PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egzoz Uğultu Sorunu

onur_S
06-05-2016, 16:22
Aracım 1.6 thp, 70 mm custom egzoz mevcut. Egzoz ısınmadan 2000 devire kadar, ısındıktan sonra ise genel olarak kabine yansıyan uğuldama mevcut, yani bozuk paraları titreştiriyor. Buna rağmen araç çok sesli değil. Sorunum sesin çok baslı, kalın ve tok çıkması. Bir adet uzun sayılabilecek rezonator de mevcut yani downpipe dan sonra düz boru değil. Son susturucu da el yapımı, iç yapısı da eklediğim şekilde sağ sol çıkışlı. Ortadan giren boru, resimdeki kadar içe sokulmuyor, dibe kadar gelmiyor ortada bi odacık var. Bu soruna neler sebep olur, egzozun sağ sol çıkması mı? Ya da son susturucu yapısı mı? Ufak bi susturucu mu koymak gerekli? Egzozcuma danıştım ara boruların 70 olması sesi kalınlaştırıyor, 60 mm olsa olmazdı dedi, ancak 60 mm egzoz düşünmüyorum. Farklı şehirde olduğum için egzozcuya uğrayamadım ancak bundan önce headerslı komple 76 mm magnaflow egzozlu atmosferik 5.7 v8 aracım vardı onda bile bu şekilde drone yoktu. İstediğim sesin daha tiz, üst frekanslı çıkması. Neredeyse subarumsu bi kalın ses var. Teknik olarak buna ne sebep olur bilenlerden yardım bekliyorum.

http://i1291.photobucket.com/albums/b548/hybrid20v/IMG_1825_zps75ced7c4.jpg

Gokhan43
12-05-2016, 22:19
Son susturucunun çıkış çaplarından olabilir mi acaba ? Sallıyorum sağdan soldan çıkış 60 yerine ~51-55 çıksa sesi tizleştirir mi veya backpressure değişip sesi etkiler mi ?

B.Koçer
12-05-2016, 22:48
Bende orta susturucu dan şüpheleniyorum bence ortayı sok at abi

ozans
13-05-2016, 03:43
Rezonatörler belli frekanslar için tasarlanan parçalar. Uzunluğu, genişliği, içindeki oda genişliği vs hepsi hangi frekans aralığını etkilediğini değiştirir. Rastgele takılan bir rezonatör ise drone oluşması normal.

onur_S
13-05-2016, 07:46
Rezonator sadece ince bi tup seklinde , odacikli ya da kalin degil, egzoz yapildi rezonator yoktu, bi tur attim icerdeki ugultuyu farkedince rezonator koyuldu o da drone un sadece devrini degistirdi bence, Kesmedi. Rezonatorsuz cok binmedim ama egzozcu kesinlikle iptal etme onu diyor bilemedim olmadi sokcem onu :) eskisehirde tek yapabilecegim o. egzozcu yok maalesef. Yukaridaki tip son susturucu ile bu resimdeki arasinda nasi bi fark olabilir ses acisindan? http://f30.bimmerpost.com/forums/attachment.php?attachmentid=834940&d=1364052556