PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Engelli arabası almak konusunda yardım...

Nyz61
30-03-2016, 16:06
Merhaba arkadaşlar.

-Babanemin %95 sakat raporu var ve bu dereceki sakatlık oranlarında sıfır araba alırken devlet vergide ve kdv %45'e varan bir indirim yapıyormuş. Liste Fiyatında yaklaşık %32-33 gibi bir indirim oluyor.
-Bende böyle bir imkanımız varken bunu kullanmak istedim ve biraz birikmiş param var birazda kredi çeker güzel bir araç alırım dedim.
-Hemde benim için yatırım olur diye düşündüm 5 sene sürüp sonra satarak belki ev almak işine girişirim.
-Bu şekilde anlatınca aile büyükleriminde rızasını alarak bu hakkı kullanmak için onlardanda izin aldım.
-Sizden istiyecem aşağıda yazan marka ve model araçlardan hangilerini tercih ederdiniz.
-5 sene sonra satarken hangisi pirim yapar ve bana daha karlı olur sizce.
-Ayrıca kendi tecrübelerinizi ve artı-eksi yönlerinide yazarsanız sevinirim.
-Bana senelik kasko sigorta masrafları ne olur ve ayrıca ayda en fazla 1000 km yol yaparım alacağım araçla.

1. Volkswagen Golf 1.6 TDI BMT 110hp DSG Comfortline paket 94.900 + Cam tavan:3.100 + Sürüş paketi:1520
2. Volkswagen Polo 1.4 TDI BMT 90hp DSG Comfortline paket 69.400 + Cam tavan: 2.700 + Sürüş paketi:2150
3. Kia Ceed 1.6 Dizel 136hp DCT Premium paket 95.750 + Cam Tavan: Standart Concept Plus paket 87.100 + Cam Tavan: Standart
4. Hyundai i30 1.6 Dizel 136hp DCT Elite paket 93.100 + Cam Tavan: Standart Style paket 85.100 + Cam Tavan: Standart
5. Honda Civic 1.6 Benzin/Lpg Otomatik Elegance paket 82.310 + Cam Tavan: Standart
6. Skoda Octavia 1.6 TDI CR DSG Green tech/110hp Optimal Paket 87.400 + Cam Tavan: 3.800 Style paket 92.400 + Cam Tavan: 3.800
7. Ford Focus Sedan 1.6 TDI Power Shift 125hp Titanium Paket 94.720 + Cam Tavan: 3.600

Farklı bu özelliklerde bu fiyatlara yakın diğer marka model araç tavisyelerinizide alabilirim. Yazdığım fiyatlar markaların kendi sitelerinde yazmış oldukları fiyatlardır.
Ayrıca bu tarz sakat indiriminden araç almış olan arkadaşlarda bu şekilde araç almanın artı ve eksi yönlerinide yazarsalar sevinirim.

onurc
30-03-2016, 16:28
Golf.10krktr

Cimmeria
30-03-2016, 16:30
vay canına sıfır dizel golf 100 bin lirayı geçiyor mu :) bence onu alın nasolsa 5 sene sonra 150 liraya satılır bizim çılgın 2. el piyasasında

Aliburakb
30-03-2016, 16:33
bende golf alın derin.

onurc
30-03-2016, 16:43
İlk çıktığında tdi highline dsg golf'ü 60 küsüre almıştık.Biraz tanıdık vs.şu an maşallahı var.

zx6r
30-03-2016, 16:44
sizin yerinizde olsam en az 200k'lık bir araç alırdım, zira yanımızda çalışan bi abimiz böbrek hastası oldu raporunu aldı krediyle gidip sıfır 180bine arac'ı 99-100bine falan aldı şimdi biniyor 5yıl sonra reel değerinde satıp oda szin gibi yatırıp yapmak istiyor

Nyz61
30-03-2016, 16:47
sizin yerinizde olsam en az 200k'lık bir araç alırdım, zira yanımızda çalışan bi abimiz böbrek hastası oldu raporunu aldı krediyle gidip sıfır 180bine arac'ı 99-100bine falan aldı şimdi biniyor 5yıl sonra reel değerinde satıp oda szin gibi yatırıp yapmak istiyor

Bende yatırım amaçlı alacam ama o fiyatlara çıkmam çok zor biraz birikmişim var kalanını kredi çekecem. Keşke imkanım olsa bende o fiyatlara çıkabilsem.

AliDogukan
30-03-2016, 16:47
F10 520i ve E180 düşünmez misiniz ? Aylık 1000 kilometre yol yapan birini yakıtları çok üzmez diye düşünüyorum.

En az değer kaybı ve en çabuk satışı da Passat B8 dizel otomatik Comfortline+cam tavan beyaz renk ile yakalarsınız.

Son olarak yanlış anlamazsanız,sakat kelimesi yerine engelli tercih edilse daha güzel olur sanki.

Nyz61
30-03-2016, 16:48
İlk çıktığında tdi highline dsg golf'ü 60 küsüre almıştık.Biraz tanıdık vs.şu an maşallahı var.

Evet golf çok pirim yaptı acaba bu son kasasından herkez memnunmu...

onurc
30-03-2016, 16:50
Dsg kavrama sıkıntısı oldu.çoğu kişidede olmuş zaten.Onun dışında son derece kaliteli bir kasa.

Nyz61
30-03-2016, 16:51
F10 520i ve E180 düşünmez misiniz ? Aylık 1000 kilometre yol yapan birini yakıtları çok üzmez diye düşünüyorum.

En az değer kaybı ve en çabuk satışı da Passat B8 dizel otomatik Comfortline+cam tavan beyaz renk ile yakalarsınız.

Son olarak yanlış anlamazsanız,sakat kelimesi yerine engelli tercih edilse daha güzel olur sanki.

Öncelikle duyarlılığınız için teşekkür ederim. Ben o kelimeyi değiştiremiyorum eğer bu düzeltmeyi admin arkadaşlar yaparsa sevinirim sakat kelimesini engelli olarak değişebilirler.
Dediğim gibi bütçem o fiyatlara çıkamıyor çıksa ilk düşüneceğim araç passat olacaktı zaten.

free-hifi
30-03-2016, 16:55
Engelli diye değiştirsek daha şık olmaz mı ?

bason
30-03-2016, 16:57
Benimde benzer bir durumum vardı bir ara... Polo bakıyordum, krediye girelim mi girmeyelim mi derken almadık... Prosedür kısmı oldukça zorlu geçebiliyormuş, umarım çok üzülmeden halledersiniz işlemleri... Ayrıca kredi mevzusu sıkıntılı olabilir, o konuyu iyice araştırın derim. Benim babam %95 raporluydu, yatalaktı vs. vasiliği vardı annemde ve hakim karar verir bu işlemler için...

Golf derim bu seçenekler arasında, bazı firmalarında böyle engelli durumda ki insanlar için extra bir indirimide söz konusu olabiliyor, sanırım peugeot ve bmw de vardı böyle bir durum bunuda araştırın derim...

CNR
30-03-2016, 17:01
Bu araçlar arasından kesinlikle Golf

2015 MERCEDES E 180 ELİTE 0 KM BAYİ ÇIKIŞLI
İlan No: 277868888
Loading site please wait... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-2015-mercedes-e-180-elite-0-km-bayi-cikisli-277868888/detay)

Ama e180, f10 520i, f30 falan da aklınızda bulunsun bence

Sıfır km lci dizel otomatik sunrooflu ledli f20'leride 115 gibi veriyorlar sanırım şuanda, benzinlide 105 aynı donanımda
A3 8v de benzer fiyatlara bulunabilir

Bence premium'a yönelin olmadı illa bu seçenekler arasından diyorsanızda Golf bence
Eğer biraz daha uygun bi tavsiye istersenizde 1.6 tdi dsg cam tavanlı ledli leon bakabilirsiniz

fatih_86
30-03-2016, 17:05
ww serisi ne alırsan al zarar etmezsin baya indirimli alıcağın için aracı 5 sene sonunda sattığında belki aldığından fazlasına bile satarsın türkiyede 2.el piyasası ***** alt komşumuz dan biliyorum 3. engelli aracını aldı hepsinide 0 aldığında verdiği paradan fazlasına sattı :)

slowmotion
30-03-2016, 17:26
Başlığı engelli olarak değiştirin lütfen...

Suleyman
30-03-2016, 18:15
Başlığı engelli olarak değiştirin lütfen...

Kesinlikle.

C!N
30-03-2016, 18:52
Umarım bu aracı aldığınızda babannenizin her türlü ulaşım ihtiyacını karşılarsınız...

slowmotion
30-03-2016, 19:30
Umarım bu aracı aldığınızda babannenizin her türlü ulaşım ihtiyacını karşılarsınız...
Banada yatırım amacı ile alınması tuhaf geldi :(

ÜSTÜNERC
30-03-2016, 20:11
hyundai aracını önermiyorum, piyasa olarak pek para etmiyor malesef.Golf önerebilirim hem dolusunu alsanız bile daha uyguna gelecek yine size.Satarkende çok zarar ettirmez diye düşünüyorum.2011 de elantra aldık bayi indirimiyle 41.500 e aldık aracı şuanda satsam 43 e ancak satarım heralde.Ama golf almış olsaydım o zamanlar 46 47 ye golf alınıyordu sıfır.Şuanda o araçların 2.eli 50-58 arası baya kar etti.Sıfır alıp 2.eli daha fazlaya satanı biliyorum.

LightSide
30-03-2016, 20:34
Sifir km opel insignia 1.6 cdti cosmo at sunroof 105.000 tl idi gecen hafta fiyat almistim. Golf parasina d segmenti dolu bir arac alinabilir.

salih_560
30-03-2016, 20:40
bu araçların içine birde honda crv 1.6 dizel ekle derim çok güzel araçlar ...

ikuybu
30-03-2016, 22:02
Passat alın bence 1.4 tsi manuel 150 hp comfortline 101k tl liste fiyatı var,aylık 1000 km için yakıtı yormaz,5 yıl sonrada bu kasanın satışı yeni bitmiş olur.zarar ettirmez.

Nyz61
31-03-2016, 10:16
Bu sakat kelimesini ben değişemiyorum admin arkadaşlardan biri sakat kelimesini engelli olarak değiştirirse sevinirim. Ben açıkcası kia ceed concept plus almayı düşünüyürum hem çok özellikli hemde kullananların çoğu yakıt konusunda baya iyi olduğunu söylüyorlar(7 ileri otomatik olanları için). Yokmu kia ceed kullanıcısı arkadaşlar.

Berkan
31-03-2016, 10:29
Bu sakat kelimesini ben değişemiyorum admin arkadaşlardan biri sakat kelimesini engelli olarak değiştirirse sevinirim. Ben açıkcası kia ceed concept plus almayı düşünüyürum hem çok özellikli hemde kullananların çoğu yakıt konusunda baya iyi olduğunu söylüyorlar(7 ileri otomatik olanları için). Yokmu kia ceed kullanıcısı arkadaşlar.

concept plus'da olmayan premiumda olanlar: elektrikli ve hafızalı koltuk + koltuk ısıtma +kadran farklı +renkli ekran +geri görüş kamerası + yatay dikey otomatik park + ön arka park sensörü+ koltuk ısıtma+ ileri geri kayan kol dayama + arka havalandırma farkı var, direk hatırladıklarım belki 1-2 ufak detay daha vardır aklıma gelmeyen.

makyajla birlikte yenilenen sanzımanla 6,5 - 7 semalarında yakarsın, keza motorda yenilendi euro5 den euro6 ya cıktı 128 den 136 oldu, yürüyen ve izolasyonu olumlu anlamda baya iyileşti, arkası belki cogu emsalinden geniştir bacak bacak üstüne dahil atabilirsin.

bunlardan hariç birşey içinde daha geçen hafta lansmanı yapılan yeni elantra dizele bakabilirsin ceed/i30 daki aynı şanzıman aynı motor yanlıs hatırlamıyrsam 84 yada 87 bin olacaktı en dolu paketi

İbrahim33
31-03-2016, 11:20
Her sağlıklı vatandaş bir engelli adayıdır. O yüzden başlığı engelli olarak değiştirelim lütfen.

Nyz61
01-04-2016, 13:01
concept plus'da olmayan premiumda olanlar: elektrikli ve hafızalı koltuk + koltuk ısıtma +kadran farklı +renkli ekran +geri görüş kamerası + yatay dikey otomatik park + ön arka park sensörü+ koltuk ısıtma+ ileri geri kayan kol dayama + arka havalandırma farkı var, direk hatırladıklarım belki 1-2 ufak detay daha vardır aklıma gelmeyen.

makyajla birlikte yenilenen sanzımanla 6,5 - 7 semalarında yakarsın, keza motorda yenilendi euro5 den euro6 ya cıktı 128 den 136 oldu, yürüyen ve izolasyonu olumlu anlamda baya iyileşti, arkası belki cogu emsalinden geniştir bacak bacak üstüne dahil atabilirsin.

bunlardan hariç birşey içinde daha geçen hafta lansmanı yapılan yeni elantra dizele bakabilirsin ceed/i30 daki aynı şanzıman aynı motor yanlıs hatırlamıyrsam 84 yada 87 bin olacaktı en dolu paketi

Çok teşekkür ederim verdğiniz bilgi için...

Nyz61
01-04-2016, 13:02
Her sağlıklı vatandaş bir engelli adayıdır. O yüzden başlığı engelli olarak değiştirelim lütfen.

Evet çok haklısınız yanlış bir kelime kullandım. Admin arkadaşlara mesaj attım ama kimse bu konuda yardımcı olmadı malesef :(

erhann
01-04-2016, 20:25
Terbiyesizliğin biri bin para millet hala cevap yazıyor yatırım nedir sakat nedir !

ckrc
01-04-2016, 20:33
Bana hiç etik gelmiyor bu konuda konuşulanlar veya öneriler.
Trabzonlusunuz sanırım, sizi tenzih ederek tanıdığım bütün Trabzonlular devletçi, milletçi adamlarız diye ortalıkta dolaşıp, devleti nasıl dolandırırız, nereden ihale bağlarız diye düşünüyorlardı.
Hırsızlığın 1 TL'si 500000 TL'si olmaz, hepsi hırsızlıktır bence.

Eğer amacınız engelli akrabanızı taşımak, gezdirmek, ihtiyaçlarını görmek değil ise, yukarıda söylediğim cümleyi sizi tenzih etmeden söyleyebilirim.

OMTechJr.
01-04-2016, 21:07
Olayla alakalı yorum yapmıyorum insanlar ellerine geçen fırsatları değerlendirmek istiyor. Kimse buna bir şey diyemez. Olay ile alakalı tek bir yorumum var başlıkta kullanılan yanlış bir kelime yok. Kelimenin gerçeği ve bence kullanılması gerekeni sakattır. Sakat, özürlü..vs kelimelerini insanlar birbirine küfretmek için kullanıyor diye bu kelimeyi kaba yada yanlış yapmaz. Kaldı ki özürlü ve sakat insanlar, kendilerini oldukları gibi kabul edip mutluluğu ararken, dışarıdan bakan gözlerle onlara acıma duygusunu hissettirenler ve bu kelimeleri küfür için kullananlar asıl engellilerdir. Herkes bir SAKAT adayı.

AdemAr
01-04-2016, 21:22
Benım anlamadığım devletın buna izin vermesi. %95 engelli bi kişi araç kullanamaz zaten neden indirimli veriliyor ki ? Tamamen bu örnekte görüldüğü üzere suistimal edilebilir bi durum. Biz eşşekmiyiz araç alırken o kadar vergi ödüyoruz ? Senin benden ne farkın var ?

hsyn64
01-04-2016, 21:23
Devlet böyle bir imkan vermişse prosedüre uygun olarak kullanmak herkesin en doğal hakkıdır. Sonuçta bu adam arabayı alınca babaannesini sokağa atmayacak . Hem babaannesi için aldı diye araba evde de yatmayacak o yüzden hem kendi ihtiyaçları hemde babaannesinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanıldığı sürece sıkıntı yok. Kaldı ki aracın ana parası ödeniyor sadece devletin havadan kazandığı vergi ödenmiyor hırsızlık terbiyesizlik bunun neresinde . Lütfen sözlerinize dikkat edin !

hsyn64
01-04-2016, 21:29
zaten %90 altındaki engellerde aracı araç sahibinden başkası kullanamıyor. %90 ve üzeri engellilerde engelli kişiye bakan insanlar kullanıyor .

AdemAr
01-04-2016, 21:44
Devlet böyle bir imkan vermişse prosedüre uygun olarak kullanmak herkesin en doğal hakkıdır. Sonuçta bu adam arabayı alınca babaannesini sokağa atmayacak . Hem babaannesi için aldı diye araba evde de yatmayacak o yüzden hem kendi ihtiyaçları hemde babaannesinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanıldığı sürece sıkıntı yok. Kaldı ki aracın ana parası ödeniyor sadece devletin havadan kazandığı vergi ödenmiyor hırsızlık terbiyesizlik bunun neresinde . Lütfen sözlerinize dikkat edin !

Konunun başında babannemin bakımında kullanacağım için araç alıcam yazmıyor ama. Yatırım amaçlı düşünülüyor. O devletin havadan kazandığı parayı ben ödüyorum ama.

ozzywan
01-04-2016, 21:59
yani aslında devlet kimseye indirim yapmıyor ki, vergiyi almıyor ya da az alıyor. yani o adamın odemedigini sen ekstra olarak odemiyorsun. hayat herkese eşit degil, bazılarımız cok ciddi saglık sorunlarıyla karsılasabiliyoruz ve devlet'in bir sekilde buna yardım etmesinde bir sakınca gormuyorum ben. yatırım yapma muhabbetinden bahsetmiyorum tabi, ama ailende felçli bir büyügün varsa onu evin onunden arabana bindirip hastaneye goturebilmek cok buyuk bir luks olabiliyor, devlette bu konuda yardımcı oluyor. gayet basit. buna kızıp ben vergi oduyorum onlar niye odemiyor demek aç gozluluk ve terbiyesizlik bence.

hsyn64
01-04-2016, 22:03
Sizde düşüncelerinizde haklısınız ne insanlar var devleti sömüren . Kendi kullandığı sakat arabasından para kazananlar var. Ama arkadaşın öyle bir niyeti yok diye tahmin ediyorum.Ayrıca görüyorum ki olaya itiraz edenlere dokunan, arkadaşın para ödememesi değil itiraz edenlerin para ödemesi. Devlet nasıl her fırsatı değerlendiriyorsa vergide cezada kalıbına uydurup o parayı alıyorsa vatandaş da bunu kalıbına uydurup gayet yapar .

ÜSTÜNERC
01-04-2016, 22:04
Benım anlamadığım devletın buna izin vermesi. %95 engelli bi kişi araç kullanamaz zaten neden indirimli veriliyor ki ? Tamamen bu örnekte görüldüğü üzere suistimal edilebilir bi durum. Biz eşşekmiyiz araç alırken o kadar vergi ödüyoruz ? Senin benden ne farkın var ?

Aracı onun kullanmasına gerek yok zaten,ailesinden biri ihtiyaçlarını karşılaması adına böyle bi hizmet veriyor,kullanan insanlarda kullanıyor,kimse buna bişe diyemez.Benim aldığım araç ötv si ödenmiş araç bende ödeyip aldım,ama böyle eşşekmiyiz biz verdik sürüyoruz,başkası niye alıyor gibi laflarada gerek olduğunu düşünmüyorum.Adam devletin ona sunduğu imkandan yararlanıyor sadece kaçak yoldan bi iş yaptığı yok :) Hem babaannesinin sağlık işlerini halleder hemde uygun fiyatlı istediği arabaya biner.Bu şekilde araç sahibi çok insan var.

hsyn64
01-04-2016, 22:10
Kalıbına uydurmak falan gibi kelimeler yazdım özür dilerim ama sinirlendim biraz. Bu zamana kadar asla devletten en ufak bir haksız kazancımız olmadı ama bazen haketmiyor değil. Sonuçta bizim devletimiz rezanın paralarını faiziyle geri ödemiş bir devlet :) Tekrar kusura bakmayın.

erhann
02-04-2016, 08:02
Olayla alakalı yorum yapmıyorum insanlar ellerine geçen fırsatları değerlendirmek istiyor. Kimse buna bir şey diyemez. Olay ile alakalı tek bir yorumum var başlıkta kullanılan yanlış bir kelime yok. Kelimenin gerçeği ve bence kullanılması gerekeni sakattır. Sakat, özürlü..vs kelimelerini insanlar birbirine küfretmek için kullanıyor diye bu kelimeyi kaba yada yanlış yapmaz. Kaldı ki özürlü ve sakat insanlar, kendilerini oldukları gibi kabul edip mutluluğu ararken, dışarıdan bakan gözlerle onlara acıma duygusunu hissettirenler ve bu kelimeleri küfür için kullananlar asıl engellilerdir. Herkes bir SAKAT adayı. malmısın sen ?

Chn53
02-04-2016, 10:01

Konunun başında babannemin bakımında kullanacağım için araç alıcam yazmıyor ama. Yatırım amaçlı düşünülüyor. O devletin havadan kazandığı parayı ben ödüyorum ama.

Engelli birine bakmanın nekadar zor ve külfetli oldugundan haberiniz yok heralde sizinle konu sahibi arasındaki fark o.

Sizinde engelli kardeşiniz dedeniz vs olsaydı emin olun keşke engelli olmasaydıda arabayı normal fiyatından alsaydım dersiniz...

burak_2885
02-04-2016, 10:21
Ne bu aracı alınca babaannesini sokağa atıcakmışçasına tepkiler anlamadım ya :D

Mantıklı bi iş bence yapsın tabi ki. Hem ailenin istediği bir araç olur, hem ihtiyaçlar karşılanır hem yatırım yapmış olur gayet normal her şey :)

ulas79
02-04-2016, 13:55
Bende aracımı kendi adıma engelli indirimiyle aldım,önce bütçeyi kesin belirleyin ki buna sigorta plaka vs de dahil edin sonra alamaya karar verdiğiniz araçları belirleyin, reel değerlerini 1,47 ye bölün size nekadar maal olacağını bulursunuz misal benim aracı bayii 119 binden satıyordu bayii indirimi ve kampanya indirimiyle 108 bine düştü onuda 1,47 böldük ve 73400 gibibi bir rakam çıktı plaka sigorta vs ile 76 bine bana geldi

OMTechJr.
03-04-2016, 21:38
malmısın sen ?

Adam gibi konuş terbiyesizlik yapma. Kaç yaşında adamsın birde. Yazılan cevaba bak, yazdığın lafa bak. Birincisi sana laf söyleyen mi var ikincisi edep adap nedir haberin var mı?

C!N
03-04-2016, 22:50
Bravo valla :bravo::bravo::bravo:
İçimizde böyle bir durumu ''fırsat'' olarak nitelendiren ''fırsatçı'' adamlar gördüm ya, pes demekten başka bir söz bulamıyorum.
Gerçi siz nereden bileceksiniz, bu tür düşüncelere sahip insanların mantıklı hareket etmek, bir fırsatı değerlendirmek istemeleri sebebiyle, o heyet raporları insanlara bir süredir ne kadar zor veriliyor, gerçekten ihtiyacı olan ne kadar çok insan ihtiyaçları, gerçekten olması gereken oranlarda rapor alamadıkları için mağdur oluyor, hayatları mu mağduriyet nedeniyle ne kadar zor bir hal alıyor. Bu zihniyetteki arkadaşların tamamına teşekkür ediyorum, zaten hayatları zor olan bir kesim insanımızın hayatlarına zor olarak devam etmelerinde bir nebze de olsa katlıları oldukları için...

Eren G.
03-04-2016, 23:20
Engelli birine bakmanın nekadar zor ve külfetli oldugundan haberiniz yok heralde sizinle konu sahibi arasındaki fark o.

Sizinde engelli kardeşiniz dedeniz vs olsaydı emin olun keşke engelli olmasaydıda arabayı normal fiyatından alsaydım dersiniz...

79 yasinda dedem ve 78 yasinda buyukannem var. Amasyada yasiyorlar ve ozellikle son 7-8 senedir her senemizin en az 2 3 ayi hastanelerde geciyor kosusturmacalarla. En yakinda aileden bende araba var diye genellikle ben cikiyorum gidiyorum bir durum oldugu zaman kiminle gitmem gerekiyorsa. Anneannemle dedem kendilerine bakacak durumdalar guc bela da olsa kesinlikle bakim, yardimci vs istemiyorlar durumlari o halde olmasina ragmen ikisi birlikte bir sekilde cekip ceviriyorlar evlerini ve kendilerini. Simdi boyle iyi seviyede bir durumda bile arabanin ne kadsr isr yaradigini yasamayan bilemez bundan daha kotu durumda olan kisiler icin ihtiyac bile degil zorunluluk resmen. Sosyal devletin kendi temin bile etmesi lazim araclari bu kisilere surekli hastaneye ve bakima ihtiyaci olan kisilere bunun kotuye kullanimini denetleyerek.

Ben bir gunde mesai saatlerinde ankara samsun merzifon samsun yaptigimi biliyorum aciliyetten. Bazen goruyorum insanlar 500 600kmyi o hasta insanlarla toplu tasimayla vs binbir cile cekerek katediyorlar. Aracim olmasa ve kriterlere uysam saniye beklemeden bu HAKTAN yararlanirdim. Millete sunu bari fazla gormeyin zaten hastasi veya bakima ihtiyac birileri olanlar yeterince zorluk cekiyorlar aksine durumlarini nasil kolaylastirabiliriz diye dusunmeliyiz.

Nyz61
05-04-2016, 10:32
Arkadaşlar bu konu çok acayip yerlere çekilmiş yok fırsatçılık yok sahtekarlık gibi. Evet konuyu açarken ilk önce başlıkta yanlış bir kelime kullandım sonra sağolsun admin arkadaşlardan rica ettik o kelimeyi düzeltti ve ben aracı hem yatırım olarak hemde babanemin çok acil bir ihtiyacı bir şeyi olursa diye kullanmak için kenarda da biraz param olduğu için devletin bize tanımış olduğu hakkı kullanmak istedim ama görüyorum ki bunu yanlış anlayıp başka yerlere çeken arkadaşlar var. Keşke babanem sağlıklı olsa kalkıp yürüyebilse de böyle bir hakkımda olmasın o kenardaki paramda. Saçma sapan yerlere lütfen konuyu çekmeyelim. Ayrıca ben bu konuyu açmaktaki amacım daha önce bu şekilde araç alanlardan bilgi almaktı ve düşündüğüm araçlardan hangisi alırsa daha iyi olurdu. Sonuçta para veriyoruz hem iyisini hemde kar edeceğimiz birşey olsun diye düşündüm yanlışmı düşünüyorum. Burda onca araç sahibi var onlardan hangisi bile bile zarar edeceği aracı alır (durumu çok iyi olanlar hariç)...

_oKT@y_
05-04-2016, 10:51
millet yurtdısından vergısız araba getırmek ıcın kırk takla atıyor hakkım var dıye onlara kımsenın bişi dediği yok. Arkadas hakkı olanı degerlendırmek ısteyınce, bu kadar fazla yüklenmek hiç mantıklı değil bence.

onurc
05-04-2016, 11:32
bu durumdan faydalanıyor diyenler kendilerinde ( Allah korusun) böyle bi durum/imkan olsa kullanmayacaklar mı ? Dinime küfreden Müslüman olsa...

ckrc
05-04-2016, 11:49
bu durumdan faydalanıyor diyenler kendilerinde ( Allah korusun) böyle bi durum/imkan olsa kullanmayacaklar mı ? Dinime küfreden Müslüman olsa...

Boyle bir durum olursa, engelli akrabamin en rahat edecegi sekilde bir arac alirim, en cok kar edecegim degil. Yani gidip f10, passat vs almak yerine passat variant-Caravalle-Vito vs. alirdim, tekerlekli sandalyesi, ilaci vs dusunerek
Devlet sana kar et diye bu firsati vermiyor, engelli kisiye daha rahat bir hayat sunabilesin diye veriyor.
Insanin fikri neyse zikri odur o yuzden boyle dusunmeniz normal.

Berkan
05-04-2016, 11:56
Boyle bir durum olursa, engelli akrabamin en rahat edecegi sekilde bir arac alirim, en cok kar edecegim degil. Yani gidip f10, passat vs almak yerine passat variant-Caravalle-Vito vs. alirdim, tekerlekli sandalyesi, ilaci vs dusunerek
Devlet sana kar et diye bu firsati vermiyor, engelli kisiye daha rahat bir hayat sunabilesin diye veriyor.
Insanin fikri neyse zikri odur o yuzden boyle dusunmeniz normal.

1.6sı var olan vitoyu alırsın anca üstünde 2800cc ye kadar ötv sadece %10 indirmli oluyor ticaride

hsyn64
05-04-2016, 12:01
Bravo valla :bravo::bravo::bravo:
İçimizde böyle bir durumu ''fırsat'' olarak nitelendiren ''fırsatçı'' adamlar gördüm ya, pes demekten başka bir söz bulamıyorum.
Gerçi siz nereden bileceksiniz, bu tür düşüncelere sahip insanların mantıklı hareket etmek, bir fırsatı değerlendirmek istemeleri sebebiyle, o heyet raporları insanlara bir süredir ne kadar zor veriliyor, gerçekten ihtiyacı olan ne kadar çok insan ihtiyaçları, gerçekten olması gereken oranlarda rapor alamadıkları için mağdur oluyor, hayatları mu mağduriyet nedeniyle ne kadar zor bir hal alıyor. Bu zihniyetteki arkadaşların tamamına teşekkür ediyorum, zaten hayatları zor olan bir kesim insanımızın hayatlarına zor olarak devam etmelerinde bir nebze de olsa katlıları oldukları için...

Siz nerden bileceksiniz demişsiniz.Siz hiç 110 kiloluk insanı battaniyeye sarıp sırtınıza alıp 2 kişi 3 kat merdiven çıktınız mı ? Yada üzerinde yine 110 kiloluk biri olup tekerlekleri dönmeyen eski sedyeyi sürüye sürüye en az 10 ayrı doktorun odasına sırasıyla girip rapor için dolaştınız mı? benim ilk defa o gün yorgunluktan dizlerim titredi. Yada tüm bunları geçtim aynı doktorlardan siz 80 yaşında oturamayan kendi yemeğini yiyemeyen birinin raporu için 40 takla atarken gözünüzün önünde 30 yaşında genç topallıyarak doktorların kapısına gelip tam kapıda tekarlekli sandelyeye binip hiç ayağa kalkamıyomuş ve psikolojisi bozukmuş taklidi yaparak rapor aldı mı ? Lütfen bu ülkede hiç kimse fırsatçılıktan haktan hukuktan zihniyetten bahsetmesin.

hsyn64
05-04-2016, 12:07
fırsatçı kelimesini alındım ama sonradan dikkatli okuyunca tamda kestiremedim bu duruma karşı çıkanlara mı yoksa bu arabayı alanlara mı fırsatcı yazdınız kusura bakmayın tekrar

ckrc
05-04-2016, 12:16
1.6sı var olan vitoyu alırsın anca üstünde 2800cc ye kadar ötv sadece %10 indirmli oluyor ticaride

Ayrintilari bilmiyorum ancak f10 veya passat almayacagim kesin olurdu.
Variant, A6 SW gibi alternatiflere yonelirdim.
Baktim olmuyor, tasiyici rampa donusumu yapilmis bir hafif ticari alirdim.

STHL
05-04-2016, 12:18
sıkıntılı bir durum . bana göre doğru değil, nedeni: açıkçası alınan aracın babanneye yarayacağını düşünmüyorum. evde işini gören araç vardır muhakkak, amca da babada vs. ama eğer gerçekten hasta için lazımsa ford transit cour. önerecektim..allah acil şifalar versin sağlık herşeyden önemli. aynı durum yaklaşık 2 yıldır bizimde başımızda ancak araç almak hic aklımıza gelmemişti.

onurc
05-04-2016, 13:20
Arkadaş en başında yazmış birikmişim var ve böyle bir imkan olduğu için de herkesin rızasını okeyini aldım demiş.okumuyo musunuz ? kaldı ki adam sevap mı günah mı diye sormuyor size.hastalığın durumunu biliyor musunda vito alırım,passat variant,caravelle alırım diyosun? passat variantın standart bir sedan araçtan farkı ne.afedersin de bagajamı bindirecek hastayı ? devlet babayı düşüneceğin mi tuttu bir anda.imkan varsa alır kardeşim helali hoş olsun güle güle de binsin.kâr ederim belki ev alırım diyor ilerdede. bu mu art niyet.

Berkan
05-04-2016, 13:36
Ayrintilari bilmiyorum ancak f10 veya passat almayacagim kesin olurdu.
Variant, A6 SW gibi alternatiflere yonelirdim.
Baktim olmuyor, tasiyici rampa donusumu yapilmis bir hafif ticari alirdim.

her hasta yada her engelli yatalak yürüyemez diye birşeymi var . ayrıca Allah korusun öyle olsada sw olunca nolacak, evin apartmanın kapısından veya kaldırımdan tek seferde zor gecemeyecek şeyi arabanın icine direkmi girecek yada uzunlamasına yatakla sedyeylemi sokucan iceriye ne alaka allaşkına bişeye yafta yapıştırmadan önce düşünün biraz ben 1.6 diyorum sen hala a6 sw diyorsun ordan

@onurc :Bravoo::icon_tup:

AliGizda
05-04-2016, 14:50
Trabzonlusunuz sanırım, sizi tenzih ederek tanıdığım bütün Trabzonlular devletçi, milletçi adamlarız diye ortalıkta dolaşıp, devleti nasıl dolandırırız, nereden ihale bağlarız diye düşünüyorlardı.

Eğer amacınız engelli akrabanızı taşımak, gezdirmek, ihtiyaçlarını görmek değil ise, yukarıda söylediğim cümleyi sizi tenzih etmeden söyleyebilirim.

Bu ne demektir ya? Gerçekten okurken ben rahatsız oldum. Trabzonluların hepsi dolandırıcı mı? Bu yazından yola çıkarak Trabzon vatandaşı dolandırıcı diye mi gezelim? Açıklasana biraz?

Rizeliyim ama bu tabir acayip canımı sıktı.

mert_can 41
05-04-2016, 14:57

Ben sormuştum maksimum 1.6 içindi engelli indirimi 2.0 ı kapsamıyor benim bildiğim

Berkan
05-04-2016, 15:11
Ben sormuştum maksimum 1.6 içindi engelli indirimi 2.0 ı kapsamıyor benim bildiğim

olm onlar 1.6 ya zaten :)

Doğu
05-04-2016, 15:24
bazılarınız kafa tasında beyin yerine ne taşıyor çok merak ediyorum.
adama resmen dolandırıcı demişsiniz. sanki araba almak için engelli taklidi yapıyor.
allah kimseye vermesin. devlet böyle bir hak tanımış. ve bundan faydalanmakta tabi ki onun hakkı. ayrıca devlet bunun için gerekli önlemi de almış, size mi kaldı babannesini gezdirip gezdirmemesi ? işiniz gücünüz lüzumsuzluk.

ayrıca ckrc, sen fındık satışı yapıyorsun siteden, ilanların var. fatura kesiyor musun? vergi ödüyor musun? sana mı kaldı kim hırsız kim değil? sende vergi kaçıyorsun o zaman sende hırsızsın değil mi?

Nyz61
06-04-2016, 09:09
Ckrc isimli arkadaşım benim Allah göstermesinde seninde bu imkanı kullanacağın bir yakının engelli olsa acaba sen bu fırsatı kullanmazmısın. Bunun dolandırıcıklıkla sahtekarlıkla ne alakası var tabiki çoğunlukla aracı biz endimiz için kullanıcaz ama yeri geldimide babanemide arada evine gitmek istiyor oraya getirmek için yada hastaneye kontrollerine getirmek için kullanacaz. ne yapım şimdi alıp arabayıda kapının önünde yatırımmı. sen olsan bu durumdA (ALLAH GÖSTERMESİNDE YASATMASINDA BÖLE BİR DURUMU) ne yaparsın çok merak ediyorum ???

lncdlt
06-04-2016, 09:23
%95 engelli araba kullanamaz devlet neden onlara indirimli arac alma hakki veriyor diyen arkadaslarin umarim bir gun bir yakini felcli kalmaz.

O zaman gorursun tedaviye zaten ne kadar gidiyor, o kadar para tedaviye gidince araba almaya imkan kalmiyor.

Araba almayinca,ki toplu tasima zaten felcli icin secenek degil, o engelli insan nasil evde hapis kaliyor. Evde hapis kalinca hem fiziksel hem mental hastalik ile savasi nasil kaybediyor ve gozunuzun onunde eriyip gidiyor.

Herkesi yorum yapmadan once yaklasik 3 saniye dusunmeye davet ediyorum.

lncdlt
06-04-2016, 09:40
Bu arada dengesiz yorumlari gorunce konunun ana amacini unuttum ama scenic tarzi arabalar bakabilirsiniz hem babaanneniz de rahat eder.

Ben yeni Kadjar aldim o da olabilir. Hem senin yasina uygun imaji nedeni ile hem yine babaannenin de rahat edebilecegi bir arac. Panoramik tavan 1.5dci edc 100,000 normal fiyati.

Emre-Dylan
06-04-2016, 10:16
Ne kadar saçma sapan insanlar var şu dünyada benim babamda felç geçirdi ben şimdi almayım mı ötvsiz araç? Başınıza gelince anlarsınız bu durumda ki insanların halini ancak. Tek birşey diyeceğim o at kafanızdan at gözlüklerinizi çıkartın agaaa!

EmrE-35
06-04-2016, 10:43

Gel ben sana aradaki ötv farkını vereyim ama sende bu hırsızlıkla itham ettiğin engelli kardeşimin engelinide alacaksın kabul mü?

ckrc
06-04-2016, 11:30
Bu ne demektir ya? Gerçekten okurken ben rahatsız oldum. Trabzonluların hepsi dolandırıcı mı? Bu yazından yola çıkarak Trabzon vatandaşı dolandırıcı diye mi gezelim? Açıklasana biraz?

Rizeliyim ama bu tabir acayip canımı sıktı.

Tanidigim butun Trabzonlular.
Bende Giresunluyum.

ckrc
06-04-2016, 11:34
Gel ben sana aradaki ötv farkını vereyim ama sende bu hırsızlıkla itham ettiğin engelli kardeşimin engelinide alacaksın kabul mü?

Iste bahsettigim zihniyet farki bu.
Siz bu durumu engelli icin bir kazanc kapisi goruyorsunuz, ben engelli vatandas icin kolaylik icin saglanabilen hak olacagini dusunuyorum.
Engelli yakinima araba alicak olsam techturkeye konu acmam, engelli forumlarina acarim , konunun icerisinde de "hangisinden en cok kari ederim?" diye degil, "hangi arabayi alsam akrabam daha cok rahat eder" olurdu.

Neyse, siz her seyi para ile olctugunuz icin ortak payda da bulusamayacagiz.

Okudugunuzu anlamadiginiz icin, ben engelli kardesinizi itham etmedim, engelli akrabasinin hakkindan faydalanarak f30 alacak arkadasinizi itham ettim.
3 cumleyi okuyup anlamaktan acizsiniz, bir de OTV'ni vereyim gibi ortadogulu insan laflari ediyorsunuz.

ckrc
06-04-2016, 11:36
Ne kadar saçma sapan insanlar var şu dünyada benim babamda felç geçirdi ben şimdi almayım mı ötvsiz araç? Başınıza gelince anlarsınız bu durumda ki insanların halini ancak. Tek birşey diyeceğim o at kafanızdan at gözlüklerinizi çıkartın agaaa!

Gecmis olsun kardesim, kimse sana OTV Indirimli arac alma demiyor, bunu kazanc kapisi olarak gorme diyor.
Araba alacaksan OTV indirimiyle 2 kapili engelli sandalyesi ile bir insanin oturamayacagi, sandalyenin sigamayacagi arac alirsan bu art niyettir bence.

C!N
06-04-2016, 13:35
Siz nerden bileceksiniz demişsiniz.Siz hiç 110 kiloluk insanı battaniyeye sarıp sırtınıza alıp 2 kişi 3 kat merdiven çıktınız mı ? Yada üzerinde yine 110 kiloluk biri olup tekerlekleri dönmeyen eski sedyeyi sürüye sürüye en az 10 ayrı doktorun odasına sırasıyla girip rapor için dolaştınız mı? benim ilk defa o gün yorgunluktan dizlerim titredi. Yada tüm bunları geçtim aynı doktorlardan siz 80 yaşında oturamayan kendi yemeğini yiyemeyen birinin raporu için 40 takla atarken gözünüzün önünde 30 yaşında genç topallıyarak doktorların kapısına gelip tam kapıda tekarlekli sandelyeye binip hiç ayağa kalkamıyomuş ve psikolojisi bozukmuş taklidi yaparak rapor aldı mı ? Lütfen bu ülkede hiç kimse fırsatçılıktan haktan hukuktan zihniyetten bahsetmesin.

31 yaşındayım, 31 yıldır engelliyim, ömrüm tedavim sebebiyle hastanelerde geçti. Memleketin en büyük engelli üzerine çalışan kamu yararına dernek olan sivil toplum kuruluşlarından birinde yöneticiyim. Ayrıca sağlık sektöründe çalışıyorum, kariyeri olan aktif bir görevim var. Hayal gücünü bir zorla bakalım, senin tecrübelerin benim tecrübelerimin, görmüş yaşamış olabileceğim durumların kaçta kaçı edebilir.

Ayrıca benim sözüm, devletin dezavantajlı kesime yönelik verdiği bu imkanı fırsat olarak görüp bundan nemalanmaya çalışan kişilere yönelik idi, sen fırsatçı mısın ki bu söze bu kadar alındın?

msk_bmw
06-04-2016, 13:56
Her baktığım konuda inanılmaz bir gerginlik var forumda, biraz hoşgörü yahu. Yazacağım herşeyi başkaları yazmış zaten.
Bende 1.6 dizel volvo s60 , bmw 318i, yada mercedes a180 bakmanızı öneririm.

McKrop
06-04-2016, 14:49
benimde gözünden engelli kuzenim var devlet ona indirimli gözlük veriyor bende bu durumdan yararlanıp gözlükçü dükkanı açmak istiyorum ticaret amaçlı hem önümüz yaz iyi para getirir. Bir başka yiğeniminde bir bacağını trafik kazasında kaybetti ayakkabı çiftlerinin bir tanesini kullanabiliyor diğer tekleri tertemiz acaba üst katınada ayakkabıcı mı açsam? hem kazandığım parayla bmw ve ya mercedes alırım rayban gözlük kowalski ayakkabı resim çekerim dükkanın önünde helal para sıkıntı yok biz 5 vakit namaz kılan adamız elimizden tespih hiç düşmedi çok şükür maşallah inşallah

lncdlt
06-04-2016, 14:56
bence bu konuyu kapatin gitsin iyi niyetle fikir almak uzere konuyu acan kardesimize ayip oluyor.

Nyz61
06-04-2016, 15:53
Admin arkadaştan ricam lütfen bu konuyu silsinler bazı insanlar iyice saçmalamaya başladı burda.. konu çok alakasız yerlere gitti.

EmrE-35
06-04-2016, 16:11
Iste bahsettigim zihniyet farki bu.
Siz bu durumu engelli icin bir kazanc kapisi goruyorsunuz, ben engelli vatandas icin kolaylik icin saglanabilen hak olacagini dusunuyorum.
Engelli yakinima araba alicak olsam techturkeye konu acmam, engelli forumlarina acarim , konunun icerisinde de "hangisinden en cok kari ederim?" diye degil, "hangi arabayi alsam akrabam daha cok rahat eder" olurdu.

Neyse, siz her seyi para ile olctugunuz icin ortak payda da bulusamayacagiz.

Okudugunuzu anlamadiginiz icin, ben engelli kardesinizi itham etmedim, engelli akrabasinin hakkindan faydalanarak f30 alacak arkadasinizi itham ettim.
3 cumleyi okuyup anlamaktan acizsiniz, bir de OTV'ni vereyim gibi ortadogulu insan laflari ediyorsunuz.

Kardeş bu kadar koymasın sana engelli kardeşlerimizin ötvsiz araç alması, sende alabilirsin çünkü kafadan sakatsın...

ckrc
06-04-2016, 22:31
Kardeş bu kadar koymasın sana engelli kardeşlerimizin ötvsiz araç alması, sende alabilirsin çünkü kafadan sakatsın...

Einstein'in bir sözü var "Aptallık aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemektir."

Sizin gibi Ortadoğu zihniyetinde ki insanlara tekrar tekrar anlatmak istemiyorum, herkesin kendi vicdanı, kendi hayatı.

Benim yazdıklarımdan ÖTV muafiyetine karşı güttüğüm bir art niyet çıkarabiliyorsanız; Truman Show karakteri gibi bir hayat geçirmişsinizdir.
Aksine çevrenizde olayları kontrol eden, düzenleyen birisi yoksa, bu yaşınıza kadar belgesellere konu olacak bir hayatta kalma hikayeniz var.

Tekrar tekrar yazdıklarımı iki basamaklı IQ Seviyesinde insanların yazdığı şekilde açıklamak "aptallık" olacak.

Nasıl anladıysanız, inandıysanız o şekilde devam edin.

EmrE-35
07-04-2016, 08:40
Einstein'in bir sözü var "Aptallık aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemektir."

Sizin gibi Ortadoğu zihniyetinde ki insanlara tekrar tekrar anlatmak istemiyorum, herkesin kendi vicdanı, kendi hayatı.

Benim yazdıklarımdan ÖTV muafiyetine karşı güttüğüm bir art niyet çıkarabiliyorsanız; Truman Show karakteri gibi bir hayat geçirmişsinizdir.
Aksine çevrenizde olayları kontrol eden, düzenleyen birisi yoksa, bu yaşınıza kadar belgesellere konu olacak bir hayatta kalma hikayeniz var.

Tekrar tekrar yazdıklarımı iki basamaklı IQ Seviyesinde insanların yazdığı şekilde açıklamak "aptallık" olacak.

Nasıl anladıysanız, inandıysanız o şekilde devam edin.

Yav he he...

blumenberg
07-04-2016, 10:32
Aramızda fırsatçılık ve verilen hak arasındaki farkı idrak edemeyenler var sanırım.

5 sene kadar bende yabancı vatandaşlığımdan ve devletin bize vermiş olduğu haktan dolayı ötv'siz araç kullandım, gidip kırk takla atıp tc vatandaşlığı olup gürcistan bulgaristan vs ülkelerden usülsüz şekilde, vekaleten araç getirip kullanmadım.

Sahtecilik yapıp kendine hak yaratmak fırsatçılıktır asıl. Devletin vatandaşına vermiş olduğu bu durumdan yararlanmak sonuna kadar haktır. Kimse o kişiye, kar etmek için araba alıyor diye bi itamda bulunmamalı. Sonuçta yakınını bu duruma kendisi bilerek sokmadı, ayrıca 1.6 motor sınırının olması da bu gibi suistimallerin önüne geçilmesi için.

Ha devletin vatandaşını afedersiniz bip'mesi de ayrı bir konu

Kadyr
18-05-2016, 18:57
arkadaşlar bir soru soracağım. dedem %100 engelli bundan dolayı amcam araba alıyor. sormak istediğim ise amcam bu arabayı alırken mahkeme falan uğraştı sanırım. devlet demiyormu bu adamın diğer çocuklarından onay alman gerekiyor diye ?

hsyn64
18-05-2016, 21:15
demiyor :)

Kadyr
19-05-2016, 08:28
Ilgincmis riza almadan hangi kisi giderse aliyor demek

Chn53
19-05-2016, 11:36
Kendi ustune almiyorki engelli sahsin ustune aliyor, sadece islemleri kendisi yapiyo ve arabaya kendi biniyor , ruhsat sahibi engelli kisi oluyor yani

ckrc
19-05-2016, 13:02
arkadaşlar bir soru soracağım. dedem %100 engelli bundan dolayı amcam araba alıyor. sormak istediğim ise amcam bu arabayı alırken mahkeme falan uğraştı sanırım. devlet demiyormu bu adamın diğer çocuklarından onay alman gerekiyor diye ?

%100 engel fiziksel ise yani, zihinsel acidan cezai yukumlugu var ise dedenizin, ruhsat kendi adina ciktigi icin noterden vekalet verdigi herhangi bir cezai ehliyeti olan vatandas dedeniz adina araci alabilir(yalnizca alabilir, birinci derece yakini degil ise kullanamaz.)
Amcaniz araci dedenizin uzerine alma islemlerini yapmis, o yuzden devlet dedenizin karar verme ozellikleri/zihinsel cezai kimligi oldugu icin kardeslerine sormamis.
Parasini amcaniz dahi odemis olsa, o arac dedenizin uzerine, amcanizin degil.

Gecmis olsun.

ckrc
19-05-2016, 13:04

Amcanizin ugrasi, dedenizi devlet nezdinden engelli ve pozitif ayricalikli vatandas statusune sokabilmek icindir sanirim.
Devletimize gore bazi ozur durumlari, bu ayricaliklardan yararlanabilmek adina yeterli degil maalesef.

ZaZy
19-05-2016, 13:38

Prosedür şöyle; daha yeni 1 arkadaşımın %90 engelli kardeşi için aileye araba alındı bendende yardım istediler bende araştırdım.
Araç engelli kişinin engel oranı %90 ise araç o kişi üzerine alır ve 3. derece akrabaya kadar herkes kullanabilir. Yani araç dedeniz sizin babanızda sizde kullanbilirsinz. Tabiki şimdi manevi işler işin içine girince orası size kalmış. Parayı amca verdi demek araba benim diyor gibi.
http://www.engellilersitesi.com/haber/88821

Burada %90engellilere göre ötv hesaplama modülü http://otvhesapla.engelliler.gen.tr/

Kadyr
20-05-2016, 08:31
saolsun arkadaşlar cevaplar için. dedem kalp krizi geçirdi beyin oksijensiz kaldığı için malesef yatalak kaldı. bilinç kapalı. amcam zaten araba arıyordu dedemin başına böyle bir hal gelince bir süre sonra oda mahkemelerde bişiler yaptı ama bilmiyorum naptığını babamdan imza falan istenmedi. tabi dediğiniz gibi manevi bir şey var işin içinde malesef. babamın merak ettiği devlet benden imza almadan bilinci kapalı kişinin velayetini yada işlerini nasıl bir kişi yapar. buna kızgın.