PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Astra H 1.3 cdti su eksiltmesi

carpuz
07-05-2016, 22:36
Selam arkadaşlar
2008 dizel astra h aracımız radyatör su deposundan su atıyor.
Atmış olduğu su da fazla konan su değil, sistemdeki suyu atıyor ve yedek su deposunda su kalmıyor.
Kaçak testi yapıldı, su deposu ve kapağı değişti ama su atması hala devam ediyor.
Usta da anlayamadı.
Conta vs de yanık değil
Her zaman da atmıyor.
Uzun yolda bile bazen eksiltiyor, bazen eksiltmiyor.
Bir türlü bulamadık, acaba başına gelen veya bir fikri olan var mı?
Yaklaşık 10 bin km dir bu şekilde bakarak ve takip ederek bindik

Fırtına_siR
07-05-2016, 22:41
başıma gelmedi ama devirdaim den olabilirmi diye geldi aklıma inşallah biran önce bulurusunuz sorunu

HG6161
08-05-2016, 13:38
Dediğiniz kontrolleri yaptıysanız büyük ihtimal radyoterden kaçırıyordur tarif ettiğiniz motor sıcakken eksiltmemesi soğukken eksiltmesi de buna işaret ek olarak devirdaim de olabilir geçmiş olsun

EREN34
08-05-2016, 17:17
Contayı suya bakıp yağ su karışmamış sağlam mı dediniz? yoksa su tesisatı üzerinden özel bir alet ile mi test ettiniz? Conta problemlerinde illa yağ suya karışmak zorunda değildir. Conta çürümüştür kompr. Su tesisatına kaçıyordur. Direk hortumlarda sertleşme de yapar gerçi ama dediğim zımbırtı ile de test edin derim.

Klasik yöntem mürekkep benzeri renkli bir mala. Sisteme konup su eksilen kadar gezmek. Sonra nereyi boyarsa sorun orada denebilir. Hortum çatlağında olabilir. Basınç iyic arttıkça sızdırıyordur vs.

carpuz
08-05-2016, 20:29
Contayı suya bakıp yağ su karışmamış sağlam mı dediniz? yoksa su tesisatı üzerinden özel bir alet ile mi test ettiniz? Conta problemlerinde illa yağ suya karışmak zorunda değildir. Conta çürümüştür kompr. Su tesisatına kaçıyordur. Direk hortumlarda sertleşme de yapar gerçi ama dediğim zımbırtı ile de test edin derim.

Klasik yöntem mürekkep benzeri renkli bir mala. Sisteme konup su eksilen kadar gezmek. Sonra nereyi boyarsa sorun orada denebilir. Hortum çatlağında olabilir. Basınç iyic arttıkça sızdırıyordur vs.

Contaya suya bakıp yağ karışmamış sağlam dedik evet. Ayrıca yedek su deposundan basınç vererek kaçak varmı diye baktık onda da sorun yoktu.
Zaten sorun aracın yedek su deposu kapağının altındaki basınç artınca su tahliye deliğinden su atıyor olması.
Depo ve kapağını değiştirdik kapağın basıncı vs düşük veya arızalı diye fakat gene aynı gene aynı.

EREN34
08-05-2016, 20:45
Yedek su deposundan basınç veriyorsunuz (muhtemel komp. İle) sistemde kaçak yok. Sistem sağlam. Bu cepte.

Fakat bu basınç testini yaparken taşırma kabının kapak yerinden yaptığınızdan kapak test edilemiyor. Kapak yeni ok. Sistem basıncı x basınç üstünde ise kapak tahliye ediyor. Demek ki sistem olması gerekenden daha basınçlı.

Bunun sebebi ya sistemde bir yerde tıkanıklık var. Özellikle radyatörde, yada motor kompresörü su sistemine kaçıyor.

Şahsi görüşüm; conta testi yaptırmakta. Conta hararet görmese bile yılların verdiği eskime ile su kısımlarında çürümeden dolayı sıkıntı yaratabiliyor. Allah korusun kapağın su kanal dibinde çürüme başlamıştır kompresyon gene su sistemine kaçar.

Bu conta meselesi benim başıma geldi. Hareket namına en ufak derdim yoktu. Duman vs. Yok. Su eksiltme var ve bulamadık. Conta testi ile yakaladık. 2001 model 250bine gelen araba in conta hiç değişmeyince çürüyebiliyormuş :)

Açtık, kapağı temizleyip yeni conta ile kapattık kurtulduk.

carpuz
08-05-2016, 21:04
Yedek su deposundan basınç veriyorsunuz (muhtemel komp. İle) sistemde kaçak yok. Sistem sağlam. Bu cepte.

Fakat bu basınç testini yaparken taşırma kabının kapak yerinden yaptığınızdan kapak test edilemiyor. Kapak yeni ok. Sistem basıncı x basınç üstünde ise kapak tahliye ediyor. Demek ki sistem olması gerekenden daha basınçlı.

Bunun sebebi ya sistemde bir yerde tıkanıklık var. Özellikle radyatörde, yada motor kompresörü su sistemine kaçıyor.

Şahsi görüşüm; conta testi yaptırmakta. Conta hararet görmese bile yılların verdiği eskime ile su kısımlarında çürümeden dolayı sıkıntı yaratabiliyor. Allah korusun kapağın su kanal dibinde çürüme başlamıştır kompresyon gene su sistemine kaçar.

Bu conta meselesi benim başıma geldi. Hareket namına en ufak derdim yoktu. Duman vs. Yok. Su eksiltme var ve bulamadık. Conta testi ile yakaladık. 2001 model 250bine gelen araba in conta hiç değişmeyince çürüyebiliyormuş :)

Açtık, kapağı temizleyip yeni conta ile kapattık kurtulduk.
Teşekkürler bilgiler için
Conta testi nasıl yapılıyor
Her usta yapabilir mi ?

EREN34
08-05-2016, 21:09
Teşekkürler bilgiler için
Conta testi nasıl yapılıyor
Her usta yapabilir mi ?

Özel bir ekipmanı var. 2-3 parça şeffaf mika Shot bardağı benzeri kapları var. Özel kimyasalı kap yada kaplara (net hatırlamıyorum) koyup, parçaları birbirine geçirip şırıngaya benzer bir alet oluşuyor. Ataç rölantide çalışırken taşırma kabının kapağını açıp kapak yerine bu aleti tutuyorlar. Kimyasalın renk değişim durumuna göre yorum yapılıyor.

Masus detaylı anlattım. Belki ustada vardır, farklı hitap ediyordur vs. Diye. Ben testi Zaman'ında İzmit te aslen Honda araçlarla ilgilenen bir arkadaşıma yaptırdım.