PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çin GP 2016

Kahn23
16-04-2016, 09:18
Sıralama turları yağmur altında başladı.

Haftasonu zevkli geçeceğe benziyor.

Buyrun link :)

http://turkiyef1.com/canli-yayin/

Canselmo
16-04-2016, 09:19
Start fnish duzlugunde su birikintisi ve cukur bolum var, manor araci gecerken dengeyi kaybedip bariyere gitti 2 saat temizlemeyi bekliyoruz

Kahn23
16-04-2016, 09:28
Start fnish duzlugunde su birikintisi ve cukur bolum var, manor araci gecerken dengeyi kaybedip bariyere gitti 2 saat temizlemeyi bekliyoruz

Ordaki tümsek yarın da yağmur olursa çok dert açar takımlara.

Canselmo
16-04-2016, 09:39
Ooo hamilton motor arizasi yasadi , ilk seansi bile tamamlayamadan bitirdi, yarin yarista en sonda yer alcak. Yarin buyuk ihtimal ferrari bi sampiyonluk elde edicektir

Kahn23
16-04-2016, 09:41
Ooo hamilton motor arizasi yasadi , ilk seansi bile tamamlayamadan bitirdi, yarin yarista en sonda yer alcak. Yarin buyuk ihtimal ferrari bi sampiyonluk elde edicektir

Zaten 5 sıra cezası vardı yarına katmerli oldu..
Yarış herşeye açık. Öyle gözüküyor..

Canselmo
16-04-2016, 10:03
Ferrariler ucuyor super yumusak lastikle

Kahn23
16-04-2016, 10:22
Son 3 dk inanılmaz çekişmeli geçecek :D

997TT
16-04-2016, 10:35
Smart da yok bu yaris? Nerden izliyorsunuz?

Kahn23
16-04-2016, 10:38
Smart da yok bu yaris? Nerden izliyorsunuz?

Dsmart verdi sanırım. Ben ofiste olduğum için netten izledim.
Yarın yine tek yarışlık dsmart olacak

997TT
16-04-2016, 10:43
Blu tv ye cebede indirim :)

Kahn23
16-04-2016, 10:44
Q3'ün son turunda harika bir tur atan Nico Rosberg, 1.35.402'lik derecesiyle yarınki yarışa ilk sıradan başlamaya hak kazandı.

Red Bull takımının Avustralyalı pilotu Daniel Ricciardo ise Ferrarileri şoka uğrattı. Herkes Mercedes pilotu Rosberg'in arkasında iki Ferrari pilotunu beklerken Ricciardo 1.35.917'lik derecesiyle RB12'sini ikinci sıraya yerleştirdi.

Q3'ün ilk haklarında harika bir tur ile ilk sıranın sahibi olan Kimi Raikkonen 1.35.972 ile üçüncü, sıralamaların son dakikasında piste çıkıp tek bir tur atan Sebastian Vettel ise 1.36.246'lık zaman turuyla dördüncü sırada kendisine yer buldu.

Williams'ın Fin pilotu Valtteri Bottas en hızlı beşinci isim olurken takım arkadaşı Felipe Massa Q2'de çıkan kırmızı bayrakla birlikte elenme şoku yaşadı.

Q2'de son 2 dakikaya girildiğinde Force India pilotu Nico Hulkenberg'in sol ön lastiği aracından çıktı ve Alman pilot aracını pist üstünde durdurmak zorunda kaldı. Hulkenberg'in pist üstünde kalmasıyla birlikte sıralama turlarındaki ikinci kırmızı bayrak seansı başlamış oldu ve birçok pilot son turunu tamamlayamadı.

Red Bull'un genç Rus pilotu Kvyat altıncı, Force India'nın Meksikalı pilotu Sergio Perez yedinci sırada kendisine yer buldu.

İki Toro Rosso'nun yakın mücadelesi Çin'de de devam ediyor. Carlos Sains Jr. 1.36.881 ile sekizinci olurken takım arkadaşı Verstappen'i 0.3 saniye ile geçmeyi başardı.

Sıralamala turlarının ikinci bölümünde yolda kalan Nico Hulkenberg ise zaman turuna çıkamadığı için onuncu sırada seansı noktaladı.

Hulkenberg'i Williams'tan Massa ve iki McLaren-Honda pilotu takip etti. Q2'de çıkan kırmızı bayraktan sonra Fernando Alonso telsizden ufak bir sitemde bulundu. İspanyol pilot sıralama turlarında üçüncü bölüme geçmeyi hedefliyordur.

İlk iki yarışın başarılı ismi Grosjean on dördüncü olurken 2 Sauber, 2 Renault, 2 Manor ve takım arkadaşını geçmeyi başardı.

3. antrenman turlarından sonra hızlı bir şekilde kurumaya başlayan pistte, start-finiş düzlüğünde bazı ıslak bölgeler kalmıştı. Q1'de pilotlar geçiş lastiği ve süper yumuşaklarla piste çıkarak pist şartlarını kontrol ettiler.

Manor takımından Wehrlein pist şartlarında slick lastiklerle gitmeye karar verdi. Genç pilot start-finiş düzlüğünde DRS'i açtıktan sonra ıslak bölümdeki ufak tümsekten sekerek aracının kontrolünü kaybetti ve sol tarafta yer alan bariyerlere çarparak durdu.

Wehrlein'in aracının kaldırılması ve ıslak bölgenin kurutulması için seans kırmızı bayraklarla yaklaşık 15 dakika boyunca durduruldu.

Canselmo
16-04-2016, 10:56
Murat abi smartsporda yine yaris,

Ferrariler son turda hata yaptilar yoksa 2 -3 olucaklardi

997TT
16-04-2016, 12:45
Guzel ozet,tesekkur ederim.
Tr saatiyle 9'da mi?

bason
16-04-2016, 20:17
Rosberg pole turunu supersoft ile mi attı yoksa softlar ile mi? Diğerleri ss kullandı ama Rosbergden emin değilim...

997TT
16-04-2016, 21:35
Tr saatiyle 9'da mi yaris? Yanlis hesaplamadim insallah...

bason
16-04-2016, 22:14
:icon_tup:Yarış TR saati ile 9 da...

initial-D
17-04-2016, 08:08
vettel süper ya :D "kaçamadım raikonene vurdum kusura bakmayın"

Canselmo
17-04-2016, 08:14
Ferrari hep kendini bitiryior yazık valla

ghibli06
17-04-2016, 08:16
saçma sapan bir start oldu...

yiGT
17-04-2016, 08:23
Beklenen tüm senaryolar alt üst oldu...

Serhat Y.
17-04-2016, 08:25
Vettel in pit yolunda 80 kmh.limitinden önceki fırsatçılığı ve 2 araç geçmesi çok keyifli geldi pispis sırıttım :)

ghibli06
17-04-2016, 08:29
VET iyi geliyor, arayı kapattı ön grupla...

Canselmo
17-04-2016, 08:38
Su rosbergın de tekeri falan patlasa bari :)

initial-D
17-04-2016, 08:38
ilk 10da en fazla 1 pit stop yapanlar varken hamilton 3

ghibli06
17-04-2016, 08:47
bir SC her şeyi değiştirir :)

bason
17-04-2016, 09:02
Şu Renault motoru 30 hp güçlü olsa neler yaparlar... :)

initial-D
17-04-2016, 09:25
ilk 2 yarışı seyretmemiştim.formula1 değilde pirelli dünya şampiyonası olarak devam ediyor olması üzdü

bason
17-04-2016, 09:28
Pirelli nin bir suçu yok ki. :) FİA böyle istiyor... :)

ghibli06
17-04-2016, 09:47
ROS yine lastiklerle kazandı... Avrupa'da Ferrari tutulmaz, hala buna inanmayan varsa az kaldı :)

ghibli06
17-04-2016, 09:50
Vettel start için Kvyat'a giydirdi canlı yayında :) haksız da değildi bence...

bason
17-04-2016, 09:53
Yrış içinde tekrarını gösterdiğinde Kvyt doğru olanı yapmış bence, yer vardı orada. Vettel Kimi'ye geçilmeyim diye virajda dışarı açılınca Kvyt girmiş. Bence çokta güzel bir atak yapmış.

bason
17-04-2016, 10:00
Hamilton'da ne tur attı o lastiklerle arkadaş ya. İyi patlamadı lastikler. Riccardo'ya üzüldüm çok, rahat 2. olurdu... Mclaren en azından tur yemiyor artık... :D Hmilton'un performansı çok düştü, her yarışta kazaya karışması ayrı, yarış temposunda da sıkıntısı var.

ghibli06
17-04-2016, 10:04
https://pbs.twimg.com/media/CgOqEsvWIAA8Ta_.jpg:large

bason
17-04-2016, 10:12
Vettel bu konuda şikayet edecek son adamlardandır benim gözümde. Kendisi çok etik, çok düzgün atak yapıyormuş gibi. Türkiyede ki 3 büyükler gibi kayırılmayı bekliyorlar biraz ama olmaz. Sauber'e sözün geçerde ya da Meredes'in Williams ve Force india ya sözü geçtiği gibi. Redbul'a yemez. :) Benim gördüğüm koca bir boşluk var orada. Zaten start ile gelmişler 3 er araç yanyana. Burada Vettel'i rahatsız eden takım arkadaşına vurmak. Raikonene bir şey diyemiyor ama sen de içeri kapandın diye. Zor bir durumda kaldı Vettel ama burada Kvyt a çıkışması gereksiz. Öyle büyütülecek bir konuda değil Vettel ve Ferrari taraftarları dışında da konuşulan bir şey değil... :)

ghibli06
17-04-2016, 10:18
Vettel bu konuda şikayet edecek son adamlardandır benim gözümde. Kendisi çok etik, çok düzgün atak yapıyormuş gibi. Türkiyede ki 3 büyükler gibi kayırılmayı bekliyorlar biraz ama olmaz. Sauber'e sözün geçerde ya da Meredes'in Williams ve Force india ya sözü geçtiği gibi. Redbul'a yemez. :) Benim gördüğüm koca bir boşluk var orada. Zaten start ile gelmişler 3 er araç yanyana. Burada Vettel'i rahatsız eden takım arkadaşına vurmak. Raikonene bir şey diyemiyor ama sen de içeri kapandın diye. Zor bir durumda kaldı Vettel ama burada Kvyt a çıkışması gereksiz. Öyle büyütülecek bir konuda değil Vettel ve Ferrari taraftarları dışında da konuşulan bir şey değil... :)

ona bakarsan her geçiş ya da atakta mutlaka haksız bir taraf bulunabilir, Alonsonun geç fren yapmak için rakibinin üzerine çıkmasına benziyor, sen geç frenaj düşünebilirsin ama rakibin de yapmasını bekleyemezsin... VET in tek serzenişi, kendi çizgisine torpil gibi dalması oldu, bence haklı bu konuda...

bason
17-04-2016, 11:59
Direk mücadeleyi öldürmüşsünüz. Button ya da Massa gibi bir pilot yapmaz geç fren ama Alonso yapar, Vettel de yapar hemde alasını, Hamilton'da yapar. Aracınız buna izin veriyorsa, güçlü yönü neyse bunu kullanırsınız. Ki burada çok kalite bir geçiş var benim gördüğüm. Vettel'in çizgisine filan girdiğide yok, kendisi çizginin dışında zaten aracını çizgiye oturtmaya çalışıyor, birde olay strat sonrası 20 araç 1.5 sn içine dizilmiş, yer kapmaya çalışıyorlar. 3-4 defa izledim tekerlek tekerleğe bile değil baya boşluk var orada ve giriyor oraya Kvayt. Rai ile Vettel çok açıldılar viraj içinde, haliyle çizgiye sokmaya çalışıyorlar aracı. Rai'nin geçen sene Bottas ile yaşadığı mücadeler var hatırlarsınız onlar mesela iki pilot içinde gereksiz ve hatalıydı ancak bu çok temizdi. Kvayt zaten güzel cevap verdi podyumda, bu bir risk se bu riski alırsınız diyor, yarışıyoruz filan diyor. Üstüne kırmamış, hata yapmamış adam. :) Benim düşüncem bu... :D Sonuç olarak Rosberg için temiz, kolay bir yarış oldu. Kazaya, belaya bulaşmadan topluyor puanları. Hamilton'da baya geride kalmaya başladı. Daha erken konuşmak için ama Rosberg bu sene çok derli toplu görünüyor... Ferrari'de şöyle temiz bir yarış çıkarsada görsek tam olarak nerede. Bu arada geçen yarıştada farketmiştim, Redbul'un frenleri inanaılmaz çalışıyor. Çok geç ve stabil fren yapabiliyorlar, güçsüz motorun düzlük sonunda ki zaafını böyle kapatıyorlar ki Riccardo baya bunu kullanıyor. 2015 Renault motoruna rağmen 3. hızlı takım ve uygun pistlerde yakın olurlar ferrari ve mercoya...

ghibli06
17-04-2016, 12:24
defalarca izledim, Kvyat viraj içerisine temiz girdi bu ataktır OK, sonraında ise içeride kalması gerekirken dışa açılıp VET in üzerine gitti o da refleks olarak sola kırdı, atak başlangıcı temiz olsa da içten girip dışa açılmak hem de daha ilk virajda üste kırmak değil midir? orada sola kırmayan bir pilot olsa zaten çarpışacaklar hatta arkadan gelen en az 3-4 araç da kaçamayacak... bence çok Montoya izlemiş Kvyat umarım onun sonunun nasıl olduğunu da izlemiştir...

initial-D
17-04-2016, 12:56
defalarca izledim, Kvyat viraj içerisine temiz girdi bu ataktır OK, sonraında ise içeride kalması gerekirken dışa açılıp VET in üzerine gitti o da refleks olarak sola kırdı, atak başlangıcı temiz olsa da içten girip dışa açılmak hem de daha ilk virajda üste kırmak değil midir? orada sola kırmayan bir pilot olsa zaten çarpışacaklar hatta arkadan gelen en az 3-4 araç da kaçamayacak... bence çok Montoya izlemiş Kvyat umarım onun sonunun nasıl olduğunu da izlemiştir...

vettel montoya seyretmeli biraz,atak yapmayı öğrenmesi için :)

ghibli06
17-04-2016, 12:59
vettel montoya seyretmeli biraz,atak yapmayı öğrenmesi için :)

Montoya'ya gerek yok, Kimi'nin havaya girmiş halini izlese yeter :)

initial-D
17-04-2016, 13:29
vettelin kimi izlerse izlesin şampiyon bi yarışçı olamayacağı belli de

kvyat çizgiyi tutmuş daha viraj girişinde

http://i.hizliresim.com/WkvXZP.jpg (http://hizliresim.com/WkvXZP)

kvyat aynı çizgide devam ederken vettel dışa açılmış

http://i.hizliresim.com/MpG1o6.jpg (http://hizliresim.com/MpG1o6)

kvyat dahada kerblerin üstüne çıkarken vettel burnunu kvyata doğru içeri döndürmüş

http://i.hizliresim.com/1vWpV1.jpg (http://hizliresim.com/1vWpV1)

kvyat çoktan yanına girip tekerleğini vettelin kanadı hizasında öne bile geçmiş.bu noktadan sonra suçlu olması için aniden vettelin üstüne kırması lazım

http://i.hizliresim.com/QB3PpV.jpg (http://hizliresim.com/QB3PpV)

kvyat hala kerblerin üstündeki çizgisinde,raikonende içeri kapanıyor biraz.bu noktada kvyat yok olsa bile vettel vuracakki raikonene

http://i.hizliresim.com/y5aGza.jpg (http://hizliresim.com/y5aGza)

kendi çizgisinde bir teker genişliği sağ sola hareketle kaza yapılacaksa ilk virajı dönene kadar geçiş yasak olsun

http://i.hizliresim.com/VanQBn.jpg (http://hizliresim.com/VanQBn)

vettelin az gazı çekip yada fren yapıp hem kendisine çarpılmasını(öyle düşünüyor ise) hemde takım arkadaşına çarpmayı engellemesi gerekirdi.

kvyat o hızla dönemediği için açıldıysa (ki kazadan sonra açılıyor ciddi anlamda,kaza olana kadar çizgisini 30cm kaydırıyor en fazla) asıl sorun teşkil edeceği pilot kimidir.çünkü kimi içe kapanırken kvyat dışa açılıyor.fermuar gibi düşünürsek ikisini arada ve geride kalan vettel.

zaten kendisi understeer nedeniyle dönemeyip kimiye vurduğunuda farkında.kvyat yanına gelirken ufak bi oversteer yaşayıp kontra verince kendide dışa açılmaya başlıyor ve oversteerden sonra direksiyon sürekli sağa çevirili,kvyat yüzünden verdiği bir refleks yok.zaten o noktada verecek bi reflekste yok vettelde

ghibli06
17-04-2016, 13:36
dedim ya, Kvyat'ın içe girmesinde sıkıntı yok ama böyle bir hamlede içte kalıyorsa tamam dışa açılıyorsa ki açılıyor işte orada her şey değişir, yandaki pilotun çizgisine girebilmen için onu geçmiş olman gerekir, Kvyat burada bence istemese de VET i sıkıştırdı VET de refleksle diğer tarafa kırdı ve RAI ye çarptı...

initial-D
17-04-2016, 13:46
dedim ya, Kvyat'ın içe girmesinde sıkıntı yok ama böyle bir hamlede içte kalıyorsa tamam dışa açılıyorsa ki açılıyor işte orada her şey değişir, yandaki pilotun çizgisine girebilmen için onu geçmiş olman gerekir, Kvyat burada bence istemese de VET i sıkıştırdı VET de refleksle diğer tarafa kırdı ve RAI ye çarptı...

abi onboard seyretsene vetteli,

kvyat daha yanına yeni girmişken vettel oversteer oluyor ve konrta veriyor,vettel o sırada kendiside dışa açılıp raikonene çarpana kadar direksiyon sürekli sağa çevirili.raikonene çarptıktan sonra kvyat onun çizgisine açılıyor

vettelin oversteer sonucu kontrasıyla ön tarafı kaybedip dışa açılmasından başka bişey değil benim gözümde.kvyat bu yarışta olmasa bile vuracaktı diyorum.

vettel fren yapsaydı,yavaşlasaydı eğer kvyat rai ye çarpacaktı bence ve suçlu kvyat olacaktı ama bu olayda %100 vettel suçlu

ghibli06
17-04-2016, 13:51
abi onboard seyretsene vetteli,

kvyat daha yanına yeni girmişken vettel oversteer oluyor ve konrta veriyor,vettel o sırada kendiside dışa açılıp raikonene çarpana kadar direksiyon sürekli sağa çevirili.raikonene çarptıktan sonra kvyat onun çizgisine açılıyor

vettelin oversteer sonucu kontrasıyla ön tarafı kaybedip dışa açılmasından başka bişey değil benim gözümde.kvyat bu yarışta olmasa bile vuracaktı diyorum.

vettel fren yapsaydı,yavaşlasaydı eğer kvyat rai ye çarpacaktı bence ve suçlu kvyat olacaktı ama bu olayda %100 vettel suçlu

tamam da Kvyat neden fren yapmıyor o zaman :) kerblerin üzerinden yani aslında pistin dışından gelirken yer kalmayınca neden içeri dalıyor? yanındaki pilot yani VET çekindiği için ani direksiyon kırdı o kontrol kaybetme zannedilen olay budur, VET sola kırmasa Kvyat çarpmayacak mıydı onun da mı sorumlusu VET olacaktı?

initial-D
17-04-2016, 13:59
tamam da Kvyat neden fren yapmıyor o zaman :) kerblerin üzerinden yani aslında pistin dışından gelirken yer kalmayınca neden içeri dalıyor? yanındaki pilot yani VET çekindiği için ani direksiyon kırdı o kontrol kaybetme zannedilen olay budur, VET sola kırmasa Kvyat çarpmayacak mıydı onun da mı sorumlusu VET olacaktı?

tamam kvyat 100de 100 suçlu olsa bile kural kitabını ihlal etmeden, kendini imha etmeden,başkasının aracına zarar vermeden pozisyon kazandı,kaybeden ve kaybettiren vettel oldu.dönüpte kameraların önünde "torpido gibi önüme atladın" demek?? :) kvyat bence mütevazi bile davrandı.schumi-hakkinen-montoya benzeri biri olsaydı karşısında alay bile edebilirdi o tv önünde onunla :)

bason
17-04-2016, 15:21
Burak üşenmemiş açıklamaya çalışmış. Bende izlerken acaba görüntü ile bir şeyler anlatmaya çalışsamıydım diye düşündüm ama üşenmiştim... :D
Vettel Raikonen'e çok odaklandı, beraber dışarı doğru açıldılar, Rai içe girmeye çalıştı, Vettel ona daha yakın göründüğü üzere, Vettel önden kaydı temas oldu. Kvayt ın olay ile ilgisi olduğunu bile düşünmüyorum. Olayın sonlarında illa ki dışarı açılıyor Kvayt ama bu Vettel'in temasının nedeni değil... Benim gördüğüm bu... :) Kırmızılar gözünü kamaştırıyor ghibli06... :D Şaka bir yana Avrupa ya geçince Ferrari'yi bende merak ediyorum, inşallah yakın olur Mercedes'e de zevkli yarışlar izleriz. Bu sezon güzel başladı bence, keyifli baya...

ghibli06
17-04-2016, 15:35
ferrari fanatiği olduğum doğrudur hiç de ikna etmem :) yorumlarımın objektif olduğunu da iddia etmiyorum ama bana Kvyat ı savunmayın :) pist dışından geçmeye çalışıp yolun yarısında içeri dalmaya karar verdiğinde eğer VET sola açılmasa nereye girecekti bu arkadaş?