PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Üniversite, bölüm tercihi dertler vb KIBRIS İSTANBUL

CNR
29-07-2016, 13:16
Öncelikle herkese merhaba abilerim,kardeşlerim

Bu sene 2.senesi olan bir ygs&lys öğrencisiyim.Geçen sene çok geçerli bir sonuç alamamıştım, bu senede çok farklı olmadı gerçi..

Tm-3'te 149.350. oldum
Mf-4'te de 199.800 küsürüncü oldum.

Kıbrıstaki hukuk fakülteleri için geçen sene 150.000 barajı yoktu istediğim okul 208.000 le alıyordu.Bu sene kıbrıs'a da 150.000 barajı geldi.Uluslararası kıbrıs üniversitesi hukuk fakültesi düşünüyorum, ama gelir mi gelmez mi zaten meçhul

Gelirsede ilk sene çalışıp çokta kötü olmayan bi ortalama yapıp Türkiye'den bir özel'e geçmek istiyorum ama geçiş hakkında hiçbir bilgim yok.

------------------------------------------

Diğer düşüncem inşaat mühendisliği
İstanbul'da ışık üniversitesinin falan %50 burslu inşaat mühendisliği geliyor ingilizce olarak ama ücret olarak kıbrısla aynı senelik 18.000 sanırım.İnşaat için değer mi değmez mi bilmiyorum.

İnşaatta kısmen avantajım var gibi, annem mimar teyzem de mimar ama bilfiil çalışan insanlar değil ikiside.Sadece çevre olarak avantajları olabilir bana sanırım.

Yerimde olsaydınız ne yapardınız? Psikolojim alt üst olmuş durumda, tercihlerin bitmesine 2 gün var ve elimde hiçbirşey yok, 2 düşünce hariç bir düşünce yok, biliyorum uzunda bi mesaj oldu.Ama yardımlarınızı düşüncelerinizi bekliyorum.

CNR
29-07-2016, 13:23
Mesajıma eklemeyi unutmuşum

Geçen sene ek tercihten önce kontenjan dolduramayan hukuklar vardı 5-6 tane onlarda olabilir hukuk olarak, birde doğuş üniversitesi falan var dolduramamış sanırım geçen sene mesela o da geliyor,ama nedir nasıldır apartman okullar mı bilmiyorum hiç.

Farklı bölüm önerilerinede açığım yardımlarınızı bekliyorum.

arda35
29-07-2016, 13:23
Elmayla armut gibi olmuş bu kıyaslama. Oldukça farklı bölümler her ikisi de.
Hangi mesleği yapacağını düşünüyorsan onu tercih et. Puanına göre değil, yapabileceğin işi tercih et yani.

Karar vermeden önce avukat ve mühendis tanıdıklaırndan da fikir alabilirsin. Az çok söylerler, seçtiğin alanda başarılı olup olamayacağını.

ckrc
29-07-2016, 13:25
Hukuk okuduktan sonra diploman Edirne'den sonra çay altlığı. Bir yetkinliğin yok.
İnşaat Mühendisliği okursan, TR Firmaları ile bile olsa yurtdışında çalışıp, vatandaşlık alabilme şansın çok fazla.

Her TM'ci Hukuk istediği için piyasada çok hukukçu var, kendi işini yapmıyorsan, hakim-savcı olmayacaksan maaş beklentini babanın sana göndereceği harçlıkla bir tut. Hakim-Savcı olacaksın sürekli bir devlet baskısı olacak üzerinde, kullandığın arabadan, gittiğin mekanlara kadar dikkat ediceksin çünkü seni adınla değil Cumhuriyet Savcısı sıfatıyla tanıyacaklar, bakma dışarıdan ayrıcalıklı gözüklerine hayatları tamamen belirli bir çemberin içerisinde geçiyor hepsinin ve en önemlisi ailelerinin. Çoluğuna çocuğuna eziyet olacak yani boş yere.

Ben senin yerinde olsam İnşaat Mühendisliği okurdum, mezuniyetten sonra 3,4 sene yurtdışında çalışıp şantiyeciliği öğrendikten sonra ülkeye döner yap-sat yapardım. Bildiğin müteahhitlik yani. Emin ol çok daha fazla para, çok daha fazla huzur ve iş garantin olur.

Bakma hukukçularıın mezun olunca yapacağı iş var denildiğine, piyasada 1500 liraya çalışan binlerce hukuk mezunu adam var.

CNR
29-07-2016, 13:35
Elmayla armut gibi olmuş bu kıyaslama. Oldukça farklı bölümler her ikisi de.
Hangi mesleği yapacağını düşünüyorsan onu tercih et. Puanına göre değil, yapabileceğin işi tercih et yani.

Karar vermeden önce avukat ve mühendis tanıdıklaırndan da fikir alabilirsin. Az çok söylerler, seçtiğin alanda başarılı olup olamayacağını.

Ya öncelikli olarak isteğim hukuk ama öyle bi durum ki gelmeme ihtimalide mevcut yani bunca şeyi hukuk hakkıında boşu boşunada konuşuyor olabilirim, inşaat'ı da onun için düşünüyorum zaten.

Yada mesela en basitinden ışık üniversitesini bilen eden var mı mesela? Yada kıbrıs nasıl bu tarz şeyler için açtım konuyu

CNR
29-07-2016, 14:30
ekstradan birde gelen mimarlıklar var ücretli olarak onlar nasıldır ne diyorsunuz ama mimarlığa 200.000 sıralama sınırı geldi bende tam 199.000'deyim

240.000'le alan okul ne olur acaba

enes_srb
29-07-2016, 14:40
Işık üniversitesinin mühendisliği iyi diyolardı ama çok fazla mühendislik mezunu var artık iyi bi özel olmadıktan sonra mühendislik yerine hukuk okumayı tercih ederdim.Bu tercih olayları nasıl oluyor bu sene tek tercih mi ? Bu seçeneklerden birini seçtiğinde kalıcak yerin falan var mı İstanbul da okursan ? Kıbrıs ile ilgili bilgin olmadığını söylediğinden yerin olmadığını varsayıyorum.

rain man
29-07-2016, 14:51
Hukuk için bilgim yok ama şunu diyeyim mühendislikte diplomanin nereden olduğu ilk, ikinci olarak da geçme notun olur. Devamı üzerine kattığın belgelerle gelir. Yüksek lisans doktora vs yapmayayım direk piyasaya gireyim dersen birilerinin piyonu olup eşek gibi çalışırsın. Kpss falan devlete geçmeyi düşünürsün bi süre beğenilmeyen düz memurluk dahi daha iyi gelir.

Bir çok mühendis arkadaşım var, konuşuyoruz vs. Büyük şehirler hariç okuyanlar bir kez daha fırsat önlerine gelse farklı bir tercih yapardım bir daha hazırlanırdım derler.

Hem okuması hem iş bulması zahmetli...kolay gelsin.

CNR
29-07-2016, 14:55
Işık üniversitesinin mühendisliği iyi diyolardı ama çok fazla mühendislik mezunu var artık iyi bi özel olmadıktan sonra mühendislik yerine hukuk okumayı tercih ederdim.Bu tercih olayları nasıl oluyor bu sene tek tercih mi ? Bu seçeneklerden birini seçtiğinde kalıcak yerin falan var mı İstanbul da okursan ? Kıbrıs ile ilgili bilgin olmadığını söylediğinden yerin olmadığını varsayıyorum.

yok tek tercih değil hepsini yazacağım zaten

kıbrıs içinde istanbul içinde kalacak yerim yok tek başıma eve çıkmayı düşünüyorum ama bilmiyorum baya maliyetli olur o da sanırım

rain man

doğru söylüyorsunuz hukuk için önemli değil belki serbest çalışırken ama mühendislikte dediğiniz gibi

GÖKTÜRK
29-07-2016, 17:12
Allah yardımcın olsun kardeşim , kıbrısda hangi okulu okursan oku %50 bursluda olsan yıllık giderin 25.000 tl minimum. Okuyan arkadaşlarımın içinde 40-45 harcayanda var ama duyduğum en düşük rakam 25 benim. inşallah istediğin gibi olur . Olursa hukuk olsa daha iyi olur aslında ama oda şans kader

turkerrr
29-07-2016, 18:11
Kıbrısta bazı okullarda karadenizliler kürtler gibi öğrenci grupları var, sana yakın gelmeyen grubun baskın olduğu bir okula gitmemeni öneririm. gitmeyi planladığın okulu internetten ve orada okuyanlardan iyice araştırmalısın. Ben Gazi'ye araştırmadan gittim bin pişmanım.

Techturkey e üye biri için kıbrısta okumak zevkli olabilir ***** modifiye yaygın arabalar ucuz.

Kahn23
29-07-2016, 18:29
Kıbrısta yaşayan biri olarak söyliyim. Sırf Tr'de olmayan Japon arabaları da var gidiyim kafasıyla gelirseniz donla dönersiniz :D

Mimarlık konusunda Gaü 1.dir (inşaat'ta belki o konuda iyi olabilir) Daü yine seçilebilecek bir okul.

Turkerr'in de dediği gibi gruplaşma çok fazla. Bizim arkadaşlar Gaü'nün bozkurtları. Çok belalardır diğer okular tayfayı iyi tanır.

Yaşam vs konuusnda yaşayanlar-okuyanlar bilgi verir. Ben de yardımcı olmaya çalışırım.

dqn
29-07-2016, 19:10
Ben hukuk okuyorum.Fakültede kıbrıstan gelen çok arkadaşım var. 3,60/3,70 gibi ortalamalarla geliyorlar.Başka türlü geçiş imkansız.Zaten o ortalamayla TR'de herhangi bir üniye gelseniz çok rahat mezun olursun 4 senede.1. sınıfta çok iyi çalışman lazım.Zor olan tek ders var bence.Gerisi sana kalmış.

mehmet6r
29-07-2016, 19:15
Şuan hali hazırda yıldız teknikte inşaat öğrencisiyim. Benim 2. Üniversitem ilk denizciliği bıraktım ve nokta atışı yapmak durumundaydım. İnşaatı yazdım. 3.sınıfa geçtim bu yaza kadar güzel hayallerim vardı ama stajda öğrendiklerim ve gördüklerim ile suya düştü o hayaller. Piyasa gırla mühendis kaynıyor ve özel sektör bunu biliyor 4-5 yıllık mezun değilsen belli bir tecrüben yoksa veya bir yerlerde dayın&amcan çok şey bekleme. Şantiye hayatı fena halde zor. Fiziki olarak kir tozu kastedmiyorum. Sinir sitresi çok kötü. Bunları 1 aydaki staj hayatımdan çıkarım yaparak ve ordaki mühendislerle konuşarak tecrübe ettim. Reklam olmasın staj yaptığım firma bayağı büyük firma enka,rönasans vb. Gibi bayağı üst şirketleri çıkınca 2. Sınıfta gelir. İnan stajda bile ne torpil dönüyor. Ben çok komik bir tevafuk ile staj nasib oldu. Düşün. Hiçbir tanıdığı olmayan bir bendm 20-30 stajyer arasında. Umutsuzluk değil ama moralim bozulmadı değil yani okul bitince kendimi gösterebileceğim bir projede yer alamama konusunda.

Üniversite terk olarak son kez şunu söylüyorum, ne yap ne et mutlu olacağın işi yap ben 1 kere bu hataya düştüm Allah'tan erken farkına vardık. Bir de neden inşaat? misal kpss alım listesine bak hangi bölümler ne kadar almış nerede ne kadar açık var vs iyi analiz et ve en son ömür boyu bu işi yapabilir miyim diye iyi düşün. Allah yardımcın olsun. Aklına birşey takılırsa sorabilirsin inşaat hakkında.

AB01
29-07-2016, 19:52
Üniversiteye girmeden önce ince eleyip sık dokumak lazım. Şu an piyasa diploma sahibi yüzlerce mühendis, iktisatçı, hukukçu yani branş ayırt etmeksizin işsiz üniversiteli kaynıyor. Bunun nedeni ise öncelikle toplum tarafından herkese üniversite mezunu olma zorunluluğu getirilmiş hissi uyandırılması.
-Üniversite mezunu değil misin? hmm... bi geri bas bakim o zaman.
Bu tamamen yanlış bir algı. Üniversite okuyacaksanız tercihinizi istediğiniz mesleğe göre yapın. Ne yapmak istiyorsunuz öncelikle buna karar verin. Sonrasında bu işi nerede iyi öğrenebilirim bunu araştırın. Son sıralamalar ile ilgili pek bir bilgim yok ama puanınız anladığım kadarıyla çok iyi değil ama belirli oran ile özel üniversitelere burslu yerleşebiliyorsanız aralarında branşında iyi olanları tercih etmeye bakın ve mezun olmadan önce mezun olduğunuzda ne yapacak olduğunuza mutlaka karar vermiş ve bunun ile ilgili gerekli altyapıya sahip şekilde mezun olun.
Eğer devlette iş istiyorsanız kpss(meslek bilmeyen ama genel kültürü, genel yeteneği iyi üniversiteli (!)), eğer serbest piyasada çalışacaksanız konuya hakimiyet şart.
Şu an üniversiteden mezun olan/olacak kitlenin son sınıfta dahi 12-13 dersim var -hocam mezun olmam lazım, mezun olduktan sonra ise -hocam biz ne yapsak yahu sözleri ile yankılanıyor heryer. Sonuç ise 1500TL maaş ve yukarda üyelerin yazdığı gibi F/P olarak çok aşağıdaki iş şartları. bknz. asgari ücret 1300TL.

Biraz uzun ve sıkıcı oldu ama son cümle okumak isteyenler için: Babanın parası çoksa 4 yıl eğlenmek için en kral eğlencenin olduğu yeri, eğer kendin birşeyler yapmak istiyorsan istediğin ve iyi eğitimi olan yeri tercih etmeni ve sadece diploma sahibi değil bilgi, beceri ve mezun olmadan önce mutlaka deneyim sahibi olmanı öneririm.

jnrjames
29-07-2016, 19:55
Şuan hali hazırda yıldız teknikte inşaat öğrencisiyim. Benim 2. Üniversitem ilk denizciliği bıraktım ve nokta atışı yapmak durumundaydım. İnşaatı yazdım. 3.sınıfa geçtim bu yaza kadar güzel hayallerim vardı ama stajda öğrendiklerim ve gördüklerim ile suya düştü o hayaller. Piyasa gırla mühendis kaynıyor ve özel sektör bunu biliyor 4-5 yıllık mezun değilsen belli bir tecrüben yoksa veya bir yerlerde dayın&amcan çok şey bekleme. Şantiye hayatı fena halde zor. Fiziki olarak kir tozu kastedmiyorum. Sinir sitresi çok kötü. Bunları 1 aydaki staj hayatımdan çıkarım yaparak ve ordaki mühendislerle konuşarak tecrübe ettim. Reklam olmasın staj yaptığım firma bayağı büyük firma enka,rönasans vb. Gibi bayağı üst şirketleri çıkınca 2. Sınıfta gelir. İnan stajda bile ne torpil dönüyor. Ben çok komik bir tevafuk ile staj nasib oldu. Düşün. Hiçbir tanıdığı olmayan bir bendm 20-30 stajyer arasında. Umutsuzluk değil ama moralim bozulmadı değil yani okul bitince kendimi gösterebileceğim bir projede yer alamama konusunda.

Üniversite terk olarak son kez şunu söylüyorum, ne yap ne et mutlu olacağın işi yap ben 1 kere bu hataya düştüm Allah'tan erken farkına vardık. Bir de neden inşaat? misal kpss alım listesine bak hangi bölümler ne kadar almış nerede ne kadar açık var vs iyi analiz et ve en son ömür boyu bu işi yapabilir miyim diye iyi düşün. Allah yardımcın olsun. Aklına birşey takılırsa sorabilirsin inşaat hakkında.

Sektörü daha net temiz bi tasfir düşünemiyorum. Ağzınıza sağlık inşaat okuyacaksan bu kelimeleri aklına kazı lütfen. Sora bizim gibi *** içinde sürünme

Phenomenal
29-07-2016, 20:04
2 sene uluslar arası kıbrıs universitesi uluslar arası ilişkiler okudum istanbula geçtim okul ve lefkoşe köy bildiğin bunu bil okulda çok yabancı öğrenci var bu olumlu okul kampus olarak ortam olarak güzel ama ingilizce bölüm yazarsan kasman gerek okulun içinde kızlar yurduda var erkekler yurduda bu öğrenciler sürekli okul içinde takılıyor buda güzel
kendin eve çıkacaksan elektrik pahalı su pahalı yaşam pahalı bil içki ucuz benzin ucuz

CNR
29-07-2016, 20:14
Ben hukuk okuyorum.Fakültede kıbrıstan gelen çok arkadaşım var. 3,60/3,70 gibi ortalamalarla geliyorlar.Başka türlü geçiş imkansız.Zaten o ortalamayla TR'de herhangi bir üniye gelseniz çok rahat mezun olursun 4 senede.1. sınıfta çok iyi çalışman lazım.Zor olan tek ders var bence.Gerisi sana kalmış.

Özelden devlete geçiş düşünmüyorum hocam, yinede bu denli ortalamalar lazımsa durum kötü :( Özelden özele geçiş kolay olarak falan biliyordum ben

Diğer gelen tüm değerli yorumlarada çok teşekkür ederim inşaatı kulağıma hoş geldiği için yazacağım, mecburen
Hukuk olmazsa elimde bana hoş gelen bir bölüm gelmiyor aklıma,belki mimarlıkta olabilir ama sıralamam 200 kişiyle geçiyor barajını zaten, hukuk içinde aslında öyle.Kestiremiyorum tercihler sonucu sıralamaların ne olacağını.bölüm tavsiyeleride alabilirim

Yigit-Y
29-07-2016, 21:29
NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Mimarlık
(%50 Burslu)

dqn
30-07-2016, 07:42
Özelden devlete geçiş düşünmüyorum hocam, yinede bu denli ortalamalar lazımsa durum kötü :( Özelden özele geçiş kolay olarak falan biliyordum ben

Diğer gelen tüm değerli yorumlarada çok teşekkür ederim inşaatı kulağıma hoş geldiği için yazacağım, mecburen
Hukuk olmazsa elimde bana hoş gelen bir bölüm gelmiyor aklıma,belki mimarlıkta olabilir ama sıralamam 200 kişiyle geçiyor barajını zaten, hukuk içinde aslında öyle.Kestiremiyorum tercihler sonucu sıralamaların ne olacağını.bölüm tavsiyeleride alabilirim

Devlette okumuyorum ben zaten.Başkent uni de okuyorum.Özelden özele içinde ort şart maalesef.Minimum 3 yapmalısın.1 sene kafanı kaldırmayacaksın kitaptan hem okulu 4 senede bitirmeyi garantileyeceksin hem de TC'de okumayı. :)

B.Koçer
30-07-2016, 10:06
Son gün ayın 3 ü demi kardeşim :)

Eworen
30-07-2016, 10:58
Tek diyebilecegim sey Turkiyede insaat ile alakali bolumlerde kesinlikle okumayin (insaat muhendisligi,mimarlik vb )
Sektor tek kelimeyle igrenc dusunun iste agaoglu ve turevleri tumuyle piyasaya hakim uluslararasi sirket yok gibi birsey var olanlarda iste avrupa harici uluslararasi !!
Simdiki aklim olsa kesinlikle boyle bi hata yapmazdim
Mutlaka baska muhendisliklere yonelin ozellikle tavsiyem endustri muhendisligi + cok iyi yabanci dil + bide guzel bi yuksek lisans

efrasiyab
30-07-2016, 11:33
Direkt sorunla alakalı değil fakat Kardeşim bir eğitimci olarak sana tavsiyem illa 'sevdiğim iş'i yapacağım diye hele ki şu safha da kendini yormaman, çünkü insanlar 30 hatta 40 yaşlarından sonra bile bu 'sevilen iş' meselesine karar verememiş olabiliyorlar, amaç bana göre başarılı olunabilecek bir bölüm ve meslek olmalı, yeteneklerimizi sorgulayarak. Sonrasında insanlara yararlı olmanın ve sonuç olarak getirdiği maddi getirinin rahatlığını yaşayacaksın, bu 'hayalimdeki iş..,sevdiğim iş..' mottolarından çok daha önemli bana göre, hayattaki tek zevk işimiz değil demi? Ayrıca tabi ki içinde bulunduğun durumun psikolojisini anlamakla birlikte öğrencilerime hep söylediğim gibi 1-2 sene insan hayatında çok önemli süreler değil(istisnalar dışında) canınızı sıkmayın hemen kararsız kalınca, başarılı olamayınca(güya), insanların isteklerini karşılayamayınca.

CNR
30-07-2016, 12:08
Devlette okumuyorum ben zaten.Başkent uni de okuyorum.Özelden özele içinde ort şart maalesef.Minimum 3 yapmalısın.1 sene kafanı kaldırmayacaksın kitaptan hem okulu 4 senede bitirmeyi garantileyeceksin hem de TC'de okumayı. :)

İnşallah olur doğuş,maltepe falan geliyor istanbuldan (geçen seneye göre) onlarıda yazacağım
Bana tek zor gelen ev arabadan vazgeçmek olur, onun için masraflarımı falan min'e indirmeliyim kısıtlamayı öğrenmem lazım ki araba ev falan olsun
Girersem şayet daha çok başınızı ağrıtabilirim :)

Son gün ayın 3 ü demi kardeşim :)

Aynen ayın 3 ü abi :)

Tek diyebilecegim sey Turkiyede insaat ile alakali bolumlerde kesinlikle okumayin (insaat muhendisligi,mimarlik vb )
Sektor tek kelimeyle igrenc dusunun iste agaoglu ve turevleri tumuyle piyasaya hakim uluslararasi sirket yok gibi birsey var olanlarda iste avrupa harici uluslararasi !!
Simdiki aklim olsa kesinlikle boyle bi hata yapmazdim
Mutlaka baska muhendisliklere yonelin ozellikle tavsiyem endustri muhendisligi + cok iyi yabanci dil + bide guzel bi yuksek lisans

Mühendislik hakkında herkes aynı şeyi söylüyor, elin kekosuyla uğraşacaksın gidip diyor
Dedikleriniz çok doğru

Direkt sorunla alakalı değil fakat Kardeşim bir eğitimci olarak sana tavsiyem illa 'sevdiğim iş'i yapacağım diye hele ki şu safha da kendini yormaman, çünkü insanlar 30 hatta 40 yaşlarından sonra bile bu 'sevilen iş' meselesine karar verememiş olabiliyorlar, amaç bana göre başarılı olunabilecek bir bölüm ve meslek olmalı, yeteneklerimizi sorgulayarak. Sonrasında insanlara yararlı olmanın ve sonuç olarak getirdiği maddi getirinin rahatlığını yaşayacaksın, bu 'hayalimdeki iş..,sevdiğim iş..' mottolarından çok daha önemli bana göre, hayattaki tek zevk işimiz değil demi? Ayrıca tabi ki içinde bulunduğun durumun psikolojisini anlamakla birlikte öğrencilerime hep söylediğim gibi 1-2 sene insan hayatında çok önemli süreler değil(istisnalar dışında) canınızı sıkmayın hemen kararsız kalınca, başarılı olamayınca(güya), insanların isteklerini karşılayamayınca.

Çok teşekkür ederim, kesinlikle sevilen iş kavramı çok farklı önemli :)

dasemert
30-07-2016, 14:50
GAU mimarlık istiyorum bende ama kafamı karıştıran şey,ingilizce mi türkçe mi?3 gün kaldı halen karar veremedim.İngilizce okumak ilerisi için iyi ama dersler vs. yapabilir miyim yabancı dil endişeliyim.Hazırlıkta çözersin çalışırsan diyorlar,zor olur diyorlar kafam çok karışıyor.Sonrasında pişmanlık yaşamak istemiyorum. :(

AliDogukan
30-07-2016, 15:03
GAU mimarlık istiyorum bende ama kafamı karıştıran şey,ingilizce mi türkçe mi?3 gün kaldı halen karar veremedim.İngilizce okumak ilerisi için iyi ama dersler vs. yapabilir miyim yabancı dil endişeliyim.Hazırlıkta çözersin çalışırsan diyorlar,zor olur diyorlar kafam çok karışıyor.Sonrasında pişmanlık yaşamak istemiyorum. :(

GAÜ de Türkçe mimarlık okuyan arkadaşım var sormak istediklerin varsa sorabilirim.

qatrio
30-07-2016, 15:10
İstanbul kültürü aklından bile geçirme adını duyarsan kaç tek tavsiyemdir

onursumer
30-07-2016, 15:21
İstanbul kültürü aklından bile geçirme adını duyarsan kaç tek tavsiyemdir

sebebi nedir ?

dasemert
30-07-2016, 15:23
Sormak istediğim kafamı tek karıştıran şey dil konusu

efrasiyab
30-07-2016, 16:10

Herhangi bir bölümü (fen bilimleri, müh. - mimarlık, dersler ağır olacağı için daha fazla) yabancı dilde okumak göz korkutabilir fakat öyle çok büyütülecek bir şey değil sıkı çalışınca, %100 ingilizce olan üni. lerdeki çocuklar nasıl okuyor, takıldığımız, ilerlemediği anlar olur ama hallolur, ayriyeten Türkçe okuyup sonrasında dil sorunu da çözülebilir, tamamen tercih meselesi, arasında dağlar kadar da fark yok.

onursumer
30-07-2016, 17:06

dil konusunda en çok sorun yaşayanlardan biriyimdir sanırım ben

açıkcası yıllar once bir hata ile yabancı dil üzerine hiç duşmedim, lise vs derken unide türkçe bolum okudum sonrasında yıllar sonra bilgisayar mühendisliği okumak istediğimde tercihimi ingilizceden yana yapıp sıfırdan başlamak zorunda kaldım :D

açıkcası keşke en başından yapsaymışım çok zor ama lazım gerçekten ozellikle mühendislik okuyorsanız türkce bi anlamı yok diye düşünüyorum

lowfamilia
30-07-2016, 17:13
Kapatılan izmir üniversitesinin eski dokuz eylülün yeni öğrencisi olarak fetoculardan uzakdur. Okulu iyice araştır öncelikle :D biz fetocu değil diye gitti bi kalktık sabah üniversiten kapandı dediler. Neyse, kıbrısa gidebilirsin samimi arkadaşlarımdan 15 tane rahat okuyan var hepsi memnun lefke avrupa hariç diğer üniversitelerin hepsini yazabilirsin ama öncelikli gazimagosadaki ve girnedeki üniversiteleri yaz derim. lefkoşada hayat geçmez. burs şartlarınıda iyice araştır girne amerikan üniversitesi 7 yıl burs kesmiyor diye biliyorum. onları araştır öncelikle. ayrıyettende kendim mimarlık öğrencisiyim 2 yıllık akdeniz üniversitesi inşaat bölümü mezunuyum. inşaat mühendislerinin çalışma alanı çok geniş yol projelerinden su kanalizasyon projelerine çok fazla iş imkanı var ama kendini geliştirmen lazım. ben inşaat mühendisliği oku derim türkiyede inşaat sektörü bitmez. bende bu işin içindeyim sonuçta en kötü ihtimal yurtdışı arap ve diğer türk ülkelere çalışmaya gidebilirsin.

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Mimarlık
(%50 Burslu)

22 bin tl. %50 burslu fiyatı.

Kahn23
30-07-2016, 17:51
Gaü'de Türkçe Mimarlık 2 sene oldu açılalı.
İngilizce eğitimde var.

Sadık Özyer
30-07-2016, 18:57
izmir üniversitesinin fetocunu olduğunu nasıl bilmezsiniz doğan ata said nursinin avukatı...
Benim ünimde kapandı gedizdeydim bende gidicem heralde kıbrısa.

TarikS
30-07-2016, 21:33
Eğer belli bir alanda karar vermediysen Endüstri Mühendisliğine gir. Ben öyle yapmıştım, çok memnun kalım. Üniversitede bol bol mezunlarla, üst dönemlerinle vs kaynaş çevre edin, ne yapacağına onlara sorarak, stajlar bulup tecrübe edinerek karar vermen çok kolay olur ve zamanın bol olur.

Son olarak da zaten endüstri mühendisi şletme'nin sayısalı ama sonuçta adın mühendis. Ne iş olsa yapabilirsin hakikaten. Hangi sektörde hangi departmanda nasıl bir pozisyon istiyorsan başvurabilirsin. Bankacılık müfettişliğinden tut; üretim, satış, pazarlama, insan kaynakları vs. ne istersen yaparsın

lowfamilia
30-07-2016, 22:14
izmir üniversitesinin fetocunu olduğunu nasıl bilmezsiniz doğan ata said nursinin avukatı...
Benim ünimde kapandı gedizdeydim bende gidicem heralde kıbrısa.

Katip Çelebiye geçtiniz neden kıbrısa geçiyorsun. Babamda istanbula falan geç dedi deuye geçirince yök kal dedi

dasemert
31-07-2016, 00:36
Herhangi bir bölümü (fen bilimleri, müh. - mimarlık, dersler ağır olacağı için daha fazla) yabancı dilde okumak göz korkutabilir fakat öyle çok büyütülecek bir şey değil sıkı çalışınca, %100 ingilizce olan üni. lerdeki çocuklar nasıl okuyor, takıldığımız, ilerlemediği anlar olur ama hallolur, ayriyeten Türkçe okuyup sonrasında dil sorunu da çözülebilir, tamamen tercih meselesi, arasında dağlar kadar da fark yok.
Aslında bende türkçe okuyup sonrasında kursla tamamlarım diye düşünüyorum da işte bir yandan da fırsat varken direkt olarak eğitimi o şekil almak var.Sanırım hazırlıkta da sıkı çalışılırsa okulla beraber daha olumlu sonuç elde edilir zaman kaybı olmadan.Hayırlısıyla pazartesi gideyim seçimimi ingilizceden yana yağacağım sanırım teşekkürler :)

dil konusunda en çok sorun yaşayanlardan biriyimdir sanırım ben

açıkcası yıllar once bir hata ile yabancı dil üzerine hiç duşmedim, lise vs derken unide türkçe bolum okudum sonrasında yıllar sonra bilgisayar mühendisliği okumak istediğimde tercihimi ingilizceden yana yapıp sıfırdan başlamak zorunda kaldım :D

açıkcası keşke en başından yapsaymışım çok zor ama lazım gerçekten ozellikle mühendislik okuyorsanız türkce bi anlamı yok diye düşünüyorum
İşte o pişmanlığı yaşamamak için sordum bende,en iyisi yabancı dil olacak muhtemelen çalışcaz etcez başka oluru yok.Karar vermemde faydalı oldu yazılanlar valla sağolun :D

semavi
31-07-2016, 15:19
Dili seviyorsan ingilizceye git...
%30 ingilizce sakın yazma... Boşuna 1 yıl hazırlık okursun, sonraki 4 yılda okuduğun hazırlığı unutmaya harcarsın...
Özellikle sözel bölümlerde, ingilizce alt yapınız yok ise, suyunun suyunun suyunu öğrenirsin...
Yatay geçiş vs işleri şans işidir... Her zaman istediğin gibi olmaz, geçersin hayatın kararabilir bazı durumlarda... Yatay geçiş yaparım mantığı ile girdiğin okula alışman zor olur....

Bazı özel üniversiteler dışında, özel üniversitelerin %90ında okulu biraz kasarsan geçersin... Ama bir şeyler öğrenebilir misin emin değilim...

Devlete gidipte saçma sapan hocaların tripleri ile de uğraşma ihtimali yüksek...

Adı çok kirlenmemiş bir okul seç...

Kirlense de çok sorun değil, sektörde biliyor Üniversiten çıkan çoğu kişinin bomboş çıktığını... Sen fark koyarsan diplomana bakılmaksızın bir şeyler bulursun...

Sektörün içerisindeyim... Maalesef hiç içaçıcı konuşamıyorum... Bu kadar yumuşatabildim yazacaklarımı

Sadık Özyer
01-08-2016, 12:58
Katip Çelebiye geçtiniz neden kıbrısa geçiyorsun. Babamda istanbula falan geç dedi deuye geçirince yök kal dedi

katip çelebi leş gibi bir yer..bide oraya 20 bin lira para mı vereyim

AliDogukan
10-08-2016, 13:12
Tercihler açıklandı arkadaşlar herkese hayırlı olsun.

Lefkoşa'da olacağım bölümüm Odyoloji başka Lefkoşa'da olacak arkadaşlar varsa tanışabiliriz.

dasemert
10-08-2016, 20:53
Tercihler açıklandı arkadaşlar herkese hayırlı olsun.

Lefkoşa'da olacağım bölümüm Odyoloji başka Lefkoşa'da olacak arkadaşlar varsa tanışabiliriz.

Hayırlı olsun.Bugün kaydımı yaptırdım bende Girne'deyim :)

mert_can 41
10-08-2016, 22:21
Bir sorum olucak son tercihim olan istemediğim bir okul geldi ilk tercihlerimede puanım falan fazlası ile yetmekte ilk tercihimdeki okula yazılabilirmiyim illah çıkan okulamı yazılcam

rain man
10-08-2016, 22:59
Bir sorum olucak son tercihim olan istemediğim bir okul geldi ilk tercihlerimede puanım falan fazlası ile yetmekte ilk tercihimdeki okula yazılabilirmiyim illah çıkan okulamı yazılcam

Nasıl yani? İlk tercihe puanın yeterken nasıl son tercih geldi?

Han
10-08-2016, 23:19
Bu işlerin puanla alakasi pek yoktur. Istemediginde olsa mecburen oraya kayit olucaksin

mert_can 41
10-08-2016, 23:25
Nasıl yani? İlk tercihe puanın yeterken nasıl son tercih geldi?
Vallah en ufak fikrim 5 tercihimede puanlarım yeterken 5 inci tercihim geldi hatta ilk sıradakine fazla fazla yetiyordu

Bu işlerin puanla alakasi pek yoktur. Istemediginde olsa mecburen oraya kayit olucaksin

Yapmayın be hiç mi şans yok kıbrıstan kaçarken doluya tutulduk

dasemert
10-08-2016, 23:42
Vallah en ufak fikrim 5 tercihimede puanlarım yeterken 5 inci tercihim geldi hatta ilk sıradakine fazla fazla yetiyordu

Yapmayın be hiç mi şans yok kıbrıstan kaçarken doluya tutulduk
Tercih ile girilen bölüme bildiğim maalesef giremiyorsunuz kazandığınız hariç.Emin değilim ama yetenek sınavıyla girilen bölümlere girebilirsiniz belki o da bitmediyse tabi.En temizi okulu arayıp bilgi almak olur.

mert_can 41
10-08-2016, 23:46
Tercih ile girilen bölüme bildiğim maalesef giremiyorsunuz kazandığınız hariç.Emin değilim ama yetenek sınavıyla girilen bölümlere girebilirsiniz belki o da bitmediyse tabi.En temizi okulu arayıp bilgi almak olur.

Yaa şaka gibi tercih rabotu yaktı resmen yaa 1 senemi açığa falandamı giremem gözüme uyku girmiyor yarın arıcam okulları

dasemert
10-08-2016, 23:56
Yeni Kayıt | Anadolu Universitesi (http://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/nasil-ogrenci-olabilirim/yeni-kayit)
Buradan bir bak istersen kayıt şartları ve en altta kayıt tarihleride yazıyor İnşallah hallolur

mert_can 41
11-08-2016, 00:05
Yeni Kayıt | Anadolu Universitesi (http://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/nasil-ogrenci-olabilirim/yeni-kayit)
Buradan bir bak istersen kayıt şartları ve en altta kayıt tarihleride yazıyor İnşallah hallolur

Teşekkür ederim hiç açıklayıcı bir siteleri yokmuş bir seçtiğim zaman gelirse yazılmış başka bir sayfaya gittiğimde ise lys den 150 üzeri puan alınırsa diyor yarın beykenti falan arayıp bir yalvarim kıbrısta kaydım var en kötü onu almaya çalışıcam daha olmazsa açık öğretimi zorlucam daha da olmazsa ygs sini lys sine sövüp bırakıcam okumucam kafayı yedim yaa şaka gibi ilk bölüme puanım fazlası ile yeterken 5 inci tercihim geldi yaa

AliDogukan
11-08-2016, 00:20
Teşekkür ederim hiç açıklayıcı bir siteleri yokmuş bir seçtiğim zaman gelirse yazılmış başka bir sayfaya gittiğimde ise lys den 150 üzeri puan alınırsa diyor yarın beykenti falan arayıp bir yalvarim kıbrısta kaydım var en kötü onu almaya çalışıcam daha olmazsa açık öğretimi zorlucam daha da olmazsa ygs sini lys sine sövüp bırakıcam okumucam kafayı yedim yaa şaka gibi ilk bölüme puanım fazlası ile yeterken 5 inci tercihim geldi yaa

Mertcan geçmiş olsun öncelikle.Bu sene sınav kolay olmasından dolayı puanlar çok yükseldi.Geçen sene 440 mf3 puanı 14 binlere denk gelirken bu sene 26 binlere tekabül etti.Tıp bekleyen arkadaşım şok oldu,eczacılık tercihi geldi.

Puanı ölçüt olarak görme önemli olan sıralama.Açıkçası bu saatten sonra yapacağın pek bir şey yok.Gelecek yıl tekrar denersin şansını umutsuzluğa kapılma bu benim 3. yılım bu sene üniversiteye gideceğim yaşıtlarım mezun olurken.98 li çocuklarla aynı sınıfta olacağım bana şaka gibi geliyor,ne yapalım.Not ortalaması ile yatay geçiş dene ya da merkezi sistem puanınla (geçen seneye ait) yatay geçiş dene.Okumayacağım diye düşünmemeni tavsiye ederim.

mert_can 41
11-08-2016, 00:25
Mertcan geçmiş olsun öncelikle.Bu sene sınav kolay olmasından dolayı puanlar çok yükseldi.Geçen sene 440 mf3 puanı 14 binlere denk gelirken bu sene 26 binlere tekabül etti.Tıp bekleyen arkadaşım şok oldu,eczacılık tercihi geldi.

Puanı ölçüt olarak görme önemli olan sıralama.Açıkçası bu saatten sonra yapacağın pek bir şey yok.Gelecek yıl tekrar denersin şansını umutsuzluğa kapılma bu benim 3. yılım bu sene üniversiteye gideceğim yaşıtlarım mezun olurken.98 li çocuklarla aynı sınıfta olacağım bana şaka gibi geliyor,ne yapalım.Not ortalaması ile yatay geçiş dene ya da merkezi sistem puanınla (geçen seneye ait) yatay geçiş dene.Okumayacağım diye düşünmemeni tavsiye ederim.

Benle liseden mezun olan arkadaşlarım 4 yıllıktan mezun oldu :) kafam aşırı derecede atmış durumda yarın şansımı denicem olmazsa olmaz çıldırdım artık sırf babam için yazmış olim diye yazdım ilk sıraya yazdım puanım fazlası ile yetiyor o gelir derken istemediğim okul geldi hiç seneye falan da girmicem sıkıldım artık ygs lys den bu kadar saçma bir sistem olamaz ben çalışıp puan yaptıysam bu puanımla istediğim okulda kontejan dahilinde okuma hakkım var tercih rabotu benim kadarimi belirliyor yaa böyle sistemi olur şaka gibi resmen.

AliDogukan
11-08-2016, 00:37
Benle liseden mezun olan arkadaşlarım 4 yıllıktan mezun oldu :) kafam aşırı derecede atmış durumda yarın şansımı denicem olmazsa olmaz çıldırdım artık sırf babam için yazmış olim diye yazdım ilk sıraya yazdım puanım fazlası ile yetiyor o gelir derken istemediğim okul geldi hiç seneye falan da girmicem sıkıldım artık ygs lys den bu kadar saçma bir sistem olamaz ben çalışıp puan yaptıysam bu puanımla istediğim okulda kontejan dahilinde okuma hakkım var tercih rabotu benim kadarimi belirliyor yaa böyle sistemi olur şaka gibi resmen.

Benim durum da benzer kimi mezun olacak kimi oldu falan artık süreçten o kadar koptum ki takip edemiyorum.Düğününe gittiğim yaşıtım arkadaşım var ben daha okul okuyacağım bitireceğim :)

Sen yine de sıkma canını kardeşim canın sağolsun her şeyin bir çözümü bulunur.YGS-LYS denen illet sınavın zeka ölçtüğünü de asla düşünmüyorum..Merkezi sistem yatay geçiş mevzusunu araştır not ile yatay geçişi araştır özel üniversitelere biraz kesenin ağzını açınca olmazı oldururlar.

Aslında ilk tercihinde olan bölümü,bölümün puan türü,senin puanın ve o puan türünde sıralamanı yazarsan daha net bir şeyler konuşabiliriz.Tercih robotunda bir yanlışlık olacağını düşünmüyorum defalarca kez kontrol ediyorlar.Tercih robotu bir yanlışlık yapsa bu yanlış silsilesi herkesi etkiler illa ki bir yerde patlak verirdi.

rain man
11-08-2016, 00:38
Hala anlaşamadığımız bir şey var.

İlk tercihinize puan yetiyor derken neyi kastediyorsunuz?

Dersane tercih rehberinde yer alan bir önceki sayıları kastediyorsanız dalga geçtiğinizi düşüneceğim. Bu tarz yerleştirme sınavlarında hedef puan yoktur. Karşılıklı yarış vardır. Yani sizin istediğiniz bölümün puanı veya sıralaması son on senenin sınavına göre tutuyor olsun o sınav o bölüme puanı sizden yüksek insanlar daha çok talep etmişse yerleşemeyebilirsiniz. Ve zaten olması gereken budur....

O puan ve sıralamalar insanların bilgi birikimi ve başarıları doğrultusunda istedikleri yerleri hangi şekilde istediğini yansıtır. Yani örnek vereyim anlaman açısından, tıpın puanı 500dür ve üstü girer diye bir kaide yok. O sınav olur ya kimse tıp yazmaz belki 300le girersin. Ya da tam tersini düşün işte....

Ben de tercih robotu hatası derken yerleştirme sonuçlarına göre senden daha düşük puanlılar girmişken sen sonuncu tercihine girdin sandım...

Yanlış anlama ama artık yarış daha büyük. Şartların sınırlı olduğu kalifiyeli elemanın belirli sayıda yetiştirilecegi yerde haliyle bir yarışma ile kendince belirlediği sınavı geçen ilk öğrenciye vermek ister. Gönül ister ki herkes okusun ama durum böyle. Bunun ne tercih robotu ne de başka bir şeyle alakası var... Yeterli bilgi birikimine sahip değilsen oyun dışısın...

İlla konuşacaksak neden şartların iyileştirilmediğini niye boşta kalma riskinin olduğu bi sınavımız olduğunu konuşalım. Ama var olan düzende bundan başka çözüm yok. Geçmiş olsun.

Sadık Özyer
11-08-2016, 00:59
Dostum sen okula puanla mı girildiğini düşünüyorsun ? 10 kişi kontenjan varsa orayı tercih eden en yüksek puanlı 10 kişi alınır.Geçen sene istersen 300 bin le kapatmış olsun sen 200 bininci ol tercih yapanlar 199.999 ise onlar girer ve sen giremezsin. Demekki tutmamış. Oraya gideceksin. Bu arada doğu akdeniz üniversitesi yönetim bilişim sistemlerini 100 de 100 burslu olarak kazandım. gelmez diyordum gaü yü istiyordum ilke yazdıydım orası geldi. Hayırlı olsun.

kesici
11-08-2016, 10:34
Sen zaten okuma kardeşim, ülkenin ara elemana da ihtiyacı var, daha puanın değil sıralamanın göz önüne alındıgından bile haberin yok.

mehmet6r
11-08-2016, 11:06
Bunca yıldır sınava gir ve tercih yapmayı bilme. Hadi bilmemek ayıp değil de bilen birine de mi sormadın? Aldığın puan senin sadece sıralamanı belirler, kazanacağın okuluda sıralaman. Geçmiş olsun.

mert_can 41
11-08-2016, 11:39
Sen zaten okuma kardeşim, ülkenin ara elemana da ihtiyacı var, daha puanın değil sıralamanın göz önüne alındıgından bile haberin yok.
Ara elemanlık bir şey yok aileminde kendiminde allaha şükür kendi işi var...

Bunca yıldır sınava gir ve tercih yapmayı bilme. Hadi bilmemek ayıp değil de bilen birine de mi sormadın? Aldığın puan senin sadece sıralamanı belirler, kazanacağın okuluda sıralaman. Geçmiş olsun.
hayırdır benim sıkıntım seni niye bu kadar gerdi sadece adam akıllı sordum nereyi yazdığımı kaç puanla yazdığımı ama gelen okullun neresi olduğunu cart curt bilmeden azarlar dille yazma..

HondatugraL
11-08-2016, 11:45

Sen sanirim okumayip ara eleman olanlardansin. Gerci bu zehir kafayla okusan kim bilir neler yapardin...

mehmet6r
11-08-2016, 12:35
Ara elemanlık bir şey yok aileminde kendiminde allaha şükür kendi işi var...

hayırdır benim sıkıntım seni niye bu kadar gerdi sadece adam akıllı sordum nereyi yazdığımı kaç puanla yazdığımı ama gelen okullun neresi olduğunu cart curt bilmeden azarlar dille yazma..

Başına gelen olaya üzüldüm neden gerileyim ki. Haddime değil seni azarlamak ama kaç senedir hazırlanıyorsun tercih konusunda bu kadar bilgisiz olman kötü bir durum. Hakkında hayırlısı olsun.

sensizaslaa
11-08-2016, 12:47
arkadaşlar ben geçen sene cumhuriyet üniversitesini kazanmıştım gitmeyip dondurmuştum bu sene istanbula geçiş yapabiliyormuyum bilgisi olan var mı ?

kesici
11-08-2016, 13:49
Sen sanirim okumayip ara eleman olanlardansin. Gerci bu zehir kafayla okusan kim bilir neler yapardin...

Ben okudum kardeşim ama okudugum mesleği yapmıyorum.

Yahu bu kabul edilemez bir durum, kaç kez sınava girmişsin ama tercihlerin sıralama yerine puana göre alındığını düşünüyorsun.

Hiç mi hocalarınla konuşmadın da gelip modifiye sitesinde beni yerleştiremediler diye serzenişte bulunuyorsun... Ayrıca ara eleman dediğimiz kişiler okumuş insanlardan yeri geliyor daha güzel paralar kazanabiliyor. 3-4 bölüm dışında ne artısı kaldı ki memlekette üniversite diplomasının...

mert_can 41
11-08-2016, 13:52
Ben okudum kardeşim ama okudugum mesleği yapmıyorum.

Yahu bu kabul edilemez bir durum, kaç kez sınava girmişsin ama tercihlerin sıralama yerine puana göre alındığını düşünüyorsun.

Hiç mi hocalarınla konuşmadın da gelip modifiye sitesinde beni yerleştiremediler diye serzenişte bulunuyorsun... Ayrıca ara eleman dediğimiz kişiler okumuş insanlardan yeri geliyor daha güzel paralar kazanabiliyor. 3-4 bölüm dışında ne artısı kaldı ki memlekette üniversite diplomasının...

İstediğim yerde istediğim şeyi sorarım konusu varsa niye yazmim bunun sanamı sorcam ayrıca sana ne zoru var sende maxima kesiciye giriyor diye yazıyordun her yere onu napıcaz ben okulu bitireli çok oldu hoca falan yok başımda

kesici
11-08-2016, 13:59
İstediğim yerde istediğim şeyi sorarım konusu varsa niye yazmim bunun sanamı sorcam ayrıca sana ne zoru var sende maxima kesiciye giriyor diye yazıyordun her yere onu napıcaz ben okulu bitireli çok oldu hoca falan yok başımda

Tamam Mert kardeşim ben haksızım ama sonuçta sana puan ile değil sıralama ile yerleştirildiğini öğretmiş olduk. Seneye daha çok çalışıp daha güzel bir yer kazanırsın umarım, hakkında hayırlısı. Aslında seni de yadırgamamak gerek ülkenin eğitim sistemi nasıl öğrenci alıyor daha gençlerimize öğretemiyor demek ki.

mert_can 41
11-08-2016, 14:01
Tamam Mert kardeşim ben haksızım ama sonuçta sana puan ile değil sıralama ile yerleştirildiğini öğretmiş olduk. Seneye daha çok çalışıp daha güzel bir yer kazanırsın umarım, hakkında hayırlısı. Aslında seni de yadırgamamak gerek ülkenin eğitim sistemi nasıl öğrenci alıyor daha gençlerimize öğretemiyor demek ki.
Laf sokmaya çalışma saçma sapan yazıp ortalığı germe hadi bak işine

MK8800
11-08-2016, 14:04
Şu konuda nasıl mevzuya düştünüz Allah aşkına :D

kesici
11-08-2016, 14:14
Laf sokmaya çalışma saçma sapan yazıp ortalığı germe hadi bak işine

Neden laf sokayım güzel kardeşim sana ben ayıp ediyorsun keşke ösym soksaymış seni ilk tercihine de bu kadar tatsızlık olmasaymış.

KÖROĞLU
11-08-2016, 14:24
rain man ve diğer arkadaşlar açıklamış ama geçen yılın puan bilgisi o yıl ki sınavlarda o bölümü tercih eden kişilerin durumuyla ilgili.

Asıl önemli olan sıralamada kaçıncı olunduğudur. Kısaca sen 10.000 ci oldun ve puanın 350 ama bu sene 370 puan aldın ve 14.500 cü sıradasın.

Sadece puanım yüksek diye girme durumu olmuyor. Senin puanın son tercih eden den az ise maalesef dışarıdasın.

Bu duruma da sınavın zor/kolay olması sebep oluyor. Ayrıca keşke bir dershane vs den biraz daha profesyonel yardım alsaydın.

Mesela İstanbul işletme istiyordun ama son tercihin felsefe idi nasıl olsa gelmez diye.

Sıralama değerlendirmesi ile bu riski azaltıp yine işletme olurdu ama atıyorum konya olurdu.

Hakkında hayırlısı olsun, eğer imkan var ise 1 sene daha asıl küreklere istediğin yere git.

Sevmediğin bir bölümde okumak çok kötü.

Sadık Özyer
11-08-2016, 14:24
Mertcan geçmiş olsun dostum , ama hiçbiryerde puanım tutuyordu falan deme , bu bir yarış . Unutma sakın.
Kıbrısta okuyacak kim var şimdi DAÜ de?

mert_can 41
11-08-2016, 14:26
rain man ve diğer arkadaşlar açıklamış ama geçen yılın puan bilgisi o yıl ki sınavlarda o bölümü tercih eden kişilerin durumuyla ilgili.

Asıl önemli olan sıralamada kaçıncı olunduğudur. Kısaca sen 10.000 ci oldun ve puanın 350 ama bu sene 370 puan aldın ve 14.500 cü sıradasın.

Sadece puanım yüksek diye girme durumu olmuyor. Senin puanın son tercih eden den az ise maalesef dışarıdasın.

Bu duruma da sınavın zor/kolay olması sebep oluyor. Ayrıca keşke bir dershane vs den biraz daha profesyonel yardım alsaydın.

Mesela İstanbul işletme istiyordun ama son tercihin felsefe idi nasıl olsa gelmez diye.

Sıralama değerlendirmesi ile bu riski azaltıp yine işletme olurdu ama atıyorum konya olurdu.

Hakkında hayırlısı olsun, eğer imkan var ise 1 sene daha asıl küreklere istediğin yere git.

Sevmediğin bir bölümde okumak çok kötü.

Sıkıntı yok abi kıbrısta kaydım var kaydımı taşıcam teşekkürler bilgi için :) ösym başkalarını sokar artık...

KÖROĞLU
11-08-2016, 14:31
Sıkıntı yok abi kıbrısta kaydım var kaydımı taşıcam teşekkürler bilgi için :) ösym başkalarını sokar artık...

:) ÖSYM ye kızma kardeşim hiç, sınav görece olarak geçen seneye kolay olduğundan adaylar daha yüksek puanlar aldılar.

Puan kısmında da dalgalanma olmuş haliyle, sen de puanı görünce nasıl olsa gelir mantığıyla tercih yapmışsın.

Allahtan alternatifin var sevindim adına. Kıbrısta ne okuyacaksın ?

mert_can 41
11-08-2016, 14:35
:) ÖSYM ye kızma kardeşim hiç, sınav görece olarak geçen seneye kolay olduğundan adaylar daha yüksek puanlar aldılar.

Puan kısmında da dalgalanma olmuş haliyle, sen de puanı görünce nasıl olsa gelir mantığıyla tercih yapmışsın.

Allahtan alternatifin var sevindim adına. Kıbrısta ne okuyacaksın ?
Hukuk abi geçen sene ölümden döndüm tatile geldiğimde ailem gönderemedi geri sınava tekrar girdim olmadı kaydımı taşıcam şimdi daha yakın başka özel okula.

MBuğra
11-08-2016, 14:43
Su an ki aklim olsa, vallahi de billahi de 4 sene fakulte, 1 sene staj yapip, simdi de yurtdisi yuksek lisans kasmazsim. Berber olmaya bakardim, ama oyle siradanindan degil hakikaten kendini gelistirmisinden olurdum. Bi de yurtdisina kapagi attimmiydi, benden iyisi yok.

Yurtidisinda yasayan ne kadar Turk berber/kuafor tanidiysam hepsininde yasam standartlari cok cok ustteydi.

Su da surada bonus olsun: berberlik vs muhendislik - #56259573 - ekşi sozluk (https://eksisozluk.com/entry/56259573)

:)

rain man
11-08-2016, 16:53
Belki bunu söylediğim için bir çok insandan tepki göreceğim ama okumayı sadece öğrenim yılı sayısına göre sınıflayip 4 yıllık bi bölüm bitireyim de gerisi gelir diye bakarak görenler ilerde gerçeklerle karşılaştıkça çok üzülüyor.

Kötü rehberlik, kötü karar verme yetisi, artan çevre baskısı, boşta kalma korkusu vs derken sallapati bi okulun abuk bi bölümünde 4 sene boyunca heder oluyorlar. Hem ailelerine olan maddi hem de kendilerine olan manevi maliyetleri bir yana uzun sayılacak bu süreçte kendisini üniversite bitirmiş şekilde görebilmek için bir ton şeyle oyalanıyor. Arkadaşları ile geziyor, evde kös kös oturuyor sadece sınavdan sınava çalışıp 3 5 sınavı geçiyor ve bitirince karşısına dikilen güçlüklere karşı ne yapacağını bilemeyip önceden beğenmediği istemediği meslekleri dahi arzular hale geliyor...

Kimseyi aşağılamam ama devletin iş alanı açmadan kalifiyeli kişi yetiştirme yerinde kadro açması büyük bi plansızlık, ya da göz boyama. Şu an ihtiyaç olan rakamın on belki yüz katı mezun varsa o bölüme girenler neye güvenerek giriyor mesela? Hiç düşünüyor mu ilerisini? Yoksa bitireyim de bakarız mi diyor?

Konu sahibi arkadaş alınmasın ama gerçekler acı. Kaybolan 4 ve 5 senenin sonunda 1500 tl maaş artı yol ve yemeğe tamaa edip okul okumamış ama kafası çalışan insanların köleleri oluyorlar :) istedikleri kadar da övünsunler diplomaları ve yanındaki çerçeve şekline getirilen ek bir ton katılım belgeleri ve sertifikaları ile. Onlar asosyalligin dibine dalarken gerçeklerle yüzlesip kafasını çalıştıran bunu doğru bölümü okuyarak veya okumayarak vakit kaybetmeyen kesimin altında ne istersen yaparız sahip modunda geziyorlar....

İibf fakülteleri öğrencileri için konuşayım, yüzde kaçı sizce okulu bitirdikten sonra ilk iki yıl içinde 2000tl üstü maaş alabiliyor?

Aranızda kaçınız kimseye bağlı olmadan yaşıyor bilmiyorum ama ortalama bi aileyi ortalama bi evde geçindirmek için evin de kira olduğunu varsayarsak en az 3000 şart diyebilirim. E bu parayı kazanamayınca ne yapacaksınız? Ek planınız nedir? Yapacağınız işi kaldırabilecek misiniz? Gerekliliklerini yerine getirebilecek misiniz?

Eğer bütün bunların hepsi hayırsa işiniz hazır değilse gezin tozun. Boşuna hayatınızı da yıpratmayin. Herkes doktor avukat eczacı olacak, herkes ayda on bin kazanan mühendis olacak diye bişey yok. Kesicinin de dediği gibi bu ülkeye ara eleman de lazım. Bu alçak görme değil aksine mantıklı olmaktır. Beğenmediğin iki yıllık bölüm mezunu adam direk ise girerken ve sen bitirdiğinde iki yıldır çalışıyor olacakken sen bi anda lay lay lom öğrenci hayatından çıkacak iş arayacak el pençe duracak kusur işlememek için bin takla atacaksın.

Ama bu kararı veremeyen hiçbir gencin suçu yok. Suç rehberlik öğretmeni vasfı ile atanıp çocukların dersi boş bırakma isteğini kendi lehine kullanan karaktersizlerde. Sayelerinde öğrenciler tercih bile yapamıyor hatta yerleşemeyince tercih robotuna bile trip atabiliyor....robota dexelia yağ sözü verip rüşvet yedirmisler ondan böyle yerleştirmiş.

HondatugraL
12-08-2016, 18:20
Kesicide çok kalınca öldü okadar kesici zararlı :D

mert_can 41
12-08-2016, 18:42
Kesicide çok kalınca öldü okadar kesici zararlı :D

puanı istediği bölüme tutmuş yerleştirmişler

Kahn23
23-11-2016, 13:31
Gaü'de okuyan ve okuyacak olanlara bilgilendirme geçelim.

Okul resmen battı. Kıbrıs'ın büyük 2 bankasına satıldı. Yaklaşık 300 personel iş'ten ayrıldı.

Sadık Özyer
23-11-2016, 15:28
link yok mu ?