PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Basınç saati yardım

Cihan
16-11-2008, 13:45
Arkadaşlar takım olarak aldığım devir saatlerinden basınç saati olarak bu ürünü kullanıyorum:

http://www.eliftuning.com/index.php?p=show&pid=6556&k_id=0&kn=

Fakat zırıltıdan şikayetçiyim. Takımı bozup şunu almayı düşünüyorum:

http://www.eliftuning.com/index.php?p=show&pid=6569&k_id=0&kn=

Aceba bu üründen kullanan var mı? Zırıltı problemi yaşayan var mı?

Aynı sorunu bunda da yaşayacaksam boşuna almama gerek yok da...

Teşekkürler.

Mst
16-11-2008, 14:14
Bu göstergeyi kullandığın araç sanırım dizel, bende kullanıyorum turbo dizel dobloda, markası swoosh, araca ilk bağlandığında bendeki göstergede çok zırıltı yapıyordu 0,5 bardan sonra. Göstergeye gelen hava hortumunun bağlı olduğu 3lü "T" şeklindeki rakor parçayı değiştirdim sorun çözüldü, daha önceki kullandığım "T" parçanın üç tarafıda eşit genişlikteydi, göstergeye aşırı ve düzensiz hava basıncının gelmesinden dolayı ibre titreme yapıyordu, şimdi kullanığım T aparatın göstergeye bağlı olan ucunun genişliği ile göstergenin arkasındaki girişin genişliği aynı çapta, yani bayağı bi dar.

Birde bu göstergeye gelen hortumu, tam olarak turboya nasıl bağladığınıda yazarsan, sana başka bi fikirde verebilirim.

UnnAmeD
16-11-2008, 14:15
dostum mekanık saatlerde zırıltı olayı oluyor.tamamen cozum ıstıyorsan elektronık bı saat bakmanı onerırım.

Cihan
16-11-2008, 15:04
Bende T felan yok. İnce bir metal boru oksijen kaynağı ile hava boruma kaynatıldı. Çıkış da oraya bağlı. Yanlış hatırlamıyorsam turbodan intercoolera giden boru üzerinde.

Mst
16-11-2008, 15:15
Bende T felan yok. İnce bir metal boru oksijen kaynağı ile hava boruma kaynatıldı. Çıkış da oraya bağlı. Yanlış hatırlamıyorsam turbodan intercoolera giden boru üzerinde. Bende ilk başta taktırmaya giderken o şekilde yani turbo ile intercooler arasındaki hortuma yada intercoolerden sonraki hortuma takmayı düşünüyordum, taktırdığım usta wastegate ile turbo arasındaki küçük bir hortumu kesip T kullanarak bağladı. Şu anda kullanıyorum, sadece üst devirlerde, turbonun tam basınç verdiği zamanda çok az bi titreme yapıyor, onunda sesi duyulmuyor bile.

Cihan
16-11-2008, 19:14
Tekrar kontrol ettim, intercooler dan çıkan hortuma bağlı motora giren. Senin dediğin yerde bende T var fakat o T ye boost controller bağlı.

Mst
16-11-2008, 21:28
Tekrar kontrol ettim, intercooler dan çıkan hortuma bağlı motora giren. Senin dediğin yerde bende T var fakat o T ye boost controller bağlı.
Bence benim dediğim yere bağlamayı dene, ben bağlatmadan önce çok araştırdım, zaten dizellerde tam anlamıyla çalışmıyor, mesela bende gösterde eksilere düşmüyor :) bence en sağlıklı sonuç alınacak yer orası.

Cihan
16-11-2008, 21:31
eksiye düşmesi vakum göstermesi anlamına gelir. e bizim araçlarda vakum olmadığı için düşmemesi doğal :)

Valla dediğin yere bağlamak baya zahmetli bir iş benim için. dediğim gibi boost controller var orda. Onun hortumuna bağlamak lazım delip.

Bi de anlamadığım bu nasıl bir çözümdür ki. Yani orada zırıltı yapan saat diğer tarafta neden yapmasın. Zırıltının sebebi ise şudur: Hava direk gelmiyor kesik kesik geliyor. Zırıltıyı da o yapıyor. Kesik kesikliğin sebebini bulursak sorunu da çözeriz gibi geliyor.

Dragger
17-11-2008, 00:28
Zırıltı nerede yapıyor, 0 konumunda mı sürekli mi?

Ben Raid HP kullanıyorum, 0 konumunda cok az bir zırıltı oluyor.

Taktıgım ilk zamanlara göre de iyice azaldı, rahatsız etmiyor hic...

Son günlerde göstergeye giden kabloyu cıkardım, uclarını kestim iyice temizledim, onun da etkisi oldu zırıltının kesilmesinde ;)

Cihan
17-11-2008, 16:14
Zırıltının sebebi dediğim gibi gelen havanın kesik kesik olması. Bazen dururken bazen hafif gazda bazen üst devirde bazen hep oluyor bazen de hiç olmuyor.

Zırıltının en çok arttığı zamanlar havanın soğuk olduğu zamanlar. Hava soğuksa daha çok zırlıyor. Hava ısındığında veya motor ısındığında zırlama da azalıyor.

MST_ONLINE arkadaşım bu sorum sana. Bu işlemin zırıltıyı keseceğine emin misin. Çünkü değilsen boşuna uğraşmayım. Zira turbo hortumumda zaten bir T bağlı. 2. kez kesip araya boru sokmak gerekecek. Yani o hortumla çok oynamak da hoş bir iş değil.

Ayrıca sanrım boost contoller T si ile Westgate arasına girmem gerekiyor doğru ölçüm için. Bununla ilgili bir başka konu açtım bu yüzden. Mantıken turbodan hava çıkıyor boost controller a geliyor, boost controller sayesinde artıyor (nasıl artıyorsa) :D, sonra westgate e bulaşıp intercooler a gidiyor.

Turbo ya yakın tarafa koyarsam 1. basıncı ölçüp eksik verme ihtimali olabilir diye düşünmekteyim. Belki de farketmez. Bilmiyorum kafam karıştı.

senna
17-11-2008, 17:28
hava akışnda bir düzensizlik var onu çözmek lazım oksijen kaybağı ile yaptığın boruda muhtemlen akışı engelleyecek şekilde oluşan sorunlar mevcut onları çözersen ve gaugede bozukluk yoksa ses kesilecek yüksek ihtimalle tam kaynağı nasıl yaptınız bilmiyorum ama kaynattıktan sonra içerideki durum ne çapta azalma vs varmı kaynaktan dolayı bunları giderirsen ve diğer T borulara benzer bir yapı elde edersen sorunun çözülmüş olacaktır

Cihan
17-11-2008, 20:37
senna yaklaşımın mantıklı fakat bu veya bu tip araca basınç saati bağlayan herkes durumdan şikayetçi. Yani sorunu tek yaşayan ben değilim o yüzden montaj problemi olduğunu sanmıyorum. Hava bildiğin kesik kesik geliyor. Hortumu söküp elini koyduğunda ya da hatta dinlediğinde bile bunu rahatça anlayabiliyorsun. pır pır pır şeklinde geliyor hava. saat de metal parçalardan oluştuğu için ibre titreyince ses yapıyor.

Gelelim diğer çözüme. Aklıma şöyle bir şey takıldı. Turbo hortumuna T girilip saate bağlantı buradan yapılabilir güzel. Bu arada hortumun westgate tarafına değil turbo tarafına bağlamak daha mantıklı olduğunu anladım senin anlatımından yola çıkarak.
Fakat bu bağlantı yapıldıktan sonra saate gelen hava cehennem gibi sıcak olacak kanısındayım. Bu sıcaklığın hortuma veya saate zararı olmaz mı? Sonuçta şu anda intercooler dan çıkan havanın basıncı ölçüyoruz o soğuk...

senna
17-11-2008, 21:05
senna yaklaşımın mantıklı fakat bu veya bu tip araca basınç saati bağlayan herkes durumdan şikayetçi. Yani sorunu tek yaşayan ben değilim o yüzden montaj problemi olduğunu sanmıyorum. Hava bildiğin kesik kesik geliyor. Hortumu söküp elini koyduğunda ya da hatta dinlediğinde bile bunu rahatça anlayabiliyorsun. pır pır pır şeklinde geliyor hava. saat de metal parçalardan oluştuğu için ibre titreyince ses yapıyor.

Gelelim diğer çözüme. Aklıma şöyle bir şey takıldı. Turbo hortumuna T girilip saate bağlantı buradan yapılabilir güzel. Bu arada hortumun westgate tarafına değil turbo tarafına bağlamak daha mantıklı olduğunu anladım senin anlatımından yola çıkarak.
Fakat bu bağlantı yapıldıktan sonra saate gelen hava cehennem gibi sıcak olacak kanısındayım. Bu sıcaklığın hortuma veya saate zararı olmaz mı? Sonuçta şu anda intercooler dan çıkan havanın basıncı ölçüyoruz o soğuk...

boru çapını küçültürsen o zaman belki biraz daha iyi olabilr gaugee giden boru çapını bi nebze ama oda okumayı güçleştirebilir belki

Cihan
17-11-2008, 21:12
Denemiştim daha önce boruyu sıkmayı felan. Evet sesi kesiyor ama basıncı da eksik gösteriyor bu sefer. Sonuçta saatin arkasındaki vidalarla oynayarak da titreşimi kesebiliyorum ama dediğim gibi basınç hatalı oluyor ve bir işime yaramıyor. Doğru gösterim çok daha önemli benim için.

bladerk
18-11-2008, 00:06
biz 1.9 tdi da sorunu hortumun arasına basit eski tip benzin filtresi kutusu girerek çözdük hava orda rahatladı ve titreme gitti araya basit bi benzin filtresi kutusu girebilirsinhttp://www.birebiriletisim.com/images/urun/1115460225_1_30626-1-3.gif resimdekinin içi boş olanlarından yani ayrıca basıncımız da değişmedi öneriririm yani bi noktada havayı rahatlatırsan sorunu çözebilirsin

Cihan
18-11-2008, 12:43
İlginç bir yöntem. Direk basınç saatinin hortumunun mu araya girdiniz? Denemeye değer aslında ama nerden bulcaz şimdi bunu :)

senna
18-11-2008, 15:14
herhangi bir yedek parçacıdan al bulursun rahatlıkla

mrtcn
18-11-2008, 19:10
bauhaus'da bile var 1.5 lira =)

Mst
18-11-2008, 21:35
Ben sana başıma gelen titreme-zırıltı problemimi şu şekilde açıklayım istersen;

Aldığım Swoosh marka gösterge bu sitede daha önceden başka bir kişinin aracında kullanılıyordu, kullanan arkadaş bana verirken birde T gönderdi, gönderdiği T nin, karışılıklı uçları aynı çapta ve geniş, saate geçen ucu ise gayet dar ve saatin arkasındaki giriş ile aynı çaptaydı.
Ben bu T yerine, sanayiden bir rakor imalatcısından üç tarafıda eşit olan bir T aldım ve onu kullandım, sonucunda T nin içinden geçen basınçlı hava basınçlı bir şekilde saate ulaşıyor ve ibre basınçdan dolayı titriyor-zırıldıyordu. Saati tam sökmeyi :) düşünürken, kutusunun içerisinde arkadaşın gönderdiği orjinal T yi gördüm, birde onu takıp denedik; şimdi göstergeye aşırı basınçlı yada düzensiz hava akışı olmadığından dolayı titreme yada zırıltı kalmadı, gayet güzel ve sessiz çalışıyor, ben göstergede maksimum 1 bar görebiliyorum, sadece 1 bardayken çok az bi titreme var ibrede, zaten o esnadada motor gayet devirli olduğundan motorun sesinden ibre sesi filan duyulmuyor. :)

H22Power
18-11-2008, 23:34
1.0 barın üstünde ses yapar bu saatler malesef ikiside aynı sonuç verecek hks greddy yada defi yada auto meter almanı tavsiye ederim

Cihan
19-11-2008, 07:40
Ben 1.6 1.7 görebildiğim için, sesten pek kurtulamayacam sanırım. Çok güzel fikirler çıktı hangisini uygulayacağıma karar vermek zor. En kolayı ve en basitinden başlamak gerek sanırım. Filtre olayı öyle görünüyor. Tabi ağızları uçları benim hortuma göre uyacak mı? Veya filtre almam şart mı? Kendim bir parça uyduramaz mıyım aceba.

Cihan
25-11-2008, 00:35
Benzin filtresi arayışındayım. Basınç saatine gelen hortumun kalınlığı ile eşdeğer bir tane bulabilecek miyim bakalım. Nette de bir sürü var ama giriş çıkış kalınlığı önemli :)

Mr.K
25-11-2008, 00:38
Kafama takılan bir iki olay var. Bahsedilen bu benzin filtresi neyin benzin filtresi? Resimdeki fazla ufak gibi? Ayrıca 1.5 lira fiyat çekilmiş. Bauhaus burada yok ama bu nasıl bir filtredir sıfır olarak 1.5 liraya satılıyor? Benim nasıl bir şey almam veya sormam gerekiyor tam olarak. Çöp bir benzin filtresini bulup içini sökmem de yeterli olacak mı? Bana sadece dışı mı lazım.

Kendim yapabilir miyim diye düşündüm böyle bir şey ama zor olacağına kanaat getirdim en son.

Eski araclar icin atiyorum deki golf 2 icin benzin filtresi yada mazot filtresi lazim.Hayatinda ilk defa bu filtreden gormen beni sasirtti ne yalan soyliyim :o :)

Kolay gelsin.Umarim sorununu sozersin.

cem
25-11-2008, 00:40
O benzin filtresi renault 9 'un sanırım öyle hatırlıyorum :)

Cihan
25-11-2008, 00:48
Hayatımda ilk defa görmüyorum sadece bu olayda işe yaramasına çok şaşırdım. Gezmeye tozmaya üşendim gg den renault 9 için olanı aldım bakalım.

Cihan
19-12-2008, 17:05
biz 1.9 tdi da sorunu hortumun arasına basit eski tip benzin filtresi kutusu girerek çözdük hava orda rahatladı ve titreme gitti araya basit bi benzin filtresi kutusu girebilirsinhttp://www.birebiriletisim.com/images/urun/1115460225_1_30626-1-3.gif resimdekinin içi boş olanlarından yani ayrıca basıncımız da değişmedi öneriririm yani bi noktada havayı rahatlatırsan sorunu çözebilirsin

Dostum yardımın ve resimli anlatımın için tekrar teşekkür ediyorum. Yazmaya şimdi fırsatım oldu. Dediğin metodu yaptım ve gerçekten işe yaradı. Ses felan kalmadı. Şikayetçi tüm arkadaşlara ısrarla öneririm. Tekrar teşekkürler.

boosted_pug
19-12-2008, 17:39
sadece boost saati almanızı öneririm bu saatler boost vacuum olan gaz kelebeğine sahip arabalar için tasarlanmış scala ortada duruyo ve vacuum olmadığı için sağlıksız çalışıyo bu şekilde bi saat alırsanız sorunun çözüleceğini düşünüyorum (kendi fikrim denemedim test etmedim)

http://img218.imageshack.us/img218/8118/gb3304largeoa0.jpg (http://imageshack.us)
http://img218.imageshack.us/img218/gb3304largeoa0.jpg/1/w500.png (http://g.imageshack.us/img218/gb3304largeoa0.jpg/1/)

Cihan
19-12-2008, 18:06
Dostum dediğin mantıklı fakat o zaman da seçim alanın dar. Mesela ben 3 ünü motor meter kullanıyorum çünkü en beğendiğim ve bence en kaliteli saatlerden biridir. Malesef motor meter da böyle bir şansım yok, hatta onun bile aynı tarz saat tipleri var. Yani motor meter in bile kendi altında modelleri var. 3 ü aynı model istersem hiç şansım yok. Farklı model motor meter olsun desem bile takım bozulacağının yanında yine de sadece boost yok. Varsa da ben bilmiyorum.

bladerk
19-12-2008, 21:47
Dostum yardımın ve resimli anlatımın için tekrar teşekkür ediyorum. Yazmaya şimdi fırsatım oldu. Dediğin metodu yaptım ve gerçekten işe yaradı. Ses felan kalmadı. Şikayetçi tüm arkadaşlara ısrarla öneririm. Tekrar teşekkürler. reccalar sevindim işe yaradığına :)