PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Modifiye ile yakıt tüketimi düşürme

Bekir
07-04-2016, 14:52
Arkadaşlar daha önce hatırlamadığım bazı motorlarda hafif motor modifikasyonu ile yakıt tüketiminin düşeceğini okumuştum.

Sorum 2.0 tfsi (A4 200hp quattro) özelinde olacak ama genel bilgi de verilirse öğrenmiş oluruz.

Daha fazla güç talebim yok ama olursa da problem etmem:) Maksadım sağlıklı bir modifikasyon yolu ile tüketim düşürme.

Mümkün mü? Hangi tip modifikasyon ile olur? Bedeli ne olur?

EREN34
07-04-2016, 14:55
Quattro özelliği kullanılmıyorsa aracı önden çekere çevirmek yakıt ekonomisi sağlar.

Bekir
07-04-2016, 16:21
Quattro sürekli dört çeker olarak sunuluyor sadece benim bildiğim kadarıyla. Yani mercedesteki 4matic gibi değil. En azından benim araçta sürekli 4 çeker. Alırken önden çeker almaktı hedefim ama istediğim gibi birini bulamadım.

Ama siz sistemi değiştirmekten bahsediyorsunuz sanırım. Şimdi aklıma geldi. O mümkün mü bilmiyorum ama maliyetli bir iş olur heralde?

Az önce başka bir forumda tekrar okudum modifiye ile sarfiyatın düşeceğini ama başka bir konuda da 2.0 tfsi motorda bunun olamayacağından bahsedilmiş. Bu motorun karakteristiğiyle ilgili bir durum mu acaba? Mesela atmosferiklerde de bu yöndem çok/hiç işe yaramıyormuş.

brs852
07-04-2016, 17:12
çeker iptal edilir mi bilmiyorum ama çeker iptal edilirse bir tadı tuzu kalmaz kaldı ki örneğin aracınız 15 litre yakıyorsa bunu sadece bir yazılımla 10 litrelere düşürmek hayal gibi geliyor hava filtresi dp+yazılım ile yaktığından fazlası kadar gider araç bu yakıt sarfiyatı da gözünüze batmaz.

ZaZy
07-04-2016, 22:32
benim uzmanlık alanım :D tasarruf.
Eğer aracınıza yazılım yaptırırsanız aracınız potansiyel saklı olan gücü acığa çıkacaktır; fakat performans artınca insanın daha fazla gaza basası geliyor :)
Benim bildiğim soft yazılım yapıp aynı şekilde sakin araçlarını sürenlerin yakıtı minimum 1lt/100km düşüyor.
Birde aracın orjinal jantları ve bijonları ağırsa (bazı bijonlar gerçekten çok ağar) bunları nispeten daha hafif olan jant lastik takımı ile değiştirirseniz yakıtınız illaki düşecektir :)
Ama a4 tfsi ların jantları çok ağar değildir bence; birde aracınız benzinli ama dizellerde egsoz sistemi çok fazla kurum bağlayınca gerçekten fazla yakar;turbo benzinlide de bir bilene danışmak lazım bence :)
Saygılar

Canselmo
07-04-2016, 23:29
En fazla yazılım yaptırabilirsiniz oda 1-2 litre anca oynar , quattro lar sürekli 4 ceker olması dezavantajı ile ekstra fazla yakacaktır.

İhtiyac halinde ön cekere gecebilse yakıtınız da baya düşerdi.

TarikS
08-04-2016, 00:14
Yazılıma vereceğiniz parayı iyi hesaplayın. Eğer çok km yapmıyor veya araca uzun süre binmeyecekseniz 100 km'de 1-2 litrelik potansiyel düşüşü kaç km'de telafi edecek? Bu da bir kriter.

Teorik olarak aracın hava emişini ve gaz çıkışını rahatlattığınızda "sabit kullanımda" yakıt tüketiminin düşmesi muhtemel, ama garantisi yok tabii. :)

dragstar
08-04-2016, 07:29
yazılımlı yakıt düşer ama kullanım etkili

kelalper
08-04-2016, 09:31
kullanış şekline bağlı olarak evet belli modifikasyonlarla yakıt tüketimin belli koşullarda düşer. Dur kalk trafikte fark olmaz hatta artar alt devirlerin egzoz ve filtreden dolayı cansızlaşıcağı için kalkarkan daha fazla gaza basacağın için. Normal trafikte ve uzun yolda düşer. Gazladığın zamanda artar. Şöyle düşün spora başlayıp kondüsyon kazanmadan önce maksimum ağırlıkta kaldırabileceğin yükü taşıyabileceğin mesafe x kadarsa sporda fit hale geldikten sonra aynı yükü aynı mesafeye aynı hızda daha az yorularak taşırsın. Tabi bununda bazı dengeleri var. Normal bi adamı çalıştırıp Shaq kadar büyütürsen oturduğu yerde harcayacağı kaloride fazlalaşacaktır. Baktığın zaman Clio 1.2 lerin 1.4 den az yakması gerekir ama hiçbir zaman daha düşük yakmaz. E46 M3 pistte Toyota Priusun maks performansında gittiği zaman Priustan daha az yakıyor. Top Gearda bunun testini yaptılar.

XSi
08-04-2016, 12:32
İnnovate wideband bağlayıp, oem oksijen sensoru kandirilarak, closed loop afr si 14.7 yerine 15.5 civarlarina getirilir.

Böylece hatiri sayılır bir yakıt tasarrufu yapılır.

ZaZy
08-04-2016, 12:47
İnnovate wideband bağlayıp, oem oksijen sensoru kandirilarak, closed loop afr si 14.7 yerine 15.5 civarlarina getirilir.

Böylece hatiri sayılır bir yakıt tasarrufu yapılır.

ben bunu ilk defa duydum.
Burda araç daha mı fakir çalışıyor yani mantığı nedir_? araca zararı var mıdır_? kısa bir bilgilendirme yapabilir misiniz_?
Saygılar

Bekir
08-04-2016, 14:17
Yazdıklarınızı anladığımı düşünüyorum. (XSi hariç, zazy nin sorularını cevaplarsanız aydınlanırız)

Yakıt tüketimini sadece chiple düşürmeyi düşünüyorum. Jantlarımdan memnunum zaten onlarla da oynarsam daha çok harcama yaparım sanıyorum. Ayrıca 1-2 aya kadar her ne kadar çok tavsiye edilmese de ve Prins uygulama listesinden kaldırsa da VSI DI kitinin montajını yaptırmayı düşünüyorum. Detaylı araştırdım ve riskleri göze alacağım. Bu kitin takılı olduğu 3 araç sahibiyle istişare ettim vs. Ha bu arada chip tuning ile lpg sisteminin uyumsuzluğu gibi bir durum varsa o da sıkıntı olabilir tabi.

kelalper haklısınız. tasarruf konusu mantıklı gelirse matematik yapacağım. Soft yazılım fiyatlarından haberim yok. Bilen varsa yazarsa sevinirim.

Aslında araç fabrikasyon 13,2 lt (ş.içi) den daha az yakıyor şu anda. 11-12 lt civarında kullanıyorum, aracı çok üzmeden. Ama tasarruf tasarruftur.. 1 lt fena bir ekonomi değil. Yüksek kazançlı biri değilim ama araçtan keyif de almak istiyorum. Dizel tercih edebilirsiniz diyenler çıkabilecektir :) Çıkmazsa sevinirim.

Aracı eşimle birlikte kullanıyoruz. Ben %30 performanslı kullanırım ama abartılı değil. O tin tin *****. Burda yine bir matemetik çıkıyor ama net rakamlar olmadığı için net sonuç çıkmayacak galiba. Yani onun ve bazen benim sakin kullanımımdan sağladığımız tasarrufu ben performanslı kullanımımla yok edeceksem manası kalmıyor. O halde sanırım vazgeçmem gerekiyor.
Bizzat yazılım-ekonomi karşılaştırmasını aracıyla test eden varsa onun yorumu daha makbule geçer.

Canselmo
08-04-2016, 14:32
Valla şehir içi 11-12 yakıyorsa 2.0 turbo 4 çeker araç için cok iyi değer. Bunun altına inmek biraz kendinizi kandırmak olur.

1.6 105 HP benzinli aracım şehir içi 11 litre yakıyor 1150 kg öyle hesap edin. :)

AB01
08-04-2016, 16:10
Tam yazacaktım baktım XSİ yazmış. AFR'yi fakire (14.7'den daha yüksek seviyelere) çekmezseniz yakıt tasarrufu olmaz. Sonuçta almadan vermek Allah'a mahsus.

Not: Olurmu öyle şey, yazılımla düşürrük aga diyen varsa nasıl yapacağını söyleyebilir mi?

Ome_RS
08-04-2016, 16:36
Ağırlıklı uzun yolda kullanılan bir aracı örnek alalım.
Mesela honda civic olsun.
5cm yay ön tampon eki vs takıldıktan sonra yakıt tüketimi sürtünmeden dolayı düşer mi? Düşerse bu ne kadar fark eder?
Uzun yol dedim çünkü basık araç şehir içi daha çok dur kalk yaptığı için tüketim artacaktır.

mertkaya
08-04-2016, 16:52
Şehir içi 11 litre 2.0 turbo için güzel bir değer değil mi ki? 1.6 Clio ile tork konvertörü sağolsun o değerlerde geziyorum ben :D
Ekonomi için daha dar tabanlı lastiklere geçiş yapan insanlar var ama ne kadar etki eder ve sürüş konforunu bozmaya değer mi bilmiyorum. En temizi lpg herhalde ama kitin fiyatı yüksekse kendini ne zaman amorti eder hesaplamak lazım.

XSi
08-04-2016, 20:49
ben bunu ilk defa duydum.
Burda araç daha mı fakir çalışıyor yani mantığı nedir_? araca zararı var mıdır_? kısa bir bilgilendirme yapabilir misiniz_?
Saygılar

Wideband göstergelerde (mesela innovate mtxl), araçların %99 unda bulunan narrowband oksijen sensorun çalışmasını taklit eden sinyal çıkışı var.

Closed loop calisirken 14.5-15 afr arasında 0-1v arasında dalgalanan voltaji simule edebiliyorsunuz.

Bunun yerine 15.2-15.7 afr arasında 0-1v çıkış sinyali programlanmıştır, böylece aracın ecusunu kandırarak aslında 15.5 afr ile çalışırken 14.7 afr ile çalıştığını zannetmesini sağlanıyor.

Araclarimizdaki beyinler,closed loopta afr yi 14.7 sağlayacak şekilde görev yapar, bunu da OEM oksijen sensorun 0-1v sinyali ile yapar.

Wideband ile gene 0-1v sinyal sağlanıyor ama afr daha fakir artık.

Böylece daha az yakıt harcanıyor

15.5 afr sorun yaratacak bir değer degil.

shadow34
08-04-2016, 22:11
Soft yazılım tasarrufunuza katkı sağlayacaktır. Ş.içi 8.4 olan ortalamam 7.3e kadar düştü. Hemde ayağımın altında fazladan beygir gücü yatarken.

Bekir
11-04-2016, 13:26
Wideband göstergelerde (mesela innovate mtxl), araçların %99 unda bulunan narrowband oksijen sensorun çalışmasını taklit eden sinyal çıkışı var.

Closed loop calisirken 14.5-15 afr arasında 0-1v arasında dalgalanan voltaji simule edebiliyorsunuz.

Bunun yerine 15.2-15.7 afr arasında 0-1v çıkış sinyali programlanmıştır, böylece aracın ecusunu kandırarak aslında 15.5 afr ile çalışırken 14.7 afr ile çalıştığını zannetmesini sağlanıyor.

Araclarimizdaki beyinler,closed loopta afr yi 14.7 sağlayacak şekilde görev yapar, bunu da OEM oksijen sensorun 0-1v sinyali ile yapar.

Wideband ile gene 0-1v sinyal sağlanıyor ama afr daha fakir artık.

Böylece daha az yakıt harcanıyor

15.5 afr sorun yaratacak bir değer degil.

Herhangi bir dezavantajı yok mu araca bu değer değişikliğinin, yani afr neden default olarak 15.5'e ayarlı değil? Bir algılama değişikliği yapılıyor anladığım.

Bekir
11-04-2016, 13:38
Valla şehir içi 11-12 yakıyorsa 2.0 turbo 4 çeker araç için cok iyi değer. Bunun altına inmek biraz kendinizi kandırmak olur.

1.6 105 HP benzinli aracım şehir içi 11 litre yakıyor 1150 kg öyle hesap edin. :)

Şehir içi 11 litre 2.0 turbo için güzel bir değer değil mi ki? 1.6 Clio ile tork konvertörü sağolsun o değerlerde geziyorum ben :D
Ekonomi için daha dar tabanlı lastiklere geçiş yapan insanlar var ama ne kadar etki eder ve sürüş konforunu bozmaya değer mi bilmiyorum. En temizi lpg herhalde ama kitin fiyatı yüksekse kendini ne zaman amorti eder hesaplamak lazım.

Aslında iyi değer bence de. Önceki aracım 1.6 atmosferik Auris (lpgli idi) yol bilgiasyarında 10.5 lt/100km gösteriyordu. Hem 200 kg civarında ağır araç hem 2lt turbo. Tabi auristeki gibi kafama göre basmıyorum gaza ama çok cimrilik de etmiyorum. Tabi lpg ile 20krş (lpg:1.99 tl)tüketiyordu o ayrı.

Dediğim gibi tasarruf tasarruftur. Yazılım fiyatı ne civarda bilmiyorum ama amorti ettikten sonra 1lt tasaarrufum olursa 1 yılda araca pasta cila + cam filmi yaptırabilirim mesela..

Bekir
11-04-2016, 13:42
Soft yazılım tasarrufunuza katkı sağlayacaktır. Ş.içi 8.4 olan ortalamam 7.3e kadar düştü. Hemde ayağımın altında fazladan beygir gücü yatarken.

Aracınız nedir? Normal kullanımınıza devam ederek bu değere düştünüz değil mi? Lpg var mı aracınızda? Ne kadara mal oldu birde? Gerçi araçtan araca değişecek galiba.

Ankara'da nereyi tavsiye edersiniz arkadaşlar?

XSi
11-04-2016, 19:28
Herhangi bir dezavantajı yok mu araca bu değer değişikliğinin, yani afr neden default olarak 15.5'e ayarlı değil? Bir algılama değişikliği yapılıyor anladığım.

Emisyonun en düşük olduğu deger 14.7:1

Normal oksijen sensorleri 14.2-15.2 gibi aralıkta afr yı algılayabilir.

Bu aralıkta 0-1v arası değişen bir voltaj uretir. Motor beynide 0-1v sinyale referansla yakıt miktarını ayarlayarak oksijen sensorunden gelen 0-1v sinyali belli değer aralığında tutmaya çalışır.

Wideband ile benzer mantıkta ama.farklı afr değerine gore 0-1v sinyal üretip, motor beyninin yakıtı azaltması sağlanıyor.

XSi
11-04-2016, 19:31
Aslında iyi değer bence de. Önceki aracım 1.6 atmosferik Auris (lpgli idi) yol bilgiasyarında 10.5 lt/100km gösteriyordu. Hem 200 kg civarında ağır araç hem 2lt turbo. Tabi auristeki gibi kafama göre basmıyorum gaza ama çok cimrilik de etmiyorum. Tabi lpg ile 20krş (lpg:1.99 tl)tüketiyordu o ayrı.

Dediğim gibi tasarruf tasarruftur. Yazılım fiyatı ne civarda bilmiyorum ama amorti ettikten sonra 1lt tasaarrufum olursa 1 yılda araca pasta cila + cam filmi yaptırabilirim mesela..

Dogrudan enjeksiyonlu motorlar içinde LPG kitleri var, dusunmezmisin?

%30-35 tasarruf oluyor deniyor, çok nokta enjeksiyonlu araçlara gore az olsada oran, genede çok iyi değer.

Bekir
11-04-2016, 21:41
Dogrudan enjeksiyonlu motorlar içinde LPG kitleri var, dusunmezmisin?

%30-35 tasarruf oluyor deniyor, çok nokta enjeksiyonlu araçlara gore az olsada oran, genede çok iyi değer.

Evet ilk mesajimda bahsettigim de bu kitlerden. Yaptıracağım inşallah. Şu an sadece prins uyuyor görünüyor.

Bekir
11-04-2016, 21:45
Emisyonun en düşük olduğu deger 14.7:1

Normal oksijen sensorleri 14.2-15.2 gibi aralıkta afr yı algılayabilir.

Bu aralıkta 0-1v arası değişen bir voltaj uretir. Motor beynide 0-1v sinyale referansla yakıt miktarını ayarlayarak oksijen sensorunden gelen 0-1v sinyali belli değer aralığında tutmaya çalışır.

Wideband ile benzer mantıkta ama.farklı afr değerine gore 0-1v sinyal üretip, motor beyninin yakıtı azaltması sağlanıyor.

Emisyondan dolayı yani. 15.5 a kadar da muayene problemi olmuyor o halde.

Teşekkür ederim.

gokhansaler
11-04-2016, 21:49
yazılımla yakıt düşmez, düşer diyene inanmam.

shadow34
11-04-2016, 22:48
Benim araç dr.ecu özgün tarafından yazıldı. Aracımda lpg yok. Stock 160hp olan aracım son ölçümde 194hp çıktı. Bunu sana yazılım yapmış herkes söyler aynı şekilde kullanırsan yazılımdan sonra yakıt düşer. Tecrübeyle sabittir. Burda fiyat söylemem doğru olmaz istersen özgünü arayıp direk ilk ağızdan sorabilirsin.

Bekir
14-04-2016, 09:29
Benim araç dr.ecu özgün tarafından yazıldı. Aracımda lpg yok. Stock 160hp olan aracım son ölçümde 194hp çıktı. Bunu sana yazılım yapmış herkes söyler aynı şekilde kullanırsan yazılımdan sonra yakıt düşer. Tecrübeyle sabittir. Burda fiyat söylemem doğru olmaz istersen özgünü arayıp direk ilk ağızdan sorabilirsin.

Eyvallah. Sorarım.