PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Downpipe+EGR+Kat İptali+Yazılım

Özgür Güneş
21-07-2016, 20:22
Herkese merhaba, aracım 12' Pro Cee'd 1.6 CRDI. Daha önce aracımda önceki sahibinden kalma Paşaoğlu yazılım vardı. Benim top speed denemem sonucu turbo milim arızlandı ve tamir ettirdim. Tamir etmeden önce yazılımı sildirdim. Elbette cahilliğin verdiği ve Kia'nın kullandığı dandik turbo yüzünden bu sıkıntıyı yaşadım. Eski günleri özlediğim için bana bir kaşıntı geldi :D Öncelikle aracıma tekrar yazılımı yükletmek istiyorum; lakin 1-2 modifikasyon ile birlikte :) Bu hafta sonu 2. el olarak bir abimizden kule gergisi ve içi boşaltılıp düz boru çekilmiş bir katalizör alacağım. Daha sonra downpipe yaptırmayı düşünüyorum; fakat bunu yaptıracak ne çevrem var ne de bilgim, sadece turbonun egzoz çıkış boru çapı büyüdüğü için rahatladığını biliyorum, hangi çaplarda yapılması konusunda fikrim yok. Bunu yaptıracağım yerleri önerirseniz sevinirim :) (Euro 4) Ayrıca bana maliyeti ne olur? Kat iptali yaptırdıktan sonra beyinden herhangi bir kapama işlemi gerekir mi? Son olarak EGR yi iptal etmek istiyorum. EGR iptali için mekanik bir girişim gerekiyor mu? İstanbul'a gittiğimde yazılımı tekrar yükleteceğim ve EGR iptali yaptıracağım, EGR iptal ücreti nedir? Çok fazla soru sordum, cevaplayan herkese şimdiden teşekkürler :)

Oznsrl
21-07-2016, 21:19
downpipe yaptırıcaksan içi boşaltılmış düz boru çekilmiş kat ı napıcaksın merak ettim doğrusu :)

Özgür Güneş
22-07-2016, 00:46
downpipe yaptırıcaksan içi boşaltılmış düz boru çekilmiş kat ı napıcaksın merak ettim doğrusu :)
turbonun egzoz çıkışından katalizöre kadar daha sonra daha geniş bir boru çektireceğim, şimdilik katalizörü muayneden geçebilecek şekilde boşlatmak istiyorum. Yanıldığım bir nokta mı var?

Özgür Güneş
22-07-2016, 00:47
Bu arada, aracımda yağ sıcaklık sensörü olmadığı için, turbonun sağlığını OBDII ile EGT sensöründen takip etmeyi düşünüyorum, sizce yeterli mi?

guwen_ar
22-07-2016, 01:18
1.6 crdi'dan cok memnun kaldim yazilim dp egr iptali ile 184 hp ile 15 bin kadar surekli gazladim

Ondan oncede 20 bin km sadece yazilimla gazladim.

Gtb1444vz vardi uzerinde euro5 motor.

Senin turbon ne acaba bilgin var mi ?

Emre Akçay
22-07-2016, 08:03
Bu arada, aracımda yağ sıcaklık sensörü olmadığı için, turbonun sağlığını OBDII ile EGT sensöründen takip etmeyi düşünüyorum, sizce yeterli mi?

Ben DP-egsoz-yazılım yapınca Oil Press,Oil Temp, Boost takmıştım. OBD den çok fazla veri alamıyorsun.

vtec26
22-07-2016, 08:18
OBD den EGT okuyamıyorsun maalesef.
herkes yazmış zaten, DP,kat iptali, EGR iptal, yazılım ile çok zevkli olur. Fiyat bilgisi içinde bu işlemleri yapan yerlerle görüşmen daha iyi olur. 1500tl civarını geçmez diye tahmin ediyorum :)

rain man
22-07-2016, 08:35
Pm attım reklam olmasın.

Özgür Güneş
22-07-2016, 18:49
Arkadaşlar tamam, aldığım downpipe lı kat iptali başka modifikasyon gerektirmiyormuş egzoz sisteminde. Kule gergisi ile birlikte 320 liraya kapattım işi. Bundan sonra yazılımı tekrar bedavaya yükletmek ve ekstradan egr iptali yaptırmaktan ibaret.

rahmitanir
22-07-2016, 19:16
Turboya birşey yapçan mı? Ya da daha önce turbon arızalandığında bi elden geçirtmiş miydin?

Özgür Güneş
24-07-2016, 11:21
Ankara'da güvenebileceğimiz bir turbocu olsaydı egeturbo gibi palleri büyütürdüm, turbo stock kalacak, Paşaoğlu denen adı çıkmış acemi ekipte akıllanmış, benim arabayı eskiden 170 hp yapacağını iddia eden adamlar şu an sitesine 155 hp yapıyoruz yazmış, 115 liği dahil 170 yapan adamlar, 145'e indirmiş. Gerçekten yerli chip firmalarımızdan nefret ediyorum. Hiç bir mekanik bilgiye sahip olmadan müşteriler üzerinden deneyim kazanıyor şerefsizler. Bundan sonra Superchips dışında yazılım yaptırmam arabama.

omrasm01
24-07-2016, 12:08
Ankara'da güvenebileceğimiz bir turbocu olsaydı egeturbo gibi palleri büyütürdüm, turbo stock kalacak, Paşaoğlu denen adı çıkmış acemi ekipte akıllanmış, benim arabayı eskiden 170 hp yapacağını iddia eden adamlar şu an sitesine 155 hp yapıyoruz yazmış, 115 liği dahil 170 yapan adamlar, 145'e indirmiş. Gerçekten yerli chip firmalarımızdan nefret ediyorum. Hiç bir mekanik bilgiye sahip olmadan müşteriler üzerinden deneyim kazanıyor şerefsizler. Bundan sonra Superchips dışında yazılım yaptırmam arabama.

Hangi olaya gore veye neye gore acemi olduklari hic bir bilgiye sahip olmadiklarini serefsiz olduklarini soyleye biliyorsun ?

ResuscitateR
24-07-2016, 13:46

Senin frenlerde de sıkıntı var gibi.. Duramıyosun..

ioz
24-07-2016, 15:14

Bu işi hakkıyla yapan birçok firma/şahıs var. Başına gelen kötü bir olayı genelleyerek herkese yansıtman hoş değil. Yazılım yapan biri çıkıp sadece tek bir müşterisiyle yaşadığı sıkıntıdan dolayı "yazılım yaptıran şerefsizler" diye bir genellemede bulunsa hoşuna gitmez değil mi? Biraz sakin, ayağını gazdan çek.

levent
24-07-2016, 15:19
Superchips ile alacağın verim ve ilgi alaka o işe yaramaz vs çeşitli sıfatlar kullandığın yerli firmalardan daha kötü, bunu da ayrıca bil de..

Oznsrl
24-07-2016, 16:38
turbonun egzoz çıkışından katalizöre kadar daha sonra daha geniş bir boru çektireceğim, şimdilik katalizörü muayneden geçebilecek şekilde boşlatmak istiyorum. Yanıldığım bir nokta mı var?

genelde ka.t direk turbodan sonra olurda o yüzden sordum ceed lerde farklımı sistem turbo ile kat. arasında mesafemi var

yoshimura
25-07-2016, 07:32

Mekanik işinden anlamıyor dediğin adamlar senin kiayı baştan söküp toplar artan parçalardan bi kia daha toplar kardeşim. Daha firmayı bile tanımadan nasıl böyle konuşabiliyorsun enteresan. Ezbere konuştuğun belli

mikelazi
01-08-2016, 10:01
genelde ka.t direk turbodan sonra olurda o yüzden sordum ceed lerde farklımı sistem turbo ile kat. arasında mesafemi var

yok direk turbo dibinde zaten içinden düz boru geçilmiş boş kat.ı taksa yeterli.işin kötü yanı turbo terste durdugu için rüzgar almıyor ve ısı sorun oluyor.

obd2 den egt görülmüyor. crdi lerin zaten oem motorda iat baya yukseklerde oluyor.yazılımla bu sıcaklık dahada artıyor.tabi bu durum egt yi ve turbo saglıgını baya etkiliyor.bence std. cooler-yag sogutucu ile peak 1.5bar da bırakıp 155-160hp civarları mantıklı.tabi kat.iptali şart.

bu arada stock 1.6crdi ile klima açık dış hava sıcaklıgı 38 derece iken manisa izmir yolunda iat 50-55 derecelere kadar çıktı.dpf iptali şart :)

Özgür Güneş
27-09-2016, 10:17
Yazdığım her şey için özür dilerim, gerçekten çok büyük hata yapmışım, hakaret ettiğim herkesden özür dilerim, gaza gelmişim, niye gelmişim onu da anlamadim. Yüzsüzlük yapıp Paşaoğlu'na tekrar gittim yazılımı yükletmek için, Bekir bey beni tanıdı ve genç olduğum için uyardı. Hayatımın en büyük derslerinden birini verdi. Ayrıca Service Paşaoğlu'nu hiç görmemiştim. Son derece profesyonel bir yermiş.

cash
27-09-2016, 21:04
hem bu işlerden anlmam diyorsun hende agzına geleni söylemişsin biraz araştırsaydın iyi olurdu

-Murat Özcan-
28-09-2016, 22:14
Neyse arkadaşımız biraz ders almış yazdıklarından büyükleri de onu uyarmış daha çok üstüne gitmeyelim