PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kaza sonrası sigortanın yan yanayi parca sorunsalı.

Satanael
03-04-2016, 23:41
Merhaba arkadaslar.

Bugün aracım park halinde iken direksiyon hakimiyetini kaybeden bi genc arkadas geldi sol ön camurlugun ordan 207 aracıma vurdu.Daha sonrasında yandaki yemek sanayinin duvarınada vurdugu icin polis falan tutanagı direk polis tuttu.Bende sigortamın yol yardımı ile aracımı Dayımın kaporta dükyanına cektirdim.

Çamurluk kesin değişicek,tampon tamire gidebiliyormus ama ben değişmesi taraftarıyım.Dayımla görüştükten sonra hepsini orjinal istiyorum dememe rağmen oda güldü orası sansına dedi yan yanayide getirebilirler eş değer ibaresi var sigortalarda artık dedi.Sigorta firmasının anlaşmalı firmasına bağlı dedi. Kimi aracta hepsi orjinal geliyor kimisinde bazısı yan sanayide gelebiliyor dedi.İçim içimi kemirdi zaten bi kac kişide abi servise cekseydin dedim ama büyüklerimden bi kac kişinin basına gelmiş servistede ekspertiz ne malzeme getirirse onu takıyorlarmış.yani demek istedigim yan sanayide kulllanılabiliyormus. alla alla dedim bende. kafamda deli sorular misali girdim nete baktım eski tariflerde milletin basına gelmiş evet.

Sonuc itibari ile basına gelen yada mevzuatı bilen varsa bi kac yorum yaparsa sevinirim.Şimdi işim tamamen şansamı kaldı yani? arac 2008 model oldugu icin ekspertize orjinal konusunda herhangi bi yaptırımımız olabilirmi? yada servistede olsun dayımın firmasındada olsun ekspertiz ne getirirse ona tav mı olmak zorundayız.

Birde değer kaybı icin ne yapmalıyım?

Octane
04-04-2016, 00:01
Muadil parça veriyorlar artık 5 yılı aşkın araçlara. Çin malı tayvan malı çamurluk gelecek yani. Son iki üç senedir kasko kullanmıyorum ben de zaten bu yüzden, bir anlamı kalmadı.

AdemAr
04-04-2016, 00:17
Valla benim başıma geldi. Arkadan vurmuştu aracıma bi şahıs sigorta yan sanayi stop göndermiş. Sigorta acentası adına parçaları gönderen yeri aradım yan sanayi istemediğimi kesinlikle orjinal olmasını istediğimi belirttim. Onlar da orjinal 2 stop'un 1200 lira olduğunu acentanın stoplar için max. 600 lira ödediğini söylediler. Bende o parayı bana verın ben cıkma alıcam dedim ve öylede oldu. Çıkma orjinal aldım işlemler bitipdosya kapanıncada paramı aldım.

mimit
04-04-2016, 00:25
Karşı tarafın sigorta poliçesini araştırın,yan sanayi ibaresi varsa tamirat aşamasında yapılacak çok fazla bir şey yok ancak sonrasında, yapılan işlemleri ve kullanılan malzemelerin fatura fotokopilerini talep edip,bu işlere bakan bir avukata gidiyorsunuz, aracınızda oluşan değer kaybı için dava açıyor ve karşı tarafın sigortasından belirlenen değer kaybı miktarını nakit olarak talep edebiliyorsunuz.Derde çare olur mu bilinmez ama hak aramaktan zarar gelmez. Sigorta ve kasko işlemleri o kadar kontrolsüz ve gevşek ki sırf bu işlere bakan avukatlar var artık.

Satanael
04-04-2016, 00:26
Yani sonuc suki servisede götürsek baska yerede götürsek geldimi geliyor yani yan sanayi parca...

Satanael
04-04-2016, 00:40
Valla benim başıma geldi. Arkadan vurmuştu aracıma bi şahıs sigorta yan sanayi stop göndermiş. Sigorta acentası adına parçaları gönderen yeri aradım yan sanayi istemediğimi kesinlikle orjinal olmasını istediğimi belirttim. Onlar da orjinal 2 stop'un 1200 lira olduğunu acentanın stoplar için max. 600 lira ödediğini söylediler. Bende o parayı bana verın ben cıkma alıcam dedim ve öylede oldu. Çıkma orjinal aldım işlemler bitipdosya kapanıncada paramı aldım.

Zorlu ve yogun bi haftanın sonunda pazar günü mutlu mesut yatağımdan uyandım eşimi cocugumu aldım hadi gidiyoruz dedim yemek bile yemeden cıktım evden.Eşim cocugu doyurdu cıktık yola yolda benim ufaklık susadı su icirmek icin cektim saga el frenini cektim motoru durdurdum, bagajdan cantasındaki sulugunu aldım actım arka kapıyı cocuguma su veriyordum en son bi baktım şahinin birisi savrula savrula geldi sol ön camurluk hizasından aracıma carptı.Duramadı gitti yandaki iş yerinin duvarını indirdi sekti bi yana kapıya vurdu durdu. Elimde suluk kaldım öyle.. Hemen cocuguma baktım iyiydi,zaten allahtan arac koltugu var baglıydı. eşimi indirdim vs. cocuk olunca cok farklı luyormus. o an öyle gözüm döndüki araya abiler girdi yeminle gidip gırtlagını sıkasım geldi. o anın tarifi yok bende.. neyse indiler onlarda daha 20 küsür yasında cocuklar resmen. polis tutanaklar aracların cekilmesi vs 2.5 -3 saat uğraştım orada... aracı getir vs onlada uğraştım. allaha şükür kimsede bişi yok en büyük temennim bu mala gelsin diyorum icim sızlamadımı sızladı ama nabayım candan kıymetli değil benim gözümde...

bunları yaşadıktan sonra kimse kusura bakmasın benim hic sucum yok iken denyonun birisi gelip vurucak heba olan pazar günümemi yanayım zamanımamı birde şimdi sigortaların yan sanayi parca durumu ile ugrasıcagımamı... hani cogu zaman aman dedim gectim ne kadar alttan aldıysam okadar düdüklendim hayatta. bu sefer tamam dedim hakkım neyse sonuna kadar arıcam bu sefer... yedek parcadada olsun değer kaybındada vs. :D

2jz
04-04-2016, 01:09
Sevindirici olan cana gelmemiş.

Bu olay babamada oldu. Biri park yerinde stobu kırmış gitmiş. Yan sanayi takmış yetkili toyota servisi. Stop 1 parmak dışarda. Söyledik orjinali sipariş ettiler 20 gün sonra gidip düzelttirdik.

Bu çok saçma geliyor bana. Benim hatam yok gelmiş vurmuş birisi. Kazadır olabilir yapacak bir şey yok. Benim orjinal parçam gitmiş yan sanayi oturmayan bir parça takılmış. Ya şimdi ben birinin telefonunu düşürsem kırılıp bozulsa gidip çakmasını alıp zararını gidersem uygun olur mu? Sigortalar fiyatta çakıyor ama hizmete gelince nerden çalsak diye bakıyorlar.

se_RC_an
04-04-2016, 09:25
aynı sey bizim basımızada geldi dukkan onunde araca koseden vurup kaçtı ters yönden gelen bi panelvan plakayı alıp şikayet ettik arac sahibi geldi daha sonra biz aracı servisi götürduk vuran araç sahibiyle servise orjinal parca olucak dedik karşı tarafın sigortası yan sanayi parcayı karsılıyormus geriye kalan fiyat farkınıda carpan kişiye ödettik aslında sizde bu olayda böyle yapabirsinz sonucta park halinde gelip size carpmış

Sezgin
04-04-2016, 09:33
peki bu yan sanayi parça kullanılması için kasko sözleşmesinde bir ibare var mı ? Daha yüksek bir mebla ödeyerek bu şartı kaldırma şansımız var mı ?

B.Koçer
04-04-2016, 11:40
Burda bi yanlıslık var

ilk postta ve 9 ncu posta veya ben yanlıs okudum

sigorta muadil parça yollar
kasko anlasmanıza göre orjinal parça da yolluyor

eğer aracınız sızın dısınızda baskasının trafık sıgortasından yapılıyorsa yan sanayı parca gelır

eğer aracınız baskasının sucu yuzunden sızı kaskonuzdan karsı tarafın sıgortasına rucu yapılıyorsa yıne yan sanayı gelır

eğer aracınız kendı hatanızdan dolayı kaskonuzdan yapılıyorsa orjınal gelıyor ( anlaşmanıza bağlı ) aracın yaşı modelı de buna etkendır

eğer aracınızda daha once kaza yoksa değer kaybı davası acabılırsınız
eğer 100 tl bıle hasar kaydınız varsa buda o değeri almanızda onunuze etken olusturacaktır

gelmıs gecmıs olsun sıkmayın canınızı ıyı sekılde foto cekın arsıvde kalsın satarkende gösterirsiniz .

Emre Akçay
04-04-2016, 12:36
Peki benim anlamadığım nokta, deniliyor ya mesela örnek olarak stop lambası için 600 TL ye kadar limit var onun için yan sanayi gönderiliyor diye. Aracın hiç yan sanayi parçası yoksa ve stop lambası da 600 TL den fazla ise ne yapacaklar? Mecburen orjinal parça verecekler heralde.

Satanael
04-04-2016, 21:29
aynı sey bizim basımızada geldi dukkan onunde araca koseden vurup kaçtı ters yönden gelen bi panelvan plakayı alıp şikayet ettik arac sahibi geldi daha sonra biz aracı servisi götürduk vuran araç sahibiyle servise orjinal parca olucak dedik karşı tarafın sigortası yan sanayi parcayı karsılıyormus geriye kalan fiyat farkınıda carpan kişiye ödettik aslında sizde bu olayda böyle yapabirsinz sonucta park halinde gelip size carpmış

ufak meblalarda eyvallahta parca listesi büyük olan bi durumda cogu kişi bunu kabul etmeyecektir.Şahsın kendi vicdanına kalmış bi olay..

AdemAr
05-04-2016, 00:14
Peki benim anlamadığım nokta, deniliyor ya mesela örnek olarak stop lambası için 600 TL ye kadar limit var onun için yan sanayi gönderiliyor diye. Aracın hiç yan sanayi parçası yoksa ve stop lambası da 600 TL den fazla ise ne yapacaklar? Mecburen orjinal parça verecekler heralde.

Bagaj kapağını yan sanayi bulamadılar mecburen 1500 tl verip orjinal getirttiler almanyadan :) Hatta aradığım yer baya memnuniyetsizdi bu durumdan :)

Bolkar1st
05-04-2016, 00:26
Aracın uZerinden orjinal parça çıkarsa orjinal takılır geriye bu kadar basit.. Bu sizin b planı yani yaptiriminizla alakalı. Biraz sert konuşmazsanız kendi bildiklerini yapar geçerler.

Basıma geldigi icin söylüyorum bunuda benzer bir olay. Ama kaskoda dediğiniz gibi oyle bir ibare var orjinal parça yada yetkili servis disi yapılamaz felan diye seyler var.

Firat.M3
05-04-2016, 00:32
Yansanayi gelen parcalarin sertifikalarini isteyebilirsiniz. Sertifikasini gonderemedikleri parcalari araciniza takamazlar. Hatta sahte sertifika gondermeye kadar varan durumlar var. Gelen parcaya ait sertifikayi da kontrol ediniz. Araciniza takilan parcalarin tse tarafindan onaylanmis olmasi gerekmekte.

Eksperin sizin hakkinizi yedigini dusunuyorsaniz kendiniz eksper atamasi yapabilirsiniz. Gecen yazdan beri cikan kanunla exper atamasi sigortali tarafindan yapilabilmekte. Hatta, sizin atadiginiz exper ile sirketin atadigi eksper anlasamazsa, 3. bir hakem eksper de atayabilirsiniz. Kendi atadiginiz hicbir eksper icin ucret odemezsiniz, bunu sigorta sirketiniz oder.

Ozetle, yansanayi parcalarin sertifika ve belgelerini talep edin. Gonderemiyorlarsa sikayet edin cunku yasadisi islem yapiyorlar demektir.

turkerrr
05-04-2016, 09:34
Burda bi yanlıslık var

ilk postta ve 9 ncu posta veya ben yanlıs okudum

sigorta muadil parça yollar
kasko anlasmanıza göre orjinal parça da yolluyor

eğer aracınız sızın dısınızda baskasının trafık sıgortasından yapılıyorsa yan sanayı parca gelır

eğer aracınız baskasının sucu yuzunden sızı kaskonuzdan karsı tarafın sıgortasına rucu yapılıyorsa yıne yan sanayı gelır

eğer aracınız kendı hatanızdan dolayı kaskonuzdan yapılıyorsa orjınal gelıyor ( anlaşmanıza bağlı ) aracın yaşı modelı de buna etkendır

eğer aracınızda daha once kaza yoksa değer kaybı davası acabılırsınız
eğer 100 tl bıle hasar kaydınız varsa buda o değeri almanızda onunuze etken olusturacaktır

gelmıs gecmıs olsun sıkmayın canınızı ıyı sekılde foto cekın arsıvde kalsın satarkende gösterirsiniz .

rücu durumundada kasko anlaşmanız ne ise ona göre gönderilir yani orjinal gelebilir.

Değer kaybında 165 bin KM sınırı var ayrıca önceden hasar kaydı varsa o da etken fakat 100 TL lik hasar kaydı etken değil. Araba ne kadar yeni ise km ne kadar düşük ise alacağınız tutar o kadar fazla oluyor. Birde kaynaklı ve vidalı parça durumu var, selete oturtulan şasi de kulede hasarı olan araçlara daha çok çıkıyor, tampon değişen arabaya çıkmayabiliyor.

BugraH4N
05-04-2016, 15:44
arabayı servise goturun servis nasılsa orjinal kullanacak :D hasar kaydı yüksek cıkar ama en azından içiniz rahat servis malı parca takılmış olur

hkkcn
05-04-2016, 18:56
sigorta dedikleri gibi parça için max bir limit veriyor o.sizin aracınızı eksper değerlendirdikten sonra.atıyorum hasarlı parçalar tampon-çamurluk-far.hepsine ayrı ayrı kalem kalem malzeme parası biçiyor piyasa fiyatlarından ki çoğu yan sanayi - orjinal ortalaması oluyor,artı olarak boyacının işçiliğini veriyor.Siz isterseniz çıkma parça alıcam deyin onlar eksper tarafından onayladıktan sonra parçayı çıkma orjinal yada yan sanayi ne alırsanız alın ödemesini onlar size 10 gün içinde yapar dosya kapanınca ama oem parça vericeklerini pek sanmıyorum.ben e36 aracımda aynı olayı yaşadım sağ arka çamurluk hizasından vurdu bir araa bana kapım camurlugum hasar aldı.anlaştım kaportacıyla sadece işçiliğini belirt dedim. değişecek parça sadece kapı çıtalarıydı..eksper hasarlı diye belirtmiş çıtalara...700 işçilik+300 çıta parası yazmıştı bende çıtayı aradım taradım compacta bulamadım biraz çakallık yapayım dedim..çıtanın parasını temin etmleerini istedim çıkma alacağım diye , gittim plastik çıtayı ısıttım düzelttim,macunladım boyadım sıfır gibi oldu :) resmini çekip yolladık 1 hafta sonra 300 lira cebimdeydi :) hep onlar mı bizi düdüklüyecek birazda biz düdükleyelim :)))