PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sinema salonu açmak

zx6r
11-03-2016, 12:56
Arkadaşlar merhaba bilginize danışmak istedim,
Her sinemaya gittiğimde aklıma gelir şöyle bi salon bende açsam diye çünkü bana eğlenceli ve kazançlı bi sektör olarak gelmekte fakat sektör hakkında detaylı bilgim yok Sinema işletmeciliği nedir,nasıl yapılır,filmlerin oynama şartları nedir?
bunlar hakkında bilgilerinizi yorumlarınızı fikirlerinizi almak istedim
öncelikle belirtmek istediğim şeyler;
1.şuan işim var ve severekte yapıyorum kazancımda çok iyi çok şükür
2. iş olarak yapmayacağım eğer karar verirsem diğer işimi bırakacağım bütce olarak fikirlere ve işin gerekçelerine göre üst limitlere çıkabilirim max (300.000tl) (400.000tl)
öncelik olarak bayilik almak istiyorum böyle kazancın daha iyi ve riskin az olacağını düşünüyorum Bayilik veren firma eğitim ve finansal yardım konularında destek olacaktır.
sizin fikirleriniz nelerdir şimdiden teşekkürler

Canselmo
11-03-2016, 13:03
Bence mantıklı bi sektör , fakat müşteriniz cok olmalı, konum cok önemli nereye acıcagınız etrafınızdakı rakıp firmalar planlaması bence yapmalısnız.

Su an ki işiniz ne üzerine kazancınız ne durumda ona göre farklı yorumlar yapılabilşr

by.gkn
11-03-2016, 13:25
Ben açık söyleyeyim cinemaximum dışında başka bir sinemaya gitmiyorum gidesim gelmiyor. Adamların salonları büyük ve rahat. İçerde insan daralmıyor. Pazar payları da çok büyük onların olmadığı bir yerde olduğunda iş yapabilirsiniz ama yakın bir yerde zor olur diye düşünüyorum.

TigeR
11-03-2016, 13:25
Salon iyi olursa bayilik olmasa da çok iyi kazanırsınız. Tabi fiyatın makul olması lazım. Mesela cinemaximum 13 ise siz 10 yapsanız bile bir cazibe oluşturur. Örneğin Adana'da metropol diye bir sinema var öğrenci 7TL cinemaximumun yarı fiyatı,çok iyi para kazanıyorlar. Cinemaximum kadar iyi salonu olmamasına rağmen bayağı dolu. Tabi yer önemli. Aslında küçük şehirlere açsanız daha iyi tutar bence.

johnie
11-03-2016, 13:54
nerede açıcaksın ? önemli nokta bu..
Eski mars Sineması çalışanı olarak, şu an da dijital yayın olduğundan dolayı sinemalarda 400 bin tl az gelebilir.
Univizyon açıldı mesela en son Samsun da açan kişide eski AFM ve Mars Sinema çalışanı..
İstanbulda, Cinema pink ve Cinemaximum aldı başını gidiyor ki Cinemapink, Eski afm.. Cinemaximumun almadıkları yerleri aldılar.
Düşünüyor isen, görüştürebilirim bir kaç kişi ile..

KÖROĞLU
11-03-2016, 14:14
Detaylarını bilmediğin sektörede sıkıntı yaşarsın. Sermayesi bu kadar büyük olmasa da dışarıdan karlı görünen bir işe girdik yaparız diye ama yürümedi.

Cinema işinde biraz sürü psikolojisi var anladığım kadarıyla. Hani arkadaşların zikrettiği markaların olduğu avm ler genelde dolu oluyor.

Tabiki tercih edilmelerinin bir sebebi var belli bir kalite standardını tutturmuş ilerliyorlar.

Yaşadığım yerde belediye sinema salonu açtı kalite bir cinemaximum değil ama idare ederdi,

Bilet fiyatları çok daha uygun olmasına rağmen kaç defa gittiysem koca salonda 2 kişi film izledim.

İyi araştırmanı öneririm. Madem iyi kazandığın bir işin var bence riske atma, elindeki kapitali daha likit değerlendirebileceğin bir yerde kullan.

Klasik olacak ama kelepir araç / ev düşürüp al sat mesela. Çok daha az zamanda halledersin.

Özellikle emlak konusunda inanılmaz rakamlar dönüyor, 1 gün önce 150 ye sattığımız yere 170 teklif geldiğini gördüm. Sahibi satsa 1 günde 20K cebine koyacaktı.

dahan
11-03-2016, 14:16
nedense aklıma istemsizce melek sinaması geldi:)

individual
11-03-2016, 14:18
ben mesela izleyici olarak yorumumu söyleyim.

istanbul'da avrupa yakasında en favori sinemam akmerkez cinema pink'dir.

salonları devasa büyük değil koltukları süper büyük ve rahat.

biletleri biraz pahalı ama yanımda kimi götürdüysem en azından ayda 1 gidilir favori sinemam oldu demiştir.

cabrioleter
11-03-2016, 15:19
cinemaximum'un her salonu aynı kalitede değil. şu an yeni açılan mavişehirdeki salonlar harika iken konak pierde ev projeksiyonu boyutunda perdesi olan küçücük salonlar var.

400bin tl yeterli gelir mi bilemedim? iyi bir alışveriş merkezinin içinde 5-6 salondan aşağısına sahip cinemaximum görmedim, salon kirası, eleman giderleri, alt yapı giderleri bana hep milyon liralık iş çapında gözüküyor..

gençturkcell'e pazartesi + perşembe 1+1, her 8 bilete 1 bilet hediyesi, maximum kartla ilk seanslara 7 liraya bilet, reklam ve altyapı hizmetleri(internet sitesinden bilet alma vb.) derken bireysel çalışmanın da cazibesi pek kalmıyor gibi.

AyrtonSenna
11-03-2016, 15:43
Ne film çevircen :D konusuna göre değişirse haberim olsun:hehe:

yesil
11-03-2016, 16:10
o paraya cafe bile zor açılır. sinema salonlarından franchise veren var mı bilmiyorum ama verseler bile risk almak istemedikleri noktalara verirler. sistemi franchise üzerine kurulu olmayan markadan franchise almak bana mantıklı gelmiyor. franchise veren firma kendi şube açmamalı. işlek avm'lerde büyük bir sinema salonu alanını aylık 40 50 bin $ dan aşağı vermezler. 400 bin tl sermayeyle yapılacak iş değil gibi geliyor bana.

hondafit
11-03-2016, 16:17
cinema pink hem ucuzdur hem de kaliteli fiyatlarıda gayet uygun.öğrenci bir arkadaşım var onla gideriz sinemaya genelde öğrenciye 7 lira+bende de vodafone kampanyası var bir bilet alana bir bilet bedava ikisini birleştirebiliyorum.7 liraya sinema :D

lnd_samet
11-03-2016, 16:23
standart bir avm de dükkan kiralarının (40-50 m2) 10-15 bin telafuz edildiği, koca sinema için. koltugu perdesi bunun kat yükseliği gibi masrafa sadece 400 bin gider :)
kira ise sanırm 100 bin lerle telafuz edilir.
hadi diyelim 50 bin. günlük 2 bin lira kira masrafı kılçıksız. nasıl para kazanıyorlar anlamıyorum gerçekten.

dahan
11-03-2016, 16:56
bide bu avm lerde stand olayı var iş yaparmı acaba

johnie
11-03-2016, 16:59
standart bir avm de dükkan kiralarının (40-50 m2) 10-15 bin telafuz edildiği, koca sinema için. koltugu perdesi bunun kat yükseliği gibi masrafa sadece 400 bin gider :)
kira ise sanırm 100 bin lerle telafuz edilir.
hadi diyelim 50 bin. günlük 2 bin lira kira masrafı kılçıksız. nasıl para kazanıyorlar anlamıyorum gerçekten.

2-3 sene ki önce ki fiyatlar urfa antep cinemaximum vs için aylık 20-25 bin $ arasında falandı
mac fit armada nın kirası da aylık 35-45 bin $ arasında falandı..
fiyatlar 3 aşağı 5 yukarı..
ve yıllık ciro dan avm ler ekstra para alırlar ve bir sonra ki sene de artışı ona göre belirlerler.
avmlerde ki kiralar ciddi paralar..

EREN34
11-03-2016, 17:35
Ben açık söyleyeyim cinemaximum dışında başka bir sinemaya gitmiyorum gidesim gelmiyor. Adamların salonları büyük ve rahat. İçerde insan daralmıyor. Pazar payları da çok büyük onların olmadığı bir yerde olduğunda iş yapabilirsiniz ama yakın bir yerde zor olur diye düşünüyorum.

Akmerkez cinemapink i dene derim.

Sti_Ozan
11-03-2016, 17:53
Maltepe park cinemaximum benim sinemaya gitmek istedigimde gidecegim tek yer. Yukaridada denildigi gibi salon gercekten buyuk,koltuklari gayet rahat,koltuk dizilimi gayet yeterli ve yaptiklari kampanyalarda cabasi. Ben bu islere girmenin,ozelliklede koklesen firmalarin oldugu ve sinema gibi cok degisken olan bi sektore girmenin buyuk sehirlerde pek mantikli olacagini sanmiyorum. (Tabiki sehir farkliysa yorumum degisebilir.)

Emrecan-R
11-03-2016, 18:04
Maltepe park cinemaximum benim sinemaya gitmek istedigimde gidecegim tek yer. Yukaridada denildigi gibi salon gercekten buyuk,koltuklari gayet rahat,koltuk dizilimi gayet yeterli ve yaptiklari kampanyalarda cabasi. Ben bu islere girmenin,ozelliklede koklesen firmalarin oldugu ve sinema gibi cok degisken olan bi sektore girmenin buyuk sehirlerde pek mantikli olacagini sanmiyorum. (Tabiki sehir farkliysa yorumum degisebilir.)

Ne gibi kampanyalar?

Eworen
11-03-2016, 19:12
Biraz utopik bi hayal olmus :)
Teknik olarak secilen mekani sinema salonu haline getirmek
Projeksiyon cihazi ses sistemi
Falan filan derken

Butceyi min 10 ile carpmaniz gerekli..
Teknik kismi icin ( mekan duzeni,elektrik,yalitim,koltuk vb) ayri ciddi butce
Ve filmi oynatan ekipmanlar icin ayri ciddi butce lazim..

Daha salon yapilacak mekani bulmayi kirasini vb hesaba katmadik

Ufuk
11-03-2016, 20:34
Belki açarsınız belki açmazsınız orasını bilemem,ama olurda açarsanız lütfen salonları iyi havalandırın. Dışarısı soğuk diye basıyorlar sıcak havayı. Başta güzel evet ama sonra nefes alınmıyor. Havalandırmasını iyi yapın aman diyim. Terlemekten film izleyemiyor insan. Hem sıcak hem havasız oluyor birde.

johnie
11-03-2016, 21:02
60bin dolar makina - digital
30bin dolar ses sistemi.
Koltuk ve perde dahil değil, toplamda 200 bin dolara falan patlar dedi.
Bu konuştuğum kişi, cinemaximumun senelerdir çalışan mekanikeri.
Ses ve digital gösterim ile ilgileniyor..

qatrio
11-03-2016, 21:06
sinema cihazlarında yardımcı olurum :) perde ses sistemi projeksiyon vs.

zx6r
11-03-2016, 21:25
Beyler kıymetli yorumlarınız için çok teşekkürler çevremdeki herkes ortak almamı söylüyor bu maddi açıdan iyi bir şey sermaye x2 demek fakat ben tek başıma açmayı düşünüyorum tanıdıklar sayesi ile bi kaç kişiyle görüştüm pazartesi oturulup konuşulacak bütçemin bi tık üstüne çıkıp kaliteli güzel bayilik alıcam inşallah

Yigit-Y
11-03-2016, 21:25
Sadece ses sistemi o para tutabilir.

300 400 le olacak iş değildir:)

Yigit-Y
11-03-2016, 21:33
http://www.yeniisfikirleri.net/sinema-salonu-acmak/

Burada yazmışlar bir çok şey...

Düğün salonumuza bir sistem aldik 25.000 tl ki sinema salonundaki dolby standartlarinda olmak zorunda 20 30 lara kimse zevk almaz o sinemedan

Cinemaximum da sinema izlemek neden keyifli

Çünkü adamlar koltuklardan tutun lavabolara kadar herseyi 4 4 luk düşünmüşler.

Milyon dolar gömülüp yapilan şeyler

Tek bir salonlada olacak birşey değil bu sineme işi malesef.

Üniversite olan ama sineması olamayan yerlerse cep sinemasi yapilabilir o butceyle belki

TigeR
11-03-2016, 21:49
Gelişmekte olan veya küçük şehirlerde kurulabilir. Avm'de olmasına gerek yok. Böylece kira gideri de daha az olur. 2-3salonla başlarsınız bence iyi ekmek yedirir

Wankel Batu
12-03-2016, 10:16
yatirim hakkinda birsey diyemem yeteri kadar bilgim yok ama sinema olayinda kalite cok onemli bence

Mesela Hillside Trio atasehir adamlar okadar güzel yapmis ki fiyati diger yerlere gore pahali olsa bile insan baska yere gitmek istemiyor
Özellikle yazin havuzbasi acik sinemayi herkese tavsiye ederim

Draniela
12-03-2016, 11:36
eskiden geceleri le pompa le pompier oynatırlardı o geldi yorumları okuyunca :D
neredeeen nereye :D

AyrtonSenna
12-03-2016, 11:44
eskiden geceleri le pompa le pompier oynatırlardı o geldi yorumları okuyunca :D
neredeeen nereye :D

Birde 3'ü 1 arada oynatıyorlarmış 70'lerde 80'lerde :D

Sti_Ozan
12-03-2016, 13:37
Ne gibi kampanyalar?

Ilk seans 7TL,gnctrkcll bilet hediyesi,cinemaximum karti ile her 8 puanda 1 bilet hediyesi vsvs.

Makinist
12-03-2016, 20:43
60bin dolar makina - digital
30bin dolar ses sistemi.
Koltuk ve perde dahil değil, toplamda 200 bin dolara falan patlar dedi.
Bu konuştuğum kişi, cinemaximumun senelerdir çalışan mekanikeri.
Ses ve digital gösterim ile ilgileniyor..

Merhaba bende şuan mars çalışanıyım. Sizin göreviniz neydi ve bahsettiğiniz mekanikerin adını çok merak ettim :)

johnie
12-03-2016, 21:31
Hakan abi. Adım Volkan, sorarsan söyler :)

johnie
12-03-2016, 21:32
İdari işlerdeydim, Suzan' ın zamanında

Kahn23
12-03-2016, 21:32
http://www.yeniisfikirleri.net/sinema-salonu-acmak/

Burada yazmışlar bir çok şey...

Düğün salonumuza bir sistem aldik 25.000 tl ki sinema salonundaki dolby standartlarinda olmak zorunda 20 30 lara kimse zevk almaz o sinemedan

Cinemaximum da sinema izlemek neden keyifli

Çünkü adamlar koltuklardan tutun lavabolara kadar herseyi 4 4 luk düşünmüşler.

Milyon dolar gömülüp yapilan şeyler

Tek bir salonlada olacak birşey değil bu sineme işi malesef.

Üniversite olan ama sineması olamayan yerlerse cep sinemasi yapilabilir o butceyle belki

Keyifli olur tabi. Zamanında İşbankası 200m$ kredi verdi.
Aldıkları Afm'leri bile yenilediler :)
Bana göre de en keyifle sinema izlenilecek marka cinemaximumlar. Imax yepyeni bir soluk mesela.

Makinist
12-03-2016, 21:36
Hakan abi. Adım Volkan, sorarsan söyler :)

Hakan G. ise evet tanışıyoruz :) Hatta baya sık görüşüyoruz iş dolayısı ile. Bende eskiden makinisttim sonra projeksiyoncu oldum. Şuan tamamen otomasyona geçtiğimiz için teknik personel olarak devam ediyorum :)

johnie
12-03-2016, 21:40
Ta kendisi, çok da sever beni :) Neco duduyor mu bilmiyorum.
Digital e geçince ne çekti adam, bir ben bilirim bir Hakan abi/neco :)
digital olduğundan herşey kolaylaştı sizin açınızda ama konuşulduğu gibi, bu paralara zor salon :)
Urfa, antep , samsun bizzat ben açtım :)
Univizyonu açtılar Hakan abiler Samsuna.. Onlarla konuşulabilir

Makinist
12-03-2016, 21:51
Ta kendisi, çok da sever beni :) Neco duduyor mu bilmiyorum.
Digital e geçince ne çekti adam, bir ben bilirim bir Hakan abi/neco :)
digital olduğundan herşey kolaylaştı sizin açınızda ama konuşulduğu gibi, bu paralara zor salon :)
Urfa, antep , samsun bizzat ben açtım :)
Univizyonu açtılar Hakan abiler Samsuna.. Onlarla konuşulabilir

Evet Necmettin devam ediyor. DC ekibine sonsuz saygı duyuyorum. İşleri okadar zorki sende çok iyi bilirsin. Tarsu avmye gelmiş olsaydın tanışmış olacaktık demekki. Nasip kısmet burada tanışmış olduk. Benim adım da Ufuk :)

Konu sahibine yorumum ise bu işler artık çok zor. Çünkü büyük şirketler çıtayı baya yukarı taşıdılar. Kurulum artı maliyet artık şahıs adına sinema açmak için neredeyse imkansız gibi bişe. Çok çok paranız var ise ozaman farklı tabiki.

Yiğit G.
13-03-2016, 02:04
400 bin tl ye sinema salonu açmak mı ??? Göztepede cafe açtı arkadaşım 450 bin sadece tadilatına harcadı... Bizim dükkanın sadece elektrik tesisatına 250 bin verdik 2 yıl evvel.. 400 bine sadece koltuklarını alırsın sinemanın :) İyi bir sinema açmak için en az 10 milyonu gözden çıkarmak lazım... E sadece 3d imax sisteminin fiyatı 2 milyon dolar.Amerika fiyatı oda... Türkiyede ne kadar bilmiyorum..

O paraya ancak hani sinema cafeler varya taksimde falan projeksiyon odaları var girip istediğin filmi izliyorsun ancak öyle bir cafe açılabilir oda yeterse o kadar para.

RafetAraç
13-03-2016, 09:44
400 bin tl ye sinema salonu açmak mı ??? Göztepede cafe açtı arkadaşım 450 bin sadece tadilatına harcadı... Bizim dükkanın sadece elektrik tesisatına 250 bin verdik 2 yıl evvel.. 400 bine sadece koltuklarını alırsın sinemanın :) İyi bir sinema açmak için en az 10 milyonu gözden çıkarmak lazım... E sadece 3d imax sisteminin fiyatı 2 milyon dolar.Amerika fiyatı oda... Türkiyede ne kadar bilmiyorum..

O paraya ancak hani sinema cafeler varya taksimde falan projeksiyon odaları var girip istediğin filmi izliyorsun ancak öyle bir cafe açılabilir oda yeterse o kadar para.

elektrik tesisatına 250bin derken nasıl bi dükkan hocam orası merak ettim :)

Yiğit G.
13-03-2016, 12:25
elektrik tesisatına 250bin derken nasıl bi dükkan hocam orası merak ettim :)

Biz her dükkanımıza o kadar harcadık valla hatta daha fazla... Pendikte 400 m2 lik altlı üstlü 2 katlı dükkanımız vardı.Sıfırdan tadilata girildi bütün elektrik sistemi duvar içi kablolar dahil yenilendi.. duvar içi ses sistemi lan kabloları neon ışıklandırmalar elektronik kapı alarm sistemi vs 200 binden fazla tuttu.10 ay sonra burası iş yapmaz diye kapadık :D Carefoura kiraya verdik dükkanı...

mağazamız buydu
http://www.badya.com.tr/Showrooms/Pendik/

Dragger
13-03-2016, 13:38
300-400e sinema fikri gerçekten çok zor.

Bu devirde avm dışında sinemaya da gidilmiyor, avmde kirasını falan düşünmek bile istemiyorum.

Şu TRde en çok sermaye gerektiren şey benzinlik sonrasında sinema bana göre :)

qatrio
17-03-2016, 20:51
Şuan bir sinema sahibi ile birlikteyim 400bin lirayla çok güzel bir şey oluşturabilir dedi. 2bin tl ye projektör 500tl ye 5+1 ses sistemi alıp evde izlesin hem parası cebinde kalır hemde para kaybetmez dedi :( sektör bu ara durgunmuş

TLH
18-03-2016, 01:52
Detaylarını bilmediğin sektörede sıkıntı yaşarsın. Sermayesi bu kadar büyük olmasa da dışarıdan karlı görünen bir işe girdik yaparız diye ama yürümedi.

Cinema işinde biraz sürü psikolojisi var anladığım kadarıyla. Hani arkadaşların zikrettiği markaların olduğu avm ler genelde dolu oluyor.

Tabiki tercih edilmelerinin bir sebebi var belli bir kalite standardını tutturmuş ilerliyorlar.

Yaşadığım yerde belediye sinema salonu açtı kalite bir cinemaximum değil ama idare ederdi,

Bilet fiyatları çok daha uygun olmasına rağmen kaç defa gittiysem koca salonda 2 kişi film izledim.

İyi araştırmanı öneririm. Madem iyi kazandığın bir işin var bence riske atma, elindeki kapitali daha likit değerlendirebileceğin bir yerde kullan.

Klasik olacak ama kelepir araç / ev düşürüp al sat mesela. Çok daha az zamanda halledersin.

Özellikle emlak konusunda inanılmaz rakamlar dönüyor, 1 gün önce 150 ye sattığımız yere 170 teklif geldiğini gördüm. Sahibi satsa 1 günde 20K cebine koyacaktı.

Abi bizim burda ev fiyatları uygun, çok daha büyük şehirlerde böyle değilki

ekin0011
03-10-2016, 00:59
Sinema Salonu Açmak
Sinemalar, günümüzde vakit geçirirken genel kültür bilgimizin de artmasını sağlayan en güzel ortamlardandır. Genellikle eğitim ve öğretim almış, yönetmenlerin yorumlarının önemini bilen birçok kişi sinemalarda oynayacak filmleri yakından takip ederek katılmaktadır. Ayrıca ülke tarafından sevilen birçok film de, iyi gişe rekorları alarak birçok seyirciye gösterim sağlamaktadır. Ülkemizde, belirli başlı markaların sinema salonları bulunmaktadır. Çünkü sinema ekipmanları, sistemleri kısacası A’dan Z’ye her şeyi oldukça kaliteli olmalıdır. Örneğin sinema salonunun yalıtımında oluşacak en küçük hata, tüm çalışmaların olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.Sinema salonu açmak için gereken şeylere bu yazımızda ulaşacaksınız

ekin0011
03-10-2016, 01:01
Sinema kurmak ile ilgili güzel bir yazı

Sinema Salonu Acmak | Web Para Kazan (http://webparakazan.com/sinema-salonu-acmak/)