PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Birturlu cozulemeyen saga cekme ve titreme sorunu

ercuz
05-07-2016, 18:45
Aracimda birturlu cozemedigimiz bir saga cekme sorunu var,lastikler yeni tarihli nokian marka.
Once jant egri dediler,sifir jant takimi aldim olmadi,en az 5 farkli yerde 10 larca kez rot balans yapildi.Yay amortisor sokulup kontrol edildi sorun yok.Bu arada 4 lastikte surekli olarak balans ayari bozuyor.
Araba surekli olarak saga cekiyor,100km uzerinde titreme yapiyor,soyle ilginc bir durum daha var cruise da iken ortalama 1 km titriyor 1 km titremiyor yada cok az titriyor.
Direksiyon kalibrasyon ayari yapildi sase olculdu hicbir sorun goremediler,gitmedigim usta,rot balansci kalmadi lutfen yardim edin,sirf bu yuzden arabayi satma noktasina geldim.
Arac 2011 volvo s60.

Birkan61
05-07-2016, 18:49
Aksları kontrol ettirdiniz mi? 100km üzeri titreme yapıyor dediğiniz için bu kanıya vardım

benzeri sorunu yaşadım çünkü

_driver_
05-07-2016, 18:59
Akslar, rotlar kontol edildi mi ya da lastik kendinden üretim hatalı olabilme ihtimali de olabilir

mhuratboz
05-07-2016, 23:20
Hadi 1 Tane Jant Deseniz Neyse de, 4 Tanesi Deyince İster İstemez Ben Direk Lastiklere Yönelirdim.Lastiklerin Tabanı Hatalı Olabilir. Aklıma Gelen Bunlar.Değişim Yapmadan Önce Böyle Bir Sorun Yaşıyor muydunuz? Orası da Önemli.

ercuz
05-07-2016, 23:30
Aks ve rotlar kontrol edildi hic bir anormal durum yok.Daha oncesini bilmiyorum cunku araci aldigim gun lastikleri degistirdim.
Benim asil takildigim nokta neden 1 km titreyip 1 km duzeliyor,bunu sadece 80 ve uzeri hizda yapiyor.

onur_si
05-07-2016, 23:46
iç akslar da kontrol edildi mi, titreme gaza oturunca mı yapıyor yoksa boştaykende yapıyor mu, rampa yukarı veya devirsiz kullanırken daha fazla yapıyorsa büyük ihtimal iç akslarda boşluk olabilir, aktarma organlarını kontrol ettirin, volan baskı vs..

emp:)
06-07-2016, 09:18
Balans yapıldıktan sonra araba herhangi bir çukur vs düşmemenize rağmen bir sonraki kontrolde balanslar çok fazla bozuk çıkıyorsa, lastiklerde sorun vardır.

evolution_9
06-07-2016, 09:29
Aynı sorunu bende yaşadım gitmediğim yer kalmadı en son bi rot balansçı çözdü işimi sağ tablam 6mm arkaya kaymış gidip çektirdim iyi bir şaseciye sorunu hallettim sende bi kontrol ettir istersen tablaları

gokhansaler
06-07-2016, 11:04
tablalar ve burçlar değişecek, sağlam bi ön düzen ayarı yapılacak (sanayi işi değil)

kendin de ölçebilirsin ön tekerin marşpiyel ile olan aralığına kaç parmak giriyor sağ ve sol tarafa bak bakim eşit mi (kaldı ki eşit olmasa bile titreme yapmaz sadece sağa çeker)

turboman
06-07-2016, 11:08
Benimde aracımda böyle bi sıkıntı vardı bazen titreme yapıyo sağa çekiyodu bazende bi sıkıntı olmuyodu yanıma biri binerse daha çok titreme ve sağa çekme sorunu oluyodu arızayı 2 gün önce kendim çözdüm sıkıntı direksiyon kutusundan çıktı kutunun drksiyon mafsal bağlantıskndaki sonsuz dişlinin sekmanı kırılmış buda kafasına göre boşluk yapıyo ve titreme yapıp sağa sola çekiyodu şimdi direksiyonu bi bırakıyorum ip gibi gidiyor kutu üstünde bi araştırma yapın derim benzer bi arıza olabilir.

onursumer
06-07-2016, 11:12
sert çukura vs düşsen veya altını vursan travens falan eğilse titreme vs yapmaz gibi geliyor

haliyle direksiyon kutusu ve devamında sorun aransa birşeyler çıkabilir turboman ın dediği mantıklı

Ssamet
06-07-2016, 14:47
4 lastik balansı neden bozulur ki. Farklı jant lastikle deneme yapma şansınız varsa onu deneyin birde.

ercuz
06-07-2016, 23:08
Benimde aracımda böyle bi sıkıntı vardı bazen titreme yapıyo sağa çekiyodu bazende bi sıkıntı olmuyodu yanıma biri binerse daha çok titreme ve sağa çekme sorunu oluyodu arızayı 2 gün önce kendim çözdüm sıkıntı direksiyon kutusundan çıktı kutunun drksiyon mafsal bağlantıskndaki sonsuz dişlinin sekmanı kırılmış buda kafasına göre boşluk yapıyo ve titreme yapıp sağa sola çekiyodu şimdi direksiyonu bi bırakıyorum ip gibi gidiyor kutu üstünde bi araştırma yapın derim benzer bi arıza olabilir.
Bunun icin direksiyon kutusunun mu acilmasi icap ediyor ?

turboman
06-07-2016, 23:38
Elle kontrol edilir kolay yerdeyse arıza varsa sökersin.

levent
07-07-2016, 12:14

Peki bu sorun disk yamultmaya sebep oldu mu sizde? Bi poloda benzer problem var kutuda sıkıntı olduğu kesin ama 7000 km den beri disk yamultmuyor aracın kazası dahi yok, taşıyıcı vs değil muhtemelen. Porya bilya kutu yenilemeyi düşünüyor arkadaş durumu toparlayınca bu sebepten

dragstar
09-07-2016, 09:56
eger istanbuldaysanız rot balanscı tavsiye edebilirim

XoR
09-07-2016, 10:02
Lastikler tel kırmış olabilir. İstediğin kadar balans yaptır fark etmez tel kırmışsa aşırı derece çekme yapar.

dragon07
09-07-2016, 12:44
akslar yada laleler eğik.

220T
09-07-2016, 17:33
Lastik yönünde hata olabilir mi?

redbull35
09-07-2016, 19:37
Bence başka bir lastik takımı bulup deneme yapın

ercuz
10-07-2016, 10:53
eger istanbuldaysanız rot balanscı tavsiye edebilirim

Istanbulda degilim,sirf bu sorun icjn gerekirse gelebilirim.

ercuz
10-07-2016, 10:53
akslar yada laleler eğik.

Lale nedir pardon hangi parca ?

dragstar
10-07-2016, 12:39
Lale nedir pardon hangi parca ?

aks kafasına lale diyorlar