PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cİtroen c3 1.4 hdİ 92 hp sorunsali?

GökhanÖzkan
22-06-2016, 09:05
merhaba arkadaşlar,
aracımda anlam veremediğim bir sorun var paylaşmak istedim. aracada motorada yabancıyım başına gelen olmuştur yada ne olduğunu bilen vardır diye yazıyorum yardım ederseniz o yönde sorunu çözeceğim.
daha önce c2 hdi kullandım 6-7 ay kocaeli - istanbul arası ev iş modunda zaten performansı ile ilgili bir işim yoktu. daha sora 4 kapı vs diye C3 Aldım ve performansı konusunda herkes çok keyifli olduğunu söylüyordu nitekim aracı aldığım gün gerçekten şaşırdım C2 den sora çok çok iyi geldi :) 1 - 1.5 ay sonrasında birgün 2.vitesten 3 attığımda sanki 5 atmış gibi araç bi saçmaladı dedim herhalde sabah sabah uyanamadım 5 e attım arabayı fakat vites doğru ama yolunda gitmeyen bir şey var; hemen akabinde araba düzeldi dedim bende bir şey var ama bir iki derken aynı sorun var. vites geçişlerinde özellikle seri kullanımda gaz tepkisinde kimse yok ayağımı sabit tutuyorsam hele stabil bir şekilde o garip performans kaydı devam ediyor. gazı bırakıp tekrar bastığımda düzeliyor fakat aracı aldığım ilk performansta yok araçta. hatta dikkatli baktığımda alt devirlerden gaza oturduğumda sanki araç kademeli gaz açıyor gibi geldi bana defalarca denedim durum bu şekilde ama aracı bilmeyen birisi bindiğinde gayet iyi 1.4 hdi ne bekliyorsun diyor. ama yolunda gitmeyen birşey var.
arıza tespit için bağladık turbo elektrik şarteli arıza vermişti. ustada turbo ventili o heee ben onu biliyorum bu motorların hastalığı vs gibi bir çok bilmişlik. al dediği parçaları değiştirdim. yağı suyu vs filtre değişti. akışmetre borular vs hepsini temizlettim yakıtım bir tık aşağı düştü ama performansta en ufak bir farklılık yok ve durumun aslında normal olduğunu iddaa eden bir ustayla karşı karşıyaydım. Ustamı değiştirdim bu sefer diğer usta da hemen pompa enjektör bakımı gelmiş 3.000 tl 5000 tl belki turbo olabilir belki şudur belki budur o da düzenli bir ilişki istiyor benimle :)
şimdi techturkey ahalisi sorun ne olabilir?
anlamanın yolu nedir?
dene yanılma ile pompa enjektör vs vs vs dedik mi C3 ile aramda duygusal bir bağ yok sorun çıkarmayan az yakan araba yani. o yüzden sorunu çözüp kafam rahat binmek istiyorum arabama yarın bir gün satarsam da sattığım kişiye gönül rahatlığı ile vereyim istiyorum.
arkadaşlar yardımınızı rica ediyorum.

No23
22-06-2016, 09:42
@naughty_tsi öncelikle geçmiş olsun. Bütün vakum kontrollü turbolar için olabilecek bir şey. Yani sadece bizim aranın kroniği değil. Anlamıyorum zaten dünyanın en gereksiz arabası muamelesi görüyor ama sınıfında ki hatta sınıfının üstünde ki birçok arabaya şaka yapıyor :) Turbo elektrovana sıkıntın var büyük ihtimal. Elektorvana değişimi yaparken tavsiyem, elektrovana vakum kutusunu da değiştir ve o hattaki hortumları kontrol ettir. Kaçak olmasın.

Elektrovana kodu: 1628LQ
vakum kutusu kodu: 162779

Bunları değiştirdikten sonra, biraz uzun yola çık ve arabayla 5-10 dakika devir yap hızlı git. Çok daha iyi bilen arkadaşlarımız var forumda, Elektrovana turbonun istediği gaz gelişini kontrol ettiğinden, bozulduğu zaman o kapak çevresinde kurum birikebiliyor. Bu anlattıklarım haricinde egr valfini de boru hattıyla birlikte temizletmeni öneririm. İptalde edebilirsin tercih senindir.

C3 1.4 hdi 16v 92 hp 3 senedir kullanıyorum, Allaha şükür çok çok memnunum. rutin bakını haricinde akışmetre ve elektrovana değişimi yaptım sadece, 11 yaşına gelmiş bir araç içinde gayet normal bir masraf.

GökhanÖzkan
22-06-2016, 10:35
@no23 çok teşekkür ederim yardımın için ara ara rahatsız edebilirim :)

No23
23-06-2016, 10:52
@no23 çok teşekkür ederim yardımın için ara ara rahatsız edebilirim :)

hiç problem değil her zaman kardeşim, elimden geleni yapmaya çalışırım. Birde uyarı yapayım, arıza tespit cihazına bağla aracını ve arıza kodlarını yaz kağıda, sonra arıza tespit cihazıyla sil arıza kodlarını ve ufak bir tur at, bir iki kere stop et çalıştır arabayı ve tekrar arıza kayıtlarına bak ve not al, sonra buraya yazarsan nerelerde ne var çözeriz :) akışmetre sıkıntın olursa mutlaka haber ver. 1.4 hdi 16v akışmetresini Tr de çözen şuan tek kişiyim :)

Birkan61
23-06-2016, 11:04
No23 abim gerekenleri yazmış

Bende 2 kez 92'lik c3 sahibi olmuş biri olarak aynı sorunu yaşadım ve çözümü bahsedilen şekilde çözmüştüm :)

O dönem birazda param varken + olarak enjektör temizliği, emme manifoldu temizliği, turbo - intercooler bağlantı boruları temizliği ve egr iptali ile araç mermi gibi olmuştu resmen sıfır motor kondisyonundaydı. Egr'yi iptal etmezseniz şayet 10-15.000 km sonra yine aynı oranda dolacaktır bilginize

O günler geldi aklıma ey gidi cidden güzel yürürü vardı

Zamanını fiyatına göre alınacak en az yakan, en performanslı, en donanımlı araçlardan biriydi.

Özlemişim keratayı :D

http://i.hizliresim.com/WYqD58.jpg

http://i.hizliresim.com/6naNOv.jpg

No23
23-06-2016, 11:45
@Birkan61 güzel uygulamalar yapmışşsın vallaha, üstüne de yazılım yapsaymışsın şaka arabası olurmuş :) Ben normal sürüşte 2.9 yaktırdım arabayı, tabiki yol eğimlerini de kullandım, gaza yumurta varmış gibi davrandım felan. Hala muadillerinden az yakan bir araç ve potansiyeli olan bir araç bence. 3 yıldır biniyorum, eğer satmazsam kesinlikle seninde yazdığın işlemleri yapıp yazılım yapacağım. Bu arabanın potansiyelini görmeyi çok istiyorum.

Birkan61
23-06-2016, 12:12
@Birkan61 güzel uygulamalar yapmışşsın vallaha, üstüne de yazılım yapsaymışsın şaka arabası olurmuş :) Ben normal sürüşte 2.9 yaktırdım arabayı, tabiki yol eğimlerini de kullandım, gaza yumurta varmış gibi davrandım felan. Hala muadillerinden az yakan bir araç ve potansiyeli olan bir araç bence. 3 yıldır biniyorum, eğer satmazsam kesinlikle seninde yazdığın işlemleri yapıp yazılım yapacağım. Bu arabanın potansiyelini görmeyi çok istiyorum.

Valla reis ben bu arabaya sahip olduğum yıllarda yazılım için gittiğim yerler 800 - 900 liradan kapı açıyordu. Birde o dönemde C3'e yazılım yapan 1 kişi bulabilmiştim sadece o yüzden birazda rakamı yüksek bulmamla beraber onu yapamamıştım :) O yazılım yaptıran kişide sade yazılımla 140 beygir oldu diyince aracım iyice hevesim kaçtıydı bilinçli bir kullanıcı olmadığını anladım :D

45 litrelik depoya sahip yakıt tüketimi kasarak İstanbuldan çıkıp Trabzona giriş yapabildiğim tek aracımdı C3

Zorla elimden aldılar resmen arabamı ondan sonra bitti citroen maceram :)

1.6 hdi'dan sağlıklı 170 beygir çıkaran usta arkadaşım var istanbulda 1.7 dti 200 beygir dedikleri corsaların içinden geçen :D işi büyütmeyi düşünürseniz yazılım sonrası yönlendirebilirim kendisinede.

Kazasız belasız keyifle binmeniz dileğiyle..

Satanael
23-06-2016, 21:56
1.6 hdi 110 lik olanimi acaba geometrik turbolu? 170 hp ciddi bu rakam

taytay
24-06-2016, 02:31
1.6 hdi 110 lik olanimi acaba geometrik turbolu? 170 hp ciddi bu rakam
C3 1.6 hdi lerde geometrik turbo yok. 92 hp

Birkan61
24-06-2016, 06:37
Aynen 92lik yine ama hacim 1.6

Sade yazilim ile degil tabiki turbo buyutme vs daha ekstralari mevcut :)

GökhanÖzkan
26-06-2016, 13:38
@NO:23 çok çok teşekkür ederim. bu hafat içi parçaları alacağım. yağ bakımıda geldi hem onları hallederim egr yide iptal ettireyim walla arabadan soğumuştum ilaç gibi geldi söyledikleriniz. :)

No23
27-06-2016, 09:01
@NO:23 çok çok teşekkür ederim. bu hafat içi parçaları alacağım. yağ bakımıda geldi hem onları hallederim egr yide iptal ettireyim walla arabadan soğumuştum ilaç gibi geldi söyledikleriniz. :)

Ben teşekür ederim kardeşim, herzaman :) Yağını 5w-40 al mutlaka, ben castrol edge kullanıyorum, marka tercihi farklı olabilir tabiki ancak mutlaka 5w-40 kullan. Malesef ustalarımız ezber iş yaptığından 10w-40 kuyup yolluyorlar birde 4 litreyi boşaltıyorlar. Motor sıkıntıya giriyor yağ yakıyor ve subaplar hidrolik olduğundan fincanları ses yapmaya başlıyor. Uyarı mahiyetinde bolt yazıyorum 1.4 hdi 16v 92hp aracımızın için; Yağımız 5w-40 ve motora konulması gereken yağ miktarı 3.75 litredir.