PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İ20 zor vites geçiş sebepleri ?

devil_berk22
18-05-2016, 15:55
Arkadaşlar merhabalar bir arkadaşımdan 2010 model 160bin km.de hyundai i20 1.4crdi aldım oda bir firmadan almıştı aracı. Aracı aldıktan sonra farkettimki ozellikle 1. Ve 2. vites geçişleri cok zorluyor bunun sebebi nedir sizce trafikte dururken 1. Vitese atmak isterken vites 3 e geciyor ya geri vitese takip tekrar 1. Vitese gecirebiliyorum yada zor sekilde geciyor yardimlarinizi bekliyorum.

ioz
18-05-2016, 21:12
Zor geçtiği viteslerin senkromençlerinde sıkıntı vardır.

Onur Fatih
19-05-2016, 00:43
Baskı tam ayırmıyordur ondan yapar vites kolundan itibaren sanzımana kadar tel olması lazım ondan yapar yıpranmıştır vs vs ben sanzımanda bi sorun olacağını sanmıyorum araba çalışmaz haldeyken vitesleri değiştirmeye kalktığınızda durum nasıl

devil_berk22
20-05-2016, 01:13
Bu aksam denedim araba calismiyoken rahat gecti ama belli olmuyor bir geciyor bir gecmiyor ben hic bisey anlamadım bu arabadan. Birde yolda giderken asiri ugultu yapiyor eksozda bir delik varmis gibi bir ses olusuyor buda difransiyel veya sanzumandan yapabilir diye yazilmis bazi sitelerde bunu nasil anlayabiliriz.

E46
20-05-2016, 21:02
2 .el dizel araçlarda 1. ve 2. viteslerde zor gecminin bi kac sebebi var. Bu konuyu 2 el yeni araç alan 2 tane daha arkadaşımla bir kac haftadir arastirdik.
1. Doğru devirde vites atmak lazim
2. Baskı balatanin ömrünün azalması
3. Mutlaka şanzıman Yağını full sentetik olan iyi bir yag ile değiştir. Genelde kimse değişmiyor sanziman yagini periyodik bakimda vs 2 araçta bunu denedik düzeldi.
Ben arac lifteyken altina girdim ve vitesin hareketli bağlantı noktalarını 3M kir sokucu ve yağlayici spreyledim sanziman yaginı degistirdim cok fark etti. Suan cok memnunum
sanzimanda bir sorun varsa genellikle tum viteslerde sorunu hissedersin.
Ancak sunuda ekleyim bahsettigim araclarin hicbirinde vites karismasi olmuyordu
3e atacakken 5 gecmiyorsa viteslerde karışma olmuyorsa birde 3 vitesde satbil bir yolda 40-50 gibi giderken debriaja bastiginda motorun rolanti titreşimi ile vites sallaniyor mu (yani vitesde follofoşluk ) yoksa buyuk bi sorun olduğunu sanmam . Bunlar varsa ve
1 le 3 un vs karistigindan bahsetmissin bu durum surekli varsa bence bu bir soruna işarettir. Mutlaka profesyonel birinin yardimina basvurmani tavsiye ederim. Ama sadece 1 le 2 de zor geçme varsa korkulacak bisey yoktur sanziman yagina ve vites teline baktir

E46
20-05-2016, 21:05
difrasiyel ve sanziman sesi 90-100 km den sonra artar. egzosun ki devirle artar . 100 le giderken ayagini gazdan cek anlarsin diye düşünüyorum. youtube de difrasiyel arizasina ait video sesleri bulunuyor. Belki faydasi olur. Baktin olmuyor en güzeli ustasi ile yol testi