PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : arýza lambasý yanmamasý ve aractaki hatalar sorunsalý.(acil bi yardým)

Satanael
09-03-2016, 18:28
Aracým 2008 model 207 1.6hdi 90 hp serisinden ve aracý alalý yaklasýk bi 10-15 gün oldu fakat aracta devamlý bi cekiþ sorunu yaþýyordum.Kimi zaman fýrlayýp giden aracým kimi zaman hic gitmek istemiyordu.Bu durumda bi gariplik olduðunu hissettiðim icin bugun bi firmada cihaza baðlandý aracým ve aracýmda bir kýzdýrmalarda hata verdi birde selenoid valf hatasý cýktý ve sürekli hatalardý bunlardý.

kýzdýrmalarý bi söktük baktýk hic biri calýsmýyordu hepsi gitmiþ dedi tamircim.

Selenoid valf deðiþmeden cihaza baglý halde yola cýktýk turbo basýnc deðerleri olmasýndan baya düþük gösteriyordu ve geri dönüp yenisi ile deðiþtirildi.Deðiþimden sonra yola cýktýk ve deðerlerde gayet düzgündü.Ýyice detaylý bi yol denemesinden sonra tamamdýr dendi ve sorun cözüldü dedi arkadas.Hakikatende valf deðiþtikten sonra arac ciddi manada hem turboyu hissettiriyor hemde gidiyor...

Benim asýl merak ettiðim böylesine iki hata varken ve arabaya bile sürekli diye hata kodu düþen bi hatada aracýn arýza ýþýgýnýn yanmamasý idi. Deneyimli arkadaþlar bu konuda ne düþünüyorlar.Böyle bi durumda arýza ýþýðýnýnda yanmasý gerekmezmiydi??? yol bilgisayarý menüsünde warning log kýsmýnda bu hatayýda göstermesi gerekmezmi?

Yada ikinci aklýma gelen.Daha öncesinde arýza ýþýgý yanmýþ olup fakat bunu söndürmenin herhangi baska bi yolu varmýdýr yokmudur?yani arac aslýnda arýza verip ýsýkta yandýgý icin herhangi bi katakulli ile bu ýþýðýda söndürmüþ olabilirlermi? þayet böyle bi durumda varsa ileride herhangi baþka bi arýza durumunda bu ýþýk yeniden yanmayýp ama arac hata konumunda olurmu? varsada nasýl anlarýz böyle bir þeyi?

Cok detaylýca biþi sordum ama eve geldigimden beri aklýmý kemirdi durdu... bilen deneyimli tecrubeli arkadaslar varsa bu konu ile bi bilgilendirme yaparlarsa cok sevinirim...

þimdiden Teþekkürler.

XSi
09-03-2016, 18:36
Kontaðý açtýðýnda ariza Iþýðý lambasý yanýyor mu?

Belki (dusuk ihtimal) ampulü patlamýþtýr.

Satanael
09-03-2016, 18:39
Evet yanýyor.Yarým kontak modunda ýsýklandýrma sisteminde hicbir sýkýntý yok.. yarým kontaktayken arýza yambasý yanýyor. ama aracý aldýgýmdan buyana hic yanmadý giderken dururken vs herhangi baska biþide..

B.Koçer
09-03-2016, 18:41
Kendim de peugeot kullanýcýsý olarak gözlemlediðim 1-2 durum var onu yazýyorum ama doðru ama yanlýþ daha iyi bilenler olup düzeltirler ise sevinirim .

- Peugeot dizel grubu genellikle antipollition fault hatasý verir bunun altýnda bir cok neden vardýr .
- Pasif arýzalar da arýza ýsýgý yanmaz ve arka plana atar mesela benim aracýmda egr iptal olduðu için arka planda egr valfi arýzasý yanmakta :)
- Basit bir elm cihazý ve program ile aracta olan býten arýzayý gorebilirsiniz ( bazý pasif arýzalarý da gösteriyor )
- Antipollition arýzasý , yakýt pisliði , turbo da olusan basýnc hatasý , egr arýzasý , kýzdýrma buji arýzasý gibi seylerde de yanýyor .

salih_560
09-03-2016, 18:52
Koçer bu antipollition arýzasý gaz kelebeði arýzasý olarak biliniyor 206 xt 1.4 16 valf aracýmda bu arýzadan dolayý araçý sattým beyin arýzasý verdi bir türlü cözülmedi gitti en son yetkili servisten birine götürdüm bana dediði kelime bu araçýn motoru ara motor lpg yi kabul etmiyor böle bineceksin bende zararýnA verdim aracý sormak istediðim bu arýza neden verir sebepleri var demiþsin mesala ne gibi sebeptir bu araç yüzünden pejo tövbe ettim 106 haric :)

B.Koçer
09-03-2016, 19:05
Koçer bu antipollition arýzasý gaz kelebeði arýzasý olarak biliniyor 206 xt 1.4 16 valf aracýmda bu arýzadan dolayý araçý sattým beyin arýzasý verdi bir türlü cözülmedi gitti en son yetkili servisten birine götürdüm bana dediði kelime bu araçýn motoru ara motor lpg yi kabul etmiyor böle bineceksin bende zararýnA verdim aracý sormak istediðim bu arýza neden verir sebepleri var demiþsin mesala ne gibi sebeptir bu araç yüzünden pejo tövbe ettim 106 haric :)

Ýþte asýl demek istediðim ota b*ka yanýyor bu arýza
206 lpg li hiç býlmýyorum genelde dýzel peugeota sahip oldum
lpg yý kabul etmýyor dan zýyade *
peugeot planet ýle araca baglansa gorurdu zaten ne var ne yok :)
peugeot dan soðumanýza üzüldüm ..

Satanael
09-03-2016, 19:11
Kendim de peugeot kullanýcýsý olarak gözlemlediðim 1-2 durum var onu yazýyorum ama doðru ama yanlýþ daha iyi bilenler olup düzeltirler ise sevinirim .

- Peugeot dizel grubu genellikle antipollition fault hatasý verir bunun altýnda bir cok neden vardýr .
- Pasif arýzalar da arýza ýsýgý yanmaz ve arka plana atar mesela benim aracýmda egr iptal olduðu için arka planda egr valfi arýzasý yanmakta :)
- Basit bir elm cihazý ve program ile aracta olan býten arýzayý gorebilirsiniz ( bazý pasif arýzalarý da gösteriyor )
- Antipollition arýzasý , yakýt pisliði , turbo da olusan basýnc hatasý , egr arýzasý , kýzdýrma buji arýzasý gibi seylerde de yanýyor .

Tamam iþte benim demek istediðimde buydu. Aracýn üzerinde söktügümüz 4 kýzdýrmada bitikti ve arac cihaza baglandýgýnda kýzdýrma hatasý veriyordu.Fakat ARIZA ýþýðý yanmýyordu...???

Araçta ciddi manada bi turbo basýncý düþüklüðü vardý ve araç cihazda hata gösteriyordu yanlarýnda (sürekli) diye ama araçta ARIZA ýþýðý yanmýyordu....? ki bu basýnc hatasý benim gözümde ciddi büyük bi sýkýntýydý ki arac zaten

Yani bu ýþýk bu durumlarda yanmýyormu yoksa bu ýþýðý söndürüp yanmamasý icin herhangi bi katakulli yapýlabiliyormu? Þayet böyle biþi varsa iki gün sonra demek ciddi bi hata durumunda bu ýþýk gene yanmýcak demektir...

Benim kafamýn takýldýgý nokta bu aracta hata var ama arýza ýþýðý yanmýyor.....

Hata loglarý bunlar:

http://i1036.photobucket.com/albums/a443/satanaelx/IMAG0977_zpsdiqa7dmk.jpg (http://s1036.photobucket.com/user/satanaelx/media/IMAG0977_zpsdiqa7dmk.jpg.html)

No23
10-03-2016, 09:34
psa grubu araç kullanan birisi olarak bayaðý araþtýrmam oldu gerek motor gerek arýza muhabbetleriyle alakalý. örneðin P1351 hata kodu kýzdýrma ile alakalý olan koddur. psa grubu araçlarýn hemen hepsinde çýkar. kýzdýrmada kýþýn genel olarak sýkýntý görmeseniz dahi çýkar. 10 tane citroen peugeot çevirelim 8 inde vardýr kýzdýrma hatasý. rölesi nemlenmiþtir cart curt çýkar ama arýza ýþýðý yakmaz. hayati deðildir yolda býrakmaz. benim citroeni 2.5 senedir kullanýyorum -15 de tek marþ çalýþtýrýyorum arabayý ki kýþýn kýzdýrma ýþýðýnýn sönmesin bekliyorum sönmüyor bende çalýþtýrýyorum. araç çalýþýnca sönüyor. deðiþtiricem kýzdýrmayý ya da rölesini düzelecek. baþka bir örnek p0089 bu hata mazot pompasýnýn üstündeki yüksek basýn regülatörünün hatasý, kesinlikle ýþýk yakar. p0102 akýþmetre hatasý ýþýk yakar. bunlar hayati kodlar aracýn güçten düþer, çalýþmayabilir. anti pollition arýzasý birçok nedenden ötürü olabiliyor, kiþi aracýný tanýyorsa daha rahat bulunabiliyor.

size tavsiyem alýn bir tane bluetooth elm327 telefonunuza da torqe proyu yükleyin. ayda bir kere arýza kodlarýný kontrol edersiniz. hemde keyifli alettir. turbo basýncý motor sýcaklýðý sensörler felan birçok deðeri anlýk görebiliyorsunuz. log tutabiliyorsunuz. aracýmda var, caným sýkýldýmý býzýklýyorum :)

bu arada selenoid valf dediðiniz sanýrým turbonun vakumunu saðlayan elektrovana. elektrovananýn üzerinde sensör olmadýðý için arýza ýþýðý yakmaz. westinghousedan alýr vakum gücünü. benim elektrovana görevini bitirip turbosuz gibi gitmeye baþladýðýnda araç, bir usta dediki turbo bitmiþ. yav he he dedim. direk elektrovana kontrolü yaptýk vakum hiç yok. 100 liraya alýp taktým araç canavar oldu :) turbo bitmiþ diyen ustanýn ordan geçerken pati çektiriyorum hala :)

Satanael
10-03-2016, 10:24
size tavsiyem alýn bir tane bluetooth elm327 telefonunuza da torqe proyu yükleyin. ayda bir kere arýza kodlarýný kontrol edersiniz. hemde keyifli alettir. turbo basýncý motor sýcaklýðý sensörler felan birçok deðeri anlýk görebiliyorsunuz. log tutabiliyorsunuz. aracýmda var, caným sýkýldýmý býzýklýyorum :)

Bu cihazý alýp dediginiz gibi denicem bakalým hem anlýk verileride görmek güzel olur :D

No23
10-03-2016, 16:29
Bu cihazý alýp dediginiz gibi denicem bakalým hem anlýk verileride görmek güzel olur :D

1 ay beklerim derseniz ben aliexpressten almýþtým. iki çeþidi var ben büyüðünü almýþtým.

http://tr.aliexpress.com/item/2014-Latest-Version-Super-Mini-ELM-327-Bluetooth-OBD-II-Works-On-Android-Torque-MINI-ELM327/942877382.html?spm=2114.010208.3.1.5IfgXF&ws_ab_test=searchweb201556_2,searchweb201602_3_505 _506_503_504_301_10020_502_10001_10002_10017_10005 _10006_10003_10021_10004_10022_10018_10019,searchw eb201603_1&btsid=d0b5fe37-adc2-49a5-b13a-1fc7dd974008

http://tr.aliexpress.com/item/2014-TOP-recommend-OBD2-diagnostic-tools-ELM-327-USB-with-high-quality-ELM327-free-shipping/1467238435.html?spm=2114.010208.3.86.o0irr8&ws_ab_test=searchweb201556_2,searchweb201602_3_505 _506_503_504_301_10020_502_10001_10002_10017_10005 _10006_10003_10021_10004_10022_10018_10019,searchw eb201603_1&btsid=d0b5fe37-adc2-49a5-b13a-1fc7dd974008

Satanael
10-03-2016, 16:39
bugun uzun yolda bi deneyeyim dedim aracý arac gene 3000 devir bandýndan sonra hantallaþmaya baslýyor max 150 yaptým arac 160 yapmýyor.

selenoid valf deðiþmeden önce arac tamamen hantaldý ama þimdi alt devirlerde roket gibi olmasýna raðmen 3000 devirden sonra resmen nazlanýyor hýzlanmak icin ve 150 km max süratý gecmiyor arac.. 1.6 hdi 90 hp 207 arac icin bu bence hicte normal degil...

benden onceki sahýs triger deðiþtirdigini söylemiþti ve yan korumaklýklarý actýgýmýz zaman trigerin yeni oldugunu gördüm acaba diyorum sente atlakta bundanda kaynaklý olurmu? sonucta 2000-3000 devir arasý arac cok güzel ivmeleniyor ama 3000 den sonra resmen kesiliyorki 5. vites tamamen ölü durumda..

ikinciside acaba diyorum hala daha selenoid valf arýzasý devammý ediyor? komple vakumlara baktýlar ama vakum hortumlarýnýda deðiþtirmek gerekirmi acaba?

fiat illallah dedirtmiþti peugeot da ondan aþagý kalmýcak heralde :(

motor müdür
24-09-2016, 15:13
Þu ana kadar 5 farklý motorun hata kodlarýný belirleyen ve uygulayan bir mühendis olarak bu durum pek dem þaþýrtýcý deðil. Bazý firmalar hata kodlarýný çok önemserler, bazýlarý az. Burada bir de kullanýlan ECU ve onun algoritmasýný geliþtiren firmanýn etkisi var. Bosch ECU'larý daha detaylý yazýlýmlara sahipken, Continental, Delphi ve Denso böyle deðil. Muhtemelen senin ECU Continental ve bu hatalarý yakalarken zorlanabiliyor.

Glow Plug (kýzdýrma bujisi) hatasýný bazý firmalar özellikle lamba yaktýrtmýyor, ama diðer hatanýn lamba yakmamasý büyük bir hata olmuþ.

Hata kodlarý ile ilgili bir liste yapmýþtým, lazým olursa bakarsýnýz;

Motor Mudur: Gosterge Panelindeki (Dashboard) 64 Farklı İşaretin Anlamı (http://motormudur.blogspot.com.tr/2016/09/gosterge-panelindeki-dashboard-64-farkl.html)