün içindeyim. Yaşım geç mi derken ?
26 yaşında eleman geliyor sıfır daha teknik bilgi okuldan senin gibi mezun olmuş. Haliyle 1-2 sene az paraya çalışıyor sonra pır uçuyor iyi bir yere.

IT sektöründe yazılım bu işi lead eden en çok para eden de bir sektör.

Eğer maddi imkanın var eğitim alman güzel bir firmadan iyi olur. Hızlı ilerlersin. Fakat kursta usb ile beyine yüklendiğini sanıyorlar programlamanın. Böyle birşey yok malesef. Gerçekten severek yapacak isen bu alanda ilerle yoksa paran da vaktinde boşa gider. Dil olayına yapacağın proje ve işler açısından değişiklik gösterebilir. Mesela mobile mi web'e mi ilgi duyuyorsun bunu belirle. Bu arada her ikiside olabilir ama önce programlamanın mantığını birinde iyice bi kavraman faydalı olur.Web bunun için bana sorarsan en hızlı masrafsız ve kolayı.

Abi maddi imkanım fena sayılmaz, daha doğrusu kursa gidecek kadar var ama şuan Türkiye"de değilim.
Evet dediğiniz gibi kurslara ilk gelenlerin çoğu usbden pcye müzik atar gibi program yapılacağını zannediyorlar.
Kesinlikle küçümsemek bazında söylemiyorum, zamanında hepimiz öyle başladık sonuçta :)
Evet severek yapacağıma kesinlikle inanıyorum, mobile ilgi duyuyorum.
web şu anda benim için 2. planda sayılır.

bilgisayar müh. mezunuyum ve yaklaşık 8 yıldır profesyonel olarak kurumsal java yazıyorum.
Şuan bir şirkette yönetici pozisyonundayım.

20 yaş geç mi diye sormuşsun :) Benin 20 yaşımda bilgisayarım dahi yoktu.
Yazılımcılık yaşam boyu öğrenmeyi gerektiren bir meslek. Şuan hangi dili öğrendiğinin aslında pek bir önemi yok.
Bazı sitelerde programlama dillerinin trendlerini görebilirsin. Onlar sana fikir verebilir.
Sorduğun sorunun tek bir cevabı yok ama fikir vermesi için düşündüklerimi paylaşayım.

Masaüstü yazılım geliştirmeyi düşünüyorum yazmışsın. O konuya yönelmen büyük hata olur.
Artık masaüstü devri kapanıyor. Daha önce masaüstü uygulamaları ile yaptığımız işlerin neredeyse tamamını artık browser üzerinden yapabiliyoruz.
winamp tarzı uygulamalar yerine artık şarkıları fizy den spotifydan youtubedan dinliyoruz.
Trendleri takip edemezsen yanılırsın. Cloudda çalışan, open source, topluluk desteği ile birlikte arkasında dev şirketler olan, özgür yazılımlara ve dillere bakmalısın.

Bugün Nokia nın yöneticilerinden birinin bir konuşmasını gördüm.
Nokia CEO ended his speech saying this “we didn’t do anything wrong, but somehow, we lost”.
Herşeyi doğru yaptığını düşünürken sonuçta kaybedebilrisin :)

Dilin en önemi tercih olmadığını ispatlayacak yüzlerce örnek var. Zukerberg dünyada milyonlarca kişinin kullanacağı bir sistemi php ile yazacağım deseydi kimse php yi tavsiye etmezdi.
Ama çalışıyor hem de süper.

Nacizane tavsiyem python ile başlayıp sonrasında object oriented mantığını öğrenmek için de java ya bakmandır.
Amerikadaki bilinen çoğu üniversitede başlangıç dili olarak python seçilmesinin bir hikmeti var.

Dediğiniz gibi abi yazılım sürekli kendini güncelleyen bir meslek, ara vermeye gelmiyor.
Masaüstü yerine mobil uygulama-oyun geliştirmek istiyorum abi, masaüstü devri bikaç sene sonra kalmaz artık.
Bu işi profesyonel olarak yapan birisinden tavsiye almak ciddi manada beni mutlu etti :)
Şu anda mobil üzerine oyun-uygulama geliştirmek istiyorum. Phyton"u hemen bi araştırayım.
Sizden biraz program dili vb tavsiyeler alabilirim isterseniz :)