PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akslarda Balans Sorunu !

Oata
03-04-2016, 23:03
S.a İyi Forumlar Araç 2007 Fiat Palio 1.3 Multijet. Sorunum akslarda balans olması.Araç üzerinde Başaran Yapımı Coil var.Aracı belli seviyeden aşağıya indirdiğim zaman 20-40 km arasında gaza bastığım zaman direksiyon da ve aracın kasasında titreme oluyor.Ama yüksek süratlere çıktığım zaman 100-140 arasında bu titreme nedense gidiyor.Normale dönüyor araç.Aracı yukarı kaldırdığım zaman bu balans sorunu gidiyor nedense.

honour35
04-04-2016, 09:25
benzer sorunu bende yaşadım dip basıklıkta. genelde düşük devirlerde ve düşük hızlarda oldu bendede. fazla sorgulamadım, 2 tık yukarı aldım, düzeldi. aksların açısından dolayı bence bu sorunu yapıyor olabilir. akslar düz durmuyor olabilir. ben coilllik bir durum olduğunu sanmıyorum.

EREN34
04-04-2016, 10:22
Coil ile alakası yok. Aracı fazla basmaktan aks kafaları fazla açılı kalıyor. Açılı olması aksı mahvetmek dışında kısa kalmasınada sebep olur.

Sadece test amaçlı şunu deneyebilirsin

Aksı taşıyıcıdan çıkar, aks kafasına kalın pul koyup taşıyıcıya yeniden takıp test et. Olay çözülürse dediğim gibi kısa kalma konusu ve çözümü custom daha uzun aks yaptırmakta.

B.Koçer
04-04-2016, 11:42
Mesela polonun son kasasına yaptırdık coil
i20 nin parçalarını kullandılar titreme oldukça az ama yok değil .

benim 307 de
1-2 arkadasımda da titreme mevcut dip basıkta
2 cm yukarı alarak sorunu cozebilirsiniz :)

KOSEREN
04-04-2016, 12:53
Yürüyen aksamda bu tarz puldu,custom akstı,polo ya i20 parçasıydı..sırf görsellik adına direk can güvenliği denilebilecek aksamlarda nasıl oynama yapıyosunuz büyük cesaret valla

EREN34
04-04-2016, 13:18
Sosyal mesaja gerek yok. Test için dedik. Mühendislik denen şey sadece otomotiv imalatta, Ar-ge de yok.

KOSEREN
04-04-2016, 13:27
Sosyal mesaj verdiğim falan yok,herkes arabasına istediğini yaptırabilir,trafikte başkasına zarar gelmesin yeter

EREN34
04-04-2016, 13:34
Sosyal mesaj verdiğim falan yok,herkes arabasına istediğini yaptırabilir,trafikte başkasına zarar gelmesin yeter

Sosyal mesaj yoksa;

Verilen fikirleri eleştirir tarza yazıp, cesaretin boyutundan bahsetmek yerine konuyla ilgili fikrin/bilgin/tecrüben varsa yazardın, yoksa usulca konudan çıkman gerekirdi. Laf cambazlığı yapmamak gerekir.

KOSEREN
04-04-2016, 13:39
Dediğim gibi olası aksi durumda trafikte başkalarına zarar gelmemesi temennim.Kolay gelsin

Ufuk
04-04-2016, 13:39
poloya i20 z rotu takanlardanım bende. En dipteyken titreme var,ama 2cm kadar yükseltince sorun olmuyor.

dragstar
04-04-2016, 13:55
biryerler biryere sürütyordur detaylı bakmak lazım lifte alıp

B.Koçer
04-04-2016, 14:14
Yürüyen aksamda bu tarz puldu,custom akstı,polo ya i20 parçasıydı..sırf görsellik adına direk can güvenliği denilebilecek aksamlarda nasıl oynama yapıyosunuz büyük cesaret valla

Artık bir çok aracın parçası birbirine uyuyor

elde olan mevcut parçayı bozmak yerıne bizde i20 z rotu kullanmasında sakınca gormedık :)

B-Devi
04-04-2016, 14:47
Sosyal mesaj yoksa;

Verilen fikirleri eleştirir tarza yazıp, cesaretin boyutundan bahsetmek yerine konuyla ilgili fikrin/bilgin/tecrüben varsa yazardın, yoksa usulca konudan çıkman gerekirdi. Laf cambazlığı yapmamak gerekir.

Konuyu okudum, inceledim. Herhangi bir fikrim yok. En iyisi usulca çıkayım ben :)

İzzet Göçmen
04-04-2016, 19:23
Civic imde custom coil var en dipte bile sıkıntı yasamıyorum umarım cözersiniz

gemsazr9
04-04-2016, 19:46
Benim araçta tam tersi oldu bastıktan sonra orijinale geçince titreme oldu . Yeni aks salıncak motor kulağı vs aldım bir türlü çözemedim .

Oata
04-04-2016, 21:49
Bugün aracın akslarını inceledim olduğu yerde kirko falan vurmadan olduğu yerde şanzıman üzerinden taşıyıcılara bağlanan kısımlarına baktım akslar düz durmuyor taşıyıcı tarafı daha yüksekte özelikle bu sol taraf yani direksiyon tarafında olan akstan bahsediyorum.Ama aracı aşağıya indirmeden önce de bakmıştım her iki tarafta düz gidiyordu .

CivSpeed
05-04-2016, 09:52
Aracı yükseltmekten başka çaresi yok bu sorunun. Ben de aynı sorundan muzdariptim, lastik balansını tekrar yaptırdım ve aracı 1 cm kaldırdım sorunum çözüldü. Umarım sizinkide çözülür ..

Satanael
05-04-2016, 23:02
Coil ile alakası yok. Aracı fazla basmaktan aks kafaları fazla açılı kalıyor. Açılı olması aksı mahvetmek dışında kısa kalmasınada sebep olur.

Aksı taşıyıcıdan çıkar, aks kafasına kalın pul koyup taşıyıcıya yeniden takıp test et. Olay çözülürse dediğim gibi kısa kalma konusu ve çözümü custom daha uzun aks yaptırmakta.

durum aynen bundan ibaret. 1.6 mk1 paliolar ile zamanında cok uğraşmıştım. Senin sorununda arkadasın dediği gibi aks mesafesi kısa kaldıgı icin titreme yapması..

Şayet balans sorunun olsa sadece düşük hızlarda değil devamlı hissettirir direksiyonda.Özellikle tekerleklere güc bindigi ivmelenme anlarında..

0M42
06-04-2016, 07:04
Dediğim gibi olası aksi durumda trafikte başkalarına zarar gelmemesi temennim.Kolay gelsin

Aks dediğin meret bir pulluk pay ile tutmuyor ayrıca pulun nereye koyulduğuna dair bir bilgin yok bence.Son olarak yapılan işlem aslında risk de teşkil etmiyor sadece etik değil hepsi bu.Alüminyümden yapılan spacer lar daha fazla risk içerir mesela.

tolga_55
06-04-2016, 11:08

Custom aks yapabilen yerler var mi ? Saglam hafif balans gerektiren aksimin da icine etti aks tamiri yapan adam :)

Oata
06-04-2016, 12:07
Hafta sonu denicem aslında taşıyıcının arkasına pul koyucam 2 yada 3 tane öyle di denicem benin görüşümde sol aks kısa geliyor

EREN34
06-04-2016, 12:54
Custom aks yapabilen yerler var mi ? Saglam hafif balans gerektiren aksimin da icine etti aks tamiri yapan adam :)

Sorun balans sorunu ise işin daha kolay. Custom aks yapan yerde var. Clio Williams toplandığımda aksları custom yaptırdım. 3 sene geçti. Hala tık yok :)

Başkasının yaptığı işe garanti verecek değilim, en fazla kendi yaşadığım tecrübeyi aktarabilirim. Ben 2 aksı birden custom yaptırttım ve 1 kerede sorunsuz çıktı.

Yer İstanbul Anadolu yakasında.

mikelazi
06-04-2016, 17:53
Sorun balans sorunu ise işin daha kolay. Custom aks yapan yerde var. Clio Williams toplandığımda aksları custom yaptırdım. 3 sene geçti. Hala tık yok :)

Başkasının yaptığı işe garanti verecek değilim, en fazla kendi yaşadığım tecrübeyi aktarabilirim. Ben 2 aksı birden custom yaptırttım ve 1 kerede sorunsuz çıktı.

Yer İstanbul Anadolu yakasında.

anadolu yakasında nerde??? şuanlık bir ihtiyaç yok ama ne olur ne olmaz.

EREN34
06-04-2016, 17:58
anadolu yakasında nerde??? şuanlık bir ihtiyaç yok ama ne olur ne olmaz.

Balans konusunda Bostancı sanayide Tarkan torna işinin ehlidir. Aks konusunda Süleyman usta var ama pek kimse tanımaz etmez. Sokak dibibde ucube bir dükkanı vardır. Kapısı hep kapalı, tabelasız bir yer

gemsazr9
06-04-2016, 19:22
körük vs takarmı bu süleyman usta ?

EREN34
06-04-2016, 19:26
körük vs takarmı bu süleyman usta ?

Takar takmasına da, mekanikçin aks kafası söküp takmıyor mu?

mikelazi
08-04-2016, 12:38
Balans konusunda Bostancı sanayide Tarkan torna işinin ehlidir. Aks konusunda Süleyman usta var ama pek kimse tanımaz etmez. Sokak dibibde ucube bir dükkanı vardır. Kapısı hep kapalı, tabelasız bir yer

eyvallah sagol