PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bir garip çözümsüzlük. elektronik işi

suk3b3
31-05-2016, 10:01
selamun aleykm
konuyu özetliyorum hemen
e39 aracım bi süre önce sol uzun farı kontağı kapatsam dahi açık kalıyordu. sigortasını aradm bulamadm vakit darlığından araştıramadım fazla .bende diger uzun fardan kablo çektim idareten. operasyonlar flan derken doğudan gelemedık. neyse geldim bi süre daha bindim araca bu sefer iki uzun far birden acık kalıyor. el attm söktüm modulu. torpido altında LCM denen bi zamazingo. biraz araştrdm nette ve daha once bu konudan muzdarip olan bi abimiz beyin üzerindeki BTS426L1 adlı parçadan kaynaklandığını iddia ediyor.
mal bu
http://i68.tinypic.com/bwrxf.jpg

bende bu parçanın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için datasheet ten mekanizmanın içini görmek için araştrma yaptm ama tanıdığm bi elektronikci de ben bunu ölçemem dedi. ölçebilirsem eğer ve parça bozuk ise bu parçayı değiştireceğim.
yardım edebilir mi üstün zekalı forumdaşlarım tek siz anlarsınız derdimi. kime sorsam uzaylı görmüş gibi ben yapamam diyor.
biri ben yaparm dedi 250 lira fiyat çekti 10 liralık switche
1pcs Power Switch IC Infineon Siemens to 220 5 BTS426L1 E3043 BTS426L1 | eBay (http://www.ebay.com/itm/1PCS-Power-Switch-IC-INFINEON-SIEMENS-TO-220-5-BTS426L1-E3043-BTS426L1-/361426554915?hash=item5426b39023:g:q~UAAOSwwbdWMiU 7)

aqustic
31-05-2016, 10:16
Sistemi açtıgında o parçanın 5 numaralı bacagındaki çıkış voltajını öncelikle bir multimetre ile kontrol edin

Seven7
31-05-2016, 10:18
Abi kendi demişsin 10 liralık parça diye. Neden uğraşıyorsun ki al değiştir, en kötü yenilemiş olursun.

suk3b3
31-05-2016, 10:46
Sistemi açtıgında o parçanın 5 numaralı bacagındaki çıkış voltajını öncelikle bir multimetre ile kontrol edin
parçayı soketleri ile araca bağlayp kontak açıkken parçanın 5. bacagını multimetre ile kontrol ediyim doğru mu anlamışım ?
ayrıca yine araştrdm benm kırmızı ile işaretlediğim yerdeki transistörü başka biri daha işaretlemiş ve üzerine bts426L1 yazmş. bendeki bts425L1.
iki parça arasındaki fark ise resimdeki işaretli yerde yazan gibi ''Thermal shutdown'' yani termal kapatma
http://i64.tinypic.com/23k6brd.jpg 25 yerine 26 taksak ne değişir ki

Abi kendi demişsin 10 liralık parça diye. Neden uğraşıyorsun ki al değiştir, en kötü yenilemiş olursun.
hacı ebaydan aldım 25L1 ve 26L1 i. oda ne zaman gelir allah kerim. gerçi uzun farları kullanmam bi süre napıym artk. ayrıca üzerinde 17 adet transistör ve bi kaçtane mosfet ve işlemci var. hepsini değişmek yerine sağlam çıkma 250 lira. son çare alacam

makif84
31-05-2016, 10:57
Eşektronik malzemeler için direnç.net dorukanstore ve deltaset elektronik.com sitelerine bakıp malzemeyi tel ile sorun belki ellerinde vardır

suk3b3
31-05-2016, 11:05
Eşektronik malzemeler için direnç.net dorukanstore ve deltaset elektronik.com sitelerine bakıp malzemeyi tel ile sorun belki ellerinde vardır

ebaydan aldm 2 tane de bide oralara mail çekeyim bakalm varsa alabilirim ellerinde. transistör ölçümü yapmam lazm çalışmayan parçayı tespit için suan tek ihtiyacm o

makif84
31-05-2016, 12:21
ÇAKIR ELEKTRONİK TOPTAN PARAKENDE ELEKTRONİK MALZEME TEDARİKÇİNİZ (http://www.cakirelektronik.com/index.php?do=catalog/results&q=bts426)
burda var gözüküyor

metin
31-05-2016, 12:54
https://www.facebook.com/profile.php?id=100008443878804&fref=ts
tanımam ama burayada bir sorun

B-Devi
31-05-2016, 13:42
Bence boşuna uğraşıyorsun o gibi arızalar far anahtarından sebepleniyor genelde. Bence önce onu kontrol et, olmazsa kaldığın yerden devam edersin ;)

suk3b3
31-05-2016, 13:50
Bence boşuna uğraşıyorsun o gibi arızalar far anahtarından sebepleniyor genelde. Bence önce onu kontrol et, olmazsa kaldığın yerden devam edersin ;)

Valla mı :D dur deneyim onu bu akşam.

aqustic
31-05-2016, 13:51
Hemen parça değiştirmeyin.
Benim arkadaşımın caravelle marka aracının merkezi kilit beynının üzerine parfum döküldü beyin bozuldu.Beynın yenisine 700 lira istemişler.İçini açıp alkolle temizlemiş çalışmış.

B-Devi
31-05-2016, 14:00
Valla mı :D dur deneyim onu bu akşam.

Aynen. %99.5 ihtimal veriyorum.

1.25 oranı var. Evi Arabayı sat, bu maça bas :D :D :D

immortalboss
31-05-2016, 17:02
Bence de elektroniğe çok girmeden önce kısmen daha mekanik gibi görünen parçalardan başlamakta fayda var.Hem daha kolay hem de daha ucuz olur diye düşünüyorum.Bu arada diğer fardan paralel almışsınız tesisatta sıkıntı çıkarmasın?

suk3b3
31-05-2016, 17:50
Bence de elektroniğe çok girmeden önce kısmen daha mekanik gibi görünen parçalardan başlamakta fayda var.Hem daha kolay hem de daha ucuz olur diye düşünüyorum.Bu arada diğer fardan paralel almışsınız tesisatta sıkıntı çıkarmasın?
tesisatta uzun vadede çıkarır bende olduğu gibi. beyin devreleri birleştiriyor. ana tesisatta sıkıntı çıkarmaz ama. bgn gece yarısına kadar çalışıyorum .yarn da iş çıktı bakamıycam ama en kısa sürede far anahtarına bakıcam

Aynen. %99.5 ihtimal veriyorum.

1.25 oranı var. Evi Arabayı sat, bu maça bas :D :D :D
hadi bakalım inşallah gelir bu maç :D

UNAL
31-05-2016, 18:50

Aynen öyle. E46 coupe ta yaşamıştık aynı sorunu far anahtarından çıkmıştı

B-Devi
01-06-2016, 12:49

Far anahtarında her kademe için park, kısa, uzun ve arka stoplara giden terminaller var. Siz anahtarı çevirdikçe içerideki mekanizma ufak pinlerin üzerine bastırıyor ve bu şekilde enerji geçisi sağlanıyor. Zamanla bu ufak beyaz pin'cikler aşınıyor. Elinizden geliyorsa far anahtarını açın ve içindeki küçük beyaz pincikleri ters çevirmeyi deneyin. Belki bu şekilde bir süre daha idare eder ama en doğrusu değiştirmektir kanımca :)

UNAL
01-06-2016, 14:44
Far anahtarında her kademe için park, kısa, uzun ve arka stoplara giden terminaller var. Siz anahtarı çevirdikçe içerideki mekanizma ufak pinlerin üzerine bastırıyor ve bu şekilde enerji geçisi sağlanıyor. Zamanla bu ufak beyaz pin'cikler aşınıyor. Elinizden geliyorsa far anahtarını açın ve içindeki küçük beyaz pincikleri ters çevirmeyi deneyin. Belki bu şekilde bir süre daha idare eder ama en doğrusu değiştirmektir kanımca :)

Bizde sıvı teması olmuştu :D belki silerken kırılmış olabilir pinler veya oksidasyondan kaynaklı olabilir

suk3b3
02-06-2016, 22:33

Bizde sıvı teması olmuştu :D belki silerken kırılmış olabilir pinler veya oksidasyondan kaynaklı olabilir

Far anahtarndan değilmiş. Arkdsnkinden söküp denedik.sinyal kolunuda denedm uzunlar yine sonmuyor. Zaten umudum da yoktu çünkü daha önce uzunlardan sadece 1i yanık kalıyordu. Ben sönük olandan kablo çekip yine yapmıştım ama bu sefer buda yanık kalmaya başladı. Yani suan far soketleri takılı olsa uzunlar sürekli açık kalıyor. Şimdilik LCM yi yerine taktım. Ebaydan ürün gelene kadar uzunlari kullanmayacagm zaten binmeye vaktim de yok araca. Gelince transistoru değişip burayı güncellerim. Hepinize Teşekkürler saygılar