PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kararsızlık, Bajaj Pulsar 200RS mi, Mondial RX3i Evo mu?

fore
20-04-2016, 18:38
Merhaba,

Başlıkta yazan iki motor arasında kararsız kaldım. Alakasız motorlar biliyorum:)
Aslında şeklen ve tarz olarak Mondial'i beğensem de, danıştığım herkes mondial alma dedi.

Özellikle ABS olsun dediler, m-a-l-u-m acemilik. boy 1.88 kilo 110 olunca pulsar hafiften küçük kaldı. Sanki motor bana monte gibi duruyo.

Mondial'de 2015'te çok sıkıntı varmış ama 2016'da eklemeler yapmışlar toparlanmış gibi. Arkada standart çantalarla filan geliyor.

İkisininde lastikleri çok kötü. Hızla işim yok, derdim trafikten kaçmak.

Olabilecek bütçe maksimum 11.000TL herşeyiyle. Maxi scooter'dan yola çıktım Sym evo filan baktım ama nedense vazgeçtim sonra.Zaten aynı abs sorunu onlarda da var. Olsa olsa xmax 250 olabilir ama ona da ısınamadım bi türlü.

Evet bilenler, ne diyosunuz?

Örnek Bajaj (Hindistan):

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-bajaj-bajaj-pulsar-manavgat-bayisinden-200-rs-motorsiklet-280783526/detay

Örnek Mondial (Fena Çin):

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-mondial-abaylar-beylikduzu-autopia-dan-2016-yeni-rx3ievo-enduro-9-taksit-293201472/detay

ABS Test videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=29-l738XNqM

MuratCan07
20-04-2016, 21:29
Geçen sene bende çok araştırdım bajaj yeni yeni çıkıyordu. Herkes mondialden uzak dur dedi ama bajajı bilmedikleri için birşey söyleyemediler. Altın elbiseli adamın bajaj videosu var izlersen fikir verebilir. Babamın lise arkadaşı eski sanayide bi motorcu vardı antalyada onunla konuştum gözün kapalı bajaj dedi bana para denkleştiremedim bambaşka birşey aldım orası ayrı konu..
Demem o ki mondial alıp küfür edende var çok memnun olanda, ama bajaj için kötü bişey duymadım daha.

fore
20-04-2016, 23:16
Bajaj videosunu kaldırmış galiba distribütörle olan bi problemden dolayı.

Düşündüm sonra, abs olmayacaksa maceraya gerek yok temiz bi inazuma alıp binilir.
Mesele abs ne kadar sart olduğu. Bence şart ama bu sefer de abs sadece ön tekerlekte var bajajda. Garip bi durum.

Maxi
21-04-2016, 06:14
bence her ikiside uygun değil
bajaj, yapı olarak trafikten kaçmak için alınacak motora benzemiyor
oturuş pozisyonu vs vs
racing görüntüsü verilmiş ucuz halk kahramanı gibi duruyor.

öncelikle trafik var, istanbul trafiği var
eğer istanbul ise scooterdan başka birşey düşünmemek lazım sanki
vitesle mitesle bu trafikte uğraşmak ayrı bir külfet

mondial ise o beş para etmez hiç birşey bilmeyen servisleri ile artık ancak acemilere satar sadece
bak, sana mondial al diyen varmı hiç? ben varım, al sonra benzin dök yak :)
motorun görüntüsü güzel ama o servisler var ya seni hasta eder hasta.

abs konusu önemli tabi
ama abs tercih sebebidir, olmazsa olmaz değil :)
benim scooterda abs yok ve henüz düşmedim, birkaç panik frende yaptım şansa ön teker kilitlenmedi
ama burada fren kalitesi ve lastikde çok önemlidir
yani x marka çin malı motorun ön freni çabucak kilitlenebilir ama marka motorlarda öyle değil
keşke benim şu anki scooterda abs olsa ama olmadan 11 bin km yapmışım sağlıklı olarak.

Yigit-Y
21-04-2016, 06:19
Pulsar kullanıcısı arkadaşım iyi olduğunu söylemişti.

Mondial mash kullandım bir ara allahım zar zor iteledim apacinin birine.

Suan kendisi Ktm Duke kullanıyor memnun bayaga

initial-D
21-04-2016, 11:38
kanmayın şu abs videolarına. abs si olan düşmüyor diye bişey yok. abs ile ilk panik frende yere vurunca kendinizi ne frene ne abs ye ne motora güveniniz kalmaz sonra.

ben racing isteniyorsa cbr 250, biraz daha yumuşak bişey düşünüyorsanız inazuma derim.alırken binerken satarken kolaylık.ki yeni başlayan kardeşime de ninja 250 inazuma ve cbr baktık hep sonra gittik cbr aldık

zaten bu sınıf motorlarda amortisörler falan çok kötü olduğu için abs yalan

Orhan
21-04-2016, 12:32
ya ikinci el bi honda al vur kırbacı geç ikiside yaramaz
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-honda-cbr-250-temiz-294147294/detay mesela

MeRtCaN
21-04-2016, 12:38
Pulsar kullanıcısı arkadaşım iyi olduğunu söylemişti.

Mondial mash kullandım bir ara allahım zar zor iteledim apacinin birine.

Suan kendisi Ktm Duke kullanıyor memnun bayaga

Mondial Mash bı aldıgım gun sevındım bırde sattgım gun

Alınabılecek en kotu motor mondıal bence kesınlıkle uzak durulması gerekır

fore
21-04-2016, 23:30
Cbr 250 daha bugün denedim, cok rahatsız. Yani racing rahatsızlığını çekip yanından gecen 400 luk scooter a el sallaman gerkebilir. En mantıklı inazuma gibi sanki. Aslında inazuma f başarılı görüntü olarak ama 15000 tl fazla bence.

Bu arada mondial hakkında bi kişi iyi bişey demez mi? Yok demedi valla kimse..

makif84
22-04-2016, 10:06
şehir içi için scooter bakın pcx 150 forza yedek parçası uygun kaliteli bir marka alıp vitesle filan uğraşmadan takılın derim

Burak Mehmet
22-04-2016, 10:21
mondialle trafk trajik bir hal alabilir tüm yan çantalı motorlar gibi... illa ikisinden birisi olacaksa kesinlikle bajaj olsun.. Ankara için konuşuyorum Serviside güzel motorların kendiside başlangıç içinde süper keyifli ve kontrollü bir performansı var.. ( NS kullandım RS kullanmadım ama aynı motor şase )
Ammavelakin sıfır olmak zorunda değilsen ve Abs sorun değilse o paralara CRF 250l alırsın boyuna posuna da uyar satmak istediğinde aynı hafta satarsın şehirden sıkıldığında doğayada kaçarsın.aksesuarıda bol parçasıda ucuz...

MuratCan07
22-04-2016, 15:19
http://www.dailymotion.com/video/x3jcm9i

bajaj videosu

MeRtCaN
22-04-2016, 15:26
ben abs lı xmax 250 kullanıyorum 2016 model

hemen hemen boylarımız aynı
pcx den xmax e gectım
bence bı bak dusun derım xmax cok ayrı konforlu bır motor

Germanian
22-04-2016, 15:36
Xmax bulabiliyor isen kesinlikle xmax. Hatta sari renk. Böyle rahat bi motora binmedim hayatimda

darkmoon
22-04-2016, 18:06
istanbulda ciddi ciddi sürücme diyorsan bak ben şimdi geldim her yerde trafik var.. endurolar touring makineler racing makineler bile olduğu yerde sayıyor ben geçip gidiyordum.. ben sana turu fazla manevrası güzel bir scooter öneririm eğerki randımanlı şehir içi kullanıcaksan.. yok ben hafta sonu kullanıcam diyorsan o başka..

xmax fazla tavsiye etmem çekirge gibi oturuş pozisyonu var kötü değil ama uzun yola gelmez.. ayakların tabanıyla yere tam basmıyor gerçi boy 1.88 imiş sende sorun olmaz.. scooterın mercedesi piaggiodur piaggio dan şaşma derim scooter alıcaksan.. piaggiolarda abs vardır olmıyandada kombine fren sistemi vardır kolay kolay kitlemez..

bunun dışında bu iki tercihe gelirsek biri süslü normal bajaj ns 200 ün grenajlamış birde abs takılmış hali.. diğeri cf motorun motoru türkiyede mondial adıyla satılıyor hakkında sürücüleri dahil çok fazla olumsuz yorumlar okumuşdum motorsiklet konularında. ben olsam uzak dururdum..

ilk motorunda bence dengeli güzel kaliteli bir motor al .. dengesiz kalitesiz bir motor alırsan motordan soğursun tüm hevesin kaçar.. çin malına tepkili değilim kesinlikle ama kalitelibir markanın 10 yaşındaki ürününü sıfır çinliye değişmem..

arifba
22-04-2016, 18:09
mondial alma ne alırsan al.

fore
22-04-2016, 23:44
Valla yorumlara tesekkür ederim fikir edindim baya.

İkisinden de vazgectim zaten. Bajaj olsa bile 200ns daha mantıklı gelmişti sonradan.

İnazuma f cidden beğendim görüntüsü de güzel ama bu sefer de bütçe çıkıyo yukarı. İlk bu yola girdiğimde sym 250 evo alırım diyodum 6-7'ye. :) xmax yorumlarında hep selenin sert olduğunu okudum. Altın elbiseli dahil. F versiyonundan sonra da inazuma cok boş gözüktü. Dolayısıyla tekrar döndüm maxi scooter bakmaya.

Başından beri gts 250 evo alternatifti, bide kymco xciting 500iR fena değil gibi.

İlle abs dersem çok geriye dönüp yüksek km burgman bakmam lazım. Hem 650cc hem eski vs aklıma yatmıyo çok.

Mantık her şekilde xmax 250 diyo aslında da ısınamadım bi türlü. Canlı denemem lazım tekrar. Bu arada pcx 150 apartmanda var, kullanmadım ama maxi scooter havasında değil. Sele çok sert geldi.

Bu arada mahalle arası geziyim diye bi emektar mondial var zaten bende Zat 150. Bundan sonra hepsi bana limuzin aslında:)

Piaggio'da güzel aslında ama beğenemedim şu arkasının şeklini bi türlü.

fore
22-04-2016, 23:49
http://www.dailymotion.com/video/x3jcm9i

bajaj videosu

Bu süper oldu bulamamıştım çok merak ediypdum aea'nın ne dediğini hemen seyrediyim..

DoguErdogan
23-04-2016, 08:33
10.000 km sıfır almış olduğum Xmax'imi kullandım, ilk motorumdu. Uzun yol yaptım ,iş yerime ulaşım için kullandım her gün köprü geçtim. Evet motor sert selede sert ama inan bunlar olmasa o motor,o güveni vermez. İlk motorun selesine oturduğun andan itibaren güvenli ve oturaklı bir motora bindiğini hissediyorsun.
Seleyi çok dert edersen konfor selesi var biraz tuzlu ama işe yarıyor. Km yaptıkça selede yumuşama oluyor bu arada.
Bence başka motora yönelmeyin alın keyfinize bakın.

darkmoon
23-04-2016, 09:56
ben benim motordan indim mi xmase bindim mi çekirge gibi kalıyorum birde benim scooterda sırt desteği var 500 lük makine xmase bindim mi seleside çok rahatsız geliyor ama en önemlisi ben ayakları uzatmaya alışmışım benim motorda xmase bindim mi kendimi çekirge gibi hissediyorum..

bende gv250 vardı sadece haftasonları keyiflik biniyordum.. çünkü trafikde yoruyordu bazen arabalarla araba gibi trafikde bekliyor takılıyordum.. şimdi scootera geçdim ohh be diyorum dünya varmış motor sürmeninde keyfine vardım ..

kymcho arkadaşımda 500 lüğü vardı switchi kırıldı zor bulduk.. arıza ışığı yakıyordu çözemediler.. çok güzel marka ama türkiyede distiribütörden çok sıkıntı çekdi.. gts evo güzel motor ..

fore
24-04-2016, 00:02
Bugün itibariyle karar verdim sayılır, en azından tarza. Maxi scooter olacak.

İlk niyetim gtsevo250 idi. Hala da agır basıyor. 7000-8000 aralığında güzel motorlar var.
Siyah renge takıldım bunda.

İkinci aklımı kurcalayan kymco xciting 500i R. Alternatif az. 2-3 tane, fiyatlar 11-14 arası değişiyor. Al beni diyo ama parça sıkıntı olabilir.

Daha sonra kymco downtown 300i. Bu da güzel. Fiyatlar 10+ gibi sanki.

Daelim iyi gidiyomuş. Benim için önemli bir kriter değil. Yine aynı şekilde baktım baktım ama xmax i sevemiyorum momo olmadığı sürece. O zamanda fiyat oluyo 18. O rakama cıksam zaten nc bakarım. Joymax var ama gts den ne farkı olur bilmiyorum bagaj hariç.e zaten ben illamki arkaya bagaj takıcam. Bir de daha pahalı.

Piaggio güzel ama pahalı. Peugeot meselesi var ama alsak satılmaz gibi geliyo bana. Nexus 500 diyen oldu, parça bulmak imkansız olur heralde. Burgman ve silverwing var 400-600-650 abs li filan ama modeller 2004, km 40.000+. Derdi bitmez gibi geliyo bana. Grand dink var, ayrı bi çirkin önü.

Bu arada forza cidden güzel.

Şimdi bakım meselesi önemli ama arabaya göre farklı tabi. Atıyorum x km üstünde motor alınmaz diye birşey var mıdır? Servis bakımlımolsa dahi alınmaz gibi. Ufak tefek düşme kalkma da çok sorun değil bana. Kırık dökük olmasın, alıp ben uğraşmiyim istiyorum.

Araştırdıkça yazıyorum, belki başka birilerine daha fikir olur sonradan.

En önemlisini unutmuşum, ilk yazdığım motorların ederleri nedir? Çok fena kazık yiyebilirim hiç bilmiyorum çünkü.

Maxiboost
26-05-2016, 22:59
Rx3i nin 2016 modeli bence gayet guzel. Zongshen uretimi, amerikada vs de kopek gibi satiyorlar. 2015 tirt, resmen dusuk ozellikte getirmisler. Bir suru artisi var bence ve cinliler arasinda en iyi markalardan biri.
Tek sıkınti mondial servislerinin kekolugu. Yerinde olsam gts evo alir bakarim keyfime

Onurkk06
01-07-2016, 00:59
bence siz daelim s 3 alın ben şu an aktif kullanıyorum 165 gibi bir top speedi var 170 görenler de var rahatlık açısından görüntü açısından da çok güzel bir scooter tavsiye ederim geçen bi bakırköy silivri yaptım 120 nin altına pek düşmedim mesela

darkmoon
01-07-2016, 02:53
daelim de büyük marka ve aslen türkiyeye 2000 li yıllarda geldi daelim .. ama distiribütör götüremedi fazla ithalatı kesildi.. adamlar scooter üstüne uzmanlar scooter yarışlarında ödülleri var firmanın ve büyük bir firma hysoung hyundai gibi bir dalları motor üretmek başka sektörlerdede varlar..

sanırım pazarı ikiye bölmüşler hysoung pek scooter işine girmiyor sembolik bir iki modeli var.. daelimde manuel işine girmiyor onunda sembolik bir iki modeli var..

cagataayk
07-08-2016, 07:14
Mondialden memnun olan bi benim heralde, eğer çin malı motor alacaksan sıfır alacaksın rodajı düzgün yapacaksın bakımını aksatmayacaksın.Japon motorlarla mukayese edilemez ama başlangıç için tercih edilebilir.