PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot 308 cc sorun

Sinan'S2k
02-05-2016, 16:08
Merhaba
2009 308cc thp aracımda bir takım sorunlar yaşıyorum.
Sorunlar elektronik. Peugeot 207-307-308 lere binenlerden çözüm bulacağıma inanıyorum.

1- Egzoz emisyon sistemi arızalı uyarısı çıkıyor ve motor ışığı yanıyor. Bu uyarı 1 gün yapıyor 1 gün yapmıyor.

2- Soğutma sıvısı seviyesi düşük uyarısı veriyor. 1 gün yapıyor 1 gün yapmıyor. Ayrıyetten herhangi bir seviye düşmesi yok.

3- Lastiklerin basıncı kontrol dışı uyarısı veriyor. Bu da aynı şekilde 1 yapıyor 1 yapmıyor.

4- Sürücü kapı camı çok enderde olsa kapı kapalı iken 2 cm aşağı inip 1 sn içinde tekrar eski haline geliyor. Bunun ancak sensör arızası olabileceğini düşünüyorum ancak bilgili arkadaşlardan yönlendirme bekliyorum.

Yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar

Furkan_z3
02-05-2016, 16:32
Bende Rcz kullanıcısı olarak bu tür problemleri yaşadım.
İlk olarak egsozla ilgili sorunda egsoz aksamı aracın orjinalse bu tür arızayı vermemesi gerekiyor yada bir yerde kaçak filan varsa ölçen sensörler değerleri gazladığınızda veya aracı ilk çalıştırdığınızda bunları farklı okuyor sanırım ve bu arızayı veriyor.Egsoz orjinal değilse zaten direk bu arızalar çıkıyor yazılımla filan halledilebiliyor
ikinci olarak yaşadığım soğutma sıvısı sorunu benimde başıma geldı çeşme otobanda aracı deniyordum 230 filan iken bu arızayı aldım.Sonra bir daha vermedi 1 hafta sonra gene aynı sorunu bu sefer normal seyir halinde iken verdi derken beni peugeot türkiyeden aradılar Rcz araç kullanıcısı olarak beni servise ücretsiz soğutma sıvısı arıza veren kronik sorun olan bir sensörün değişimi için davetiye yolladılar.Gittim değiştirdiler ondan sonra o arızada kesildi.Bence sende yetkili servise bir uğra ücretsiz değiştirebilirler.
Benim yaşadığım sorunlarla bunlar hemen hemen aynı belki faydası dokunur...Diğer lastik basıncı ve cam sensörü hakkında hiçbir fikrim yok.

Furkan_z3
02-05-2016, 16:35
Bu anlattığım olayda özellikle egsozda arıza ışığı yakıyordu ve bir süre sonra kendiliğinden sönüyordu..Bazen 1 gün yanık dolaşıyordum öyle.Artı şu var bazen yolda giderken yandığında turboyuda devre dışı bırakıyordu sizde dikkat edin sizinde kesin devre dışı kalır.Sonra aracı stop edip tekrar çalıştırınca herşey düzeliyordu.Ben sonra yazılımla bunun önüne geçtim.Rcz ve 308 hemen hemen herşeyi aynı ... Bi egsozu kontrol ettirin Umarım faydası dokunur.

-Günalp-
02-05-2016, 17:08
2. Arızayı direk bende yaşamıştım. Sensörü bozulmuş. Değiştirince düzeliyor.

darkmoon
02-05-2016, 18:02
2. ince 3 üncü arızalar klasik pegeout arızası..

lastik basınç sensörleri eski 407 lerdede çok sorunluydu sübap kırılmaları süpab iğnesindeki kırılmalar çevresindeki ufak kaçaklar ötürü çok iptal ettiren olmuşdu.. sübabpları iyi bir kontrol ettirin..

üçüncüsüde soğutma sisteminin bir yerinde kaçak olabilir yada sıvı algılama müşürünü bir kontrol ettirin arızalı olabilir. o sorunda 206 lar sık olurdu..

Schumi
02-05-2016, 19:45
o sorunda 206 lar sık olurdu..

206'larda soğutma sıvısının seviyesini kontrol eden bir sensör yok. :)

darkmoon
02-05-2016, 20:17

Yok var hatta 93 model astrada bile var.. astralarda dikdörtgen bir kapdır 206 larda top şeklinde bir kapdır ikisininde tam içinden geçen sıvıyı ölçen bir şamandıramsı bir şey olur kafada müşür olur.. yada sensor.

darkmoon
02-05-2016, 20:19

onada gerek yok pegeout forumlarına girin yerli yabancı farketmez bu sorunla karşılaşmış çok 206 bulabilirsiniz forumlarda..

Schumi
02-05-2016, 20:37
Bunca senedir Peugeot'cuyum son çıkan yeni modeller haricinde hiçbir aracında soğutma sıvısı sensörü görmedim. Taşırma kabınıda kesip biçmişliğimizde var. Hatta 2005 model 206'da bile 1 damla bile su kalmasa araç suyun bittiğine dair ne yol bilgisayarında ne kadranda hiçbir uyarı veremez. Hararet hariç.

darkmoon
02-05-2016, 20:52
Bunca senedir Peugeot'cuyum son çıkan yeni modeller haricinde hiçbir aracında soğutma sıvısı sensörü görmedim. Taşırma kabınıda kesip biçmişliğimizde var. Hatta 2005 model 206'da bile 1 damla bile su kalmasa araç suyun bittiğine dair ne yol bilgisayarında ne kadranda hiçbir uyarı veremez. Hararet hariç.

93 model arkadaşımın astra gsi da aynı sorun var ekranda uyarı yazısı yazıyordu geçen gün götürdük haznede su tamdı müşür bozukmuş .. müşürü değiştirdi usta uyarı gene gitmedi hazneyi değiştirmek gerekiyor dedi .. kendi de sohbette şu sorunu en çok bir bu astralarda bir 206 larda çekdim falan dedi.. ben yanılıyor olabilirimde şimdi bakdımda pegeout forumlarındada bu sorundan müzdarip insanlar var..

https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=13415
https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=31706
https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=30382

ben öyle pegeoutcu bir adam değilim öyle sizin gibi ustada değilim pegeout konusunda sadece sanayide ustalarla sohbetlerimde pegeout hakkında genel söylenen kronik sorunlar olarak dile getirdim . :)

orochi-x
02-05-2016, 21:10
Yok var hatta 93 model astrada bile var.. astralarda dikdörtgen bir kapdır 206 larda top şeklinde bir kapdır ikisininde tam içinden geçen sıvıyı ölçen bir şamandıramsı bir şey olur kafada müşür olur.. yada sensor.

Peugeot 206 kullanıcısı olarak bilgi vereyim, sogutma suyu seviyesi sensörü / şamandırası / ikaz ışığı bulunmamakta.

Schumi
02-05-2016, 21:11
Bende usta değilim. Ama şunu söylemeyi unuttum. Ben yanlızca benzinli araçlar ile ilgileniyorum. HDI'larda varmı acaba diye tereddütte kaldım. :)

orochi-x
02-05-2016, 21:15
Bende usta değilim. Ama şunu söylemeyi unuttum. Ben yanlızca benzinli araçlar ile ilgileniyorum. HDI'larda varmı acaba diye tereddütte kaldım. :)

Aynı süpheye bende düştüm. Benim aracımda benzinli. Soğutma kabını kendim sıfırı ile değiştirdim. Kendi aracım için, soğutma suyu kabı içerisinde sensör / şamandıra vb. bir donanım yoktu.

darkmoon
02-05-2016, 21:16
ben sanayide genelde duyduğumu yazdım yukarda pegeout forumlarında insanlarda yazmış.. sanırım bir sensör bir müşür bir şey olmasa insanlar bu arızayı almaz yada bu arıza olduğunu anlamaz. :) neyse dediğim gibi pegeout ustası değilim .. :)

Birkan61
02-05-2016, 21:23
2001 model HDI aracımda soğutma sıvısı kapağında sensör mevcut, dileyene resminide çekebilirim :)

http://www.peugeotmarket.com/PEUGEOT-307-RADYATOR-EK-DEPO-SEVIYE-MUSURU,PR-464.html

buda 206'nınkiymiş

http://www.peugeotmarket.com/PEUGEOT-206-RADYATOR-EK-DEPO-SEVIYE-MUSURU,PR-1716.html

Birkan61
02-05-2016, 21:26
Edit olmadığı için ikinci postu yazıyorum,

Aracım 252.000 km'de aşırı su kaynamasından ya da başka bir sebepten sensörün tırnağı erimiş ya da farklı bi şekilde kırılmış

Bende aracım için 40 liraya alıp yenisini taktım ve canavar gibide çalışıyordu aldığımdan beri :)

Hiç sorun yaşamadım, radyatör temizliği yaptığımda içerisinde su yoktu haliyle kontağı açınca ekran göstergesinde arıza işareti gözüküyordu. Kitapçığındada mevcut aracımın bu gösterge

orochi-x
02-05-2016, 21:35
2001 model HDI aracımda soğutma sıvısı kapağında sensör mevcut, dileyene resminide çekebilirim :)

Evet gerçekten 206'larda varmış :) Ancak anladığım kadarıyla dizel modellerinde var. Service Box'tan kontrol ettim, benim aracımın sogutma suyu kabında aşağıdaki görseldeki gibi bir müşür yok, ki kendim değiştirdiğim içinde eminim.

http://www.dinckaya.com.tr/images/products/01/28/97/12897_buyuk_zoom.jpg

Bu arada forum başlığı sahibinden, başlığını konu dışı meşgul ettiğim için ayrıca özür.

EREN34
02-05-2016, 21:37

Benim gavurlanddan gelme 206da var. Hatta bir ara su kaçağım vardı, onun sayesinde anlamıştım :)

Schumi
02-05-2016, 22:13
Dizel sevmiyorum. Bak gene kazık attılar bana. :D

EREN34
02-05-2016, 22:36
Dizel sevmiyorum. Bak gene kazık attılar bana. :D

Bendeki genleşme kabı seninkiyle aynı ya, hani belki kendin sonradan yaparsın diye dedim :)

B.Koçer
02-05-2016, 23:06
1.4 Hdi 206 da da var
Acep benim arabada varmı yarın bir bakayım :D

Dizel candır abi :D

ioz
03-05-2016, 00:05
Soğutma suyu ile ilgili arızayı zaten arkadaşlar yazmış. Bahsettiğiniz egzoz emisyon arızası aslında sanıldığı gibi sadece egzoz sistemi ile alakalı bir durum değil. Meşhur "Depollation system faulty" arızasının güncel hali. Bu arızayı binlerce sebepten dolayı yakabilir, o genel arıza başlığıdır. Basit bir lambda arızası da olabilir, silindir teklemesi de, turbo basıncı da vs vs. Liste uzar gider. Burda önemli olan aracın OBD portundan okunan arıza kodudur. Verdiği arıza kodunu okutup buraya yazarsanız yorum yapmak daha mantıklı olacaktır. Bahsettiğiniz "Turbonun devre dışı kalması" olayı da "Limp Mode" diye tabir ettiğimiz, aracın kendini korumaya alma protokolüdür. Bu modda turbo devre dışı kalabilir, araç 2. kademe fan açabilir. Tekrar söylüyorum aldığınız uyarıyı genel bir arıza başlığıdır, binlerce sebebi olabilir. Arıza kodunu öğrenip yazarsanız daha iyi olur.

ioz
03-05-2016, 00:09
+ Sürekli uyarı veren ve can sıkıcı bir hâl alan lastik basınç uyarılarını da PP2000 (Peugeot Planet) cihazı ile devre dışı bırakabilirsiniz.

Sinan'S2k
03-05-2016, 10:46
Herkese yorumları ve aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Su kabının üzerindeki müşürü değiştircem ilk iş. Egzoz'u da kontrol ettireyim.

Sinan'S2k
03-05-2016, 10:48
+ Sürekli uyarı veren ve can sıkıcı bir hâl alan lastik basınç uyarılarını da PP2000 (Peugeot Planet) cihazı ile devre dışı bırakabilirsiniz.

PP2000 ile arızayı mı sileceğim yoksa sensörleri mi devre dışı bırakacağım?

ioz
03-05-2016, 13:30
Herkese yorumları ve aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Su kabının üzerindeki müşürü değiştircem ilk iş. Egzoz'u da kontrol ettireyim.

PP2000 ile arızayı mı sileceğim yoksa sensörleri mi devre dışı bırakacağım?

Sensörleri devre dışı bırakma veya hangi şartlarda (minimum hava basıncı) uyarı verme gibi durumları ayarlama imkanınız var diye biliyorum. Ayrıca arıza uyarısı egzoz ile alakalı değil bence. Egzozdaki kaçak yüzünden arabanın limp mode'a gireceğini düşünmüyorum. Yukarıda da ifade ettiğim gibi o genel uyarı başlığı. Arıza kodu okumadan egzoza baktırmanız bir sonuç vermez. Tahminim silindir teklemesi (P1337 ile P1340 arası arıza kodları) vermiştir. Tabii yine bilgisayara bağlayıp kod öğrenmeden farazi yorumdan öte gitmez.

Sinan'S2k
03-06-2016, 15:41
İşlerimden dolayı bir türlü aracı götüremedim sanayiye.
Arkadaşlar bu problemlerimi halledecek özellikle şaşmazda önerebileceğiniz peugeot servisi varmıdır?