PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnternet üzerinden satış yapmak - vergi - maliye vs

Yiğit G.
28-03-2016, 19:23
Şu aralar evdeyken biraz bu işe gireyim dedim.. Sürekli yurtdışından birşeyler getiriyorum iyi biliyorum artık getirtme işini e satılacak şeyler getirip satayım diye düşündüm ama bu işin maliye açısından durumu nedir ? Legal iş yapmak istiyorum. şöyle bir yazı buldum ama anlamadım pek

Fakat Ticari organizasyon içerisinde devamlı olarak gerçekleştirilmeyen arızi satışlardan elde edilen kazanç arızi ticari kazanç niteliğindedir, 287 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 2015 yılı için 23.000 TL.’ye kadar olan arızi ticari kazançlar gelir vergisinden istisna tutulmuştur. Bunu aşan kısmı ise vergiye tabidir

Bu ne demektir isteseniz basitleştirerek açıklayalım; Siz internet üzerinden bir veya iki seferde yaptığınız satış Örneğin 25.000 TL olsun. Bu satışı Gelir vergisi kanunumuz arızi kazanç olarak tanımlıyor ve diyor ki bunun 2015 yılı için 23.000 TL lik kısmı vergiden muaftır kalan 2.000 TL lik kısmını yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edip vergisini ödersen sorun yok.
http://www.etohum.com/blog-tr/internet-siteleri-uzerinden-sahislarin-satisinda-vergi/

Yıllık 23.000 tl ye kadar vergisiz satış yapabiliyormuyuz yani ? Kazanç mı 23.000 tl yoksa toplam satış mı ?? Fatura kesmek zorundayım sanırsam her ürün için tekil şahıs şirketimi kurmam lazım ? Nasıl olacak bu iş ya yapan varsa bi zahmet akıl versin

Yiğit G.
28-03-2016, 19:28
ekşi de de şöyle demişler...

kendime bir site açıp, satış yaparsam (bir kısıt yok) yılda "1 lira" kazanç bile sağlasam vergi mükellefiyim.
ancak bir aracı site kullanırsam (gittigidiyor gibi) iş 2 yola ayrılıyor.
-1) aracı sitede mağaza açıyorsam, yukarıdaki bilgi geçerli. 1 lira kar etsem mükellefim.
-2) eğer mağaza açmadan satış yaparsam, 2012 kârım 20.000 lirayı geçmediği sürece sorun yok. vergi ödememem.

2012 yılında yazmış tabi bunu...

TLH
28-03-2016, 19:34
Abi eticarete yöneleceksin anladığım kadarıyla. Basit usül vergiye tabisin. Yani şahıs firması kurman gerekiyor, eticaret sitesi kurarken imza sirkülerin, vergi levhan, adresin gerekli.

Sattığın her ürün için "İrsaliyeli fatura" kullanacaksın. Ayrıca alış faturası olmayan ürünleride çıkış faturası kesemiyorsun diye biliyorum.

rebeloghy
28-03-2016, 19:49
Kız arkadaşım instagram üzerinden 2 yıl süre ile satış yaptı. Kendi adına şahıs şirketi açtık. İrsaliyeli fatura ile satış yapıyor ettiği kardan vergisini ödüyordu.

Ablam da aynı şekilde 2-2.5 yıl yaptı bu işi.

Yurt içinden faturalı ürün alıp satmanızda sıkıntı yok. Ancak aliexpress gibi sitelerden faturasız ürün getirip satan çok kişi var.

Çakma ürünlerde marka avukatları ile muhattap olma riskiniz var.

Yapan çoğu kişi aliexpressten getirdiği ürünleri , buradan almış gibi fatura kestiriyor toptancılara.

Alış faturası da satış faturası da oluyor..

Çok kanuni iş yaparım diyorsanız zaten başından yanlış bir iş oluyor. Çünkü ithal ürünleri şahsi kullanımınız için getirmiş gibi yapıp da satıyorsunuz. İthalat belgesi vs olmuyor.

Yok herkes yaparken ben niye yapmayayım derseniz , yurtdışından getirtin. Toptancılardan uygun miktarda fatura toplar satışınızı yaparsınız.

Dikkat etmeniz gereken bir husus; yıl içinde yurt dışından gelen kargo adediniz bir sayıya ulaşınca gümrükten bir çağrı alıyorsunuz. Hayırdır ne iş diyorlar.

dragstar
28-03-2016, 20:08
Benim bildiğimde 23.000 TL, kız arakadaşım, instagram, modacruz, ebay vb. sitelerden kıyafet satışı yapıyor, onun için araştırmıştım.

Yiğit G.
28-03-2016, 20:10
Yani yurtdışından atıyorum 100 adet kalem getirdim diyelim... Yurt içinde toptancıya gidip bana 100 adet kalem için fatura kestiriyorum.. Onlardan almış gibi.. Sonra güya onlardan aldığım kalemlere de satış yaparken irsaliye/fatura kesiyorum.Doğrumu dur ? Birde yılda 20.000 tl kazanç üstü durumu nedir yukarıda yazdığım ?

Yiğit G.
28-03-2016, 20:11
Benim bildiğimde 23.000 TL, kız arakadaşım, instagram, modacruz, ebay vb. sitelerden kıyafet satışı yapıyor, onun için araştırmıştım.

fatura kesiyor mu ?

dragstar
28-03-2016, 20:14
aynen öyle, veya gider pusulası ilede şirkete giriş yapabilirsiniz.
20.000 TL üstü durumlarda şahıs firması açmanız gerekiyor.

Yiğit G.
28-03-2016, 20:23
aynen öyle, veya gider pusulası ilede şirkete giriş yapabilirsiniz.
20.000 TL üstü durumlarda şahıs firması açmanız gerekiyor.

şirketim falan yok.Evden satıcam.Şimdi 20.000 tl ye kadar şahıs firması kurmadan satabilirim yani ? Şu halimle ?

Emre-Dylan
28-03-2016, 20:32
şirketim falan yok.Evden satıcam.Şimdi 20.000 tl ye kadar şahıs firması kurmadan satabilirim yani ? Şu halimle ?

Merhaba abi bir kumaş arıyorum yurtdışı alışverişim hiç olmadı ürün "UHMWPE diğer adı dyneema" kumaş olarak 200cmx200cm ebatlarda lazım kalınlığı minimum 0.40mm ile maksimum 0.65mm arasında olmalı. Eğer temin edebilme şansın var ise özelden bir fiyat alabilir miyim lütfen? 2mx2m şeklinde gerekli.

Thracian
28-03-2016, 20:34

Ne satıyorsun? nasıl satıyorsun? Hangi sitelerden alıp? hangi sitelerden satıyorsun? Bana pm at. ben sana usulunu ve yolunu yazayım. Vergi mükellefi olmak kolay ama kapatmak çok zor. her ay muhasebeci parası 300 tl, kira gideri (Stopajı %20), home ofis yapacagın için ev giderinin %50 si gider yazma gibi bir durum var. Birde aldığın ürünü kime nasıl satıyorsun onu da yaz.

Yiğit G.
28-03-2016, 20:38
Merhaba abi bir kumaş arıyorum yurtdışı alışverişim hiç olmadı ürün "UHMWPE diğer adı dyneema" kumaş olarak 200cmx200cm ebatlarda lazım kalınlığı minimum 0.40mm ile maksimum 0.65mm arasında olmalı. Eğer temin edebilme şansın var ise özelden bir fiyat alabilir miyim lütfen? 2mx2m şeklinde gerekli.

m2 200gram olarak 0.40mm var sana linkini gönderdim özelden.Bu tarz tekli olarak kendin alabilirsin sorunsuz gelir merak etme.free shipping hemde

TLH
28-03-2016, 20:39

Şahıs firması şart, diğer türlü hiç bir türlü eticaret sitesi açamazsınız.
Firma olmadan faturasız ürün satışı yapamazsınız. Yaparsanız vergi kaçırmaktan suçlanabilirsiniz. Ayrıca kargoyla göndereceğiniz ürünlerde normal fatura kesip sevk irsaliyesi veya irsaliyeli fatura kesmek zorundasınız.

Yiğit G.
28-03-2016, 20:42
Şahıs firması şart, diğer türlü hiç bir türlü eticaret sitesi açamazsınız.

eticaret sitesi açmayı düşünmüyorum.. Aracı sitelerle yapıcam satışı.

iadam
28-03-2016, 20:44
Yani yurtdışından atıyorum 100 adet kalem getirdim diyelim... Yurt içinde toptancıya gidip bana 100 adet kalem için fatura kestiriyorum.. Onlardan almış gibi.. Sonra güya onlardan aldığım kalemlere de satış yaparken irsaliye/fatura kesiyorum.Doğrumu dur ? Birde yılda 20.000 tl kazanç üstü durumu nedir yukarıda yazdığım ?

Bu yazdığınız sahteciliğe girer. Mal mukabili olmayan fatura kesmek ve/veya kullanmak. VUK 359'a göre hapis cezası var. Aliexpress ten faturasız gelen mal faturasızdır. Olası bir incelemede belgesiz mal alışı olarak gider kabul edilir ve KDV borcu doğar. Tabi incelenirseniz.
Arızi kazanç kavramı ticari bir organizasyona girmeden yapılan bir iki seferlik ticari işlemi tanımlar. İnternet üzerinden ürün satışı ticari kazançtır ancak mevzuat çok net değildir. Gittigidiyor tarzı siteler üzerinden, dükkansız olarak satmanın basit usul kazanca girebileceğine dair görüşler var ama.

dragstar
28-03-2016, 21:42

aynen öyle satabilirsiniz

Yiğit G.
29-03-2016, 00:16
teşekkürler arkadaşlar , gerekli bilgileri aldım :) Konu silinebilir :)

lnd_samet
29-03-2016, 08:04
ekşi sözlükte yazılmış kopya durumun birebir aynısı