PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akışmetreyi iptal etmek ?

_sinan_
22-04-2016, 16:41
Merhaba, arabada son bir haftadır özellikle 1. ve 2. viteslerde tekleme yapıyor. Araba tam tekleme yaptığı sırada arıza lambasının yanıp söndüğünü fark ettim. Bunun üzerine sorunu elektronik aksamlarda aramaya başladım. Aklıma hava akışmetresinden olabileceği geldi. Akışmetrenin kablosunu söktüğümde rölanti yapmıyor direkt stop ediyordu. Gaz telinden rölantiyi biraz yükseltince şuan gayet iyi çalışıyor. Bugün denedim, araba artık hemen marş alıyor(çalıştırırken gaz vermeme gerek kalmıyor), gazdaki ufak boşluk gitti ve gaz tepkisi çok daha düzeldi. Resmen sürmesi değişti diyebilirim. Şimdi benim sorum arabayı bu şekilde kullansam bir zararı var mıdır? Şuan haliyle arıza ışığı sabit olarak yanıyor, ayrıca araba olması gerekenden fazla yakıyordu akışmetre üzerindeyken(söktükten sonra yakıt durmunu inceleyemedim daha) bunu sebebi akışmetrenin düzgün çalışmaması olabilir mi? Açıkcası akışmetre kablosunu hiç geri takmak istemiyorum ve Kıbrıs'ta olduğumdan parçayı bulmamda çok zor, hatta imkansıza yakın, ancak Türkiye'den siparişle beklemem gerekir. Bu konuda net bir bilgisi olup yardım edebilecek olan var mı acaba?

Not: araba Opel Calibra 2.0 (C20NE)

B-Devi
27-04-2016, 12:52
Akışmetreyi söktüğünüzde normalden çok daha fazla yakması gerekir. Ayrıca akışmetreniz arızalıysa iptal etmek yerine değiştirmenizi öneririm. Sonuçta ECU hava&yakıt karışımını akışmetre sayesinde ayarlıyor. Fakire veya zengine düşüp motora zarar verebilirsiniz.