PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Wastegate ve Boost Controller Çalışma Mantığı

Cihan
16-11-2008, 23:08
Arkadaşlar bişe düşünürken tıkandım kaldım. Boost controller kullanmaktayım fakat sanırım bu aletin basıncı yeniden nasıl ayarlayabildiğini hala tam anlamış değilim. Westgate in çalışma mantığını da tam olarak bilmiyorum. Westgate basınca nasıl karar veriyor. Onu öğrendikten sonra da; westgate ile turbo arasındaki ufak hortuma T ile bağlanan boost controller, westgate in basıncını nasıl saf dışı bırakıp kendisi yeni basınca karar veriyor. Birisi güzelce anlatırsa çok sevinirim. Teşekkürler.

Schumi
16-11-2008, 23:14
Sorumu yanlış anlamayacağını umarak soruyorum. WG çalışma mantığını bilmiyorum demişsin. Ancak imzanda Chip Tuning Teknisyeni yazıyor. Sadece hazır yazılım mı yüklüyorsun ?

Cihan
16-11-2008, 23:20
Evet yazılım tasarımını ben yapmıyorum. Öyle olsa teknisyeni yazmazdım. Konuyla alakası yok. Bir çok arkadaş gibi westgate in ne olduğunu ne iş yaptığını biliyorum. Bana sadece adım adım mantığı lazım. Biliyorsan anlatırsan sevinirim.

cem
16-11-2008, 23:25
Bkz : selenoid.

Cihan
16-11-2008, 23:28
Forumda detaylı açıklama var mı? Netten aramam için mi söylediniz. 1,5 senedir kullandığım sistemle ilgili birden kafamda bir soru işareti oluştu. Bilimsel olarak çalışma mantığı gerekli, makale bulamadım malesef.

Kısaca özetleyebilecek varsa sevinirim. Özellikle boost controller biraz kafa karıştırıyor. Basıncı bekletip geciktirerek artış sağladığını düşünmekteyim, azalışı nasıl yapacak veya yapabiliyor mu onu bilemiyorum. Biraz daha merak edersem boost controller in içini açacam heralde :)

Bu arada hava west den turboya mı, turbodan west e doğru mu gidiyor?

Eray Yümsel
17-11-2008, 02:31
çalışma mantığı çok basit neresi takıldı tam olarak aklına

kısaca açıklayacak olursak

headers tan turboya giden egzost duman hava akımını dışarı atarak basıncı düşürür içeri yani turboya göndererek te daha hızlı dönmesini sağlayarak basıncı arttırır. wasgate in içindeki yayda ona göre vakumla açılıp kapanır.

boost contreller da bu vakumu ayarlıyo çok vakum çok açar az vakum az açar wasgate i basit sistem yani

Cihan
17-11-2008, 07:25
Westgate in üzerindeki vida yardımıyla basınçla oynamak mümkün. Peki bu vidaya dokunmadan sadece boost controller montajı ile basınç nasıl değişebiliyor? Yani bu vidayla oynanmadan da westgate in basacağı basınç değiştirilebiliyor mu?

Buradan yola çıkarak basınç saat montajı; boost controller hortumuna da yapılabilir o zaman sanırım.

Maxiboost
17-11-2008, 08:06
vidayla oynadığında ztn wastEgate e giden vakum basıncını kısıyorsun veya arttırıyorsun boost controllerda daha o vida dediğin yere gelmeden kısıp açıyorsun. Ayrıca hangi basınç saatini controller hortumuna takıosun :D açıp baksaydın aslında çözerdın hımm bu boru nerden gelio vakum hattından aaa controllerda buraya bağlı falan gibisinden :D

Cihan
17-11-2008, 08:14
Dostum baya inceledim de sürekli kafamdan mantık uyguluyorum. Tam bir şeyi kabul ediyorum sonra kendi tezimi çürütüyorum :D

Şimdi senin deyimine göre basınçlı hava turbodan çıkıp wesgate'e mi geliyor?

Yoksa bahsettiğin tribünü döndürmeye başlayan 1. hava mı yani egzos gazının basıncı mı? Sonuçta 2 basınç var. Biri egzoz gazının yarattığı basınç ki bu pervaneyi döndürüyor, diğeri de turbodan çıkıp intercooler a giden basınç ki bu da motora giriyor ve turbonun basıncı bu olarak belirleniyor.

Vakum basıncı dediğin tam olarak neyin basıncı? Neden oluşuyor?

Ayrıca basıncı ayarlayan wesgate in önündeki vidaysa veya ekstra takılan boost contoller sa westgate in görevi ne oluyor bu durumda? Görev dışı mı kalıyor yoksa fazla basınç tahliyesine devam mı?

egeturbo
17-11-2008, 08:19
Bak şöyle yap cihan abi daha mantıklı olucak .Elinde bitane akvaryum vanası alıyorsun.T yapıp takıyorsun.İçerden rahatça hava geçiyor .Yani vana acık.Sonra vanayı azcık kısıyorsun.Ordan hava bu sefer daha az geçiyor.Wasgateye daha az hava geliyor.Yani daha geç açmasına neden oluyor.Bu sefer wasgate açmadığı için yada geç açtığı için hava içerde daha fazla sıkışıyor.

Maxiboost
17-11-2008, 08:47
wastegate i bov gibi düşün, ama egsoz gazını dışarı atıyor :)

gorke
17-11-2008, 09:25
egzos gazını dışarı atıyor,ayrıca basınc kontrolü daha stabil hale getiriyor ve kontrol edilebiliyor. içindeki yayı ile belli aralıklardaki basıncı basabiliyorsun. bu yüzden farklı psi'larda springleri var.

KSK-VTEC
17-11-2008, 12:01
Wg te hangi basınçcın gidip gitmeyeceğini ayarlayan alet boost controler da çıkan boost selenoiddir selenoid ayarlar ne basınçın gideceğini

Cihan
17-11-2008, 15:38
Peki yazıları okudukça kafam karışmaya başladı. Basitçe şunu sorim o zaman.

Westgate ile turbo arasındaki siyah hortumu hepimiz biliyoruz. Oradaki hava akışı nasıl? Turbo dan weste doğru mu yoksa tam tersi mi? O hortumun görevi tam olarak nedir.

senna
17-11-2008, 15:44
Peki yazıları okudukça kafam karışmaya başladı. Basitçe şunu sorim o zaman.

Westgate ile turbo arasındaki siyah hortumu hepimiz biliyoruz. Oradaki hava akışı nasıl? Turbo dan weste doğru mu yoksa tam tersi mi? O hortumun görevi tam olarak nedir.

turbodan w/gye doğrudur belirli basınç oluştuğunda w/gyi açar ters akış söz konusu değildir çünkü yapı olarak hava kaynağı alacak bi yapıda değildir zaten mantıksız olur o şekilde bi yapı bir anlamı yok

hortum sadece hava akışnı sağlar wgye

atıyorum, turbonun üzerinde 10psilık wg var turbo 10psi bastığında ve hortum içindeki basınç 10psia ulaştığında wg açılır ve daha fazla basınç basmasını engellemek için yanmış gaz turboya girmeden(turbine) tahliye edilr

egeturbo
17-11-2008, 15:56
bi dk cihan abi turbonun üstündeki wasgateden bahsediyor externalden bahsetmiyor..
Sennanın dediği gibi oradaki hortum havanın geçişini sağlıyor.

Cihan
17-11-2008, 16:02
evet arkadaşlar external westgate ayrı bir konu. ben turbo üzerindeki internal westgate den bahsediyorum. bir de external westgate e girersem çıkamam işin içinden artık :) gerçi mantık aynıdır ama extra başka işleri var mı bilmiyorum.

senna çok teşekkür ediyorum.

senna ayrıca senden de hortuma araya girilen boost controller in basıncı nasıl değiştirdiğine dair yorum alabilir miyim? ya da şöyle sorim. wg 10 psi a ayarlı. biz ondan önceki bir yere boru üzerine t girip wg nin 12 13 de açılmasını nasıl sağlıyoruz.

senna
17-11-2008, 16:28
bi dk cihan abi turbonun üstündeki wasgateden bahsediyor externalden bahsetmiyor..
Sennanın dediği gibi oradaki hortum havanın geçişini sağlıyor.

Arda o da benzer ex in pek farketmez mantık olarak aynı bir kaç farklı türü var tabi internal w/glerin ama genel mantık aynı belirli basınçtan sonra gaz göndermemk için valfin açılmasını sağlar

senna
17-11-2008, 16:36
evet arkadaşlar external westgate ayrı bir konu. ben turbo üzerindeki internal westgate den bahsediyorum. bir de external westgate e girersem çıkamam işin içinden artık :) gerçi mantık aynıdır ama extra başka işleri var mı bilmiyorum.

senna çok teşekkür ediyorum.

senna ayrıca senden de hortuma araya girilen boost controller in basıncı nasıl değiştirdiğine dair yorum alabilir miyim? ya da şöyle sorim. wg 10 psi a ayarlı. biz ondan önceki bir yere boru üzerine t girip wg nin 12 13 de açılmasını nasıl sağlıyoruz.

şöyle diyim aslında elektornik yada manual olması farketmez boost controllerın mantık aynıdır w/gye giden basınçla oynarsın

yine atıyorum wg 10psida açıyor normalde, mbcyi taktık üzerine ve vanayı belirli bir konuma getirdn yani boru üzerindeki basıncı kısıtladın wg yine 10psida açacak fakat turbo, boru üzerindeki basıncı 10psia çıkarmak için daha fazla basınç üretmesi gerekicek bu sayede daha fazla basınç basmılş olacaksın mbc(manual boost controller) vana üzerinde bilya vardır genelde sen vanayı belirli bir konuma ayarlarsın belli bir basınçtan sonra bilya hareket eder ve hava geçişine imkan sağlar

elektronik boost controllerda ise bunu selenoid valflerle yapıyorsun pnömatik çalışan bir sistem değişik port sayılarında üretilebilen selenoid valflerle çalışıyor, ama mantık aynı bundada elektronik olarak ayar yapıp istediğin basınç/larda kullanabilrsin

Cihan
17-11-2008, 17:03
Anladım dostum çok sağol. Valla keyfim yerine geldi senin yazılardan sonra. Çok teşekkür ederim.

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=21494

Bu konu hakkında da bir kaç yorumunu alabilirsem o konu altında memnun olurum.

Cihan
17-11-2008, 20:52
Konuyu özel olarak senna arkadaşıma danıştım foruma da sunmak istiyorum. Bendeki manual boost controller in üstünde bir çıkış daha var. Boşta duruyor. Ne işe yaradığını varsa bilen paylaşırsa sevinirim. Senna arkadaşımız in-cabin için olduğunu söyledi. Yani ekstra bir boost controller bağlanıp kabin içinden kontrol edilmesi için dedi fakat böyle ise bunun da nasıl yapıldığını pek anlayamadım bilmiyorum var mı aramızda deneyimli arkadaş. İşte benim mbc:

http://www.culha.net/resimlerim/Manual-Boost-Controller-003.jpg

cem
17-11-2008, 21:06
http://i9.ebayimg.com/06/s/000/77/47/c83c_1.JPG

http://www.scionlife.com/tech/images/zpi_turbo_tc/mbc.gif

http://i21.ebayimg.com/07/s/000/77/47/c83d_1.JPG

http://www.scionlife.com/tech/images/zpi_turbo_tc/Wastegate.gif

Cihan
17-11-2008, 21:17
Teşekkür ederim dostum. Çalışma mantığını anlamam açısından gerçekten güzel resimler. Mantığını çok iyi anladım artık. Şu benim mbc nin üstteki çıkışının ne işe yaradığı hakkında bilgisi olan varsa paylaşımını bekliyorum.

cem
17-11-2008, 21:32
Bendeki manual boost controller in üstünde bir çıkış daha var. Boşta duruyor.

Sana zahmet neresini soruyorsun paintle işaretlermisin ?

Cihan
17-11-2008, 21:36
http://www.culha.net/resimlerim/Manual-Boost.jpg

Not: Sistem sorunsuz çalışmaktadır. Sorduğum yer boş bırakılmıştır. Boş mu kalmalıdır başka bir amacı var mıdır?

Oz`
17-11-2008, 21:45
o external Wg lerde Teepeye gitmektedir

Cihan
17-11-2008, 21:48
Teepe nedir? Görevi nedir? Bu bağlantı yapılınca boost controller için nasıl bir işlevi olmaktadır? Bizim internal larda yok sanırım. Bu durumda boş mu kalmalıdır.

egeturbo
17-11-2008, 21:56
abi sen baya masraflı cıktın ha sitede millete ter attırdın ehehe ama bilmemek değil öğrenmemek ayıp

Cihan
17-11-2008, 22:05
Ardacım. Bir çoğumuz malesef sadece olayları yüzeysel olarak biliyoruz. Yüzeysel bilen bir çok arkadaş da ben her şeyini biliyorum diye çıkıyor karşımıza. Tamam herkes de merak etmez doğaldır. Malesef sen bunu nasıl bilmezsin diyen arkadaşlarla da karşılaşıyoruz ki sorsan kendisi de bilmez bildiğini sanır. Sırf bu tür olaylar yüzünden forumda soru sormaktan çekinen bir sürü insan olduğuna eminim. Benim böyle dertlerim yok ve arkadaşlar sağolsunlar hem bana hem de bir çok üyemize yardımcı olan bir konuya el attılar. Emnim benim gibi işin mantığına ve çalışma prensibine de kafa yoran arkadaşlar vardır. Bir şeyler oluyor evet ama nasıl olduğunu bilmeliyiz bence, ancak bu şekilde yeni projeler yapabiliriz. Ayrıca kullandığımız aletlerin her özelliğinin ne olduğunu tam anlamıyla bilmeliyiz bence.

Konuda bana yardımcı olan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Oz`
17-11-2008, 22:37
http://img126.imageshack.us/img126/8642/tialxr3.gif
External Wg Çalışma mantığı şudur 2 gişirivardır (alt(mavi) Üst(Sarı))

Kırmızı olanbölgede bir diyafram blunur bu diyafran şema tamamiyle kapandığında yay kısmıyla alt olan mavi girişin olduğu tarafı ayırır kesinlikle hava geçişi olmaz yay egerki üst girişten hava basılmaz ise yay Sertliği ile turbo basıncı kontrol edilir aşırı stabil olur (WG capı yattiği sürece).
Basıncı kontrol etmek isyiyorsanız bu devrede elinize Sarı olankısımdan üstteki odaya belirli dozajda hava basarqak üstteki yayın direnciniarttırır bundan dolayı basıncını yükselir :) kabacaanlatttım :)
http://img114.imageshack.us/img114/3366/manualboostuh6.jpg

İnternalde bu şekildebağlanabilir internal WG havagelmesiyletam ters sekilde bağlanıp bağlı olduğu klapeyi ileriyedoğru iterek turbonun basıncını düşürmeye çalışırbu şekilde bağlanır :)

http://i21.ebayimg.com/07/s/000/77/47/c83d_1.JPG

şş banabaqın üsttekini ben yaptım çalmayın DÖVERİM

XSi
03-05-2009, 17:59
Uzmanlık sorusu:

Boost controller ile basıncı ne kadar düşürebiliriz?

VteC_MaNiaC
03-05-2009, 19:00
Uzmanlık sorusu:

Boost controller ile basıncı ne kadar düşürebiliriz?

manual boost controller basıncı kısma özelliğine sahip değildir

XSi
03-05-2009, 23:58
manual boost controller basıncı kısma özelliğine sahip değildir

manual olmayanlar kısabilirmi peki?

khan
04-05-2009, 00:30
maksimum inebileceginiz basinc wastegate yayinin tansiyon basincidir, misal 10 psi lik diye tabir edilen bir wastegate ile minimum 10 psi basabilirsin.

XSi
05-05-2009, 09:33
maksimum inebileceginiz basinc wastegate yayinin tansiyon basincidir, misal 10 psi lik diye tabir edilen bir wastegate ile minimum 10 psi basabilirsin.

Çalışma mantığını anlamak için gerekli bilgi budur ..