PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : metre işi buji kablosu bulabilirmiyiz.

alfa75
23-06-2016, 18:39
arabanın üstünde 8 mm performans tip denilen kırmızı kablolardan var,bikaçında zedelenme var,bu arada yükte altdevirde kerkinme yapıyor ,kablolardan olabiir fakat takım çok pahalı,orjinale döncem 1 tane kablo kayıp,onu halletsem şu an elimde iki takım ngk bujisi var,sabit başlı,orjinal kablonun soketleri vida başlıya göre..metre işi kablo ve soket satan eden varmı,bunlar olmazsa normal 7 mm de olur,komple değişirim.satan veya tek kablo yapan varsa bildiğiniz,yardımcı olun

alfa75
24-06-2016, 13:28
misal alttaki kablo iş yaparmı
SÄ°LÄ°KA BUJÄ° KABLOSU - AKARYAKIT, Aksesuarlar (http://www.emaendustriyel.com/urun/silika-buji-kablosu,997.php)

initial-D
24-06-2016, 13:39
maslak sanayide girişte porsche servisi önünden inen bayırda sağda 2. yada 3. sokaktı hatırlamıyorum metre ile satıyolardı her çeşidini

motosiklet için 1 metre almıştım 10-15tl bişeydi

alfa75
25-06-2016, 00:01
maslak sanayide girişte porsche servisi önünden inen bayırda sağda 2. yada 3. sokaktı hatırlamıyorum metre ile satıyolardı her çeşidini

motosiklet için 1 metre almıştım 10-15tl bişeydi

teşekkürler.o tarafta bi arkadaşım var,baktırayım.motosiklet için olanlar nette bolca varda farklımıdır iç kablolar falan otomobil için olandan bilmiyorum. 7 mm motor kabloları 10-15 arası slikon metresi.normal 6 mm ler ki bunlar eski usul kablo sanırım,3 tl falan metreleri.alttaki firma maslakdaymış,belkide bahsettiğiniz yer
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-motosiklet-kanuni-uyumlu-7-mm-kirmizi-buji-kablosu-1-metre-176436896/detay

alfa75
26-06-2016, 00:47
worg marka kablolar var,sitelerinde baya geniş ürün portföyleri var,hem standart hemde 10 mm kablo satıyorlar.benim araç listelerinde yok ama özel imalat yapıyorlarmış.araçlarında bu marka kablo kullanan varmı .ebayde metre işi performans kablo çok ama hep amerika satışı,fiyatlarda makul ama 10 dolarlık kabloya 50 dolar kargo var,msd,accel hepsi satılıyor metre işi.makul fiyat verirlerse worg kabloya yaptırayım diyorum

WORG Buji Kablolar (http://www.bujikablolari.com/markalar/worg-buji-kablolari/1/)

initial-D
26-06-2016, 10:03
benim gittiğim oto malzemeleri satan bir yerdi,metre metre çeşidine göre kesip veriyorlardı

alfa75
28-06-2016, 00:37
benim gittiğim oto malzemeleri satan bir yerdi,metre metre çeşidine göre kesip veriyorlardı

slikon kablonun metresine 15 tl diyorlar 7 mm lik burdakiler.ebayde amerikada olanlar ucuz ama yüksek kargo,ingiltere firması buldum,8 mm yüksek performans düşük direnç kablo diyor,özellikle lpg li araçlar için.3.5 pound,yaklaşık 13 tl.kaç metre isterseniz albiliyorsunuz,5-6 pound nakliye,biraz uzun sürer standart posta ama her halukarda buradakilerden mantıklı.arayan eden varsa link altta.ben ilk etapta bobinleri değişçem,yarın elimde olur w124 bobinleri,sonra gerekirse kablolarıda sipariş vericem alttaki linkten. alta 8 mm olan seçeneklerin linkini atıyorum,3-5 çeşit kablo var,bilgili arkadaşlar en uygunu hangisi söylerlerse arayanlara örnek olur.ben foto üstünde ht high perf. low resistance olan uygundur diye düşündüm,diğerleri farklı
Ignition Lead - Green Spark Plug (http://www.gsparkplug.com/ignition/ignition-lead?p=4)

The_Crow
29-06-2016, 16:29
elimde iki takım ngk bujisi var,sabit başlı,orjinal kablonun soketleri vida başlıya göre

Merhaba,
Konunuzun dışında size başka birşey danışmak isterim. Aldığınız bujiler NGK BCP6ES modeli midir ? ve bildiğimiz b*jima**et.com sitesinden mi aldınız ? Bende bu bujiden sipariş edicem ancak kafa yapısı vidalı değil ve çıkmıyorsa benim de işimi görmeyecektir. Bende de Alfa 75 2.0 T.S mevcut ve ***** 8 adet almamız gerekir. :) :) (Buji kablo ve pipolarını değiştirmem şimdilik mümkün gözükmüyor. )
Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.
Saygılar.

alfa75
29-06-2016, 18:40
Merhaba,
Konunuzun dışında size başka birşey danışmak isterim. Aldığınız bujiler NGK BCP6ES modeli midir ? ve bildiğimiz b*jima**et.com sitesinden mi aldınız ? Bende bu bujiden sipariş edicem ancak kafa yapısı vidalı değil ve çıkmıyorsa benim de işimi görmeyecektir. Bende de Alfa 75 2.0 T.S mevcut ve ***** 8 adet almamız gerekir. :) :) (Buji kablo ve pipolarını değiştirmem şimdilik mümkün gözükmüyor. )
Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.
Saygılar.

aynen,ellerinde vida başlı mevcut değil.pipoları falan değişim işine girmemek için champıon alsan iyi olur,orjinali champıon diyorlar zaten 75 için.bu arada hangi 75 sizdeki,nerdesiniz.

The_Crow
30-06-2016, 00:19
Teşekkürler cevap için. Evet champion bakacağız o halde.
Ben İstanbul'dayım. KUK61 plakam. (KUK plaka çok vardır bilirsiniz. Karıştırmayın. ) Nadir kullanırım aracımı.
8 senedir bende. Rengi Siyahtır.
Tekrardan teşekkürler.
Saygılar.

alfa75
30-06-2016, 00:55
kuk evet var bikaç tane,biri izmitte şu an.8 senedir sizdeyse tecrübe full demektir sizde :) takıldığım mevzularda fikrinize danışmak isterim sakıncası yoksa.misal şu arlaar yaşadığım alt devirlerde yüke binince oluşan kerkinme mevzu,ateşleme keser gibi oluyor.3 senedir bende ve eskidende ara ara yapardı ama orasını burasını kurcalarken belkide kendiliğinden kaybolur giderdi,1 aydır başımın belası.benzinde nerdeyse hiç yapmıyor(2 defa yaptı)lpg de baydı artık. daha önce 8v motor kullanan arkadaşlarda aynı benim söylediklerimi,8v de bunun çok olduğunu söylüyorlar ama hiçbiri noktasal tespitle olayı çözmemiş.dist. kapaklarım yeni,tevzi makaralarım yeni,bujiler daha 5000 ,kablolarım 8 mm 2 senelik,ufak tefek kılcal çatlaklar var ama üst silikon tabakada,karanlıkda su testi yaptım atlamada gözükmüyor.kimseninde net bir fikri yok.hiç karşılaştınızmı benzer sorunla.

alfa75
30-06-2016, 00:56
bu arada kablo buldum ama ilk etapta hep aklımda olan bobin değişimini yaptım,w124 merso bobinlerim geldi dün,bayram sonrası onları ve yedekteki sıfır bujileri (sorunu tespit için bikaçgün arayla)değiştircem.bu arada ngk ları bostancıda var ama fiyat 2 katı nerdeyse

The_Crow
30-06-2016, 01:33
Evet bayaa bi tecrübem var diyebilirim. Hemen hemen bütün alfa servislerini tanırım ama kolay kolay hiçbirine gitmem. Genelde kendim tamir yaparım.
(yanlış anlaşılmasın. Kimseyi kötülemiyorum. Konusunda bayaa iyi servisler var.) Zaten çoğu da 75'lere bakmıyor biliyorsunuz.
Sizin sorununuza gelince. 75'in en belalı problemi gözükmekte. :) :) Ben karşılaşmadım ama karşılaştığım yada duyduklarım oldu. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım. Bu sorunu herşeyden yapar. :) ama en çokta elektrik hattından yapar. Çözüm olarak :
- ilk başta Şase kablolarını çok çok iyi olması gerekir. 1. şaseler motor bloğunun üstündeki 2 tane şase kablosunu (Beyinden gelen) ve 2. şase kablosu olan kutup başından motor bloğuna bağlanan kalın kablonun (Kabloların) uçlarını söküp zımpara yada eğe ile temizleyip yeniden monte edin.
- Diğer şase kablosu arka koltuğun altındaki yerde vidalı (Halının altında) yerdeki şase kablolarını temizleyip yeniden takın. (Bu uçlardan bir tanesi benzin pompasına gitmekte.)
- Diğer bir hususta torpidonun (sağ koltuğun ordaki) arkasında bir sürü kablo soketleri var. Burdaki uçların çoğu beyine ve ateşlemeye gider. Bu soketleri tek tek sökün. Kabloları kontrol edin. (Eriyen incelen bozulan vs. varmı) Kontak sprey ile (yada başka birşey) temizleyin ve yerine tekrar takın.
Genelde bu soketleri söküp takınca düzeliyor. :)
- Bir diğer husus motor tarafında Gaz telinin arka tarafındaki meşhur 4'lü röle seti ve bunların kabloları ve soketlerini kontrol edin. temizleyin ve yerine yeniden takın. Rölelerin şemasında olduğu gibi takın. (yüksek amper röle kullanımını ister. yanlış hatırlamıyorsam 30A olanlardan kullanmalısınız.) Birde o rölelerden 1 tanesi diyotlu olmak zorundadır. (Şeması veya manueli vardır sanırım sizde. Bende bulursam gönderirim.) O rölenin o şekilde olması gerekir. (diyotlu) değilse o tipten takıp deneyin.

Bununla birlikte krank sensörü,rölanti valfi, ateşleme, Gaz kelebeği potansı, Debimetre'nin düzgün olduğunu varsayıyorum.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sorunu en kısa sürede çözersiniz.
Saygılar.

alfa75
30-06-2016, 10:24
teşekkür ederim,bende çoğu sıkıntısısyla kendim uğraşmaya çalışıyorum,dediğiniz noktaları biliyorum hepsini tekrar dediğiniz şekilde elden geçireyim,şase sadece aküden çıkanla üst kapağa giden kabloları kontrolettim,koltuğun altındaki aklma gelmemişti.debi iyi geçen sene bulgardan geldi,r. motoru da yeni.torpido tarafındaki soketin aslında bi elden geçmesi gerek,lehimlenecek bi ateşleme hat kablosu var,depo içindeki pompam yanmıştı 2 sene önce ve kontak termiğe kadar komple hattı yakmıştı,kendim orada yanan kabloyu o zaman lehimleyip araya tekrarlama ihtimaline karşı sigorta atmıştım. roleleri geçen sene orjinalleriyle sıfırladım ama hepsi aynı,diyotlu olarak almadım,onu bulmaya çalışayım.3. role olması lazım diyot role şemada.diyotlu role diye aramam lazım sanırım. komple manueller var elimde,sağolun yardımınız için.

alfa75
30-06-2016, 10:27
role bu olmalı sanırım
http://eticaret.elo.com.tr/ELO-CIFT-PLATINLI-MINI-ROLE-DIYOTLU-3020A-24V-87-87a-CHANGE-OVER,PR-14.html

The_Crow
30-06-2016, 12:47
O role 24V yalniz. Size 12v lazim. Hemen satin almayin. Sizdeki roleyi Avometre yardimiyla anlarsiniz. Yada ustunde semasi varsa ordanda gorebilirsiniz.

The_Crow
30-06-2016, 12:48
O role 24V yalniz. Size 12v lazim. Hemen satin almayin. Sizdeki roleyi Avometre yardimiyla anlarsiniz. Yada ustunde semasi varsa ordanda gorebilirsiniz

The_Crow
30-06-2016, 12:51
Eve gidince daha detay yazarim. Cepten yaziyom su an. Kolay gelsin.

alfa75
30-06-2016, 14:21
teşekkür ederim.diyot röle diye aratınca bu çıktı,seçenekleri var 12 24 diye. bendeki diyot değil eminim,4 üde aynı ,geçen sene almıştım bi tanesinin kapağı çatlak,ayakları oynuyordu,hepsini sıfırladım.

alfa75
30-06-2016, 14:28
evet s12b diye geçen röle,ikinci röle, içindediyot olmadı yada siyah bi kablo girmeli diyor orjinali için.

The_Crow
30-06-2016, 15:40
Evet S12b rölesi. Aşağıdaki link'te detaylı açıklama var. 3. maddenin NOTE Kısmında "röle muhakkak diyotlu olmalı" ibaresi var zaten. Diyotlu bir röle ile değiştirmeni öneririm. Link'ide burda ;
Craig's Place, Alfa 75 Twin Spark Start Sequence (http://www.users.on.net/~craigf/ts_start.htm)

Diğer bir konu torpidonun altındaki soketler. Onunla ilgili tam link bulamadım ama aşağıdaki link'te kırmızı daire içindeki soketleri söylüyorum. Siyahlı beyazlı 4-5 soket. (Torpidoyu çıkartıp arkaya bakınca göreceksin zaten.) Bunları tek tek söküp kontrollerini yap. temizle sonra yerine tak. Bu şekilde dene bakalım. Düzelir umarım. Link'ide burda.
https://www.dropbox.com/s/t3wxwyg662ebj1v/IMG_4993.jpg?dl=0
Buji kablosu konusunun dışına çıktık :) ama olsun arada bunlarıda paylaşmış olduk.
Bu arada sizin araç nedir ? plaka, renk ? belki yolda felan karşılaşırız. tanışırız.
Saygılar.
Metin.

alfa75
30-06-2016, 17:58
elo nun bahsettiğim rölesi uygun o zaman,başka çıkmıyor zaten google da.craig in sayfasından baya faydalanmışlığım var,arka camları hızlandırma falan. soketleri anladım,sökmüştüm daha önce,bir köşesi yanık aslında bulup değiştirmek lazım,ilk işim oraları kontrol olacak.iyi oldu yorumlarınız,araç pek olmayınca hiçbir soruna çözüm önerisi gelmiyor fikir bazında bile olsa.alfaowner da falan dolaşmakdan gına geldi google translate ile.beyaz benim araç,34 ar 585 plaka.3 senedir bende,1 sene kadar sanırım zeki ustada bostancı,ondan önce ilk sahibindeymiş.gebzede oturuyorum,görüşürüz bir gün olmadı , https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13133165_10154241329343746_4533417053705934588_n.j pg?oh=17bdd5cda67de1e566afc395c1c5da4a&oe=57F6B810

alfa75
02-07-2016, 22:54
linkte attığım röle nin 12v ununu aldım,taktım az önce çalışmadı araba.demekki bu değil bize lazım olan.nerden buluruz acaba @the_crow

alfa75
03-07-2016, 01:26
Evet S12b rölesi. Aşağıdaki link'te detaylı açıklama var. 3. maddenin NOTE Kısmında "röle muhakkak diyotlu olmalı" ibaresi var zaten. Diyotlu bir röle ile değiştirmeni öneririm. Link'ide burda ;
Craig's Place, Alfa 75 Twin Spark Start Sequence (http://www.users.on.net/~craigf/ts_start.htm)

Diğer bir konu torpidonun altındaki soketler. Onunla ilgili tam link bulamadım ama aşağıdaki link'te kırmızı daire içindeki soketleri söylüyorum. Siyahlı beyazlı 4-5 soket. (Torpidoyu çıkartıp arkaya bakınca göreceksin zaten.) Bunları tek tek söküp kontrollerini yap. temizle sonra yerine tak. Bu şekilde dene bakalım. Düzelir umarım. Link'ide burda.
https://www.dropbox.com/s/t3wxwyg662ebj1v/IMG_4993.jpg?dl=0
Buji kablosu konusunun dışına çıktık :) ama olsun arada bunlarıda paylaşmış olduk.
Bu arada sizin araç nedir ? plaka, renk ? belki yolda felan karşılaşırız. tanışırız.
Saygılar.
Metin.

ELO İŞE YARAMADI,5 röle 5 kargo 10 tl çöpe gitti.gece biraz araştırınca bosch kodu ve fiat kodundan alttaki parça çıktı.bunun siparişini vereceğim,çokda yok satışta,fiat koduyla buldum.sizdekinin kdounu musait bi zamanda yazabilirmisiniz, YAKIT POMPASI MINI ROLE BMW 525 2.7 735I LANDROVER RANGROVER ALFA ROMEO » » Satın Al (http://simsekotoyedekparca.com/yakit-pompasi-mini-role-bmw-525-27-735i-landrover-rangrover-alfa-romeo-0332014112.html)

The_Crow
03-07-2016, 14:33
Tekrar selam,
Konuyu yeni gördüm. Kusura bakmayın. Parça no olarak tam bakamadım ama EPER online üzerinden araştırıp bulabilirsin. Bende bulursam yollarım.
Devre şemasının linkini gönderiyorum. https://www.dropbox.com/s/5xkkps1k0794v0q/ml41.pdf?dl=0

Kendi şemasında 86 no'ya (Artı uç ) diyot koymuş. Sizin alacağınız röle'de ise 85 no'ya. (Eksi uç ). İlk başta yanlış gözükse de devre olarak incelediğimde diyotun yönü doğru. Bu bakımdan bu röle çalışacaktır. Bunun siparişini verebilirsiniz. yada orjinal olsun derseniz şemadaki gibi röle arayabilirsiniz. (Genelde bosch röleler bu şekilde.)

Yada çok mühim değil. Tanıdığınız bir elektrik-elektronikçi varsa, Elo'dan aldığınız o rölenin içini açıp diyotun yönünü şemadaki gibi lehimlesin. O da işinizi görür. Hem tam orjinali gibi olur.
Saygılar,

The_Crow
03-07-2016, 14:49
Az önce EPER'e baktım. Parça kodu : 7619302 (Fuel Pump Relay) gözükmekte. Ancak EPER'de rölenin şeması yok. Yani içinde diyot var yok belirtmiyor. Sizin verdiğiniz linkteki parça koduyla da uyuşuyor. Dediğim gibi hangisini isterseniz yapabilirsiniz.
Saygılar,

alfa75
03-07-2016, 18:47
Az önce EPER'e baktım. Parça kodu : 7619302 (Fuel Pump Relay) gözükmekte. Ancak EPER'de rölenin şeması yok. Yani içinde diyot var yok belirtmiyor. Sizin verdiğiniz linkteki parça koduyla da uyuşuyor. Dediğim gibi hangisini isterseniz yapabilirsiniz.
Saygılar,

çok teşekkür ederim.alfabb owner gibi bikaç forumdada sorulmuş,sizinde bahsettiğniz nolu bosch rölrnin linki verilmiş hep.bayram sonrası röleyi açtırayım,şema iyi oldu,olmadı bosch röleyi sipariş ederiz,koddan çıkan o,diyotludur heralde.

The_Crow
09-07-2016, 15:02
Tekrar merhaba,
Bayramdan mıdır ? tatilden midir ? anlamadım. Şemayı yanlış okumuşum. :) :) Kusura bakmayın. S12b rölesi Benzin pompası rölesi değil. Benzin pompa rölesi S12a olarak gözükmekte.Diyotlu olması gereken S12b rölesi Motronic Relay diye geçmekte. (bir nevi tetik rölesi.)

Sizin açınızdan değişen bişey yok. Alacağınız yada modifiye edeceğiniz röleyi (diyotlu) gene S12b'ye takacaksınız. S12a rölesine dokunmayacaksınız. O röle s12b olarak görev yapacak. Değişen şey yanlış bilgi olan "Benzin pompa rölesi" olarak aklınızda kalmasın. (Benzin pompa rölesi standart diyotsuz röle.)
Saygılar.

alfa75
14-07-2016, 21:51
Tekrar merhaba,
Bayramdan mıdır ? tatilden midir ? anlamadım. Şemayı yanlış okumuşum. :) :) Kusura bakmayın. S12b rölesi Benzin pompası rölesi değil. Benzin pompa rölesi S12a olarak gözükmekte.Diyotlu olması gereken S12b rölesi Motronic Relay diye geçmekte. (bir nevi tetik rölesi.)

Sizin açınızdan değişen bişey yok. Alacağınız yada modifiye edeceğiniz röleyi (diyotlu) gene S12b'ye takacaksınız. S12a rölesine dokunmayacaksınız. O röle s12b olarak görev yapacak. Değişen şey yanlış bilgi olan "Benzin pompa rölesi" olarak aklınızda kalmasın. (Benzin pompa rölesi standart diyotsuz röle.)
Saygılar.

meraba.estagfurullah ne kusuru.memleketteydim şimdi gördüm,yeni döndüm. bu arada memlekette bagajda valizde götürdüğüm w124 bobinleri taktım,valizi kurcalayınca söktüğüm bosch röleyi buldum,üzerinde kırmızı boya var dikine ve şema çizili,diyotlu.kitapçığa baktım dediğiniz gibi yakıt rölesi 1. diyotlu 2,taktım yerine,sağlam çalışıyor fakat bu kerkinme işine çözüm olmadı.memlekete giderken tam 2 defa 4000 devir civarı kesme yaptı,oralarda dolaşırken 2000 3000 arası yaptı yapıcağını yine fakat bugün 9 saat yol yaptım,hiç yapmadı ama yapar sanırım.velhasıl sıkıntı bobinlerdede değil.bu hafta bujileri değiştircem,yedektekilerle,birde öyle takip edicem.sonra sıra kablolara gelicek,zaman alıcak baya bu iş.

alfa75
14-07-2016, 22:05
benim ateşleme şu an kontakda değil manuel çıtçıt düğmeyle açılıyor zaten.bir akşam işyerinden çıktım,kontak basıyor araba çalışmıyor,pompanın devreye girmediğini farkettim(sesinden) zeki ustayı ardaım oda elektrikçi muhsin ustaya yönlendirdi,oda tatildeymiş, o rolelerden olur,olmadı krank sensörü dei.krank sensörünü kontrol ettim,roleleri yeniydi,velhasıl bu arada ara ara uğraştığm için 3 gün yattı.yabancı forumlardan greg in rolelerin çalışma sistemini buldum,karmakarışık,birine elektrik geliyor,diğerini açıyor ama kendi kapalı kalıyor v.s v.s . bütün herşeyi eledik,muhsin ustayla tede konuşurken 4. rolenin bir ayağında kontak elektriği olmalı dedi,baktım yok.o olmayınca bütün ateşleme sistemi kapalı.akuden direk elektrik verdim araba çalıştı.bende akuden içeri bi kablo araya çıtçıt anahtarla 4. rolenin ayağına elektrik verdim.düğmeyi açıyorum ateşleme ve yakıt pompa açılıyor sonra marş.söküp düzeltecek adam bulamadığımız içinde öylece kaldı.Bir ara ateşleme durduk yere geri geldi kontağa,sonra tekrar gitti.birşey dikkatimi çekti,kontağa gelen ateşlemede benzin pompasının sesi daha az,çıtçıtı açınca daha yüksekdi.şimdi düşünüyorumda biz elektriği yanlış roleden vermiş olabilirmiyiz,s12b yi sökünce araba çalışmıyırsa aslında kontak ceryanı onamı gelmeli direk.bu arada sigorta kutusunuda söktüm,arkasında kopuk çıkık kablo yok,hazır anlayan bilen birini bulmuşken size soruyorum bunları,sıkıntı olmaz inşallah,***** sizinde bildiğiniz gibi anlıyanı pek yok,olanda el sürmek istemiyor.

The_Crow
15-07-2016, 00:36
Merhaba,
Anlattıklarınız elektrik tesisatının baştan kontrol edilmesi gerektiğini gösteriyor. Son anlattığınız ateşlemeyi manuele almanızı tam anlayamadım. Bu bahsettiğiniz sorundan kaynaklı mı manuel çıtçıta aldınız ? yoksa modifiye,güvenlik vs. sebeplerinden mi manuel switchi tercih ettiniz ?
Diğer sorularınıza gelince ;

4. Röle dediğiniz sanırım S12d rölesi. Craig'in açıklamasında da gördüğünüz üzere, Kontağı açtığınızda önce s12a (pompa rölesi) ne akım geliyor fakat röle çekmiyor, sonrasında S12d rölesini (4.Röle) çalıştırıyor. Bu röle çalışınca s12c (VVT seleoid) rölesini devreye sokuyor. Sonrasında marşa basınca , s12a rölesi (pompa) ve s12b'de ECU'dan 35. ayaktan tektik alınca o da devreye giriyor. vs. vs. gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla 4. röleye direk hat çekmek yerine s12a (1. röle) ile aralarındaki kablo bağlantılarını kontrol edin.

2. husus s12b rölesine sakın kontak cereyanı vermeyin. O switch tetiklemeyi ECU'nun 35. ayağından almakta. Oradaki Diyotun esprisi ters akım vs gibi şeylerden bir nevi ECU'yu korumak amaçlı gözüküyor. O yüzden s12b rölesinin sistemine dokunmayın derim.

Direk kontakla verdiğiniz elektrik ile, kendi sisteminden pompaya gelen elektrik akımının zayıf olduğunu ve bu yüzden sesinin değiştiğini tahmin ediyorum. Bunu şu şekilde anlayabilirsiniz. Benzin pompasının + ve - uçlarına bir voltmetre takın. Önce kendi devresi ile çalıştırın voltajı gözlemleyin. Sonra direk kontak çektiğiniz şekilde voltajı gözlemleyin. Arada fark varsa daha önce söylediğim şaselerin iyileştirmesi ile birlikte pompaya giden + voltajı da iyileştirmeniz gerekecek.

Bununla birlikte kontak anahtarınızı bir anahtarcıya kontrol ettirin. (Elektrik kısmını. 3 tane ucu vardır.) Bazen kontak anahtarının içi de bozulabiliyor. İletkenliği tam sağlayamayabiliyor. Bu yüzden kontak anahtarını, kablolarını bir kontrol edin. Eğer direksiyonun altı açıksa araç çalışırken bu kabloları elle tutun. Isınma felan varmı ?

Birde ön göğüsü söktüğünüz zaman oradaki şase soketlerini yenileyin. Sökmeden de yapabilirsiniz. Biraz zor olacak ama sigorta kutusunu sökün. Elinizle ön cama yukarı doğru ilerleyin. Burada bütün şaselerin takıldığı bir terminal göreceksiniz. Bu şase kablolarının uçlarını söküp yeniden konnektor takarak yenileyin. Aracın çok iyi şase alması gerekmektedir. (Belki bütün sorunlarınız bundan kaynaklı olabilir. Bununla ilgili resim bulduğumda linkini göndereceğim.

Tüm bu saydıklarımı elektrik işinden biraz anladığınızı tahmin ederek yazıyorum. Biraz uğraştıracaktır ama bunları yaparsanız en azından kafanızda soru işareti kalmaz.
Saygılar.

The_Crow
15-07-2016, 00:47
Resimler :

http://pic20.picturetrail.com/VOL166/13567593/24576632/409882958.jpg
http://pic20.picturetrail.com/VOL166/13567593/24576632/409882960.jpg

Tabii burdaki araç sağdan direksiyonlu :) :) Bu şase terminalini sigorta kutusunu (sol altta) yerinde çıkartıp, biraz öne çekince içeride yukarı doğru bakınca sağda fren müşürünün yanında olduğunu göreceksin. Buradaki tüm şase kablolarının soketlerini yenileyebilrsen iyi olur.
Saygılar.

alfa75
26-07-2016, 22:41
Resimler :

http://pic20.picturetrail.com/VOL166/13567593/24576632/409882958.jpg
http://pic20.picturetrail.com/VOL166/13567593/24576632/409882960.jpg

Tabii burdaki araç sağdan direksiyonlu :) :) Bu şase terminalini sigorta kutusunu (sol altta) yerinde çıkartıp, biraz öne çekince içeride yukarı doğru bakınca sağda fren müşürünün yanında olduğunu göreceksin. Buradaki tüm şase kablolarının soketlerini yenileyebilrsen iyi olur.
Saygılar.

selamlar.size özel mesaj attım detaylı ama bikaç defa hata verdi ,gönderilen kutusunda da bugüne kadar attığım hiçbir mesaj görünmüyor,kerkinme işi halloldu gibi.şu an 10.5 mm ipek kablolar takılı,bunlardan 1 tanesi zedelenmiş bende fazlalık duran vardı,onu takmıştım,geçen multimetre alıp ölçeyim deim,1. kablodan 8. kabloya kadar 0,36 ile 0,46 ohm aralığında ölçtüm uzunluğa göre 2 ohm artan şekilde,sadece il k bujiye gelen 0,90 ohm idi.bobin-distribütör arası kablolardanda kısa olan 0,35 uzun olan 0,60 ohm idi.0.35 olanı 1. bujiye taktım,bobinlerde orjinal kkabloları taktım,2 gün ev iş v.s kerkinme yapmadı hiç,pazar günü orjinalleri bobinlerden söküp 0.90 kısa ile 0.60 uzun olan kırmızıları taktım acaba mı diye,kontak açıp hareket etmemle silkeleme başladı,geri döndüm,tekrar orjinalleri taktım ve kerkinme gitti.sanırım 0.90 ohm luk kablo buna sebep olan.ilk bakmamız gereken yere son bakınca bu arada(aslında iyide oldu)tevzi makarası,dist. kapakları, bosch w124 bobinleri takmış olduk ama çektiğim sinir stresi düşününce baya kızdım kendime.

The_Crow
28-07-2016, 01:18
Selamlar tekrardan,
Bende de internet problemi vardı. Uzun süredir giremiyordum foruma. Mesajınız gelmiş. Okudum.
Bende konu kirliliği olmasın diye özelden atıyorum. Umarım size ulaşır. Şayet ulaşmaz ise bana bildirin foruma yazarım. Ordan devam ederiz.
Saygılar,
Metin.