PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hazir Ek k20 mi almali yoksa kendin mi yapmali

GC8 GT
26-06-2016, 21:54
selam
bende bi ek9 1.4 is var temiz
araci 21 liraya aldim. sanirim buna k koysak maliyeti 45 lirayi bulur. hazir mi almak mantikli?
oyle ise ek k20 n/a larin fiyati nedir?
yoksa hazir almaktansa kendin yapmayi deneyip cilesinin stresini mi yasamak?

stlegal
26-06-2016, 21:59
cidden ek4 ler 21 lira ediyormu :) neyse hazır al diycem bi türlü yap diycem başka türlü her türlü sılıntı :)

16EC813
26-06-2016, 22:08
Şuan Crx in üstünde olan yürür durumdaki stock K20 motorumu yakında sökücem istersen sökmeden gelip gör dene öle alırsın Satıcam cumartesi akşamı bi m3 le rolling yapılacak kısmetse videoları da paylaşıcam zaten
İstersen de komplede verebilirim

16EC813
26-06-2016, 22:10
Edit yok ya :)
Swap Projesinin konusu var ordan bakabilirsin

GC8 GT
26-06-2016, 22:20
anladim havalar soguyuncaya anca netlestiririm mevzuyu. aama bilgi icin tesekkurler.

ek k20 lerde direksiyon tepkisi ve susansiyon genelde ne yapiliyor? 90 hp lik araba 220 hp lik guce nasi adapte oluyor? arabalar guven veriyor mu? yuksek hizlarda makaslarda? bunu nasil saglariz.
simdi ek civic imde direksiyon yayla gibi. tepki cok zayif.

fthdrn
26-06-2016, 22:45
güven müven yok hacı :) güvenlik paketli ies olsa hadi neyse :D Şaka bir yana ben her zaman swap yapacaksam bilindik yapılmış bir arabayı almayı tercih ederim. Parçası işçiliği aksiliği tekrar parçası işçiliği yağı suyu ıvırı zıvırı en önemlisi zaman ve sağlığını ikinci plana atıyorsun sanayiide arabanın başında durup usta ile ilgilenmen lazım bir de :)

Emre-Dylan
26-06-2016, 23:11
anladim havalar soguyuncaya anca netlestiririm mevzuyu. aama bilgi icin tesekkurler.

ek k20 lerde direksiyon tepkisi ve susansiyon genelde ne yapiliyor? 90 hp lik araba 220 hp lik guce nasi adapte oluyor? arabalar guven veriyor mu? yuksek hizlarda makaslarda? bunu nasil saglariz.

Hazırı iyidir hazırı çok zaman yiyor maddiyata girmiyorum bile yapılan projeleri görüyoruz. Gerçi honda swap daha basit ben hep nissan swap projeleri takip ettim 3 4 ay parça bekliyorlar honda da en kötü yine 1 1.5 ay beklersin.

overblack
26-06-2016, 23:21
hazır alırsan ucuza gelir,kendin yaparsan içine siner,ayrıca türkiye'de ek9 yok bilgin olsun

16EC813
26-06-2016, 23:31

Biz burda ekk24 de k20 Crx de swapladık hepside ok gibi önemli olan iyi parça sağlam usta gerisi teferruat

16EC813
26-06-2016, 23:34
Edit ah edit geri gelse :)
Swap araçlarımızla Kan atlılarla sıkıyoruz

GC8 GT
26-06-2016, 23:49
denildigi gibi hazır almak daha mantıklı.
peki sagı solu toparlanmış, içi dışı güzel, kaliteli
F.E.H. K20 N/A EK hb'e kaç para verilir kaç para istenir?

internette bi 39'a füme var, bi de 70'e sarı var

ruhsata işli olup olmaması ne kadar degerini oynatır?

Hakkı nedir? 35-50 arası mı?

Sebring
27-06-2016, 00:08
Ben de bazı sorular sorayım konu sahibinin izniyle;
-Diyelim K20 EK4 aldık ya da yaptık.Günlük kullanıma uygun oluyor mu acaba?Debriyajı,direksiyonu falan sert hale geliyor mu?
-Frenler yeterli geliyor mu?
-Kullanırken,bakım yapılırken falan özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar var mı?
Ruhsata işli olması zaten işin en önemli kısmı bence.Fiyat olarak da bence en az 10 bin farkettirir.Sonuçta polis amca yakalarsa Tanju Çolak durumuna düşülebilir.

Agah
27-06-2016, 00:19
Düzgün birşey istiyorsan zaten k20 swap harici yürüyene de günah bağışlamak lazım. ıvırı zıvırı bi ton para. hazır k20 li ek da alsan para harcıcaksın illaki. 2 ucu boklu deynek. bu işler akıllı adam işi değil, çok düşünmeden dalmak lazım :D

ümitech
27-06-2016, 00:35
tartışma götürmez gerçek ; tabiki hazır.
sarışın bakımlı bi kızla çıkmak demek eglencelik kısım için sadece bir miktar paraya ihtiyaç duymak demek,
fakat sarışın bakımlı bi kız arkadasın yoksa eglence paket öncesinde sarışın hale getirmek için ömür tüketmek demek.

LnchCntrl
27-06-2016, 01:02
Ben olsam hazır almazdım, sürüne sürüne ayırdığım bütçeyi zorlaya zorlaya kendim yapardım.

ama ben manyağım bana bakma düzgün bi hazır bul al kardeşim

Burak Demirci
27-06-2016, 01:02
eren bu direksıyon gundelık kullanma vs cok irdeledim ben gittim baktımda il dışına çıkıp en sonunda ep3 geri aldım kendım topladım. ek eg crx vs gündelik kullanamazsın swap kiti vs istediği kadar olsun arabanın orjınalı olmayan şeyi ona belirli aparatlarla uydrmaya çalışıyorsun sonuçda almışsın fk2yı gundelık sakın arabanda var hala kaşıntı arıyorsun kendıne

pcvirus
27-06-2016, 01:36
bu bir surec 70 liralik k20.swapta var 50 liralikta taktigi malzemesinden kullandigi markaya gore bile belki arada milyarlar oynar. kesinlikle kimin ne yaptigi belli olan hazir bir araba alirim. vede gundelik kullanimdan vazgecerek

cem
27-06-2016, 01:45
Ben de bazı sorular sorayım konu sahibinin izniyle;
-Diyelim K20 EK4 aldık ya da yaptık.Günlük kullanıma uygun oluyor mu acaba?Debriyajı,direksiyonu falan sert hale geliyor mu?
-Frenler yeterli geliyor mu?
-Kullanırken,bakım yapılırken falan özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar var mı?
Ruhsata işli olması zaten işin en önemli kısmı bence.Fiyat olarak da bence en az 10 bin farkettirir.Sonuçta polis amca yakalarsa Tanju Çolak durumuna düşülebilir.

Selam,

EK4 K20 yapıp günlük binicem diye bir şey asla yok. Haftanın 2-3 gününü sanayide geçirirsin. Bu 2-3 günün tüm günü olmasada sanayiye mutlaka uğrarsın.
Ama gazlarken alacağın zevk apayrı o başka konu.

Sakin kullanımda binsen bile;
Sadece sanayiye motor arızası olarak değil, yeri geliyor marş basamıyorsun, yeri geliyor ateşleme saçmalıyor, yeri geliyor yürüyende anormallik oluyor.
Yani kafan rahat hiçbir zaman binemezsin. Kontağa basayım, vurayım istanbuldan çeşmeye yapamazsın yani.

Eğlencelik binilir bu tip araca, haftasonu dibine kadar gazlarsın, çeker bakımını yaparsın.

1 hafta gazlasan 1 haftanı bakıma vericeksin totale vurursan 1 senede.

Forumda yazılan veya yazılacak olan " yoo, hiçte sanayiye gitmiyoruz kardeş, taş gibi honda bu, swabını adam gibi yaparsan birşey olmaz" diyenlere sen bakma.

Bu tipler ya sanayici, ya da rahat işleri olan, esnek saatleri olan insanlar, rahatlıkla sanayiye gidebilen insanlar.

O yuzden en mantıklı K20 gidip EP3 olanını alıp orjinal şekilde binmek.

AşkınS.
27-06-2016, 02:10
Eger drag,roll kovalannacaksa yapılır fakat bi ekk20 parasıni da 1 2 senede harcarsin gene arabaya.. Kendin yapmaya kalksan icine sinmesi için cook ugrasacaksin,hazir alsan içine sinmeyecek. Yani her sekilde problem.

Emre-Dylan
27-06-2016, 02:40
e36 325 turbo yapardım madem fk2 de var elde azcıkta drift spec olsun hep roll hep roll nereye kadar :)

kanashibari
27-06-2016, 08:58
Selam,

EK4 K20 yapıp günlük binicem diye bir şey asla yok. Haftanın 2-3 gününü sanayide geçirirsin. Bu 2-3 günün tüm günü olmasada sanayiye mutlaka uğrarsın.

Sadece sanayiye motor arızası olarak değil, yeri geliyor marş basamıyorsun, yeri geliyor ateşleme saçmalıyor, yeri geliyor yürüyende anormallik oluyor.
Yani kafan rahat hiçbir zaman binemezsin. Kontağa basayım, vurayım istanbuldan çeşmeye yapamazsın yani.

Eğlencelik binilir bu tip araca, haftasonu dibine kadar gazlarsın, çeker bakımını yaparsın.

Forumda yazılan veya yazılacak olan " yoo, hiçte sanayiye gitmiyoruz kardeş, taş gibi honda bu, swabını adam gibi yaparsan birşey olmaz" diyenlere sen bakma.

Bu tipler ya sanayici, ya da rahat işleri olan, esnek saatleri olan insanlar, rahatlıkla sanayiye gidebilen insanlar.

Cem selam. Söylediklerine katılmıyorum ekk24 sedan vti aracım var tek eksiği klima oda kompresor takılı hatları daha çekmedik. Günlükte biniyorum sanayiye bakım dışında gitmiyorum. Maşallah 1 yıl oldu hiç sorun yaşamadım.
Burda önemli konu ne istenildiği. Ben her gece roll kovalarım her atar gider yapana kontak basarım dersen günlükten uzak olur çünkü sökmen lazım ne bilim biraz daha hard bişiler lazım falan filan uzar gider liste.
Benim amacım keyif versin olduğu için hiç sorun yaşamadım yeri geldi gazda bastım bir çok araçla.
Kullanılan malzeme uyum ve usta çok önemli.
Bursaya geldiğin de görüşelim bin bir kullan derim :)

Erol
27-06-2016, 08:59
yaaw bu kadar korkmayın swap araçlardan :)

çok hard bir set up olmadıgı sürece hergün bin hiçbir sıkıntı çıkarmaz hele ki oem kullanıcaksanız yada feh li hiçmi hiç korkmayın.

GC8 GT
27-06-2016, 09:13
Selam,

ben gunluk binmek icin dusunmustum
rolling derdim yok yarismiyorum. sadece feh olsun yeter. mmaksat k20a2 hissedelim. kimisi sorun olmaz diyor gunluk kullanim. kimisi sanayiden cikamazsin diyor

sanirim swapin ne derece saglikli yapildgina bagli

Erol
27-06-2016, 09:18
swap ın saglıklısı deil motor un saglıklısı önemli burda :)

feh bineceksen güzel bir k20 motor alıp swap kitini alıp deli gibi :) binebilirsin.. basit örnegi ankara ek9k20 kemal arkadaşımız

Yarbay
27-06-2016, 09:44
arkadaşlar konu sahibi neden k20 ile 2günde bir sanayide olsunki?

Kanada'da Amerikada swapi yapıp geriye kalan süreçte standart bir arabaymış gibi sadece bakımlarını yaparak devam edip 300bin km yapan bizzat 2 arkadaş tanıyorum çok ama çok abartı bir yorum ha olabilir ama nasıl olur işi bilmeyen adamlar yanlış monte eder,yanlış bileşenler kullanılır ve devamındada yanlış adamlara gitmeye devam edilirse olur.

konu sahibi arkadaş için yazıyorum

1) bence asla ama asla böyle bir aracı hazır alma derim, birinde 4birim para harcayacaksın diğerinde 5 ve 2 birimlik araca 4 veren 5te verir veremiyorsa ztn uzak durmalı.

bu işin tüm zevki bence ztn yapım aşaması, inan bana o arada gösterilen emek, zaman araca daha bir bağlıyor insanı daha kıymetli hala geliyor ve tüm ruhu orda

2) hazır alacağın aracın yaşadıklarını bilemeyeceksin, kim nasıl bir araya getirdi bu sitede bile ne konular gündeme geldi yok Forged bileşenlere sahip oldğu iddia edilen subarular stock çıktı yok şu yok bu bence maceraya gerek yok.

3) ben yerinde olsam B18C type r alırdım JDM olanından ve monte etmeden önce stock bileşenlerle (piston,kol,egzantrik vs) sadece tazelemek için içini açar sadece segman,crank bearing (türkçem kıt :) kusura bakma) , valf yataklarını, tüm contalarını değiştirrir bir araya getirirdim.

yeni baskı balatada takar , bir cold air intake,cat iptali, cat back ile yazılım atar 210-220hp düzeyinde bir EK yapar yoluma devam ederdim.

bunu neden söylüyorum? çünkü çok daha basit bir swap birinde yakıt dönüşümü vs komple değişecek, yok motor kulakları yan sanayi olcak traktör gibi titreyecek monte edecek swapleyecek adam bulunamıycak yok kprolar vs

diğerinde herşey stock ve çok çok daha kolay, kaldıki aralarında öyle uçuk bir performansta olacağını sanmıyorum.

0-400 dragda stock K20 ek ile 14.2 civarı koşarken B18r ek 14.4 çekiyordu genelde benim Kanadada olup bu araçların trend olduğu yıllarda veriler hep akılda böyle kaldı ve bence gerçekten o zahmete değmeyecek bir fark.

üstelik B serisinin sesi bence K serisinden açık ara daha güzel ve daha eğlenceli. K serisin avantajı biraz daha güç,biraz daha tq ve 6ıncı vitesin otobanda verdiği avantaj, B de özelliklede type r şanzıman ise 140kmde kendini 5000rpm civarında buluyorsun kafa açıyor bir noktadan sonra :)

orcuns
27-06-2016, 10:00
arkadaslar kafa bulandırmaya gerek yok,k20 swap herzaman her yerde her şekilde kullanılır. eg side kullanılır ek sıda kullanılır hiçte bir sorun olmaz,yeterki dogru parçaları al.
bu arkadasın derdi zaten yarişmak değil orasını burasını sökmeyede gerek yok motor içinide yapmaya gerek yok headers eksoz filitre devam bir beyin takar herkezi tatmin eder. Yıllarca ep3 kullandım,tam bir amelelik ve para tuzağıymış direk swap yapıcaksın tadindan yenmiyor istege baglı şekilde klimasına kadar çalışır duruma getirilebilir her türlüde çarşı pazar dolaşılır.

cem
27-06-2016, 11:26
Beyler,

Duygusal konuşuyorsunuz. Belkide bu işin içinde Türkiye'de en başından beri var olanlardan biriyim.

Malınızı kötülemiyorum, ama arkadaşımız soruyor "GÜNLÜK" binilir mi diye.. Lütfen yapmayın etmeyin..

Bizim forum profilimiz 9 litre yakan dizel aracını forumda 4 litre yakıyor diye yazan bir konseptte bulunuyor.

O yüzden şaşırmıyorum şu taraflı yazan insanlara.

Lütfen kendinizi kandırmayın.. Swaplı arabaların çoğu sanayiden çıkmıyor burda farklı yazmanın ne amacı var anlamıyorum..

Honda swap yapıcaksın, ve sadece yağ su bakımına gidiceksin. Hiç gazlamıyorsun demek o zaman.

E o zaman neden swap ? Hem swap yaptım hem ekonomi mi yapıyorum düşüncesi ?

Tekrar ediyorum "GÜNLÜK" demek ne demek ? Adam sabah akşam işine gidicek, çıkıcak tatiline gidicek..

Swap yaptıran, yapacak olan adam tabiki günlük biniyorum sorun yok yazacak.. Cayır cayır da gazlayacak sonra sanayisine gidicek efendi efendi.. Forumda gelip benim malım tertemiz yazmayı ihmal etmeyecek...

Ama ben gerçekleri biliyorum, malesef burda yazılan gibideğil. Çoğuna canlı şahidim. Ne gözyaşları görmüşlüğüm var Allah bilir.

He yokmu hiç sorunsuz olan, tabiki var ama 10 arabada belki 2 araba. Onlarda zıt stocktur heralde.

Normal daily drive kullanılan bir araba ili swaplı arabanın sorunsuzluğuna aynı demek resmen günahtır :)

Orjinal aracı olan sanayiye 1 ayda 2 kez uğruyorsa, swaplı olan araç 1 ayda minimum 10 kez sanayide bulur kendini.

Swaplı aracın keyfi konusu düşünüldüğünde göze alınır ama işin gücün müsait olacak, esnek saatlerin olacak, o zaman swap yap tabiki, keyfi bambaşkadır..

Türkiye'de en iyi işçilik yapılan araçlarında ne sorunlarla karşılaştığını gördük, tekrar ediyorum gerçekçi olalım.

orcuns
27-06-2016, 11:45
malı kotulemek ıle ne alakası var,zevkın ne veresiyesi olur nede kar amacı izmirde asil abimiz var fd6 kasaya k20 turbo yaptı,onun harcadığı para kadar ben arabaya para harcayan bir adam görmedim. Umrunda değil dünyaya bir dahamı gelicem diyor r18 motoru ile ne ugraştı anlatsam roman olur,bu iş hata kabul etmediği için en ufak bir sorunda ciddi maddi zararlar veriyor sana o konuda hak veriyorum.

Bu arabaları kesmediğin biçmediğin yarış koşturmadığın sürece arabanın üzerinde 1.4 motoru olmus k20 motoru olmuş inana hiç bir farkı olmaz.

tekrar soylorum senın ne ıstedıgıne baglı. Sen ıstersen bu araca klimalıda binersin,istersen 650 kg da binersin bu tamamen sana kalmış bir şey doğru parçaları alırsan hiç bir sorun çıkarmaz.

Standart ep3 bozabilirmisin mumkün değil yıllarca kullan yağını suyunu değiştir bin ne zaman araca yanlış müdahaleler yapılır ozaman iste senin dediğin gibi sanayiden çıkamazsın. Sonunda ögreniyorsun bir şekilde dogrusunu ama iste önce tecrübe etmek gerekiyor.

Sadık Özyer
27-06-2016, 11:54
Günlük binmek , klimayı dayayıp , 45 derece sıcakta 1 saat trafikte durmak sonra hiç ayağını kaldırmadan dolaşmak.Yani hem popom acımasın hem ayranım dökülmesin yok.

Yarbay
27-06-2016, 12:23
arkadaşlar amma inatsınız, kardeşim bu swapli EK ve EG serisinden muhtemelen Kanada ve Amerikada 100,000 adet vardır abartısız mubalasız ciddi ciddi!!

yahu bizzat bende EG B18C1 (Gsr integra) silindir başlı, b20z bloklu (CRV 148hp) , RS marka 84mm (b20ye özel) integra type r tipi yüksek sıkıştırma oranlı pistonlu motor, B18 şanzıman vardı.

klima, hidrolik pompa (direksiyon), airbagler, herşey çalışır halde, eibach yay, gsr blade jant .

kardeşim bu araç ile 320bin km yaptım, ne hararet ne arıza ne herhangi bir problem yaşamadan fabrikadan çıkmış EK VTI gibi sürdüm aracı ve açıkcası swaple hele hele böylesine cüp diye oturan swaple neden sanayiden çıkılmayacağınıda anlamış değilim.

burda bahsettiğim araç ile sayısız track days, sayısız drag ve sayısız otobanda 8200rpm yaptım , sonlarına doğru 200binden sonra 5000kmde bir yaktığı 0.5lt yağ haricinde en ufak bir kıllık duyduracak sorun yaşamadım!

Gry
27-06-2016, 12:29
ilanda bulunan fümenin kondisyonu konusunda çok elle tutulur bir icraat göremedik , 1.4 kasa olmasından dolayı da arkalar kampana malesef.

ben 4 tane Vti vtec 1 tane de ep3 kullandım, Vti lar 4 disk fren olmasına rağmen o motorla bile durmuyordu , k20 motorlu bir 1.4 kasa EK yı durdurmak için

gün yüzü görmemiş dualar bilmeniz lazım :)

yani demem o ki ben sizin yerinizde olsam ep3 k20 süper charger alırım ömürlük de binerim.

günlük kullanım muhabbetinde aracın specleri önemli , hard setup bir aracı k20 dışı bir motorda olsa günlük kullanımda zorlanırsınız.

stock yani feh bir k20 günlük kullanımda pek yormaz. ama kasa EK olursa iş değişir tabi..

Diyadin
27-06-2016, 12:37
Yarbay ve ceme sonuna kadar katılıyorum.

Yakın zamanda swap için 99 makyajlı ek kasa aldım ve bu işten vazgeçtim sattım.

Ek kasa için eg yürüyeni olmadan k swap sıkıntı motor ileride ve baya alçak oluyor karter yere oluyor.

Ek kasaya b serisi ideal ben olsam açılmamış düşük kmli bir b18c aldım feh şekilde binerdim.

Evet youtubede çok kısa videolar var motor kulakları k pro vites halatları ile iş bitmiyor malesef o kadar kolay değil :)

Elinizden bazı işler geliyorsa (motor mekanik yada elektrik) hali hazırda yakın bir garajınız varsa yada yakınınızda varsa bu işlere girin yoksa girmeyin.

Hazır araba konusuna gelince bu işin zevk kısmı zaten kendin yapmak ama hazır alınacaksa EP3 derim :)

Yarbay
27-06-2016, 12:47
ilanda bulunan fümenin kondisyonu konusunda çok elle tutulur bir icraat göremedik , 1.4 kasa olmasından dolayı da arkalar kampana malesef.

ben 4 tane Vti vtec 1 tane de ep3 kullandım, Vti lar 4 disk fren olmasına rağmen o motorla bile durmuyordu , k20 motorlu bir 1.4 kasa EK yı durdurmak için

gün yüzü görmemiş dualar bilmeniz lazım :)

yani demem o ki ben sizin yerinizde olsam ep3 k20 süper charger alırım ömürlük de binerim.

günlük kullanım muhabbetinde aracın specleri önemli , hard setup bir aracı k20 dışı bir motorda olsa günlük kullanımda zorlanırsınız.

stock yani feh bir k20 günlük kullanımda pek yormaz. ama kasa EK olursa iş değişir tabi..

nokta atışı söylediniz, maalesef eg ve ekların en ama en zayıf ve geliştirmesi (modifiye etmesi değilde sonuç alması) en zor noktalarından biri fren kabiliyeti.

benim swap yaptığım EG'de arkalar disk olduğu halde ztn hali hazırda dönör (kazalı araç) bir GSR olduğu için (silindirbaşınıda burdan aldım) ondan çıkan trailing arm ve diskleri monte ettirdim.

bununla pek sonuç alamadım hatta fark olmadı diyebilirim,

akabinde eibach yaylar ve daha iyi lastikler takılınca daha bir güvenilir oldu ama uçuk bir fark değildi.

delikli rotorlar/diskler takıldı yok tık fark yok :)

ne zamanki EBC marka balataları monte ettim sonuç hatrı sayılır oldu, sonrasında 1inch integra type r master cylinder taktırdım ve pedal daha sert basar oldu gerçektende VW golfler almanlar gibi bir fren performansı sergiledi araç.

hiç arkalarım kampana olmadı ama bana sorarsan arkalara harcanacak para yerine o para ile daha iyi diskler,ebc balatalar, daha iyi lastikler ve bulunabiliniyorsa type r master cylinder ile çok daha iyi sonuç alınır (ben çıkma 90 canada dolarına almıştım bu arada Craigslist diye bir siteden) ama tabi malı getirecek gönderecek adam bulmak lazım yoksa getirmesi kolay ufak bir parça.

pcvirus
27-06-2016, 16:53
konuya b swapta eklenecekse b swapta 2 kusur yildir gunluk biniyorum baska arabam yok. dereceli egzantrikle 1000 km izmite 1000 km orda 1000 km de geri donus yol yaptim. temiz motor koyarsaniz swap yaptiginiz arabaya emin olun kolay kolay birsey olmaz. ama siz k swap dediginiz zaman direk kendinizi zaten k swapli araclarla yaristabilacaksiniz. cunku o sinif gunluk gezeyim sinifi deil k motoru koydugunuzda herkes sizden aracinizin yururunu bekleyecek.

Sinan58
27-06-2016, 17:30
Konu sahibinin izniyle bir soru sorayım :D

Dikkat ettimde en çok swap "EG" kasaya yapılıyor, bunun belli bir sebebi varmı?

Yalnız "EG"ler fena :D

pcvirus
27-06-2016, 17:47
kasa olarak guzel. basit. parçasi cok. swap kit vs

Emre-Dylan
27-06-2016, 18:05
kasa olarak guzel. basit. parçasi cok. swap kit vs

Yanılmıyorsam hafiflikte vardı? Ef kasa kadar olmasada ek kasalara bakarak 100 150 kilo kadar hafif diye biliyorum hb eg'leri

Maxiboost
27-06-2016, 18:19
Jaguar var stock bende 2 haftada bir sanayiye gidiyorum. K-swapla gideyim daha iyi mk.

Bence sorunsuz swap yapilir ama herkesin hesapladigi butce ve guclerle zor. Yukarida cemin yazdiklarini sifirlarsin, motor icine girmezsin, o zaman limon sıkar gibi gazlarsin ama bir audi a3 parasi harcarsin, onun yerine sat aracini al bi audi bak keyfine :D

drivertech
28-06-2016, 00:33
Bende k20a2 swap hakkında araştırmalar yapıyodum, burdaki yorumlarla netleşir gibi oldu konuyu açan forum üyesine teşekkrler , yorumlarda çok bilgilendirici , 13.500bin tl civarı motorlar var sanzuman aks tesisat beyin olmak üzere , yaklasık 25bin tl de üzerine harcamak gerekiyor sanırım , 40k yeterli oluyor sanıyorum - + 'sı illaki vardır olur, benim tek düşündüğüm konu klima sistemi tabiri caizse cuk oturuyor mu ikincisi frenleri bence arabayı ağırlaştırmadan güçlendirmek zor . Vti kullanan birisi olarak yazıyorum . Yaparsam ilk swap işlemi olacak fakat bilgili kişilerin yorumları b18c5 type r engine swap daha mantıklı dememe sebep oldu. K20 motorun karterin yere çok yaklaşması ve haliyle aks porya vs. Bunların ekstra işleme modifiyeye gereksinim duyabileceği , ters motor olması , kısacası b serisinden devam etmek daha mantıklı geldi...

ozyt1000
28-06-2016, 07:18
Ben bir yıldan fazla eg k20 turbo kullandım. Aracı hazır almıştım ama çogu titizliğimden olsa da epey uğraştım. Roll da inanılmaz keyfliydi. Sanayiye servise girmemeniz mümkün değil, düzenli olarak en az haftada bir girersiniz. Swap araç günlük kullanım için riskli olur. Top speed seviyorsanız (250+) yüksek süratlarde araç stabil olmaz. Ama alt toplamda fayda/maliyetine bakarsanız yapılabilir.

Gry
28-06-2016, 08:34
Konu sahibinin izniyle bir soru sorayım :D

Dikkat ettimde en çok swap "EG" kasaya yapılıyor, bunun belli bir sebebi varmı?

Yalnız "EG"ler fena :D

ayrıca EK kasaların poryaları k swap için pek uygun değil aslında , motor ileride kaldığı için akslara orantısız yük biniyor.

EK kasa da yapılacaksa eğer alt tarafın EG yürüyeni olarak çevirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

şahsen ben k swap yapacak olsam EG yi tercih ederim..

STP
28-06-2016, 08:41
Sorunsuz bi motor aldiktan sonra, yuruyeni freni koyduktan sonra,haftada 1 sanayiye gitme nedenini biri aciklasinda bilelim :) motor dertsizse, yuruyen fren iyiyse cay icmeye gideriz sananiye baska birsey olmaz.k20 nin farkli kasada olmasi sorunmu cikaracak.bide adam feh diyor. Tadindan yenmez mis gibi binilir

ozyt1000
28-06-2016, 09:31
Sorunsuz bi motor aldiktan sonra, yuruyeni freni koyduktan sonra,haftada 1 sanayiye gitme nedenini biri aciklasinda bilelim :) motor dertsizse, yuruyen fren iyiyse cay icmeye gideriz sananiye baska birsey olmaz.K20 nin farkli kasada olmasi sorunmu cikaracak.bide adam feh diyor. Tadindan yenmez mis gibi binilir

Benim araçta sorunsuz motor ve full yürüyen vardı, standart hali 100 - 110 hp olan kasaya 470 hp motor koyunca bir şeyler çıkıyor elbet, hiç birşey çıkmasa bile mutlaka gazlamadan lifte alıp yürürle ilgili kritik yerleri elden geçirip sıkmak gerekiyor. Daha da detay isterseniz PM atın, bir akşam çay kahve içelim uzun uzun anlatırım.

Ramcho®
28-06-2016, 09:42
Benim araçta sorunsuz motor ve full yürüyen vardı, standart hali 100 - 110 hp olan kasaya 470 hp motor koyunca bir şeyler çıkıyor elbet, hiç birşey çıkmasa bile mutlaka gazlamadan lifte alıp yürürle ilgili kritik yerleri elden geçirip sıkmak gerekiyor. Daha da detay isterseniz PM atın, bir akşam çay kahve içelim uzun uzun anlatırım.

seco da zamanının hondacısıdır. atmo turbo vtec cok yaptı. Bizde mk3 golf e 1.8t swapladık ıllaki oem araçta olduğu gibi olmuyor illaki her hafta olmasa bile 2 haftadır bir sanayiye ugrayip kontrollerini yapmakta fayda var.

vtec26
28-06-2016, 09:44
K serisi çok güzel ama ben olsam EG ye B18c koyardım :)

16EC813
28-06-2016, 11:10
Swap k20 Crx candır gerisi heyecandır :)

meganes
28-06-2016, 11:26
Benim görüşüm,kendi yerim kendi takımlarım ve birtanede liftim olmadan,hayatta swap işini girmem :o

kelalper
28-06-2016, 13:57
Swap illa başa bela olacak diye bişey yok. Ama unutulmamalı ki arabanın şase vs diğer parçaları o güce göre üretilmiş parçalar değil. Şase ne kadar tatmin edebilir şüpheli. Frenler kesin ama kesin olarak güçlendirilmeli günlük kullanılacaksa. Sadece yay takarak arabanın yol tutuşunu sağlayamazsın iyi bir ağırlık dengesi için yükseklik ve sertlik ayarlı iyi bir amortisör alınmalı. Güvenlik paketli bile olsa ağırlık dengeleri değişeceği için güçlü frende arkası yaprak gibi sağa sola sallanacaktır o nedenle amortisör de ayarı da çok önemli. Günlük kullanım demek sürekli risk altında kullanmak demek o nedenle bunlar yapılmalı. Swap yapıpta gazlamayan adam olmaz. Yeri gelecek tın tın eve giderken birisi sıkıştıracak sinirlenip gazlayacaksın vs.

İşin sanayiden çıkmama kısmına gelince swap yapıpta kimse stock K20 kullanmaz sanmıyorum; illa ki FEH ve Kpro takılacaktır. İşte ondan sonra kalıntı başlar sanayi de kendine dükkan kiralarsın.
illa ki Feh beyin v

MeRtCaN
28-06-2016, 14:36
çok yakın tanıdıgım arkadasımda
ekk20 swap civic var
frenlerı ek9
yuruyenı saglam coılover var
arkadas her gunde gazlıyor

sanayıye yag su harıcınde gıttıgını gormedım

satılıkta al vtec var eskı arabam swap ıcın cok uygun alıp k20 koyup devam edebılırsın yuruyen saglam frenler ek9 daha ne olsun :)

overblack
28-06-2016, 18:30
güce dayanmayacak diyenler zaten b serisi 200 hp üretebiliyor.? kanashibari(ercan'ın) ekk24 aracı doğru parçalar ve usta seçilerek yapıldığı için hiç sıkıntısız daily drive kullanılmakta.bu aracın swap işlemini yapan garaj bizim arkadaşımız olduğu için sürekli orda olmamıza rağmen ben son 1 senedir ercan'ın arabasını orda hiç görmedim.Bu aracın yapım aşamasından önce, ercan'ın ufak bir civatayı araştıracak kadar dengesiz kişilikte biri olduğu için araç gerçekten sıkıntısız ve güzel yapıldı.
tabiki memlekette çok sorunlu baştan savma yapılan swap araçları gördükten sonra insanın gözü korkuyor.doğru usta doğru parça kullanırsanız hiç sıkıntısız bir swap aracınız olacaktır.şöyle de birşey var "ben 40 bin lira para harcadım ama arabam olmadı" diyorsanız geriye 2 şık kalıyor.1- Usta doğru usta değildir,2-Siz arabadan anlamayan parası olan birisiniz.Gerekli araştırmaları yapmadan parayı ustaya verip herşeyi ondan bekleyen kişisiniz.Ben gecenin 3-4 ünde ercanı çok online gördüm nette sabahlara kadar araştırma yaptı. Hangi parça daha efektif,hangi parça daha uyumlu,yada grup halinde çalışan aftermarket parçaların hangileri birbiri ile sorunsuz çalışıyor...

kısaca swap işi ;

1-Bilgi
2-S.kmeden işi bilen bir usta
3-Para gerektirir.

GC8 GT
28-06-2016, 18:54
guzel bilgiler herkese tesekkurler

Yarbay
28-06-2016, 19:05
akradaşlar ne şasesi ne freni ya :)

yahu bizim ek 1.4 si lardan çok daha düşük civic eg 1.5 cxlere vx lere adamlar amerikada kanadada b18c5 takıp üstüne aşırı besleme ile abanıyor 200bin kmler alıyor emin olun şase değil 200hp 400hp yine kaldırır kalkıp 220hp yapıp 175/65/14 petlas lastikle aaracı sürmüyorsanız sorun yok çokta binlerce kanıtıda yaşanmışıda var

STP
28-06-2016, 19:21

Walla cok iyi olur ogrenmis olurum. Sizin gibi bilgili bir arkadasi bulmusken bilgilenmemek olmaz

ronay
28-06-2016, 20:20
swap arabada gırtlak motor 200 bin km gazlayan kimmiş çok merak ettim

Yarbay
28-06-2016, 22:12
swap arabada gırtlak motor 200 bin km gazlayan kimmiş çok merak ettim

Ben! ve muhtemelen memleketdeki VTİ+ tüm EP3,FN2 ,S2000lerin X 1000 kadarı Amerikada ve Kanadada yaşıyan insan :)

hayır eğer 2 dk harcayıp google amcada ingilizce B16-B18C lifespan yazarsan öyle burdaki gidip atıp tutanlar değil sayısız gerçektende bu swapleri yapmış yada yapanlar tanıyan birçok insanın bu motorlara 200-300km ömür biçtiklerini görürsün.

ayrıca kim sürdüğü yolun tamamını gazlaya gazlaya geziyorki? gündelik araç olmazdı konu şimdi uçlara taşınanacak ya konu 200bin km +6000 rpm üstü vtec açık gezerek gazlaya gazlayaya döndü herhalde oda nasıl mümkünse artık

GC8 GT
29-06-2016, 00:18
gavur amerika bizden 30 sene ileride. adamların yaptıkları ustalık farklı, benzin yakıt farklı
zaten TR de ki kırılmaların cogu benzinden kaynaklanıyor. aynı benzin ile avans acıyor ,piston sıkıstırması yükseltiyoruz. yakıt aynı kalınca elbet sonumuz hüsran oluyo

ronay
29-06-2016, 00:59
amerika ve kanada da yaşayanları bilememde ülkemizde b veya k ları Gırtlak yükleyip +turbo yapıp 200-300 000 km kullanan görmedim siz varmışsınız sizi ve mekanikçinizi tebrik ederim abi merak ettim hangi araç bu ?

ronay
29-06-2016, 01:03
300 BİN km diosun farkındasın dimi abi

16EC813
29-06-2016, 10:29
Şahsi fikrim sadece konu sahibine değildir ha bak yanlış anlaşılmasın :) genel
Swap yapacaksan gazlıyam diye yapacaksın şehir içinde gezeceksen neden Swap yapacaksın ki bi anlamı yok o zaman
Ben öle yaptım k20 Crx swapladım sadece gazlamak için şehir içinde tüplü Şahin'le geziyom
Bu yine söylüyorum konu sahibine değil söylediğim sadece şahsi fikrim ve genel düşüncem sakın yanlış anlaşılmasın

GC8 GT
29-06-2016, 10:33
Şahsi fikrim sadece konu sahibine değildir ha bak yanlış anlaşılmasın :) genel
Swap yapacaksan gazlıyam diye yapacaksın şehir içinde gezeceksen neden Swap yapacaksın ki bi anlamı yok o zaman
Ben öle yaptım k20 Crx swapladım sadece gazlamak için şehir içinde tüplü Şahin'le geziyom
Bu yine söylüyorum konu sahibine değil söylediğim sadece şahsi fikrim ve genel düşüncem sakın yanlış anlaşılmasın

estafullah hocam. EK HB benim hasta oldugum kasa. k20 n/a ise efsane bi motor. seviyorum
sıkıştırma yüksek. tepkileri yüksek. 9 bin hırçın çeviriyor. yüksek desibel sesi var
turbo araba gibi geldi mi gitti mi doldu mu şişti mi derdi yok
zaten otoban dibinde oturuyorum. çıktımı elbet gazlarım

Sinan58
30-06-2016, 03:28
15 Bin TL K20 diyelim, onun dışında 10 Bin tane TL"lik ne masrafı var?

Daha doğrusu motor neden bu kadar pahalı?

Sadece K20 için söylemiyorum, B18, C18, B20 hepsi pahalı.

Bugün 2JZ-RB Serisi bir swap yapayım derseniz arabayla birlikte 100 bin TL rahat tutuyor.

Seven7
30-06-2016, 04:22
15 Bin TL K20 diyelim, onun dışında 10 Bin tane TL"lik ne masrafı var?

Daha doğrusu motor neden bu kadar pahalı?

Sadece K20 için söylemiyorum, B18, C18, B20 hepsi pahalı.

Bugün 2JZ-RB Serisi bir swap yapayım derseniz arabayla birlikte 100 bin TL rahat tutuyor.

O motoru EK veya EG kasaya koymak için alıacak motor kulakları, sırf motoru takabilmek için aracının şasesine uygun headers almak demek zaten 2-3bin dolar demek oluyor. Sadece fiziksel olarak motoru koydun bu arada bu masraflarla.

Ben olsam EK kasada B serisi koyarım, K fazla custom kalıyor benim gözümde.

burakgunay
30-06-2016, 08:18
Ben yemem içmem biriktirir K koyarım, bambaşka benim gözümde. EKK20 apayrı yerde, eğer frendir yürüyen dir onlar halledilirse ömürlük araba benim için. Daha ne olsun.

ozyt1000
30-06-2016, 08:28
Sadece standart K20 yapıp swaplarsanız uzun gidebilir. Ama yüklemenize bağlı olarak toplam Km düşecektir.

kelalper
30-06-2016, 09:27
bastığın zaman gitsin istiyorsan devir çevirsin istiosan B16 A2 üzerine B16B kapak koy hem daha ucuza gelir hem gene elinin altında K20 ye yakın bi performans olur. Yok illa harciicam diosan bişey diyemem.

16EC813
30-06-2016, 11:42
kswap parçaları Kpro dahil çünkü kprosuz çalıştıramazsınız
En az bugünkü kurlarla 15 bin