PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rampa aşagı gibi görünen yollarda araçların gitmemesi

aqustic
06-06-2016, 12:38
Arkadaşlar halk arasında mıknatıslı yolda deniyor bunlara
3 ay önce Antalya'dan Burdur'a giderken rampa aşagı yolda (göz yanılması da olabilir ) benım araba birden yavaşlamaya başladı.
Yanımda da arkadaşım var.Ben arabanın ayarları kaçtı sandım.Stop ettik sağa çektik.Biraz bekledik yine aynı.Acaba ben mi yanlış görüyorum diyorum.Yanımdaki arkadaşım yokuş aşagı bu araba niye gitmiyor diye gülüyor.Sonrasında ilerde U dönüşü yapıp geri döncektim Antalya'ya yolda kalırız diye.Sonra bahsedilen bölgede biraz ilerledikten sonra araba topladı kendini yola devam ettik.
Benzeri durum Manisa-Afyon yolunda Kula rampalarının oldugu bir yerde daha var.Sürekli Konyaya gidip geldigim için her defasında rastlıyorum.Yol yokuş aşagı eğimli gözüküyor ama kamyonlar falan hepsi yavaşlıyor o bölgede.Optik göz yanılması diyen var,manyetik alan var diyen var vs vs.Ülkemizde başka nerelerde var böyle yollar?Gören karşılaşan var mı?

MeRtCaN
06-06-2016, 12:46
bence göz yanılması
bir cok kez benimde başıma geldi
manyetik bir şey olacagını sanmıyorum
ozaman yoldakı tabelalar fln yerinde durmazdı :)

FeVıDun
06-06-2016, 12:49
Ayni durumun tam terside aksaray,da hasan dağı eteklerinde var orada da. Yokus yukari araci birakiyorsunuz 40 50 metre kendiliginden yokus yukaari cikiyor. Ama sebebi nedir bilmiyorum halk arasinda manyetik alan vs gibi seyler söyleniyor.

alperaslann
06-06-2016, 12:50
Tamamen göz yanılması normalde yokuş yukarı doğru gidiyor yol ama aşşağı gidiyormuş gibi görünüyor nette açıklamaları vardı sanırım.

Doğu
06-06-2016, 12:54
erzurumda da boyle bir dag var ama goz yanilmasi degil. manyetik bisiler var deniyor. yokus asagi arabayi bosta birakinca araba asagi gitmek yerine tirmanisa geciyor.

Doğu
06-06-2016, 12:56
cok emin yazdim ama erzurumdakide goz yanilmasiymis. bi turbe varmis yakinda insanlar turbenin hikmeti diyomus. vay anasini

Doğu
06-06-2016, 12:57
https://eksisozluk.com/gizemli-yol--2256585

Berkan
06-06-2016, 13:03
kumburgaz silivri semalarında biyer var öyle zamanında Dragger/Yavuz'un puntoyla denemiştik gidiyomu gidiyor göz yanılmasımı var ne varsa artık :D

tolgaaydın
06-06-2016, 13:05
Bursa/Mudanya yolunda var böyle birşey. İnanmıyordum bizzat denedim ve çok şaşırdım. Yol rampa aşağı, boşta arabayı bıraktığımız zaman yandaki duvara baktığımızda aracın yukarı dogru cıktıgını görebiliyoruz :)

imprezaWRC
06-06-2016, 13:06
Bana mı denk geldi nedir; 2.köprü gişelerden sonra (ortadakiler ile en sondakiler arasında bir alada, hatta gişeden çıkınca mazgallar karşına çıkıyor.) otomobili boşa at elini ayağını herşeyden çek, otomobil ufak ufak gidiyor. Bakarsan yol hafif rampa gibi ve otomobilin gitmemesi lazım.

poseidon
06-06-2016, 13:06
Boğaziçi köprüsünde avrupa yakasından anadolu yakasına geçerken köprüye giren son virajdan önce genelde o bölgede yoğun olarak zincirleme kaza oluyor.
Önce yol yokuş aşağı inip sonra düzleşiyor. Hala düz sanıyorsunuz ama araç ilginç bir şekilde frene basarken hızlanıyor araç.

rebelh
06-06-2016, 13:09
akıllı telefonların hemen hemen hepsinde su terazisi var
bide su terazisine göre eğimi ölçün bakalım
kesinlikle göz yanılması

bulunduğunuz yerin eğimini etrafınızdaki objelere göre tahmin ediyorsunuz
fakat bazı bölgelerde objelerde belirli bir açıyla sıralanmış olabilir buda göz yanılmasına sebep olabilir

clioGT
06-06-2016, 13:11
kumburgaz silivri semalarında biyer var öyle zamanında Dragger/Yavuz'un puntoyla denemiştik gidiyomu gidiyor göz yanılmasımı var ne varsa artık :D

aynı yerse selimpaşadan içerde bi yerde

halk yerçekimi diyo hatta orası için:)

video çekmiştik biz bulursam atıym buraya

ckrc
06-06-2016, 13:12
Goz yanilmasi.

burak_2885
06-06-2016, 13:14
İğneada'da da var öyle biyer, değişik :D

Berkan
06-06-2016, 13:16
aynı yerse selimpaşadan içerde bi yerde

halk yerçekimi diyo hatta orası için:)

video çekmiştik biz bulursam atıym buraya

orasıdır muhtemelen net hatırlayamadım ama aynen içerde arada derede minik köprümsü bişeylerin orasıydı

initial-D
06-06-2016, 13:17
o sırada gördüğünüz yol aslında rampa aşağı değil.rampa yukarı.göz ufuk çizgisini hiza alarak orasının rampa yukarı değilde rampa aşağı olduğunu sanıyor.arabanın gitmesi lazım ama gitmiyor diyorsunuz.bilimsel açıklaması bu.dünyanın birçok noktasında denenmiş olarak

altimetre kurun tele,iki nokta arasındaki farkı görürsünüz zaten.en efsanelerinden biri ola demirköy deki olayda bu şekilde

fdoganb
06-06-2016, 13:20
burdur antalya arasındaki yoldan en son 1.5 sene önce geçtim. oradaki eğime rağmen gitmemenin en büyük sebeplerinden biri de bence zemin. mucur mu artık neyse o haddinden fazla tutuyor aracı. ayrıca 1.6 hondayla o yolda yokuş yukarı çıkmak arabasını sattırır adama :)

clioGT
06-06-2016, 13:40
orasıdır muhtemelen net hatırlayamadım ama aynen içerde arada derede minik köprümsü bişeylerin orasıydı

https://goo.gl/maps/UB7NpFDGHak

şuralarda bi yer olması lazım tamamdır aynı yer:)

bilaloztkr
06-06-2016, 13:43
ters hava akımından dolayı'da olabilir?rampa yukarı boşa aldığınızda belli bir yere kadar arabayı yukarı çıkaran yollar var?göz yanılması olsa o yol yokuş aşağıya olsa araba belli bir yere kadar gitmez,boşa alınca hızlanır devam eder.bunun sebebi göz yanılgısından ziyade ters hava akımıdır diye düşünüyorum.yani siz yokuş aşağıya gidiyorsunuz fakat hava akımı yokuş yukarı yönde,güçlü bir hava akımı arabayı boştayken biraz yokuş yukarı bile çıkarabiliyor.

Burak Mehmet
06-06-2016, 13:43
Mut/sertavul tarafında vardı su döküyodun yola su aşağı iniyordu arabayı bırakıyordun inmiyordu ...

MeRtCaN
06-06-2016, 13:47
https://www.youtube.com/watch?v=HgFuJTj5J3M

buyur buradan yak :)

Mehmetmert
06-06-2016, 13:52
Ters hava akimi,manyetik bir alan falan degil tamamen goz yanilmasi.Telefondan bile su terazisi uygulamasini indirip yola koyarsaniz telefonu aslinda rampa assagi degil yukari oldugunu cok net anlayabilirsiniz

Evrenoz
06-06-2016, 14:21
Manyetik bir alan veya hava akışı 1 ton ağırlığındaki aracı hareket ettirebilecek kadar güçlü ise, sınırsız enerji elde edilir ordan.. Şehir efsanesidir, mevzu da göz yanılmasıdır muhtemelen..

kesici
06-06-2016, 15:15
Bu gibi şeylerin yanında türbeler olur kurban olduklarım Allah'ın sevdikleri kulların yatırları olur.

CRX
06-06-2016, 15:23
videoda yokuş aşağı gibi görünüyor zaten ben anlamadım :D

Evrenoz
06-06-2016, 15:25
Bu gibi şeylerin yanında türbeler olur kurban olduklarım Allah'ın sevdikleri kulların yatırları olur.

Türbe ya da Allah'ın sevdiği kulunun yatırının işi gücü kalmadı da araba mı çekiyor?
Diğer türbeler ya da Allah'ın sevdiği kullarının yatırları fake mi ki onlar araba çekmiyor?

kesici
06-06-2016, 15:28
Türbe ya da Allah'ın sevdiği kulunun yatırının işi gücü kalmadı da araba mı çekiyor?
Diğer türbeler ya da Allah'ın sevdiği kullarının yatırları fake mi ki onlar araba çekmiyor?

Onların daha önemli işleri vardır belki.

Evrenoz
06-06-2016, 15:31
Onların daha önemli işleri vardır belki.

Doğru diyorsun..
Bunların işi gücü olmadığından ümmet benzin tasarrufu yapsın diye yaradan tarafından boştaki arabayı çekme görevi verilmiş..

OrcunInce
06-06-2016, 15:39
Ayırt etmek için bariyer ile yolun birleştiği noktaya bakın, o zaman gözünüz yanılmayacaktır.

BahadırALTUN
06-06-2016, 15:57
https://www.youtube.com/watch?v=BRzwNycQTok

darkmoon
06-06-2016, 16:09
türbe yatırla ilgisi yok.. dünyanın her yerinde bu tür şeyler var.

tabi adamlar bilimsel yaklaşıyor ölçüyor tartıyor toprak örneği alıyor v.b .. bilimsel bir açıklama arıyor..

ingiltere scotland

sinanbaysal
06-06-2016, 16:44
arabayı vteste ılerlettıgınızde yol bılgısayarı 0.0 lt mı gosterıyor acaba ters ıstıkamette :)

emrekuzdere
06-06-2016, 17:04
akıllı telefonların hemen hemen hepsinde su terazisi var
bide su terazisine göre eğimi ölçün bakalım
kesinlikle göz yanılması

bulunduğunuz yerin eğimini etrafınızdaki objelere göre tahmin ediyorsunuz
fakat bazı bölgelerde objelerde belirli bir açıyla sıralanmış olabilir buda göz yanılmasına sebep olabilir

Böyle bir durumdan şüphelendiğimde hemen açıyorum teraziyi. İnsanlar anlamsız anlamsız baksa da benim gece rahat uyuyabilmemi sağlıyor :D :D

Sezgin
06-06-2016, 17:25
Haramidere bağlantı yolundan bahçeşehire girdin, petrol ofisini geçin, virajı ortala 70 ile dönün onunuze gelen düzlük yokuş yukarı gibi görünüyor ancak hızınız sürekli sabit kalıyor hatta rivayete göre hızlandığıda söyleniyor :D

Evrenoz
06-06-2016, 17:47

tabi adamlar bilimsel yaklaşıyor ölçüyor tartıyor toprak örneği alıyor v.b .. bilimsel bir açıklama arıyor..

ingiltere scotland

Scotland yatırı efendii hazretleri la o
Ayrıca David copperfield de uçuyor

dahan
06-06-2016, 17:54
peki su terazisi ile deneyen varmı

dragon07
06-06-2016, 18:50
arkadaslar o kadar kişinin yazdığını okudum rakımdan dolayı gitmiyor diyen göremedim :)

düşük rakımdan bir anda yüksek rakıma cıkınca arabalar aptallasıyor az gaz yiyor beyin kendini ayarlayana kadar içeri çekilen hava 50-55kpa ya kadar düşüyor

antalyada 99 kpa hava ceker :)

TigeR
06-06-2016, 19:05
erzurumda da boyle bir dag var ama goz yanilmasi degil. manyetik bisiler var deniyor. yokus asagi arabayi bosta birakinca araba asagi gitmek yerine tirmanisa geciyor.

O yolda bizzat denedik yol uzaktan bakınca a yokuş yukarı gibi ama araba kapalıyken yokuş yukarı çıkabiliyordu. Videoya çekmiştim ama bulamadım. Şimdi baktım haberi çıkmış göz yanılmasıymış
Erzurum'daki rampan (http://www.milliyet.com.tr/rampanin--font-color-darkblue-sirri--font--cozuldu/gundem/gundemdetay/05.04.2008/513539/default.htm)

Oznsrl
06-06-2016, 19:24
Şehirler arası yolda sık karşılaşılan bi durum ben anlığa bakıp anlıyorum gözle bakınca yokuş aşağa gibi ama anlık 2-3 litre fazla oluyor bide çok yokuş aşağa görünüyo boşa atıyosun araba duruyo. Rize ayder yaylası yolu var giden varsa bilir yokuş aşağı görünüyo ama araba can çekişiyo çoğu yerde :D ilginç bişey konu inşallah açıklığa kavuşur :)

İzzet Göçmen
06-06-2016, 20:21
Manisa merkezden spil dagının en zirvesine cıkarken var böyle bisey defalarca deedik virajları gecip S gibi dar bi yer var yokus yukarı arabayı bosa alıp bıraktıgımızda yukarı cıkmaya baslıyor,Gecenin 2 sinde denemiştik karlı bi günde baya korkmustuk,Cok arac denedik motor olsun araba olsun herkez var diyor ki söyle bisey var Spil dagının üstünden ucak bile gecmiyor,Helikopter vs manyetik alan oldugundan gecisleri yasaktır

bilaloztkr
06-06-2016, 20:49
Manyetik bir alan veya hava akışı 1 ton ağırlığındaki aracı hareket ettirebilecek kadar güçlü ise, sınırsız enerji elde edilir ordan.. Şehir efsanesidir, mevzu da göz yanılmasıdır muhtemelen..

hocam detaylı bir bilgim yok fakat;http://www.kahvefalinda.gen.tr/wp-content/uploads/2014/12/r%C3%BCzgar-g%C3%BClleri-333-505x335.jpg

şunu döndürebilen hava,arabayı yürütebilir bence.

BahadırALTUN
06-06-2016, 21:01
https://youtu.be/_SNfzJY9GTg

bilaloztkr
06-06-2016, 21:01
EDİT:maglev Treni (Manyetik Raylı Tren) kullanılan manyetik itme gücü sayesinde sürtünmesiz bir ortam sağlamaktadır. Japonya’da kullanılan trenler manyetik itme kuvveti ile yaklaşık olarak 10 mm havaya kaldırılmaktadır. Oldukça güçlü mıknatıslar kullanılarak sağlanan bu manyetik itme gücü trenin çok yüksek hızlara çıkabilmesine de imkan tanımaktadır. Çok yüksek hızlara çıkabilen manyetik raylı tren (Maglev Treni) kontrol etmek için duyarlı kontrol sistemleri ile yönetilmesi gerekmektedir. Başta Japonya, Almanya, ABD, Güney Kore ve Çin yüksek hızlara çıkan bu teknoloji üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Japonya’da yapılan denemelerde bu teknoloji ile ilgili yeni bir rekora imza atıldı. Central Japan Railway adlı şirket yaptığı denemede maglev treni‘ni tam olarak saatte 603 km. hıza çıkardı. Deneme 280 km.’lik manyetik levitasyon rayları üzerinde yapıldı. Sadece kırk dakikada bu mesafeyi kat eden tren yeni bir rekora imza atmış oldu. - See more at: Maglev Treni, Manyetik Raylı Tren Nedir? -BilgiVersin.com (http://www.bilgiversin.com/maglev-treni-manyetik-rayli-tren-nedir-nasil-calisir/#sthash.Z0Szsffa.dpuf)

ufuksaracci
06-06-2016, 21:04
hocam detaylı bir bilgim yok fakat;http://www.kahvefalinda.gen.tr/wp-content/uploads/2014/12/r%C3%BCzgar-g%C3%BClleri-333-505x335.jpg

1 + ton otomobili hareket ettirebilen hava sana neler yapar , fikrin var mı ?

Draniela
06-06-2016, 21:08
çok ipnetor birşey o ya :D aşağı inermiş gibi duruyor yol araba gitmiyor, bayır çıkıyormuş gibi hissediyorsun araba hızlanıyor :D

Evrenoz
06-06-2016, 21:11

Rüzgar alsın diye üretilmiş, çarkları / dişlileri minimum sürtünmeye göre konumlandırılmış, kanat açıları rüzgarı maximum derecede alacak şekilde dizayn edilmiş, işi rüzgarı almak olan bir şeyle rampa yukarı giden arabayı bir tutmak..

O aracın rampa yukarı rüzgarla gittiğine inanıyorsan, bunun üstüne aracı iten rüzgarın aracı videoya çeken adama dokunmadığını kabul ediyorsan ne diyeyim, Rabbim akıl fikir versin

edit: Rabbim akıl fikir verene kadar okumak istersen;

1- adamın saçları bile hareketlenmiyor videoda.. Rüzgar o derece..

2- Bilim açıklamış rampa yukarı mı rampa aşağı mı yoksa göz aldanması mı

ingiltere scotland

3- Bunlar kâfi gelmediyse, yatır var yatır.. O çekiyor arabaları kendine
Muhterem automobile hazretleri

bilaloztkr
06-06-2016, 21:15
Rüzgar alsın diye üretilmiş, çarkları / dişlileri minimum sürtünmeye göre konumlandırılmış, kanat açıları rüzgarı maximum derecede alacak şekilde dizayn edilmiş, işi rüzgarı almak olan bir şeyle rampa yukarı giden arabayı bir tutmak..

O aracın rampa yukarı rüzgarla gittiğine inanıyorsan, bunun üstüne aracı iten rüzgarın aracı videoya çeken adama dokunmadığını kabul ediyorsan ne diyeyim, Rabbim akıl fikir versin

hocam rüzgar çarkı dediğin gibi haklısın,ama ben rüzgar'dan değil hava akımından bahsettim.rüzgar evde yıkıyor,çatıda uçuruyor,ağacı kökünden'de söküyor.
allah hepimize akıl fikir versin

Evrenoz
06-06-2016, 21:18
hocam rüzgar çarkı dediğin gibi haklısın,ama ben rüzgar'dan değil hava akımından bahsettim.rüzgar evde yıkıyor,çatıda uçuruyor,ağacı kökünden'de söküyor.
allah hepimize akıl fikir versin

edit: Rabbim akıl fikir verene kadar okumak istersen;

1- adamın saçları bile hareketlenmiyor videoda.. Rüzgar / hava akımı o derece.. adamı etkilemeyen bir tek metali etkileyen hava akımı..

2- Bilim açıklamış rampa yukarı mı rampa aşağı mı yoksa göz aldanması mı

ingiltere scotland

3- Bunlar kâfi gelmediyse, yatır var yatır.. O çekiyor arabaları kendine
Muhterem automobile hazretleri

bilaloztkr
06-06-2016, 21:18
edit:bu arada sadece tahmin yürütmüştüm,ilk yorumuma da bakarsanız.olabilir gibi konuştum.ayrıca yokuş yukarı yolda arabayı bırakınca neden yukarı doğru çıkıyor?dediğiniz gibi göz yanılması olsa yani yol yokuş aşağı olsa eğimden dolayı vitesi boşa alınca araba hızlanır yürü gider.ama çok az bir miktar yukarı doğru çıkıyor?

bilaloztkr
06-06-2016, 21:22
edir:manyetik alan ile ilgili dediğinize ise örnek gösterdim,yaş olarak benden epey büyüksünüz ''allah akıl versin'' diyerek aşağılayıcı bir ithamda bulunmanız ise çok yanlış.gördüğünüz gibi manyetik alan kaç ton treni 600 küsür km/h saat hızlara çıkarabiliyor?
''Manyetik bir alan veya hava akışı 1 ton ağırlığındaki aracı hareket ettirebilecek kadar güçlü ise, '' (magnev treni)

-ER-
06-06-2016, 21:25
Biri yanında su götürsün de döksün görelim yahu

MCN21
Dunyada bu tarz durumlarda cok oluyor :) Hemen hemen hepsi goz yanilmasi cikiyor. Ama belli 2-3 yer varmis manyetik olarak cok guclu olan, gecerken araclari sallayip savurucak kadar guclu oldugunu okumustum.

Ozan Özer
Fethiye merkezden Ölüdeniz'in sağ tarafına giderken var böyle biryer.

Evrenoz
06-06-2016, 21:27
edit:bu arada sadece tahmin yürütmüştüm,ilk yorumuma da bakarsanız.olabilir gibi konuştum.ayrıca yokuş yukarı yolda arabayı bırakınca neden yukarı doğru çıkıyor?dediğiniz gibi göz yanılması olsa yani yol yokuş aşağı olsa eğimden dolayı vitesi boşa alınca araba hızlanır yürü gider.ama çok az bir miktar yukarı doğru çıkıyor?

Hava akım olasılığından vazgeçip gözünün yanıldığını kabul ediyorsan;
Eğimin sonsuz uzunlukta olmayacağını, yolun eğiminin bir noktadan sonra düzleşebileceğini, dolayısıyla düzleşen yolda aracın ivmesini kaybetmesinin doğal olacağını neden kabullenmiyorsun

edir:manyetik alan ile ilgili dediğinize ise örnek gösterdim,yaş olarak benden epey büyüksünüz ''allah akıl versin'' diyerek aşağılayıcı bir ithamda bulunmanız ise çok yanlış.gördüğünüz gibi manyetik alan kaç ton treni 600 küsür km/h saat hızlara çıkarabiliyor?
''Manyetik bir alan veya hava akışı 1 ton ağırlığındaki aracı hareket ettirebilecek kadar güçlü ise, '' (magnev treni)

Görmeyi boş ver, bizzat bindim o trenlere.. Trenlerdeki Manyetik alan dediğin şey öyle tarla ortasındaki aracı görünmeyen bir mesafeden, görünmeyen bir güç ile çekmek değil. Bin tane mühendisliğin, uygun koşulların tamamının fiziksel olarak oluşturulması sonucunda zıt kutupların itme etkisi ile bir kaç cm havalandırma sağlar o manyetik alan.

Bilgin olmadan fikrin olursa, bilgisiz fikirle gelip burada teoriler üretirsen az bile "Allah akıl fikir versin" demek..

ufuksaracci
06-06-2016, 21:30

Manyetik alan treni hareket ettirmiyor sadece sürtünmeyi ortadan kaldırmaya yarıyor. Treni yerden bir kaç mm ( afaki konuşuyorum ama öyle santimetre yükseltmediğini biliyorum ) yerden yükselterek sürtünmeyi ortadan kaldırıyor ve trenin aerodinakmik seklini de hesaba kattığımızda o hızlara çıkıyor .

Kısacası amaç hareket ettirmek değil sürtünmeyi azatlmak.

emrekuzdere
06-06-2016, 21:56

Bu fotoğrafı shoplayan arkadaşlarında keşke konu hakkında biraz bilgisi olsaydı :D :D

Tayfun.O
06-06-2016, 22:23
https://www.youtube.com/watch?v=6jGhVk-jaws

https://www.youtube.com/watch?v=6jGhVk-jaws

BahadırALTUN
06-06-2016, 22:35
Konu başlığı Abesle İştigal olarak değiştirilsin. Hep beraber yaptığımız şeyin adı bu sanki. :)