PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tek başına İstanbul'da yaşamak.

300E
10-03-2016, 20:51
Merhaba Techturkey ailesi.

Bir resmi kuruma iş başvurusunda bulundum, pazar gün Beşiktaş'ta sınavım var, eğer sınavda ve mülakatta başarılı olursam, eğitim göreceğim, ve bu eğitim sonucu işe başlayacağım, fakat işe kabul edilirsem Ankara'dan İstanbula taşınma konusunda endişelerim var. Alacağım maaş başlangıç olarak 1800 TL, mesailer ile 2300 2400 lirayı bulacak, 20 yaşımdayım bu paralara İstanbul'da tek başıma yaşamam mümkün mü? İşimi garantiler isem, 2-3 sene sonra ilk fırsatta geri Ankara'ya dönmeyi düşünüyorum, iş benim için çok önemli bir iş, mecburen gitmeliyim. Eğitim süresi 3 ay, bu süre boyunca uygun fiyatlara nerde kalabilirim, işi garantilemeden, eve çıkmak istemiyorum, iş oluncada evi Kurtköy, Pendik civarı tutmayı düşünüyorum, siz olsanız hayatınızı kurtaracak bir iş için, ailenizi ve sevdiklerinizi geri bırakıp, belli bir süre şehir değiştirirmisiniz?

Sigara kullanmıyorum, aktif bir alkol bağımlılığım yok, pavyon, bar vs tarzı alışkanlıklarım yok, bu süreçte birde para biriktirip bir araba almak istiyorum. Biliyorum bu konu üzerine çok konu açıldı ama, yinede özel bir konu açıp sormak istedim. :)

Type-R
10-03-2016, 21:09
Valla kardeşim bende 1 seneye yakındır tek yaşıyorum lakin istanbul gibi bi yerde iyi paralar kazanman lazım rahat yaşaman için..

Type-R
10-03-2016, 21:13
Edit;

1.800 tl maaş alacağını yazmışsın fakat içini karartmak gibi olmasın evler kiralar aşırı pahalı kıçı kırık 1+1 zemin katlar 700-800den başlıyor.. Kentsel dönüşüm girdi gireli evler kiralar depar yaptı yazık günah resmen soyuluyoruz.. :)

İnşallah hayırlısı olur senin için.

tremx
10-03-2016, 21:16
Valla ben belirsiz bir süre için ailem ve arkadaşlarımı bırakıp ülke değiştirdim :) 3-5 ay ev-iş iş-ev o maaşa yaşanır istanbulda hiç düşünme.

300E
10-03-2016, 21:21
Edit;

1.800 tl maaş alacağını yazmışsın fakat içini karartmak gibi olmasın evler kiralar aşırı pahalı kıçı kırık 1+1 zemin katlar 700-800den başlıyor.. Kentsel dönüşüm girdi gireli evler kiralar depar yaptı yazık günah resmen soyuluyoruz.. :)

İnşallah hayırlısı olur senin için.

Tek yaşayacağım için, 1+1 veya 2+1 yeter diye düşünüyorum, ama cidden araştırdım ev kiraları aşırı pahalı, burda Ankara'da pendik civarlarına denk semtlerde, 500-600 liraya 150m2 ev kiralıyorsun. :D

Valla ben belirsiz bir süre için ailem ve arkadaşlarımı bırakıp ülke değiştirdim :) 3-5 ay ev-iş iş-ev o maaşa yaşanır istanbulda hiç düşünme.

3-5 ay değilde, en kötü 2 yıl kalmam gerekecek sanırım. :)

Thracian
10-03-2016, 21:23
Merhaba Techturkey ailesi.

Bir resmi kuruma iş başvurusunda bulundum, pazar gün Beşiktaş'ta sınavım var, eğer sınavda ve mülakatta başarılı olursam, eğitim göreceğim, ve bu eğitim sonucu işe başlayacağım, fakat işe kabul edilirsem Ankara'dan İstanbula taşınma konusunda endişelerim var. Alacağım maaş başlangıç olarak 1800 TL, mesailer ile 2300 2400 lirayı bulacak, 20 yaşımdayım bu paralara İstanbul'da tek başıma yaşamam mümkün mü? İşimi garantiler isem, 2-3 sene sonra ilk fırsatta geri Ankara'ya dönmeyi düşünüyorum, iş benim için çok önemli bir iş, mecburen gitmeliyim. Eğitim süresi 3 ay, bu süre boyunca uygun fiyatlara nerde kalabilirim, işi garantilemeden, eve çıkmak istemiyorum, iş oluncada evi Kurtköy, Pendik civarı tutmayı düşünüyorum, siz olsanız hayatınızı kurtaracak bir iş için, ailenizi ve sevdiklerinizi geri bırakıp, belli bir süre şehir değiştirirmisiniz?

Sigara kullanmıyorum, aktif bir alkol bağımlılığım yok, pavyon, bar vs tarzı alışkanlıklarım yok, bu süreçte birde para biriktirip bir araba almak istiyorum. Biliyorum bu konu üzerine çok konu açıldı ama, yinede özel bir konu açıp sormak istedim. :)

Tabi ki yaşarsın hatta istanbul daha dolu gelecektir sana. Önce işi garantile sonra yer konum bakarsın. Çünkü çoğu işlerinin servisi var. Sen mümkünse iş yerine yakın bi yer bakarsın. Yada servisin olduğu bi noktaya göre. bir ay kadar uygun fiyatlı yerlerde kalırsın. sonra uygun bi yere geçersin. istanbulda çok 1+1 ler var. Ayrıca ankara kadar karlı ve soğuk geçmediği için bi scooter yada chooper ulaşımda derdini görür başlangıçta

fthdrn
10-03-2016, 21:29
illaki geçinirsin 2000 lira ile. Millet asgari ücret alarak ailesine bakıyor. suit apartlar var aylık 500-600 liralara onlara bak istersen.

ckrc
10-03-2016, 21:34
Ankara'da 6 sene istanbulda 4 senedir yalnız yaşayan birisi olarak,

İstanbul'da 1800 TL'ye yaşanmaz, hayatta kalınır. 500-600 Kira/250-300 Elektrik-İnternet-Isınma- 900 TL Gidiyor, kalan 900 TL ile mutfak masrafın+eşya taksidi+haftasonu gezintisi vs hesaba kattığında ucu ucuna yeter.

Para biriktirmek gerçekten hayal olur.

Umarım her yeni memur gibi kredi çekip araba almazsın, o zaman hayatının en güzel zamanları kredi ödemek, hesap yapmakla geçer.

Ayrıca Ankara'ya geri dönmek hayatının en büyük hatası olabilir eğer işinde ilerleyip güzel paralar kazanabileceğini düşünüyorsan.

CTG
10-03-2016, 21:35
Ailen biraz destek olursa daha rahat edersin. 1800 olarak düşünürsek en ucuz evde bile otursan maaşının 1000-1200 lirası sadece evine gidecek. 800 TL ile de İstanbulda 1 ay geçinilmiyor malesef. Sırf 1 aylık yol paran 170 TL ordan hesapla :)

optimus_prime
10-03-2016, 21:55
yaşarsın ama para biriktirmen çok zor iş yeri beşiktaşta mı yoksa sadece sınava mı orda girceksin

iş yeri beşiktaştaysa çevre mahallelerde studyo daireler bile uçuk

CTG
10-03-2016, 21:55
Bu arada kirası faturası toplamda 1000+ para verdiğin evin de, moralini bozmak gibi olmasın, ailenin sana sunduğu standartların muhtemelen bir 10 kat altında olacak. Bunları bilerek gelmelisin, kariyerin için katlanman gereken bir detay.

300E
10-03-2016, 21:56
İş resmi bir kurumda, işin olanaklarıda iyi, o yüzden biraz çileye katlanmalıyım sanırım. Birde yazmayı unuttum, 3 ayda birde ikramiyeli maaş alacağım, 4000-4500 arası bir ücret, 2+1 bir eve geçersem, ilerleyen zamanlarda kendime bir ev arkadaşıda bulabilirim, masraflarımı azaltmak için. :)

300E
10-03-2016, 21:58
yaşarsın ama para biriktirmen çok zor iş yeri beşiktaşta mı yoksa sadece sınava mı orda girceksin

iş yeri beşiktaştaysa çevre mahallelerde studyo daireler bile uçuk

Sadece sınav yeri Beşiktaş'ta işyeri anadolu yakasında, kurtköyde. :)

onursumer
10-03-2016, 22:02
onemli bir işin bence istanbul rahatlıkla çekilir

pendik tarafında biraz daha aşağılara doğru 1+1 tarzı ufak daireleri uyguna kiralayabilirsin , ki o bolgede dediğin maaşla 2 sene bence idare edilebilir

eğitim suresi boyunca ise , günlük kiralama yapan yerlerle oturup pazarlık edilebilir bence hazır eşyalı 3 ay tutulabilir

Thracian
10-03-2016, 22:04
İş resmi bir kurumda, işin olanaklarıda iyi, o yüzden biraz çileye katlanmalıyım sanırım. Birde yazmayı unuttum, 3 ayda birde ikramiyeli maaş alacağım, 4000-4500 arası bir ücret, 2+1 bir eve geçersem, ilerleyen zamanlarda kendime bir ev arkadaşıda bulabilirim, masraflarımı azaltmak için. :)

Sadece sınav yeri Beşiktaş'ta işyeri anadolu yakasında, kurtköyde. :)

Yaşarsın sıkıntı yapma o kadar. internette ev arkadaşı arayan siteler facebook grupları var. bir süre o yöntemi kullanırsın biraz paradan sonra bi araba yaptın mı oho senden iyisi olmaz.

hddsheriff
10-03-2016, 22:26
Eğitimlerde seninle aynı durumda olan kişilerde olacaktır. Kafa dengi 1-2 kişiyle eve çıkılıp masraflar paylaşılabilir.

erhanarici18
10-03-2016, 22:35
mesailerle alabileceğin 2300-2400 liralar iyi paralar aslında
ama istanbul için artık iyi değil
burda kirada oturmayacağın kendi evin varsa anca o zaman para biriktirebilirsin

300E
10-03-2016, 22:47
Yaşarsın sıkıntı yapma o kadar. internette ev arkadaşı arayan siteler facebook grupları var. bir süre o yöntemi kullanırsın biraz paradan sonra bi araba yaptın mı oho senden iyisi olmaz.

Eğitimlerde seninle aynı durumda olan kişilerde olacaktır. Kafa dengi 1-2 kişiyle eve çıkılıp masraflar paylaşılabilir.

Bunlar hiç aklıma gelmemişti, iyi fikir gerçekten, teşekkür ederim. :)

TEQUILA
10-03-2016, 22:47
Tuzla Aydınlı belirttiğin lokasyona çok yakın. 1+0 bir daire aidatıyla birlikte yaklaşık 600 650 civarına gelir. Ev ne kadar ufak masraf o kadar az demek. Elektrik, su, ısınma, internet 300 TL desen. Sana yaşamak için 800 TL kalır. Mesailerinizde kenara koyar araba için bir başlangıç yaparsın.

Hakkında hayırlısı olsun.

!KO
10-03-2016, 22:54
müdür var 5000 lira alıyor geçinemiyorum diyor evli cocuk yok
asgari ücret alan var 3 cocuklu cok sukur dıyor

sana bağlı yani geçinip para biriktirmek

emre.ates
10-03-2016, 23:03
Tamamen yaşam kalitenle hayat standartlarınla alakalı bu durum ev tutarken mümkün mertebede işine yakın olsun ulaşım büyük bir sorun ve bir diğer sorunda yeme içme sabah dışardan ,öğlen dışardan ,aksam dışardan yersen ortalama günlük 30 tl masrafın olur oda aylık ortalama :1000tl yakın ,ben kendim için konuşuyorum en çok yemek olayına param gidiyor, çalışan bir insan için zor bir durum, ev olayında ise iki kişi kalırsan 2+1 kurtköy , pendik tarafında 600-800tl arası ev bulabılırsın
800tl ev kirası
60-70tl elekirk
60-70tll su
80tll internet
50-60tl aidat
50-150tl dogalgaz
ortalama 550-600tl ev giderin olur

300E
10-03-2016, 23:09
müdür var 5000 lira alıyor geçinemiyorum diyor evli cocuk yok
asgari ücret alan var 3 cocuklu cok sukur dıyor

sana bağlı yani geçinip para biriktirmek

Tamamen yaşam kalitenle hayat standartlarınla alakalı bu durum ev tutarken mümkün mertebede işine yakın olsun ulaşım büyük bir sorun ve bir diğer sorunda yeme içme sabah dışardan ,öğlen dışardan ,aksam dışardan yersen ortalama günlük 30 tl masrafın olur oda aylık ortalama :1000tl yakın ,ben kendim için konuşuyorum en çok yemek olayına param gidiyor, çalışan bir insan için zor bir durum, ev olayında ise iki kişi kalırsan 2+1 kurtköy , pendik tarafında 600-800tl arası ev bulabılırsın
800tl ev kirası
60-70tl elekirk
60-70tll su
80tll internet
50-60tl aidat
50-150tl dogalgaz
ortalama 550-600tl ev giderin olur

Öyle çok lüks bir yaşantım yok, orta halli yaşayan bir insanım, sanırım alacağım para ile idare ederim, ama İstanbula alışmak zor olacak sanırım, neyse denize olan hasret biter hiç değilse. :)

GÖKTÜRK
10-03-2016, 23:21
Ben 5 ay tek yaşadım üni dolayısıyla. Hafta sonları evime dönüyordum ama ona rağmen ilk başlar çok zorlanıyor insan tek yaşarken ,yemekle falan aran iyi değilse sürekli dışardan yemek zorunda kalıyorsun.Umarım istediğin gibi olur. Bu arada yukarıda sohbet gruplarından arkadaş bulursun eve falan demişler sakın diyorum. Ben bi eve çıktım yanımdaki balici çıktı ondan tek yaşamak zorunda kaldım valla dikkat et :D

300E
10-03-2016, 23:25
Ben 5 ay tek yaşadım üni dolayısıyla. Hafta sonları evime dönüyordum ama ona rağmen ilk başlar çok zorlanıyor insan tek yaşarken ,yemekle falan aran iyi değilse sürekli dışardan yemek zorunda kalıyorsun.Umarım istediğin gibi olur. Bu arada yukarıda sohbet gruplarından arkadaş bulursun eve falan demişler sakın diyorum. Ben bi eve çıktım yanımdaki balici çıktı ondan tek yaşamak zorunda kaldım valla dikkat et :D

Hahahha, acı bir tecrübe olmuş kardeşim, uyardığın için çok teşekkür ederim, ilk amacım tek eve çıkmak, yanıma gelen giden rahat etsin. :)

emre.ates
10-03-2016, 23:27
Öyle çok lüks bir yaşantım yok, orta halli yaşayan bir insanım, sanırım alacağım para ile idare ederim, ama İstanbula alışmak zor olacak sanırım, neyse denize olan hasret biter hiç değilse. :)

800tl depozito +800tl emlakçı parası(bir kira bedeli)+800tl ilk kira
380tl dogal gaz depozitosu
100-120tl arası elektırık açtırma
80tl de su olması lazım
buna ek olarak çamaşır makinası+buz dolabı+ set üştü fırın oçak+tek kişilik baza +giysi dolabı ,bunlarıda 2,el alabilirsin mümkün mertebe 2 kişi 2+1 eve çıkman daha mantıklı olacaktır ,eve çıkma olayı biraz masraflı ama korkaçak bir durum yok zaten iş-ev standart bir hayat hafta sonları aktıvıte ve hafta içi aksamları ara kaçamaklar :) para konusuda belli bir düzene oturduktan sonra çok sıkıntı yaşamazsın sabahları kendın hazırla evde soğuk sandeviç mesela aksam da çok yorgun gelmezsen işten evde yemek yemeye özen gösterirsen çok faydasını görürsün
Not: Ev arkadaşının temiz olmasına dikkat et ve katı kuralların olsun bu yönde mutfak ,banyo ve wc gibi ortak kullanım alanlarının temiz olmasına özen göster ben kendim dağınık biriyimdir fakat temizliğe özen gösteririm özellikle ortak kullanım alanları temiz olmalı

TigeR
10-03-2016, 23:34
Biz Maraş'ta 4 kişi kalıyoruz hergün duş alıp+bulaşık filan su en fazla 25 geliyor doğalgazda aynı şekilde en fazla 25 geliyor zaten önümüz yaz çok sorun olmaz ısınma açısından. Yukarda suya 50-60tl yazılmış ona istinaden yazdım :D Su İstanbul'da pahalıysa bilemem tabi.

CTG
10-03-2016, 23:39
Arkadaş ilk maliyeti özetlemiş, bunu eğer durumları müsaitse ailenin yardımıyla yap ki ilk maaşından itibaren bütçeni oturtabilesin. Geçinmek zaten zor borçla başlarsan tam kafayı yersin

Eğer Avrupa yakasında merkezi bi ev tutacak olsan ev arkadaşı için Erasmus öğrencisiyle anlaşmak baya güzel olurdu ama Kurtköyde olmaz o iş :)

emre.ates
10-03-2016, 23:46
Biz Maraş'ta 4 kişi kalıyoruz hergün duş alıp+bulaşık filan su en fazla 25 geliyor doğalgazda aynı şekilde en fazla 25 geliyor zaten önümüz yaz çok sorun olmaz ısınma açısından. Yukarda suya 50-60tl yazılmış ona istinaden yazdım :D Su İstanbul'da pahalıysa bilemem tabi.

Toprağım burda hayat zor :) bizde 3 kişi kalıyoruz bir fil her gün duş alınıyor ,birde bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi çok kullanılıyor ama su ortalama 60tl altına çok düşmüyor dogalgazda havanın durumuna göre sadece sıcak su konumunda 45 50 60 değişken , adananın,maraşın gözünü seveyim ben ya en azından aç kalmazsın adam akıllı yemek yiyosun uygun fiyata :)

TigeR
10-03-2016, 23:58
Toprağım burda hayat zor :) bizde 3 kişi kalıyoruz bir fil her gün duş alınıyor ,birde bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi çok kullanılıyor ama su ortalama 60tl altına çok düşmüyor dogalgazda havanın durumuna göre sadece sıcak su konumunda 45 50 60 değişken , adananın,maraşın gözünü seveyim ben ya en azından aç kalmazsın adam akıllı yemek yiyosun uygun fiyata :)

Su illere göre fiyat farklı olabilir belki bilmiyorum da dediğin gibiyse cidden zormuş valla :D Aynen Adana'nın gözünü seveyim ya her paraya göre yiyecek var :)
Maraşta üni okuyorum burda tavuk döner 2.5TL'den başlıyor en kralı 5TL, 1TL'ye büyük lahmacun.
Benim abbimde İstanbul'da yaşıyor küçücük 1+1e 1000TL veriyor orda en fazla kira insanları zorluyor

volume81
11-03-2016, 00:32
ev kiralamadan ziyade eğitim süreci boyunca öğrenci yurtlarına veya apartlarına bak bence hem fiyatları uygun olur hemde araştırmaya vaktin olur

ev kiralamak çok zor gerçekten belli bir birikmişin yoksa hepden sıkıntı

depozitolar (ev doğalgaz su elektrik vs ) komisyon ( istanbulda sahibinden kiralık daire bulmak çok çok zor ) ev eşyası vs derken 2-3 bin lira gidecektir.

ev ile iş yerin hem yakın olsun zaten o bölgede kiralarda ucuzdur nispeten

dediğim gibi hiç olmadı biraz para biriktirene kadar öğrenci yurtlarında kalırsın

Sinan58
11-03-2016, 01:06
Ben geçen yıl Sivas"ta üniversite okurken eşyalı evi 250 TL"ye kiralamıştık 4 kişi.
Elektriği+Suyu+Yakacağı+Mutfağı falan en baba aylık kişi başı 200 TL gidiyodu, hatta çoğu zaman 200 TL"yi bulmuyordu.
Öğlen yemeklerinide üniversitenin yemekhanesinde 1,5 TL"den ev yemekleri yerdik.
Aylık 300-350 TL"ye gül gibi geçinip gidiyodum :)
Şimdi bakıyorumda yazılanlara İstanbul"da 600 liradan aşşağı ev bulunamıyor.
Sivas"ımın gözünü yiyeyim :)

|KaAn|
11-03-2016, 07:20
Bende şu an gebzede çalışıyorum,işyeri nisan sonunda Kurtköye taşınacak. Bu işi fırsat olarak düşünüyorsan öncelikle nasıl işi alabilirime bak. Ev olayı sana bağlı, işyerinde tek yaşayan ödemelerde zorlanan çıkabilir(ki bu şekilde ev ark.ı arayan çoktur emin ol) kurum içi ilanlardan ulaşabilirsin. Apart tarzı, kurumların lojmanlari olur onlara bakabilirsin. Önce eline geçenin cebine yetip yetmediğini tart bu şekilde sonrasında gerekirse tek eve çıkarsın.
Son olarakta para biriktirme işi zorlayacaktir ist.a alisinca biraz geziyim göreyim,ark.ların gitcek biyerlere seni çağırcak vs. Zorlu günler seni bekliyo.. ama kariyer hedefin varsa ist. Başlamak için iyi bir seçim olacaktır.hakkında hayırlısı olsun.

TarikS
11-03-2016, 07:25
Herkes yardımcı olmuş fazlasıyla ama benim de tek diyeceğim şudur ki; evde yemek yapıp yemeye alış. Başka türlüsü imkansız. Ben iş yoğunluğumdan ötürü eve sadece yatmaya gidebiliyordum, ev kiram yok, şirket arabam vardı şahsi aracıma çok da birşey harcamamama rağmen dediğin baz maaşının 2 katı civarı her ay gidiyordu bir şekilde. Her ay geri dönüp baktığımda en büyük kalem hep dışarıda yemek. Adamı bitirir valla İstanbul'da. Her öğünü 10'a halletmek çok çok zor eğer düzgün birşeyler yemek istersen.

KÖROĞLU
11-03-2016, 08:04
İlk mesajında yazdığın senaryonun aynısını 2013 -2105 arasında yaşadım. Ücret olarak senin mesaili rakamın biraz fazlasını alıyordum.

Yaşam tarzları da az çok örtüşüyor. İlk tavsiye iş resmi kurum olduğu için mutlaka gir. Bir yerden başlarsın. 1300 TL asgari ücret verilen ülkede 2 ve üstü rakamlar iyidir.

Sakın 2 kişi eve çıkmak gibi bir hata yapma. 1+1 - 1+0 ev bak.

Mümkünse her şey dahil olan(Abonelik açtırmayacağın) ve öğrenci popülasyonunun olduğu bir yerden ev bul. Yanılmıyorsam Kurtköy civarı bu tip yerler var.

İst. en büyük sıkıntı yolda geçen süre. Gerekirse biraz fazla ver ama yakında ev tutu. Full akbil alsan 170 TL olması lazım, işini görür fazlasıyla.

İlk birkaç ay zorlanırsın o da bulacağın ev için kira+depozito+komisyon ödeyeceksin.

Yemek olayını dert etme, ömrümde yumurta kırmamış insandım ama aç kalmadım. Marketlerde (sağlıksız olsa da) hazır bir sürü ürün var 10 dk da hazırlarsın.

Bütçeni ve işini netleştirmeden araç alma.

Hatta istanbulda araç alma. Ben aldım ist-sakarya git gel, sağa git sola git derken baktım aylık hatırı sayılır bir miktar benzin parası veriyorum direkt sattım.

2 yıl sonunda ki zaten istiyordum kendi memleketime döndüm çok şükür huzurlu bir şekilde yaşıyorum. Daha iyi bir alternatif yok ise işi kaçırma derim.

Piyasa cidden bozuk iş bulmak zor, bulduğun işi sevmek, insanlara alışmak zor. Hayat zor yani kısaca. Hakkında hayırlısı olsun.

Berkan
11-03-2016, 08:18
bir üstte tolga_kaan_ nın dediklerinin tamamnı rahatca kurtkoyde yapabilirsin çok öğrenci var, 5 senemi yedi orası okul dolayısıyla :D. en son 2011 de 3+1 eve 500 lira kira veriyoduk merkezi sistem ısıtmalı (donla dolasırsın kışın sıcaktan :)) kapısında güvenliğü ve kendi otoparkı vardı.

mesela şuan kaldıgım siteden aynı kaldıgım gibi olan daire :) şuan 900 olmuş aradan geçen 5 seneye rağmen 400 lira zamlanmış Loading site please wait... (http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-kiralik-ys-gayrimenkul-den-seckin-evler-site-sinde-3-plus1-kiralik-daire-276345514/detay)

envai çeşit site acıldı viaport vs. derken baya canlandı gerci oraları işin yakınsa adresin buralar olsun :). sabiha gökcenden gelen/giden ekspers otobüsler var levente kadıköye falan geniş geniş gider gelirsin onlarlada gezme tozmaya nerdeyse her saat var :) hiç olmadı sabihadan havaş var ücretini verdikten sonra onlada gecebilirsin taksime falan.

XTuNeR
11-03-2016, 08:48
Ben şu an bahsettiğiniz firmada çalışıyorum . Yüksekokul mezunuysanız ve bölümünüze göre 3lü vardiyada çalışırsanız ortalama maaşınız 2800 den aşağı olmayacaktır.bir sürü arkadaşım şu an il dışından gelip tek başına yaşıyo bi problemi olanı görmedim şu ana kadar

Ome_RS
11-03-2016, 08:56
Ben Kurtköy'de yaşıyorum. o taraflarda kalacaksan yine şanslısın.
Güzel 1+1 leri 600-700 bandında bulabiliyorsun. 100-150 arası site aidatları var. Tek apartman olarak bakarsan yine 600-650 arasına bulabilirsin.
Yeni yerleşim yeri olduğu için binalar hep yeni evden yana sıkıntın olmaz. Daha uygun olsun istersen az daha aşağılarda Aydınlı-Velibaba-Güllübağlar tarafında 50-100tl daha uyguna bulunabilir. Kurtköye 5-6dk mesafe bu dediğim yerler.
Savurgan bir yapın yoksa aldığın parayla çok rahat yaşarsın bence. Sadece para biriktirmen biraz zor olabilir.
1+1 veya 1+0 tercihi yap bence, hatta teksen 1+0 tut.
Temizlik ve diğer giderlerin daha az olur.
1 yatak 1 L köşe koltuk 1 ufak ünite 1 tv ufak masa 2 sandalye 1 halı işlem tamam. 1+0 500-550ye var Kurtköy'de.
Bu arada yemek yapmayı öğren hazır yediğin sürece masrafın katlanacak ;)

Canselmo
11-03-2016, 11:57
Ben şu an bahsettiğiniz firmada çalışıyorum . Yüksekokul mezunuysanız ve bölümünüze göre 3lü vardiyada çalışırsanız ortalama maaşınız 2800 den aşağı olmayacaktır.bir sürü arkadaşım şu an il dışından gelip tek başına yaşıyo bi problemi olanı görmedim şu ana kadar

Firma ve is hakkinda bilgi verebilirmisiniz merak ettim gercekten belki bizimde isimize yarayabilir

300E
11-03-2016, 16:27
Bilgi veren herkese çok teşekkür ederim, herkes güzelce zahmet ederek yazmış. Çok faydalı yorumlar geldi gerçekten, iş olayı iyice kafama yattı, gözümde çok büyütüyordum tek başıma yaşayabilirmiyim gibisinden ama, sanırım becerebilirim diye düşünüyorum, bu arada yemek konusunda elimden az çok şeyler gelir, hiç olmadı kalkıp bir çorba yapmasını bilirim, kira işinede mecbur katlanacağız, eğer İstanbulu seversem, hayatıma orda devam etmeyi düşünebilirim. :) Bu arada lise mezunuyum fakat Hacettepe Üniversitesinde Meslek Yüksekokulundayım, okulumun bitmesine 1 ay kaldı, tabi alttan kalan dersler var bir kaçtane, onlarıda zamanla gelip sınavlara girip hallederim diye düşünüyorum. :)

Yorum yapan herkese teşekkür ederim. :)

Cimmeria
11-03-2016, 16:32
bol planlama, az gezme, kışın kalın kazak ile oturarak o para ile hayatta kalırsın istanbulda.

istanbul öyle bir şehirdirki ne kadar kazanırsan kazan ay sonunu getiremeyebilirsin de para biriktirebilirsin de.

erdalss
11-03-2016, 16:45
neler neler yazılmış ya insanlar o paraya çoluk çocuk bakıyor adam tek başına yaşayamayacak öylemi ? bizde istanbulda kaldık bizde öğrencilik yaptı ki hiç öyle hayatta kalınacak bi yaşantım yoktu. ki 1800 net maaş da demiyor. en 2200 2300 geçiçek eline, 3-5 ay sonrada kafasına gore adam bulur 2kişi güzel güzel geçinirsin kardeşim 2 lira parayla. ama tabiki para biriktirmek pek mümkün olmaz.

dahan
11-03-2016, 16:54
ya bu istanbul cidden pahalı bi yer yada ankara çok ucuz,,,ankarada tek kişiye 2500 deli para

poseidon
11-03-2016, 16:58
Ankara'nın sakin ve düzenli hayatından sonra İstanbul başta karmaşık gelebilir ama alıştıktan sonra bu ..oktan karmaşa bağımlılık yapar.

İkincisi büyük giderlerin kira ve geçinme olacaktır.
İstanbulda kiralar 2+1 merkeze yakın orta sınıf bölgelerde 1000-1500 arası biraz daha kaliteyi artırayım dersen yukarıya doğru kozmik rakamlara doğru çıkar.
Muhtemelen Kurtköy'de 1+1 600-800 TL arasına 10 yıldan daha yeni ve oturulabilecek daireler bulabilirsin. Faturalarınla ve aidatınla birlikte bu rakam
1300 tl gibi bir rakam olur.

Mutfak masrafın da sadece haftasonu ve akşamları evde olacağını varsayarsak 500 tl yi geçmez.

Kalan para da sigarana giyimine yol parana özel ihtiyaçlarına yetmez gibi duruyor.

Mutu
11-03-2016, 18:28
KAbin memuruyum 3bin ve üzeri gelir kazanıp kendi başına yaşayan arkadaşlarım var. Ellerine neredeyse asgari ücret kalıyor masrafları düşünce. Ki sen 1.8k-2.4k dan bahsediyorsun. Ki istanbulun artık pek yaşanılacak hali kalmadı, taştı çoktan şehir. =)

MEsaileri hesaba katma ben de 3bin aylık sabit gelir gibi girdim, bi ay bonusları almayıp 1.9 alınca 2 farklı taksitli nakit avansla anca döndürdüm o ayı. =)

Mutu
11-03-2016, 18:29
Kurtköy falan sen bizim firmaya(pegasus) mı giriyorsun yoksa kabin memuru olarak =)

Thracian
11-03-2016, 19:55
Bilgi veren herkese çok teşekkür ederim, herkes güzelce zahmet ederek yazmış. Çok faydalı yorumlar geldi gerçekten, iş olayı iyice kafama yattı, gözümde çok büyütüyordum tek başıma yaşayabilirmiyim gibisinden ama, sanırım becerebilirim diye düşünüyorum, bu arada yemek konusunda elimden az çok şeyler gelir, hiç olmadı kalkıp bir çorba yapmasını bilirim, kira işinede mecbur katlanacağız, eğer İstanbulu seversem, hayatıma orda devam etmeyi düşünebilirim. :) Bu arada lise mezunuyum fakat Hacettepe Üniversitesinde Meslek Yüksekokulundayım, okulumun bitmesine 1 ay kaldı, tabi alttan kalan dersler var bir kaçtane, onlarıda zamanla gelip sınavlara girip hallederim diye düşünüyorum. :)

Yorum yapan herkese teşekkür ederim. :)

şu işin detaylarını paylaşırmısın çok merak ettim

300E
11-03-2016, 21:08
THY'nin bir iş ilanı vardı, ona başvurdum, kriterlere uyduğum için çağırıldım bakalım, bu işi çok istiyorum umarım olur. :)

Yigit-Y
11-03-2016, 21:39
Açık konuşayım kurtköy viaport takilirsin yaşıyormuş taklidi yaparsin 1800 ile

Ayda bir kerede sehre inersin kadikoy caddebostana ohhh dersin

Aci gerçekler malesef kardesim

XTuNeR
11-03-2016, 22:19
Thy teknik bünyesinde işçi statüsünde alım yapılacak.3 aylık kurs veriyo fakat kurs sonunda iş garantili değil genelde yüzde doksanı işe alınıyor.büyük ihtimal sabiha gökçen duruma göre atatürkte işe başlatılcak diyr biliyorum detay isteyen pm atabilir

CenkB
12-03-2016, 20:31
2 senedir İstanbul'da tek kalıyorum. Kredi çekip araç aldım kendime. Ev kiram yok. Onun yerine krediye veriyorum gibi düşünüyorum. Ahım şahım olmaz ama yaşanır.
Hele iş için ise. :) Bu devirde iş bulmak zor. 3 aylık eğitim için özel yurtlara da danışabilirsin.
Para biriktirip araba almak başta hayali gelebilir. Ama sonrasında kendi düzenini tutturur hesap kitap yapıp durumuna karar verirsin.
Yaşantına göre kıt kanaatta olabilir, rahat da yaşayabilirsin. Dışarıya az çıkarak vs.
Şöyle kafam rahat diyemezsin ama sanırım.

meganes
12-03-2016, 21:01
Thy teknik bünyesinde işçi statüsünde alım yapılacak.3 aylık kurs veriyo fakat kurs sonunda iş garantili değil genelde yüzde doksanı işe alınıyor.büyük ihtimal sabiha gökçen duruma göre atatürkte işe başlatılcak diyr biliyorum detay isteyen pm atabilir
ben ilana başvurmuştum yarın itü'ye sınava girmeye gidicem bakalım nasıl olucak,şuanda işim gücüm var,herşey olumlu olursa iş değiştirmeyi düşünüyorum