PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Supercharger ve Turbo konusu

atilla_88
14-07-2016, 22:52
http://www.hybridturbos.com/media/wysiwyg/Turbocharger-vs-Supercharge.jpg

Amerikalılar Supercharger ağırlıklı , Avrupalılar Turbo ağırlıklı kullanıyor iki sistemide tercih edenler niye tercih ediyor Superchargeri tercih eden neden Tuboyu tercih eden neden tercih ediyor?

Turboyu sonradan uygulamak dikiş tutmuyormuş forumdan okuduğum kadarıyla peki Supercharger sonradan uygulanıyor mu?

Tahmini başlangıç hp 50 imiş sanırım

Ayrıca Supercharger sadece atmosferik motora mı uygulanıyor yoksa Turbolu aracada uygulanıyor mu?

KÖROĞLU
14-07-2016, 23:01
forumun bu kısmını incelemen yararına olur.

Sonradan yapılan turbo dikiş tutmaz diye bir şey yok. Doğru parçalar + doğru işçilik + düzgün bakım ile binersen sorun olmaz.

Uçana kaçana sıkayım dersen sanayi esnafı ile akraba olursun :)

http://www.techturkey.com/forum/forum9/

Octane
14-07-2016, 23:43
İkisinin de mantığı aynı. Örneğin 14 afryi 14 birim hava/1 birim yakıtla da, 28 birim hava/2birim yakıtla da elde edersiniz. Bu da teorik olarak 1 barlık bir basınç demektir. Aynı hacimde sıkışmayla elde edildiğinde ise ısı artar, patlama sonrası enerjisi de artar, böylece açığa çıkan tork artar.

Yani aşırı besleme teorik olarak hacim artırmaktır.

Supercharger kayışla döndüğünden, devir arttıkça ürettiği basınç ve verdiği güç artar. Fakat bu motor devrine göre paralel ilerleyerek daha harmonik bir güç bandı oluşturur. Turbolar, çok high end setuplar dışında daha düzensiz, bir anda tavan yapan ve gittikçe düşen bir grafik izler.

Bu da tercih meselesine iş bırakır. Ben şahsen hacimli bir motorda superchargerı çok severim. Corvette zr1 gibi. Ayrıca superchargerda kapatırken soğutma falan gibi şeyler de yok.

atilla_88
14-07-2016, 23:50
İkisinin de mantığı aynı. Örneğin 14 afryi 14 birim hava/1 birim yakıtla da, 28 birim hava/2birim yakıtla da elde edersiniz. Bu da teorik olarak 1 barlık bir basınç demektir. Aynı hacimde sıkışmayla elde edildiğinde ise ısı artar, patlama sonrası enerjisi de artar, böylece açığa çıkan tork artar.

Yani aşırı besleme teorik olarak hacim artırmaktır.

Supercharger kayışla döndüğünden, devir arttıkça ürettiği basınç ve verdiği güç artar. Fakat bu motor devrine göre paralel ilerleyerek daha harmonik bir güç bandı oluşturur. Turbolar, çok high end setuplar dışında daha düzensiz, bir anda tavan yapan ve gittikçe düşen bir grafik izler.

Bu da tercih meselesine iş bırakır. Ben şahsen hacimli bir motorda superchargerı çok severim. Corvette zr1 gibi. Ayrıca superchargerda kapatırken soğutma falan gibi şeyler de yok.

Peki sc mi daha az maliyetli turbo mu?

Hangisi daha az emek ister?

Bide sc daha az sorun çıkarıyor sanırım öyle mi?

Octane
15-07-2016, 00:25
İkisini de yüksek basınçla, sağlıklı yürütmek için motor içine girilmesi lazım. Kol piston değişecek mesela. Yok 0.5 0.6 bar basacaksan pek problem çıkmaz düzgün bir haritayla.
İkisinin de maliyeti aşağı yukarı aynı olur, supercharger için ek olarak kasnak ve kayış seti ve superchargerı monte edecek bir emme manifold yapısı lazım. Fakat turboda da turbonun oturacağı bir egzoz manifoldu lazım. Araç çok küçük hacim 4 silindir bişeyse turbo daha verimli olacaktır ama.

Octane
15-07-2016, 00:26
İkisini de yüksek basınçla, sağlıklı yürütmek için motor içine girilmesi lazım. Kol piston değişecek mesela. Yok 0.5 0.6 bar basacaksan pek problem çıkmaz düzgün bir haritayla.
İkisinin de maliyeti aşağı yukarı aynı olur, supercharger için ek olarak kasnak ve kayış seti ve superchargerı monte edecek bir emme manifold yapısı lazım. Fakat turboda da turbonun oturacağı bir egzoz manifoldu lazım. Araç çok küçük hacim 4 silindir bişeyse turbo daha verimli olacaktır ama.

atilla_88
15-07-2016, 12:42
forumun bu kısmını incelemen yararına olur.

Sonradan yapılan turbo dikiş tutmaz diye bir şey yok. Doğru parçalar + doğru işçilik + düzgün bakım ile binersen sorun olmaz.

Uçana kaçana sıkayım dersen sanayi esnafı ile akraba olursun :)

http://www.techturkey.com/forum/forum9/

Peki sağlıklı turbo uygulamak için en iyi yerler neresi, istanbul, ankara, bursa, izmir bu işleri yapan profesyonel yerler neresi?

KÖROĞLU
15-07-2016, 13:08
Peki sağlıklı turbo uygulamak için en iyi yerler neresi, istanbul, ankara, bursa, izmir bu işleri yapan profesyonel yerler neresi?

Ben hiç böyle bir proje yapmadım. Ama yine forumda PROJECT CAR diye bir bölüm var.

Orada yapılan araçlar ve yapan garajlardan bahsediliyor. Bu işlere gireceksen ciddi referansı olan ve daha önce kendini ispatlamış bir yer ile çalışmanı öneririm.

Her eli anahtar tutan bu işleri beceremez.

i-vtec07
15-07-2016, 13:11
Benim arabada hem sc hem turbo var .( tsi ) Sc nin alt devirlerde hiç boşluğu olmaması direk rölantiden itibaren alıp götürmesi ve sesi çok güzel . lineer güç vermesi de aynı şekilde.Ama daha verimli değil, turboya göre özellikle küçük hacimli motorlarda

orcunnn
15-07-2016, 13:14
sc tercıh edılmesı amerıka hacım yuksek oldugu ıcın fazla basınca ıhtıyac olmaması tamamen beklentı ıle alakalı bısey

ama tutupta 1000 + amerıcan ıcın genelde turboya donerler
malıyet acısından tamamen denk sayılabılır kulandıgın parca ıle alakalı tabıkıde
sc avantajı 1 2 ıs gunun ıcınde yola cıkabılıyorsun turbo bıraz daha ugrastırır

atilla_88
15-07-2016, 14:22
Ben hiç böyle bir proje yapmadım. Ama yine forumda PROJECT CAR diye bir bölüm var.

Orada yapılan araçlar ve yapan garajlardan bahsediliyor. Bu işlere gireceksen ciddi referansı olan ve daha önce kendini ispatlamış bir yer ile çalışmanı öneririm.

Her eli anahtar tutan bu işleri beceremez.

Evet profesyonel olması lazım

sc tercıh edılmesı amerıka hacım yuksek oldugu ıcın fazla basınca ıhtıyac olmaması tamamen beklentı ıle alakalı bısey

ama tutupta 1000 + amerıcan ıcın genelde turboya donerler
malıyet acısından tamamen denk sayılabılır kulandıgın parca ıle alakalı tabıkıde
sc avantajı 1 2 ıs gunun ıcınde yola cıkabılıyorsun turbo bıraz daha ugrastırır

Yani aradaki tek fark sc uygulaması daha kısa sürüyor herşey eşit

Arkadaşlar defalarca soruyorum çünkü bilgilenmek istiyorum yarın öbürgün bu işi yaptığımda yapacak adamın yanında bilgisiz kalmayım

alperkirman
15-07-2016, 14:25
setup hazırlanmak istenen araç nedir ?

orcunnn
15-07-2016, 14:28
Evet profesyonel olması lazım

Yani aradaki tek fark sc uygulaması daha kısa sürüyor herşey eşit

Arkadaşlar defalarca soruyorum çünkü bilgilenmek istiyorum yarın öbürgün bu işi yaptığımda yapacak adamın yanında bilgisiz kalmayım
mantık aynı basınc ve guc bırı monıfolttan alıyor ve bır anda gelıyor
bırıde motor kasnagından alıp devır dondukce basıyor
turboda basınc ayarlama sansın cok fazla
sc de daha kısıtlı ve max basınc daha dusuk tabı bunlar model model

atilla_88
15-07-2016, 14:53
setup hazırlanmak istenen araç nedir ?

Mazda 626, e34