PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik sigortası yaptırdım ama karışık bir durum var

mayday
12-04-2016, 18:00
Arkadaşlar bugün 2015 model Vw caddy aracımın trafik sigortasını yaptırdım. Ama şöyle bir durum var. Kendi çabalarımla aldığım fiyat 1777 TL'nin altınd hiç yoktu. Bir tanıdık vasıtasıyla gittiğim bir acente sigortalının adresini Ankara yerine Bolu göstererek 950 TL fiyat çıkardı ve poliçeyi kestirdim. Aklıma takılan konu şu, araç şirket adına kayıtlı ve poliçede sigortalı adresi haricindeki tüm bilgiler doğru. Bu durumun kaza gibi bir durumda bana zararı olur mu?

snan1910
12-04-2016, 18:16
Poliçede plaka ne olarak geçiyor?

mayday
12-04-2016, 18:18
Araç 06 plaka, poliçede de aracın plakası geçiyor. Sigortalının adı kısmında şirketimizin adı yazıyor. Sadece sigortalının adresi kısmında Boludan bir adres yazıyor.

mayday
12-04-2016, 19:41
Konu biraz acil. Eğer sıkıntı olacaksa yarın poliçeyi iptal ettireceğim.

MK8800
12-04-2016, 19:51
Plakası 06 olan araca nasıl başka ilden sigorta kesebiliyorlar pek mantıklı değil

turbo&quattro
12-04-2016, 19:54
Plakası 06 olan araca nasıl başka ilden sigorta kesebiliyorlar pek mantıklı değil

Babam yilin 8 ayi Canakkalede kalaninda Ist da. Araba 34 plaka ama sigortayi hep Canakkaleden yaptiriyor bedavaya yakin fiyata.

mayday
12-04-2016, 20:14
Babam yilin 8 ayi Canakkalede kalaninda Ist da. Araba 34 plaka ama sigortayi hep Canakkaleden yaptiriyor bedavaya yakin fiyata.

Durumlar farklı ama çünkü babanızın çanakkaledeki adresi yine babanızın ama bize kesilen boludaki adres bizim değil. Ayrıca araç şirket adına kayıtlı.

ckrc
12-04-2016, 20:41
tuvtürkden sorgulayın araç sigortalı gözüküyor mu acaba?

kurtbil
12-04-2016, 20:45
İkametinin olmadığı yeri göstemek biraz değişik olmuş. Çok temiz iş değil gibi geliyor kulağa.

barakuda26
12-04-2016, 21:10
hangi şirketten yapıldı poliçeniz?

turbo&quattro
12-04-2016, 21:10
Durumlar farklı ama çünkü babanızın çanakkaledeki adresi yine babanızın ama bize kesilen boludaki adres bizim değil. Ayrıca araç şirket adına kayıtlı.

Ben biraz yanlis anlamisim :)

mayday
12-04-2016, 21:12
hangi şirketten yapıldı poliçeniz?

Axa sigorta. Neden sordunuz?

mayday
12-04-2016, 21:47
Bu poliçenin ücretini henüz ödemedim. Benim bu poliçeyi iptal ettirme şansım varmıdır?

Schumi
12-04-2016, 23:31
1 ay içinde başka bir poliçe kestirip ilk poliçeyi tramerden mükerrer poliçe diye iptal ettirebilirsin. Süre 1 ay.

mayday
12-04-2016, 23:37
1 ay içinde başka bir poliçe kestirip ilk poliçeyi tramerden mükerrer poliçe diye iptal ettirebilirsin. Süre 1 ay.

Peki benim veya acentenin maddi zararı olur mu?

TarikS
13-04-2016, 02:45
Peki benim veya acentenin maddi zararı olur mu?

İstediğiniz sigortayı, kaskoyu istediğiniz zaman iptal ettirip peşin veya geçen zamandan fazla taksit ödediyseniz fazla parayı iade alabilirsiniz.

omer_yildir
13-04-2016, 05:28
Aracı sigortalatiyorsunuz. Riziko adresi Türkiye sınırları. Adresin farklı olması önemsiz. Axa nin sisteminde bir bug diyebiliriz.Aynen devam edin.

EREN34
13-04-2016, 06:10

55 plakalı arabam, 3 yıl içinde ikametim bir ist. bir izmit oldu. Poliçelerim hep adapazarı'ndan kesildi. Allah'a şükür hiç ihtiyaç duymadım sigortaya.

Ödeme konusunda sorun olmaz bence. Bir adamın 2 evi var diyelim. Arabayı da ikinci el aldı, alırken de plaka değiştirmedi. Arkadaşın durumu açıklar bir örnek bence bu

G_TT_I
13-04-2016, 07:25
Muhasebe faturayi kullanacak, fatura sirket adresi farkli olmasi vergisel acidan muhasebene sor.
Bireysel sigorta icin guzel mevzu ;)

KÖROĞLU
13-04-2016, 07:34
Bireysel olarak sıkıntı çıkmaz belki ama doğru da değil. Hadi dersin ki 2 ikametgahım var ondan dolayı bu şekilde işlem yaptırdım.

Ama şirket girince işin içine olay değişir. Fatura bilgilerini senin ibraz etmen ft kesen tarafında bu bilgilere göre kesmesi gerekir.

İşlem başından beri muvazaalı iptal ettirin ve yenisini kestirin. Yarın bir olay olur (ölümlü kaza, allah korusun) 900 TL den kaçmak için çok daha fazla bedel ödersiniz.

Ayrıca şirket zaten gider gösteriyor kendi üzerine olan araçlara yaptığı sigorta masraflarını neden böyle birşeye tevessül ediyor ki ?

CenkB
13-04-2016, 07:40
E benim araba 06 plaka. İstanbulda yaşıyorum ama ikamet Ordu'da. Araç plakasının sigortayla alakası yok. Sigorta tarihim bittiğinde de Ordu'da olursam orada yenileyecem. Kimse de zannetmiyorum ki sorsun Ordu'da sigorta kestirmişsin adresin Ordu ama kazayı İstanbul'da neden yaptın diye.
Zannetmiyorum sorun çıkacağını ki sigortayı yaptırırken ikamet üstünden Ege Sigorta 350 liraya yaptı sigortamı. Diğerleri 500 civarı çıkmıştı.
Sonra da Ege Sigorta battı zaten vs vs. :D

KÖROĞLU
13-04-2016, 08:05
E benim araba 06 plaka. İstanbulda yaşıyorum ama ikamet Ordu'da. Araç plakasının sigortayla alakası yok. Sigorta tarihim bittiğinde de Ordu'da olursam orada yenileyecem. Kimse de zannetmiyorum ki sorsun Ordu'da sigorta kestirmişsin adresin Ordu ama kazayı İstanbul'da neden yaptın diye.
Zannetmiyorum sorun çıkacağını ki sigortayı yaptırırken ikamet üstünden Ege Sigorta 350 liraya yaptı sigortamı. Diğerleri 500 civarı çıkmıştı.
Sonra da Ege Sigorta battı zaten vs vs. :D

Mevzu plaka ile değil. Şahıs olarak sen artin de yaşayıp ordu da ikametgahın bulunabilir.(aslında bu da doğru değil neyse)

Buradaki durum ŞİRKET ile ilgili. Şirketlerin kuruluş yerlerindeki tescil adresleri vardır. Yani ben manisada kuruldum ama hatay dayım gibi bir şey diyemez.

Kaldı ki yapılan işlemin ödenecek pirimi düşürmek için yapıldığını konu sahibi kendisi ifade etmiş, bundan da bir rahatsızlık duyduğu ve ileride başına iş açılır mı diye sormuş.

Evet açılır, olası bir ihtilafta önce sigorta yapan acentenin canına okurlar, sonra da şirketin.

1000 TL bile olmayan bir rakam için bir şirketin bunu yapması hem etik değil hem de aldığı risk gereksiz.

turkerrr
13-04-2016, 09:27
Axa acentesiyim şirketin bu açıktan haberi var düzeltmeye çalışıyorlar, şirket hasar dosya sorumlusu eğer gözden kaçırmazsa hasar ödemesinde problem olur. Ayrıca poliçeye ek belge düzenlenir acente hesabına borç olarak yazılır.

Trafik sigortası keyfe keder iptal olmuyor. Satış veya mükerrer poliçe olması gerekir.

Acenteler şirketlerin ekranlarında ki açıktan zaman zaman böyle faydalanmaya çalışıyorlar, daha sonra incelemelerde ortaya çıkıyor birçok acentenin toplu olarak başı ağrıyor.

Genel ekran açıkları;

- ikametgah adresi değişikliği ( Muğla Bolu gibi riski düşük il adresleri veya istanbul adalar semti seçimi vb. )
- araç tip değişikliği ( astra 1.6 yerine 1.4 girilmesi ile daha düşük fiyat )
- bazen sistem çalışmaları sırasında çarpanlar düzenlenirken aşırı düşük fiyatlar yakalanabiliyor. ( bu son dönemlerde olmuyor heralde daha sıkı çalışmaya başladılar )
- birde şirketlere özel, belge numarasının yanlış girilmesi, bazı değerlerin afaki girilmesi gibi açıklar var bunlar rastlantı eseri bulunuyor genellikle.

şirketler yazılıma daha çok bütçe ayırmaya başladılar önümüzde ki yıllarda bu açıklar bitecektir.

lnd_samet
13-04-2016, 09:27
vay arkadaş yaa, ulan bide çevremizde 5 tane sigortacı var diyoruz. al sana bug 'un kralı.

GKS
13-04-2016, 10:46
Türker Bey gereken açıklamayı yapmış aynen katılıyorum.

KÖROĞLU
13-04-2016, 10:52
Axa acentesiyim şirketin bu açıktan haberi var düzeltmeye çalışıyorlar, şirket hasar dosya sorumlusu eğer gözden kaçırmazsa hasar ödemesinde problem olur. Ayrıca poliçeye ek belge düzenlenir acente hesabına borç olarak yazılır.

Trafik sigortası keyfe keder iptal olmuyor. Satış veya mükerrer poliçe olması gerekir.

Acenteler şirketlerin ekranlarında ki açıktan zaman zaman böyle faydalanmaya çalışıyorlar, daha sonra incelemelerde ortaya çıkıyor birçok acentenin toplu olarak başı ağrıyor.

Genel ekran açıkları;

- ikametgah adresi değişikliği ( Muğla Bolu gibi riski düşük il adresleri veya istanbul adalar semti seçimi vb. )
- araç tip değişikliği ( astra 1.6 yerine 1.4 girilmesi ile daha düşük fiyat )
- bazen sistem çalışmaları sırasında çarpanlar düzenlenirken aşırı düşük fiyatlar yakalanabiliyor. ( bu son dönemlerde olmuyor heralde daha sıkı çalışmaya başladılar )
- birde şirketlere özel, belge numarasının yanlış girilmesi, bazı değerlerin afaki girilmesi gibi açıklar var bunlar rastlantı eseri bulunuyor genellikle.

şirketler yazılıma daha çok bütçe ayırmaya başladılar önümüzde ki yıllarda bu açıklar bitecektir.

Yanlış bilmiyorsam eğer noterlerde adres TC kimlik ile çıkıyor. Sigorta şirketleri de devletten böyle bir destek alamaz mı ?

Kısıt koyarak Asbis no ile Tc beraber girildiğinde ikametgah otomatik olarak çıkacak gibi.

Diğer türlü suiistimal olur, gir TC yi al adresi gibi.

turkerrr
13-04-2016, 11:03
Yanlış bilmiyorsam eğer noterlerde adres TC kimlik ile çıkıyor. Sigorta şirketleri de devletten böyle bir destek alamaz mı ?

Kısıt koyarak Asbis no ile Tc beraber girildiğinde ikametgah otomatik olarak çıkacak gibi.

Diğer türlü suiistimal olur, gir TC yi al adresi gibi.

Şahıslarda UAVT sisteminden (Uluslararası Adres Veri Tabanı) Tc ile adres geliyor artık, bu yapılan adres değişikliği işi şirket müşterilerde olabiliyor şuanda.

KÖROĞLU
13-04-2016, 11:10
Şahıslarda UAVT sisteminden (Uluslararası Adres Veri Tabanı) Tc ile adres geliyor artık, bu yapılan adres değişikliği işi şirket müşterilerde olabiliyor şuanda.

Anladım, bu durumda şirket ist da iken maraştan yapılan sigortada ödediği pirim az olduğundan dolayı ihtilaf halinde sigorta şirketi benim sorumluluğum düşer diyebiliyor mu ?

Ya da hasarı / bedeli ödedikten sonra poliçeyi düzenleyen acentesine rücu mu ediyor. Yaşanmış bir vaka var mı ?

turkerrr
13-04-2016, 12:14
Anladım, bu durumda şirket ist da iken maraştan yapılan sigortada ödediği pirim az olduğundan dolayı ihtilaf halinde sigorta şirketi benim sorumluluğum düşer diyebiliyor mu ?

Ya da hasarı / bedeli ödedikten sonra poliçeyi düzenleyen acentesine rücu mu ediyor. Yaşanmış bir vaka var mı ?

İtilaf halinde olay mahkemeye düşer, uğraşırsınız.

Örneğin 1800 TL lik poliçeyi hatalı giriş ile 900 TL ye yaptırdınız, sigorta şirketi de 100 bin TL lik hasarın 50 bin TL sini ödeme yoluna gidebilir yasal olarak. Eksik prim yüzdesi kadar hasardan kesinti yapabilir.

Ome_RS
13-04-2016, 13:17
Benim bildiğim sıkıntı olmaz. 2 sene önce takasta aldığım araca sigortacim hakkariden poliçe kesmiş. Aracı satınca poliçeyi iptal ederken öğrendim bende hakkari şubeyi aradım. Kalan bakiyeyi hesabıma yatırmışlardı. Süre içinde 1 ufak kazaya karışmıştım. Sigorta olarak sorun yaşamamıştık.

turkerrr
13-04-2016, 13:51
Benim bildiğim sıkıntı olmaz. 2 sene önce takasta aldığım araca sigortacim hakkariden poliçe kesmiş. Aracı satınca poliçeyi iptal ederken öğrendim bende hakkari şubeyi aradım. Kalan bakiyeyi hesabıma yatırmışlardı. Süre içinde 1 ufak kazaya karışmıştım. Sigorta olarak sorun yaşamamıştık.

Adresi Hakkari göstermekle, Hakkari de ki bir acenteye poliçe kestirmek aynı şey değil.

Arkadaşlar tc adres araç tipi plaka tüm bilgiler aynı olduğu takdirde İstanbul Konya Şırnak Samsun hangi ilden kesilirse kesilsin aynı fiyat çıkar.

sword
13-04-2016, 21:17
Örnek 34 plaka arac aldim aldiktan sonra istanbuldaki ikametgahimi baska bir sehre alip bu sekilde sigorta yaptirsam farkedermi rakam