PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İşsizlik maaşı hk.bilgi

otomania
15-03-2016, 23:30
Abilerim kardeşlerim merhaba uzun süredir yoktum askerden yeni geldim işsizlik maaşı ile ilgili aklıma takılan birkaç soru var aramızda bilgisi olan varsa yardım alabilirsem cok sevinirim gelelim soruya; askerden önce 5 yıllık çalışmış olduğum bir şirket vardı şimdi ise boştayım ve işsizlik maaşı bağlatmak istiyorum yeni işe başlayana kadar bu süreçte ne yapmam nereye başvurmam gerek yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

Yiğit G.
15-03-2016, 23:32
en yakın işkura git yanında önceki şirketinden aldığın çıkış belgenle beraber.. 2 dakkalık bir iş daha sonra telefonuna mesaj geliyor 10 gün sonra falan ondan sonra her ay başı ptt den çekiyorsun paranı.

n.gezen
15-03-2016, 23:38
E-devlet uygulamasından şubeye gitmeden başvurabilirsin.başvurun incelenerek bir kaç gün içinde mesaj yada mail yoluyla dönüş sağlanıyor.

LnchCntrl
15-03-2016, 23:45
İşe başladığında düzelttirme yap dostum sıkı takibi var diye biliyorum.

5500
16-03-2016, 00:17
e-devlet üzerinden başvurmak yeterli. olumlu olumsuz dönüş sağlıyorlar. ayrıca işkurun sitesinden de takip edebilirsin başvuru durumunu.

Doğu
16-03-2016, 08:14
işsizlik maaşı alabilmen için iş veren tarafından çıkarılman veya haklı sebeple işten çıkıyor olman lazım ve işten çıkmadan önce 120 gün aynı iş yerinde sigortalı olarak çalışıyo ve geçmiş 3 yıl içinde minimum 600 gün sigortalı olarak çalışman lazım.
askere giderken kendi isteğinle çıktığın için işsizlik maaşı alamazsın.

Kahn23
16-03-2016, 08:31
Yakın zamanda ben aldım. Toplam 8 ay.
680-800-1000 gün aynı iş'te bir fiil çalışman gerekiyor.
Ben 1000 günden fazla çalıştığım için ilk 3 ay 950 sonraki 5ay 1050TL maaş aldım. Eğer çalıştığım süre zarfında rapor ya da izin kullanmasaydım 2 ay daha alabilecektim.
İşkur sizi sisteme ekliyor. şayet iş için birine yönlendirir de toplamda 3 defa gitmezseniz maaş iptal oluyor.

metin_1989
16-03-2016, 08:35
alamazsın hocam ama sen yinede bi basvur cunku bende askerden nısan ayında geldım ondan once calısmıslıgım var ve son iş yerımden kuculme sebebıyle 20 kısı ıstencıkartıldı bende onların arasındaydım basvurdum kabul edılmedı butun sartlar uyuyordu ama araya askerlık gırdıgı ıcın işsizlik maaşı vermediler.

tremx
16-03-2016, 08:36
Internette basvurmustum bende, daha sonra emin olmak icin iskur a gittim talebiniz sistemde gozukuyor donus yapilacak dediler 15 gun icinde baglanmisti maas..

Trance-R
16-03-2016, 08:47
işyerinizden ayrılırken, askerlik sebebi ile ayrıldı iseniz, işkur olumlu geri dönüş yapacaktır.
işyerinizden kendi isteğiniz ile ayrıldı iseniz, işkur olumsuz geri dönüş yapar.

verdiğiniz işyeri bilgileriniz doğru ise, çalışma süresinden bahsediyorum; toplamda 10 ay işsizlik maaşınız var.

bilginize :)

oguz
16-03-2016, 09:07
Yukarda söylenmiş ama hatırlatmakta fayda var işe başlandığında mutlaka bildirmek lazım Takipler sıkı ve cezası var .

PUMA
16-03-2016, 10:30
Abilerim bende bi soru sormak istiyorum Çalıştığım şirket benide ay sonunda işten çıkartacagını söyledi 4 senedir bu iş yerindeyim ve hiç rapor fln kullanmadım Bana kaç ay ve ne kadar işsizlik maaşı çıkar acaba bilgisi olan varmıdır?

onursumer
16-03-2016, 11:04
Yakın zamanda ben aldım. Toplam 8 ay.
680-800-1000 gün aynı iş'te bir fiil çalışman gerekiyor.
Ben 1000 günden fazla çalıştığım için ilk 3 ay 950 sonraki 5ay 1050TL maaş aldım. Eğer çalıştığım süre zarfında rapor ya da izin kullanmasaydım 2 ay daha alabilecektim.
İşkur sizi sisteme ekliyor. şayet iş için birine yönlendirir de toplamda 3 defa gitmezseniz maaş iptal oluyor.

başvururken iş bulunmasını istemiyorum derseniz, yonlendirme yapmıyorlar

silwerhooks53
16-03-2016, 12:27
arkadaslar bende suan 550 gun gozukuyo ıs yerı cıkarttı benıde 1 sene 3 ay calıstım ıssızlık maası alabılıyormuyum

johnie
16-03-2016, 12:30
arkadaslar bende suan 550 gun gozukuyo ıs yerı cıkarttı benıde 1 sene 3 ay calıstım ıssızlık maası alabılıyormuyum

min 600 gün gerekiyor.
cezaları sıkı cidden..
yurt dışına çıksanız bile bildirmeniz gerekiyor..

DOHC
16-03-2016, 13:06
Abilerim bende bi soru sormak istiyorum Çalıştığım şirket benide ay sonunda işten çıkartacagını söyledi 4 senedir bu iş yerindeyim ve hiç rapor fln kullanmadım Bana kaç ay ve ne kadar işsizlik maaşı çıkar acaba bilgisi olan varmıdır?

10 ay alırsın. Maaş ise sana yatan SSK prim tutarı ile orantılı

Kahn23
16-03-2016, 13:10
Arkadaşlar 10 ay almak için çalışmış olduğunuz 1000+ gün içerisinde izin kullanmamış ya da rapor almamış olmanız gerekiyor.
Başıma geldiği için söylüyorum :)

ozan gülle
16-03-2016, 13:13
Bende 8 aydur alıyordum işsizlik maaşı sonunu dün çektim 480 lira aynı yerde 3 yıldır çalışıyordum benim maaş neden az ki?

by.gkn
16-03-2016, 14:03
Arkadaşlar hatalı bilgi vermeyin. Askerlik sebebiyle işten çıkmak işsizlik maaşı almak için haklı bir sebeptir. Eğer askerden geleli 30 iş gününü doldurmadıysanız eksiksiz alırsınız yoksa geçen günlerdeki alacağınız ödemenin hakkınızı kaybediyorsunuz.

Aşağıdaki kurallara uyuyorsanız bir sorun yaşamazsınız. Ben 10 ay boyunca 900 tl civarı ücret aldım.

İşten ayrılmadan önceki son üç yılda en az 600 gün prim ödenmesi
Bu primlerin son 120 günü kesintisiz olması,
İş sözleşmesinin feshedildiği tarihten askere gidilen tarihe kadar geçen sürenin 90 günü geçmemiş olması gerekmektedir.

Draniela
29-05-2017, 22:32
Arkadaşlar güncel durum nedir bu konuyla alakalı? İlle işten çıkartılmak mı gerekiyor yoksa kişi kendi istifa edince işsizlik maaşı alabiliyor mu?

tremx
29-05-2017, 23:00
istifa edince alınamıyor diye biliyorum..

efef
29-05-2017, 23:16
İşten cikarilman lazım, birde ayrıldığın yerden minimum çalışma süresi var 500 gün(bu civarda ama net sayı olmayabilir) kesintisiz sigorta yatırılmış olması lazım.Bunlar uyuyorsa yatırılan sigorta fiyatına göre para veriliyor 10 ay süre ile değişmedi ise son olarak böyleydi

Talih.b16
29-05-2017, 23:17
istifa edince alamıyorsun.
işyeri çıkarınca sana evrak veriyorlar, hatta sigortada sistemde gözüküyor neden çıktığın, çıkarıldığın.
Sisteme düştüğü an iskura gidiyorsun ve maaşın bağlanıyor.

Talih.b16
29-05-2017, 23:22
İşten cikarilman lazım, birde ayrıldığın yerden minimum çalışma süresi var 500 gün(bu civarda ama net sayı olmayabilir) kesintisiz sigorta yatırılmış olması lazım.Bunlar uyuyorsa yatırılan sigorta fiyatına göre para veriliyor 10 ay süre ile değişmedi ise son olarak böyleydi

o 500 gün olayı yok.
3 yıl içinde olması lazım belli bir gün sayısı.
Ben 1 yıl 2 ay çalıştım tazminat kıdem hepsini aldım.
Maaşta bağlandı 8 ay.

Mutu
29-05-2017, 23:33
Normalde işten çıkarılman ya da haklı bir sebeple ayrılman gerekiyor işsizlik maaşı için. Askerlik buna dahil değil, fakat istisna yapıyorlar askerlik konusunda.

Askerlik için çıkışlarda(sevk kağıdı sonrasında çıkınca silüs teslim edildiyse) işsizlik maaşına hak kazanılıyor.(Bir den farklı kaynaktan sorguladım bunu) Son 4 ay kesintisiz ve 3 senede toplam 600 gün sayısı hala geçerli olacak şekilde. Ama firmanın götlük yapmayıp çıkışı 12 koduyla vermesi lazım. Terhis belgenizle askerden geldikten sonra başvurup işsizlik maaşına hak kazanıyorsunuz.

Draniela
29-05-2017, 23:50
Acaba haklı sebepten kasıtları neler? işkur sitesine de bir bakmak lazım tam olarak açıklaması nedir diye

Bolkar1st
29-05-2017, 23:53
Son 3 yıl içinde cıkıcagını tarihten itibaren örneğin 2017 mayıstayız şuan ve bu ay çıkmak istiyorsunuz. 2014 Mayıs'tan itibaren sigorta gününüzü toplayın 600 ve üzeri ise tamam. Ve son çalıştığınız iş yerinden kesintisiz 120 gün olması gerekiyor. İşten çıkarken genelde istifa yoluyla çıkılır ama kabul etmiyorlar. Siz ayrılırken ona göre söyleyin işsizlik maaşı alıcagınızı yardımcı olucaklarını düşünüyorum.

Sonraki süreci söylerim :) kendim yaşadım ordan biliyorum

fussy
30-05-2017, 00:26
Son 3 yıl içinde cıkıcagını tarihten itibaren örneğin 2017 mayıstayız şuan ve bu ay çıkmak istiyorsunuz. 2014 Mayıs'tan itibaren sigorta gününüzü toplayın 600 ve üzeri ise tamam. Ve son çalıştığınız iş yerinden kesintisiz 120 gün olması gerekiyor. İşten çıkarken genelde istifa yoluyla çıkılır ama kabul etmiyorlar. Siz ayrılırken ona göre söyleyin işsizlik maaşı alıcagınızı yardımcı olucaklarını düşünüyorum.

+1 olay tam olarak bu şekilde. Sgkda işten çıkış kodları var iş verenin sizi çıkarması lazım maaş alabilmek için ve geri kalan şartlar.

Mutu
30-05-2017, 10:52

İstifa ederek ve sevk kağıdında ihbar süreni doldurarak çıkıyorsun. İşten çıkış kodun 12 değilse kabul etmiyorlardır(işsizlik maaşı). Başka şekilde askerlik için işi bırakamazsın ki. Eğer firman işgüzarlık edip 12. çıkış kodu yerine kendi istegiyle çıkış koduyla çıkışını sağlarsa hem askerlik sonrasında tekrar işe girme hakkını hem de işsizlik maaşı hakkını kaybediyorsun, inceledğim tüm kaynaklar bunu bu şekilde tarif ediyor.

Mutu
30-05-2017, 10:57
İstifa ederek ve sevk kağıdında ihbar süreni doldurarak çıkıyorsun. İşten çıkış kodun 12 değilse kabul etmiyorlardır(işsizlik maaşı). Başka şekilde askerlik için işi bırakamazsın ki. Eğer firman işgüzarlık edip 12. çıkış kodu yerine kendi istegiyle çıkış koduyla çıkışını sağlarsa hem askerlik sonrasında tekrar işe girme hakkını hem de işsizlik maaşı hakkını kaybediyorsun, inceledğim tüm kaynaklar bunu bu şekilde tarif ediyor.

http://i66.tinypic.com/jsn82c.jpg

Çalışan askerlik nedeni ile işten ayrıldığını işverene kanıtlamakla yükümlüdür. Bu da askerlik sevk belgesi ile mümkündür. Bu belgenin olmaması halinde işveren kıdem tazminatı ödemekle yükümlü olmayacaktır.

Askerlik hizmetinin zorunluluğu sebebi ile çalışanın bu gerekçe ile işten ayrılması durumunda uygulanacak herhangi bir ihbar süresi kanunen öngörülmemiş olmakla beraber, makul bir süre içinde işverene durumun bildirilmesi gerekmektedir. Bu sürenin tayini ise yargı kararlarına baktığımızda beş aya kadar varmaktadır. Daha uzun süreler ise feshin askerlik sebebiyle olmayacağı şeklinde yorumlanmaktadır.

Terhis olan asker işsizlik sigortasından yararlanabilir mi?

Kişi terhis sonrasında iş arama sürecinde işsizlik sigortasından faydalanabilmektedir. Ancak bazı şartları sağlıyor olması gerekir.

Şöyle ki;

İşten ayrılmadan önceki son üç yılda en az 600 gün prim ödenmesi
Bu primlerin son 120 günü kesintisiz olması,
İş sözleşmesinin feshedildiği tarihten askere gidilen tarihe kadar geçen sürenin 90 günü geçmemiş olması gerekmektedir.
İşsizlik maaşı için terhis tarihinden itibaren 30 günlük süre içinde başvuruda bulunması gerekmektedir, aksi halde 30 günü geçen süre, işsizlik maaşı için hak kazanacağı süreden düşecektir.

Mutu
30-05-2017, 10:58
Son bölüm alıntı, editleyemedim. =)

KÖROĞLU
30-05-2017, 11:02
Acaba haklı sebepten kasıtları neler? işkur sitesine de bir bakmak lazım tam olarak açıklaması nedir diye

Haklı fesih nedenleri (çalışan için) bunlardır. İş kanununda belirtilmiştir.

4857 S.lı İş Kanunu MADDE 24 - MADDE 24 şerhleri (http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=1084)