PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2015 1.20i Kilitli Diferansiyeli Şanzıman Kaldırır mı ?

gokayy
26-04-2016, 16:12
2015 1.20i 177HP aracım var.Ufak ufak eğlenceler sunuyor.Bunun üzerine arkadaşla konuşurken, bu araca kilitli diferansiyel takılır takılmaz muhabbetleri oldu.Kendisi ZF8 şanzımanın uyum sağlamayacağını, bu araç üzerinde şanzımanın mekanik kilidi kaldırmayacağını düşünüyor. Bende en temiz cevabı forumdan bulucağımı düşünerek konu açtım. Türkiye'de bu şanzımana kilitli diferansiyel uygulayan, kullanan var mı ? Ömrü ne olur ? Gibi sorulara cevap arıyoruz :D.

sansar34
26-04-2016, 23:03
I-han nikli bir abi kartal oto sanayideydi sanirim kilitli difransiyel uygulamalari yapiyordu.

0M42
26-04-2016, 23:17
Ayhan abiye ulaşmalısın cevabın onda.

dragstar
27-04-2016, 09:44
orjinalinde elektronik diferansiyel kilidi zaten var, kaynak uygulayan vardı 2014 kasa 1.16ya

ECD
27-04-2016, 13:07
orjinalinde elektronik diferansiyel kilidi zaten var, kaynak uygulayan vardı 2014 kasa 1.16ya

Sen ciddi olamazsın :) O arkadaşla iletişim kurabilirmiyiz tanıyor musunuz

Yarbay
27-04-2016, 13:26

kaynak uygulanırsa limitli kilitli difransiyelden (LSD) den çok %100 kilitli demek değilmi bu :confused:

gündelik sürüş için kolaylık sağlayacağına zorluk çıkaracak bir durum değilmi diffe kaynak vurmak

volume81
27-04-2016, 13:52
335'de kaynakla gezen vardı bir ara :)

Bursa'da mı neydi :)

dragstar
27-04-2016, 13:54
Sen ciddi olamazsın :) O arkadaşla iletişim kurabilirmiyiz tanıyor musunuz

arkadaşımın arkadaşı, esp asr gibi sistemlerin sapıtması dışında sorun olmamıştı

kaynak uygulanırsa limitli kilitli difransiyelden (LSD) den çok %100 kilitli demek değilmi bu :confused:

gündelik sürüş için kolaylık sağlayacağına zorluk çıkaracak bir durum değilmi diffe kaynak vurmak

aynen öyle 2 yollu ve %100 kilitli oluyor, torque vectoring olamıyor,

park etme dışında sorun olmuyor, forumda bile birsürü kaynaklı gezen var

Yarbay
28-04-2016, 07:38
arkadaşımın arkadaşı, esp asr gibi sistemlerin sapıtması dışında sorun olmamıştı

aynen öyle 2 yollu ve %100 kilitli oluyor, torque vectoring olamıyor,

park etme dışında sorun olmuyor, forumda bile birsürü kaynaklı gezen var

şanzıman aktarma organlarında bilgisi zayıf biriyim oyüzden yorumlarımı çok ciddiye alma ama eğer bahsettiğimiz şey anyı şey ise kanada'da JDM furyasının olduğu yıllarda yakın arkadaşımda Nissan Silvia'da vardı.

basit dönüşlerde tatlı tatlı arkasını bırakırdı bahsettiğim arkadaş daha fazla drift için böyle bir adım atmıştı ama gündelik hayatında çok ama çok çabuk lastik yiyordu araç hafif sürse bile.

Maxi
28-04-2016, 07:45
kaynak çok tehlikeli bir çözüm, normal kullanılan aracınıza yapmayın sakın
drift araçlarına falan yapılır gayet normal..
ama gündelik aracınıza yapmayın, sonra 180 le giderken uçarsınız bir yerden, havada kaynak aklınıza gelir.

Diyadin
28-04-2016, 07:51
%100 kilidi 2005 yılında şahin hastası bi abime yaptırmıştık welded dif olarak aratırsanız bilgi edinebilirsiniz. Kesin bi yerler kırılır ama :)

Arka iki tekerlek sürekli aynı oranda dönecek yani direransiyel özelliği kalmayacak manevra kabiliyetinden dolayı parketmeniz çok zor olacak virajlarda arka tarafı kaydırmadan sakin kullanımda dönmeniz zor olacak.

4 tekerlekli çocuk bisikletlerine baktığınızda pedaldan gelen gücün arka tekerleklerden sadece bir tanesine aktarılmasının sebebide budur :)

Ben olsam ı-hann nickli üyeden qualife vs markalı sınırlı kaydırmalı bir diff için yardım alırdım. Tabi şahin e30 gibi bir araba olsa yada sadece bu iş kullanılacak kenara ayrılacak bir araba olsa kaynak yapın geçin derim.

Yarbay
28-04-2016, 10:51
kaynak çok tehlikeli bir çözüm, normal kullanılan aracınıza yapmayın sakın
drift araçlarına falan yapılır gayet normal..
ama gündelik aracınıza yapmayın, sonra 180 le giderken uçarsınız bir yerden, havada kaynak aklınıza gelir.

evet benimde baştan beri düşündüğüm şey olduğunu az çok doğruladım kafamda aynen tahmin ettiğim gibi vede size daha fazla katılamazdım.

şahsen bence akıl işi değil standart yollar için sadece gel beni kaşı diye fizik kanunlarına çağrıda bulunmaktan öte birşey değil bence.

Otto_Skorzeny
28-04-2016, 11:32
Ayhan Abi ile görüşmeden adım atmayın.

onur_S
28-04-2016, 11:34
2015 1.20i 177HP aracım var.Ufak ufak eğlenceler sunuyor.Bunun üzerine arkadaşla konuşurken, bu araca kilitli diferansiyel takılır takılmaz muhabbetleri oldu.Kendisi ZF8 şanzımanın uyum sağlamayacağını, bu araç üzerinde şanzımanın mekanik kilidi kaldırmayacağını düşünüyor. Bende en temiz cevabı forumdan bulucağımı düşünerek konu açtım. Türkiye'de bu şanzımana kilitli diferansiyel uygulayan, kullanan var mı ? Ömrü ne olur ? Gibi sorulara cevap arıyoruz :D.

Araçta zaten e-lsd var, iki kademe dtc kapatınca aktifleşiyor. Aracı biraz güçlendirirseniz yanlaması ciddi derecede değişiyor.
https://youtu.be/7I_FOHwGMeg , bu 136 lık 116i :) .

Yarbay
28-04-2016, 11:44
hepsini geçtim insan bence böyle bir sistemle rezilde oluyor, bahsettiğim arkadaşdaki araç eskiydi hani bir 2014 BMW değildi sonuçta ama park ederken etraftaki tüm kafalar dönüyordu.

araç 45 derece dönüş bile yapsa arka içerde kalan tekerlek hoplamaya çalıyor ,lastik deli gibi ciyaklıyor bence tam bir fiyasko :) öyle bir araca acırım resmen

gokayy
30-04-2016, 00:15
Yok araca %100 dif kaynak falan atmayacağız.Muhabbeti olurken işin içinden çıkamadık sormak istedim bende :D Daha araç 500KM'de araca kaynak atacak kadar manyak değilim daha :D

gokayy
30-04-2016, 00:17
Araçta zaten e-lsd var, iki kademe dtc kapatınca aktifleşiyor. Aracı biraz güçlendirirseniz yanlaması ciddi derecede değişiyor.
https://youtu.be/7I_FOHwGMeg , bu 136 lık 116i :) .

Bizimki zaten 177lik olanlardan rödaj falan muhabbetine daha sıkıştırmadıkta bakalım rödaj bitince dönüyor mu dönmüyor mu görücez :D

izmirlicem
30-04-2016, 01:57
arkadaşın 316 e21 ini kaynaklatmıştık güçsüz olduğu için çok sorun olmuyordu ama tehlikeliydi ıslağı gördümü hemen yanlıyodu gazın ayarını kaçırınca, 335 e kaynaklı binmek iyi cesaret

ozans
30-04-2016, 02:49
Benim S13 kaynaklı, almadan evvel çok aklıma takılıyordu park vs. Kayaktan yana hiç bir sorun çekmedim şu ana kadar. Açı kiti de var arabada, 45'i geçtim, 60 küsür derece steering lock ile park edebiliyorum sıkıntısız. Yokuşta geri kaymama gibi ilginç özellikler de ekliyor arabaya :)

2015 model BMW'um olsaydı gidip kaynatmazdım ama.

dragstar
30-04-2016, 10:30
Benim S13 kaynaklı, almadan evvel çok aklıma takılıyordu park vs. Kayaktan yana hiç bir sorun çekmedim şu ana kadar. Açı kiti de var arabada, 45'i geçtim, 60 küsür derece steering lock ile park edebiliyorum sıkıntısız. Yokuşta geri kaymama gibi ilginç özellikler de ekliyor arabaya :)

2015 model BMW'um olsaydı gidip kaynatmazdım ama.

aynen öyle, sorun olmuyor kullanımda, amerikanlarada parça var onu takınca kaynak gibi oluyor mesela,

önden çeker arabaları kaynatanlar vardı, ankarada saxoları filan yapıyorlardı