PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aydınlatma sorunu- Xenon mu led mi ?

Orcun_Simsek
28-03-2016, 23:20
Merhabalar aracımın aydınlatmasından fazlasıyla şikayetçiyim. Kısalar 1metre önü zor aydınlatıyor. Uzunları yaktığımda bile 2-2,5 metre anca görüş alanı oluyor. Oda öyle ahım şahım değil. Yolda giderken sağ ve sol taraftaki kaldırımları göremiyorum. Hele birde karşıdan araç geldiğinde Allah canımı alıyor. iyice frene basıp durma noktasına geliyorum. Sizce Xenon mu kullanmalıyım yoksa led ampul mü ? Xenon kullanırsam 4300K ideal olarak söyleniyor. 4300 alırım. Eğer led diyorsanız led inceleme konusunu okudum fakat kafam çok karıştı. Tavsiye edebileceğiniz fiyat performans ürünü hangisi olur. Teşekkürler.

Chn53
28-03-2016, 23:22
aracınız nedir

Kadyr
28-03-2016, 23:24
Sizin bence far cami ve tasiyla alakali sorun var

Grimlord
28-03-2016, 23:24
mercekli fara sahipseniz xenon takin,degilse takmayin bu sefer siz goreceksiniz diye karsindakinin canini alirsiniz :)
merceksiz farsa sayet nightbreaker ampul kullanabilirsiniz,clio aracimda kullanmistim gayet memnundum,xenonla balastla ugrasmak istemeyene birebir

dragstar
28-03-2016, 23:27
Bence sizin far camı veya reflektörlerde sıkıntı var

Orcun_Simsek
28-03-2016, 23:34
aracınız nedir
Araç eg civic. Kullanılan far JDM far.

Sizin bence far cami ve tasiyla alakali sorun var
Far camıyla ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü farı çok yakın zamanda sıfır olarak aldım. Her hangi bir solma yada sararma yok. Fakat reflektör ile ilgili problem olabilir o konuda birşey diyemiyorum. Farları değiştirmem şu an için pek mümkün değil. Hem çok severek ve isteyerek aldım hemde bütçeden dolayı şu an yeni far için para ayıramıyorum.

mercekli fara sahipseniz xenon takin,degilse takmayin bu sefer siz goreceksiniz diye karsindakinin canini alirsiniz :)
merceksiz farsa sayet nightbreaker ampul kullanabilirsiniz,clio aracimda kullanmistim gayet memnundum,xenonla balastla ugrasmak istemeyene birebir
Farlarım mercekli değil. O yüzden zaten 4300 düşünüyorum. Araştırdığım kadarıyla göz alma en minumum seviyede olanı buymuş. Diğer söylediğinizi araştıracam. xenon tesisatı , role vs. gözümü korkutuyor zaten.

Bence sizin far camı veya reflektörlerde sıkıntı var

Far camıyla ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü farı çok yakın zamanda sıfır olarak aldım. Her hangi bir solma yada sararma yok. Fakat reflektör ile ilgili problem olabilir o konuda birşey diyemiyorum.

darkmoon
28-03-2016, 23:37
far canımda reflektörde sıkıntı yoksa led takın xenon devri bitti ..tüvde sıkıntı çekersiniz.

led alıcaksan daha led pazarı türkiyede tam oturmadı artık güzel kitler gelsede hepsi eski nesil ledler cob eski nesil cree ler falan..

ebay yada aliexpress den alabilirseniz yeni nesil cree yada lumileds alın. tabi almadan farınızın arkasında yer varmı iyi bakın.

Chn53
28-03-2016, 23:38
jdm farların problemi :)

bütceniz varsa açıp içine mercek koyun rahata ulaşın :D ufak bütceylede osram nightbreaker kullanabilirsiniz baya iyi oluyor

darkmoon
28-03-2016, 23:40
şimdi gördüm jdm ise onun üstünde hiza çizgileri olur ve far yüksek ihtimal h4 tür. hiç girmeyin xenona sadece karşı tarafın gözünü mahvedersiniz.

Orcun_Simsek
28-03-2016, 23:54
far canımda reflektörde sıkıntı yoksa led takın xenon devri bitti ..tüvde sıkıntı çekersiniz.

led alıcaksan daha led pazarı türkiyede tam oturmadı artık güzel kitler gelsede hepsi eski nesil ledler cob eski nesil cree ler falan..

ebay yada aliexpress den alabilirseniz yeni nesil cree yada lumileds alın. tabi almadan farınızın arkasında yer varmı iyi bakın.

Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Farın arkasında yeteri kadar alan olduğunu düşünüyorum emin olmamakla birlikte. Hiç led ampul incelemediğim için sığıp sığmayacağı konusunda endişeliyim. Gerçi sizinde söylediğiniz gibi led konusunda hala sıkıntılıyız. Ebay gibi bir siteden sipariş vermem durumunda en azından 1 ay bekleyeceğim. Led almaya karar verirsem yardımınızı rica ederim sipariş konusunda. ***** fazlasıyla bilgisizim bu konuda.

jdm farların problemi :)

bütceniz varsa açıp içine mercek koyun rahata ulaşın :D ufak bütceylede osram nightbreaker kullanabilirsiniz baya iyi oluyor

Aslında oturduğum yerde far içine mercek uygulaması yapan birisi vardı fakat ne kadar aradıysam da tekrar bulamadım kendisini. Honda forumu üzerinden konuşmuştuk. Ankara'da tavsiye edebileceğiniz bir yer var ise mercek için bir fiyat almak isterim.

şimdi gördüm jdm ise onun üstünde hiza çizgileri olur ve far yüksek ihtimal h4 tür. hiç girmeyin xenona sadece karşı tarafın gözünü mahvedersiniz.

Hocam kullandığım far aşağıdaki linktekinin aynısı.

http://www.modifiye.com.tr/honda-civic-92-95-3-kapi-jdm-far-754492-10-B.jpg

Tavsiyeler üzeribe xenondan vazgeçtim. Yada şöyle söyleyim merceksiz xenon uygulamaktan vazgeçtim.

Ayrıca tavsiyeler üzerine incelediğimde şu an kullandığım ampulün NIGHTBRAKER olduğunu gördüm. Hem limon sarı hemde Oem renk kullandım fakat ikisinde de sonuç alamadım. Bu ampullere yanlış hatırlamıyorsam 70 lira gibi bir para ödemiştim.

Maxi
29-03-2016, 00:00
sizin far içi yani ayna kısmı gidik, o yüzden aydınlatmıyor önünü.

Seven7
29-03-2016, 00:03
O far tası ile istediğiniz ampulü takı verim elde edemezsiniz, jdm farların reflektörleri maalesef iş görmüyor. Yerinizde olsam mercek koyardım farlara led için para vermektense. Ankara'da bu işi yapan bir sürü firma var. Denk gelirsem eğer yazarım buraya.

Orcun_Simsek
29-03-2016, 00:10
sizin far içi yani ayna kısmı gidik, o yüzden aydınlatmıyor önünü.
Anladım hocam. Teşekkür ederim.

O far tası ile istediğiniz ampulü takı verim elde edemezsiniz, jdm farların reflektörleri maalesef iş görmüyor. Yerinizde olsam mercek koyardım farlara led için para vermektense. Ankara'da bu işi yapan bir sürü firma var. Denk gelirsem eğer yazarım buraya.

Teşekkürler hocam. Her ne kadar bu araçta mercekli fardan nefret etsemde sanıyorum sevmediğim ot burnumun dibinde bitecek gibi. Bu merceklendirme işleminde ortalama bir maliyet var mıdır acaba? Fardan fara elbette değişiklik gösteriyordur fakat tahmini bir fiyat aralığı var mıdır ?

Y.Emre
29-03-2016, 00:26
Aydınlatmayı en ucuza 2 role ve 2 adet 100/90watt ampül alarak bir nebzede olsa çözebilirsiniz.

Role konusunu da elektrikçiye sorun yada arabanın sigorta tablası bölümünden bakın, eger kısa/uzun farlar için role kullanılmışsa oem olarak role almanıza da gerek yok. Kullanılmamışsa alın taktırın.

tyMu
29-03-2016, 00:47
Nightbreaker güzel bir ampül , yukarıda bahsedilenlerden önce far ayarlarınızıda kontrol edin farlar çok aşşağıda ayarlı olabilir.

marikan
29-03-2016, 10:40
Ya far değişecek, yada mercek dönüşümü yapılacak. Başka yolu yok gibi.

kadireren
29-03-2016, 11:03
Anladım hocam. Teşekkür ederim.

Teşekkürler hocam. Her ne kadar bu araçta mercekli fardan nefret etsemde sanıyorum sevmediğim ot burnumun dibinde bitecek gibi. Bu merceklendirme işleminde ortalama bir maliyet var mıdır acaba? Fardan fara elbette değişiklik gösteriyordur fakat tahmini bir fiyat aralığı var mıdır ?

Bi-xenon koymak zorundasın far h4 olduğundan merceğin çifti 120tl civarı , xenon setini oem (orjinal xenonlu araçtan çıkma) yaklaşık 450-650 arası modeline göre çin malı kit kullanırsanız aydınlatma oem in hemen hemen yarısı olur oda 200tl civarı
Tanıdığım makyajsız vtec2 ye malzemeyi toplayıp taktırdı ortalama 1bin tl tuttu

-ER-
29-03-2016, 11:42
JDM far soldan sürüş için değil bence yani JDM sonuçda sağdan direksiyon.
1 - sağdan sireksiyon yansıtıcılı
2 olarak var merkezlemeniz ne durumda eski sistem far ayarı değilde lumen değerine göre odalayan yeni tip cihazlarda bi deneyin ayarlatmayı
3 xenon almayın zaten farınız xenona uygun değil iyice farın canını alırsınız, LED alın ama kesinlikle 4500 kelvini geçmesin.
Birde sze tavsiyem bir halojen alıp deneyin 2800 3000 kelvin gibi.
Çünkü belki sizin gözünüzde bozuk oalbilir gece körliği varsa sıcak renkler daha iyi seçiyor insanlar soğuk renklerin algılanması daha az

Aracınız basık ise zaten karşıdan gelen aracın farları el mahkum ağzınız girecek aynı durumu bende yaşıyorum. Bir nebze olsa çözüm oldu ön cama film yaptırdım :D

IbizaFR150
29-03-2016, 13:02

Xenon devri bitti derken? Tuv'de mercekli halojene çevirince sorun mu çıkıyor?

livaneli
29-03-2016, 21:59
Aydınlatmayı en ucuza 2 role ve 2 adet 100/90watt ampül alarak bir nebzede olsa çözebilirsiniz.

Role konusunu da elektrikçiye sorun yada arabanın sigorta tablası bölümünden bakın, eger kısa/uzun farlar için role kullanılmışsa oem olarak role almanıza da gerek yok. Kullanılmamışsa alın taktırın.

Reflektörler genellikle plastik oluyor, 90-100 watt ampul daha yüksek sıcaklık üreteceği için reflektöre zarar vermez mi?

ÜSTÜNERC
30-03-2016, 15:05
Herkese merhabalar,farklı konu açmamak adına bende burdan soru sormak istiyordum.Aracım 2011 elantra orjinal halojen sistem bulunuyor.Ampüllerim h7 osram original.Bu ampüllerin daha güçlü olanı varmıdır? Night breaker önerenler olmuş ben daha önce kullanmadığım için bilmiyorum ön camda film var %35 1 numara şeklinde,bu night breaker böyle beyazımsı yanıyor normal hava şartlarında aydınlatması başarılı geldi bana izlediğim videolarda,fakat yağmurlu havada durum ne olur?

EREN34
30-03-2016, 15:20
Herkese merhabalar,farklı konu açmamak adına bende burdan soru sormak istiyordum.Aracım 2011 elantra orjinal halojen sistem bulunuyor.Ampüllerim h7 osram original.Bu ampüllerin daha güçlü olanı varmıdır? Night breaker önerenler olmuş ben daha önce kullanmadığım için bilmiyorum ön camda film var %35 1 numara şeklinde,bu night breaker böyle beyazımsı yanıyor normal hava şartlarında aydınlatması başarılı geldi bana izlediğim videolarda,fakat yağmurlu havada durum ne olur?

206'da nightbreaker kullanıyorum. Beyaz yanmıyor salında. Sarı tonu biraz farklı. O mavi şapkalı satılan beyaz ampul gibi değil yani. Yağmur performansı std. ampulden çok bir farkını göremedim ama kuru havada acaip fark var. Sanki sürekli uzun yanıyormuşçasına aydınlatıyor. Kör nokta kalmıyor diyebilirim.

Orcun_Simsek
31-03-2016, 15:20

Hocam yüksek güçlü bir ampul takmayı düşünmüyorum. Far camı ve reflektörü narin olduğu için kısa sürede far'dan edecektir beni.

Nightbreaker güzel bir ampül , yukarıda bahsedilenlerden önce far ayarlarınızıda kontrol edin farlar çok aşşağıda ayarlı olabilir.
Öncelikli olarak nightbreaker deneyecem hocam. Eğer yine çözüme ulaşamazsam son çare mercekliye geçiş yapacam. Far ayarlarına bakıldı bir sorun gözükmüyor. Yukarı kaldırmak da istemiyorum karşıdan gelen insanları zor duruma sokmamak adına.

Ya far değişecek, yada mercek dönüşümü yapılacak. Başka yolu yok gibi.
Hocam orjinal farları kullanırken de aynı problemi yaşıyordum. Akü sağlam şarj sağlam. Nightbreaker işe yaramazsa mercek dönüşümü şart olacak.

Bi-xenon koymak zorundasın far h4 olduğundan merceğin çifti 120tl civarı , xenon setini oem (orjinal xenonlu araçtan çıkma) yaklaşık 450-650 arası modeline göre çin malı kit kullanırsanız aydınlatma oem in hemen hemen yarısı olur oda 200tl civarı
Tanıdığım makyajsız vtec2 ye malzemeyi toplayıp taktırdı ortalama 1bin tl tuttu
Maliyet baya yüksekmiş hocam.

JDM far soldan sürüş için değil bence yani JDM sonuçda sağdan direksiyon.
1 - sağdan sireksiyon yansıtıcılı
2 olarak var merkezlemeniz ne durumda eski sistem far ayarı değilde lumen değerine göre odalayan yeni tip cihazlarda bi deneyin ayarlatmayı
3 xenon almayın zaten farınız xenona uygun değil iyice farın canını alırsınız, LED alın ama kesinlikle 4500 kelvini geçmesin.
Birde sze tavsiyem bir halojen alıp deneyin 2800 3000 kelvin gibi.
Çünkü belki sizin gözünüzde bozuk oalbilir gece körliği varsa sıcak renkler daha iyi seçiyor insanlar soğuk renklerin algılanması daha az

Aracınız basık ise zaten karşıdan gelen aracın farları el mahkum ağzınız girecek aynı durumu bende yaşıyorum. Bir nebze olsa çözüm oldu ön cama film yaptırdım :D
Hocam aynı sorunu orjinal farlarımda da yaşadım. Yinede jdm'nin etkisi olduğu konusunda size hak veriyorum. Orjinal farlarımın camlarında bir temizleme işlemi olsa belki bu kadar sorun olmayabilirdi. Gece körlüğü gibi bir sorunum yok hocam. çünkü kullandığım diğer araçlarda böyle bir sorun yaşamıyorum. örn. Bipper ile zifir karanlıkta uzunlara gerek kalmadan gidebiliyorum. Ayrıca zaten beyaz veya mavimsi aydınlatmadan hoşlanmıyorum. Xenonda olsa led de olsa holojende olsa kesinlikle orjinal ton yada ona yakın bir ton olacak.

Xenon devri bitti derken? Tuv'de mercekli halojene çevirince sorun mu çıkıyor?

Reflektörler genellikle plastik oluyor, 90-100 watt ampul daha yüksek sıcaklık üreteceği için reflektöre zarar vermez mi?
Aynen hocam 55-55w yerine 100w takıldığı zaman 2 katı ısınma demek oluyor. Buda reflektör ve far camına zarar veriyor.

206'da nightbreaker kullanıyorum. Beyaz yanmıyor salında. Sarı tonu biraz farklı. O mavi şapkalı satılan beyaz ampul gibi değil yani. Yağmur performansı std. ampulden çok bir farkını göremedim ama kuru havada acaip fark var. Sanki sürekli uzun yanıyormuşçasına aydınlatıyor. Kör nokta kalmıyor diyebilirim.

fthdrn
31-03-2016, 15:28
Ben o nightbreker dediginiz ampulden aldim. Aksam montajlarim yazarim buraya.

Orcun_Simsek
31-03-2016, 15:56
Ben o nightbreker dediginiz ampulden aldim. Aksam montajlarim yazarim buraya.

Bekliyorum hocam benim için çok çok iyi olacak. Yorumunuza göre hemen sipariş verecem yada alternatiflere yönelecem.

marikan
31-03-2016, 18:54
Kendi yaptığım test.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/603726_10206447845703813_2754946470205138834_n.jpg ?oh=7031100f8eff5e6bfd063f9f85d67bc1&oe=5781F363

MBuğra
31-03-2016, 19:29
AliExpressten runstreet h4 9600lm led aldım, kargodan gelmesini bekliyorum. Gelince deneyimlerimi yazarım. :)

Y.Emre
31-03-2016, 22:18
Hocam yüksek güçlü bir ampul takmayı düşünmüyorum. Far camı ve reflektörü narin olduğu için kısa sürede far'dan edecektir beni.

Aynen hocam 55-55w yerine 100w takıldığı zaman 2 katı ısınma demek oluyor. Buda reflektör ve far camına zarar veriyor.

Kısa sürelerde birşey olmaz kolay kolay. Bu işlemi yapıp yapmama durumunuz farları kapatmadan günde ne kadar kullandığınıza bağlı.

Bende 3 4 aydır var mesela herhangi bir sorun yaşamadım reflektörden yana. Mesela benim normal kullanımımda günde tek sefer halinde maks 15-20dk falan ihtiyaç duyuyorum farları kullanmaya, o sürede bir şey olmuyor. Bir daha çalıştırıp bir yere gidene kadar soğumuş oluyor zaten. Ama düzenli olarak 2 3 yada daha fazla saat far kullanımı gerektirecek yola gidiyorsanız reflektörleri ele almanız uzun sürmez.

arabasızadam
26-04-2016, 08:13
Öncellikle herkese selamlar ,kullandığım 09 megane da aydınlatma sorunu yaşıyorum gece karanlık yerlerde nerdeyse hiç aydınlatma yapmıyor bazen farlar kapalı mı diye kontrol ediyorum ,araçta mercek mevcut hangi ampulü kullanmalıyım ,zenon olurmu yada ledmi teşekkürler.

PiscocuK
26-04-2016, 09:34
para sorun değil diyorsanız 1000 TL gibi bir bütçe ayırdıysanız öneririm
yeni nesil araçların bi-xenon sitemi ne ise aynı o şekilde aydınlatır ve sellektör yapmanızı sağlar
kullandım en ufak bir sorun yaşamadım

https://www.youtube.com/watch?v=jT9-_jSAD_0

XoR
26-04-2016, 09:41
Öncellikle herkese selamlar ,kullandığım 09 megane da aydınlatma sorunu yaşıyorum gece karanlık yerlerde nerdeyse hiç aydınlatma yapmıyor bazen farlar kapalı mı diye kontrol ediyorum ,araçta mercek mevcut hangi ampulü kullanmalıyım ,zenon olurmu yada ledmi teşekkürler.

Bende de aynı sıkıntı var. Servisde artık merceklerin karardığını ve ampul değişimin faydalı olmadığını söylediler. Farları açtırıp mercek ve ampul yenilemesi yapacağım sanırım bende mecbur.

marikan
26-04-2016, 13:54
Bi-xenon dönüşüm sonrası;

http://youtu.be/DvublLEAjNs

http://youtu.be/WFHcY7RKXFY

Gerçekten aydınlatma çok güzel oldu.

Eray35
26-04-2016, 13:59
para sorun değil diyorsanız 1000 TL gibi bir bütçe ayırdıysanız öneririm
yeni nesil araçların bi-xenon sitemi ne ise aynı o şekilde aydınlatır ve sellektör yapmanızı sağlar
kullandım en ufak bir sorun yaşamadım

Abi aracı her gördüğümde almadığıma pişman oluyorum :(

PiscocuK
26-04-2016, 14:20
Allah daha iyilerini nasip etsin kardeşim