PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araba Yıkama çeşitleri çizme karşılaştırması Fırça & Makine & El ile yıkama

Eren G.
18-03-2016, 01:49
https://www.youtube.com/watch?v=UHFwkFTKtMw

Fifth Gear'da yıkama çeşitlerini karşılaştırmışlar. Önce 3 astrayı alıp pasta ile paneli düzeltip ve sonra bayaa pahalı bir wax ile korumaya almışlar. Sonra da araçları 3 farklı tip yıkamaya sokup ne kadar çizildiklerine bakmışlar sonuçlar

Fırça ile yıkama 10 üzerinden 9 oranında çizmiş
Elde Yıkama (Wash Mitt ile) 10 üzerinden 7 çizmiş (sonunda çekçek kullandıkları için)
Araba yıkama 10 üzerinden 5 çizmiş

En iyisi çift kova elde yıkama sonra mammoth gibi bol tüylü bir bezle bastırmadan çok suyu emdirerek kurulamak. hatta eski yıkama eldiveniyle kurulamayı belden aşağısına kullanırsak daha bile iyi olur.

Skyhawk34
18-03-2016, 07:46
bilen birisi o döner merdanelerin bu arabayı nasıl en az şekilde çizdiğini söyleyebilirmi gerçekten çok saçma geliyor :D

SULTANOGLU
18-03-2016, 07:59
Donen merdaneyi koskocaman bir zimpara makinesi olarak gorebiliriz :)

aposport
18-03-2016, 08:10
o silikon çekçeklere oldum olası ısınamamıştım zaten.

Eren G.
18-03-2016, 08:24
bilen birisi o döner merdanelerin bu arabayı nasıl en az şekilde çizdiğini söyleyebilirmi gerçekten çok saçma geliyor :D

Kötünün iyisi çıkmış işte aralarında bence :) çekçek kullanmasalar diğer yıkama türü en az yıpratan olurdu.

Skyhawk34
18-03-2016, 14:31
bakın burada kime sorarsanız sorun hiç kimse dönen merdaneye arabasını sokmak istemez o 3 seçenek içerisinde
ama fırçayla hassas yaparım der kabullenir.
ama tabancayla yıkar sonuna silkon çekçek yapar.

ancak ve ancak kimse arabasını dönen merdanelere sokmak istemez

gelelim testte en az çizen dönen merdane olmuş hadi bunu açıklayın :D :D

bomonti
18-03-2016, 15:09
Ben yıkamacımdaki köpüğü sıkıp bol su ile duruluyorum, yani fisiksel temassıs,,,, Korumanın canını alıyor ama boya sağlam kalıyor

Gry
20-03-2016, 09:24
bu yıkamalarda ki köpüğe elinizi bir temas ettirdiğiniz de ellerinizin ne hale geldiğini gördükten sonra hiç kimsenin o köpüğü bir daha arabaya sıkmaya aklı yeteceğine inanmıyorum.

ben bir defa elimi sürdüğümde resmen elimi kuruttu deri diye bir şey kalmayacaktı krem tedavisi yapmasaydım.

bence araç şampuanı ile yıkayarak , durulama bittikten sonra güderi bez ile kalan suyu almak en mantıklısı.

220T
20-03-2016, 10:07
bu yıkamalarda ki köpüğe elinizi bir temas ettirdiğiniz de ellerinizin ne hale geldiğini gördükten sonra hiç kimsenin o köpüğü bir daha arabaya sıkmaya aklı yeteceğine inanmıyorum.

ben bir defa elimi sürdüğümde resmen elimi kuruttu deri diye bir şey kalmayacaktı krem tedavisi yapmasaydım.

bence araç şampuanı ile yıkayarak , durulama bittikten sonra güderi bez ile kalan suyu almak en mantıklısı.

Maxi'nin konusu vardı,o köpüklerin kullanılmaması gerektiğiyle ilgili.

Eren G.
20-03-2016, 10:35
bakın burada kime sorarsanız sorun hiç kimse dönen merdaneye arabasını sokmak istemez o 3 seçenek içerisinde
ama fırçayla hassas yaparım der kabullenir.
ama tabancayla yıkar sonuna silkon çekçek yapar.

ancak ve ancak kimse arabasını dönen merdanelere sokmak istemez

gelelim testte en az çizen dönen merdane olmuş hadi bunu açıklayın :D :D

Cekcek cok ciziyor zaten detailingworldde de birisi paylasmisti testi. En iyisi yuksek emici kurulama havlusu ile kurulamak.

Haftada 2 3 kez yikiyorum kendim benzinliklerde sadece basincli suyu kulllaniyorum. Kendi korumama gore sampuanimi sikiyorum el spreyi ile duruluyorum sonra yine sampuan cift wash mitt ile yikama en son belden yukarisini mammothla belden asagisini uber blue ile silip hizli cila sikip siliyorum. 10 numars bes yildiz millet bazen gelip soruyor veya deli gibi bakiyor napiyorum diye ama olsun :)

RedCan
20-03-2016, 13:28
Biz bu arabaları nasıl yıkacağız arkadaş. Sırf bunun yüzünden arabayı yıkamıyorum pis pis geziyorum.

Biri en az zararla arabayı nasıl yıkacağımı ve kullanacağım malzemeleri söyleyerek anlatabilir mi ??

iynn-RS
20-03-2016, 14:20
Banyoda bi lif bi sampuanla (lifede sampuan sıkmak kaydi ile) yikanan adam , arabasinin bagadinda 5 cesit sampuan 3 cesit parlatıcı , 6 cesit yikama kurulama beziyle geziyor bende bunu anlamıyorum.

Biraz dikkat edersinde hastalik derecesine getirmeye gerek yok ya.

bomonti
20-03-2016, 14:32

Yıkamacıdan kastım benzinlik değil, güvendiğim bir yıkamacı.. Kiri olduğu gibi indirmesi ph değerinin çok yüksek olduğunu ap açık belli etsede detay işlerinden sıkıldım hocam yaa.. Eskiden ön yıkama, pH nötr şampuan, davlumbazlara ayrı ilgi jantlara ayrı alaka vırtı zırtı derken en az 2-3 saat gidiyordu.. Şuan ne öyle bir zaman var nede enerji..

Eren G.
20-03-2016, 17:15
Banyoda bi lif bi sampuanla (lifede sampuan sıkmak kaydi ile) yikanan adam , arabasinin bagadinda 5 cesit sampuan 3 cesit parlatıcı , 6 cesit yikama kurulama beziyle geziyor bende bunu anlamıyorum.

Biraz dikkat edersinde hastalik derecesine getirmeye gerek yok ya.

Rolle giderken dibimdeki benzinci yerine 40 jere yol degistirip duzgun benzin almaya benzer bu. Hobisi olmayan detayini bilmeyenlere sacma gorunur.

Ergün
21-03-2016, 22:32
hocam bu bir viral reklam olabilir mi acaba? çünki ben de hobi olarak ilgileniyorum detailing işiyle ve detailingworld'de bir konu görmüştüm. Aracın boyasını tamemen düzeltip benzinlikteki fırçalı yıkamaya sokuyorlardı ve düzeltilen boyadaki çizikler tekrar geri geliyordu. Bu iş yakından takip etmeyenlere göre hastalık gibi gelebilir ama işin detayına inince işlerin öyle olmadığı anlaşılıyor. Adı üstünde "detailing" :)

grkm
21-03-2016, 22:46
Biz bu arabaları nasıl yıkacağız arkadaş. Sırf bunun yüzünden arabayı yıkamıyorum pis pis geziyorum.

Biri en az zararla arabayı nasıl yıkacağımı ve kullanacağım malzemeleri söyleyerek anlatabilir mi ??

En iyi yol video ile anlatmak :)

https://www.youtube.com/watch?v=eAcsIN7LoFg

Eren G.
21-03-2016, 22:46
Gelir geri zaten burada adamlarin dikkat cekmek istedigi sey zaten dikkatsiz uygulamalarin nasil yuzlerce euroluk isi cop ettigini anlatmislar. Videoda bahsediliyor zaten. Supriz sonucsa fircayla hasir husur araba yikamanin ve cekcekle kurutma yapmanin yaninda "nispeten" otomatik yikamanin masum kaldigina dikkat cekmisler.

Burada videoyu yanlis yorumlamamak onemli olan sey arkadaslar orasi karistiriliyor sanirim biraz. Adamlar fircayla yikama araba cizmez superdir vs dememisler cizer ama fircayla ve cekcekle olandan daha az cizdigine dair sounc almislar paylasmislar. Burada adsmlarin aldiklari sasirtici sonuc o otomatik yikamanin cinsine de bagli olabilir cunku ustunde soft wash yaziyor. Arabasina uygulama yaptiran polisajini yapip korumasini yapan adam zaten bu tip uygulamalari yaptirdigi an cop eder verilen emegi.

Eren G.
21-03-2016, 22:49
Mobilden yazinca karismis biraz duzelteyim derken kusura bakmayin editleyemiyorum.

iztuzu
21-03-2016, 23:15
Cekcek cok ciziyor zaten detailingworldde de birisi paylasmisti testi. En iyisi yuksek emici kurulama havlusu ile kurulamak.

Haftada 2 3 kez yikiyorum kendim benzinliklerde sadece basincli suyu kulllaniyorum. Kendi korumama gore sampuanimi sikiyorum el spreyi ile duruluyorum sonra yine sampuan cift wash mitt ile yikama en son belden yukarisini mammothla belden asagisini uber blue ile silip hizli cila sikip siliyorum. 10 numars bes yildiz millet bazen gelip soruyor veya deli gibi bakiyor napiyorum diye ama olsun :)

Bu iki aslan parçası bez o kadar etkili mi hocam? Bende Meguiars Water Magnet var, memnunum ama sizin kıyaslamanız nedir? Adam's markasının iki canavar bezini de listeme eklemiştim ama anlaşılan alınabilecek kaliteli kurulama bezi sayısı 4'e çıktı.

grkm
21-03-2016, 23:24
Mammotth ve Uber ne yazık ki kolay erişilebilen bezler değiller. Aslında çok yakında yeni bir bez getiriyorum :)

Tarafsız yorumları incelemeniz için de google search ün sonuçlarının linkini paylaşıyorum.

https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=auto+finesse+aqua+deluxe

Joe Huntley 'de bağımsız bir detay sever blogger. Aqua Deluxe ile ilgili bazı yorumları aşağıda ..

Kanalı :

https://www.youtube.com/user/fourwheelperfection/videos

Videosu :

https://www.youtube.com/watch?v=AbIA0fpZ6L0

iztuzu
22-03-2016, 00:01
Verdiğiniz linke baktım: (yanlış okumadıysam) 1200g/m2 emiş oranı var. Bu Woolly Mammoth'tan yüksek (880g/m2) ve nette dolanırken gördüğüm ve sormak istediğim Gyeon Soft Dryer'a denk bir sayı. Adam's markasının bezini de sayarsak liste kabarıyor.

iztuzu
22-03-2016, 00:08
Edit olmadığı için yeni mesajda yazıyorum: Geçen gün Gyeon markasının lastik parlatıcısını önermiştiniz, bu bezi sitenizde bulmadım. İlerleyen zamanlarda satışa elinizde olur mu-olacak mı?

Eren G.
22-03-2016, 09:39
Illa mammoth uber felam olacak birsey dye yok ben bana fiyati uygun denk geldiklerindealmistim bol tuylu polymid orani uygun microfibee bezler is gorur.

RedCan
22-03-2016, 10:21
Kurulama bezi için satın alma linki verir misiniz ?

grkm
22-03-2016, 19:34
Edit olmadığı için yeni mesajda yazıyorum: Geçen gün Gyeon markasının lastik parlatıcısını önermiştiniz, bu bezi sitenizde bulmadım. İlerleyen zamanlarda satışa elinizde olur mu-olacak mı?

Nisan başı gibi elimizde olmasını bekliyoruz . Evet GSM rakamları doğru, ürünün ultra bir su emme özelliği olduğunu biliyoruz geldiğinde de merakla inceliyor olacağız :)