PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 hdi Hararet dalgalanması bir soruna isaret midir :beuj:

E46
06-05-2016, 20:55
Arkadaşlar merhaba yeni aldığım Peugeot 206 1.4hdi aracımla düşük hızlarda örneğin sıkışık trafikte veya kasisli site içi yollarda (700- 1000 m) gezdiğimde hararet 90 dereceye kadar yükseliyor. Musait bi yola çıkıp uygun devirde 70-80 90 km hızlarda 2-3 km seyredince 70 ın altındakı çizgiye kadar düşüyor. Sonra trafik ışıklarında durup bekleyince yine yükseliyor. Bu durum normal midir? Yoksa araçta bir soruna mı işarettir . Ne olabilir, ne yapmam gerekir. Bundan önce yıllarca e46 kasa benzinli Bmw kullandim. Otobanda falan yarim saat 200 le gittigim oldu, hararet göstergesi ip gibi tam ortada duruyordu. yıllarca hiç oynadığına şahit olmadim, milim oynamiyordu. 1.4 hdi lerde hararet gostergesinin hangi sıcaklık değerinde olmasi normaldir, dalgalanma oluyor mu?
Hararet göstergesinin sehir icinde gezerken ki durumunun fotorafını paylasiyorum.
http://i66.tinypic.com/2a9wuaf.jpg

Victiz
06-05-2016, 22:05
termostatınız tam kapatmıyor olabilir, yani suyu sürekli devirdaim ettiği için araç hızlanınca soğumaya başlıyor.

AdoneuS
06-05-2016, 22:15
eski aracımdada öyleydi termostat değişince sorun düzeldi

mstfcn28
06-05-2016, 22:21
106 GTI aracımda termostat değişikliği yaparak sorunu giderdim.
70 in çok altlarına düşüyorsa muhtemelen sizin sorunda termostat.

sinan-s
06-05-2016, 22:30
Peugeot larda gösterge oynar yukarı asağı..Normal senın durum hiçbir sıkıntı yok...trafiikte yukselır ve gereken yerde fan açar..

phantom
06-05-2016, 22:31
ben de aynı arabayı kullanıyorum. son serviste tamponun içinde ve aşağıda, radyatöre yakın duran bir anahtarın bozuk olduğunu tespit ettik. bu anahtarın içinde direnç var, çok basit bir devre. bu birim sayesinde fan belli bir su sıcaklığının üstünde düşük devirle çalışıyor. sıcaklık daha artarsa fan yüksek devire geçiyor.

benimki bozulduğu için fan sadece yüksek devirde çalışıyordu. parça değişiminden sonra 2 kademeli çalışma düzenine döndü. kontrol edilmesini öneririm.

E46
06-05-2016, 23:28
Aracı satin aldığım kişi 6-7 ay önce Termostatı değiştirdim dedi gibi kalmış aklimda yarin arayıp bir sorayım. Ona göre servise götürürüm yazılanlar mantıklı.
Fiyatı nedir bu parçaların bilginiz var mı

E46
07-05-2016, 18:35
Peugeot larda gösterge oynar yukarı asağı..Normal senın durum hiçbir sıkıntı yok...trafiikte yukselır ve gereken yerde fan açar..

Bugün iki servise gösterdim ısrarla bir sorun olmadığını soylediler. Ustalardan biri zamanla radyatör çeşitli nedenlerle kirlenir toz toprak olur. Radyatör yuzeyini kaplayan bu kir bir nevi izolasyon yapar ve radyatörun performansını olumsuz etkiler öndeki ve tampondaki havalandırmadan guzelce su tut dedi. Su tuttum guzelce. Birde dediği klima radyatörü ile soğutma suyu radyatörü önlü arkali olduğundan dik ve uzun tirmanmalarda ve aşırı dur kalklı yoğun trafikte klimayı kapatmak fayda sağlar dedi. Yardımlar icin herkese teşekkür ederim.

EREN34
07-05-2016, 18:54
Trafikte 90 ok ama uzunda o denli düşmesi normal değil. Termostatı değiştirip, radyatör fan yanında kutu şçindeki röleleri vs kontrol ettirin derim. O kutuya ulaşmak için panjuru ve far çıtalarını sökmeniz yeterli.

İstanbul da olsaydınız yönlendirme yapabilirdim ama İzmir için malesef.

immortalboss
07-05-2016, 21:03
Aynı araç kuzenimde de var.Onunki de dalgalanıyor.Ancak bence hiç riske atmaya gerek yok.Termostatınızı değiştirip bir de fan kontrolü yaptırırsanız yaz öncesi gayet iyi olur diye düşünüyorum.

E46
07-05-2016, 21:56
Fana baktılar bugün fan çalışıyor dedi usta. Tekrar bi gözden geçirip takip edeceğim. sıkışık trafikte 90, araç 50 yi geçtikten sonra hizlı bir sekilde düşüyor (bölünmüş yol vs) 70 in altındakı çizgiye iniyor.

Motor rolantide sağa çekip bekleyince bi sure sonra 90 a geliyor. Hareket edip önden rüzgarı alinca tekrar düşüyor. Sanki araç hava soğutmalı :D

huseyinturk
07-05-2016, 22:03
Bir soruna işarettir.

Sistemde hava olabilir,
Müşür bozuk olabilir.
termotat açık kalıyor olabilir.
radyatör tıkalı olabilir

Bunların hepsini 1.4hdi'da yaşadım, termostat açık kalırsa dur kalkta artar uzun yolda özellikle soğuk havalarda sürekli düşer.
sistemde hava varsa dalgalanır, müşür bozuksa dalgalanır, radyatör tıkalıysa dalgalanır

E46
07-05-2016, 23:20
Bir soruna işarettir.

Sistemde hava olabilir,
Müşür bozuk olabilir.
termotat açık kalıyor olabilir.
radyatör tıkalı olabilir

Bunların hepsini 1.4hdi'da yaşadım, termostat açık kalırsa dur kalkta artar uzun yolda özellikle soğuk havalarda sürekli düşer.
sistemde hava varsa dalgalanır, müşür bozuksa dalgalanır, radyatör tıkalıysa dalgalanır

Geçen soğutma suyu takviye deposunda su kalmamış göstergede uyarı verdi hic hareket etmeden antifrizli su koydum max çizgisine kadar takip ettim su mu kaçırıyor diye seviye değişmiyor. Şimdi düştü benim jeton :icon_wack: sisteme su taviyesi yapinca hava yaptı büyük ihtimal. Kendim alabilir miyim havayı basit bisey mi yoksa servise gideyim

EREN34
07-05-2016, 23:31
Kapak açıkken durduğu yerde fan açtırın tamamdır. eski usül, sağondan solundan hava almaya çalışmaya gerek yok.

ioz
07-05-2016, 23:58
Bu sorunu yaşayan ne kadar araba gördüysem termostat açık kalıyordu. Benim de Opel Astra ile başıma gelmişti. Şehiriçi 90'a gelip sabit kalıyor, dur-kalk olmayan bir yolda (genellikle uzun yol) bayağı bir düşüyordu.

livaneli
08-05-2016, 01:09
Termostat açık kalıyor.Termostatınızı değiştirin.

E46
08-05-2016, 17:49
Kapak açıkken durduğu yerde fan açtırın tamamdır. eski usül, sağondan solundan hava almaya çalışmaya gerek yok.

radyatörün kapağını mi yoksa su takviyesinin kapagini mı aciktiktan sonra fan actiracagim

EREN34
08-05-2016, 19:22
radyatörün kapağını mi yoksa su takviyesinin kapagini mı aciktiktan sonra fan actiracagim

Su takviye kabı, diğer adıyla taşırma kabının. Fan açıp kapatana kadar olduğu yerde çalışsa tamamdır.

Eski usül dersen de termostat kapağı üstünde hava alma yeri olması lazım. Dediğim gibi klasik yönteme gerek yok. Bu arada sistemde hava genelde harareti yükseltir.

E46
08-05-2016, 19:48
Su takviye kabı, diğer adıyla taşırma kabının. Fan açıp kapatana kadar olduğu yerde çalışsa tamamdır.

Eski usül dersen de termostat kapağı üstünde hava alma yeri olması lazım. Dediğim gibi klasik yönteme gerek yok. Bu arada sistemde hava genelde harareti yükseltir.

o zaman su takviye kabının kapagini açıyorum fan devreye girene kadar motoru ısıtıyorum doğru mudur?

EREN34
08-05-2016, 19:53
o zaman su takviye kabının kapagini açıyorum fan devreye girene kadar motoru ısıtıyorum doğru mudur?

Doğrudur. Fan devreden çıkınca kapağı kapatırsın

E46
08-05-2016, 20:05
Doğrudur. Fan devreden çıkınca kapağı kapatırsın

Yarin yapicam bilgiler için teşekkür ederim. Her zaman yardimci oluyorsun :)

EREN34
08-05-2016, 20:12
Yarin yapicam bilgiler için teşekkür ederim. Her zaman yardimci oluyorsun :)

Rica ederim. Peugeot ile uzun zamandır haşır neşirim. 3 yıldır da 206ya Zaman ve para ayırdığımdan yardımcı olma isteği duyuyorum :)

E46
08-05-2016, 20:17
Rica ederim. Peugeot ile uzun zamandır haşır neşirim. 3 yıldır da 206ya Zaman ve para ayırdığımdan yardımcı olma isteği duyuyorum :)

Tekrar Teşekkür ederim faydalı da oluyor gerçekten

huseyinturk
08-05-2016, 22:34
Denildiği gibi taşırma kabının kapağı açık çalıştırın hava varsa çıkar, suyu eksikdikçe tamamlayın.
Kapak açıkken gaz verin, suda kabı taşıracak kadar bir fokurdama, fışkırma varsa hayırlı olsun, 1.4hdi ile tam olarak tanışacağınız bir süreç başlıyor demektir

E46
10-05-2016, 23:47
Denildiği gibi taşırma kabının kapağı açık çalıştırın hava varsa çıkar, suyu eksikdikçe tamamlayın.
Kapak açıkken gaz verin, suda kabı taşıracak kadar bir fokurdama, fışkırma varsa hayırlı olsun, 1.4hdi ile tam olarak tanışacağınız bir süreç başlıyor demektir

Bazı şeylere gerek yok :) 1.4hdi ile daha fazla samimi olmak niyetinde değilim. :D

Peki bu işlemi hangi şartlarda yapacağım. Sabah ilk çalıştırmada mi, soguk-sicak hava durumu fark eder mi yada belli bir km seyretmem gerekir mi motor sıcaklığı hangi değerdeyken yapamam en doğrusu olur

EREN34
11-05-2016, 06:10
Bazı şeylere gerek yok :) 1.4hdi ile daha fazla samimi olmak niyetinde değilim. :D

Peki bu işlemi hangi şartlarda yapacağım. Sabah ilk çalıştırmada mi, soguk-sicak hava durumu fark eder mi yada belli bir km seyretmem gerekir mi motor sıcaklığı hangi değerdeyken yapamam en doğrusu olur

hiç fark etmez. Ben olsam dur kalklı bir kullanımdan sonra yapardım. Yoksa insanın canı sıkılıyor beklemekten :)

İlla rölantide beklemeyin. Durduğu yerde ufak ufak gazda verebilirsin. Maksat fanı devreye sokup, devreden çıkmasını beklemek ve bunu yaparken kapağın açık olması

E46
11-05-2016, 14:28
hiç fark etmez. Ben olsam dur kalklı bir kullanımdan sonra yapardım. Yoksa insanın canı sıkılıyor beklemekten :)

İlla rölantide beklemeyin. Durduğu yerde ufak ufak gazda verebilirsin. Maksat fanı devreye sokup, devreden çıkmasını beklemek ve bunu yaparken kapağın açık olması

Teşekkür ederim Eren kardeşim

bahadirhan2023
11-05-2016, 15:18
Termostat değişecek Net

E46
11-05-2016, 22:53
Termostat değişecek Net
Aynen kardeşim konunun peşini birakmadim ve tekrar sanayiye gittim. Nedense bu sanayideki ustaların bazılarıyla anlaşamiyoruz ( iyi ustalar var onların hakkini yiyemem ). Ancak ilçede olduğumdan çok fazla secenegim olmuyor. Araçta böyle bir durum var diyorum. Yapar abi normal diyorlar. " Gerçi ustam sen daha iyi bilirsin ama sanki bana termostat sürekli açık kaliyor gibi geldi diyorum. kibarca durumu anlasin diye. Bu sefer bana "dizel motorun calisma sıcaklığı düşüktür. Benzinli gibi yüksek değildir, o nedenle hararet dalgalanir gibi sacma sapan bisey soyluyor :) Bende ustam dizel daha yüksek basınç ve sıcaklıkta çalışmaz mı diye sordum. Alaysı bir tavırla gülümseyerek: bilmiyorsun işte dedi. İşin garibi eğer dogru söylüyorsa bu adam 8 sene bmw 10 senede ford yetkili servisinde calismış "Usta diyoruz ama bazısının paçasından cehalet akiyor. :) ". Neyse sonunda sehir disinda olan ustam döndü Termostatı degistirdik de sorun çözüldü. Arıza termostattaymiş tahmin edildiği üzere.
Zaten bu konuyu araştırırken motor ders notlarinda şöyle bir tanim gözüme çarptı . Termostat: Motorun içindeki soğutma suyunun devamlı olarak aynı sıcaklıkta kalmasını sağlar. Bu tanımdanda sorunun termostatta olduğu anlaşılıyor.
Konuyla ilgili yardimci olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.