PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Komple aracı dıştan farklı renge boyatmak ?

::ZaFeR::
08-03-2016, 22:00
Şimdi çoğunuz diyeceksiniz ki manyak mısın ? ne gerek var ? satıp mavi rengini al :) Zamanın siyah araba almam diyip büyük konuşmuşum ki Temmuz 2014den bu yana siyah 2009 model 1.8 Lancer aracım var. Ben aldığım zaman arabamı Türkiye'de mavi rengi yoktu ama ne hikmetse TEMSA bu sene mavi rengi sıfır olarak satmaya başladı :D
1.8 Lancer ise Türkiye'ye yaklaşık 160 adet gelmiş ve renkleri de belli : Siyah,Kırmızı,Beyaz ve Füme rengi.Bir de farklı ton da mavi renge sahip bi tane 1.8 Lancer vardı bi ara.Şimdi konuma gelecek olursam;
-Arabama-Allah nasip ederse- 2-3 sene daha binme amacım var
-Arabamda şu an kaputum da taş izleri ve bazı yerlerde cizikler mevcut.Geçen bunlar için gecen aylarda 1000 tlye yakın fiyat aldım.
-Arabayı kaplatma yapayım desem,cizikler ve göcükler icin yine yukardaki fiyata yakın masraf yapmam gerekecek.Bir de boyalı arabayı kaplatırsam sonra sökerden sıkıntılı diye okudum.
Sonra dedim ki hazır arabaya biraz daha bineceğim,biraz rütuş isteyen durumlar da var.Boyatmışken komple boyatayım ve yurtdışında imnerek baktığım Octane Blue Pearl adındaki mavi renge boyatayım dıştan komple.Zaten eski arabam da kalma bir mavi araba hevesim var :)

Dediğim renk böyle bir şey bu arada :)

http://i154.photobucket.com/albums/s278/TRZafer/uyd80.jpg (http://s154.photobucket.com/user/TRZafer/media/uyd80.jpg.html)
http://i154.photobucket.com/albums/s278/TRZafer/2uoos20.jpg (http://s154.photobucket.com/user/TRZafer/media/2uoos20.jpg.html)

Nasipse boyayla beraber hedefimde komple EVO X bodykit takmak var ya da resimdeki gibi Ralliart görünümü yapariz nasip olursa.

Şimdi aklımdaki soru şu : Aracı komple dıştan kapı içlerine girmeden boyatmak ilerde boyanın sağlamlığı acısından bana sıkınt yaratır mı ? Yoksa daha iyi olması acısından komple kapı içlerini de boyamak iyi olur ?

Kullanıcı
08-03-2016, 22:05
Dıştan Fırın boya attırmak en mantıklısı ama 6000 tl ile 10000 tl arasında düzgün boya yapılır daha aşagıda bir fiyat veren yerin düzgün boya yapması zordur.Bana kalırsa ya kaplatın yada kaplatmadan siyah haliyle binin boyaya kaplamaya vereceğiniz parayla arabanın başka yerlerine harcayın

Schumi
08-03-2016, 22:19
Dıştan Fırın boya attırmak en mantıklısı ama 6000 tl ile 10000 tl arasında düzgün boya yapılır daha aşagıda bir fiyat veren yerin düzgün boya yapması zordur.Bana kalırsa ya kaplatın yada kaplatmadan siyah haliyle binin boyaya kaplamaya vereceğiniz parayla arabanın başka yerlerine harcayın

Bu bahsettiğin 6.000 (altıbin) ve 10.000 (onbin) TL fiyatlar bir tecrübeye mi dayanıyor ? Hiç araba boyattın mı ?

Kullanıcı
08-03-2016, 22:27
Bu bahsettiğin 6.000 (altıbin) ve 10.000 (onbin) TL fiyatlar bir tecrübeye mi dayanıyor ? Hiç araba boyattın mı ?

hiç boyatmadım babamın arkadaşı boyacı geçen sene eski arabamı sürekli ona götürüyordum fiyatları orda duyuyordum

ruudvan
08-03-2016, 22:29

hislerime tercüman olduğun için teşekkür eder.esenlikler dilerim.

08-03-2016, 22:36
Ferrari boyatıyorum zannettim bi an kendimi :D .En son ayaküstü sorduğumda 2 tane ustaya 2bin tl fiyat çektiler bana.Fırınsız boyamak için.Fırını olan yerlere de bi sorayım bu haftasonu bakalım :)

B.Koçer
08-03-2016, 22:37
Babanın arkadaşı size dost meclisi yapmis bence

Schumi
08-03-2016, 22:38
hiç boyatmadım babamın arkadaşı boyacı geçen sene eski arabamı sürekli ona götürüyordum fiyatları orda duyuyordum

Tek bir boyacıdan kulak dolgunluğu ile gelen rakamlar ile konunun ilk mesajına tavsiye yazman çok yanlış yönlendiriyor. İstanbul'da bile 2000-3000 TL'ye baya güzel işçilik yaptırılır. Sakarya ve Bursa'da daha da ucuz olabilir.

hislerime tercüman olduğun için teşekkür eder.esenlikler dilerim.

Rica eder ben esenlikler dilerim. :)

Kullanıcı
08-03-2016, 22:40
komple fırın boya için denilen fiyatları söyledim boyanan araçlar çogunlukla antika filan idi hatam varsa özür dilerim

Kullanıcı
08-03-2016, 22:41
Babanın arkadaşı size dost meclisi yapmis bence

Laf sokup Şaka yapmaya calısıyorsan Güldüm Sevine bilirsin

B.Koçer
08-03-2016, 22:50
Laf sokup Şaka yapmaya calısıyorsan Güldüm Sevine bilirsin

Ciddiydim , piyasayı araştırmakta fayda var 6 bin liraya boya atölyesi açabiliriz beraber , hayırlı aksamlar :)

Eyüp
08-03-2016, 22:50
Sakarya'da bir boyacıdan temizlik , düzeltme ve fırın boya için 7000 lira fiyat almıştık :D

Ben olsam boyatmam , siyah zor ama temiz oluncada çok güzel renk :)

SULTANOGLU
08-03-2016, 22:51
6000 veya 10000 lik rakamlara distan degildir diye dusunuyorum. Burada bir yanlis anlasilma olabilir.

Siyah aracinizi sadece distan maviye boyatirsaniz bence pek guzel olmaz. Icinize sinmesi icin bence mutlaka arac komple boyanmali.

Kullanıcı
08-03-2016, 22:51
Ciddiydim , piyasayı araştırmakta fayda var 6 bin liraya boya atölyesi açabiliriz beraber , hayırlı aksamlar :)

Sen aç ben gelip çalışcam:)

SULTANOGLU
08-03-2016, 22:52

Dostum bana 6 bin tl ye boya atolyesi acarmisin ? Ekipmanlari ben secicem.

Kullanıcı
08-03-2016, 22:52
6000 veya 10000 lik rakamlara distan degildir diye dusunuyorum. Burada bir yanlis anlasilma olabilir.

Siyah aracinizi sadece distan maviye boyatirsaniz bence pek guzel olmaz. Icinize sinmesi icin bence mutlaka arac komple boyanmali.

yanılmıyorsam Göçük düzeltme filan vardı olan boyayı kazıma ama komple mi dıştan boyamı şuan emin değilim

B.Koçer
08-03-2016, 22:57
Dostum bana 6 bin tl ye boya atolyesi acarmisin ? Ekipmanlari ben secicem.

İsinizi küçümsediğimi mi düşünüyorsunuz imalı cevap verdiniz :)

Oncelikle derdini düzgün anlatan üyeye 6 - 10 liraya araba boyatılir diyerek olaya giren arkadasa da cevap verelim

İzmir de meblalar böyle donmuyor Maalsef
Boya tabancaları vesaire ile ufak Sirin bi sanayi dükkanı açabiliriz bence :) İzmir de

Kullanıcı
08-03-2016, 22:59

Oncelikle derdini düzgün anlatan üyeye 6 - 10 liraya araba boyatılir diyerek olaya giren arkadasa da cevap verelim

Boya tabancaları vesaire ile ufak Sirin bi sanayi dükkanı açabiliriz bence :) İzmir de

bildiğim fiyatları söyledim hatam varsa özür dilerim dedim neyi öğretmeye çalısıyorsun ? bilgine ihtiyaçım yok

B.Koçer
08-03-2016, 23:00
bildiğim fiyatları söyledim hatam varsa özür dilerim dedim neyi öğretmeye çalısıyorsun ? bilgine ihtiyaçım yok

Ozur dilemeni gerektirecek birsey yoktu sen fikrini yazmissin bende fikirimi Yazdim sadece hepsi bu :)

sword
08-03-2016, 23:07
maslak sanayi renk değişimi kaput içi dahil eskı rengi hicbir yerde gözükmüyor fırın boya işcilik on numara 7000tl

SULTANOGLU
08-03-2016, 23:15

İşimi küçümsemedin. Benim işim boyacılık değil. Sadece bildiğini idda ettiğin bir şey ile sana göre yanlış yorum yazan birine o fiyata oo oooo yapılır dedin. o işler sanayide satılan 300 tl 400 tl lik tabancalarla olmaz.

iyi bir boya tabancası 2000 tl
iyi bir vernik tabancası oda olsun 1700 tl
iyi bir astar tabancası onada 1800 tl

aşağı yukarı 5500 tl ye şirin mi şirin sadece ekipmanlarımız olur.

çok detaylı olarak istersen marka marka veririm. 6000 tl ye ufak şirin bir dükkan açarsanda gelirim en azından ürünlerimide kullanırsınız.

evolution_9
08-03-2016, 23:25
4000 binlira boyaya verdiğini düşün arabayı satacağın zamanda en az 5000 ucuza gider hatta dahada fazla ki ben 5000ucuz olsada almam etti sana 9000. bencede sen bunu sat gidip mavisini al

Kullanıcı
08-03-2016, 23:26
SULTANOGLU nickli abi boya işleriyle haşır nesirsin anladığım kadarı ile sorun şu söylediğim fiyat aralığı doğru mu? yanlış mı? cevap sevinirim saygılarımı sunarım

ruudvan
08-03-2016, 23:31
İşimi küçümsemedin. Benim işim boyacılık değil. Sadece bildiğini idda ettiğin bir şey ile sana göre yanlış yorum yazan birine o fiyata oo oooo yapılır dedin. o işler sanayide satılan 300 tl 400 tl lik tabancalarla olmaz.

iyi bir boya tabancası 2000 tl
iyi bir vernik tabancası oda olsun 1700 tl
iyi bir astar tabancası onada 1800 tl

aşağı yukarı 5500 tl ye şirin mi şirin sadece ekipmanlarımız olur.

çok detaylı olarak istersen marka marka veririm. 6000 tl ye ufak şirin bir dükkan açarsanda gelirim en azından ürünlerimide kullanırsınız.

dear bro ,
biliyorum konu hakkında hassassın.
o verdiğin rakamlar işi layıkıyla yapmak ıstedıgınde az bile kalır.
ama 100 liralık astar tabancasıda gayet iş görüyor.en nihayetinde zımparalanacak.
konu yaşı küçük olan bi kardeşimizin tamamiyle insanı tavrıyla yardımcı olmak istemesinden çıktı atolye açmaya kadar geldi.
ülkemizde işçilik en pahalı eder şu zamanda.
insan gücü vasıfsızdan başlayarak eli , ayağı beyni iş tutan olarak yükselen bir ederde değer buluyor.
hepimizin sonuçta 2 eli 2 gözü vs .. var şükür.
hepimiz para vererek malzemenin iyisi yada kötüsünü alabiliriz.
hepimiz boya yapabiliriz sonuçta hokus pokus bir iş değil fakat yapılan işin sonucunun mükemmele yakın olmasıyla birlikte fiziksel uygulamadan çok tecrübe ortaya çıkıyor.
tecrübesi 39 sene çıraklık olup son 1 senesi usta olan adamdada vardır. ben 40 yılımı bu mesleğe verdı der.
tecrübesi 10 sene çıraklık 30 sene ustalık olan adamda vardır. ben 40 yılımı bu mesleğe verdim der.
3ün 5in kavgasını .
küçük olanı ezmeyi yada bilgisiz olanı dışlamaktan çok kazanmayı denemek lazım.
burda yazarak en çok yorulanlardan biride sanırım benim .
milyon karaktere dokunmuşum klavyeden ama anlatmak istediğim kişi okumaya karşı ise trilyon harfte bassan 6 bine dükkan da açılır 30 bine arabada boyanır.

bu arada ortalama rolls royce için 50 kg boya kullanılıyormuş.
80 lira kilosu desen .
4000 lira malzemesi eder.
iyi ki rolls royce um yok .mazallah sıfırdan renk değiştirmeye çalıştığımı düşünsene .boyanın kalitesini bi tık arttıralım desek bütün yıl boya parasına çalışırdık :D

gelelim işin sonuç bölümüne .
bir çin atasözünde denildiği gibi .
arabam olsaydı boyatırdım , boya yahut hiç olmasaydı ne yapardım .
yani siz siz olun başkasının boyası için kendi boyanızı üzmeyin .

not: alıntı ile cevapladığımdan bütün yazının karşıya hitaben yazıldığı düşünülmesin .
sürtünme 0 alınacak. nşa.
6 bin ve dükkan kelimeleri kullanıldı diye yukarıdakı postu yazan kardeşimede herhangi bir serzenişim yoktur.

SULTANOGLU
08-03-2016, 23:32
Bunun karar mercii ben değilim. fiyatı kesinlikle usta verir. 2000 tl ye de boyar 10000 lirayada. Bu iş sadece harcanacak malzeme ile fiyatlandırılmamalı. Usta burada işçiliğini satıyor, verdiği fiyatta o dükkandaki kullandığı enerjiden, sarf malzemeden, rutin giderlerinden tut, yapmak istediği kâr a kadar herşey var.

tabi şimdi buna karşılık bana dünyanın en dandik ekipmanlarıyla ve seçeneceği c segment ürünlerle 10000 tl lik iş yapmayı teklif ediyorsa, o iş olmaz.

Kullanıcı
08-03-2016, 23:34
Bunun karar mercii ben değilim. fiyatı kesinlikle usta verir. 2000 tl ye de boyar 10000 lirayada. Bu iş sadece harcanacak malzeme ile fiyatlandırılmamalı. Usta burada işçiliğini satıyor, verdiği fiyatta o dükkandaki kullandığı enerjiden, sarf malzemeden, rutin giderlerinden tut, yapmak istediği kâr a kadar herşey var.

tabi şimdi buna karşılık bana dünyanın en dandik ekipmanlarıyla ve seçeneceği c segment ürünlerle 10000 tl lik iş yapmayı teklif ediyorsa, o iş olmaz.

Anladım abi Teşekkür ederim saygım sonsuz

rebeloghy
08-03-2016, 23:37
Ben arabasını renk değiştirecek kadar seven satarken edilecek zarara çok takılmayacaktır.

Ben içinize sinecek temizlikte mavi yoksa, durumunuz da uygunsa boyatın. Body kiti de alın. İçinizde kalacağına yapın bence :)

Ne arabalar var boyasız ama bakıma hatırlandıkça gidilip hep yan sanayi en ucuz parça kullanılmış. Eşşek yerine binilmiş..

Almayan almasın boyalı desin.

SULTANOGLU
08-03-2016, 23:38
dear bro ,
biliyorum konu hakkında hassassın.
o verdiğin rakamlar işi layıkıyla yapmak ıstedıgınde az bile kalır.
ama 100 liralık astar tabancasıda gayet iş görüyor.en nihayetinde zımparalanacak.
konu yaşı küçük olan bi kardeşimizin tamamiyle insanı tavrıyla yardımcı olmak istemesinden çıktı atolye açmaya kadar geldi.
ülkemizde işçilik en pahalı eder şu zamanda.
insan gücü vasıfsızdan başlayarak eli , ayağı beyni iş tutan olarak yükselen bir ederde değer buluyor.
hepimizin sonuçta 2 eli 2 gözü vs .. var şükür.
hepimiz para vererek malzemenin iyisi yada kötüsünü alabiliriz.
hepimiz boya yapabiliriz sonuçta hokus pokus bir iş değil fakat yapılan işin sonucunun mükemmele yakın olmasıyla birlikte fiziksel uygulamadan çok tecrübe ortaya çıkıyor.
tecrübesi 39 sene çıraklık olup son 1 senesi usta olan adamdada vardır. ben 40 yılımı bu mesleğe verdı der.
tecrübesi 10 sene çıraklık 30 sene ustalık olan adamda vardır. ben 40 yılımı bu mesleğe verdim der.
3ün 5in kavgasını .
küçük olanı ezmeyi yada bilgisiz olanı dışlamaktan çok kazanmayı denemek lazım.
burda yazarak en çok yorulanlardan biride sanırım benim .
milyon karaktere dokunmuşum klavyeden ama anlatmak istediğim kişi okumaya karşı ise trilyon harfte bassan 6 bine dükkan da açılır 30 bine arabada boyanır.

bu arada ortalama rolls royce için 50 kg boya kullanılıyormuş.
80 lira kilosu desen .
4000 lira malzemesi eder.
iyi ki rolls royce um yok .mazallah sıfırdan renk değiştirmeye çalıştığımı düşünsene .boyanın kalitesini bi tık arttıralım desek bütün yıl boya parasına çalışırdık :D

gelelim işin sonuç bölümüne .
bir çin atasözünde denildiği gibi .
arabam olsaydı boyatırdım , boya yahut hiç olmasaydı ne yapardım .
yani siz siz olun başkasının boyası için kendi boyanızı üzmeyin .

abi zaten bu konulara bir sen yazıyorsun bir ben :D oyüzden seviyorum yazmayı. 100 tl lik astro tabancaylada olur. Ama işte bu iş 6000 tl lik işmiş ve hemen kurulur gibi bir düşünce olmaması lazım. bu uygulama sadece 4 duvar arasında bir tabancayla oluyor bunu sende biliyosun.

ruudvan
08-03-2016, 23:46
en başında vizyon lazım.misyon zaten belli.
bu arada ben sata yı kumbara olarak kullanıyorum :D

08-03-2016, 23:47
Sakarya'da bir boyacıdan temizlik , düzeltme ve fırın boya için 7000 lira fiyat almıştık :D

Ben olsam boyatmam , siyah zor ama temiz oluncada çok güzel renk :)

Şimdilik 2000den başladım.Bir kaç yere daha sorayım.Siyah araba çohhh hojjdurr ama bena na :D

Ben de isterim komple boyansa iyi olur ama o zaman da bütçeyi biraz aşacak gibi duruyor benim açımdan.Biraz daha araştırayim bakalım.:)

4000 binlira boyaya verdiğini düşün arabayı satacağın zamanda en az 5000 ucuza gider hatta dahada fazla ki ben 5000ucuz olsada almam etti sana 9000. bencede sen bunu sat gidip mavisini al
1.8nin sıfırı olsa düşünürüm de yok işte.Satıp da 1.6sını alsam 1.8'den sonra bana boş gelecek açıkcası

Ben arabasını renk değiştirecek kadar seven satarken edilecek zarara çok takılmayacaktır.

Ben içinize sinecek temizlikte mavi yoksa, durumunuz da uygunsa boyatın. Body kiti de alın. İçinizde kalacağına yapın bence :)

Ne arabalar var boyasız ama bakıma hatırlandıkça gidilip hep yan sanayi en ucuz parça kullanılmış. Eşşek yerine binilmiş..

Almayan almasın boyalı desin.

Zaten boyattıktan sonra niyetim 2-3 sene daha binmek.O zamana kadar kim öle kim kala artık :) Sıfır olarak mavi rengi var ama benim arabamdan birazcık boş durumda.Dediğiniz gibi boyatsam arabayı boyalı diyecekler,boyatmasam satarken de bunun burasız çizik şunun surası söyle diyip yine bi kusur bulacaklar zaten :)

SULTANOGLU
08-03-2016, 23:56
en başında vizyon lazım.misyon zaten belli.
bu arada ben sata yı kumbara olarak kullanıyorum :D

Bende gozum gibi bakiyorum :D

http://i1277.photobucket.com/albums/y500/sultanoglu/Screenshot_2016-03-09-00-52-39-1_zpsayrcadbl.png

Devilbisscimisin yoksa :D oda mis gibi cincikk gibi

ruudvan
09-03-2016, 00:14
http://i1231.photobucket.com/albums/ee509/RTOPAL/20160309_004716_2.jpg (http://s1231.photobucket.com/user/RTOPAL/media/20160309_004716_2.jpg.html)
ikisinide severim :D

suayipozmen
09-03-2016, 08:52
2 yıl önce orjinal rengi siyah olan e36 aracımı estorile çevirdim.
Motor içi hariç tüm kapı içleri bagaj ve kaput sökülerek istanbulda boyattım.

Malzeme olarak sikkens marka ürünleri kullandık. Dandik bir boya ve vernik kullanırsanız maliyetleriniz düşebilir ama 1 yıl sonra arabanın
rengi canlı kalır mı bilemem. Fırında boya atılırken fabrika boyanın ayarını yapması için kimyager gönderdi.
Boyanın tüm aşamalarını takip etti. Karışımların oranlarını o belirledi. Matlaşma gibi bir durumda garanti verdiler.

Yaklaşık 1.5 ay sürdü. Hiçbirşey için acele edilmedi. Eski boya mümkün oldukça kazındı, çürükler temizlendi.
Sulu zımpara yerine kuru zımpara ile takoz atıldı. Acele ettirirseniz macunu sulu zımpara yapıp kurumadan üstüne atarlar.
1 yıla kalmadan o boya alttan kabarır.

Astar atıldı kuruması için 10 gün beklendi. Sonra besleme boyası atıldı ve fırında boya atıldı. O gece fırında kaldı araç.
Boya sonrası 3 gün araca bir vida bile takılmadı vernik sertleşsin diye. 6 ay sonra da pasta cila yapıldı.

Eski fitillerin ıvır zıvır parçaların hepsini yeniledim. Onları saymazsak sadece boya masrafı 4000TL verdim.
Boya hala ilk teslim aldığım gün gibi canlı ve çok memnun kaldım.

10 günde boyarım 2000liraya hallederiz diyenlere aracınızı teslim etmeyin üzülürsünüz.

Mutu
09-03-2016, 10:32
Bu ton benzeri kaplama bulunamaz mı? O daha mantıklı olur gibi geldi bana =)

09-03-2016, 13:52
2 yıl önce orjinal rengi siyah olan e36 aracımı estorile çevirdim.
Motor içi hariç tüm kapı içleri bagaj ve kaput sökülerek istanbulda boyattım.

Malzeme olarak sikkens marka ürünleri kullandık. Dandik bir boya ve vernik kullanırsanız maliyetleriniz düşebilir ama 1 yıl sonra arabanın
rengi canlı kalır mı bilemem. Fırında boya atılırken fabrika boyanın ayarını yapması için kimyager gönderdi.
Boyanın tüm aşamalarını takip etti. Karışımların oranlarını o belirledi. Matlaşma gibi bir durumda garanti verdiler.

Yaklaşık 1.5 ay sürdü. Hiçbirşey için acele edilmedi. Eski boya mümkün oldukça kazındı, çürükler temizlendi.
Sulu zımpara yerine kuru zımpara ile takoz atıldı. Acele ettirirseniz macunu sulu zımpara yapıp kurumadan üstüne atarlar.
1 yıla kalmadan o boya alttan kabarır.

Astar atıldı kuruması için 10 gün beklendi. Sonra besleme boyası atıldı ve fırında boya atıldı. O gece fırında kaldı araç.
Boya sonrası 3 gün araca bir vida bile takılmadı vernik sertleşsin diye. 6 ay sonra da pasta cila yapıldı.

Eski fitillerin ıvır zıvır parçaların hepsini yeniledim. Onları saymazsak sadece boya masrafı 4000TL verdim.
Boya hala ilk teslim aldığım gün gibi canlı ve çok memnun kaldım.

10 günde boyarım 2000liraya hallederiz diyenlere aracınızı teslim etmeyin üzülürsünüz.

Sorduğum fiyat ayaküstü öylesine sordum zaten.Dediğiniz gibi ne tür ürünler kullanacak onları soracağım.Kuru zımpara olayını aklımın bi kenarına yazdım.Niyetim pek acele ettirmek değil zaten,yeter ki boyatacağım yer bana bi güven versin.Bir de boyadan sonra hemen pasta cilaya girişenler var.Onun içinde beklenmeli dediğiniz gibi.

Bu ton benzeri kaplama bulunamaz mı? O daha mantıklı olur gibi geldi bana =)

Kaplama yaptırsam da kaporta ve boya isteyen yerler var.Yine boyaya girecek araba.

_driver_
09-03-2016, 15:01
plasti dipte renk mevcutsa tekrar boyamadan uygulama yaptırabilirsiniz

09-03-2016, 21:11
plasti dipte renk mevcutsa tekrar boyamadan uygulama yaptırabilirsiniz

plastidip de olabilir belki ama niyetimde 3-4 sene binmek olduğundan biraz uzun ömürlü olsun istiyorum.Tam tonu yakalayamayız belki

darkmoon
09-03-2016, 21:16
şu piyasada dolanan saçma sapan rakamlar yüzünden millet boyacılara gitmeye korkar oldu.. sohbetlere denk geliyorum adamın kapısını çizmişler boydan boya araba rezalet görünüyor yok abi aman boyatma şimdi senden o kapı için en az 2 bin tl alırlar biri kaputu boyatıcak taş izi lekeler v.b var aman abi kaputa en az 3 bin tl gider..

adam aracını komple byatıcak aman abi ne yapıyorsun en az 10-15 bin tl paran gider.. bir şey değil boyacıları işsiz aç bırakıcaksınız.. tamam boya işi meşakatli zor detaylı özenli işdirde rakamlarıda abartmayın.. :)

_driver_
09-03-2016, 21:56
plastidip de olabilir belki ama niyetimde 3-4 sene binmek olduğundan biraz uzun ömürlü olsun istiyorum.Tam tonu yakalayamayız belki

Tago nickli arkadaşla iletişime geçin derim ben Türkiye'ye plasti-dip getiren kişidir kendisi. Net cevabı ondan alabilirsiniz. Hem boya derdiniz olmaz hem de ne kadar ömürlü olacağını öğrenmiş olursunuz

Talih.b16
10-03-2016, 10:00
http://www.techturkey.com/forum/fotograflariniz/76999-ta-vtec-astarlandi-imola-orange.html

benim aracımı, tanıdık olmasına rağmen 3500 lira gibi rakama boyadılar.
konunun tarihinden yola cıkarsak böyle bi işcilik ve boya artık iki katı olmuştur.
bütün malzemem glasüritti macununa kadar.

dragon07
10-03-2016, 10:58
arkadaslar parça boya ortalaması şehirlerin 250-300tl arasındadır.

yani sedan bir araç 11 kaporta 2de tamponla beraber 13 parça eder

toplamı 3250 tl yapar kapı içleri vs de boyanırsa 4000tl bu işin hakkıdır ,8 isteyenede itimat etmeyin 2-3isteyenede itimat etmeyin

darkmoon
10-03-2016, 11:18
benim 15 yıllık ustam 2 bin tl istiyor komple sadece dışdan boyamaya.. fırını falan her bir şeyide var ..
volvo boyar genelde volvo-saab servislerinden gelen araçları boyar.

JosephuS
10-03-2016, 11:27
Tek parça çamurluk bile 250-300 civarı boyanıyor parça başı..Varın siz düşünün her parça için..

kadir jdm civic
10-03-2016, 11:57
arkadaşım civic si yi boyattı komple boyası kazınarak saca kadar inildi motor içi de dahil heryeri boyandi altına ve gerekli heryerıne würt pütür atıldı istanbul bostancı sanayide yaklaşık 3500 4000 arası birsey mal oldu.

zaferim dıştan boyatabilirsin ama eg ye yapamadın su maviyi lancera yapıcaksın.

3 defa araba boyattım 2 bin verenlere hiç kulak asma çünkü en adi en ucuz malzemeleri kullanıyorlar ve cok detaya girmiyorlar.

ilk önce senın araban cam hariç sökülecek sökmeden boyarız diyenler olucak sonra çok pişman olursun çok kalitesiz oluyor. kaportacıya 500 tl gibi anlaşmana bağlı para verirsin.

boyacı kapı içlerine girmeden arabanı boyar, boyanın saglamlığı kapı içleri ile alakalı degildir. istanbulda 3 bın tl den asagıya düzgunce araba boyayan yok ne yazıkki sakaryada daha ucuz olabilir.

boya fırın boya olması lazım ve en dikkat edeceğin sey boyacının kendı fırını olması ilk bu soruyu sor cünkü cogu boyacının fırını yok arabayı alıyor kendı dükkanında hazırlayıp sonra fırına sokuyor 1 saat 100 tl den kirası var boyacıya

hal bölyle oluncada boyacı çok aceleci davranıyor hata yapıyor fırında atıyorum araba 3 saat durması gerekecekse 30 dk duruyor sonra dışarıya atılıyor boyanın üst kısmı kururken alt kısmı kurumuyor.

boya işi çok zahmetli her zaman istedigin sonucu alamayabilirsin benım anladıgım body kitle falan sana bu 5 6 bın tllere patlayacak body kit fiyatını bilmıyorum tahmını söyledım hiç ugraşma kendını strese sokma cünkü sanayici eşrafının bir dili vardır adam sana arabayı 1 ay da vericem der 3 ay beklersin git gel stres olursun sonra sana 1 haftada araba boyar verir çileden cıkarsın. yasanmış seyler bunler tecrübe ile sabit. arabayı alırken delikanlı gibidirler adam gibidirler işi yapmaya geldi mi kıçları başları ayrı oynar.

darkmoon
10-03-2016, 12:17
saça kadar inilmez saça kadar inipde aracı boyatan saçada zarar verir. ben şahsen saça makine değdirilmesi taraftarı değilim.. yada kumlama gibi başka uygulamalar yapılması.. saça kadar inildimi masraf çok artar fabrikanın fabrikada araç boyanırken doğal pasa karşı koyuruyucu koyduğu vernikide saça kadar indinmi alıyorsun..

ikincisi boyanın en demiyorum ama kalitelisinin bir arabalık birim malzeme fiyatı nedir ??? ..

gerisi ustanın işçilik parasıdır ister binlira alır ister 5 bin lira alır.. isterse babasının hayrına bedava yapar..

İyi kaliteli usta araç yeni değil ise eski bir araç ise yaşı varsa parça sökmeye yanaşmaz eski araçda sökülen hiç bir parça yerine oturduğunda eskisi gibi tutmaz arabadan sesler gelir eklemlerinden trimlerden.. o yüzden özellikle yaşı olan araçlarda ustalar parça sökümüne hatta renk değişimine sıcak bakmaz aynı rengi boyıyalım der dışardan.. çok ısrarcı olunursa yapar o başka.

Kısaca boya işinde para işi ustanın kendine kalmışdır.. alanı büyükdür diyaloğun iyidir zamanında çoktur adam acele etmeden sana dost işi güzel fiyattan yapar..
elinde araç çoktur samimiyeitn yoktur yeri yoktur senin vaktin hiç yoktur adamı sıkıştırırsın 2 haftada ver 3 haftada ver diye o zaman ona göre para alır..

Frid
10-03-2016, 12:25
iyi ki arabam yok dedim ne olmuş piyasalar :D

10-03-2016, 12:29
Geçen Adapazarında bir kaç kere işçiliğini de gördüğüm ustanın birine gittim.Komple boyamaya söylediğim boya koduna göre 2300-2500 civarı bir fiyat söyledi bana.Kaportacı da söküp takma + göcükler içinde 500 alırım dedi.Kabataslak şimdilik 3000 tlyi bulacak.Fiyat aldığım yerin boyama fırını var.Kendisinin bir kaç kere Golf GTi,Type-R,S 2000 boyadığını gördüm açıkcası.

@ Talih.b16
Abi sen tanırsın belki.Ziraai Alet sanayinde Kemal usta diye biri.Nisa Tuning'in arka sokağında.

@ kadir jdm civic
Aynen abi.EG'den içimde kaldı şu mavi renk olayı maalesef.Onu yapamadım bari Lancer'a yapayim istiyorum.Açıkcası pek fazla parça sökülmesi taraftarı değilim.Yurtdışında boyanan Lancer'ları inceliyorum,genellikle cam sökmeden güzelce boyuyor elemanlar(malezyalılar).Boyaya verirsem,her gün gidip kontrol etmeye çalışacağım zaten.Kafamdaki süre 1 ay zaten.Bana 20 günde biter dedi usta ama aksilikleri de hesaba katmak lazım.Şimdilik komple mavi yapayim da.Bodykit de ancak yaza doğru hallederim.Dediğin gibi bir 5-6 bin lirayı bulacak.

@Frid
Araban mı var derdin var işte dostum :D

B16
10-03-2016, 12:30
saça kadar inilmez saça kadar inipde aracı boyatan saçada zarar verir. ben şahsen saça makine değdirilmesi taraftarı değilim.. yada kumlama gibi başka uygulamalar yapılması.. saça kadar inildimi masraf çok artar fabrikanın fabrikada araç boyanırken doğal pasa karşı koyuruyucu koyduğu vernikide saça kadar indinmi alıyorsun..

ikincisi boyanın en demiyorum ama kalitelisinin bir arabalık birim malzeme fiyatı nedir ??? ..

gerisi ustanın işçilik parasıdır ister binlira alır ister 5 bin lira alır.. isterse babasının hayrına bedava yapar..

İyi kaliteli usta araç yeni değil ise eski bir araç ise yaşı varsa parça sökmeye yanaşmaz eski araçda sökülen hiç bir parça yerine oturduğunda eskisi gibi tutmaz arabadan sesler gelir eklemlerinden trimlerden.. o yüzden özellikle yaşı olan araçlarda ustalar parça sökümüne hatta renk değişimine sıcak bakmaz aynı rengi boyıyalım der dışardan.. çok ısrarcı olunursa yapar o başka.

Kısaca boya işinde para işi ustanın kendine kalmışdır.. alanı büyükdür diyaloğun iyidir zamanında çoktur adam acele etmeden sana dost işi güzel fiyattan yapar..
elinde araç çoktur samimiyeitn yoktur yeri yoktur senin vaktin hiç yoktur adamı sıkıştırırsın 2 haftada ver 3 haftada ver diye o zaman ona göre para alır..

Abi senin kumlama fiyatlarından haberin yok sanırım. Çok pahalı fiyatları ayrıca, araç yeni model olduğu için kumlama mantıklı ama yaşlı araçlarda çürük kısımları deler geçer.

darkmoon
10-03-2016, 12:35
Abi senin kumlama fiyatlarından haberin yok sanırım. Çok pahalı fiyatları ayrıca, araç yeni model olduğu için kumlama mantıklı ama yaşlı araçlarda çürük kısımları deler geçer.

Aynı şeyden bahsediyoruz işte yukarda yazdımya saça kadar inersen masraf artar.. hani boyaya 6-7 bin diyorlarya çıkar o zaman o rakamlara..
bende aynı şeyi söylüyorum saça kadar inilmesi taraftarı değilim saça her tür zarar verebilir. fabrikaların arac üretirken üretim aşamasında astara attığı pasa karşı olan bir vernik var o verniğide alıyorsun saça indinmi bence hiç gerek yok.

o işlere girersen boya fiyatı tabiki artar 5 de bulur 6-7 de bulur. ben hep eski araba mantığıyla konuşuyorum bu arada.

Talih.b16
10-03-2016, 13:10
saca kadar inilince tekrar macun çekilir, şu macunsuz araba boyatma işini bi unutun önce.
ben boyasız sadece rengi soluk araba boyattım aracın %50 sine macun çekildi.
hee o alttaki saca zarar vermeden bir şekilde kazıdın boyayı, araçtaki göçük gamze yamuk çamuk yerleride, boyasız araç düzelten bir yere yaptırdın.
eee rakam ne olucak busefer?
kumlama yapılan araçda komple macunlanıyor, yani ne yaparsanız yapın macun çekilicek.
düzgün bi yoklama macununun araca ne zararı olur?hiç olmaz.kaliteli elastik yapıda macunlar var çatlamaz patlamaz.
benim vtecde 1cm macun vardı.bakın işte o kazılır, niyemi? çünkü altı çok yamuktur, düzeltmeden macunlanmıştır.

darkmoon
10-03-2016, 13:54
macunda olabildiğince ince çekilmeli.

rollye royce phantom un üretilme belgeselini izleyin robot komple kupayı kapıları kaputu üstünde devasal bir vernik havuzuna sokuyor.. havuzun içinde bir kaç dakika bekletiyor kupanın her yerine sıvı işlesin diye sonra çıkartıp bir ters döndürüp robot tekrar devasal kupayı havuza sokuyor..
sonra çıkartıp araç boyaya gidiyor.

SULTANOGLU
10-03-2016, 15:32
benim 15 yıllık ustam 2 bin tl istiyor komple sadece dışdan boyamaya.. fırını falan her bir şeyide var ..
volvo boyar genelde volvo-saab servislerinden gelen araçları boyar.

Aynı şeyden bahsediyoruz işte yukarda yazdımya saça kadar inersen masraf artar.. hani boyaya 6-7 bin diyorlarya çıkar o zaman o rakamlara..
bende aynı şeyi söylüyorum saça kadar inilmesi taraftarı değilim saça her tür zarar verebilir. fabrikaların arac üretirken üretim aşamasında astara attığı pasa karşı olan bir vernik var o verniğide alıyorsun saça indinmi bence hiç gerek yok.

o işlere girersen boya fiyatı tabiki artar 5 de bulur 6-7 de bulur. ben hep eski araba mantığıyla konuşuyorum bu arada.

macunda olabildiğince ince çekilmeli.

rollye royce phantom un üretilme belgeselini izleyin robot komple kupayı kapıları kaputu üstünde devasal bir vernik havuzuna sokuyor.. havuzun içinde bir kaç dakika bekletiyor kupanın her yerine sıvı işlesin diye sonra çıkartıp bir ters döndürüp robot tekrar devasal kupayı havuza sokuyor..
sonra çıkartıp araç boyaya gidiyor.

Abi iyi yazıyosun güzel yazıyosun ama bir takım yanlışların var ve bunu bilgi kirliliği olmasın diye düzeltmek istiyorum.

Öncelikle komple 2000 Tl ye araba boyanmaz diye tabikide birşey yok, boyanır ama burada kullanılan üründen kısılacağı için aracınız ileriki dönemde ilk günkü gibi gözükmeyecektir. seninde diğer mesajında belirttiğin gibi burada işçilik ve ustanın giderleri fiyatı belirler. Çok ufak bir bilgi veriyim Fırın neden gereklidir ? Fırın uygulama sırasında tozsuz bir uygulama yapmak ve ardından uygulanan ürünlerin kürlenmesini daha kısa sürede sağlamak için gereklidir. Fırınsızda uygulama yapılırmı yapılır canavar gibi yapıyorlar ama bu zamanda toz problemiyle karşılaşıyorsunuz, hemde ürünün kuruması uzuyor. sadece fırnın ortalama 1 saatlik mazot yakışı ortalama 13 litre. Kimse burada araç boyamaya verilen fiyatı sadece ürün fiyatı olarak düşünmesin. eğer ürün fiyatı olarak düşünen varsada, ürünleri kendi alsın ve gitsin aracının üstüne döksün ustaya gerek kalmasın.

ikinci olarak saca atılan veya fabrikada daldırıldığını gördüğünüz tanklar vernik değil. tanklar sacın yüzeyindeki yağı alma, ardından ilk kat fosfat uygulama, sonra kurumayan fosfatı yüzeyden temizleme ve en sonu da kataforez kaplamadır genellikle. Saca paslanmazlığı kataforez verir. VERNİK değil.

Saca kadar inilirmi derseniz ben eğer yeni bir araç komple boyayacaksam saca kadar inmem çünkü bu bahsettiğim yüzeyleri alıp götürmek istemem. Zaten sizin arabanıza sıfır yedek parça alıp taktiğinizda parçanın o ilk siyah rengi bu bahsettiğim kataforez astardır. dikkat ederseniz ustalarda bu yüzeyi alıp saca inmez çünkü bilirler bu yüzeyin paslanmayı engellediğini. Bu yüzey paslanmaya bu kadar dirençli olmasına karşın bir okadarda serttir ve taş çarpmalarına dayanıksızdır. İşte bü yüzden astar atılır.

Peki yeni sıfır araçta insanlar neden saca kadar iner ? aracın üzerine atılacak her bir katman ekstra mikron olduğu için bu yola giderler. yani fabrika ayarında boyuyoruz deniyorsa büyük ihtimalle bu şekilde inilerek her aşaması ölçülerek boyanmıştır.

Klasik araçlarda sökülerek gayette güzel toplanır. neden sökülmesin :D Bunun en güzel örneğide hatta forumumuzda restorasyon konusunda var. Ankaradaki klasik araçlara uygulama yapan arkadaşımız arabanın sadece sacı kalıcak şekilde bütün uygulamalarını yapıp, aracı ilk günkü kalitesinde topluyor.

Of çok uzun yazdım :D inşallah okuyanlar sıkılmaz.

saca kadar inilince tekrar macun çekilir, şu macunsuz araba boyatma işini bi unutun önce.
ben boyasız sadece rengi soluk araba boyattım aracın %50 sine macun çekildi.
hee o alttaki saca zarar vermeden bir şekilde kazıdın boyayı, araçtaki göçük gamze yamuk çamuk yerleride, boyasız araç düzelten bir yere yaptırdın.
eee rakam ne olucak busefer?
kumlama yapılan araçda komple macunlanıyor, yani ne yaparsanız yapın macun çekilicek.
düzgün bi yoklama macununun araca ne zararı olur?hiç olmaz.kaliteli elastik yapıda macunlar var çatlamaz patlamaz.
benim vtecde 1cm macun vardı.bakın işte o kazılır, niyemi? çünkü altı çok yamuktur, düzeltmeden macunlanmıştır.

saca kadar inilince ilk olarak sac astarı atılır ardından macun çekilir. macunsuz da araba olmaz bu doğru :D macunun olabildiğince ince çekileni mahbüldür. çünkü macunun esnek olması gerekir. Ne kadar ince çekilirse okadar esnek olur. Düzeltmeden macunlanan yüzeylerin çatlaması kaderlerinde vardır.

darkmoon
10-03-2016, 15:37
Haklısın şu terimleri karıştırıyorum astar vernik v.b .. kataforez ben vernik diyorum haklısın işte o astar :) .

darkmoon
10-03-2016, 15:39
şase işi yapan bir arkadaşım şu mikron olayı için hani makine vurduğunda fabrika derecesi çıkıyormuşya o iş için boyanın içine talaşımsı bir şey atıldığını ve makinenin kandrıldığını söylemişdi.

SULTANOGLU
10-03-2016, 15:42
abi mikron işi bana soracak olursanız dünyanın hiç bir yerinde olmayan bize has olan Milli sanatımız :D Ustalarımız hakkaten çok yetenekli. Türkiye dışında gittiğim hiç bir memlekette bu tarz bir uygulama görmedim. Bu uygulamayı yaparken boyanın içine talaş katılması söz konusu değil.

Talih.b16
10-03-2016, 16:00
abi mikron işi bana soracak olursanız dünyanın hiç bir yerinde olmayan bize has olan Milli sanatımız :D Ustalarımız hakkaten çok yetenekli. Türkiye dışında gittiğim hiç bir memlekette bu tarz bir uygulama görmedim. Bu uygulamayı yaparken boyanın içine talaş katılması söz konusu değil.

o talaş tozunu eskiden tofaş araçların diff.lerine atıyorlarmış:)
sesi kesiyormuş.
bukadar macun takıntısı olan sadece türklerdir heralde:)
tavanda ve kapı içleri dışında aracımın heryerinde macun olabilir, sorun etmem.macunla sıvanmasın yeter.
tavan sürekli güneş aldığından çok çabuk çatlıyor.yoksa oda sorun olmaz.
örnek veriyim bin liraya aracımın kaput tampon çamurluk ve şasesini boyattım daha yeni.
nasıl olacağını tahmin ediyordum ve oldu.
aracın yaylarına kadar boyanmış, hatta içine bile kaçmış boya,
renk tutmuş ama dediğim gibi işçilik çok kötü.
yani bin lirayada boyanır, beşbinlirayada.
benim yukarki konumda 1. sınıf malzeme ve işçilikle yapıldı hiç hata yoktu.
boya glasüritti macunundan astarına kadar.para çokomel eğrisi

10-03-2016, 16:03
Benim arabada bu şekilde boyanacak.Gerçi bunun orjinal rengi mavi
http://www.evolutionm.net/forums/evo-x-show-shine/332837-official-octane-blue-evo-x-picture-thread-11.html#post11541921

Malezyalılardan bir kaç örnek vereyim.Ya onlar çok iyi boyuyor gibi geliyor bana ya da değiller
https://www.facebook.com/TWG.bodykits/photos_stream

SULTANOGLU
10-03-2016, 16:19
o talaş tozunu eskiden tofaş araçların diff.lerine atıyorlarmış:)
sesi kesiyormuş.
bukadar macun takıntısı olan sadece türklerdir heralde:)
tavanda ve kapı içleri dışında aracımın heryerinde macun olabilir, sorun etmem.macunla sıvanmasın yeter.
tavan sürekli güneş aldığından çok çabuk çatlıyor.yoksa oda sorun olmaz.
örnek veriyim bin liraya aracımın kaput tampon çamurluk ve şasesini boyattım daha yeni.
nasıl olacağını tahmin ediyordum ve oldu.
aracın yaylarına kadar boyanmış, hatta içine bile kaçmış boya,
renk tutmuş ama dediğim gibi işçilik çok kötü.
yani bin lirayada boyanır, beşbinlirayada.
benim yukarki konumda 1. sınıf malzeme ve işçilikle yapıldı hiç hata yoktu.
boya glasüritti macunundan astarına kadar.para çokomel eğrisi

Konuya baktım tahmin ediyorum kullanılan ürünler

839-20 Glasurit macun
Astar 285-700 astar
Boya 55 seri solvent bazlı boya
Vernikte çizilmeye karşı dirençli dediğinizden ya 923-447 yada en babası 925-2002

Hani bu takım seti size kim önermişşe inanılmaz güzel seçimler yapmış, hakkaten bu piyasada alıp alabileceğiniz en pahalı ve kaliteli ürünleri almışsınız helal olsun. Hatta eğer set yukarıda yazdığım gibiyse vernik hala ilk günkü gibidir. :) bide uygulama sırasında eğer 1 2 tane toz gelmişşe vay pasta yapanın haline çok zor almıştır :D oakdar dayanıklı ve sert verniklerdir.

darkmoon
10-03-2016, 17:03
bu işde en iyisi glasurit dimi

SULTANOGLU
10-03-2016, 17:17
Abi 4 tane a brand firma var hic birine kotu diyemeyiz. Glasurit, standox, ppg ve sikkens. Hepsinin kendine has artilari vardir.

Bu firmalarin b segment urunleride var bunlarda kotu degildir.

Birde c segment urunler varki onlarda kutu boya olarak dedigimiz ready mix urunler olur genelde.

Day Walker
11-03-2016, 07:27
Severiz kutu boyayı :D parça başı 120 tl iyidir :D

SULTANOGLU
11-03-2016, 08:01
Severiz kutu boyayı :D parça başı 120 tl iyidir :D

Ozaman allah korusun skywindow un basina bisey gelirse sedefli kirmizi rengini kutu boyadan yaptirirsin. High solid olan verniginide 20 tl lik olandan attirirsin. Miss :D

dragon07
11-03-2016, 08:09
zafercim hexxis marka folyo alırsan 10yılda geçse sökersen altında iz bile bırakmaz tek basına sökebilirsin görüyosun bak boya ile ugrasırsan basına ne işler gelicek :)

mustafa_a
11-03-2016, 08:20
Bu lancerların orjinal boyası çok ince, en ufak taşta iz yapıyor. Bizim ülkede boyalı araca öcü gözüyle bakıyorlar. 1.8 lancer birde komple boyalı olursa ilerde işin zor olabilir. Face de bir grupta birisi boyattı aynı bu renge. Denk gelirsem paylaşırım burada

Day Walker
11-03-2016, 08:36
Ozaman allah korusun skywindow un basina bisey gelirse sedefli kirmizi rengini kutu boyadan yaptirirsin. High solid olan verniginide 20 tl lik olandan attirirsin. Miss :D

sedefli kırmızıyı kim kaybetmiş biz bulalım bildiğin metalik boya olm :D

high solid vernik hoşjdir ama benane :hehe:

SULTANOGLU
11-03-2016, 08:48
sedefli kırmızıyı kim kaybetmiş biz bulalım bildiğin metalik boya olm :D

high solid vernik hoşjdir ama benane :hehe:

Abicim 1. senin araban 2 asamali renk. 2. Senin arabanin rengi metalik olmasina karsin icinde efenkt serisi boya giriyor. Renk kodun aa1 yada a0 degilmi :D 500 gr boyaya masallah 12 gr efekt serisi giriyor :D hayirli isler. Actim formulu baktim

Day Walker
11-03-2016, 08:53
Abicim 1. senin araban 2 asamali renk. 2. Senin arabanin rengi metalik olmasina karsin icinde efenkt serisi boya giriyor. Renk kodun aa1 yada a0 degilmi :D 500 gr boyaya masallah 12 gr efekt serisi giriyor :D hayirli isler. Actim formulu baktim

boyacı düşünsün ben 150 tl + kdv + %10 iskonto ile çalışırım :hehe:

11-03-2016, 15:12
zafercim hexxis marka folyo alırsan 10yılda geçse sökersen altında iz bile bırakmaz tek basına sökebilirsin görüyosun bak boya ile ugrasırsan basına ne işler gelicek :)

Folyodan önce cizik ve taş izlerinin de boyanması lazım.Sonuçta yine boyaya girecek bu araba :) Bilmiyorum kaşınıyorum sanırım :D

Bu lancerların orjinal boyası çok ince, en ufak taşta iz yapıyor. Bizim ülkede boyalı araca öcü gözüyle bakıyorlar. 1.8 lancer birde komple boyalı olursa ilerde işin zor olabilir. Face de bir grupta birisi boyattı aynı bu renge. Denk gelirsem paylaşırım burada

Aynen.Kronik olarak herkesin arka kapı kenarlarında taş izleri var.Yurtdışında da aynı sorundan yakınan insanlar mevcut.Türkiye'deki mantık zaten Allah'lık bir şey benim gözümde.Şimdi araba boyasız kalsın diye boyatmasan,sürekli ciziklerle dolu olsa;gelen kişi bu kez de ee bu arabada çok cizik var biraz fiyat kır diyecek,boyatsan e bu arabada boya var diyecek.Dediğin renk benimkiyle aynı renk kodu değil.Boyayan kişi Renault'daki mavi renklerden biri kullandı sanırsam.Benim aklımdaki Yurtdışındaki Lancer'da olan Octane Blue Pearl adındaki bir renk.Sedefli bi boya.Acıkcası şu an aklıma yatan hiç bir araç yok.Arabamdan da memnunum.TRde sayılı zaten bizim arabalar.Seceresi belli çoğunun :)

@ SULTANOGLU
Abi,Benim boyatacağım renk de
Boya Kodu:D06
Boya Numarası : CMD10006
Boyanın Adı : Lightning Blue Mica/Octane Blue Pearl
Coating film structure : 2P
Composition of film : Interferenced Pearl

diye bilgileri var.Ufak bilgi verebilir misin acaba ?