PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.6 dizel hacimde biturbo projesi

bektas_talay
15-05-2016, 20:30
evet doslat selam bundan 5-6 ay önce bi projeye başlamıştım orjin manifold a tfo35hl mitsu 184 lük 320d turbosunu takmıştım
gerek egt gerek lag dolayısı ile (2000 dd 1.5 bar start - 2800 dd 2.5 peak - 5200 2.2 cont ) şeklinde
fakat doldurmak için alt kısım biraz dumanlı oldu artı olarak %60 nozzle var

şimdi esas konumuza gelelim enjektörün önü açık 85 gram işetebiliyorum

bende hazır tubular manifold ve ext wg takacağım derken turboyuda büyüretim dedim gtb2056vk düşünüyorum

fakat aklımdaki çılgın şey alt devire birde şöyle mekanik wg sahip 1.6 tdci 90 hp turbosu :)

bağlantılar vs araştırdım benim kafama yatan bu oldu ;

http://news-images.caradisiac.com/IMG/jpg/3/1/3/9/1/cali.jpg

bunlarda örnekler

http://mkiv.supras.org.nz/images/articles/tts4.jpg

bunda turbo hava basıncı arasında valf var ve düşük devir turbosu

https://i.ytimg.com/vi/BCUClTif_1g/maxresdefault.jpg

evet benim kafamdaki proje tam anlamı ile bu

https://www.youtube.com/watch?v=idLSNcebVa8

ve çok zor değil benim için

evet detaylar şöyle ;

1-gtb2256vk büyük turbomuz vnt olacak ve araç kontrol edecek yazılım ile full boost yapmasını isteyeceğim 3000mbar 100 load 1000-5200 arası ve tial externalwg ile ben bu basıncı içerden
evc ile kontrol edicem yaklaşık 1.8-2.0 bar düşünüyorum

2-küçük turbo 90 lık focusun mitsubishi marka vacum ile çalışan bir mekanik wg sahip ben bunu boost wg ile çalışan hale getiricem manifold basıncımız 1.5 olduğunda bu kapakçık açılacak ve gazı boşaltacak boşalan küçük turbonun çıkışı 2256 büyük turbonun eksoz giriş kısmına girecek ilk fotoğraftaki gibi

şimdi benim oraya eklemek istediğim şey 2 adet dump valve supercharger da kullanılıyor
bir devre kurabilirim manifolt basıncı 1.7 ye ulaştığı büyük turbo direk manifolda bağlanacak yani küçük turbo üstünden üflemeyi kesecek bu şekilde küçük turbomuz fazla hızlı dönmemiş ve hızımızı yavaşlatmış olmayacak :)

şimdi bu valf olmaz ise ne olur ? gördüğüm üzre opel kullanıyor amarok bi turbo bu valfi kullanıyor alt deviri canlı tutmak için küçük turbo üstünden basıyor ama üst devirde 3000 devir üstü büyük turbo tam spool yakaladğında bu valf açılıp küçük turbo devre dışı kalıyor bu olursa ne olur olmaz ise ne olur ?

proje hayata geçecektir yardımlarınızı esirgemezseniz çok ama çok sevinirim

Mehmetmert
15-05-2016, 20:54
Cunku delisin

bektas_talay
15-05-2016, 21:18
ahahah işin sonunu göreceğim çok canım boş vaktim varya :D

Emre911
16-05-2016, 10:45
Methanol kit düşünüyorum birde turbonun emmesini billet 11 bıçak yapabilirim başka bi planım yok :)

:D :D şaka bi yana bi ilki daha görmek isteriz senden. Ama çok çok uğraştıracağa benziyo devir yükselecek küçük usul usul takılırken büyük turbo açıl yeyen ben geliyom diyecek küçük önce beraber takılmayı denesede büyüğe buyur meydan senin diyecek. kendi ecusu evc valfler elektronik mekanik hepsine ayrı ayrı kafa yorulacak hepsi iç içe Allah kolaylık versin :D olursa çok güzel olur ama orası tartışılmaz :)

bektas_talay
16-05-2016, 12:31
:D :D şaka bi yana bi ilki daha görmek isteriz senden. Ama çok çok uğraştıracağa benziyo devir yükselecek küçük usul usul takılırken büyük turbo açıl yeyen ben geliyom diyecek küçük önce beraber takılmayı denesede büyüğe buyur meydan senin diyecek. kendi ecusu evc valfler elektronik mekanik hepsine ayrı ayrı kafa yorulacak hepsi iç içe Allah kolaylık versin :D olursa çok güzel olur ama orası tartışılmaz :)

bende araştırmalara devam ediyorum araştırmadan ziyada yer olacakmı sığdırabilcekmiyiz orası aşikar biraz kaputa doğru çeviricem büyük turboyu küçüğü ise aşağılara bi boşluğa sığdırcaz olmadı fan ve davlumbazını biraz modifiye edicez :)

mikelazi
16-05-2016, 14:21
herkezin aklının bir köşesinde olupta,kimsenin cesaret edemedigi bir proje

hayırlısı olsun inş.

lowfamilia
16-05-2016, 14:27
biturbo yerine twin scroll turbo yada twin turbo daha sorunsuz olmaz mı? özellikle twin scroll turbo?

levent
16-05-2016, 14:52
biturbo yerine twin scroll turbo yada twin turbo daha sorunsuz olmaz mı? özellikle twin scroll turbo?

1.6 hacim ile orta boyuttaki iki turboyu doldurmak daha zor olur, bu defa 4 silindiri 2 şer olarak bölüp turboları beslemek gerekir çünkü (basitçe anlatmam gerekirse)

compound setup daha mantıklı.

lowfamilia
16-05-2016, 17:43
1.6 hacim ile orta boyuttaki iki turboyu doldurmak daha zor olur, bu defa 4 silindiri 2 şer olarak bölüp turboları beslemek gerekir çünkü (basitçe anlatmam gerekirse)

compound setup daha mantıklı.

1.6 dci gibi twin scroll turbo yapılabilir.

RSX
16-05-2016, 18:31
Alındım ve kırıldım bektaş :( benim tatlı turbomu küçük turbo olarak kullanman zoruma gitti :D

B.Koçer
16-05-2016, 18:32
Alındım ve kırıldım bektaş :( benim tatlı turbomu küçük turbo olarak kullanman zoruma gitti :D

hasduahdahd :D cok iyi ya baya güldüm :D

RSX
16-05-2016, 18:45
hasduahdahd :D cok iyi ya baya güldüm :D

Yaaaaaa berkay gör insanlar neler yapıyor :D

B.Koçer
16-05-2016, 19:04
Yaaaaaa berkay gör insanlar neler yapıyor :D

Hadi gel turbolarımızı birleştirip bektaşı geçelim :D

RSX
16-05-2016, 19:29

Yetmez sanırım :D

levent
16-05-2016, 19:31
1.6 dci gibi twin scroll turbo yapılabilir.

Beklentileri karşılamaz. Bektaş'ın arabası hali hazırda zaten 1.6 dci twin turbonun potansiyelinden daha güçlü durumda.

1.6 dci 160 , yazılım ile 180 hp 420nm vaad ediyor, 160hp 380nm fabr. değeri

1.6 i-dtec 160 da yazılım ile 190hp 410nm vaad ediyor, 160 hp 350nm fabr. değeri.

Bu araçların ikisi de twin turbo, yani aynı boyda 2 tane ufak turboya sahip. o nedenle potansiyelleri sınırlı. max olacakları güç oem turbolar ile 200-210 hp dynodynamic üzerinde ki verdiğim veriler de br-performance ın verileri, yine dynodynamics üzerinde ölçüm yapıyorlar.

misal 1.6 dci 160 için, http://www.br-performance.be/en-be/chiptuning/1-cars/45-renault/7408-talisman/7409-2015/7445-1-6-dci/

lowfamilia
16-05-2016, 19:36

benden de 2.0cdti turbo destek gelir :D

aykutsafakyaman
16-05-2016, 21:14
VW de 2.0 stroker yapiliyor fordda oyle bisey sozkonusu degil mi :)

R.S.C
17-05-2016, 11:12
levent sanki bi yorumda 1.6 i dtec tek turbo diye bişey aklımda kaldı!?!? emin misini çift turbo olduğuna bende oyle biliyordum ama ?

AliDogukan
17-05-2016, 17:09
Mekanik işler önceki örneklerden yola çıkılarak yapılır çok sıkıntılı olacağını sanmıyorum benim asıl merak ettiğim yazılımın nasıl yapılacağı.Bir de sizin yazılımınızı kendinizin yaptığını okuduğumu hatırlıyorum merakım daha da artıyor.Kolaylıklar dilerim,merakla bekliyorum.

levent
17-05-2016, 18:21
levent sanki bi yorumda 1.6 i dtec tek turbo diye bişey aklımda kaldı!?!? emin misini çift turbo olduğuna bende oyle biliyordum ama ?

1.6 idtec 120 tek, 160 çift turbo. arkadaşa crv nin eşiğinden döndük .

dragstar
17-05-2016, 20:09
twinscroll+vnt olursa bence güzel ayar ile istediğinizi elde edebilirsiniz, biraz dumanlı olursa altlardaki lagde azalır

levent
17-05-2016, 20:26
twinscroll+vnt olursa bence güzel ayar ile istediğinizi elde edebilirsiniz, biraz dumanlı olursa altlardaki lagde azalır

bmw 35d deki büyük yani low pressure turboyu ex wg ile kontrol ediyor kanka mesela, vnt ufak yani high pressure turbo için güzel olur :)

MEGFB
19-05-2016, 00:09
yağ kanallarını göstermemişsiniz bilmediğimden soruyorum turboya gelen yağ yukardan aşağıya mı aşağıdan yukarıya doğru mu ve her marka model motorlarda aynı mı ona göre yağ kanalı yapılıp yağ basıncı kontrol edilmeli diye düşünüyorum ayreten sensörlerin dizilimi de önemli olacaktır dp uzerinde . wg nin external internal mekanik eletronik olacağına karar verilmeli

bektas_talay
20-05-2016, 01:29
Kimsenin 90 lık turbosunu hor görmedim :D

Dci 160 ın turbosu ufak gelir şuanda 320d 184 lüğün turbosu takılı zaten
Yakıt problemi soğutma problemim yok

Yazılımsal olarak iş kolay hatta çok basit eksoz üzerinde senaör yok arabada eski nesil motor bunlar

İlk motordan çıkan gazın küçük turbo yani alt devir olan için turboya girmesi daha avantajlı lag olmasını önlüyor
Turbodan çıkan gaz zaten hızını almış olacak oda büyük turboya girecek küçük turbo belli bi basınca geldikden sonra ve aynı şekilde büyük turbo istediğim basıncı yakaladıkdan sonra küçük turbomuz devreden çıkacak arada bir valf yardımı ile buralar basit işler

Yağlama ikiye bölünecek paralel biçimde turbolara giriş olucak yağlama yetmediği taktirde elektronik bir takviye planım var drift için yapılmış bir iki projeden kopya çekmeyi düşündüm bile :) tabi ısınma dan dolayıda yağ soğutucusu şart

Turbo seçimini yapmadım henüz çok kararsızım ama üstleri çok iyi üflemesi gerek hatta 2056 yı 11 bıçak billet bile yapmayı düşünebilirim wg i ext kullanmamın sebebi dalgalanmayı sıfırlayıp sabit bir basınç elde etmek

Sabırla bekleyip görücez ext wg ve boost control elime ulaştı sıra manifold işinde :) hayırlısı diyip girişicez

Emre911
20-05-2016, 02:15
Aha girişiyolar bu halinin bi iki deneme videosunu görseydik olmazmıydı :D

lowfamilia
20-05-2016, 09:01
bektaş gtb2056vk ile gtb2256vk fiyatı hakkında bilgin var mı? bende yüklemeye girdikten sonra en son aşamada onu yapıcamda.

Sadık Özyer
20-05-2016, 11:33
kanka harikasın 2.0 btdi ya bak. direk al tak yapabiliyor musun

bektas_talay
21-05-2016, 14:03
Aha girişiyolar bu halinin bi iki deneme videosunu görseydik olmazmıydı :D

geçen denedik bokunu çıkarınca video çekmeye geldi tam kameraya çıktı baskıda sıyırdı :) instagramda var bi tane deneme @talaybektas

ama bronza geçtik stg2 şimdi hafif bi jant takıp arabayı söküp deneme yapıcam sıkıntı yok

bektaş gtb2056vk ile gtb2256vk fiyatı hakkında bilgin var mı? bende yüklemeye girdikten sonra en son aşamada onu yapıcamda.

1500 tl ye bulmuştum geçen temiz revizyonsuz ama ben içini billet yapmak istiyorum zaten pek önemli değil benim için en kötü ya gürcü ya bulgar yada almanyadan kendim getiricem istediğim bişeyi turbo sorun değil benim için çok

kanka harikasın 2.0 btdi ya bak. direk al tak yapabiliyor musun

yok kardeşim hem yer yok hem de o turbo üstünde flap var ve çalıştıramam ayrıca da çok fazla üfleyen bi turbo değil o daha çok alt devirdeki tork için yapılmış bişey çıkaracağı güç 1.6 hacimde çok ahım şahım olmayacaktır

lowfamilia
23-05-2016, 23:21
bende almanyadan çıkma getirtirim diye düşüyorum türkiyede çıkmasıda pahalı.