PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egzoz Manifoldu için optimum uzunluk nedir?

buraqGT
01-08-2016, 16:42
selamlar öncelikle. hemen konuya gireyim:
Atmosferik araçlarda headers tasarımları için biliyorsunuz en yaygın kullanım 4+2+1 veya 4+1'dir. bununla ilgili sorum yok. Atmosferik araçlar için tercih edilebilecek bu iki tip headers için de öngörülen mesafelerin kabataslak şöyle olmasının önerildiğini biliyorum: dört ayrı çıkışın en az 80 cm uzunlukta ilerledikten sonra teke düşürülmesi gerektiği (yani 4+2+1 sisteminde örneğin 40 cm 4 çıkış ve sonraki 40 cm 2 çıkış şeklinde de olsa toplam 80 cm) ve ardından bir 80 cm'lik mesafenin de ardından orta susturucu kullanılabileceği yönündeydi. Şimdi buraya kadar olan bilgiler tabi ki tartışılabilir; ama, benim sorum ayrı. Turbolu motorlar için çıkan egzoz gazının, ne kadarlık bir mesafenin ardından turboya girmesi gerekir? log veya tubilar tip de olsa, her ne tarz olursa olsun turboya en hızlı şekilde girmesinde fayda olduğu söyleniyor. Gördüğünüz gibi konu şu an sıkıştı :) yardımlarınızdan öte tecrübelerinize dayanan bilgilerinizi rica ediyorum. kaba taslak manifolda 30 cm dersek, 30cm'den sonra teke düşüp turboya giren boru sistemi, turbodan çıktıktan sonra yaklaşık 120 cm tek 2,5" boru şeklinde devam ettikten sonra orta susturucuya girerse, sistemin sağlığı (geri tepmeler asıl kastım) nasıl olur?

emre2blue
01-08-2016, 17:25
Benim gördüğüm kadarı ile kimse Turbolu araçta mesafe ölçümü yapmıyor. En kısa olarak uydurabildiklerini koyuyorlar. Çünkü motorda yeteri kadar yer olmuyor. Sonradan takılan veya büyütülen sistemlerde en önemli kıstas olabildiğince yakın biryere turbonun sığması ve buna uygun ister eşit uzaklıkta ıstersen döküm tipi kısa mesafeli birşeyler yapılıyor.

speedy34
05-09-2016, 10:48
ben de 4+2+1 i tercih ediyorum zaten en sık kullanılanlar arasında

Chieko
09-09-2016, 19:06
Turbo manifoldu üzerinde turbo, akışın en hızlı olduğu noktaya konumlandırılır. Bu da genellikle manifoldun çıkışıdır. Sıcak egzost gazının turbo paline direkt olarak çarpmasının turbo ömrü için negatif fakat bizim istediğimiz şey olan turbo milinin hızlanması için pozitif etkisi vardır. Keşke egzost gazı aynı debiyle soğuk akabilseydi ama fabrikasyon turbo makinalar için bile bu tarz bir manifold tasarımı küçük nüans farklılıkları hariç yok. Hem araçta yer olmadığı için hemde turbodan geri kazanım için sanırım başka da çaremiz yok.

Orta susturucunun konumu için seçim sanırım şu şekilde yapılıyor. Susturucudan önceki basınç ile susturucudan sonraki basınç eşit tutulmaya çalışılıyor.

Gaz bir akışkandır. Sabit bir hızla en hızlı şekilde tahliye olması istenir. Bu sabit akış yada sabit basınç için hacim hesabı yapılıyor. Susturucu da öne ya da arkada bu şekilde konumlandırılıyor.

Kıt kanaat bilgilerimle yardımcı olmaya çalıştım umarım en azından fikir verebilmişimdir. iyi çalışmalar :)