PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doğuş Oto'da yetkili

Tunacan
25-04-2016, 13:08
Bir konu var danışmak istediğim.
Doğuş'ta çalışan üst mevki de yetkili tanıdığı olan var mı?

Gearbox
25-04-2016, 13:38
Ankara Dogus Oto da bi tanidik vs varsa bende bi pm bekliyorum.

Trance-R
25-04-2016, 13:40
Durum nedir ? daha açarsanız, belki direk çözüme ulaşır :)

Tunacan
25-04-2016, 13:47
Konuyu detaylandırayım, yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Aracım 73.000km de piston kırdı. Şu anda Doğuş'ta. Almanya'dan sandık motor takılmasını talep ettik. Kesinlikle rektefiye istemiyorum. Yazışmalar henüz başlıyor. Bu konuda hem Almanya ile hem de Doğuş Genel Müdürlükle benim için devreye girebilecek birisini arıyorum.

Sezgin
25-04-2016, 13:52
Konuyu detaylandırayım, yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Aracım 73.000km de piston kırdı. Şu anda Doğuş'ta. Almanya'dan sandık motor takılmasını talep ettik. Kesinlikle rektefiye istemiyorum. Yazışmalar henüz başlıyor. Bu konuda hem Almanya ile hem de Doğuş Genel Müdürlükle benim için devreye girebilecek birisini arıyorum.

bunun için üst düzey yetkili araya koymanıza gerek yokki. Bu zaten sizin en doğal hakkınız. Benim aracımda 48.000 km de piston kırdı. Önce rektefiye yapalım dediler, dedim ben bu arabaya bineceğim kesınlıkle ıstemıyorum. Sandık motor gelsın. Doğuş Oto'nun içerisinde müşteri taleplerini dinleyen bi departman var. O departmanın en yetkılısıne durumu anlattım ,daha öncede başka sıkıntılardan dolayı çok kez servise geldıgımı ve hep memnun ayrıldıgımı yıne aynı sekılde bır beklentı ıcınde oldugumu aksı taktırde sorunu cozemedıgınızı almanya merkezınıze dogrudan noter tastıklı maıl atacagımı soyledım. 1 hafta sonra talebınız kabul edıldı dendı. Komple sandık motor geldi. üstelik 2 ay süren işlemler boyunca ücretsiz ikame araç bile verdiler.

Tunacan
25-04-2016, 13:58
Sezgin,

Bahsettiğin gibi tüm işlemleri ben de yaptım, servis müdürüyle görüştüm konu hakkında. O da sandık motordan yana ancak yine de işimi sağlama alayım diyorum. Motor istanbul'da varmış. Gelmesi takılıp teslim edilmesi vs 2 günlük iş. Ancak eşeği sağlam kazığa bağlayım istiyorum.

Trance-R
25-04-2016, 13:59
Doğal hakkınız. Sandık motor gelecek. Bakımları aksatılmadı ise kesinlikle hakkınız. Düzgün dialogla herşey çözülür.

İnanın, VW bünyesinde bir Bayide çalıştım. Üst düzey birisi dediğiniz, Şekerpınar'daki bünyede bir sorumlu bulmak... Fakat yine bulsanız da, kişi direk sizi ilişkili olduğunuz BAYİ'ye yönledirecektir. Sizin durumunuz ile alakalı Bayi'deki bulabileceğiniz en iyi sorumlu, Servis Müdürü olucaktır.

Sezgin
25-04-2016, 13:59
Tabi sandık motor isterken dikkat edilmesi gereken hususlar oluyor. Belirli kriterleri var. Atıyorum, piston kırmış olabilir ancak daha önce (piston kırılmadan önce) X parçasında herhangi ağır bir hasar görülmemesi gerekmektedir gibi. Bunun için önce motoru inceleyip sonra yazışmalar başlıyor. Kaldıki o yazışmalar başlamışsa, işiniz %51 olumlu sonuçlanacak gibi düşünebilirsiniz. Eğer en baştan başka bir parçada bir yıpranma,hasar,yanma vs. var ise o yazışmalar ya hiç başlamıyor yada servis doğrudan %50sini siz %50sini biz ödeyelim diyor.

Sezgin
25-04-2016, 14:01
Sezgin,

Bahsettiğin gibi tüm işlemleri ben de yaptım, servis müdürüyle görüştüm konu hakkında. O da sandık motordan yana ancak yine de işimi sağlama alayım diyorum. Motor istanbul'da varmış. Gelmesi takılıp teslim edilmesi vs 2 günlük iş. Ancak eşeği sağlam kazığa bağlayım istiyorum.
Abi hiç uğraşma, birini arayıp bulacağım diye gireceğin strese değmez. Olumlu gorunuyor şuan için, aynı aşamalardan geçtim çünkü. Kaldıkı ben parça beklemiştim. Senin işin maksimum 1 hafta içinde şekillenir. Eğer yine olmazsa ozaman birini devreye sokmanda fayda olabilir.

Trance-R
25-04-2016, 14:06
Sezgin'in dediği gibi. Önce bir şekillensin durum. Sonra yapılacak bir durum var ise, yardımcı olmaya çalışır/çabalarız ...

muratlee
25-04-2016, 14:07
motora bakılır kullanıcı hatası yok ise gerekli yönlendirmeyi servis zaten yapar.

Tunacan
25-04-2016, 14:13
Yardımlar için teşeekürler. İçimi rahatlattınız..

Bu hafta durum netlik kazanacak gibi. Bugün expetiz raporu Almanya ya gönderilicek. Gelecek cevaba göre de servis hareket edecek. Umarım mahkeme dava vs iş uzamaz..

Tunacan
27-04-2016, 14:33
Şimdi haber geldi.
Almanya'dan motor rektifiyesi olarak onay gelmiş. SAdece %30 işcilik yansıtacaklarmış o da 1900TL civarında tutuyormuş.
Servis onayım olmadan hiçbir şey yapmayacak şu anda..
Yorum ve görüşlerinizi bekliyorum.

Mutu
27-04-2016, 14:37
Garantisi devam eden araç için mi işçiliğin %30 unu istiyorlar?

Tunacan
27-04-2016, 14:39
Araç 2012 model, garantisi bitmiş, ancak iyi niyet garantisi adı altında %30 işcilik isteniyor. Parçalarda %100 ünü garantiden karşılıyorlar...

golgeoyunu03
27-04-2016, 14:41
Araç 2012 model, garantisi bitmiş, ancak iyi niyet garantisi adı altında %30 işcilik isteniyor. Parçalarda %100 ünü garantiden karşılıyorlar...

Doğuş otonun belli bir kotası var, ses eder Almanya ile yazışırsanız işçilik bile alınmaz. Sakın işin ucunu bırakmayın.
Kolay gelsin Allah sabır versin

ouzs
27-04-2016, 14:41
aracın motorunda yazılım vb işlem var mı. Hava filtresi dahil.

Mutu
27-04-2016, 14:47

Rektifiye işçiliği nasıl 4bin+ ki %30 u 1.9bin yapıyor onu çözemedim. 4 senede piston kırmış motor bir de utanmadan işçiliğin bir bölümünü ödeyin diyorlar. Nerede eski sorunsuzluğuyla bilinen vw nerede şimdiki vw. Araçlarımızda artık teknoloji gibi oldu sanırım, kullan 2-3 sene içinde at şeklinde. =)

Bu arada durum için geçmiş olsun, komple sandık için şartları sorun belki revize ile arasında mthiş bir rakam farkı olmaz o seçeneğe yönelirsiniz.

Tunacan
27-04-2016, 14:55
Araçta hava filtresi dahil sonradan uygulanan hiçbir şey yok. Standart oğlu standart..
İş çıkışı uğrayacağım servise..
Servis müdürüyle görüşeceğim.
Kesinlikle rektefiye istemiyorum zaten. Gerekirse konuyu mahkemeye taşayacağım. Aracım yatsın dert değil..
İşcilik 2.800-TL tutuyor. Bunun %30unu benden talep ediyorlar.

Açıkcası bu durum için 5 kuruş para dahi vermeyi düşünmüyorum. Yasal yollardan hakkımı arayacağım gibi gözüküyor..

ouzs
27-04-2016, 14:58
Garantisi bitmiş araca bence verilen gayet iyi niyetli bir teklif. Garanti devam ediyor zannettim ben. Daha kötülerini gördüm. %100 parça %100 işçilik kesinlikle verilmez.

Tunacan
27-04-2016, 15:02
İyi niyet garantisi devam eden, ilk günden bu güne kadar (73.000km) yetkili dışında başka bir servise gitmeyen, kullanım hatasına tabii olmayan bir hatanın 1 kuruşuna bile katlanmam ben.
Madem üretim hatası var, kullandıkları pistonlar karpuz gibi yarılıyor, aracıma da sandık motoru koyacaklar ozaman.

ouzs
27-04-2016, 15:06
Umarım istediğinizi alabilirsiniz. Ama çok örnek var bu durumda olan. Para vermek değil asıl olan hak aramak. Fakat Almanya dan direk gelen cevaplar bu şekilde. Yinede incelemede sizin aracınız da farklı bir durum görülürse (bakımda yapılan işçilik hatası veya bir benzeri durum) çözüme ulaşabilir. Kolay gelsin.

Tunacan
27-04-2016, 15:09
Teşekkür ederim.
Umarım süreç çok uzamadan sorunu çözebilirim.

Mutu
27-04-2016, 15:34
Garantisi bitmiş araca bence verilen gayet iyi niyetli bir teklif. Garanti devam ediyor zannettim ben. Daha kötülerini gördüm. %100 parça %100 işçilik kesinlikle verilmez.

Yahu adamların 4 yaşında dahi olmayan arabası 70binde piston kırmış ne iyisinden bahsediyoruz. Belliki bir sıkıntı var, firma bu testte 80bin km dahi görmeyen motoru sanmıyorum ki satışa sunsun. Sunduysa da tamiri için bir de işçlilik istesin. Ki bu araç 1.4 180 hplik performanslı kullanan bir araç dahi değil. 1.2 tsi ekonomi için üretilmiş(ki kullanıcının söylediğine göre sakin kullanılmış) bir araç.

Tunacan
27-04-2016, 15:36
Bir düzeltme yapayım aracım 1.4TSİ 160Hp.

Aracı kullanma tarzımı şöyle özetleyim: Ankara şehiriçi tragiği ortalamam 6.8LT dir.

Mutu
27-04-2016, 15:40
Benim aklımda 1.2 tsi nereden kalmış acaba bilemedim. =)

Murat Ç.
27-04-2016, 15:44
aracın modeli hangisi birde motor kodu ne ile başlıyor geçmiş olsun umarım istekleriniz eksiksiz karşılanır

ouzs
27-04-2016, 16:15
Yahu adamların 4 yaşında dahi olmayan arabası 70binde piston kırmış ne iyisinden bahsediyoruz. Belliki bir sıkıntı var, firma bu testte 80bin km dahi görmeyen motoru sanmıyorum ki satışa sunsun. Sunduysa da tamiri için bir de işçlilik istesin. Ki bu araç 1.4 180 hplik performanslı kullanan bir araç dahi değil. 1.2 tsi ekonomi için üretilmiş(ki kullanıcının söylediğine göre sakin kullanılmış) bir araç.

4 yaşında veya 0. Her marka modelde olabilecek bir durum bu. Motor arızaları sadece performans araçlarında çıkmaz takdır edersiniz. Problem her 80bine gelen araçta olan bir durum olmadığı için araştırma ve irdeleme sonucuna göre karar verilecek.Ki karar verilmiş. Tekrar detaylı inceleme için mahkemeye başvurulacak. Garantisi bitmiş araca iyi niyet garantisi verilme sebebi yetkili servis sadık müşterisi olması dışında hiçbir şey değil. Eğer ki yetkili servise gidilmemiş olsaydı bu %1 bile vermezdi servis. Buna dayanarak tekrar söylüyorum teklif iyi. Mahkemede aracın parçasında veya üretiminde sorun olduğu belirlenirse, veya servislerde yapılan işlemlerin yanlış/hatalı yapıldığı belirlenirse belki bir umut olabilir.
Hergün garantiden 2-3 dsg şanzuman değişiyor garantisi bitmiş araçlarda var. İyi niyetten 15000 tl lik parça karşılanıyor. Dava açanda var ama kazananı görmedim. Umarım bu sefer olur tunacan ın işi. Hayırlısı olsun.

Burak Mehmet
27-04-2016, 16:19
Bir düzeltme yapayım aracım 1.4TSİ 160Hp.

Aracı kullanma tarzımı şöyle özetleyim: Ankara şehiriçi tragiği ortalamam 6.8LT dir.

Sağır bırakırsan öle olur tabi... bozmuşun arabayı sen .. garantiye girmemeli ...

onursumer
27-04-2016, 16:27
ben işçilğe takıldım , bence işçilik adı altında parçaların bayağı bir kısmını yaslıyorlar

Mutu
27-04-2016, 16:31
4 yaşında veya 0. Her marka modelde olabilecek bir durum bu. Motor arızaları sadece performans araçlarında çıkmaz takdır edersiniz. Problem her 80bine gelen araçta olan bir durum olmadığı için araştırma ve irdeleme sonucuna göre karar verilecek.Ki karar verilmiş. Tekrar detaylı inceleme için mahkemeye başvurulacak. Garantisi bitmiş araca iyi niyet garantisi verilme sebebi yetkili servis sadık müşterisi olması dışında hiçbir şey değil. Eğer ki yetkili servise gidilmemiş olsaydı bu %1 bile vermezdi servis. Buna dayanarak tekrar söylüyorum teklif iyi. Mahkemede aracın parçasında veya üretiminde sorun olduğu belirlenirse, veya servislerde yapılan işlemlerin yanlış/hatalı yapıldığı belirlenirse belki bir umut olabilir.
Hergün garantiden 2-3 dsg şanzuman değişiyor garantisi bitmiş araçlarda var. İyi niyetten 15000 tl lik parça karşılanıyor. Dava açanda var ama kazananı görmedim. Umarım bu sefer olur tunacan ın işi. Hayırlısı olsun.

Anlayamadığım kısımda boldladığım bölüm zaten. Geçenlerde biri de 1.2 tsi ler için kronik sente atma problemi var yazmıştı. Servis bakımlı olarak kullanılan araçlar zaten, motorun bir süre sorunsuz kullanılması için yapılan gerekli bakımlar periyodik olarak uygulanmış yani. Bundan kaçılırsa zaten problem olası. Periyodik bakım maliyetlerine rağmen kaçılmamasına rağmen bu sorunların çıkması ilginç gelen nokta demek istediğim. Tek markaya indirgemiyorum bu durumu. Genel olarak yazdım, bu konuya denk geldi.

98 yılında ürettiği motorlar 3xxbin km lerce sorunsuz giden markadan bu hale evrilmeleri beni şaşırtıyor.

Mutu
27-04-2016, 16:32
ben işçilğe takıldım , bence işçilik adı altında parçaların bayağı bir kısmını yaslıyorlar

İşçilik 2800 demişler, işçiliğin %90 ı yansıtacağız o da 1.900 gibi bir rakam demişler anladığım kadarıyla. Ben de işçilik maliyetine o sebeple şaşırdım.

Mutu
27-04-2016, 16:33
İşçilik 2800 demişler, işçiliğin %90 ı yansıtacağız o da 1.900 gibi bir rakam demişler anladığım kadarıyla. Ben de işçilik maliyetine o sebeple şaşırdım.

%30 demek istedim. Yanlış yazmışım.

Tunacan
27-04-2016, 18:29
Yarın gelişmeleri yazacağım.
Teşekkürler...

_AS_
27-04-2016, 20:11
Cok gecmis olsun oncelikle.
Talihsiz bir durum olmus, fakat bence almanyanin veya distiributorun yaptigi teklif kotu bir teklif degil.
Oncelikle bu araclarin garanti suresi belli 2 yil sinirsiz km.
Garanti suresi dolduktan sonra nasi telefon, televizyon vs vs seyde bozulunca ben bunun yenisini istiyorum tamirat istemiyorum camasir makinasinin komple motoru degissin demiyorsak veya diyemiyorsak bunda da ayni mantiga cikmasi lazim.
Iyi niyet garantisi denilen sey aracin fabrika garantisi ile ayni sey degil zaten.
Musteri sadakati ile alakali yapilan bir durumdur.
Tam bir garanti uzatimi isteniyorsa full life garanti yapilip +2 +3 yil yapilabiliyor mesela.
Kaldi ki kullanilan motor oyle 70 - 80 binde surekli piston kiran blok olarak kronik rahatsizligi olan bir motor degil dsg gibi mekatronik kavrama degistilirsin.
Sizin ki talihsizlik olmus buyuk olcude.
Bu ariza her markada yasanabilir yasaniyorda, fakat garantisi bitmis araca ampul degisirmeye bile servise gelen arac olsun genede tek kurus indirim yapmayacak markalarda var.

Sahsi gorusum;
Teklifi biraz daha zorlayin indirim alin ve araci yaptirin derim.

Tekrardan cok gecmis olsun.

RSX
27-04-2016, 20:28
2009 model jettam var 1.4 tsi dsg7, 90 bin küsürlü kmde 2014 ocak ayında dsgnin hem mekatronik beyni değişecekti hemde şanzuman talaşlama yapmıştı. garantiside bitmiş bulunuyordu aracın, görüştük komple dsg şanzuman takılmasını bunun kronik bir sorun olduğunu söyledik araya servis müdürünü falan soktuk almanyaya istek gönderdiler ve kabul edildi. 2015 model yenilenmiş dsg şanzuman istanbulda vardı ordan gönderdiler 14bin tl civarında faturası evde duruyor ben sadece işçilik ve bakım ücretini verdim o da 1000 tl tutmuştu ve yine o rakamda da indirim yapmışlardı, 2 senede dsg için garanti verdiler maşallah hala sıkıntısız kullanıyorum. Bunu örnek vermek için yazdım üzerine düşün hakkınız sandık motor.

Bolkar1st
27-04-2016, 21:55
Konu doğuş olunca peşini bırakmayın emin olun yardımcı olucaklar..

bilalMW
27-04-2016, 21:59
mahkemeden bişeey alamazsınız. Neden ?

Aracın yasal garantisi bitmiş. 2 yıl sınırsız garantisi var. 2 yılda 1000000 km yapsanda o sandık almanyadan gelir takılırdı. Ama garantisi bitmiş.

Yasalara göre gerekli asgari güvence 2 yıl garanti verilmiş ve bitmiş mahkemeye bişey iddaa edilemez. kullanılan parçanın üretim hatası ve ya montaj hatası olsada alamazsn garanti zaten bunlar için veriliyor.

İyi niyet garantilerinde üç aşağı beş yukarı konuşuyorum söylediklerimi kimse kesin referans olarak almasın üstüne basa basa diyorum. Büyük parçalarda genellikle sandık motor,şanzıman,turbo,mekatronik gibi km ye bağlı olarak parçanın tamamı fabrika karşılar işçiliğin belli bir kısmı her zaman müşteriye kalır. Bayii ne kazancak ? :( işçilik bedeli normal ama pazarlıkla biraz daha düşürebilme şansınız var.

Yetkili serviste sandık motor atmayı ağıza leblebi atmak bir sanılmasın. Gerek türkiye teknik departmanı gerek almanya departmanı motor üzerinde inceleme yapar eğer blok,gömlek v.s parçalar üzerinde bir hasar bırakmamışsa yani kabaca tarif ise rektifiye ile kurtarıyorsa sandık motor yapılır.

bilalMW
27-04-2016, 22:03

Aracın yasal garantisi bitmiş. 2 yıl sınırsız garantisi var. 2 yılda 1000000 km yapsanda o sandık almanyadan gelir takılırdı. Ama garantisi bitmiş.

Yasalara göre gerekli asgari güvence 2 yıl garanti verilmiş ve bitmiş mahkemeye bişey iddaa edilemez. kullanılan parçanın üretim hatası ve ya montaj hatası olsada alamazsn garanti zaten bunlar için veriliyor.

İyi niyet garantilerinde üç aşağı beş yukarı konuşuyorum söylediklerimi kimse kesin referans olarak almasın üstüne basa basa diyorum. Büyük parçalarda genellikle sandık motor,şanzıman,turbo,mekatronik gibi km ye bağlı olarak parçanın tamamı fabrika karşılar işçiliğin belli bir kısmı her zaman müşteriye kalır. Bayii ne kazancak ? :( işçilik bedeli normal ama pazarlıkla biraz daha düşürebilme şansınız var.

Yetkili serviste sandık motor atmayı ağıza leblebi atmak bir sanılmasın. Gerek türkiye teknik departmanı gerek almanya departmanı motor üzerinde inceleme yapar eğer blok,gömlek v.s parçalar üzerinde bir hasar bırakmamışsa yani kabaca tarif ise rektifiye ile kurtarıyorsa sandık motor yapılır.

yanlış yazmışım pardon ektifiye ile kurtarıyorsa sandık motor "yapılmaz".***

onursumer
27-04-2016, 22:03

bir bakıma haklısın , ama aracın km si ile yola çıkıp aracı inceletip, fabrikasyon bir kusur olduğu kanıtlanabilirse herturlu davada haklı çıkılabilir, bazı durumlarda aracın garanti suresinin bitip bitmemesinin onemi olmuyor hukuksal olarak

ki 73bin km de tamamen servis bakımlı bir aracın bu duruma gelmesinin sebebi nedir diye araştırılması gerekli , servis ihmalimi,kullanıcı ihmalimi,üretim hatasımı buna gore hak herturlu aranır

bilalMW
27-04-2016, 22:08
bir bakıma haklısın , ama aracın km si ile yola çıkıp aracı inceletip, fabrikasyon bir kusur olduğu kanıtlanabilirse herturlu davada haklı çıkılabilir, bazı durumlarda aracın garanti suresinin bitip bitmemesinin onemi olmuyor hukuksal olarak

ki 73bin km de tamamen servis bakımlı bir aracın bu duruma gelmesinin sebebi nedir diye araştırılması gerekli , servis ihmalimi,kullanıcı ihmalimi,üretim hatasımı buna gore hak herturlu aranır

iyi de bro. Bak ne diyorum garanti" parçadan,montajdan" daha doğrusu müşteriden,dış etkenden, ya da doğal yıpranmadan kaynaklanmayan şeyleri kapsar. yasalarda var mı 73 binde motorun pistonu kırılamaz kırılırsa suçtur yasal zorunululuktur ? yok. :) yasal garantisi içinde olsa zaten yapılır kıvırsalar o zaman hukuksal suç. Ama millet iyi niyet mevzusunu normal garanti ile bir sanıyor. Öyle bişey yok tamamiyle insiyatiftir bu. iyi niyet yasal bir hak bir zorunluluk değildir.

RSX
27-04-2016, 22:17
iyi de bro. Bak ne diyorum garanti" parçadan,montajdan" daha doğrusu müşteriden,dış etkenden, ya da doğal yıpranmadan kaynaklanmayan şeyleri kapsar. yasalarda var mı 73 binde motorun pistonu kırılamaz kırılırsa suçtur yasal zorunululuktur ? yok. :) yasal garantisi içinde olsa zaten yapılır kıvırsalar o zaman hukuksal suç. Ama millet iyi niyet mevzusunu normal garanti ile bir sanıyor. Öyle bişey yok tamamiyle insiyatiftir bu. iyi niyet yasal bir hak bir zorunluluk değildir. İşin içine yetkili servis bakımı girince işler değişir, ki araç daha 73 binde, istediği kadar garantisi bitsin yetkili servis anormal bir durum görmemiş bakımını yaparken, demekki motor içinde teknik bir sorun vardı o da sonunda kırdı, bunu bilirkişi incelese onlarda % 90 aynısını söyleyecekler fabrika hatası.

bilalMW
27-04-2016, 22:20
İşin içine yetkili servis bakımı girince işler değişir, ki araç daha 73 binde, istediği kadar garantisi bitsin yetkili servis anormal bir durum görmemiş bakımını yaparken, demekki motor içinde teknik bir sorun vardı o da sonunda kırdı, bunu bilirkişi incelese onlarda % 90 aynısını söyleyecekler fabrika hatası.

bakımlar da ne zamandır üst kapak açılıp pistonlar ne durumda diye açılıp piston malzeme deformasyon ölçümleri yapılıyor ?

RSX
27-04-2016, 22:29
bakımlar da ne zamandır üst kapak açılıp pistonlar ne durumda diye açılıp piston malzeme deformasyon ölçümleri yapılıyor ?

Rutin bakımın dışında 73 bindeki arac piston kırıyorsa fabrikasyon hatasından başka ne olabilir ? Sıvıları tam, bakımları tam, yazılım yok, filtre bile yok. Şöyle bir örnek veriyim sadece hafta sonu binmek için aldığın araba 4 sene sonra 20 binde piston kırsın buna da mı garantisi bitti bişey yapamayız mı denilecek ?

bilalMW
27-04-2016, 22:33
Rutin bakımın dışında 73 bindeki arac piston kırıyorsa fabrikasyon hatasından başka ne olabilir ? Sıvıları tam, bakımları tam, yazılım yok, filtre bile yok. Şöyle bir örnek veriyim sadece hafta sonu binmek için aldığın araba 4 sene sonra 20 binde piston kırsın buna da mı garantisi bitti bişey yapamayız mı denilecek ?

Yasal garantisi bittiği için garantiden onarım yapılamaz bu durumda bakımları tam ise yıllık bakımlara gelmiş ise insiyatif ile ii niyetten bişeyler yapılanabilinir.

onursumer
27-04-2016, 22:36
iyi de bro. Bak ne diyorum garanti" parçadan,montajdan" daha doğrusu müşteriden,dış etkenden, ya da doğal yıpranmadan kaynaklanmayan şeyleri kapsar. yasalarda var mı 73 binde motorun pistonu kırılamaz kırılırsa suçtur yasal zorunululuktur ? yok. :) yasal garantisi içinde olsa zaten yapılır kıvırsalar o zaman hukuksal suç. Ama millet iyi niyet mevzusunu normal garanti ile bir sanıyor. Öyle bişey yok tamamiyle insiyatiftir bu. iyi niyet yasal bir hak bir zorunluluk değildir.

73binde vw üretimi olan bir motorun kırılmasının sebebini once açıklamaları lazım tuketiciye , normal değil ,normal olmayan herşeyde hak aranabilir , sorumlu kimse maddi manevi talepte bulunulabilir :)

garanti vs olarak düşünme yani , bu aracın bu km de bu hale gelmesi normal ise açıklaması yapılır geçilir , burda sorunun kaynağının ne olduğu onemli , atıyorum bu aracın motoru servisin bakımda yaptığı ihmal yüzünden kırıldıysa gene hak aranabilir

bilalMW
27-04-2016, 22:42
73binde vw üretimi olan bir motorun kırılmasının sebebini once açıklamaları lazım tuketiciye , normal değil ,normal olmayan herşeyde hak aranabilir , sorumlu kimse maddi manevi talepte bulunulabilir :)

garanti vs olarak düşünme yani , bu aracın bu km de bu hale gelmesi normal ise açıklaması yapılır geçilir , burda sorunun kaynağının ne olduğu onemli , atıyorum bu aracın motoru servisin bakımda yaptığı ihmal yüzünden kırıldıysa gene hak aranabilir

servis hatasıysa farazi konuşuyorum onu cıvatayı sıkan teknisyenden tutta müdüre kadar silsileden geçerler. :) ama diğer türlü yine olayın bahsettiğim gibi sonuçlanacağını tahmin ediyorum.

!KO
27-04-2016, 22:43
bilal 73 binde kullanıcı hatası olmadan piston kırıyorsa dogusun musterıye sebeplerini soylemesı lazım

kullanıcı hatası yok
servis bakımı var
arac 73 binde sakin kullanılmıs

sence neyden kırıldı ? sen soyleyemessen bıle dogus gereklı seylerı yapıp bundan bundan kırılmıs demesı lazım

dıyemıyosa uretım hatasını kabul etmesi lazım yada kullanıcı hatasını bulması lazım garantısı bıtmıs dıye sıyrılamaz işten

bilalMW
27-04-2016, 22:51
bilal 73 binde kullanıcı hatası olmadan piston kırıyorsa dogusun musterıye sebeplerini soylemesı lazım

kullanıcı hatası yok
servis bakımı var
arac 73 binde sakin kullanılmıs

sence neyden kırıldı ? sen soyleyemessen bıle dogus gereklı seylerı yapıp bundan bundan kırılmıs demesı lazım

dıyemıyosa uretım hatasını kabul etmesi lazım yada kullanıcı hatasını bulması lazım garantısı bıtmıs dıye sıyrılamaz işten

incelemeleri yaptı parçadan kaynaklı dediler. Yasal garantisi bittiyse şimdi hukuksal olarak bişey alabilir mi araç sahibi ? Sanayi bakanlığı geldi inceledi sen buna sandık motor ya da iyi niyet yapacaksın ya da tazminat vereceksin diyebilir mi ? ben onu merak ediyorum.

bilalMW
27-04-2016, 22:55
buradan konu sahibine sesleniyorum soy adım vallahi şahenk değil. :D

Servis insiyatif kullanmadı diyelim sadece hukuksal olarak olay nereye varabilir onu merak ettim cidden.

!KO
27-04-2016, 22:56
incelemeleri yaptı parçadan kaynaklı dediler. Yasal garantisi bittiyse şimdi hukuksal olarak bişey alabilir mi araç sahibi ? Sanayi bakanlığı geldi inceledi sen buna sandık motor ya da iyi niyet yapacaksın ya da tazminat vereceksin diyebilir mi ? ben onu merak ediyorum.

kanka cevap belli sevris garantıyle bi alakası yok diyip sıyrılabılırmı kesınlıkle sıyrılır hukuksal olarakta arac sahibi bişey yapamaz bencede
bakanlık gelsın sen bunu bunu yapacaksın dese dogus derki benım o yukumlulugum 2 sene ıcındeydı sonrası benı baglamaz der gecer

amaaa :D

sen soyle kullanıcı hatası olmadan 78 bınde arac parcadan dolayı pıston kırıp servis sana desekı banane ya garantisi bitmiş iyi niyet filan beklermisin ?
dogusun yapması gereken ozur dılerız diyip sandık motor atmaları bence hukuksal olarak soylemıyourm yapması gereken bu :)

bilalMW
27-04-2016, 22:59
kanka cevap belli sevris garantıyle bi alakası yok diyip sıyrılabılırmı kesınlıkle sıyrılır hukuksal olarakta arac sahibi bişey yapamaz bencede
bakanlık gelsın sen bunu bunu yapacaksın dese dogus derki benım o yukumlulugum 2 sene ıcındeydı sonrası benı baglamaz der gecer

amaaa :D

sen soyle kullanıcı hatası olmadan 78 bınde arac parcadan dolayı pıston kırıp servis sana desekı banane ya garantisi bitmiş iyi niyet filan beklermisin ?
dogusun yapması gereken ozur dılerız diyip sandık motor atmaları bence hukuksal olarak soylemıyourm yapması gereken bu :)

almanya izin vermezse çok daha büyük hasar yoksa sandık attırmazlar. Zaten yetkili servis farkı burada öne çıkar. Arkasında durursa müşteri memnuniyeti sağlar bunun geri dönüşüde o şekile olur.

overblack
27-04-2016, 23:05
yorumlara baktığımda servisin teklifi iyi filan deniyor. beyler kendinize gelin ya :) beğenmediğiniz şahin arabası bile orasını burasını kurcalamazsan 70 binde piston kırmaz.aracın sahibi arkadaşın yerinde olsam sonuna kadar giderim. 90 model 5-6 liralık arabadan bahsetmiyoruz.

!KO
27-04-2016, 23:14
yorumlara baktığımda servisin teklifi iyi filan deniyor. beyler kendinize gelin ya :) beğenmediğiniz şahin arabası bile orasını burasını kurcalamazsan 70 binde piston kırmaz.aracın sahibi arkadaşın yerinde olsam sonuna kadar giderim. 90 model 5-6 liralık arabadan bahsetmiyoruz.

kanunen 780 bınde 30 senelık araba ile 78 bınde 3 senelık araba aynı kefedemidir :D ikiside garanti dışı sonucta değişik mevzu emsal karar vardır elbet bi hukukcuyla gorusmek lazım

ayıplı mal olarak bilirkişi raporu alıp aracın komple sıfırıyla değiştirilmeside yada yapılan masrafın ve deger kaybının tahsilide düşünülebilir.

bayramoglu
27-04-2016, 23:25
Kurumsal bir şirketin PR uzmanı olarak yanıt vereyim,

Fabrika ürününe iki yıl garanti vermiş benim malım iki sene bozulmaz bozulursa kefilim karşılarım demiş buraya kadar herşey normal.

dört sene sonra bozulduğunda hiçbir hak iddia edemezsiniz fabrika zaten garanti süresini belirtmiş 2 sene 1 gün sonra yada 30 sene bozulmasında yasal olarak hiçbir fark yok. Burada bu noktanın altını çizeyim "hak iddia edemezsiniz veya size hak doğmaz."

şuan size yeni bir sandık motoru atılması karşınızdaki şirketin tamamen kurumsal olarak sorun çözme ve müşteri ilişkilerini yürütme insiyatifine kalmış. size verilen iyi niyet garantisini de vermek zorunda değil kurumsal prestijini korumak amaçlı atılmış bir hamle.

Ha şöyle diyelim sizin aracınız 78 binde piston kırdı tamam kırsın ve fabrika size garantisi bitmiş olmasına rağmen sıfır sandık motor göndersin. Bu kez 4. senesinde 280 binde piston kırmış araca da sıfır sandık göndermesi gerek ve bu kez o 280 bindeki aracın sahibine hak doğar ve emsal karar teşkil eder.

Eğer geçmişe dair emsal karar bulur ve bu noktada hak ararsanız belki bir ihtimal sonuç alabilirsiniz. inşallah istediğiniz sonucu alırsınız gönlümden geçen tamamen bu yönde sonuçlanmasıdır.

Geçmiş olsun.

RSX
28-04-2016, 07:42
Ben israr ediyorum bu isler tanidikla yuruyor, dsg de kronik ariza vardi garantiye falan bakmadan tanidigi olan belkide tanidigi olmayanlarinda sorunlarini hallettiler. 78 binde piston kiran vw motoru iyi bir izlenim yaratmicak ki su siralar vw hem dsg sorunlari, emisyon sorunlari, 1.2 tsi daki segman sorunu falan derken gittikce insanlarda tereddute yol acmaya basladi. Bu yuzden ugrasmasinda fayda var ben 14 bin liralik dsgyi taktirdiysam neden sandik motor takilmasin ?

ouzs
28-04-2016, 08:16
Ben israr ediyorum bu isler tanidikla yuruyor, dsg de kronik ariza vardi garantiye falan bakmadan tanidigi olan belkide tanidigi olmayanlarinda sorunlarini hallettiler. 78 binde piston kiran vw motoru iyi bir izlenim yaratmicak ki su siralar vw hem dsg sorunlari, emisyon sorunlari, 1.2 tsi daki segman sorunu falan derken gittikce insanlarda tereddute yol acmaya basladi. Bu yuzden ugrasmasinda fayda var ben 14 bin liralik dsgyi taktirdiysam neden sandik motor takilmasin ?

Sizin Aracınızın garantisi bittiği halde, İyi niyet kapsamında takılan dsg nin işçiliğinide mi karşıladı servis. Yani %100 Parça %100 işçilik öylemi diyorsunuz..

Tunacan
28-04-2016, 08:34
Herkese geçmiş olsun dilekleri için teşekkür ederim.

Dün akşam şartları biraz zorladık. Hem Doğuş Oto yetkili bulduk, hem de servis kanadından bağlatılara ulaştık.
Geldiğimiz nokta aslında istemediğim bir nokta bunu belirteyim.
Doğuş Otoya açacağımız davanın bizim lehimize sonuçlanma ihtimali ve bu dava sürecinde uğrayacağım maddi zararı göz önünde bulundurduğumda dava sürecine girmenin benim için daha külfetli olacağını düşündüğüm için sandık motor takılması için dava sürecine girmemeyi tercih ettim.
Davanın yaklaşık 1 yıl sürmesi, aracın 1 yıl servis köşelerinde yatması, 1 yıl arabasız kalacağım için 1 yılllık araba kiralamam gerektiği, aracımın 1 yıl sonra uğrayacağı değer kaybı, dava süreci sonrasında takılacak olan sandık motorun ruhsata işletilmesi vs. vs. Üstelik tüm bu riskler %30 ihtimalle kazanacağım dava için gireceğim riskler.
Velhasıl kelam, benden talep edilen %30 işcilik oranını %20 ye düşürdük. 4 piston, segman vs malzemelerin değişimi için onayı az önce verdim.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Umarım hakkımda hayırlısı olur.

ouzs
28-04-2016, 08:47
En doğru seçim yapılmış. Çünkü Kazanma ihtimaliniz gerçekten malesef ki düşük olacaktı. Hayırlısı olsun. Neticede takılan parçaları ve yapılan işi de garantili yapmış olacaklar. Aynı arızanın tekrar etmesi inanın sizden daha çok onları etkiliyor. Bu yüzden detaya inerek onaracakları bir problem çözümü olacak. Geçmiş olsun umarım tekrar olmaz.

Sezgin
28-04-2016, 08:50
Herkese geçmiş olsun dilekleri için teşekkür ederim.

Dün akşam şartları biraz zorladık. Hem Doğuş Oto yetkili bulduk, hem de servis kanadından bağlatılara ulaştık.
Geldiğimiz nokta aslında istemediğim bir nokta bunu belirteyim.
Doğuş Otoya açacağımız davanın bizim lehimize sonuçlanma ihtimali ve bu dava sürecinde uğrayacağım maddi zararı göz önünde bulundurduğumda dava sürecine girmenin benim için daha külfetli olacağını düşündüğüm için sandık motor takılması için dava sürecine girmemeyi tercih ettim.
Davanın yaklaşık 1 yıl sürmesi, aracın 1 yıl servis köşelerinde yatması, 1 yıl arabasız kalacağım için 1 yılllık araba kiralamam gerektiği, aracımın 1 yıl sonra uğrayacağı değer kaybı, dava süreci sonrasında takılacak olan sandık motorun ruhsata işletilmesi vs. vs. Üstelik tüm bu riskler %30 ihtimalle kazanacağım dava için gireceğim riskler.
Velhasıl kelam, benden talep edilen %30 işcilik oranını %20 ye düşürdük. 4 piston, segman vs malzemelerin değişimi için onayı az önce verdim.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Umarım hakkımda hayırlısı olur.

Dikkat, bu işlem doğuş oto'ya aittir. Sakın gidip kendiniz yaptırmaya kalkmayın ve para vermeyin çünkü üstüne yeni motor takıldığı için muayneye girmeniz gerekiyor bide ona ek masraf yaparsınız durduk yere.

İşletme bedeli+Muayene ücreti servise ait.

Tunacan
28-04-2016, 08:55
Sezgin,
Zaten motor değişiminden vazgeçtim. Motor parçaları değişiyor. Değişecek olan parçaların listesini de talep ettim, geldi bu arada...

golgeoyunu03
28-04-2016, 09:35
Geçmiş olsun, böyle şeylerle uğraşmak iyi sabır istiyor. Ben uğraşamam sabredemezdim açıkçası.

RSX
28-04-2016, 14:03
Sizin Aracınızın garantisi bittiği halde, İyi niyet kapsamında takılan dsg nin işçiliğinide mi karşıladı servis. Yani %100 Parça %100 işçilik öylemi diyorsunuz..

%100 parca %30 iscilik olarak anlasmistik

mert5
01-08-2019, 15:18
Herkese selam doğuş otoda çalışan bir arkadaşımız var mı ?

Ruhsat bilgisinden bakım geçmişini sorgulamak istiyorum, yardımcı olabilecek varsa sevinirim .

İletişim P.M

MCN21
01-08-2019, 16:45

Ruhsat bilgisinden bakım geçmişini sorgulamak istiyorum, yardımcı olabilecek varsa sevinirim .

İletişim P.M
Yardimci olabilecek varsa bende rica edecegim :)

G.U.Z.
01-08-2019, 16:46

İletişim P.M

Herhangi bir doğuş servisini arayın bakım fiyatı sormak için, ben yeni aldım dediğimizde yardımcı oluyorlar ruhsat bilgilerini söylediğinizde

ardicli2000
02-08-2019, 11:32
Konu üzerinden neredeyse 3 yıl geçmiş ancak yaklaşık 2 yıl önce Almanya'da yaşanan bir olayı anlatayım.

BMW 1.16i. 2008 model yanılmıyorsam. 125.000 km de. Resimleri var eski kasa. Amcamın oğlunun arabası. Git gel uzun yolda çok yakıyor diye komşusuna satıyor.

Aradan 1 yıl kadar geçiyor geçmiyor otobanda giderken motor arıza veriyor. Tam detayını bilmiyorum ama motor pert.
Adam hemen BMW yol yardımı arıyor. BMW aracı alıyor ediyor vs inceliyor. GARANTİ, İYİ NİYET vs bilmem ne demeden, "bunu kendimize yediremeyiz" edasıyla direk yeni motoru takıyor aracı öyle gönderiyor.

Kısacası olay markaya, müşteriye bakışına vs kalıyor. Verdiğiniz değeri verilen değeri düşünün..

Ayrıca, herhangi bir ürün üretim hatasına sahipse garanti süresine bakılmaksızın değişimi ya da eş değer onarımı sağlanmak zorundadır. Kanunda açıkça yazar. Motor gibi sürekli kullanıma tabi araçlarda bunu ispatlamaksa biraz zor.

drago
02-08-2019, 14:19
Konu üzerinden neredeyse 3 yıl geçmiş ancak yaklaşık 2 yıl önce Almanya'da yaşanan bir olayı anlatayım.

BMW 1.16i. 2008 model yanılmıyorsam. 125.000 km de. Resimleri var eski kasa. Amcamın oğlunun arabası. Git gel uzun yolda çok yakıyor diye komşusuna satıyor.

Aradan 1 yıl kadar geçiyor geçmiyor otobanda giderken motor arıza veriyor. Tam detayını bilmiyorum ama motor pert.
Adam hemen BMW yol yardımı arıyor. BMW aracı alıyor ediyor vs inceliyor. GARANTİ, İYİ NİYET vs bilmem ne demeden, "bunu kendimize yediremeyiz" edasıyla direk yeni motoru takıyor aracı öyle gönderiyor.

Kısacası olay markaya, müşteriye bakışına vs kalıyor. Verdiğiniz değeri verilen değeri düşünün..

Ayrıca, herhangi bir ürün üretim hatasına sahipse garanti süresine bakılmaksızın değişimi ya da eş değer onarımı sağlanmak zorundadır. Kanunda açıkça yazar. Motor gibi sürekli kullanıma tabi araçlarda bunu ispatlamaksa biraz zor.

Markadan ziyade ülke ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Şuna benzer bir örneği Türkiye'de x bir marka için söyleyin, bütçem yettiğince satıp onun aracını tercih edeceğim.

Misal ; Ford'da hakkında geri çağırma olan su hortumu için gittim, çağırmayı da gösterdim, öyle bir şey yok dediler. Para verip değiştirdim, iyi ki değiştirmişim.

Başka bir yerde zamanda, garantili olan aracımı götürdüm, şöyle bir sorunum var dedim. Sorun yok dediler. Aynı anda aldığımız, iş yerimdeki arkadaşımın aynı model ve donanımdaki arabasını emsal gösterip onda yok dedim, o bozuktur diyebilecek kadar pişkinleştiler :)

Yine bu sitede düşük kilometrede motor yiyen bi Range vardı; çok uğraştı adamcağız garanti bitti diye.

Diğer markalar da *****; sosyal medyada, şikayet sitelerinde, forumlarda istisnasız her markada fabrika çıkışı bir sorunla uğraşan birinin isyanını duyuyorum.

ardicli2000
02-08-2019, 15:05
Markadan ziyade ülke ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Şuna benzer bir örneği Türkiye'de x bir marka için söyleyin, bütçem yettiğince satıp onun aracını tercih edeceğim.

Misal ; Ford'da hakkında geri çağırma olan su hortumu için gittim, çağırmayı da gösterdim, öyle bir şey yok dediler. Para verip değiştirdim, iyi ki değiştirmişim.

Başka bir yerde zamanda, garantili olan aracımı götürdüm, şöyle bir sorunum var dedim. Sorun yok dediler. Aynı anda aldığımız, iş yerimdeki arkadaşımın aynı model ve donanımdaki arabasını emsal gösterip onda yok dedim, o bozuktur diyebilecek kadar pişkinleştiler :)

Yine bu sitede düşük kilometrede motor yiyen bi Range vardı; çok uğraştı adamcağız garanti bitti diye.

Diğer markalar da *****; sosyal medyada, şikayet sitelerinde, forumlarda istisnasız her markada fabrika çıkışı bir sorunla uğraşan birinin isyanını duyuyorum.

Hocam tüm dünya VW'e milyar dolarlar ceza yazarken, araçlarını geri toplatırken, biz çıktık daha nedir ne değildir bilmeden "bize göre sorun yok" dedik. Adam o saatten sonra s....n seni sallamaz. Bir de geri çağırılan araçlar sıfır diye TR de satışa çıktı.

Tüm üreticilerin benzer davranışı TR'de de sergilediğine katılıyorum. Bir önceki mesaja da "ama o BMW demeyin TR de neler yaptıklarını biliyoruz" yazmıştım da sonradan sildim.

Tek arzum, insanımız "OOOOO Vosvos, omo golf çooh iyi araba", "abi bmw farklı gidiyor be", "şekil bi kere abi" "böbrekleri yeter" "yıldız nasıl ama" vs vs gibisinden herkes bütçesinin yettiği aracı övüp yüceltmekten vazgeçsin. Bu bir ürün ve aldığı paranın karşılığını size vermek zorunda. Mercedes elbette fiat tan güzel olacaktır. Biri 1 000 000 TL diğeri 100 000. Bir zahmet yani.

Ürüne ederi kadar değer verin ve asıl değerli olanın müşteri olduğunu satıcılara gösterin. İnş satıcılar bu krizde biraz akıllanırlar.