PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ruhsatta Çift Renk ?

baretta
17-11-2008, 19:19
Arkadaşlar aracımın rengi ruhsatta sadece beyaz ama ben bunu siyah-beyaz olarak işletmek istiyorum... Çift renk yapacapım aracımı...Bunun prosedürü nedir ne değildir muameleciye versem halledebilir mi ve ne kadar mâl olur ?

Bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirm...

SULTANOGLU
17-11-2008, 19:30
normal renk değişimi işlemi gibi yani ekstra bir olayı yok

baretta
17-11-2008, 19:36
normal renk değişimi işlemi gibi yani ekstra bir olayı yok

İyi de abi o nasıl oluyor :) hiçbir bilgim yok yani :)

SULTANOGLU
17-11-2008, 19:55
muameleci halleder renk değişimi olayını ;)

baretta
17-11-2008, 19:57
Peki abi yaklaşık olarak ne kadar ister ?

sulhi
17-11-2008, 20:31
boyacından 150 ytlLık boya faturası aL muamelicine ver sora muayne ol araban beyaz siyah yazar ruhsatta..sekıl a: benım arabam:D

baretta
17-11-2008, 20:33
boyacından 150 ytlLık boya faturası aL muamelicine ver sora muayne ol araban beyaz siyah yazar ruhsatta..sekıl a: benım arabam:D

Zaten en son yanına gelecektim Sulhi abi :)

Pm atıyorum

OnurS
17-11-2008, 21:36
nası yaa ben anlamadım boya faturası olayını...Peki komple renk deişimi nasıl oluyo?Bide yeni araç alıdık diyelim 2.el yeni ruhsat çıkarken çift renk yapmak için ekstra para wermek lağzım mı

baretta
17-11-2008, 22:57
nası yaa ben anlamadım boya faturası olayını...Peki komple renk deişimi nasıl oluyo?Bide yeni araç alıdık diyelim 2.el yeni ruhsat çıkarken çift renk yapmak için ekstra para wermek lağzım mı

İşte bende anlamadım öğrenmeye çalışıyorum... Renk değişiminde daha dogrusu çift renk olarak işlenmesi ne kadara mal olacak merak edioyrum arabayıa hemen boyatmayacagım önce bi folyo kaplanıcak sonra istersem boya yaptıracagım...

Schumi
17-11-2008, 23:18
Bir boyacıya gidiyorsun. 34 XYZ XX plakalı aracın Çingiş Pembe olarak renk değişim işçiliği diye 150 ytl gibi bir fatura alıyorsun. Daha sonra bir trafik müşavirlik burosuna gidiyorsun. 2 tane EK-1 Formu doldurtuyorsun Renk değişimi diye. Ruhsatını veriyor. Onlar dolduruyor. Sonra boya faturası ve ruhsatın 1 er fotokopisini alıyorsun. Hepsini zımbalıyorsun birbirine. Vergi dairesine muayne harcı ödüyorsun. 110 ytl. Onun makbuzunu alırken birde temiz kağıdı alıyorsun. Varsa tabi bandrol borçlarını ödüyorsun. Ne olur ne olmaz burası türkiye onlarında fotokosini al :) Daha sonra muayne istasyonuna gidiyorsun. Benim işim muayne değil renk değişimi diyerek sıranın en başına geçiyorsun (TÜV de işe yaramayabilir :)) Sonra niye geldin diyen adama söylüyorsun. Oda üstün körü şase numarasına bakıyo. İmzayı atıyo EK1 formuna. Gişeye geçip temiz kağıdın ile muayne harcı makbuzlarını gösteriyorsun istiyorsa fotokopileri bırakıyorsun. Bandrol yapışıyo imzalar atılıyo. Sonra o elindeki tüm evraklar ve ruhsatın orjinalleri ile aracın bağlı olduğu Trafik Şubesine yani karakola gidiyorsun. Hepsini veriyorsun. Evt Bilmemkim bey nie renk değiştirdiniz aracınıza diye sorarsa içinden "Sanane be adam işini yap sen" diyorsun ama yüzüne karşı renginden sıkıldım diyorsun. Sonra adam 63 ytl ödüyorsun (2 ruhsat yaprağı için olan ücret) ve ertesi gün gidip 2 yeni ruhsat yaprağını alıyorsun. Sabah verirsen belki akşama alırsın. Yakın zamanda bu işlemleri kendim yaptım oradan biliyorum. Muameleci 200 ytl istemişti. Ben işbilirliğim ile çok çabuk hallettim bu işleri.

Edit : Toplam meblağ eğer aracı folyo kaplatıp gidip boyacıdan fatura istersen oda senden faturanın vergisini ister 20 de ona versen toplam 110+63+20=193 YTL :)

baretta
17-11-2008, 23:28
Bir boyacıya gidiyorsun. 34 XYZ XX plakalı aracın Çingiş Pembe olarak renk değişim işçiliği diye 150 ytl gibi bir fatura alıyorsun. Daha sonra bir trafik müşavirlik burosuna gidiyorsun. 2 tane EK-1 Formu doldurtuyorsun Renk değişimi diye. Ruhsatını veriyor. Onlar dolduruyor. Sonra boya faturası ve ruhsatın 1 er fotokopisini alıyorsun. Hepsini zımbalıyorsun birbirine. Vergi dairesine muayne harcı ödüyorsun. 110 ytl. Onun makbuzunu alırken birde temiz kağıdı alıyorsun. Varsa tabi bandrol borçlarını ödüyorsun. Ne olur ne olmaz burası türkiye onlarında fotokosini al :) Daha sonra muayne istasyonuna gidiyorsun. Benim işim muayne değil renk değişimi diyerek sıranın en başına geçiyorsun (TÜV de işe yaramayabilir :)) Sonra niye geldin diyen adama söylüyorsun. Oda üstün körü şase numarasına bakıyo. İmzayı atıyo EK1 formuna. Gişeye geçip temiz kağıdın ile muayne harcı makbuzlarını gösteriyorsun istiyorsa fotokopileri bırakıyorsun. Bandrol yapışıyo imzalar atılıyo. Sonra o elindeki tüm evraklar ve ruhsatın orjinalleri ile aracın bağlı olduğu Trafik Şubesine yani karakola gidiyorsun. Hepsini veriyorsun. Evt Bilmemkim bey nie renk değiştirdiniz aracınıza diye sorarsa içinden "Sanane be adam işini yap sen" diyorsun ama yüzüne karşı renginden sıkıldım diyorsun. Sonra adam 63 ytl ödüyorsun (2 ruhsat yaprağı için olan ücret) ve ertesi gün gidip 2 yeni ruhsat yaprağını alıyorsun. Sabah verirsen belki akşama alırsın. Yakın zamanda bu işlemleri kendim yaptım oradan biliyorum. Muameleci 200 ytl istemişti. Ben işbilirliğim ile çok çabuk hallettim bu işleri.

Edit : Toplam meblağ eğer aracı folyo kaplatıp gidip boyacıdan fatura istersen oda senden faturanın vergisini ister 20 de ona versen toplam 110+63+20=193 YTL :)

İstediğim bilgi buydu çok teşekkürler :) Bu adamlar bayram tatilinde çalışmayacagı için ve bende bayramdan önce İstanbul'da olamayacagım için(üni dolayısıyla Aydın'dayım) sanırm bayram sonrasına kalacak... Muameleciye 350 ytl versem ben ve araba olmadan herşeyi halledebilir mi peki ? Mecburum yani :)

XoR
17-11-2008, 23:35

Eline bilgine sağlık Şuayip :) okadar güzel açıklamışsınki çift renk yapasım geldi :)

cabriolet
17-11-2008, 23:39
muameleciye sadece ruhsatı verirsen halleder :) ben o şekilde yapmıştım :)

OnurS
18-11-2008, 00:24
Eline bilgine sağlık Şuayip :) okadar güzel açıklamışsınki çift renk yapasım geldi :)

Hehehe wala benimde tawanı beyaz mı kaplatsam bende ters olsun:PBu arada teşekkürler açıklama için...

Schumi
18-11-2008, 00:32
Tavanı beyaz :D Yok daha neler. Ben devlet ile ilgili işlerde muameleci kullanmayı pek mantıklı bulmuyorum nedense. Tüm muayne vs.vs. işlerimi kendim yapıyorum. Beylikdüzü semti belediye sorumluluk sınırları içerisine girmem ile renk değişikliği muaynesini olup E5'e tekrar bağlanmam 10 dakikamı ya aldı ya almadı. Akabinde karakoldaki diğer işlemler. Arada muayneyi yapan ile ekonomik krizi bile konuştuk :D

baretta
18-11-2008, 10:17
Zaten o fikirden bende vazgeçtim şimdi... Muameleciye sordurdum ne kadar isteyecegini sadece kendisi 400 ytl istemiş + muayene harcı(110 ytl)+63 ytl ruhsat parası+20-30 fatura yani toplam 600 e falan mâl oluyor muameleciye göre... En iyisi ben bayrmdan sonra İstanbul'a gidip kendim halledeyim :)