PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aile-Spor Araç Kararsızlığı

Racer_07
24-04-2016, 13:47
Herkese iyi günler. Uzun zamandır forumu takip ediyorum sayenizde birçok şey öğrendim. Maddi durumumu yavaş yavaş toparlamayla birlikte bir arayış içine girdim yaklaşık 2 aydır uygun bir araç arıyorum fakat tam anlamıyla karar veremedim. Önerilerinizi bekliyorum. Max bütçe 65bin TL. Aracın sportif olmasını ve aileye de uygun olmasını istiyorum. Kendi listemi söyleyeyim favorim impreza wrx sti 65 bin civarında bugeye sti'lar oluyor fakat şun anda temizini bulmak çok zor kriterlerimi tam anlamıyla karşılıyor gibi fakat 2.elinin olmaması ve polislerle başının dertte olması türkiye şartlarında düşündürüyor. Diğer düşündüğüm 3 arac ise mazda rx-8 fn2 type-r ve leon cupra. Bu araçlar hakkında bir sürü konu okudum gerek bu forumda gerekse diğer forumlarda. rx-8 cok sevdiğim bir araç fakat riskli bir araba. type-r ise ideal bir arac gibi duruyor fakat yıl olmuş 2016 artık turbolu araç devri oldugunu dusunuyorum. leon cupra ise motoru çok iyi fakat dış gorunusu normal bir leondan farksız oldugundan beni cezbetmiyor. Düşüncelerinizi lutfen esirgemeyin düşündüklerimi tam anlamıyla anlatamamış olabilirim başka araçlarda önerebilirsiniz şimdiden teşekkürler

AliDogukan
24-04-2016, 13:54
Cupra ve Typer 9-10 litre civarında tüketime sahipken Sti ve Rx-8 15-20 litre civarında yakacak.Neredeyse 2 katı yakıt masrafı anlamına geliyor.Bunu gözardı etmemelisiniz.

jeffy
24-04-2016, 14:26
mevzuu hem aile ye uygun hem hızlı olmasıyla Leon Cupra en güzel tercih gibi duruyor..

MEGFB
24-04-2016, 15:04
belki liste dışına çıkarmak gibi olacakta golf 6 r(fiyatını bilmiyorum) olabilir golf mk5 gti
listedeki seçeneklerde ucuz yollu yüklemeye müsait olan leon gözüküyor

D.Demir
24-04-2016, 16:30
ben oyumu leon cupradan yana kullanıyorum gerçi ben o kasa leonu ve cuprasını hiç sevmem manuel olmasıda bi okadar - benim için o fiyatlara 4 kapı polo gti yada yeni kasa gt de bulunabilir hem ekonomik hem hızlı vergisi düşük ve yeni bi araba o fiyat bandında

Sinan58
24-04-2016, 17:17
0"dan kalkıp uzayacaksanız ve 4 çekerin tadını çıkaracaksanız Subaru İmpreza WRX STİ,
Yanlayarak arka çekerin tadını çıkaracaksanız Mazda RX8,
Vtec açarak gazlamanın keyfini çıkracaksanız Honda Civic Typer :)

İzzet Göçmen
24-04-2016, 17:33
Subarunun cok piyasası olmaması typerin 3 kapı olması benide cupraya itti

Almanci Tane-R
24-04-2016, 19:10
Fn2 nin içi geniş 3 kapı olması sizi yanıltmasın 8 sene kullandım

Akizilkaya
24-04-2016, 19:30
Sti diğer 3 araça göre yakıt olarak bir tık daha fazla. Ayrıca 9-10 lt yakacağını düşünüyorsan yanılıyorsun :)
Ben olsam paramı modelden yana kullanıp 2011 Cupra alırdım 5-10 lira da para yatırsan çok keyifli kullanırsın

atituti
24-04-2016, 20:01
aile söz konusuysa cupra 4 kapı onu almalısınız , imprezada 4 kapı diyeceksiniz ama yakıt ciddi üzer

sadettin
24-04-2016, 20:57
seçenekler arasında cupra daha mantıklı geliyor.STİ yakıtı üzer ve temizini bulmassan çok üzer gibi duruyo fn2 typer kullanmadım ama niyeyse kasası bana hoş gelmiyo .Arkadaşlarında dediği gibi polo gti larada bakabilrisin

ondertopcu
24-04-2016, 21:12
rx8 içlerinde en çok yakanı. en mantıklısı typer

blumenberg
24-04-2016, 21:46
hangi kriter sizin için daha önemli onu düşünmek gerekiyor, benim için dışsal güzellik 2 3 tık daha önde olduğundan rx8 mantıklı geliyor.

Racer_07
24-04-2016, 22:09
İlgileriniz için teşekkürler. Birazcık daha detaylı bahsedecek olursam arabayı babamla ortak kullanacagım o yuzden hem yasıma uygun ve babam kullanırken fazla sırıtmayacak bir araç istiyorum araç tek olacak bu yüzden rx8 kasasını beğenmeme ragmen tek araç olmaz diye düşünüyorum ama yinede aklımı çelmiyor değil fiyatları gayet makul https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-servis-bakimli-rx-8-220164157/detay bu araç hoş duruyor fakat yakıt tüketimi ve her ne kadar forumda wankelin iyi oldugunu okusamda sorunları korkutuyor. Herkes leon onermis bana kalırsa da leon en mantıklısı fakat dış goruntusunun deger leonlarla aynı olması beni nedense hiç cezbetmiyor ve yanlıs bakmadıysam typera gore bagajı daha kucuk spor bir araç gibi durmuyor yaşıma gore bir araç olucağını düşünmüyorum en ucuzu bile 70 bin tl buda butcemin uzerinde https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-seat-sahibinden-satilik-leon-cupra-240-hp-288694246/detay bu butceye temiz typer ve sti bulamadım eger bildiğiniz sti ve typer varsa onerebilirsiniz

Bolkar1st
24-04-2016, 22:32
Soylediğin kriterlere uygun cupra diyorum.

İbrahim Erdem
24-04-2016, 22:47
Leon cupra derim. Aile için ise arka koltuklar illaki kullanılacak demek. O listede en konforlu en sağlam araç cupra kesinlikle.

TEQUILA
24-04-2016, 22:52
Kendindeki alıyorsun, ailen alıp sen mi kullanacaksın?

Kendine alıyorsan arka 2 kapı hamallık, sanana arkaya binecekten :)

Ama aile kullanacaksa bence bu tercihlerin hiçbiri uygun değil. Accord falan düşünebilirsin

Sinan58
24-04-2016, 22:55
Leon cupra derim. Aile için ise arka koltuklar illaki kullanılacak demek. O listede en konforlu en sağlam araç cupra kesinlikle.

Yanlış anlamayın ama sağlamlığı nasıl hesapladınız merak ettim doğrusu :)

İbrahim Erdem
24-04-2016, 23:02
Yanlış anlamayın ama sağlamlığı nasıl hesapladınız merak ettim doğrusu :)

Tam olarak sağlamlık demeyelim de arıza çıkarma oranı-tamir edilebilme diyelim ona.

Type-R sağlamlıktan değil tek kapılıktan kaybediyor.

Rx-8 çoğu ustanın anladığı bir araç değil. Güzel ve donanımlı sürüşü iyi olsa da ciddi bir eksi.

wrx sti ile cupra karşılaşması ise 2.0 tsi gayet sağlam bir motor. wrx sti ise öyle yağını suyunu benzinini koy devam et tarzı bir araç değil biraz özen istiyor.

Aliburakb
24-04-2016, 23:03
aslen type-r sevmeme rağmen aile ile kullanılacağından banada cupra mantıklı geldi.

AşkınS.
24-04-2016, 23:10
Rocco falan dusunebilirsiniz kapı onemli değilse.. Ama bunlarin icinden yakit onemli degilse rx8 r3. Yakit onemli ise typer..

Yiğit G.
24-04-2016, 23:14
Yakıt problem değilse tabiki Rx-8 aile için en seçilesi aaba şu listedeki...

http://www.rx8club.com/attachments/rx-8-discussion-3/40802d1107551076-rx-8-children-rx-seats.jpg

http://www.rx8club.com/attachments/rx-8-discussion-3/45786d1112675924-rx-8-children-small12.jpg

Sinan58
24-04-2016, 23:40
Tam olarak sağlamlık demeyelim de arıza çıkarma oranı-tamir edilebilme diyelim ona.

Type-R sağlamlıktan değil tek kapılıktan kaybediyor.

Rx-8 çoğu ustanın anladığı bir araç değil. Güzel ve donanımlı sürüşü iyi olsa da ciddi bir eksi.

wrx sti ile cupra karşılaşması ise 2.0 tsi gayet sağlam bir motor. wrx sti ise öyle yağını suyunu benzinini koy devam et tarzı bir araç değil biraz özen istiyor.
Bence çok farklı arabalar İmpreza"yla 0"dan kaldırırsın, deli gibi viraj kasarsın, 4 çekerin tadını çıkarırsın ama tsila en fazla düz yolda gidersin :)
FN2"nin arkası gayet geniş.
RX8"in mekanik olarak sorun çıkardığını daha hiçbir kimseden duymadım ki zaten sorunsuz araba bagajda 1 litre yağını taşımanız yeterli.
İmpreza bambaşka bir dünya, 2. tsi falan sürüş zevki konusunda İmpreza"nın yanına yaklaşamaz :)
Birde cupra ciddi manada çok tipsiz :)

Octavia RS
25-04-2016, 00:20
Subaru iyi hoş ama 4 çeker bence şehir içinde aile v.s için gereksiz ve yaşlı araç,rx8 bilmediğim için yorum yapmak istemiyorum.

Honda kullanıyorum fakat ben cuprayı seçerdim aralarında 'bana göre' en mantıklısı o ki TFSI gibi bir faktör var,gayet önü açık ve 4 kapı ki ben tipinide gayet beğeniyorum.

Ayrıca söylemeden geçemicem tsi'ın viraj kasması coil+kilit'e bakar... :)

İbrahim Erdem
25-04-2016, 00:41
Bence çok farklı arabalar İmpreza"yla 0"dan kaldırırsın, deli gibi viraj kasarsın, 4 çekerin tadını çıkarırsın ama tsila en fazla düz yolda gidersin :)
FN2"nin arkası gayet geniş.
RX8"in mekanik olarak sorun çıkardığını daha hiçbir kimseden duymadım ki zaten sorunsuz araba bagajda 1 litre yağını taşımanız yeterli.
İmpreza bambaşka bir dünya, 2. tsi falan sürüş zevki konusunda İmpreza"nın yanına yaklaşamaz :)
Birde cupra ciddi manada çok tipsiz :)

"aile" mevzusu varsa keyfi kenara bırakıp somut düşünmek lazım. Sonuçta arka koltukları ve bagajı kullanılacak. Günlük işler için sağa sola gidilecek haliyle birazcık km yapacak ve konforlu bir araç olması iyi olur. Fn2 arkası ne kadar geniş olursa olsun arka koltuktakilerin inip binmesi dert olur.Rx-8 sorun çıkarmasa bile çıkartırsa mesele olabilir ayrıca yakıt olarak da ekonomik sayılmaz. Cupra en güzeli bu yüzden.

TigeR
25-04-2016, 00:56
Gönül wrx diyor ama hem aile hem spor derseniz direk cupra başka araca gerek yok

D.Demir
25-04-2016, 01:10
Rx-8 aile ile evet kullanılır da yani ekonomi yok aracın kitapçığında günlük kullanımlarda 1-2 kere kesiciye girmeli falan yazıyor babaya vericekseniz ve tipik baba ise çalıştırır çalıştırmaz hareket edicektir arabayı yüksek vites düşük devir fln kullanacaktır bunlar motor ömrünü çok kısaltacak ve sonucu sandık olucaktır bence rx-8 çok uygun bi araç değil sadece kendin kullanmayacaksan