PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangisi daha uzun ömürlü? (dizel - benzinli)

Mpower
23-05-2016, 09:15
Boyle bir konuya arama motorundan ulasamadim acildiysa affedin.

Bir kaç yerde muhabbeti dondu araba alirken satarken de çok duyuyorum iste dizel cabuk bitiyor vs ayni koşullar altında kullanildiklarini varsayarak dizel mi daha uzun ömürlü benzinli mi ?
Şahsi fikrim dizel daha uzun ömürlü çünkü daha güçlü motor içine sahip

burakgunay
23-05-2016, 09:25
tek kıstası motor içi değil ki? en basiti dizelde turbo enjektör vs gibi çevre elemanlar var ve kullanımı daha zahmetli. daha fazla problem yaratma ihtimali var çunku daha kompleks. atmo benzinli daha kara düzen. ayrıca dizel torklu oldugu için daha çabuk debriyaj bozuyor mesela. gibi gibi sebepler var. ha ama tek kıstas "motor" ise şöyle konusabiliriz, dizelde tork elde edebilmek için kollar ve stroke uzun (bunun için daha az devir çeviriyor) haliyle daha fazla mesafede sürtünme oluşuyor. ama mesela daha az devir dondugu için de kranka baglantı noktalarında daha az çevrim gerçekleşiyor burada da avantajlı. gibi gibi uzayıp gidiyor bence.

Yarbay
23-05-2016, 09:59
Boyle bir konuya arama motorundan ulasamadim acildiysa affedin.

Bir kaç yerde muhabbeti dondu araba alirken satarken de çok duyuyorum iste dizel cabuk bitiyor vs ayni koşullar altında kullanildiklarini varsayarak dizel mi daha uzun ömürlü benzinli mi ?
Şahsi fikrim dizel daha uzun ömürlü çünkü daha güçlü motor içine sahip

kardeşim 1999 model polo 1.9 sdi araçta dizel, bmw 550d de dizel biri muhtemelen içine zeytin yağı koysan 900bin km gitcek araç diğeri muhtemelen en temiz yakıtda bile en ufak partikül olsun vah anam vah yandım dedirtecek araç.

öbür yandan 90lar toyotaları ,vwları , hondalarıda benzinli araç 1.3 rotary wankellerde benzinli biri 500bin kmde gidebilir şaşırtmaz diğeri muhtemelen ortalama 50binde rektifiye gerektiriyor muhtemelen doğadaki kelebekler bile daha ömürlüdür.

özetle böyle genelleme bir kıyas biraz mantıksız olmuş, desenki 1.2tsimu 1.2 tdimi daha ömürlü olur ozaman belki :)

kelalper
23-05-2016, 10:34
Motor ömrü km olarak değil çevirdiği toplam devir ile ölçülür standart üretim ve kullanım için. Dizel motorlar genel olarak daha düşük devirde yürüdükleri için ömürleri daha yüksektir. Yani şöyle ki dizel motorlar genel kullanımda 1500-3000 devir aralığında kullanılır benzinli motorlarda bu 2500-4000 aralığıdır. Bunun dışında dizel motorlarda sıkıştırma daha yüksek olduğu için blok yapısı ve motoriçi daha dayanıklıdır.

Mpower
23-05-2016, 10:36
Sonuç olarak markaya modele motora gore değişir ama genel olarak dizel daha uzun ömürlü diyebilir miyiz ? Turbo enjeksiyon vs den bahsetmiyorum motoru kirmaktan bahsediyorum

Mpower
23-05-2016, 10:38
Mesela renaultun 1.4 1.2 veya 1.6 atmosferik benzinlisiyle 1.5 DCI karsilastiralim.

kickbuttowski
23-05-2016, 11:55
Motoru kırmaktan kastın nedir? Krank mı kırmak, kol mu? Blok mu delmek? Ayrıca niye kırılsın motor? En fazla yağ yakmaya başlar, revize edersin.

immortalboss
23-05-2016, 14:46
Aslında bu soruya kimse cevap veremez.Çünkü aynı şartları hiç bir zaman sağlayamazsınız.Bakımları aksatılmamış her 2 motor da kronik bir sorun veya üretim hatası yoksa çok uzun kilometreler çalışabilir.1 000 000 km yapmış multijet motor da gördüm 100 000 km'de motor yapan da...Ama bence bakım 1. faktördür her zaman.

Kadyr
23-05-2016, 15:22
Bana kalirsa dizel daha saglamdir. Ornegin is makinalari kamyon otobus vs

darkmoon
23-05-2016, 15:32
dizelde nesil eskiye gittikçe motor dayanıklılaşır ama yakıt ekonomisi kalmaz.. çünkü o yıllarda kimse dizeli ekonomi için almıyordu.. ve düşük haicmli düzellerde yoktu genelde en düşüğü 2.0 dan başlıyor ortalama 3.0 - 3.5 idi o motorlara yağ koy çalışır.. kaya gibidir.. ömürleride çok uzundur.. halada tıkır tıkır çalışanları var..

bu common teknolojisinden sonra dizeller her yeni nesilde git gide hassaslaşdı yakıtı bile seçer oldu.. takside var 600-700 binde multijetlerde onların çoğu bir yada iki defa motor yaptırıyor.

Benzine gelince iyi bakılmış düzenli bakımları yapılmış oynanmamış bir benzinli kolay kolay sıkıntı yaratmaz.. Ben 600-700 bin km lerde W126 lar gördüm daha motoru kapağı açılmamış... 550 bin kmde opel senatör görmüşdüm.. takside 600-700 binde dolu accent 1.4 albea 1.6 falan gördüm..

Octane
23-05-2016, 17:53
@kelalper cok dogru yazmis. Sadece blok piston krank kapak olarak bakarsak dizel cok daha dayaniklidir, soyledigi nedenlerden.

Fakat durum su; modern dizellerdeki turbo, enjektorler v.b. dis ekipmanlar nasil kullaniliyor? Ornegin gazlayip gazlayip motoru kapatirsan ball bearing olmayan turbolu araclarda basinc farki kaybolup turbo yag basmaya baslayacak. Bu basilan yag nereye gidecek? Intercooler, emme, kapak, yanma odasi, egzoz, dpf. Hepsini aldik kucagimiza. Ya da ucuz olsun diye dandik mazot aldilar. E bir enjektor 1000tl.

Cok duzgun bakilmis bir dizel her benzinliden daha uzun omurludur. Fakat ben bu ulkede neredeyse kimsenin otomobil kullanmayi bilmedigini bilecek kadar uzun suredir isin icindeyim, o yuzden binmek icin atmosferik benzinli arac alirim.

darkmoon
23-05-2016, 19:10
temiz kullanılmış kaliteli bir otto motor 1 milyon km yi dahi rahat görür.

Mpower
23-05-2016, 20:32
Lemans da Audi r8 5.2 v10 dizel kullanıyor diye biliyorum ve bu yaris dayaniklilik yarisi is makineleri traktörler hep dizel ve çok uzun omurluler yani eşit koşullarda düşünürsek dizel daha uzun ömürlü

darkmoon
23-05-2016, 21:02
iş makinelerinin bakım listesi arabalarda olsa kimse araba almazdı 20 çeşit bakımı var.. günlük periyodik s.o.s kışlık.. tabi bu bakımlarda kendi içlerinde alt kalemlere ayrılıyor.. çeşit çeşit bakımı var o iş makinalarının.. derdi tasasıda bitmez..

iş makinalarını o yüzden şu arabalarda kullanılan dizel benzetmelerine bence hiç katmayın alakası yok.. o iş makinalarında kullanılan dizel motorların araçlarda kullanılan motorlarlada ne hacim ne güç ne teknoloji olarak alakası var.. onların üretim amacı tamamen sadece güç yük taşıma kaldırma itme kırma v.b ...

İbrahim33
23-05-2016, 21:11
atmo motorların daha uzun ömürlü olduğu yadsınamaz bir gerçek.

tylan
23-05-2016, 21:18
Mesela renaultun 1.4 1.2 veya 1.6 atmosferik benzinlisiyle 1.5 DCI karsilastiralim.

Şuan 2003 1.4 clio sedan sahibiyim arabamın motoru orj 93.000 de adım gibi eminim bu motor bi 93.000 daha gitmez ama dci motorlar kapak açmadan rahat 200-250.000 görüyor

darkmoon
23-05-2016, 21:21
Şuan 2003 1.4 clio sedan sahibiyim arabamın motoru orj 93.000 de adım gibi eminim bu motor bi 93.000 daha gitmez ama dci motorlar kapak açmadan rahat 200-250.000 görüyor

niy gitmesin accentların 1.4 leri takside rahat 600-700 bin leri görüyor albea siena onlarda takside 1.2 1.4 leri rahat 600-700 bin leri görüyorki hepsinde lpg de var..

Birkan61
23-05-2016, 21:28
Kullanım şekli, yakıt vs çok fazla değiştirir bu konuyu

Kesin olarak bir kanıya varabileceğimizi hiç düşünmüyorum açıkçası :)

Ancak şu bir gerçekki küçücük motordan yüksek güç üretmeye çalıştıkça motor ömrü azalacaktır.. Misalen 1.2 - 1.4 tsi, işin içine turboda girince yurdum insanı turbo araç kullanmaktan aciz olduğu için, memlekette pek uzun ömürlü olamayacağı aşikar

Büyük hacimli düz motor olacak, sensördü valfti en az seviyede olacak :D o zaman uzun ömürlü olur. Bunada misal olarak eski düz motor audileri, isuzuları örnek gösterebiliriz.

tylan
24-05-2016, 01:59
niy gitmesin accentların 1.4 leri takside rahat 600-700 bin leri görüyor albea siena onlarda takside 1.2 1.4 leri rahat 600-700 bin leri görüyorki hepsinde lpg de var..

abi hararet sorunu yüzünden binmeye korkar oldum,benim aldığım kişi ilk sahibi 60 küsür yaşında bi amcaydı aldığından beri varmış bu sorun araba da hatta geçen sene conta yakmış.

İbrahim33
24-05-2016, 08:19
abi hararet sorunu yüzünden binmeye korkar oldum,benim aldığım kişi ilk sahibi 60 küsür yaşında bi amcaydı aldığından beri varmış bu sorun araba da hatta geçen sene conta yakmış.

suyuna bakmazsa hararet yapar tabi :D

tylan
24-05-2016, 09:02

1 haftadır araba bende inan bana bime giderken bile suyuna bakıyorum bagajda 5lt su hep hazır :D geçen gün ckale merkez de trafiğe girdim girer girmez hemen tık yükseldi hararet zor attım kendimi park yerine hemen su takviyesi yaptım.amq arabası paranoyak yaptı beni. Babamın corollaya binerken bile hararete bakar oldum :D

tylan
24-05-2016, 09:08

benden önceki sahibide çok titiz biri yazları geyikli-ckale arası kullanılmış sadece kışın yazlıgın bahcesinde yatmış dan beri servis bakımlı ama gel görki bu sorun tüm modeller de varmıs biraz araştırdım nette yazın kalorıferi açan oluyormus hararet yapmasın diye :D

kelalper
24-05-2016, 09:16
Küçük hacimli motorların dayanamaması dediğim sebeplerden bir tanesi. Düşük hacim demek tork yok demektir. Devir arttıkça araba yürümeye başlar. Şanzıman oranları kısadır. Sürekli yüksek devirde kullanırsın yüksek hacimliye göre. Bi de arabanın ağırlıkları artık emniyet vs nedeniyle arttığı için daha fazla devirli kullanım gerekiyor. Benim 2 litre 93 model Sierra 4 kapı sedan araba 1100 kiloydu. Şu anda 1.4 polo vs o kiloda. 1.2 tsi ların motor ömrü genelde 150k km normal kullanımda. Düşük hacimliler yakıt ekonomisi vs değil sadece vergiden kazanç sağlıyor. 1.2 Clio şirket aracım vardı bir depo ile 90-100 ü geçmeden ancak Denizliye gidebiliyordum. 1.6 Focusta aynı şekilde o kadar mesafe gidiyordu. Focus 280k kmdeydi kapak açılmamıştı hafif itici sesi geliodu Clio 130 binde rektifiye gördü. 2 side şirket arabası aynı kişiler kullanıyor ikisinide.
En basit örnek işte racing motorlardır. 100k km giden racing var mı?

Lemans yarışlarında dizellerin kullanılma amacı bu arada sadece sağlamlık değil. Yakıt ekonomisi. Benzinliler atıyorum bi yarışta 10 defa yakıt alıosa dizeller 6 defa alıyorlar.

Mpower
24-05-2016, 23:06
Küçük hacimli motorların dayanamaması dediğim sebeplerden bir tanesi. Düşük hacim demek tork yok demektir. Devir arttıkça araba yürümeye başlar. Şanzıman oranları kısadır. Sürekli yüksek devirde kullanırsın yüksek hacimliye göre. Bi de arabanın ağırlıkları artık emniyet vs nedeniyle arttığı için daha fazla devirli kullanım gerekiyor. Benim 2 litre 93 model Sierra 4 kapı sedan araba 1100 kiloydu. Şu anda 1.4 polo vs o kiloda. 1.2 tsi ların motor ömrü genelde 150k km normal kullanımda. Düşük hacimliler yakıt ekonomisi vs değil sadece vergiden kazanç sağlıyor. 1.2 Clio şirket aracım vardı bir depo ile 90-100 ü geçmeden ancak Denizliye gidebiliyordum. 1.6 Focusta aynı şekilde o kadar mesafe gidiyordu. Focus 280k kmdeydi kapak açılmamıştı hafif itici sesi geliodu Clio 130 binde rektifiye gördü. 2 side şirket arabası aynı kişiler kullanıyor ikisinide.
En basit örnek işte racing motorlardır. 100k km giden racing var mı?

Lemans yarışlarında dizellerin kullanılma amacı bu arada sadece sağlamlık değil. Yakıt ekonomisi. Benzinliler atıyorum bi yarışta 10 defa yakıt alıosa dizeller 6 defa alıyorlar.

Sağol abi bilgileri için

kickbuttowski
24-05-2016, 23:16
1.2 tsi'ların ömrü 150k mı? Bir yanlışlık olmasın?

EREN34
25-05-2016, 06:54
Motorların ne kadar teknolojik olduğu vs. gibi etkenlerde var.

Ford un ürettiği yeni nesil dizel ecotorq motor 2.5 milyon km testi başarı ile tamamladı.

kelalper
25-05-2016, 11:56
1.2 tsi'ların ömrü 150k mı? Bir yanlışlık olmasın?

Yoo hiç bi yanlışlık yok. Servis bilgisi vs araba alırken gözlemimdir. Polo 1.6TDi ya da 1.2 tsi mı alsam dedim 1.2 tsi lardan 150 bin km civarındakilerin çoğu motor yenilemişti.

darkmoon
25-05-2016, 13:10
atmosferik benzinde, turbosuz dizelde işin içine yan unsurlar girmediği sürece güzel temiz düzenli bakılırsa .. gerekli bütün periyodik ve periyodik olmıyan dönemsel bakımlarıda yapılırsa unutlmassa çünkü servisler bu tip şeylere araç sahibi istemedikçe bulaşmıyorlar..
aslında araçlardaki motor ve iç donanım dahil bütün komponenetlerin dönemsel bakımı yada parça değişim ömrü vardır..
o araç 1 milyonuda rahat görür..

kelalper
25-05-2016, 14:40
Bi de Turbo araba çabuk motor ister gibi bi laf var o adamı deli eder. Benim S70 T5 180 binde. Hala taş gibi. bi kere hararet gördü üst kapak yapıldı o kadar. 90 binden beri yazılımlı ve hala eşşek gibi gidio. Stock Cupradan 1 boy falan hızlı o şanzıman ve kasaya göre.

Yarbay
25-05-2016, 15:04
bence son derece gereksiz bir konu ,

bugün salakça bir seçim yapılmadığı yada salakça sürülmediği sürece motorların ömrü zaten türkiye şartlarında o araca sahip olmak isteyeceğimizden uzundur.

70lerde kasa 400bin görür 80binde bile rektifiye isteyebilirken bugün motorları 400-500bin görüyorda kaçınız 500binde clioyaya yada o bu marka araca binmeyi isteycek? tabiki çıkar çıkmasınada 3-5 kişi çıkar genelimiz daha 200bin hatta 100bin demeden elden çıkarıyoruz.

hatta ekonomik durumu kısıtlı insanlar bile 180binde aldığı ikinci elden 250bn demeden vazcayıyor çünkü insan sıkılgan ve değişim ister, o sebeble burda ikinci el herhangi belli bir model markanın serinin motorunu konuşmuyorsak sıfır araç için gereksizoğlu gereksiz bir konuyu konuşuyor oluyoruz.

bu sorunun cevabı asla şudur yada budur olmaz, dediğim gibi birçok etken var, bugün kral ötesi bir turbo benzinli motor yaparsın avrupada 600bin gider sürersin o aracı 3üncü dünya ülkesinde düşük oktandan vuruntu yapar 60binde valfleri,pistonları elinde bulursun .

yada hiç dayanmıyor leş dediğin bir seri motoru verirsin bilinçli emekli bir mühendis abimize avrupa şartlarında 100bin yerine 500bin yine dayanır.

ya aynı marka modelin aynı motor serileri bile birbirinden farklı, renault 1.5 dci ilk seri 60lıkları ile 1.5 dci 110luk euro 6 motorun içini açın bakim kaç parça ortak çıkacak? :) egzantrik,krank,piston,piston kolu,valf,silindir başı,turbo, enjektör, pompa,beyin hepsi farklı değil uçuk farklı eee nesi aynı güya ikiside 1.5 dci motor?

burada 1.5 dci dayanıklımı diye sormak bile zor işken böylesine genelemme bir soru bence anlamsız

darkmoon
25-05-2016, 17:35
bu işde en güzel analizi taksiciler yapar.. yada taksi plakası olanlar yapar.. onlar çünkü km üstünden araç alırlar.. km devirmiycek araca girmezler.. 2 adet plakası olan arkadaşım var renaultdan sana indirim yapıyım dedim ordan al girmem renaultaya taksiye gelmiyor çabuk motor istiyor dedi..

Yarbay
25-05-2016, 20:57
bu işde en güzel analizi taksiciler yapar.. yada taksi plakası olanlar yapar.. onlar çünkü km üstünden araç alırlar.. km devirmiycek araca girmezler.. 2 adet plakası olan arkadaşım var renaultdan sana indirim yapıyım dedim ordan al girmem renaultaya taksiye gelmiyor çabuk motor istiyor dedi..

aslında 3 aşağı 5 yukarı hepsi aynı şeye çıkıyor be kardeşim inanki işin sonunda çok ufacık farklar kalıyor.

şöyle basitinden hesap verim sana yakınımız yıllarca linea 1.3 multijet işletti süren yaşlı amca hiç bilgisayarı sıfırlamamıştı yakıt 6.4lt gösteriyordu.

biliyorum diyeceksinki mümkün değil yok bilmem kim 4.4lt fln yakıyor yok multijet fln ama inan dizel en çok dur kalklarda,en çok soğuken yakar.

özetle sen belki 50km sürersin ama bunun anca 3-4kmsi soğuk olur ama takside adam 5-10km gider sonra park eder, müşteri gelir yenden çalıştır yenden ısınana kadar 3-4 değilsede 2km geçer ve sonunda 50kmnin 3-4ü değilde 10-12si soğuk olur vs vs.

şimdi basit hesap birebir aynı durakta hemen hemen aynı saatlerde,aynı petrolden alınma yakıt ile daha umarsızca süren şöförle renault symbol yeni kasa aracı 5.8lt yakıyor o 0.6lt fark yakıt bugün kuru ile 3.88den alınırsa 150,000kmde 3492tl yapar ki bu rakama basit sabit turbolu bir 1.5dci çok rahat adam edersin.

ha hatta adam gibi servis edilir 1.5dci dan 250-300km çıkarabilirse 1.3multijetden karlı bile çıkar finansal anlamda kaldıki sonundada biri rektifiye görmüş taze olacak birde o noktası var.

özetle çok aman aman fark olmuyor biri 3+7=10 biri 7+5-2=10 :)

atituti
25-05-2016, 21:03
bu konu bana göre hiç bir zaman ispatlanamaz , orjinal 98 bin km deki sıfırdan itibaren bebek gibi baktıgımız arabamız yag yakmaya başlamıştı mesela.fabrikadan cıkarken bazı motorlar dogustan sanslımı cıkıyor nedir , hiç anlamam.100 bindeki motor artık beni yenileyin derken , 366 bin deki mjet hala bir gram yag eksiltmeden devam ediyordu yola

MCN21
25-05-2016, 21:07

Ama taksicilerin ilk kistasi yakit ve sorunsuzluk :) sonucta dunya km yapiyorlar

dqn
25-05-2016, 21:36
1.2 tsı ile senede 60-70bin km yol yapan samimi arkadaşım var.İki araba değiştirdi böyle ikiside 1.2 tsı.Hatta egzozlu falan normal sürülmüş arabalar değiller.Daha tık diyen olmadı..Bir octavia bir leon eskitti.