PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu parça nedir ?

noelbaba
07-04-2016, 15:37
http://i.hizliresim.com/GRNaV7.jpg (http://hizliresim.com/GRNaV7)

Arkadaşlar resimde okla gösterdiğim parçanın ismi nedir ? Ne işe yarar ? Artık bu parçayla birlikte değişecek parça kalmayacak sona yaklaştım fakat denilene göre bu parçanın sıfırını bulmak neredeyse imkansızMIŞ, getirtirsek fiyatı min.800lira olurMUŞ ve tamiri mümkün değilMİŞ. Bozulursa motor komple giderMİŞ.. Soruna gelirsek, bu parça yola çıktıktan 15-20 dakika sonra sürekli tıkır tıkır ses yapıyor. Buda bozulma habercisiyMİŞ.

Kısacası usta milletinin miş ve muşuna kaldık anlayacağınız. Benim sorum var mı bu parça ile ilgili tecrübesi olan ve en önemlisi bunun tamirini kim nerede nasıl yapar bu konu hakkında yönlendirme yapabilecek biri ?

araç:e36

bugra_0101
07-04-2016, 15:38
araaba nedir ?

noelbaba
07-04-2016, 15:45
araaba nedir ?

onu yazmayı unutmuşum ekledim mesajın sonuna.. Araç e36 compact

TT_BOY
07-04-2016, 21:07
termostat olabilir mi ?

noelbaba
08-04-2016, 07:37
parcanin ismi disa valfiymis . icinde pim olurmus ve o pim ses yaparmis ilerleyen zamanlarda o pim kopup manifoldun icine kacarmis sonrasi *****.. ama hala tamiri varmi yokmu ogrenemedim.

noelbaba
08-04-2016, 23:17
şaka gibi şu ufacık parça arabanın rolantide titremesine,dip gazda arabanın boğulmasına ve daha fazla yakıt tüketimine sebep oluyor. Aynı zamanda içeriden duyulmasada kaputu açınca tıkır tıkır ses yapıyor ve içindeki pim kopunca motoru dağıtıyor. Bu kadar önemli faktör bir parçaya yüklenir mi arkadaş ayrıca tamir kitleri varmış onlar bile 100dolar ve üzeri fiyatlarda ve parçanın kendisi de 650 liradan başlıyor motor koduna göre de fiyatlar değişiyor bahsettiğim fiyat m43 için. Bu arada parçanın içinde bir kapakçık var düşük devirde ve yüksek devirde hava akışını kontrol ediyor merak edenler olursa işi bu sökmesi takması 20 dakika ama fiyat harika

EREN34
09-04-2016, 07:32
Parça bahsettiğin kadar önemliyse direk orj. parçayı alır, iyi bir ustaya taktırır ve dönüp arkama bakmam bile. Biliyorum as para değil, ama riske atılacak işte değil

noelbaba
09-04-2016, 09:10
Parça bahsettiğin kadar önemliyse direk orj. parçayı alır, iyi bir ustaya taktırır ve dönüp arkama bakmam bile. Biliyorum as para değil, ama riske atılacak işte değil

tabi olmasi gereken bu da su parcayada 650lira istemek vicdansizlik : ) baska araba olsa ugrasmamda sevdim bu e36yi compactta olsa

Rawr
09-04-2016, 09:51
Parça DISA valve , Manifolt kelebeği . İçindeki kelebek plastik aksam olduğu için bir süre sonra pimleri yalama yapıyor , tam açma kapatma yapamıyor , hava akışı olduğunda da sabit kalamayıp yalpalama yaptığından bahsettiğiniz tıkır tıkır ses geliyor. Geçici çözüm olarak sağlam çıkmasını bulabilirsiniz , onun dışında 6 silindir olanlar için internette tamir kitleri satılıyor. 4 silindir den emin değilim. Ortadaki kanat değişiyor , plastik pim yerine , metal pim takılıyor.

Parça numarası : 11611438404

Sıfır ürün : https://www.ecstuning.com/b-vaico-parts/intake-air-adjustment-unit-disa-valve/11611438404~vai/

noelbaba
09-04-2016, 10:13
Parça DISA valve , Manifolt kelebeği . İçindeki kelebek plastik aksam olduğu için bir süre sonra pimleri yalama yapıyor , tam açma kapatma yapamıyor , hava akışı olduğunda da sabit kalamayıp yalpalama yaptığından bahsettiğiniz tıkır tıkır ses geliyor. Geçici çözüm olarak sağlam çıkmasını bulabilirsiniz , onun dışında 6 silindir olanlar için internette tamir kitleri satılıyor. 4 silindir den emin değilim. Ortadaki kanat değişiyor , plastik pim yerine , metal pim takılıyor.

Parça numarası : 11611438404

Sıfır ürün : https://www.ecstuning.com/b-vaico-parts/intake-air-adjustment-unit-disa-valve/11611438404~vai/

aynen oyle hocam o tamir kitlerinden haberim var 4 silindir icin olanda var ve o tamir kiti olmadan islem yapilmasi zorla imkansiz arasi birsey sanirim. Peki sanada sorayim tam emin olamadim cunku, o pimin kopup manifolda gitme ihtimali varmi? yani bu is motoru bitirmeye kadar gidermi ?

Rawr
09-04-2016, 21:16
Öyle bi ihtimal var. Yabancı forumlarda silindir kapağı zarar görenler var.

brs852
09-04-2016, 21:28
Bu kadar hayati bir parça ise 800 lira çok önemli olamamlı ama iyi araştırmak lazım gerçekten bu kadar ciddi zarar veriyor mu ?

noelbaba
10-04-2016, 10:30
Bu kadar hayati bir parça ise 800 lira çok önemli olamamlı ama iyi araştırmak lazım gerçekten bu kadar ciddi zarar veriyor mu ?

bende onu merak ediyorum ve tamir kiti disinda tamir etmek mumkunmu bunu merak ediyorum. Acip bakmak lazim kapakcik ne alemde. Yabanci forumlardada tamir edilmezse ne olur diye sorulmus ama cvpsiz kalmis. Benzin artisi ve rolantide titreme hissedilmeyecek derecede ama pim kopmasi manifolda gitmesi bas agritir.

tornado38
11-04-2016, 22:22
boşluk yapan parçalar sökülüyorsa eğer sağlam teflon burç yapılıp kullanılabilir ama sökülmeden ne desek boş ben olsam söker o kadar para vereceğime kesinlikle tamir yolunu bulurdum ama bunu ben kendi adıma söylüyorum çünkü mekanik parça elktronik değil yani her harükarda tamir olma ihtimali olan ve tamirinide gerekirse fabrika orjinalinden daha sağlam yapılabiliri diye düşünüyorum

dragstar
12-04-2016, 00:14
fan termiğine benziyor ama palleri yok

noelbaba
12-04-2016, 07:52
boşluk yapan parçalar sökülüyorsa eğer sağlam teflon burç yapılıp kullanılabilir ama sökülmeden ne desek boş ben olsam söker o kadar para vereceğime kesinlikle tamir yolunu bulurdum ama bunu ben kendi adıma söylüyorum çünkü mekanik parça elktronik değil yani her harükarda tamir olma ihtimali olan ve tamirinide gerekirse fabrika orjinalinden daha sağlam yapılabiliri diye düşünüyorum
hocam guzel dedinde ben daha kapi dosemesini sokemiyorum onu yuzume gozume bulastiririm. butun olay pimde bitiyor o pimi degistirsem (eyer kapakcik kirik degilse) parca saglikli calisacak ama hic bir usta yanasmiyor.

noelbaba
12-04-2016, 07:53
fan termiğine benziyor ama palleri yok

icinde bir kapakcik var o acilip kapaniyor ama pim bozulunca kapakcik verimli calismiyor tam acilmiyor yada kafasina gore acilip kapaniyor