PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Megane RS tecrübeler, öneriler ve sorular

NakkaSss
31-05-2016, 14:10
Eski konuları didik didik ettim fakat tam bir sonuca ulaşamadım açıkçası genelde ya tartışma ile sonuçlanmış konular yada cevapsız kalmış. :) Bu forumda da MRS ile baya uğraşmış tecrübeli arkadaşlar var tecrübelerinden yararlanmak istiyorum. Sorularım basit amacım ufak dokunuşlar ile soft şekilde alabildiğim kadar verim alabilmek. Araç katalizörüne kadar tamamen stock. Yapılacaklar arasında komple bulursam milltek set bulamazsam iskender egzoza yaptıracağım dp vs. ayrıca olmazsa olmaz cooler değişimi. Bunlar haricinde,

-Hava filtresi konusunda ikilemde kaldım açık hava filtresimi ? (HKS mantar veya başka) yoksa kutu içi spor hava filtresimi? (K&N 33-2194 veya ITG) Açık hava filtresinde alt ızgaradan soğuk hava beslemesi çekilerek kullanılırsa kutu içine göre daha mı performanslı olur? Eski konularda ne kadar taze hava ile beslenirse beslensin motorun sıcağını çekeceği için kutu içi daha iyi diyenler olmuş aküyü bagaja almak gibi niyetim yok. İkilemde kaldım?

-Blow off un yararlarını ve zararlarını çok araştırdım fakat genel kanı turbo yu rahatlattığı yönünde MRS’ de artı yada eksi yanları varmıdır turboya zararı veya performansa etkisi vs.?

-Cooler+dp+egzoz+filtre ve soft yazılım ile tahmini 250-260hp ve 360-380nm tork alanlar olmuş. Amacım bu şekilde aracı günlük kullanmaktır. Roll vs koşturmayı düşünmüyorum keyif versin yeter. Yazılım konusunda önerileriniz ne olur? Henk’ in yazılımını çok met ediyorlar. ? Bu konularda MRS hassas bir araç sanırım stock rs lerin yazılımlı rs leri bile geçtiğini görmüştüm.

-Boost saati olarak ne önerirsiniz ? piyasada ki 100tl lik çakma defi iş görürmü bar’ ı okumada?

-Volan ve baskı balata konusunda hafif volan ilaç diyorlar MRS için. Önerdiğiniz markalar nelerdir?

Biraz fazla ve basitçe sorular fakat en azından MRS hakkında genel soruları ve tecrübeleri tazelemiş oluruz. Burada yorumlarına gerçekten saygı duyduğum ve zamanında MRS ile çok uğraşan arkadaşlardan yorum bekliyorum. Okuyup vaktini ayıran herkese teşekkürler. :)

MatraX_07
31-05-2016, 14:31
tufan öncelikle MRS sabır,özveri ve maddiyat isteyen bir araç.Kullanım,konfor,donanım olarak gerçekten başarılır.
Gelelim motor olarak sorunlarına.Standar 225hp olması bile araca gerçekten ciddi bir güç veriyor yalnız arka planda kalan usta,yedek parça ve yazılım sıkıntı bu konuda MRS'i çok daraltıyor..Bildiğim kadarıyla Yunanistan da yazılım yaptırıp sonuç alanlar vardı.
Motor ve diğer bilgiler için Mustafa İnanç bu konuda baya tecrübeli istersen onunla da konus

NakkaSss
31-05-2016, 14:50
Haydar bilgilendirme için teşekkürler. :) Usta, yedek parça ve işçilik konusunda kafam rahat çok şükür. Arnavutköy Renault yetkili servisi kardeşimin o yönden şanslı sayılırım. Önerilerin için teşekkürler yazılım için yunanistan la falan uğraşmaya gerek yok diye düşünüyorum burada da bir çok tuner tecrübe sahibidir diye düşünüyorum MRS konusunda. Bakalım tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyoruz. :) İnanç kayıplarda sanırım göremiyorum bende bayadır forumda. :)

MatraX_07
31-05-2016, 14:56
Yapabileceğim birşey olursa ne mutlu..
Ustalar tabiki var ama MRS ile uğraşan usta 5parmağı geçmez :D biliyorsun zamanında uğraştık,yakınımızda uğraşanlar vardı ama ne yazık ki Türkiye'nin acı tablosu bu :D
İnanç'ı anca facebookta görebilirsin
Ozan abi ile ileşime geçebilirsin

SHOCKİNG
31-05-2016, 15:38
Öncelikle aracıniz hayırlı olsun. Yapılması gerekenlere gelirsek kesinlikle intercooler değişimi şart. Üzerindeki intercooler araca göre çok ufak. Mrs lerde 2 tip enjektör vardır kahverengi eski tip , mavi şeritli yeni tip olarak. Eğer aracınizda eski tip varsa mutlaka yeni tip olanlarla değiştirin. Downpipe olmazsa olmazlardandir. Yazılım olarakta ya rs tuner ya da dr.ecu yu öneririm mrs leré yazılım yapması zordur. Kötü yapılmış bi yazılım aracinizi orjinalinden geriye bile düşürebilir. Hatta piston erimesine veya kırmasına sebep olabilir. Tabii bu işlemler için motorunuzun suan ki durumu , kompresyon değerleride büyük etkendir. Bu işlemlerden önce mutlaka kompresyon değerlerinizi bi ölçtürun derim.

NakkaSss
01-06-2016, 08:12
@shocking

Teşekkürler. Evet cooler ve dp+egzoz şart onlardan sonra da iyi bir yazılımla araç çok daha keyifli bir hal alabilir. Kompresyonu haftasonu ölçtürürüm. Yeni tip enjektörün kodu falan varmıdır? Sistemden bakarken yeni tip eski tip diye yazmaz sanıyorum yada rengi belirtilmemiştir. Ona göre alırken doğrusunu alalım.

SHOCKİNG
01-06-2016, 08:30
Yanlış hatırlamiyorsam 2006 ya da 2007 senesinde kahverengi tip enjektörlerın üretimi durdu. Siz yinede teslim alırken kontrol edin parça kodu : 8200511099
Şimdiden kolay gelsin kazasiz belasiz.

kalipson
01-06-2016, 08:30
Ben de Milltek Cat-back alacağım. Powershop'tan haber bekliyorum.
Cooler için bi düşünceniz var mı? Marka, alacağınız yer, vb..

NakkaSss
01-06-2016, 10:15
@shocking
Teşekkür ederim bilgilendirme için. :)

@kalipson
Bende düşünüyorum sanırım TR dist.i powershop. Eğer özel değilse fiyat bilgisini özelden paylaşabilir misiniz ? Ona göre kendimi hazırlayayım bende. Cooler için custom yaptırmayı düşünüyorum. Çok yakın arkadaşım john deere' a radyatör ve cooler üreten firmanın arge müdürü. Yazılımdan sonra ki motor verilerini işleyip ona göre bir cooler üretiriz dedi bakalım yavaş yavaş yapacağız birşeyler. :) Hava filtre konusu hala muallakta bende açık mı kullanılmalı yoksa kutu içi spor mu? :)

mehmetugur
03-06-2016, 21:08
Downpipe ve intercooler kararını zaten vermişsin. En önemli 2 değişiklik bunlar. Egzoz olarak da hiç susturucu kullanmaman performans için en iyisi. Ancak bu durumda biraz gürültülü oluyor. Garajdaki arabalardan bir tanesinin alarmını çaldırıyorum ben her seferinde. Bunu engellemek için en ucuz yöntem orta susturucu ile downpipe arasına silecek motorlu bir cut out koymak. 6 ayda 1 motorunu değiştirirsin bu durumda.
Açık hava filtresi veya kutu içi (karbon kutu hariç) performans olarak birbirine benzer. Açık hava filtresinde bolca hava emiş sesi duyacaksın. İkisi arasında intercoolerın soğutma kapasitesine bağlı olarak emme manifolduna giren sıcaklıkta farklılık olacak. Açık hava filtresi kutu içi filtreye göre 5 derece civarı daha sıcak hava sokmana sebep olacak. Ben şu anda itg kutu içi filtre kullanıyorum gayet güzel ve senin beklentilerini karşılayacak kadar yeterli. Motor kapağını da çıkarmanı tavsiye ediyorum.
Hafif volan çok şey değiştiriyor. Bir sonraki baskı balata değişiminde değiştirsen olur. Ben ktecracingten aldım, 50.000 km oldu, sorun 0.
Stage 1 kullanacaksan Henk'in stage1 i gayet güzel. Stage 2 kullanacaksan Henk satmıyor. Ktec racing e sorabilirsin. Ancak henkten stage 1 i aldıktan sonra stage 2 macerası sona eriyor çünkü henk ecuna şifre koyuyor. Stage 2 yazılım yapan yazılımcılar şifreyi kırıp da yazılım yapma işine girmiyor. Ben stage 2 yi çok kovaladım ama olmadı.
En ucuza en iyi performansı almak için:
1)Intercooler
2)Downpipe ve 0 susturucu
3)Stage 1 yazılım
4)Kutu içi filtre
5)Hafif volan
Bunlar haricinde özellikle sormak istediklerine cevap veririm.

sasuta
06-06-2016, 23:16
Kaşıntılar kaşıntılar :)

NakkaSss
07-06-2016, 08:43
@mehmetugur

Evet dp, komple milltek ve cooler yapılacaklar listesinde en başta. Şu an ki orijinal egzozu bozmayayım hiç muayene de falan lazım olacak şimdilik sessiz modda takılıyoruz. :) Sanırım bende kutu içi filtre alacağım K&N işimi görür o zaman çünkü sesden ziyade açık filtreye göre soğuk hava girmesi daha önemli. Hafif volan yada r26 volanı bir sonra ki baskı balata da listeye aldım hazır değişmişken ona da el atacağız. Konfor konusu nasıl hafif volanda? Bazıları normal volana göre aracı biraz daha sert kaldırıyoruz demiş? Benim de şuan o ayarda orjinal baskı balata var çok dipde kavrıyor ayağı santim oynatsam kalkıyor araç. Yazılım hususunda ise zaten MRS'lerin limitler belli maksimum 290-300 limitlerine kadar tune ediliyor motor içine girmeden ufak dokunuşlarla. Bende aracı gündelik olarak kullanacağım için ve roll falan koşturmayacağım için stage 1 yeterli bana yakıtından memnunum şuan zaten. Henk'in stage 1 yazılımı başka bir arkadaşımın megane rs aracında ondan kopyalayıp almayı düşünüyoruz ama şu şifre konusu kafamı kurcaladı şimdi rstuner ile ben o yazılımı kendime kopyalasam ve daha sonra orijinal yazılıma dönmek istesem dönemeyecek miyim? clip cihazı ile vs. ? Yoksa sadece stage 2 ye çıkarırken mi şifre muhabbeti oluyor. Bilgilendirme için teşekkürler bu arada.

@sasuta
Hacım yakındır bize bir edirne yolu daha gözüktü. :D

ozanbulbul
07-06-2016, 09:18
Öncelikle hayırlı olsun.
Ben sadece yazılımla ilgili olan kısmını cevaplayayım. Henk'in eski stage 1 yazılımını kopyalayarak aracına yükleyebilirsin. Son dönemde(yaklaşık 4-5 yıldır) Henk'in yazılımları araca şifreli olarak geliyor. Bu da şu demek oluyor; sen arkadaşının aracında yer alan yazılımı kopyalayamıyorsun, olaki kopyaladın kendi aracına yüklemeye çalıştığında hata verecektir.
Eski Stage-1 yazılımda enjektörler %110 çalışırken, encrypted Stage-1 %89 kapasite ile çalışmaktadır. Benim gözlemlediğim en belirgin fark buydu.

NakkaSss
07-06-2016, 09:25
Öncelikle hayırlı olsun.
Ben sadece yazılımla ilgili olan kısmını cevaplayayım. Henk'in eski stage 1 yazılımını kopyalayarak aracına yükleyebilirsin. Son dönemde(yaklaşık 4-5 yıldır) Henk'in yazılımları araca şifreli olarak geliyor. Bu da şu demek oluyor; sen arkadaşının aracında yer alan yazılımı kopyalayamıyorsun, olaki kopyaladın kendi aracına yüklemeye çalıştığında hata verecektir.
Eski Stage-1 yazılımda enjektörler %110 çalışırken, encrypted Stage-1 %89 kapasite ile çalışmaktadır. Benim gözlemlediğim en belirgin fark buydu.

Teşekkür ederim. O zaman şimdi anlaşıldı mevzu. Tabi adamlar da haklı sonuçta korsan yazılımın önüne geçmeye çalışıyorlar bu şekilde :D O zaman en iyisi cooler, egzoz vs eksikleri tamamladıktan sonra iyi bir yazılımcıya gidip stage 1 ayarında fazla sıkıştırmadan yazılım attırıp keyifle binmek.

Jeandan-R
15-06-2016, 02:02
1)Downpipe tercihen 76mm. Olmazsa olmazı meggy'nin.

2)Intercooler. Custom birşeyler yapıp boostlag'e düşeceksin, bilgin olsun. Turbon 14t, alt devirlerin de cansızlaşacak. Bana sorarsan replika forge al devam et. 300hp'ye kadar iat değerin gayet kabul edilebilir seviyede olacaktır. Trackday dahil.

3)Enjektör. Kahverengi yakalı dedikleri enjektör makyajsız meggy'lerin oem enjektörü. Makyajlıda mavi yakalıya geçtiler. Kahverengi var ise onlardan kurtul :)

4)Bobin. Genelde farkedilmese de arada missfire görüyorsan bobinlerden şüphelenmeye başla. Serviste bobini bulamazsın, farklı bir bobin veriyor. Orjinali beru'dur, orjinalini bulmak da dert, genelde replika mal var piyasada.

5) Açık hava filtresi için öne vs. çekme ihtiyacı duymadım hiç. Öyle öne felan taşımana gerek yok, olabildiğine kısa olsun, boost görünce yamulmasın. Orjinal hortumları belli bir basınçta büzülüyor(muş), samconun kitini alabilirsin.

6)Çakma defi iş görür.

7)Blow off olarak kendi valfini iptal etmek için blanking plate lazım. Forge'un kiti var bende, cuf sesi seviyorsan tak ama filtre ve büyük cooler ile ilginç sesler çıkarıyor araç.

8)Yazılım konusunda, henk stg1 sakın yükleme. Ben anlık enjektörde 112% gördüm. Bir de avansı pek sevmiyorlar.

CLIORS
15-06-2016, 07:26
Clio rs kirik wimmer

Megane rs 1975 den kalma stg1

Ne cekti bu rs ler.

Aklima Aydemir Akbas replikleri geldi.

NakkaSss
15-06-2016, 09:10
@jeandan-r

Hacım öncelikle bilgilendirme için teşekkür ettim. :)

1- Kompile milltek' te karar kıldım dp dahil. Sanırım yeterli olur. :)
2- Custom derken aslında öle göz kararı ayakları uysun yeter mantığında değil de bu işin mühendisliği kurallarında motorun gücü, turbo'nun üfleme debisi, sıcaklığı vs gibi bir çok verileri hesaplayarak bir intercooler tasarlayıp takacaktık ama macerayada gerek yok tabiki forge replicaları yeterliyse. Bu ürünü nereden temin edebiliriz peki? ebay falan mı?
3- Enjektörü yakın zamanda kontrol edicem eğer kahverengi ise mavi yakalıya terfi ettireceğim. :D
4- Arada missfire görüyor gibiyim eğer motor kulağı sağlamsa tabi. Onu da söylediğin iyi oldu kontrolünü sağlayacağım.
5- O halde kutu içi performans kullanayım sonra bir ara açığa geçerim.
7- O halde blowoff dursun şimdilik filtre ve büyük cooler'dan sonra duruma göre bakarım ona.
8- O zaman şu eksikleri tamamladıktan sonra yazılım işini detaylıca araştırayım. Maksadım aracı roll' de koşturmak falan değil ara ara piste çıkarım onun dışında da günlük kullanacağım sorunsuz şekilde 250hp civarları alsam yeterli. Senin önerin ne olur?

Detaylı vakit ayırdığın için sağol tekrardan kafama takılırsa bişi sorarım.

@cliors

İşte bizde çektirmemek için uğraşıyoruz ya. Var mı önerin? :)

kalipson
15-06-2016, 09:32
Milltek için görüştünüz mü? Ben geçen gün yine sordum. Sipariş yok dedi bu aralar Powershop yine. Siz de kesin alacaksanız iki kişiyiz demektir en basitinden. Bunu Powershop'a bildirirsek belki hızlanabilir.

Zero
15-06-2016, 09:34
Tek önerim yazılımın Henk olmaması. Öyle muazzam değil özellikle ilk versiyon. Gerisini Candan yazmış zaten o bu araçların kırmadan kullanma ustası :D birde cooler şart oğlu şart ister custom ister replika ister orijinal olsun üzerindekinden kurtul da ne olursa olsun.

kalipson
15-06-2016, 09:37
Cooler olarak sadece sök-tak neyi alalım peki? Marka/model ve de satan yer konusunda bilgi verebilir misiniz?

Zero
15-06-2016, 09:55
Cooler olarak sadece sök-tak neyi alalım peki? Marka/model ve de satan yer konusunda bilgi verebilir misiniz?

Replika coolerlar iş görüyor eğer dandik değilse core dizaynı, arkadaşımın arabasına illimunati marka diye dalga geçerek taktığımız cooler bile bayağı iş yapmıştı :) Tavsiye edebileceğim 8-10 litre arasında olması fazlası orijinal turboya çok büyük kalıyor. Candan replika forge konusunda tecrübeli bayağı araştırmıştı çünkü görürse yazar ebaydan bulunabiliyor sanırım. Birde bir tavsiyem daha yazılım yapılan yerde yapıdıktan sonra loglayarak veya en kötü elm den bile bakarak takip edin verileri, wg i 1-2,5 diş arası sıkabilirsiniz üstlerde biraz daha iyi basınç basar o şekilde. Bu arada bu arabalar avans ve sıcak havayı hiç sevmez daha önce bu arabalarla uğraşmış tecrübeli bir yerde yaptırırsanız amerikayı yeniden keşfetmemiş olursunuz.

kelalper
15-06-2016, 11:25
Kutu içi hava filtresi ile o turboya stg1 de hava yetiştiremezsin ve hortumlar aşırı derecede büzüşür. Motor kapağı , kaput altı keçeden kurtul ve motor karter korumasına oluklar aç. Açık hava filtresi için intercoolerın oradan farın arkasından kalın esnek hortum çek. Akünün arkasına da aluminyumdan ısı kalkanı koy filtreyi koruyacak şekilde. Basınç hortumlarını kesin olarak değiştir. İlk tepki biraz olsun düzelecektir.
Enjektör konusunda da yazılım sırasında kontrol et. Afr sapıtmıyorsa ve avans vurmuyosa değiştireceksin diye bişey yok. Ben senelerce kahverengi enjektörlerle stg2 kullandım.
Intercooler olmazsa olmaz ancak her intercoolerda bir değil. Ben iyi bir marka almanı tavsiye ederim. Fiyatı yüksek olabilir ama performansı çok etkiler.
Ne yaparsan yap ASR yi devre dışı bırak. Yoksa balata katili olursun stg1 den sonra.
Stg1 de de kendi baskı balatası yetmiyor volan ile onlarıda upgrade et muhakkak.
Downpipe şart. Roll yapmayacaksan cutout vs de yapmana gerek yok. Ama piste çıkacaksan o da şart.
İnternette shortshift nasıl yapılır diye araştır. Kendi shortshiftini kendin yapabilirsin.
Yazılım: Dertlerin en büyüğü. Log alabileceğin bir aygıt kesin olmalı RSTuner tedarik et ya da direk Özgün e git dyno üzerinde ne kadar istiyorsan ona göre ayar yapsın.
Basınç saati: herhangi bişey olabilir ama yanına AFR kesin olarak al. Megane o konuda sıkıntılı. Çok fazla yakıt seçer ve çatır çutur sekman kanalı kırar. Her benzin aldıktan sonra bastığın zaman AFR yi takip et. Fakire kaçıyorsa o benzinden kurtulana kadar fazla yüklenme.

Jeandan-R
15-06-2016, 15:40
Enjektör olarak şöyle yazayım, benimkiler rölantide saçmalıyordu çok hafif. Biraz araştırdım eksozun sesini dinledim, ingilizler enjektör değiştir düzelir dedi. Sonra düzeldi. Asr iptal edilmesini atlamışım onu da iptal et. Ben 270+hpde stock baskı balata volanla kullandım bir süre, problem yaşamadım açıkçası. Hatta baskı balatam 70bin civarında aracım 160bine geldi turbo ve motora herhangi bir revizyon yapmadım. Düzgün kullanınca uzun yıllar hizmet edebiliyor, bakmayın milletin kırıyor dediğine. Ben kıramadım, öyle söyleyeyim

Zero
15-06-2016, 20:23
Sen kıramazsın tabi Candan efsunlu seninki :) şaka maka turbosu beton gibi kolay kolay kıramazsın hatta bence istesende kıramazsın zaten fazla basınç basamıyor üzerindeki wg ile. Asr yi bende unutmuşum kesin olarak iptal ettirin hız sınırını 250 ye falan çekerek. Alper abi arkadaş 250-260 hp binme niyetinde o yüzden çok kaliteli ve pahalı bir coolera ihtiyaçları olacağını düşünmüyorum. Çünkü ne cooler takarsa taksın üzerindekinden iyi olacaktır :)

kalipson
15-06-2016, 21:03
Sök-tak şeklinde olan, yani işlemsiz kaliteli bi cooler'a ben de zıplayabilirim. Düşünen olursa eklenebilirim ben de.. :)

Jeandan-R
16-06-2016, 02:03
Sen kıramazsın tabi Candan efsunlu seninki :) şaka maka turbosu beton gibi kolay kolay kıramazsın hatta bence istesende kıramazsın zaten fazla basınç basamıyor üzerindeki wg ile. Asr yi bende unutmuşum kesin olarak iptal ettirin hız sınırını 250 ye falan çekerek. Alper abi arkadaş 250-260 hp binme niyetinde o yüzden çok kaliteli ve pahalı bir coolera ihtiyaçları olacağını düşünmüyorum. Çünkü ne cooler takarsa taksın üzerindekinden iyi olacaktır :)

Megane rs'i avansı bol yazılım, bir de oem intercoolera yapılmış açık yazılım mahvediyor. Bir de henk'in ilk versiyon stage1'i sanırım. Canına yandığım sanki çok basınç varmış gibi vermiş enjektörlere coşkuyu :D

grkm
16-06-2016, 02:50
Hazır bu kadar MRS kullanıcısı ve tecrübeli kimseleri görmüşken sorayım, Türkiye'de veya dünya üzerinde şöyle rahatlıkla 400hp bandını geçmiş yürüyen koşan bir MRS yok mu ?

TFSI lar, K20ler rahat rahat gidiyorlar... Bu kadar Renault Sport seven biri olarak stabil yürüyen arabaları görememek üzücü.

emre55
16-06-2016, 14:32
Hazır bu kadar MRS kullanıcısı ve tecrübeli kimseleri görmüşken sorayım, Türkiye'de veya dünya üzerinde şöyle rahatlıkla 400hp bandını geçmiş yürüyen koşan bir MRS yok mu ?

TFSI lar, K20ler rahat rahat gidiyorlar... Bu kadar Renault Sport seven biri olarak stabil yürüyen arabaları görememek üzücü.

Yurtdışında sağlam güçler alınıyor diye biliyorum MRS lerden. Birkaç araca denk gelmiştim Facebookta K tec Racing sayfasıydı sanırım.

Jeandan-R
17-06-2016, 03:32

Var var olmaz mı :) şimdi dertler şöyle;
Kollar çok ince, kol piston değiştirmek gerekir. Enjektör değiştircek ancak onun kalibrasyonu biraz uğraştırıcı. Buraya kadar herşeyi hallettiysek eğer gt28 ile turbo manifoltu değiştirdiğimiz taktirde veya 20T turbo ile güzel güçler alınabiliyor. Egzantiriğe de biraz elleşmek gerekir biraz soft kendileri. Benim forged internal ile 19T turbolu güzel bir setup kurma hayalim vardı, 330 civarında güç ile. Bakalım ileriki günler neyi gösterecek.
Düzeltme: gt30 ile yürüyenler de var 8K civarı devir dönüp tekerde 500+ alanlar. Oraya girmiyorum hiç :D

kelalper
20-06-2016, 16:51
Firewall u parçalamadan kesip biçmeden oraya 28 turbo girmiyor. Motor içi üst kapak yataklar daha iyi bir yağ pompası vs olmadan 400 hp imkansız.