PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : baskı balat montajı en sağlıklı nasıl olmalı.

alfa75
14-06-2016, 00:38
arkadaşlar selam.bugün iyice kaçırmaya başlıyan 75 in baskı balata değişimini yaptırdım ama kafamda önceden izlediğim hatta çalıştığım montajlarla arada fark gördüğüm için deli sorular oluştu.soru şu,baskı balatay setini volant üstüne koyup civataları sıkarken şemsiyenin biraz kapanması lazım diye biliyorum,baskı düz baskı,bizim usta montajı yaptı ,şemsiye baktım dümdüz pozisyonda.Bunda bi yanlışlık var,volanttan almamız lazım önceki montajlara göre,ya onlar yada bu hatalı dedim,hayır olması gereken bu,ayırıyorsa sıkıntı yoktur dedi.velhasıl montaj yapıldı,pedala geçtim,ortalarda kavrıyor ve hiç alışmadığım şekilde pamuk gibi.Bu montaj hatalımıdır,baskı balatanın erken bitmesine sebep olurmu yoksa olması gereken bumudur.Bu arada uzun bir aradan sonra bronz balatadan normal balataya geçtim,pedal yumuşaklığı,titreme olmaması kalkışlarda artı bir durum oldu lakin sevemedim,bariz hissedilir bir tork kaybı oldu ivmelenmede ,zararları ve zorlukları var ama bronz harbiden canmış.baskı seti alttakinin aynısı şekil olarak http://www.helvaciogluotomotiv.com/wp-content/uploads/2015/12/Debriyaj-Nedir-300x277.jpg

ghibli06
14-06-2016, 23:41
hocam keşke foto çekseydin, inan yorum yapmak istiyorum ama tamamen sallamasyon olur...

alfa75
15-06-2016, 00:47
senden yorum bekliyordum zaten,valla o an nedense aklıma gelmedi ama sen bikaç değişim gördün üstad.üst resimdeki şemsiyenin nerdeyse ters baskıdaki gibi dümdüz olduğunu düşün,pedal basıpda ileri ittirince ayırmak için tam tersi halini alıyor üst resmin.benim korkum bu şemsiyeler ne kadar mukavemetlidir uzun süreli baskıya ,zamanla biraz daha içe esneyip ayırmama yaparmı diye ,gerçi kolay değil diye biliyorum onu esnetmek ama kafada kuruntu kaldı işte

ghibli06
15-06-2016, 06:36
senden yorum bekliyordum zaten,valla o an nedense aklıma gelmedi ama sen bikaç değişim gördün üstad.üst resimdeki şemsiyenin nerdeyse ters baskıdaki gibi dümdüz olduğunu düşün,pedal basıpda ileri ittirince ayırmak için tam tersi halini alıyor üst resmin.benim korkum bu şemsiyeler ne kadar mukavemetlidir uzun süreli baskıya ,zamanla biraz daha içe esneyip ayırmama yaparmı diye ,gerçi kolay değil diye biliyorum onu esnetmek ama kafada kuruntu kaldı işte

ben tersten düze çevirdim biliyorsun, şemsiyenin pozisyonundan çok, pedala basıldığı zaman bilyenin ne kadar hareket ettiği önemli, ayırmayı o hareket sağlıyor... ben baskı şemsiyesi yumuşaması da yaşadım, onu yüksek devirlerde kaçırdığı zaman anlayabiliyorsun... ustanın dediği bir şekilde doğru, ayırıyorsa sorun yok, sorun ancak baskı şemsiyesi yumuşarsa olur...

EREN34
15-06-2016, 06:44
İnanın zihnimde tam anlamıyla canlandıramadım ama herşey normal sanki. Pedal konusunda ise Alda nasıldır bilmiyorum ama 206dan örnek vereyim.

206 pedal teli oto gergilidir. Her bastığında kendini yeniden kurar. Sizin bahsettiğiniz gibi neredeyse ortada kavrar ve Balat'a bittikçe aşağı doğru kayar. En son raddede dipte bile ayırma zorlukları olur ve değişim Zaman'ı geldiği anlaşılır.

Manuel tel ayarı ilkel bir yöntem olduğundan 147de olduğunu sanmıyorum.

Hidrolikte pedal hissiyatı bu denli değişmez.

alfa75
15-06-2016, 11:18
araç 92 model,alfa 75,hdirolik.bizde balata kaçırmaya başladıkça daha yukardan kavrıyor.pedal hissiyatının değişmesini şemsiyenin sabitteki pozisyonuna bağlıyorum ben,şemsiye düz ve ileri itmesi daha kolay her ne kadar sistem hidrolik olsda bir mukavemet var.bronzdan sonra tüy gibi geldi heralde diyordum,dün kardeşimin pejo boxera bindim ki 75 i ilk aldığımdaki balata bundan hafif sertti,pejo boxer ın pedal sert geldi.

alfa75
15-06-2016, 11:37
ben tersten düze çevirdim biliyorsun, şemsiyenin pozisyonundan çok, pedala basıldığı zaman bilyenin ne kadar hareket ettiği önemli, ayırmayı o hareket sağlıyor... ben baskı şemsiyesi yumuşaması da yaşadım, onu yüksek devirlerde kaçırdığı zaman anlayabiliyorsun... ustanın dediği bir şekilde doğru, ayırıyorsa sorun yok, sorun ancak baskı şemsiyesi yumuşarsa olur...

hayırlısı artık,inşallah vadesi uzun olur.üst devirlede kaçırma baskıdan kaynaklı diyosun, o zaman benim bronz üst devirlerde kaçırıyordu,şemsiye dayanmadı diycem ama baya bi almış balatanın yüzeylerinden.onun yerine yine bir tane çaktırıp koycam kenara da baskı bulmak mesele ,hatta yok,mecbur set alıcaz.şimdi düşündümde bronz baskı sert deniyor ya,bu şemsiye bendeki ayarda takılsa bariz bi yumuşama olur, ayırsın yeter ise mevzu.